90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:23 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:06

Peter Pollák
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ja popravde neviem, ako som chcel reagovať, ale radšej to vyjadrím potom v rozprave, keďže som nasledujúci v rozprave.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:06 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:06

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, dobre, ďakujem. Ďakujem za slovo.
Ja som veľmi rád, že tento týždeň rokovania v tomto pléne začíname práve takouto veľmi peknou, ale aj veľmi dôležitou témou ako je opäť pomoc, pomoc rodinám, pomoc matkám, pomoc mladým pracujúcim ľuďom, a to návrhom zákona Igora Matoviča matky bez daní a mládež alebo mladí ľudia bez daní. Je to naozaj veľmi dobrý návrh zákona a ja si myslím, že po tých desaťročiach od osemdesiateho deviateho roku je najvyšší čas reálne venovať zvýšenú pozornosť rodinám, rodinám s deťmi. Nehovorím to iba preto, že to mám odžité, však pochádzam z deviatich detí, vďakabohu a vďaka mojim rodičom, otcovi, že dal život, že nám dal život toľkým deťom, no a okrem, aj mamke, samozrejme, že sa obetovala pre nás, pre deti, vlastne celý život obetovala nám, za čo jej veľmi pekne ďakujem.
Ale hovorím to aj preto, že sám som otcom veľkej rodiny a naozaj viem posúdiť, že aké je náročné v tejto dobe, aj spomeniem financie, že koľko financií treba pri výchove jedného dieťaťa od narodenia až do dospelosti. Asi pred rokom sme na finančnom výbore rozoberali a tam neviem, z úst koho zaznelo, že výchova jedného dieťaťa vynde okolo 50-tisíc eur od narodenia až po ukončenie štúdia. Ja si myslím, že pri týchto cenách že minimálne táto suma je potrebná a myslím si, že je to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:06 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:08

