Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

27.6.2023 o 19:41 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 27.6.2023 19:41 - 19:45 hod.

Monika Kavecká
Krátko. Ďakujem za všetkých zdravotníckych pracovníkov pri podpore tohto zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 27.6.2023 19:29 - 19:31 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda poverený zastupovať pána predsedu, vážené pani kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslanci, predložený návrh zákona č. 578 je v druhom čítaní. Chcem vás veľmi pekne poprosiť na podporu tohto zákona. Uvedený návrh zákona nemá dopad na rozpočet verejných financií, ale preto, že sa čerpá z kapitoly rozpočtu v zdravotníctve je predpokladané, že v podstate pri návrhu zákona 578, ktorý bol o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkoch hovorí o tom, že predpoklad každého jedného zdravotníckeho pracovníka pri výkone povolania, hlavne teda keďže 90 % zdravotníckych pracovníkov sú ženy - matky, predpokladalo sa, že v podstate koľko rokov fyzicky daný pracovník má, toľko teda má aj tej praxe. Preto je to také zvláštne, že v podstate sa tam neodčerpáva z rozpočtu žiadne peniaze.
Odstraňujeme týmto zákonom vlastne nespravodlivosť a diskrimináciu postavenie rovnosti medzi pracovníkmi muž a žena, aby naozaj neboli teda diskriminovaní. A zvlášť v tomto odbore, odvetví teda štátu, teda v zdravotníctve, keď máme nedostatok zdravotníckych pracovníkov, tak riešime aj jeden z motivačných prvkov, aby sa nám v podstate po absolvovaní materskej vracali títo zdravotnícki pracovníci naspäť do systému. Ide jednak o zdravotníckeho pracovníka či už je to sanitárka alebo aj lekárka. Ja vás veľmi pekne chcem poprosiť o podporu tohto pekného zákona, aby sme naozaj týmto zdravotníckym pracovníkom len neďakovali slovne, ale aby sme to pretavili aj legislatívy. Ďakujem. Nebudem zdržovať, pretože skutočne je veľmi dôležité, aby sa dostali na rad aj iné zákony. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2023 11:00 - 11:01 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Po určitom časovom úseku tu v parlamente som si zvykla na to, že strana odborníkov podsúva demagogické, nie odborné a vedecké, ale demagogické vyjadrenia nielen plénu, ale aj v podstate celému vonkajšiemu svetu. Som prekvapená ako ľahko sa dokáže táto demagógia prostredníctvom strašenia len tak vyrieknuť a posunúť a dokonca som prekvapená z pána Gröhlinga, že vôbec ide na úroveň až do zdravotníctva, kedy proste straší ľudí, straší občanov, pacientov, že toto je začiatok toho, že dáme lekárom, zdravotníkom tú možnosť, že budú svoju ideológiu presa, pretláčať až do liečenia a záchrany ľudských životov. To je úroveň skutočne nechcem povedať koho, ale bohužiaľ ste sa na túto úroveň práve dostali a padli ste úplne až na dno, kde chcete na základe svojho presvedčenia strašiť ľudí a podsúvať im naozaj tieto niekedy až také proste úbohé a také ponižujúce tézy. Ako prepáčte, tak toto nie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2023 12:45 - 12:47 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Skutočne Tomáš nie si zdravotník, áno to aj rešpektujem, ale tvoje vystúpenie sa snažilo byť seriózne, objektívne v tvojom ponímaní. Áno tu si mal presne pravdu, že rešpektujme si svoje názory. Ale myslím si, že tiež si neni skutočne objektívny aj v vo vystupovaní a v prístupe tvojej kolegyni pani poslankyni Jany Bittó Cigánikovej. Vieš, keď ja som vystupovala, napríklad ona si hlučným spôsobom