65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:42 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:29

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Fico, toto nie je historický krok smerom k rodinám, ale toto je hysterický krok od rodín. Kto to vidí, ten naozaj o tomto nezmyselnom kroku nemusí vôbec ani sám vo svojom vnútri polemizovať a obhajovať to spôsobom takým, že dajme tým rodinám, pretože teraz je to správne. Áno, dajme tým rodinám, ale racionálnym a uváženým spôsobom, nie takto chaoticky. Rodinná revolúcia má vyzerať úplne inak. Nie takto, ako je to prezentované. Toto je iba také zalepenie očí a také iba naozaj slabé, slabá náplasť rozkrádania po dvoch rokoch a nesystematického šafárenia či už tejto, alebo minulej vlády, buď na ktorej čele stál Matovič, alebo na ktorej teraz stojí Heger.
Plyn, elektrická energia, potraviny a pohonné hmoty, neuveriteľné zdražovanie, a vláda Slovenskej republiky už osem mesiacov naozaj spinká krásnym zimným spánkom ako taká Šípková Ruženka a jediné, s čím vie prísť na svetlo božie, je to, že nebojte sa, dobre bude. Toto tu už počúvame dva roky a ľudia sa už naozaj boja, že dobre nebude.
Ak vezmete zdroje mestám, obciam, vyšším územným celkom v sume nejakých 400 mil. eur, tak jednoducho tá obec, hoci najmenšia, alebo stredne veľké mesto alebo aj vyšší územný celok nemá inú možnosť, ako zvýšiť miestne dane a miestne poplatky. Na toto netreba tri školy vysokého ekonomického zmýšľania, na to stačí jednoduchá matematika.
Ak považujete, vážení kolegovia z vládnej koalície, 4 plus 23 za nejakú rodinnú revolúciu v roku 2022 a nejakých 35 eur v roku 2023 za niečo prevratné, tak naozaj klobúk dole, to ste naozaj prevratne za päť mesiacov vymysleli!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:29 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:31

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán predseda Robert Fico, ja som si prepočítal tie veci, ktoré si tu hovoril a všetko sedí. Ja si skôr dovolím ale možno oponovať v jednej veci, ten daňový bonus 23 euro mesačne v roku 2022 nejde, nejde od pána Matoviča, ide z kasy všetkých samospráv. Takže ja by som si dovolil to odrátať z tohto a na rok 2022, ak si to zrátame, tak sú to 4 eurá mesačne na rodinné prídavky a jednorazovo 74 eur, ak to podelíme šiestimi mesiacmi, sa bavíme o 13 eurách. Toto je tá vaša revolúcia, pán Matovič?
Ja som rád, že Robert Fico pripomenul rodičák, ako sme zdvihli o 150 euro mesačne, materská dokonca dosiahla výšku čistého príjmu a dokonca je najdlhšia materská v rámci Európskej únie, má 34, 34 týždňov sa vypláca, to má máloktorý štát. Kočíkovné na prvé, druhé, tretie dieťa po 850 eur. A keď si zoberieme obedy zadarmo, tak tak jak trojdetné, keď rodina s troma deťmi vždycky v postate ušetrila 100 eur. Takže nechváľte sa tu s daňovým bonusom, ktorý ste v podstate ukradli samosprávam.
Ďalšia vec, ktorú by som chcel povedať, že na jednej strane tento rok idete akože zaplatiť 260 miliónov, na druhej strane vám stúpajú príjmy na dépeháčke, na spotrebných daniach. Bavíme sa o výške možno 1 až 1,5 miliardy, čiže, a to zaplatia tí ľudia, ktorým idete dať naspäť 260 miliónov. Dva roky ste tu otvárali rozpočet a teraz, keď je jediná vhodná doba na to, aby ste to urobili, tak to neurobíte a chválite sa, že je tu nejaká revolúcia, nejaké prevratné zmeny, ktoré tu robíte. Nerobíte žiadne zmeny. Ľuďom v podstate nedávate nič, na dôchodcov ste sa vykašľali, na učiteľov, na zdravotníkov a tak ďalej a tak ďalej.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:31 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:33

