90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:13 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

16:55

Juraj Blanár
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Dve faktické poznámky na vaše vystúpenie, pán poslanec Vetrák ako prvý.
Skryt prepis

24.5.2023 o 16:55 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:58

Milan Vetrák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Dostál, teda Ondrej, tak to bude jednoduchšie, ja rozumiem, že si vo veľmi ťažkej pozícii, lebo keby to záviselo iba od teba, tak si myslím, že ty by si bez problémov túto novelu vedel podporiť, len máte tam vo svojom klube také "hviezdy" z radov primátorov, starostov a ďalších členov klubu, ktorí sa zrazu začali starať o samosprávy, že to jednoducho nevieš v tom klube pravdepodobne presadiť a je mi to ľúto, lebo aj tie informácie, ktoré tu zazneli, neboli úplne korektné, boli takými skôr výhovorkami, že prečo teraz nie, lebo, no moc sa mi do toho nechce, ale už to neni dobré a neviem, čo, pritom sám hovorí, že ten obsah je v poriadku. Ja len pripomeniem, že nedostal by si iný výsledok z tých rokovaní ako sme dostali my, pretože my sme od januára rokovali so samosprávami, so všetkými zástupcami samospráv a neverím tomu ani ty tomu neveríš, že ZMOS by niekedy súhlasil s touto novelou, pretože ZMOS má zásadne úplne iný pohľad na svet.
Ministerstvo vnútra by nič neurobilo navyše, pretože ministerstvo vnútra vždy, keď sme chceli riešiť samosprávu, nám povedalo, však ako sa vy poslanci v parlamente dohodnete, tak to bude. Čiže z ministerstva vnútra by som žiadne, žiadnu pridanú hodnotu nečakal, nakoniec sme ju nedostali ani v mnohých iných zákonoch, ale o tom by sme mohli inokedy rozprávať. Pokiaľ ide o SK 8, tá sa k tomu postavila veľmi alibisticky, teda nechcela sa do toho veľmi starať a nevyjadrila žiadne zásadné pripomienky. Možno, že od nich by sme niečo dostali, možno. No a pokiaľ ide o úniu miest, tak s nimi sme to naozaj veľmi poctivo rokovali, a ten výsledok máme na stole. Čiže tak, tak nič iné by sme nedostali v tom MPK-čku, ako to, čo máme . A pokiaľ ide o to, že prečo to stálo. No stálo to preto, lebo ste vy tlačili na to, že dva roky musí sa urobiť jeden veľký balík, nemusel sa robiť podľa mňa, no a potom niekoľko mesiacov, keď ty si bol štátnym, to stálo preto, lebo sme prihliadli na starostov a primátorov, ktorí nechceli aby bola ovplvňovaná kampaň pred komunálnymi voľbami. A podľa mňa, nie je neskoro, pretože my nie sme na konci volebného obdobia, my upravujeme komunál a my sme na začiatku komunálneho obdobia, čiže to je úplne v pohode, že by sme to teraz upravili. Upravujeme pre komunál, nie pre nás.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 16:58 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:00

Jana Majorová Garstková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Dostál, ja neviem ako ste postupovali v minulom období volebnom, keďže ja som tuná nebola, ja sa spolieham na toto volebné obdobie, v ktorom sme tu spolu. Ty dobre vieš, že sme spolu pripravovali v mnohom tento návrh zákona a v tvojej vlastne rozprave si sa nejak ani negatívne nevyjadril k nejakým konkrétnym bodom, čiže ja by som bola veľmi rada, ak by ste si možno tento návrh zákona ešte raz pozreli a možno by ste nám ho pomohli posunúť do druhého čítania s tým, že sa kľudne môžme dohodnúť ešte na nejakých pozmeňovacích návrhoch. Možno by bolo dobré keby si aj povedal, ktoré zásadné zmeny tam podľa teba sú. Tiež si myslím ako podobne ako kolega Vetrák, že vôbec nie je neskoro tento zákon teraz schváliť a ja ho pokladám za jedinečnú možnosť urobiť nejaké zmeny práve v zákone o obecnom zriadení v tomto čase. Spomínal si tu aj ZMOS, my sme sa stretli s Milanom Vetrákom aj so zástupcami ZMOS a oni tiež s týmto návrhom, s touto verziou zákona súhlasili a tiež sme od nich pozbierali nejaké podnety a s týmito podnetmi sme šli zase na úniu miest, kde sa veľmi dobre, musím povedať, spolupracovalo s pánom prezidentom Rybníčkom a s jeho právničkou, dávali sme to dokopy, ešte sme tam niektoré veci preformulovávali, aby to bolo v poriadku, takže ja, ja viem, Ondrej, že ty si veľmi na tomto zamakal tiež. Ja som ťa aj oslovila, predtým ako sme tento návrh zákona podávali do parlamentu, no žiaľ, nepodarilo sa nám to nejak dotiahnuť, ale budem rada ak nám pomôžeš, lebo viem, že ty si určite v tomto na našej strane. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:00 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:02