tam opakovala tú stavbu kostí hej, tú anatómiu, učila sa na skúšku. Proste to je taký prejav úplne dehonestácie tej kolegiality toho zdravotníctva a toho celkového vážneho rezortu, ktorý tu je a preto ja som mala iba legitímnu otázku, že či teda študuje externe alebo dennou formou a nedozvedela som sa žiadnu odpoveď. Ja si myslím, že to je úplne seriózne, no bohužiaľ budem musieť využiť 211, aby som získala teda tieto údaje. No je mi to to treba? Akože veď keby sme boli normálni, seriózni, korektní, tak mi odpovie, povie, že teda si platí to štúdium denné alebo lebo v podstate potom čo Slovenská zdravotnícka univerzita čo si má myslieť, že porušuje zákon, že musím teda to zisťovať cez 211. Vieš, to je presne ten objektívny prístup a úplne normálnym pokojným spôsobom som sa to pýtala a si myslím, že máme na to právo. Takže vieš, musíš to aj ty tak objektívne potom sortírovať, že vieš, keď máme pocit potom aj my tej krivdy, že snažíme sa pre toho pacienta čo najviac urobiť a prostredníctvom aj toho, že budeme mať dostatok toho zdravotníckeho personálu a ja sa úprimne teším, keď ktokoľvek študuje, len potom aby to bol aj rovnaký teda prístup ku každému jednému, lebo tí zdravotnícki pracovníci napríklad sú diskriminovaní v tom, že za materstvo, za rodičovstvo. Takže celkom potom naozaj buďme objektívni. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2023 12:02 - 12:03 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky aj za poznámky s ďakovaním, aj od konkrétne od pána poslanca Kočiša. Skutočne ste to veľmi dobre zhodnotili aj vy, vecne, že v podstate ako sa dá študovať. Ja som chcela len priamu odpoveď na priamu otázku, asi sa to nedozviem. Budem si to musieť cez nejaký spôsob asi cez 211 vyžiadať alebo neviem akým spôsobom, keďže sa tu zatajujú už aj takéto triviálne veci. Aj keď si myslím, že to nesúvisí s týmto zákonom, ale dobre. Veď keď teda diskutujeme a keď sa správame teda slušne a počúvame tých ľudí, ktorí sa snažia poprosiť o podporu zákona pre zdravotníckych pracovníkov a žiadame o nepodporu zákona, ktorý zvyšuje zisk do zdravotníckych, teda poisťovní, tak je to úplne legitímne. Pán poslanec Baránik, no vám asi nebudem ani odpovedať, vy ani neviete asi o čom ste hovorili práve to úplne celé zle, pretože ste tu rozpravu nevideli a práve preto by som bola na vašom mieste radšej ticho a vzhľadom na to správanie vašej kolegyne pani poslankyne Bittó Cigánikovej čo tu predviedla za tie dva a pol dňa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.6.2023 11:43 - 11:54 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Začnem tým, že mám veľa otázok na pani predkladateľku, pretože už v tejto rozprave skutočne odznelo všetko od emócií, vášní, aj od priamych argumentov, faktov proste a ideme tu naozaj v dvoch paralelných svetoch. Jeden svet, ten náš, ktorý sa snaží pani poslankyni vysvetliť, že proste nám podsúva rôznym spôsobom, niekedy si myslím až takým zákerným, jej pravdy a jej presvedčenia, nech sa, prosím vás pekne, nehádajú a ne... to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Nepočujem tú hádku až sem, pani poslankyňa Kavecká, ale musia to oni vyhodnotiť, nech sa páči, pokračujte.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
To mne je jedno, ale, prosím vás pekne, akože veď to ruší...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
No, to sa tu už stáva bežne v tomto pléne počas tohto volebného obdobia, bohužiaľ, že sa bývalý koaliční partneri hádajú. (Hovorené súbežne s rečníkom.)