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán Fico, plne s vami súhlasím, že bankový odvod a nielen bankový odvod, ale teda zdanenie bánk, ale aj ostatných monopolov, ktoré tu parazitovali na kríze covidu, kedy im koalícia, napríklad tuná protirodinná strana SaS zadovážila monopolné postavenie, napríklad pozatvárali tu maloobchodné siete a potom sa vytešovala tuná SaS, že veľkoobchodné reťazce aké majú parádne zisky, veď tvárime sa, že to je konkurenčná, konkurenčné prostredie, že všetky tieto firmy musia byť, dodatočne sa podeliť o tie obrovské zisky. A verím teda, že časť koalície už prestane sa nechať vydierať protirodinnou stranou SaS a jednoducho sem príde so zákonom, ktoré toto zdanenie dá.
Som presvedčený, že keď aj teraz pozerám na to hlasovanie, že zrazu aj tí, ktorí tu blúznia o tom, že vraj sa malo hlasovať dneska o odvolaní vlády a zdržali sa, to znamená, že bojujú tak proti vláde Igora Matoviča, že oni sa zdržia, tak sa nechali len zahnať do toho kúta, že nevedia vysvetliť, prečo 200 euro na dieťa od budúceho roku by do rodín nemalo ísť. Je to, samozrejme, že nevysvetliteľné. Ale práve preto, pán Fico, ja vás chcem aj vyzdvihnúť, že vy tu nerozprávate tie bludy, ktoré sú vymyslené a nikde v zákone nie sú, ako napríklad že 495 zamestnancov nových má byť. Toto keby v zákone bolo, v živote to nikto nepodporí. Samozrejme, že to tam nie je. Nikde nie je v žiadnom tomto zákone 9 miliónov na nejaký softvér, to si tu proste vymysleli mazurekovci, aby vedeli odôvodniť, že prečo len chránia zisky monopolov ako dôvod pre to, aby nepodporili jednoducho prorodinnú politiku.
Myslím si, že ak platí to, že tieto odvody alebo teda príspevky pre rodiny sú nízke, tak potom platí, že ten balík bude nízky a nebude to 1 miliarda. Ak to nízke nie je, tak potom nedá sa, nedá sa kritizovať obe. Nedá sa kritizovať, že to je moc drahé, a zároveň nikomu nič nejde, lebo ak nikomu nič nejde, tak potom to nemôže byť drahé. Myslím si, že tá politika, tak jak je nastavená, sa dá zlepšovať každým rokom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:33 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:35

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Fico, vy ste si pomýlil, ako má vyzerať sociálny štát. Vy ste naučil ľudí dávať almužny. SMER a vy sa konkrétne správate ako nejaký feudál, ktorý naučil ľudí naťahovať ruku k štátu a či mu dá nejakú almužnu alebo nie. Spomínali ste obedy zadarmo, spomínali ste vlaky zadarmo. Vy ste ľuďom zobrali, otcom a rodinám hrdosť a dôstojnosť. Každý správny chlap a každá rodina si chce zarobiť na tie obedy, si chce dovoliť zaplatiť tie vlaky. To znamená, vy ste tu mali za tých dvanásť rokov vytvoriť taký štát, kde ľudia budú mať primerané pracovné mzdy, budú zarábať a si tieto veci dovolia. Nie sa správať ako feudáli, ktorí raz za čas vyrazia do regiónov a dajú ľuďom almužny.
Potom ste ďalej hovoril, že vlastne zase rozprávate, že táto vláda kašle na dôchodcov a seniorov. Ja sa stretávam so seniormi. Seniori sú radi, že prichádzame s takýmto zákonom. Oni sú radi, že ich deti a ich vnúčatá budú mať viac peňazí. Oni sa z tohto návrhu zákona tešia.
Ďalej ste spomínali samosprávy. Vy sám veľmi dobre viete, že aj tento zápas o tento zákon je politicky zneužitý a najmä zo strany starostov a primátorov, ktorí sú za vašu stranu SMER. A mnohí, a mohol by som tu začať menovať vašich starostov, ktorí sedia v týchto poslaneckých laviciach, aby sa správali hospodárnejšie vo svojich samosprávach, nepredávali verejné osvetlenie, nepredávali pozemky, budovy v centre mesta. Takisto keby si rekonštruovali tepelné hospodárstva, keby si riešili odpadové hospodárstva, tak by tie príjmy samospráv vyzerali oveľa lepšie a dnes by mali peniaze na vykrytie mnohých strát a problémov.
Stále sa tu oháňate sociálnym dialógom. Slovenské rodiny sa dnes topia v mori problémov a zdvíhajú ruku a čakajú od štátu záchranné koleso a pomocnú ruku. A vy idete: Poďme sa ešte trošku baviť, poďme viesť sociálny dialóg. Ľudia potrebujú pomoc hneď a teraz. A toto nie je len terajšia pomoc, ktorú spochybňujete v tomto roku, ale je to systémové opatrenie, ktoré prinesie pomoc rodinám na ďalšie roky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:35 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:37