Peter Pollák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážené dámy, vážení páni, milé Slovenky, milí Slováci, doprial by som vám naozaj tento pohľad z tejto pozície mojej na plénum Národnej rady. Je utorok 9.00 h. V pléne Národnej rady je dokopy možno tak 20, ani nie, 15 poslancov, väčšina je to poslancov za klub OĽANO, ale všetci tí, či národniari, či tí, čo si hovoria, že sú sociálni, majú plné ústa toho, ako idú ochraňovať rodiny, ako idú ochraňovať Slovenky a Slovákov. Dnes v tejto hodine, predpokladám, že všetci tí, čo pracujú, už dlho makajú na svojich pozíciách a jednoducho zarezávajú, aby mohli na konci mesiaca dostať tú výplatu za odrobený mesiac. Poslanci či z Republiky, či z ĽSNS, alebo z HLAS-u, alebo SMER-u sú tu neni. Aj zo SaS, pardon. Predsedajúci spomínal, že iba jeden sa dneska ospravedlnil, Zita Pleštinská, ktorá má, myslím, že nejakú zahraničnú cestu. A je to nezodpovedné z ich strany, kedy poslanci či za Republiku, či za SMER, alebo HLAS, ale aj za stranu Sloboda a solidarita tu majú plné ústa toho, ako oni idú ochraňovať slovenské rodiny. Áno, ja som Róm a ja sa nehanbím za to, kde môžem povedať, že som Róm, tam to poviem, a zároveň som ten, ktorý je stále na tom správnom mieste v správny čas a hlasuje za správne zákony. A takto to bude aj teraz pri tomto návrhu Igora Matoviča, kedy budeme hlasovať o návrhu matky bez daní.
Ja som veľmi zvedavý naozaj na týchto pánov politikov, či z HLAS-u, SMER-u, Republiky alebo SaS, ktorí majú naozaj plné ústa slovenských rodín, slovenských matiek, ako budú hlasovať. Ako bude hlasovať napríklad taký Milan Mazurek alebo Miro Suja, chlapci z dverí ako hrušky a dynamo, ospravedlňujem sa chlapcom z Naked Bananas, a ktorí jednoducho počas Dňa matiek nič iné nerobili, len rozdávali tým ženám Toffifee. To naozaj slovenské matky, slovenské rodiny si nič iné nezaslúžia len Toffifee od Pellegriniho, od Suju, od Mazureka, od Fica? Dnes je čas naozaj, kedy by sme naozaj mohli pomôcť slovenským rodinám, slovenským matkám s tým, aby mali uvoľnené dane, aby zarábali o čosi viac ako doteraz. A ja som veľmi zvedavý na takého Tomáša Valáška, ktorý pochádza zo strany Progresívne Slovensko, ktorí dlhodobo rozprávajú o tom, ako treba pomáhať ženám, či v politike alebo na tých, na tom pracovnom trhu, aby mali lepšie zázemie, mali lepšie ohodnotenie. A toto je návrh, ktorý vlastne hovorí o tom, aby sme prilepšili slovenským matkám k tomu, aby zarábali približne rovnako ako slovenskí muži.
Naozaj som veľmi zvedavý, ako budú politikárčiť títo ľudia, som naozaj zvedavý, že ako budú chodiť teraz medzi tými ľuďmi po tých svojich kortešačkách, čo budú rozprávať vo svojich videách, prečo nepodporili takýto návrh zákona, prečo nepodporili slovenské matky. Bude to naozaj zaujímavé z ich strany. A zároveň ak nepodporia takýto návrh zákona, tak nemôžu oslovovať a nemôžu hovoriť k slovenským rodinám a k slovenským matkám, že oni sú tí, ktorí ich ochraňujú a ktorí im idú pomáhať. Nie, toto je priestor na to a toto je pôda, kde sa prijímajú návrhy zákonov, ktoré majú pomôcť slovenským matkám a slovenským rodinám.
Som naozaj zvedavý aj na poslancov zo strany SaS, ktorí dielčimi nejakými návrhmi zákonov chcú pomáhať matkám a chcú nejaké lepšie príležitosti, či v nemocniciach pre deti, aby ich matky mali miesto v nemocniciach, čo zároveň dnes aj funguje. Ja sám som toho svedkom alebo príkladom, kedy aj náš malý posledný mesiac bol v nemocnici dvakrát a moja partnerka, jeho mama, bola pri ňom v nemocnici. Neviem, čo tu riešia, keďže status quo vlastne umožňuje slovenským, alebo teda matkám, aby boli pri svojich deťoch v nemocniciach. Toto je návrh, ktorý prilepší slovenským matkám. Áno, a budem stále používať slovenské matky, lebo ich majú plné ústa práve tí politici, ktorí nič nedali slovenským matkám, iba nejaké Toffifee, ruže alebo karafiáty.
Slovenské matky si naozaj zaslúžia viac. Nikto pre nich neurobil toľko ako hnutie OĽANO. A to hovorím naozaj zodpovedne, keďže sme tu tri roky, tri roky v čase kríz, kedy sme naozaj prijímali zákony popri všetkých tých krízach, kde tu bol covid, následne vojna, inflácia, zdražovanie cien potravín, ale medzi to sa zmestili návrhy ako tehotenský príspevok, ktorý dnes je približne 330 euro, daňový bonus zvýšený, rodinné prídavky zvýšené, zvýšená minimálna mzda. Za našej vlády sa výrazne zvýšila minimálna mzda. Zvýšené dôchodky a potom, samozrejme, podpora rôznych tých profesií, štátnych, či to boli učitelia, štátni zamestnanci, nikdy si tak neprilepšili ako za vlády hnutia OĽANO. Ale Pellegrini a Fico tu budú rozprávať, keď sú v opozícii, čo je najlepšie urobiť pre slovenské matky a slovenských otcov. Mali k tomu príležitosti, myslím si, že habadej, boli tu dvanásť rokov. Zároveň treba hovoriť o tom, ako vznikala táto republika a čo kto urobil pre slovenské rodiny.
A vy dnes už máte, vážené Slovenky, vážení Slováci, priestor a príklad toho, že toho, čoho sa chytíme, a teraz myslím hnutie OĽANO, tak toho sa nepustíme. A keď sme raz povedali, že 200 euro na dieťa bude, a nech to stojí čokoľvek, tak aj je. A tak ako rozprávame, že 500 euro za voľby bude, tak to aj bude. A nech to stojí čokoľvek. A keď hovoríme, že slovenské matky budú bez daní, tak to bude, nech to stojí čokoľvek. A teraz myslím, že nech to stojí čokoľvek, nech to stojí hlavu naozaj kohokoľvek. Naposledy to bol Igor Matovič, kedy musel položiť svoju funkciu kvôli tomu, aby slovenské rodiny alebo teda rodiny na Slovensku mali zvýšený daňový bonus a zvýšené rodinné prídavky, aby sa mali lepšie v čase krízy, kedy nás blokovali poslanci zo SaS, SMER-u, HLAS-u, REPUBLIKA, zároveň aj pani prezidentka, čo ma naozaj mrzí, ktorí bojovali proti tejto pomoci. Ale dnes rodiny na Slovensku jednoducho to cítia vo svojich peňaženkách. A rodiny na Slovensku si pamätajú ľudí, ktorí im do tej peňaženky dali, ale takisto si pamätajú, kto im z tej peňaženky berie.
My sme tí, ktorí im do tej peňaženky vkladajú tie peniaze. Títo ľudia by im najradšej zobrali, a hovorím o ľuďoch z Republiky, z HLAS-u, zo SMER-u a zo SaS. Ale nemajú problém naozaj si urobiť videjko alebo stretnúť sa na nejakých kortešačkách a rozprávať o tom, čo je najlepšie pre slovenské rodiny, pre slovenské matky, pre slovenských otcov. A takto tomu aj nebolo, keď som si pozrel video Pellegriniho, keď čítal z papiera niečo z Biblie, tak mi ti prišlo úsmevné. Aj toto je biblický príbeh toho, kedy môže politik Peter Pellegrini podporiť slovenské matky, bude mať takú fajočku potom pred bránou tam hore, že pomohol tým slovenským matkám a bude mať prinajmenšom dobrý skutok. Dnes môže urobiť alebo teda zajtra pri hlasovaní dobrý skutok, ak sa už na to bude pozerať akokoľvek, ak mu to nevyhovuje politicky, nech sa na to pozerá cez tie dobré skutky.
Veľmi vás žiadam naozaj, milé Slovensky a milí Slováci, aby ste urobili tlak na tých politikov, ktorých volíte, aby podporili hlavne dnes matky, ktorým chceme vlastne pomôcť tým, že ich uvoľníme z daní. Tento návrh hovorí o tom, že matky budú bez daní a budú sa môcť vyrovnať so svojimi platmi so slovenskými otcami. Ja vás veľmi naozaj žiadam o to, aby sme tento návrh posunuli do druhého čítania. Ak sú potom nejaké výhrady, tak to urobme pomocou nejakých pozmeňujúcich návrhov, ale myšlienku ako takú by sme mali podporiť vzhľadom na to, že aj v nedeľu bol Deň matiek. A tak ako ste sa vy prihovárali k slovenským rodinám, k slovenským matkám, tak dnes môžete naozaj dokázať to, že ste to naozaj mysleli vážne a že to Toffifee, ktoré ste im dali, nebolo to posledné, čo ste im dali.
Verím tomu, že matky bez daní a tento návrh jednoducho prejde. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2023 o 9:08 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:18