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
No, bohužiaľ, no dobre, tak nech si pani predkladateľka svojím správaním áno, robí čo chce, pretože skutočne si robí, ale práve toto sú tie dva svety. Ten, ktorý sa skutočne žije, a ten, ktorý sa vytvára. Mne veľmi vadí napríklad na ľuďoch, ktorí chcú dosiahnuť nejaké svoje záujmy, tak útočia na tých, ktorí chcú argumentovať, ktorí chcú vecne riešiť určité veci a proste nedajú im priestor. Robia všemožné pokútne spôsoby výsmechy a útoky a, a proste tie postoje majú také zvláštne. A tu by sa nehodilo už, nehovorím o pléne Národnej rady. Tie dva svety sú skutočne zlé, a tuto nachádzame problém sveta zdravotníkov, tých ľudí, ktorí to myslia so zdravotníctvom úprimne, a ľudí, ktorí sa len hrajú na zdravotníkov alebo menia hru na zdravotníkov a dostávajú sa do takej paralely, že v podstate neviem si ja ani predstaviť, či to je teraz v súlade s rokovacím poriadkom... (Rečníčka sa obrátila na predsedajúceho.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Tak v poriadku, prerušujem rokovanie kým sa nevráti pani poslankyňa Bittó Cigániková, ktorá je predkladateľkou, rešpektujem nejaké technické prestávky, avšak telefonáty asi nie...

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
Telefonáty ani asi nie, no.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Takže počkáme, kým pani Bittó Cigániková príde.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
To je smutné. (Krátka pauza do príchodu poslankyne Bittó Cigánikovej.)
Už, už radšej tu ona by si mohla opakovať, nie? (Reakcie z pléna.) Ale to je, zase nebuďme takí zlí. Buďme radi za každého jedného zdravotníka, ktorý bude štúdiom odborne spôsobilý. (Reakcie z pléna.) Hej, hej, to samozrejme... (reakcie z pléna), nie, to ja nechcem útočiť, akože ja chcem sa iba naozaj opýtať na... čože? Ako?

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Budeme pokračovať v prerušenom bode, pani poslankyňa Kavecká, môžete pokračovať. Pokračujte, pani poslankyňa Kavecká.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Som rada, že je tu pani predkladateľka, pretože mám naozaj aj na ňu nejaké otázky. A viete, tým pádom, že strana SaS teda aj iné strany nezahlasovali pri zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti za to, aby sme zlepšili podmienky zdravotníckych pracovníkov, aby sme odstránili nespravodlivosť, aby sme prinavrátili také podmienky, aby boli motivujúce, aby išli vykonávať prácu do našich nemocníc a k našim chorým pacientom. Tak strana SaS nezahlasuje, pretože aj napriek tomu, že sme sa predtým dohodli a nebol s tým problém, tak ješitným spôsobom si povedali, že my za to nezahlasujeme, lebo vy nám nezahlasujete za zákon č. 581, ktorý vlastne dáva, zvyšuje zisky zdravotným poisťovniam z verejného zdravotného poistenia, čo už tu odznelo mnoho argumentov, a mne tie moje kolegyne píšu, podporujú nás v tom, aby sme naozaj vytvárali tie spravodlivé podmienky. A napríklad mám veľa dotazov od kolegýň, že ony sa chcú dovzdelávať, chcú študovať vysokú školu, ale sú na materskej dovolenke. A toto na fakultách proste nie je možné. Je to takisto nespravodlivosť, ktorá, ktorá je dosť závažná a ja by som ju veľmi rada odstránila, pretože by som sa chcela tomu venovať, že predsa keď chce každý jeden človek sa dovzdelávať alebo chce získať vyššiu odbornosť zdravotníctva, a my tie profesie potrebujeme, tak by sme im mali vytvoriť podmienky.
