90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:45 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:15

Milan Kuriak
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Peter, dobre si to vystihol v rozprave, naozaj, ty keď sa postavíš za rečnícky pult, tak proste to, čo vyjde z teba, čo vyslovíš, tak má to hlavu a pätu, je to vecné, argumentačné. Zaujala ma jedna poznámka a pripomienka na predsedu finančného výboru Mariána Viskupiča práve v tom, že nemôžu dostať predsa príspevok na, na deti tí, ktorí deti nemajú. Ako môže dostať rodina, ktorá sa neobetuje pri výchove detí, ktorá si kúpi psíka, mačičku alebo nejaké iné zvieratko, proste nechcú, nechcú sa obetovať, pokoriť a venovať, venovať spústu času výchove detí. Ty, Marián ako predseda finančného výboru veľmi dobre vieš, dobre vieš koľko výchova, výchova jedného dieťaťa stojí, však to aj zaznelo na finančnom výbore, je to v desiatkach tisíc eur do dospelosti. Ale veď pokiaľ si dobre pamätám, vďaka Bohu máš dve deti, čomu sa veľmi teším, tak vieš to aj ako otec rodiny. Síce s omnoho vyšším príjmom ako majú umožnené mnohé rodiny na Slovensku. Ty máš príjem na to, aby si v plnej výške poberal 200 eur na dieťa, tak verím tomu, keď si taký odporca tohto návrhu zákona pomoci rodinám s deťmi, že, že to dávaš na charitu, hej, lebo ja si myslím, že tých 400 eur vám cinkne na účet, čomu sa veľmi teším. Naozaj to je, to je proste lebo každý ten rodič, každá rodina si zaslúži. Ja som z deviatich detí, mám sedem detí päť žijúcich, veď sa smeješ Marián, ale ja viem, ja viem koľko sa manželka musí obetovať. Ja viem, že teraz popri deťoch...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:15 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:17

Peter Kremský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja budem len na pani poslankyňu Cigánikovu, no vy hovoríte o tom, že naozaj, že mestá dostali, mestá a obce dostali menej a že mali by dosť viac. No podľa zákona im patrí presne vymedzený podiel z daní a tento rok ku koncu apríla dostali 1,4 miliardy eur. Oproti minulému roku o 53 miliónov viac, to je, to sú fakty, to sú fakty. To nie, že ja si to vymyslím. Keď tí ľudia by zarábali menej, takisto by dostali menej. Keď budú zarábať viac, dostanú viac. Ja si myslím, že to je to o čom sa bavíme. To, že by oni chceli viac alebo, že by radi boli mala bývali viac, no však super, hej. Ale to je presne o tom želaní.
A k tomu daňovému bonusu, no presne toto je to zábavné, že, že vy všetci rozprávate o tom, že jak vy ten daňový bonus nepotrebujete a jak vaše deti ich nepotrebujú, ale ja som ešte nepočul o nikom, kto by sa ho vzdal toho daňového bonusu sa môže možno vzdať. Vy ste sa ho vzdala pani poslankyňa? Nie, nie, nie, nie, dostávate ho automaticky. Vy sa ho musíte vzdať a všetci to dobre vedia, ale nikto to neurobil. Nikto z tých novinárov, čo to tak hrozne kritizovali sa ho nevzdal, ani Maroš Viskupič sa ho nevzdal, ani vy, ani Rišo Sulík, nikto s ho nevzdal, hoci som ich k tomu vyzýval, že keď je to také škodlivé pre krajinu, keď to tým mestám a obciam tak pomôže, vzdajte sa toho, vzdajte sa, nechajte tým mestám a obciam tie peniaze. Nikto sa toho nevzdal, každý je rád, keď mu tých 300 euro navyše mesačne alebo koľko príde na účet. Takže to sú obyčajné reči pokrytecké, falošné, akože buďte féroví potom a dajte také gesto, že sa vzdáte toho daňového bonusu. Ja chcem vidieť toho človeka. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:17 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:19