Ondrej Dostál
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi aj kolegyni za reakcie. Pán poslanec Vetrák, no nie je to tak, že ja som chcel, a teraz niekto prišiel a zlý primátor, alebo zlý starosta teraz rozhodol, že nie. Samozrejme, že my sme mali o tom diskusiu aj vecnú v rámci klubu a bohužiaľ, tá, nebolo to dotiahnuté v tom období rokov 2021, 2022, lebo my sme síce ako skupina poslancov z rôznych klubov prišli k nejakým záverom, ale ten okruh poslancov, ktorí majú záujem o tú tému, je, je podstatne širší a nedošlo k tomu ďalšiemu kroku logickému, že by sme si to na čom sme sa my dohodli, dali potvrdiť v rámci svojich poslaneckých klubov, resp. začalo sa to riešiť až v podstate v tomto roku. Ja teda nesúhlasím s tým, že, že ministerstvo vnútra by nedalo, nedalo žiadnu pridanú hodnotu, ja si naopak myslím, že ministerstvo vnútra disponuje odbornou kompetenciou nielen v téme samosprávy, ale aj v ďalších veciach, ktoré riešia, ku ktorým ja teda mám čo povedať. Teda myslím skôr tú sekciu verejnej správy, tak, tak, určite by som to neodbýval tak, že mávnem rukou, že však čo by nám oni povedali, no a to, že sa tie samosprávne organizácie s výnimkou únie miest, jako veľmi nechceli o tom baviť, no tak to súvisí práve s tým časom, Keby, keby sa toto riešilo uprostred volebného obdobia a chceli by sa s nimi o tom baviť zástupcovia vládnych strán, no asi by to bolo trochu iné ako keď, keď už vieme, že budú predčasné voľby, rozpadla sa vláda, tak vtedy to ideme riešiť na poslednú chvíľu a áno je neskoro, lebo my teraz niečo schválime, pretlačíme to trebárs s OĽaNO a SaS a dva mesiace po voľbách sa to zmení.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:02 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:05