Ja keď som mala predchádzajúcu písomnú rozpravu, sa tu pani kolegyňa učila anatómiu, pretože má skúšku, pretože chodí na ošetrovateľstvo, chce sa stať zdravotnou sestrou, alebo získať teda aspoň to štúdium a mala som na ňu takú otázku, či chodí teda k denných, dennou formou alebo externou. Viem, že zo zákona externou formou nemôže ísť, lebo by musela teda pracovať v zdravotníckom zariadení a, bohužiaľ, nemá odvahu na to mi odpovedať. A viete, prečo tú odvahu nemá? Pretože ona asi úprimne nechce vykonávať toto povolanie, pretože nie je odkázaná na to. Vždy bola vo sfére podnikania, podnikateľských záujmov, má záujem dávať zisky zdravotným poisťovniam a ani tejto rozprave nevenuje žiadnu pozornosť, ani úprimný záujem. Ale práve tých zdravotníckych pracovníkov toto veľmi zaujíma, pretože to cítia ako veľkú nespravodlivosť, keď sestra po desiatich rokoch praxe otehotnie, je na materskej a nemôže sa ani dovzdelávať, pretože viete čo je argument na tej vysokej škole? Že proste musí mať tú prax, 50 hodín za semester, musí mať v podstate určité kritériá. Pani poslankyňa Cigániková napríklad nechodí na zdravotnícky výbor. Neplní si prácu poslanca. Príde možno na hlasovanie párkrát do parlamentu iba vtedy, keď ju to zaujíma, napríklad pri zákona 581, kedy treba zvýšiť zisky zdravotných poisťovní. Ale kedy stíha teda potom aj študovať? Prečo sú diskriminované ostatné študentky, keď sú na materskej dovolenke a nemôžu študovať, ale pani poslankyňa, ktorá má nadštandardný príjem, ktorá tu veľmi rada poukazuje na to, že my narábame s peniazmi nie našimi, ale z rozpočtu, zo štátneho rozpočtu, zo štátnych peňazí, využíva tento systém, že berie štátne peniaze a získava vzdelanie, a to ešte neviem, rada by som bola, keby mi to aj odpovedala, že či to štúdium denné má platené, či si ho platí, alebo využíva dvakrát štátny systém. Že teda je aj poslankyňa Národnej rady a ešte má zadarmo platené aj štúdium denné. Pretože iba denné štúdium, pokiaľ zamestnávateľ, pokiaľ zam... teda študent nemá ešte vyštudované, alebo občan Slovenskej republiky ani raz denné štúdium v, vysokého ško... vysokého školstva, tak má umožnené zadarmo, pretože to štúdium je zadarmo. Ale to je normálne taká pragmatická otázka, neberte to ako útočenie, ale je to iba poukázanie na to, že teda či má odvahu to povedať alebo nie, prečo, pretože získala mandát poslanca Národnej rady a mala by teda ten mandát aj využívať a chceme zistiť toto, pretože vieme od jej kolegýň študentiek, že v podstate má určité benefity možno aj na tej fakulte, napríklad môže parkovať na VIP miestach a takéto. Je to také úbohé možno z mojej strany, ale je to na priblíženie tej situácie, že keď máte peniaze a máte na to, môžete aj študovať, lebo mnohí by išli veľmi radi študovať do dennej formy, ale musia chodiť do práce, aby vôbec prežili. A to je ten status zdravotníckeho pracovníka, pretože strana SaS nezahlasovala ani za to, aby tie materské dovolenky a rodičovské dovolenky tí zdravotníci mali priznané. A to je smutné. Práve preto na to poukazujem, že oni na tých materských sa ne môžu ani dovzdelávať a ani im to potom sa neráta v praxi. Je to za... áno, presne tak, je to tak, a toto je smutné. Napriek tomu, že bola tá dohoda.