Marián Viskupič
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Skúsim do rozpravy, nech je na to trošku väčší časový priestor. Budem reagovať teda hlavne na vystúpenie kolegu Petra Kremského. No začal úplne, že super téma vozidla. Máme, obaja máme blízko proste k automobilovému priemyslu, toto je téma, kde vieme si hovoriť tak a poďme, že výrobcovia, opravári. Súhlasím, a teraz pri tej výrobe áut vznikajú takzvané výrobné vady, ktoré vznikajú niektoré, že z vývoja a potom z nekvality spracovania zasa, dve typ, dva typy, a potom vznikajú počas prevádzky vozidlá vady z opotrebenia hej? A toto sú presne Peťo povedal, že áno, kto robí, robí aj chyby. Samozrejme, všetci kto robíme, robíme aj chyby, je to prirodzené, proste chybu neurobí len ten, kto v živote nič nerobil to absolútne sedí. Ale tak ako v tom automobilovom priemysle, tak tie chyby sú teda rozdelené na tie, ktorým sa dá predísť a je vhodné im predísť, lebo keď sa nim nepredíde, tak stoja zbytočne veľa peňazí a na chyby, ktoré jednoducho ani nie sú chyby, lebo teda vychádzajú z opotrebenia, tam sa povedzme dá riešiť, že teda trošku kvalitnejšie, ale jednoducho to opotrebenie je prirodzené, hej? Takže tuto je to, čo Peter hovorí nie správne, pretože tie chyby, ktoré on opravuje teraz a za to ho chválime a budeme ho chváliť, sú chyby výrobné. To sú tie výrobné vady, ktoré jednoducho sa mali opraviť ešte vo vývoji toho vozidla ergo vo vývoji toho zákona, a potom tam je to zasa ešte, že sú niektoré výrobné vady, kde ne, nemáte možnosť to zistiť, povedzme, že je to ťažšie, a potom sú také tie výrobné vady, kde vám ten vývojár hovorí, že ale veď keď spravíš toto, stane sa toto a nebude to fungovať a to je to, že toto je to, čo sme my stále hovorili najprv neverejne, potom verejne, že jednoducho ten zákon má výrobné vady a keby sa na to sadlo a upravilo a počúvalo ľudí, ktorí teda sa v tom vyznajú viac než len to, že majú silu rozhodovať, tak, tak sme tu dneska nemuseli sedieť alebo sme tu mohli sedieť a riešiť tie vady také tie prirodzené, tie z opotrebenia, lebo aj také chyby sú a tie sú prirodzené a to je proste to je normálne. Hej? Takže tuto sú tie, tie slová Peťa nie úplne férové, lebo tie chyby, tým sa dalo predísť. Fakt sme na ne upozorňovali dopredu.
No, potom ďalšia vec je, že treba si uvedomovať, že máme iba 37 % rodín, má detí v závislom postavení, čiže z ďaleka nie každému toto pomáha a to je také, že tu sa to povie, pán poslanec Kuriak povie, že no rozhodli sa nemať deti, tak budú mať zvieratko. Joj, ono to tak neni, to je normálne, že urážka pre kopu tých rodičov u ktorých chceli byť a neni sú rodičia, ale chceli byť rodičmi, lebo nemohli, hej z rôznych, rôznych dôvodov, proste zdravotných, biologických akýchkoľvek, a potom ešte je tu aj množstvo ľudí, ktorí normálne, že možno už skoro ako Peťo, že už jeho deti majú 18, 19 možno teda nie sú na výške a už nie sú v závislom postavení, a tí rodičia tie deti vychovali, aj ich to kopu peňazí stálo, to nikto nespochybňujeme, ale už sa to na nich akoby nevzťahuje. Ale rozumiem, proste takáto je situácia. Len to prosím nemôžme hovoriť, že pomáhate všetkým. No všetkým jednoducho toto nevie pomôcť a, a treba vnímať vlastne tú vec, že tých peňazí je konečné množstvo. Potrieb je samozrejme nekonečné množstvo, preto treba hospodárne a efektívne čo najlepšie vždy tie disponibilné peniaze alokovať. No a teraz keď sa pozrieme, tak skutočne, že táto množstvo