Milan Vetrák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, vážené kolegyne, vážení kolegovia, keďže sme naozaj venovali množstvo času tomu, aby sme predložili návrhy zákona, ktoré sa týkajú samosprávy, tak by som rád k tomu uviedol pár poznámok. To, že prečo sa rieši aj táto, alebo prečo sa predkladá aj táto právna úprava, keď dáme si troška odstup od toho celého a pozrieme sa na to trochu z väčšej výšky, súvisí s tým, akým spôsobom je nastavené na Slovensku postavenia, právomoci starostov, primátorov a županov. Akým sú upravené právomoci komunálnych zastupiteľstiev. My sme si v tejto veci dali v minulosti spraviť aj analýzu parlamentného inštitútu, ktorý sa zaoberal zodpovednosťou primátorov, starostov a županov, a z tejto analýzy jednoznačne vyšlo, že Slovenská republika je v otázke postavenia právomocí županov, starostov a primátorov extrém. Jednoducho sme extrémisti, žiadna iná krajina v tejto otázke, žiadna iná krajina v Európskej únii nemá zároveň také silné postavenie, také silné právomoci starostov, primátorov, županov spojené s priamou voľbou týchto funkcionárov, žiadna iná krajina. Sú krajiny, ktoré, keď zaviedli po veľmi dlhej diskusii priamu voľbu, tak drvivú väčšinu tých právomocí, a tých kľúčových právomocí nechali zastupiteľstvu, čiže ten starosta, primátor, župan je v pozícii takého ceremoniálneho zástupcu obce napr. v Poľsku, ale aj niektorých západných krajinách.
No a potom sú to krajiny a niektoré spolkové krajiny Nemecka, kde ak išli, tak išli tak, že tie veci sú vyvážené, že sú právomoci medzi zastupiteľstvami a primátorom starostom, vyvážené, ale nikde to nie je tak spravené, že jednoducho ak si starosta, primátor, alebo župan postaví hlavu, tak si môže dovoliť všetko. Pretože tak to, žiaľ, na Slovensku je. Na Slovensku jednoducho zastupiteľstvo ak je vo vojne so starostom, primátorom, županom, tak má v zásade len dve možnosti, že neprizná primátorovi, starostovi, županovi, odmenu, teda to navýšenie platu, alebo mu jednoducho zoseká možnosť prehadzovať si v rozpočte medzi jednotlivými položkami to percento, ktoré si tam môžu prehadzovať, a tieto nebezpečenstvá sú všetky popísané v odbornej literatúre. Žiadna iná krajina v Európe sa nehrnula do takéhoto extrému aký my sme zaviedli na Slovensku pred časom, a potom sa čudujeme, že prečo vznikajú rôzne konflikty medzi zastupiteľstvami a starostami, primátormi a županmi. Veď to všetko je v odbornej literatúre napísané od začiatku. To je jedno z najväčších rizík, pred ktorým sa aj krajiny bránia, aby zaviedli priamu voľbu starostov, primátorov, županov, prípadne ak ju zavedú, aby dali týmto funkcionárom také obrovské právomoci ako sú na Slovensku a druhé najväčšie riziko je v tom, že tieto osoby potom majú tendenciu svoju moc zneužívať a nie je dobré, možné zo strany zastupiteľstva tomu brániť. Čiže nehovorím niečo čo je môj názor, toto je dávno popísané v rôznych vedeckých prácach, v odbornej literatúre, ale my na Slovensku sme tomu nevenovali pozornosť. No a keď sa na to tak pozeráme, tak nejaký stav tu bol do roku 2018.
V roku 2018 prišla tá, ja ju nazývam, novela, alebo paškvil, ktorý tu presadil ZMOS a ktorý jednoducho zaviedol systém, že sa ešte viacej posilní právomoci starostu, primátorov a županov nadmieru, na úkor zastupiteľstiev. Všetky právomoci, ktoré mali dovtedy zastupiteľstvá sa rušili a jednoducho to nie je správna cesta. To nie je správna cesta, a tomu, že sa tomu ZMOS bráni a nechce o tom rokovať, je úplne jedno kedy by sme o tom rokovali, pán poslanec Dostál a ostatní. Oni by s tým nesúhlasili jednoducho nikdy, pretože si to veľmi precízne v roku 2018 s bývalou vládou SMER-u presadili. Čiže určite by s tým nesúhlasili, jedno či by bolo polovica volebného obdobia, koniec volebného obdobia a začiatok, bolo by to všetko jedno a tým, že my sme od januára sa snažili so všetkými rokovať a povieme si koľko je medzirezortné pripomienkové konanie, to je tri týždne, takže nedostali sme z toho procesu nič viac, pretože my sme s nimi rokovali tri mesiace, nie tri týždne, alebo snažili sa rokovať tri mesiace, nie tri týždne.