Takže ja vás prosím možno aj takýmto štýlom, zahlasujte potom aj pre tých zdravotníckych pracovníkov, aby táto nespravodlivosť bola odstránená, aby sme mali dostatok zdravotníckych pracovníkov, aby sme mali ľudí, ktorí sú motivovaní ísť vykonávať takéto ťažké obetavé povolanie. A myslím si, že keď aj vaša kolegyňa konkrétne študuje tento odbor ošetrovateľstva a určite chce vykonávať takéto ťažké a obetavé zamestnanie, tak vás prosím, odstráňte tie nespravodlivosti a možno na margo toho, že pri zákone 581 my určite nezahlasujeme za to, aby sa z verejného zdravotného poistenia platili zisky súkromných zdravotných poisťovní a nešli tie peniaze pre pacientov, tak takýmto spôsobom aj ja úprimne som vďačná, že ktokoľvek chce ísť študovať prácu zdravotníckeho pracovníka, konkrétne sestru a pôrodnú asistenciu, pretože tým profesií máme najmenej. A na nich stojí, doslova na nich stojí celý systém zdravotníctva. A vidíme to, že poukazuje už aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, že v podstate bude to veľký problém a v budúcnosti, a keďže ste naozaj ekonómovia, nás to bude stať omnoho viac. Omnoho viac. Lebo nedokážeme tých našich vyštudovaných profesných pracovníkov vrátiť zo zahraničia sem. Len preto, že my povýšime zisk zdravotných poisťovní nad statočnú odmenu za statočnú prácu. Nič viac, nič menej. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2023 11:33 - 11:35 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Kuriak, ty si prečítam možno že ten list z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou z toho teda vecného hľadiska. A možno si t urobil práve preto dobre, lebo mnohí poslanci ho evidentne nečítali, alebo nedostali, alebo majú preplnené schránky, však vieme ako to je. Zahlcujú nás tu rôzni akože teda aktivisti, niekým platený, rôznymi všelijakými inými múdrosťami. Ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa vyjadril jasne, že je to v podstate nemorálne, že vlastne ubližujeme pacientovi. Napriek tomu nás naša pani kolegyňa, členka zdravotníckeho výboru, tímlíderka, odborníčka pre stranu SaS pre zdravotníctvo chce presvedčiť, že my všetci, všetci sme tí oklamaní a tí čo nevieme a nevedomí a neskúsení. My sme, my neviete ako to v tom zdravotníctve chodí, len ona jediná to vie. Ona jediná to vie, ona jediná má patent teda na to, ako zlepšiť toto zdravotníctvo.
Napriek tomu, že ten Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má práveže ten dohľad. Čiže ten mandát na to, aby povedal kde tie peniaze majú ísť na tú zdravotnú. Či sa tá zdravotná starostlivosť vykonáva správne alebo nesprávne, ako sú použité tie finančné prostriedky. Ale nie, oni sú tí, ktorí nehovoria pravdu, alebo nehovoria exaktné údaje, nehovoria teda údaje o správnosti a nesprávnosti. Takže Milan, vidíš ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemá pravdu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2023 11:17 - 11:19 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Marek, skutočne si to zase opäť vecne a aj myslím si, že úrovňou dialógu takého otvoreného povedal, že v podstate ako to je. Aj pre laikov, pre občanov, poistencov vysvetlenie, že skutočne, že sa podieľajú zisky u súkromných zdravotných poisťovní len pre ich vlastné účely a straty sa rozdeľujú. Aj tá poznámka od pána podpredsedu Blanára, že teda bola veľmi trefná, len potom nechápem prečo kompletne SMER napr. zahlasoval prvé čítanie. Dúfam, že teda pochopili, že v podstate to podsunutie, ktoré tu bolo, ten, tá demagógia, ktorá sa tu šíri, tak skutočne tými našimi dlhšími rozpravami, sme pomohli v tom, že všetci sme sa poučili a to