financií, ktoré ide do prorodinnej politiky do viazané na to, že mám deti je dnes už fakt, že vysoké, dokonca na možnosti a pomery Slovenska až veľmi vysoké, ale dobre. Ale paradox je ten, že už je to viacej ako ide do vzdelávania. A teraz tá otázka je, chceme mať deti? Je správne mať deti? Áno, samozrejme, dokonca aj my liberáli máme rovnako radi Milan naše deti o nič viacej ich nemáte vy konzervatívci radi, radšej ako my, aj my ľúbime svoje deti. Hej? A, ale teraz je otázka, že a chceme mať vzdelané deti? Ja hovorím všetkými desiatimi, že áno, ale my už dnes viacej podporujeme, že deti akože počet ide viacej peňazí do prorodinnej politiky na deti, aby boli než už ide do vzdelania. A toto je toto vlastne, toto treba vážiť. Ešte raz, tam množstvo zdrojov je konečné a musí to byť vyvážené aj v prospech toho vzdelávania, pretože tou skutočnou hodnotou potom je až, až to, že čím viac vzdelané dieťa, to toto, toto, toto musíme vážiť. Ja, ja nijak nespochybňujem, že proste je dobré, keď sa, keď sa podporujú deti, nijak to nespochybňujem, ale podporujme nielenže mať deti, ale aj ich vzdelávať. Takže už vlastne viacej a toto tu boli tie naše výčitky, že zmysluplné množstvo financií, nie jak to Peter Kremský povedal, že my sme proti navyšovaniu. My sme prví, kto hovoríme, že by sa mali príspevky valorizovať, lebo inflácia, hej. Ale, ale proste všetko má mať nejakú mieru. Fakt má mať nejakú mieru. My sme prví, kto hovoríme, že odvody, hlavne odvody sú na Slovensku veľmi vysoké pre pracujúcich, nielen pre matky alebo alebo teda mladých ľudí, pre všetkých. Jasné, že sme za to. Veď my to hovoríme, my to máme v programe aby, aby boli nižšie. Ale to nefunguje tak, že ich škrtnúť všetky a teraz z čoho sa to nahradí?
===== My sme prví, kto hovoríme, že odvody, hlavne odvody sú na Slovensku veľmi vysoké pre pracujúcich. Nielen pre matky alebo, alebo teda mladých ľudí, pre všetkých. Jasné, že sme za to, veď my to hovoríme, my to máme v programe, aby, aby boli nižšie. Ale to nefunguje tak, že ich škrtnúť všetky. A z čoho sa to nahradí? To miera je vždy dôležitá, miera.
No a teraz Peter znova spomenul, že veď tým obciam sa už dalo aj dane z príjmu právnických osôb. No dalo. Aj my sme to podporili, lebo jednoducho proste tým obciam sa musel vykrývať ten výpadok, ktorý bol pre nich nerealizovateľný. Čiže to je niečo, čo nebolo, teraz je, ale je to následok tej výrobnej chyby, ktorá tam nejaká bola, takže to, toto treba vnímať.
No a Peter hovorí, o 53 miliónov majú viac ako v rovnakom období minulého roka. No keby ste sa spýtali svojho starostu, spýtajte sa za apríl, aká tá platba bola. Vlasy sa im ježia, o koľko bola nižšia. Fakt si to, spýtajte sa, spýtajte sa, každý máme nejakého staro... (Reakcia z pléna.) Pani starostka, pozri si za marec alebo apríl. (Reakcia z pléna.) Počkaj. Teraz idem takto, ne-ne-ne-ne-ne. Ešte raz, o koľko majú? (Rečník sa obrátil na navrhovateľa.) Majú o 53 miliónov viac ako v tomto, v rovnakom období, hej? Voči akej sume? (Reakcia navrhovateľa.) No. Čiže nejakých 1,4 miliardy to teraz vychádza.
No každopádne ten nárast, áno, ten nárast je oproti vlaňajšku, len tá miera je dôležitá. Nárast je o 4 percentá. Obce majú o 4 percentá viacej, ako, ako pred rokom. Viete, koľko je inflácia? Teraz už konečne klesla na 13,8. Takže ak majú o 3,9 viacej, tak im desať chýba. Toto si treba, toto si treba (reakcia navrhovateľa), ale to sú už, to sú už tie proste náhrady, ktoré sa tam robili, hej? (Reakcia navrhovateľa.)