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán kolega, ty si povedal, že si zvedavý, ako budú obhajovať v sociálnej demokracii, že za to nezahlasovali, že ako to potom budú obhajovať. Tak ja viem, že skúsenosť so sociálnymi demokratmi hovorí niečo iné, ale dajme im šancu. Ja sa budem snažiť byť pozitívny a budem možno naivne veriť, že sociálna demokracia, ja ju dám do úvodzoviek, „sociálna demokracia" či v SMER-e alebo v HLAS-e za tento prorodinný balíček opatrení zahlasuje. Takže ja mám ešte nádej možno do zajtra do hlasovania, že predsa len sa v nich niečo zlomí a za toto zahlasujú. A možno aj tí, ktorí nemajú v názve sociálnu demokraciu, ale solidaritu, aj tí by mohli za to zahlasovať. Ďakujem pekne za tvoju rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:18 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:20

Lucia Drábiková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pravdu máš, Peťo, a nech to stojí, čo to stojí, môže znieť odvážne, môže to znieť nerozumne, ale keď sa pozrieme na ten kontext, že v štátnej pokladnici je 8,7 miliardy, plníme maastrichtské kritériá, historicky prvé volebné obdobie, v ktorom Slovensko hospodárilo lepšie ako priemer EÚ, dosiahli sme top rating a popritom všetkom tie výsledky hovoria za seba. Platy učiteľov narástli o 26 %, štátnych zamestnancov o 21 %, uzavreli sme memorandum s bankami, čo prinieslo miliardu do štátneho rozpočtu. V rámci prorodinnej politiky sme vyplatili v rámci rodinného balíka 1,17 miliardy, v rodičovskom bonuse 260 miliónov. Podpísali sme memorandum so Slovenskými elektrárňami, kde bola garantovaná cena elektriny v hodnote 1,45 miliardy, energopomoc dosiahla 8,2 miliardy eur, covidová pomoc dosiahla 9,7 miliardy. Tieto všetky pomoci sa podarili vďaka výbornému hospodáreniu, vďaka výbornej správe verejných prostriedkov za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Toto sú výsledky, ktoré hovoria o tom, že áno, teraz naozaj môžme pomáhať, pretože je z čoho, pretože sa to podarilo dobre zorganizovať. A chcem sa naozaj pripojiť k tomuto návrhu a myslím si, že pomoc rodinám je to, čo je veľmi dôležité, a to, čo ponúkame my, je veľmi konkrétne a reálne.
Ďakujem ešte raz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:20 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:21