Richard Nemec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Pán Fico, vy tu spomínate stále a otrepávate sociálny dialóg. Ste tu predviedli vystúpenie. Vaši panáčikovia zase odišli a je pokoj. Urobili ste si divadielko a ste populistický. Ja by som vám trošku pripomenul ten sociálny dialóg, ktorý ste viedli osem rokov a možno aj viacej. To, že ste chodili na výjazdové rokovania, hodili ste starostom tie peniaze, tým svojim ľuďom, tak to je fakt. Len problém je, že ste ich nekontrolovali. Inak by sme v 21. storočí nemuseli sanovať telocvične, nemuseli sanovať kanalizáciu, nemuseli opravovať diery, nemuseli mať toľko mostov zdevastovaných a musíme ich zase opravovať. Tak ako furt sociálny dialóg, mali ste na to toľko rokov, aby ste ten sociálny dialóg vyšperkovali úplne do detailu. A čo, čudujme sa svete, furt tu máme chudobu a väčšiu a väčšiu a väčšiu. A tak to je ten najväčší problém. Mne pripadáte taká sedlová strecha bez škridiel a len plno hranolov, ktoré kričia, a pomaličky aj tie hranoly odhnívajú.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:37 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:39

Peter Liba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Pán Fico, v našom programovom vyhlásení sa o rodine píše, že rodina je základnou bunkou spoločnosti, hlavnou nositeľkou základných ľudských, kultúrnych, sociálnych, občianskych a duchovných hodnôt. Aktuálna inflácia, ako dobre viete, je za posledných 20 rokov najvyššia a sú ňou ohrozené práve rodiny s deťmi. Rodiny sú dnes najviac ohrozené chudobou a o to smutnejšie je, že ste to spôsobili vy a vaša vláda tzv. sociálnych demokratov. Nárast prídavku na dieťa počas vašich ôsmich úrodných rokov, keď ste boli pri moci, bolo 1,85 eura. Do rodín s deťmi ste investovali necelé dva eurá, to je výsledkom vašeho žalostného vládnutia. Podobne daňový bonus ste dokázali zdvihnúť dokonca o neuveriteľných 1,69 eura.
Ako dobre viete, nárast inflácie je, bohužiaľ, v posledných mesiacoch sa dramaticky zrýchlil, preto vláda prichádza s riešeniami pre ľudí v skrátenom legislatívnom konaní, aby bola pomoc čo najrýchlejšie doručená. To, že sme prorodinné hnutie, sme už dokázali napríklad presadením tehotenského príspevku vo výške viac ako 200 eur, rovnako vyplácaním 13. dôchodku, ktorý ste vy len sľubovali. Pán Fico, dnes by ste mali len v tichosti sedieť a pozerať sa, ako sa bojuje za ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:39 hod.

Mgr.

Peter Liba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:40

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Pán poslanec Kuriak s faktickou poznámkou.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:40 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Fico, vaše sociálne cítenie pre rodiny s deťmi bolo podobné ako solidarita strany SaS, keď štvrté, piate, šieste a ďalšie dieťa je príťažou, a práve týmto deťom a rodinám, ktoré omnoho viac potrebovali pomoc, keďže mali viacej detí, tak ste rodinné prídavky krátili.
Pán Fico, nedajú sa počúvať vaše výčitky, že k návrhu zákona neprebehol sociálny dialóg. Vy ste za 12 rokov len sa tvárili, ako rokujete a vediete nielen sociálny dialóg, ale iné a výsledok týchto vašich rokovaní a dialógov bola nula. Nula pre rodiny s deťmi, nula pre dôchodcov, nula pre podnikateľov a nula pre bežných ľudí. Ak nerátame drobné omrvinky v centíkoch, kedy poštovné s listom o zvýšení príspevku bolo vyššie ako samotný príspevok, tak ste naozaj úprimne nemali snahu pomáhať ani rodinám, ani podnikateľom, ani dôchodcom a bežní ľudia boli pre vás úplne na okraji vášho záujmu.
Na druhej strane ste ale mali zvýšený záujem o oligarchov, ktorých ste si všímali až nad rámec a vytvárali ste im mimoriadne dobré podmienky na ich bohatnutie. Teraz je čas, aby práve títo, ktorí mali dlhé roky vytvárané výborné podmienky od štátu, aby vrátili naspäť cez pomoc rodinám a deťom tieto peniaze. Také stimuly a pomoc od štátu, ako mali mnohí zbohatlíci... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:42 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:44