Ešte raz. Bolo im zobraté výrazne veľa a proste tie peniaze im jednoducho chýbajú a musí sa to nahrádzať, pretože je každému jasné, že keď tá obec dostane, dostala by o štyri percentá viacej, tak to, samozrejme, nepokrýva tie nárasty. Ale to, celé to treba vnímať, to je proste jeden systém. Keď niekde sa strašne veľa dá, ono to potom niekde chýba, pretože tých peňazí je konečné množstvo. Takže treba sa fakt pýtať tých samospráv, či sa im zdá, či tie ich príjmy sú v poriadku.
Ono to tu povedala aj kolegynka Janka. Áno, však máme zákonodarnú iniciatívu, môžte tým obciam zobrať. Môžte, len to celé vlastne im za jedno berie zdroje, za druhé im to berie to, čo ony mali naplánované. Veď na tých obciach, na tých VÚC-kach sa tiež ten rozpočet robí s nejakými výhľadmi a na základe toho robíte aj nejaké proste projekty, či už, či už výstavbu, či už čokoľvek, alebo teda, samozrejme, všetky tie výdavky na školstvo, zdravotníctvo, sociálne veci, a to zasa, prosím, vnímajme, ak to v tej obci je menej. Veď kto v tej obci žije? No ľudia tam žijú. Rodičia tam žijú a ich deti tam žijú, takže vlastne to, treba to celé vážiť, proste im to chýba, hej?
Ešte raz to poviem. Nehovorím, že majú že v absolútnom čísle menej. No nemajú už len preto, pretože našťastie, keďže tu máme, hovorím, v tomto momente takmer 14-percentnú infláciu, našťastie tie platy to relatívne hodne dobiehajú a možno bude tento rok prvý, kedy myslím, že po dvoch rokoch vlastne už aj stúpne reálna mzda, ale jednoducho ony nominálne stúpajú. Takže do nejakej miery tie príjmy tým obciam sa zvyšujú. Ale jednoducho nestačí to a chýbajú im to. (Reakcia z pléna.)
Pani starostka, dobre, čiže vy máte dosť peňazí, vaši občania sú spokojní. Takto? (Reakcia z pléna.) To je jedno, ale, ale teda (reakcia z pléna), neprišlo im výrazne viac, hej? (Povedané so smiechom.) Dobre. (Reakcia z pléna.) No, okej. Čiže asi sa nezhodneme. Každopádne treba, treba tie obce počúvať a treba vnímať, že ako im prišlo. Veď som to tu v predchádzajúcom vystúpení hovoril, že na základe výrobných váh (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) tohto, tohto systému sme tu museli spoločne vyrábať ďalší zákon, áno, ktorým dane z príjmu u právnických osôb niečo pridal, do toho už počítate aj návratné, návratné pôžičky, čiže toto všetko, všetko je to, je to, toto celé tu nemuselo byť. To je, o tom je tá debata.
No. A keď hovoríte, že SaS-ka nechce, SaS-ka nedá, pozrite sa alebo pozrime sa, čo robilo sa na ministerstve hospodárstva, či už SPP, teplárne, proste všetky tieto podniky, ktoré boli dlhé roky v strate. Zasa, tú stratu vo finále generovali ľudia, proste, a to, to sa zmenilo jednoducho za, za čias SaS-ky, či už SPP alebo aj tie teplárne, alebo všetky tieto podniky sa stali ziskovými, namiesto strát vlastne do systému peniaze generovali, no a, samozrejme, ten systém, tie peniaze v štátnom rozpočte vo finále slúžia ľuďom, hej? A toto zasa je princíp, ktorý aj my uznávame. Veď ten štátny rozpočet je na to, aby vo finále, samozrejme, tu bol pre ľudí, pre občanov, pre zamestnancov, pre rodičov, pre hasičov, pre štátnych zamestnancov, pre cesty, pre všetko, proste pre, pre krajinu. Jasné, to aj my hovoríme. Ten rozdiel je v tom, že tuto je proste mínus 8 miliárd. Pre tento rok nám 8 miliárd chýba. To treba si niekde požičať, to zasa stojí ďalšie peniaze, čiže o tomto to je. A aj toto na tejto chybe, ja som to pánovi poslancovi Kuriakovi povedal, veď ono je dobré, že sa opravujú chyby, však samozrejme, lenže už v dnešnom stave tá oprava chyby znamená zasa ďalšie náklady do rozpočtu, do toho rozpočtu, kde 8 miliárd chýba a kde už