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Milý kolega Peter Pollák, zhrnul si to úplne, si myslím, že nielen politicky, ale aj tak vecne, pragmaticky pre Slovenky a Slovákov, pretože je to veľmi dôležité pripomínať, aby ľudia nemali tú krátku pamäť alebo takú tú len, nehovorím novopamäť alebo, alebo aby neboli nejako postihnutí takou chorobou, volá sa to že Alzheimer, pretože v minulosti boli tieto konkrétne pomoci len naozaj na bilbordoch, tlačovkách, na plamenných rečiach za týmto kecpultom, avšak v realite vždy bola jedna jediná pesnička, ktorá sa hrala dookola, že síce rastieme, naozaj sme v ekonomicky akože výbornom období, ale, bohužiaľ, na tie rodiny akosi stále nie je peňazí. Nie je na zdravotníkov, nie je na učiteľov, nie je na pomoc, to už nehovoríme také nadštandardy ako presne pre dôchodcov, a zrazu počas troch rokov pri verejných financiách, tak ako moja predrečníčka teda zopakovala, ináč ukradla mi celú faktickú poznámku, ale nevadí, tak teraz vidíme, že naozaj pri takomto hospodárení takáto obrovská pomoc. Ľudia, prosím vás, nezabúdajte, pamätajte, kto konkrétne a akým spôsobom pomáha matkám, rodinám s deťmi, dôchodcom, zdravotníctvu, školstvu, všetkým.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:21 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:23

Peter Vons
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, aj ja by som zareagoval. Peter Pollák spomenul jednu dôležitú vec, že 200 eur na dieťa ako sa ťažko rodilo, čo všetko sa muselo podstúpiť na to, aby sa to nakoniec presadilo a presadilo sa. A áno, hnutie OĽANO na čele s Igorom Matovičom určite to, čo sľúbi, aj dodrží. Rovnako ako aj tých 500 eur za účasť vo voľbách, ktoré, je už dnes jasné, že pokiaľ OĽANO bude vo vláde, ale teda vyhrá voľby alebo bude hovoriť sa o tom, tak bez neho sa to nebude dať, iba s podmienkou, že týchto 500 eur bude vyplatených. A ja tajne dúfam, že snáď možno tie matky a tí mladí ľudia by dnes mohli prejsť. Pretože fakt si neviem predstaviť, ako sa môžu cítiť ľudia, ktorí nezahlasujú za pomoc pre matky a pre mladých ľudí. A, samozrejme, opäť pripomínam aj ten dvesto, dvestoeurový daňový bonus, ktorý, ktorý proste skončí ´24 a mal by pokračovať aj ďalej.
Takže apelujem aj ja na svedomie kolegov a verím, že to podporia. Pokiaľ nie, tak to bude ďalšia výzva aj pre hnutie OĽANO do ďalších, do ďalšieho obdobia s tým, že to, čo sa sľúbilo, tak to sa aj dodrží. Pretože hnutie OĽANO na čele s Igorom Matovičom určite splní to, čo sľúbilo ľuďom.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:23 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:25

Ján Blcháč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Neviem, či zapadnem do týchto chválospevov na tento zákon, ktorý je predložený a ktorý ospevuje materstvo, matky, rodiny, a my ich ospevujeme tiež a ja sa tiež priznám, že som oficiálne verejne vinšoval v nedeľu na koncerte v synagóge v Liptovskom Mikuláši našim matkám za všetko a pekné reči sme viedli a peknú muziku sme počúvali a verte, že nám ide takisto o matky. Len, len všetko má svoje len. Viete... čo, pani Záborská, máte problém? No ale, prosím vás pekne, pán podpredseda, upozornite pani Záborskú, že mi narúša integritu a myšlienkový proces a prosím o, o čas... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Čas ste si zobrali sám, pán poslanec.