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. My strana ŽIVOT – národná strana, Tarabovci, ako aj Kuffovci sme hlasovali za návrh zákona a urobíme to aj v druhom čítaní. Budeme hlasovať za.
Ja si kladiem otázku, keď tuná opozícia vyčíta navrhovateľovi pánu Igorovi Matovičovi, ministrovi financií, že sú to omrvinky pre rodiny, tak potom prečo toľko kriku Prečo toľko kriku, keď sú to omrvinky? No tak potom nie je problém, odkiaľ vziať na to peniaze. V minulosti aj strana SMER, keď zdvihla daňový bonus aj o 20 centov, ja by som, dobre, môžme o tom viesť diskusiu, že či je to veľa alebo málo, ale aj tých 20 centov a keby to boli aj 2 centy, tak by som hlasoval za. A všetko, čo podporí rodinu, vždy budem hlasovať za.
Pozrite sa, ak sa pozrieme na systém ako rodiny, je to najideálnejší subsidiárny systém, ktorý nedovolí, aby členovia rodiny v sociálnom systéme prepadli do toho sita sociálnej pomoci. Čo je našou prioritou? Aby sme my dávali donekonečna sociálne balíčky a podpory a kde čo všetko? Alebo aby sme zachytili tých členov, členov rodiny priamo ako v rodinách? Ak bude silná rodina, tak jednoducho títo členovia rodiny nebudú prepadať do toho sociálneho systému. A ak bude silná rodina, bude aj silný štát.
Viete, tuná teraz počúvam, že daňový odvod pre banky. No ale veď však to nie je nič nové, však tu bolo skrátené legislatívne konanie. Igor Matovič tuná predložil a hovoril a deklaroval, ak budú banky patriť medzi sto najbohatšie firmy, jednoducho tak dajú ako ten odvod. A ja si myslím, ale bola tu aj Devín banka, ktorá tu padla, takže nie všetky banky sú najbohatšie, lebo sú aj banky, ktoré majú ako problémy.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:44 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:47

Vladimír Faič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Fico, som rád, že si spomenul sociálny dialóg. Aj z niektorých vystúpení kolegov mám taký dojem, že niektorí nevedia vôbec, o čo ide, a pritom to neni problém a ja som presvedčený, že aj táto koalícia vie viesť sociálny dialóg, len, samozrejme, treba si zhromaždiť argumenty a otvorene si sadnúť so sociálnymi partnermi za stôl a prerokovať všetky rozhodujúce veci. Myslím si, že to problém nie je, ide len o vôľu.
Taktiež si hovoril o tom, že nebudeme za každú cenu kritizovať mnohé veci, niektoré vieme podporiť. Ale nechápem, prečo je taký, taký hnev akoby voči tejto časti opozície a najmä nám zo strany koaličných poslancov, keď my sme ani neuskutočnili ten prevrat, ktorý pripravil o kreslo premiéra pána Matoviča, ale boli to vaši koaliční partneri, a ani teraz pri tomto návrhu nie sme my tou prekážkou, ale prekážkou je váš koaličný partner. Prečo sa nesústredíte na to, presvedčiť koaličného partnera o tom, že je to správny a jediný návrh, ktorý je možné uskutočniť? Prečo to nerobíte? Sústreďujete sa na nás. A pritom tá cesta je naozaj cez koaličného partnera.
Potom, samozrejme, ak to tak nie je, tak hľadáte podporu v opozícii a pri rôznych návrhoch alebo spoločných rokovaniach možno sa nejaké hlasy nájdu. Ale vaši, ak to tak mám povedať, nepriatelia nie sú tu. My sme vaši partneri politickí. Tých nepriateľov, ktorí sú proti vám a ktorí vám zhodili premiéra, sú v koalícii.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 15:47 hod.

RSDr.

Vladimír Faič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video