vám teraz nový minister financií, ktorý teda už pozerá na veci reálne a nie tak, aby sa chválil nejakou proste situáciou, ktorá jednoducho nie je reálna, hovorí, že tento rok -8, ak nič nespravíme, na budúci rok -5, -6 miliárd ďalších a sme skončili. Normálne že sme skončili. Aj centrálne banky sa sťahujú z financovania štátov. Jednoducho Slovensko bude mať veľmi rýchlo problém, aby sme si na finančných trhoch dokázali požičať tie peniaze, ktoré nám chýbajú. A čím viacej tu budeme počas týchto týždňov vyrábať zákony, ktoré zvyšujú deficit, tým to bude náročnejšie, a to verím, že sa s Petrom zase raz zhodneme, ideme do času, kedy zasa budú tie finančné trhy tým hráčom, ktorý bude disciplinovať štáty. Jednoducho tým, že dnes už peniaze majú naspäť svoju cenu, že ten úrok sa zvýšil, čo je inak tiež normálne, všetko na svete má cenu, aj peniaze majú mať, nemá byť úrok nula, ale to znamená, že krajina nebude schopná sa financovať, jednoducho nám trhy nepožičajú toľko, koľko potrebujeme, alebo požičajú s tak veľkými úrokmi, že to jednoducho nezvládneme.
A už posledná veta. A keď sa toto stane, a to keď sa nezmenia veci, nebude dlho trvať, tak to zasa najviac poškodí tých sociálne odkázaných, starších, zdravotne znevýhodnených, áno, aj deti. Toto, pre toto sa treba starať o to, aby sme sa zakrývali perinou, na akú máme, aby sme dokázali pomáhať tým, ktorí to potrebujú. My všetci, čo máme prácu, čo pracujeme, to vieme zvládnuť. Proste my jednoducho utiahneme opasok a zvládneme. Nemyslím teraz nás tu 150, ale myslím aj všetku, celú pracujúcu populáciu. Ale práve tí zraniteľní, tí odkázaní na sociálny systém, tí budú mať problém. Pozri si Grécko, pozrime si, čo. Nevyplácali dôchodky, nevyplácali proste peniaze na deti. Toto sa stane. Toto sa stane, toto majme, prosím, na pamäti.
A potom je tu posledná vec, že ak krajina nefunguje, tak je jedno, koľko detí sa narodí, je jedno, koľko detí vychováme, prvé odídu študovať už na strednú školu do zahraničia, ďalšie odídu na vysoké školy študovať do zahraničia, a zvyšné odídu aspoň pracovať do zahraničia. A nebudú mať žiadnu tendenciu sa vrátiť.
Kolegovia, Česko, a to je krajina, ktorá má nižší dlh, výkonnejšiu ekonomiku, lepšiu zamestnanosť, robí konsolidačný balíček. Normálne musia šetriť, lebo ich deficit sa tak rozbehol, že idú mať problém. My sme už dnes v ďaleko horšej situácii a namiesto toho, aby sme sa tu bavili o nejakej konsolidácii, tak tu týždeň čo týždeň pridávame desiatky až stovky miliónov do deficitu. Fakt, prosím, treba si otvoriť oči a vnímať realitu, ktorá je. Nielen to, že porovnávať, koľko dáva Rakúsko do sociálneho systému a Slovensko, ale pozerať na to, ako vyzerajú tie naše verejné financie, naše možnosti, naša produktivita, naša konkurencieschopnosť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

19.5.2023 o 10:19 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:34

Jozef Pročko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Marián Viskupič, ty, čo slovo takto zavádzanie, prekrúcanie, ty si, ty si úplne že odborník na toto. Ty tu strašíš s tým, že nebudú peniaze, že sme vytvorili niečo, čo Slovensko privedie do katastrofy. Marián, vy ste priviedli Slovensko do katastrofy. Vy ste sa spojili s HLAS-om, vy ste sa spojili s Ficom a tamto s fašistami, vy ste tu robili vládu. Vieš, kedy nebudú peniaze? Keď JBC prestane kšeftovať s penťákmi, keď sa prestanete kšeftovať tuná s Pellegrinim, keď nebudete s nimi robiť kšefty, keď nepôjdete s Ficom, keď nedovolíte Ficovi, aby sa vrátil, potom tu, potom tu nebudú peniaze. Keď im to dovolíte, tak tu nebudú peniaze, keď s nimi pôjdete.