Blcháč, Ján, poslanec, NR SR
Dobre, ja len, ja len pripomeniem, asi nečítali kolegovia, ktorí tu vystupujú s faktickými poznámkami, stanovisko ministerstva financií, ktoré vyčíslilo dopad tohoto zákona na 458 miliónov eur na budúci rok, a to znamená, že keď samosprávy prišli v tomto roku o 500 miliónov eur, na budúci rok to bude znovu o 500 miliónov eur. Dokopy miliarda. Idete po krku samosprávam. Chápal by som a podporili by sme ten zákon v tom prípade, keby tieto náklady pre matky alebo tieto úľavy navrhol navrhovateľ tak, že odpustí alebo štát preplatí matkám pracujúcim odvody za zamestnanca do sociálnej a zdravotnej poisťovne, čo je zhruba na tej istej úrovni ako sú tie dane. Nech sa páči, keď hovoríte, že je štát tak dobre na tom, že inflácia je super na Slovensku, tak dajte to na krk štátu. Prečo to opäť dávate na krk samosprávam? Tomuto sa nedá rozumieť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:25 hod.

Ing. PhD.

Ján Blcháč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:27

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolega Peter, ty sa nemáš za čo hanbiť, že si Róm, lebo si spomenul v rozprave. Naozaj ty môžeš byť hrdý, že si Róm a Rómovia môžu byť hrdí na teba, ako ich zastupuješ nielen ako poslanec v tomto pléne, aj ako človek, že naozaj ty si reprezentačná vzorka tejto komunity a nie iba ty, veď poznám veľa slušných Rómov a niektorí ľudia, niektorí ľudia zaraďujú a hodnotia Rómov podľa pár osád na Slovensku. Takže naozaj nemáš sa za čo hanbiť. Poznám ťa niečo viac ako tri roky a môžem povedať úprimne, že som rád, že som tvojim kolegom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Páni poslanci, sami seba vyrušujete!

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán Blcháč, ja viem, že ste trošku v strese, lebo však takýto ste postavený pred taký návrh zákona, kde ťažko vysvetlíte ľuďom, kde ťažko vysvetlíte ľuďom, že samosprávy. Viete, veď samosprávam, samosprávam sa za toto volebné obdobie dalo toľko peňazí, že naozaj už je, už je nechutné a nevhodné stále nariekať, že samosprávy, samosprávy. A vy sa najviac, vy sa najviac oháňate samosprávami práve pri, práve pri týchto prorodinných témach. Ja vás chcem poprosiť, veď ja vás pokladám, minule ste mi povedali, že ste evanjelik, ak si dobre pamätám. Tak ja verím tomu, že pozitívne ovplyvníte váš poslanecký klub v strane, v strane SMEROHLAS a že všetci do jedného zahlasujete za tento návrh zákona. Však naozaj ste chodili aj do nášho mesta. Ja si pamätám v kine Javor, kde sme nedávno mali debatu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte reagovať na pána poslanca Polláka, nie Blcháča.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Aha, pardon, ale vráťte mi čas, lebo však ma pán poslanec obral o 30 sekúnd minimálne. Ale naozaj ja som chcel inak reagovať.

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Ale vy máte reagovať na Polláka, nie na Blcháča.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Ale on ma, on ma obral, tak vráťte mi, prosím vás, čas.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:27 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:29

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. (Reakcie z pléna. Ruch v sále.) Tak teraz ja poprosím dve minúty (povedané so smiechom). Takže ďakujem pekne za slovo.
Pán kolega Pollák, poručíme vetru, dažďu a nech to stojí, čo to stojí. Toto bol prototyp populistického vystúpenia, podobne ako celý návrh je populistický. Len treba povedať, že tieto peniaze zasa chcete zobrať samosprávam a ďalšia vec, no kto by nechcel zníženie daní. Aj my o tom hovoríme, len musí to mať všetko svoju zdravú mieru a musia si to verejné financie vedieť dovoliť. Len na pripomenutie. 500 euro za voľby je asi 2 miliardy eur. Tento návrh je ďalších cca 500 miliónov a rozprávame tu o minulosti. Tento rok už máme deficit 8 miliárd eur. Ja by som si dovolil len pár slov nového ministra financií, ktorý povedal: „Ak štát neprijme nové opatrenia, počnúc týmto rokom každý rok by pribúdalo dlhu päť až šesť miliárd eur. To je pre krajinu ako Slovensko jednoducho neúnosné. Potrebujeme zmeniť kurz, potrebujeme plán, ako sa z tejto situácie dostať. My takýto plán predstavíme ešte pred voľbami." Povedal teda nový minister financií.
Ak Slovensko dospeje ku zásadným problémom s verejnými financiami, a presne k tomu smerujeme, tak, prosím, kolegovia z OĽANO, majme na pamäti to, že najviac budú trpieť práve tí najzraniteľnejší. Tým budú, tým tie problémy najviac spôsobia problémov a jednoducho toto, toto majte na pamäti, prosím.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:29 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video