obrovské riziko tu skutočne je, keď bude stále tá strana odborníkov presadzovať len proste túto demagógiu. Je to veľmi nebezpečné. Ja vystúpim ešte ďalej teda v rozprave a poviem o tom ďalej, ale tak ako si to ty teraz povedal s faktami a so všetkými argumentami, tak keby sme to aj takto dostali do tej všeobecnej verejnosti, lebo je veľmi zlé, keď sa hovorí o tom aká tá poisťovňa má 500 tis. kmeň, keď má krížové vlastníctvo. Keď sú to doslova i poistenci Dôvery sú zamestnanci finančnej skupiny. A toto sú veľmi nebezpečné veci a úprimne sa chcem spýtať, že či sú naozaj mnohokrát dobrovoľne poistení v tejto poisťovni. Či sú neurobené tie nátlaky, tak ako aj môj kolega Marek Šefčík chcel predtým hovoriť a rozhovoril to aj v rozprave. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2023 11:03 - 11:05 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Marek, s pokojným postojom, s hlasom a s pokojom v srdci si predniesol argumenty, kde si mal úprimnú snahu diskutovať o zákone, ktorý sa predkladá v tom zmysle, že v podstate naozaj to vysvetlenie, že pani kolegyňa Jana Bittó Cigániková tomu skutočne nerozumie a je oklamaná. Pretože neverím tomu, že človek, ktorý by bol teda zdravotník, ktorý teda pozná tú zdravotnícku problematiku, má odžité v tom zdravotníctve, by takto všemocne obhajoval takýto zákon. Pretože to musí každému zdravotníkovi, ktorý má priamy dopad toho, že verejné zdravotné poistenie a peniaze z neho sa nepretavujú ku pacientovi, tak to musí pochopiť. Neviem prečo naozaj toto nechápe pani poslankyňa, pretože či je naozaj málo erudovaná, či to má skutočne len podsúvané zo svojho okolia, či zažila skutočne tú prácu v tom zdravotníctve aj z úlohy manažéra, aj z úlohy poskytovateľa, aj z úlohy priameho vykonávateľa intervencií, alebo dokonca na svojej koži ako pacient. Pretože skutočne je to nepochopiteľné. Stále len svoje a dookola podsúvanie týchto informácií. Je to, skutočne tomu nerozumiem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.6.2023 10:42 - 10:44 hod.

Monika Kavecká Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Moja predrečníčka Evka mi zobrala všetky faktické (povedané so smiechom), ale skutočne ešte mi tu niečo ostalo.
Citujem, ste povedali, pani kolegyňa: "Chcem dávať odmenu za prínos." Oni to majú hádam povinnosť, nie? Tie zdravotné poisťovne. Že získavajú tú odmenu. Už ten zisk majú a, za prínos, ale vy práveže nechcete dávať odmenu za prínos. Naozaj tým skutočným, čo ten zisk vytvárajú, tí poskytovatelia prostredníctvom tých pracovníkov, vy nechcete dať. Vy nechcete dať ani základné morálne právo, odmenu za ich vykonanú prácu. Začali ste úplne prvou vetou, keď ste predkladali tento návrh: "Za poctivú prácu poctivá pláca." Ale iba pre vybrané skupiny. Iba pre vybrané skupiny. A toto je to, že vy nechcete počúvať tieto pádne argumenty. Vy si tu vystúpite a takým schizofrenickým spôsobom na jednej strane si poviete: áno, chápem, ale ja si myslím, že toto, a môj názor je ten pravý. A toto je to, že nedokážete ani komunikovať s tými ľuďmi. Ani tým, čo predkladáte tento návrh, sa im nedokážete pozrieť do očí a odpovedať na otázky. Prečo by sme vám mali veriť, keď ste svojím správaním a svojím prekladaným zákonom dokázali iba to, že vám ide presne len o tie finančné skupiny, len o tých ľudí, ktorí naozaj majú tie zisky, lebo z verejného zdravotného poistenia skutočne ani jedna poisťovňa na svete nemôže mať zisky, keď je to garantované ústavou, že máme bezplatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti, zdravotnú starostlivosť. Z nadštandardu áno, ale zo základu? Je to amorálne.
Skryt prepis