Keď ja vidím JBC-čku, jak nemá problém s Pellegrinim a s ďalšími zlodejmi vydiskutovávať si veci a dohadovať sa, jak príde Pellegrini za Sulíkom dopredu, tu dopredu a rozprávajú sa, a už teraz si pripravujete kšefty? Marián, že ťa hanba nefacká, ty si taký farizej. Ty si taký farizej. Ty tu rozprávaš klamstvá, ty tu vytváraš také veci, a jediný príklad ti poviem. Vetrák tu povedal, povedal, že poslanec, poslanec môže všetko, ale pozor! Môže na všetko reagovať, poslanec môže všetko robiť. Ty si to vystrihol a o Vetrákovi si dal status, že poslanec môže všetko! Ani si sa neospravedlnil! Ty si, Marián, si klamár. Si, naozaj si klamár. Ja ti to poviem otvorene. Fabuluješ veci a poslednýkrát ti to zopakujem v tejto faktickej, keď JBC-čka prestane kšeftovať, keď vy prestanete kšeftovať, keď nebudete robiť SaS-ka to, čo robíte, že pôjdete so SMER-om a so SMER-om, s HLAS-om a s fašistami, ale pôjdete naozaj s ľuďmi, ktorí tu nekradnú, tak potom tu bude dobre!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:34 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10:36

Radovan Marcinčin
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Príjemný dobrý deň prajem. Myslím si, že máme pred víkendom, tak môžeme sa tak aj, dobrý deň teda, príjemný, dobrý deň. Máme pred víkendom (reakcia z pléna), tak, tak môžeme sa už aj tak chystať, tak uvoľniť a tak spokojnejšie sa tváriť.
Ja som chcel iba povedať, Marián (reakcia a pokriky z pléna), ja som, ja som chcel iba povedať, že keď počúvam tú rozpravu, tak príde mi to, že hráme futbal, tvárime sa, že spolu, ale v skutočnosti každý na svojom vlastnom ihrisku, lebo to, o čom rozprávaš ty, to je, to sú sociálne dávky, to je pomoc suchej krajine, ktorá potrebuje vodu, aby prežila. Ale my rozprávame, a to poznáš tú poučku, že to, čo podporuješ, to prospieva, to rastie. A my podporujeme tú krajinu, kde keď dáme závlahu, tak bude ešte viacej.
Tak. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

19.5.2023 o 10:36 hod.

Mgr.

Radovan Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:37

Marek Šefčík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Marián, v istom zmysle ti rozumiem, ale ty to berieš z jednej strany, že proste ekonomika, ekonomika, ekonomika, že netreba rozdávať, netreba dávať tým rodinám a tak, lebo iným berieme a neviem čo. Ale ja by som sa na to chcel dívať troška komplexnejšie. Hovoril si v svojej rozprave, že mladí odídu do zahraničia. No tak spravme všetko pre to, aby do zahraničia neodišli, aby vytvárali hodnoty tu na Slovensku. To bol ten návrh ´mladí do 25 rokov bez daní´. Nezahlasovali ste za to.
Podpora rodín. Tak pracujúci v zahraničí, teraz som sa rozprával s niektorými ľuďmi, ktorí pracujú, ja som na hraniciach Česko-Slovensko, ktorí pracujú v zahraničí, a pýtal som sa ich, majú rodiny a odchádzajú od tých rodín do Čiech, do Rakúska. Pýtal som sa ich: "A teraz keď máte ten daňový bonus na deti, neuvažujete nad tým vrátiť sa a vytvárať hodnoty tu na Slovensku, pretože vďaka tomu, že budete prispievateľmi do nášho sociálneho systému, tak vlastne máte vratku dane, ten daňový bonus, a budete mať vyšší príjem vďaka tomu daňovému bonusu a môžte byť s rodinou doma, môžte byť zamestnaní doma." Tak povedali, že áno, uvažujú nad tým. Čiže tieto opatrenia, keď komplexne na to sa dívaš, môžu prilákať niektorých ľudí, ktorí robia v zahraničí, aby sa vrátili, lebo ten rozdiel tých miezd nie je taký veľký a oni sú od rodín preč. Tak spravme aj také opatrenia, aby sa vrátili sem, aby chceli tu žiť so svojimi rodinami... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:37 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Milan Kuriak
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolega Marián, ako, no budem sa mierniť radšej, lebo by som to povedal na plné ústa, ale budem tolerantný možno aj preto, že, že ide víkend, tak budem sa snažiť byť jemný. Dovolil si si na mňa tak trošku zaútočiť, ale viem, že si chcel zaškrieť v tej myšlienke, čo sa týka rodín, matiek, ktoré nemajú deti a nemôžu mať deti a toto. Áno, poznám vo svojom okolí...
===== že ide víkend, tak budem sa snažiť byť jemný. Dovolil si si na mňa tak trošku zaútočiť, ale viem, že si chcel zaškrieť v tej myšlienke čo sa týka rodín matiek, ktoré nemajú deti a nemôžu mať deti a toto áno, poznám vo svojom okolí rodiny, mám aj priateľov, ktorí aj 10, 15 rokov, dokonca mám jedného priateľa čo 20 rokov veľmi túžia po dieťaťu, už zvažujú, že keď im to nevychádza, že si budú adoptovať, ale musíš priznať, že v tejto progresívno-liberálnej dobe sú aj matky, aj muži, ktorí jednoducho nechcú mať deti, veď od niektorých progresívno-liberálnych ľudí aj zo Smotánky, však sami sa niektorí vyjadrili, že nejdú sa obetovať pre deti, chcú si užívať život, takže aj, takže ja Bože zachovaj, že by som si ja dovolil, že by som si ja dovolil uraziť matky alebo otcov detí. Absolútne nie. Nemáš v tomto pravdu, hej, ale chcel si si trošku pichnúť, lebo nemáš v čom inom, tak takouto formou. Ale dobre, je to tvoj názor, neberiem ti ho. Čo sa týka vzdelania. Vieš, ty hovoríš o vzdelaní a keď sa nebudú rodiť deti, tak kto bude chodiť do tých škôl? Ja napríklad priznám sa, nehanbím sa za to, nemám vysokú školu, lebo som bol z chlapcov najmladší, bol som siedme dieťa v poradí, išiel som na rok do práce, že si zarobím na prvý ročník vysokej školy, aby, vyrástol som bez otca, aby mamka dokázala uživiť ešte mladšie sestry a zapáčila sa mi práca a jednoducho som nepotreboval vysokú školu. Upriamil som svoj talent na podnikanie, zamestnával som desiatky ľudí v cestovnom ruchu a platil som nie malé DPH-áčky, dane...
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:39 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:42

Monika Kavecká
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Marián, ja som chcela iba ku tomu krátke vyjadrenie. Vieš, my sa tu bavíme o tých opatreniach, ktoré pomáhajú ľuďom, zamestnancom a mne sa tak stále zdá, že podprahovo ty podsúvaš to, že v podstate najväčší problém majú zamestnávatelia. Pretože aj týmto opatrením sa vlastne vyrovnáva to, že do ekonomiky sa dostáva viacej peňazí. Sami zamestnanci chcú mať oficiálne na páske peniaze, nechcú tú čiernu ekonomiku. Ľudia sa stávajú zdravo sebavedomými, proste nechcú byť tí, ktorí ohýňajú chrbát a proste sú nútení do takých tých nezdravých podmienok. To máš to isté ako pri tých samosprávach. Naozaj, tí starostovia, primátori, ktorí boli naučení plačkať a natrčiť ruky a dostať všetko zadarmo, lebo mali vybavovačov a mali rôzne projekty. Ale tí starostovi, ktorí naozaj písali 30, 40 projektov ročne a nedostali nič, lebo nemali to správne tričko, teraz je to úplne inak. Marián, skutočne, opýtaj sa primátorov, starostov, aké dostali platby v podielových daniach. Ako majú zastabilizované energie. V rokoch 2014 - 2018 keď som bola starostkou, veď to bolo šialené, že nám nevychádzalo na základné platby. A myslíš, že niekto tu kričal v parlamente, že samosprávy nemajú? Keď zo zákona sa neplnili platby, 70 % z podielových daní z výberu, že boli len príjmy na úrovni 67 % a štát to stále dlhoval a nedostali sme to. Tak buďme spravodliví a buďme naozaj racionálni a pomenujme tieto veci pravými menami. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:42 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:43

Peter Kremský
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len možno doplním kolegyňu, Marián, že mnohí tí šéfovia ZMOS-u, ktorí na nás tak nadávajú, sa objavia na kandidátnych listinách Hlasu, SMER-u a podobne, takže tam sa to pekne ukáže prečo to robili. Ja nebudem dlho rozprávať, lebo myslím si, že už tu len ťaháme prázdne reči, aj toto tvoje vystúpenie bolo zase dokola to isté. Ja už tiež nebudem kvôli tomu vystupovať v rozprave, lebo myslím, že čo som chcel som povedal. Ty si to vždycky nejako ohneš tak jak ti vyhovuje, ale myslím, že sú to už také zbytočné reči. Ja len chcem povedať jedno, že stále hovoríš o tom, že treba opravovať chyby, alebo že ste chceli opravovať chyby, no opravovať chyby sa dá vtedy, keď sa diskutuje. Vy ste odmietali diskutovať vôbec o týchto riešeniach pre podporu rodín a to bol problém. Pretože spolužitie tak ako v manželstve aj v priateľstve, ale tak isto v koalícii si vyžaduje vzájomný rešpekt. A ten spočíva v tom, že dovolíme tomu druhému naplniť jeho volebný program. My sme vám to dovolili, schválili sme vám všetky kilečká, formu justície, aj všelijako s prižmúrenými očami, lebo nebolo to úplne štandardné, ale vy ste proste to sekli. Nie, nie, toto si Matovič nepresadí a to bol problém. My sme išli na to systémom viac do rozpočtu, viac ľuďom. Prečo sa zvýšili príjmy do rozpočtu, prečo sa znížili podvody na DPH, pretože Matovič bol minister financií a zlodeji sa báli. Báli sa kradnúť. Preto sa zvýšili príjmy do rozpočtu, preto sa výrazne znížila daňová medzera, to sú fakty. To sú jasné ukazovatele, ktoré hovoria o tom, že niečo sme robili dobre. A my sme tie peniaze nechceli rozkradnúť, ale sme ich chceli dať ľuďom. A to sme aj urobili. A keby ste nám v tom nebránili, tak to môže fungovať dodnes.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:43 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:45

Marián Viskupič
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja začnem od konca. No tak Igor Matovič si hneď na začiatku stanoví, že 200 euro, dá si to na bilboard úplne pred všetkými a potom hovorí, že my nechceme diskutovať. Ja myslím, že tým je povedané všetko. Čo sa týka kolegu Šefčíka, no tak komplexne sa to pozeráte, až opravujeme úplne základné chyby teraz. Kolegovi Marcinčinovi, samozrejme, polievať treba, o tom nie je pochýb, ale to je to, čo som hovoril, to nestačí. Treba aj hnojiť, treba kosiť, treba všetko, treba aby komplexne fungovala krajina, ale v podstate áno, hovoríme o tom istom. No a dovolím si reagovať na Joža Pročka. No Jozef, my sa snažíme o konkurenčnú súťaž, o to sa snaží aj Janka, ktorú stále spomínaš. Viete čo chcete vy? Chcete štátny monopol a jednoducho každého kto s tým štátnym monopolom nesúhlasí, označujete za penťáka. Ja sa len chcem spýtať, aký je výsledok za tie tri roky toho vášho boja za ľudí. Je nejaká nová nemocnica? Ďalšia vec, ak vďaka tým vašim nešťastným zákonom odíde Union, komu pomôžete, no hlavne Pente. Ako získala nemocnica Bory najviac zamestnancov? Vďaka štrajku lekárov, ktorý nemusel byť, keby si robil Igor Matovič to, čo má. Proste ako nedokázali ste, no, proste, každopádne Igor Matovič bol 13 rokov poistencom Penty. Až než to Janka Bittó Cigániková odhalila. A povedzte mi ešte raz, celý čas ste mali aj ministra financií, aj ministra zdravotníctva. Čo sa teda pre ľudí koľko urobilo? Kde sú nejaké zlepšenia za ten čas, keď tu teda, keď tu proste stále len obviňuješ, obviňuješ, Jozef. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2023 o 10:45 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video