A keď hovoríme, že je tu nejaký mandát, alebo nie je mandát, my máme stále mandát v plnej miere ako poslanci a jednoducho, keď, keď niekto nerešpektuje zo strany samosprávy mandát poslanca Národnej rady, tak naozaj je to na pováženie, ale na pováženie na zamyslenie sa na ich strane. Pretože ministerstvo vnútra áno, niečo by vedelo asi vypomôcť v rámci toho MPK, toho pripomienkového konania, že by nás upozornili na možno nejaké legislatívno-technické nezrovnalosti, ale moja skúsenosť z tohto volebného obdobia bola vždy rovnaká. Keď sme za nimi prišli, že poďte, ideme riešiť niečo v samospráve, tak povedali nám, však pokiaľ ide o tieto právomoci, postavenie, starosta, zastupiteľstvo, tak je to na vás ako sa dohodnete, čiže som veľmi skeptický k tomu, ani neverím, že oni by nám do toho vôbec chceli nejakým spôsobom zasahovať, alebo dávať nejakú pridanú hodnotu, lebo veci, ktoré my tu riešime, to nie sú veci, ktoré majú nejaký presah na, na štátnu správu, alebo majú nejaký presah na množstvo iných zákonov. Tuná my len hovoríme to, že vyvažujeme postavenia právomocí zastupiteľského vzťahu k starostom, primátorom a županom a dostávame to do nejakého čiastočného reverzu z roku 2018. Navyše my tu máme v novele množstvo vecí, ktoré sme si sami presadili, vrátane vás, teda SaS, do programového vyhlásenia vlády. Veď transparentnosť, otvorenosť samosprávy to je samostatná kapitola, samostatná časť PVV-čka, za tú ste aj vy celý čas bojovali, a teraz hovoríte, že vy nejdete podporiť transparentnosť a otvorenosť samosprávy. No, v poriadku, tak my sa zase postaráme o to, aby o tom ľudia vedeli. Ak to takto
===== Vrátane vás, teda SaS do programového vyhlásenia vlády. Veď transparentnosť, otvorenosť samosprávy to je samostatná kapitola samostatná PVV-čka. Za sú ste aj vy celý časť bojovali a teraz hovoríte, že vy nejdete podporiť transparentnosť a otvorenosť samosprávy. No, v poriadku, tak my sa zase postaráme o to, aby o tom ľudia vedeli. Ak to takto, ak to takto staviate, tak je to samozrejme vaša voľba. Ale my to chceme presadať, tak ako sme tu sľubovali ľuďom aj v roku roku 2018, kedy správne pán poslanec Dostála povedal, že tuná naozaj sme veľmi protestovali proti tomu aká novela bola presadená zo strana ZMOS-u.
Na o pokiaľ ide o tie ostatné reprezentatívne organizácie so ZOMOS-om bola veľmi korekčná spolupráca, aj keď teda samozrejme nie všetkých otázkach sa aj s nimi zhodneme, že povedzme idú v niektorých veciach veľmi pro zastupiteľský a my sme sa skôr snažili o taký vyváženejší model. A s Úniou miest bola tak isto veľké korektná spolupráca, to je Janka, pani poslankyňa Majorová Garstková spomenula, tam sme sme sa naozaj s nimi vytrápili tak, aby toto bolo pre nich priechodné. Len keď potom jednotlivý členovia Únie miest, hoci rokujeme s Úniou miest povedia, že no ale my nebudeme rešpektovať to čo ste vyrokovali s Úniou miest. No tak to naozaj na to, na to nemám už slov potom.
No a pokiaľ ide o SK8, tak SK8 žiadne konkrétne výhrady nevyjadrila a opakovane sme ich k tomu vyzývali. Čiže, viete keď nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie a ja jednoducho nebudem niekoho tri, štyrikrát presviedčať aby sa vyjadril, keď hovorí, že nemá pripomienky a nechce sa k tomu vyjadrovať. No tak jednoducho aj to je odpoveď a taká odpoveď by mohla prísť aj v pripomienkovom konaní a bolo by to vyhodnotené ako žiadna pripomienka. Lebo pripomienka musí mať aj nejaké, nejaké kvalitatívne parametre a toto nie je pripomienka keď niekto povie, že jednoducho sa k tomu nebude vyjadrovať.
Pokiaľ ide o tie jednotlivé ustanovenia, tak už nepôjde do detailov. Ja som všeobecne povedal, že ide o čiastočný reverz 2018. Ide o transparentnosť, otvorenosť samosprávy. Ide aj o to, aby sme dosiahli určité vyvážené postavenie aby sa mohli realizovať v komunále poslanci a komunálne zastupiteľstvá, tak ako je to všade v iných krajinách Európskej únie. Mne je len ľúto, že na Slovensku je zavedený taký extrém v týchto veciach a ja dúfam, že ak sa budúci parlament teda nejakým spôsobom kreuje, že tu znova budú ľudia, ktorí si budú tieto veci uvedomovať a že sa nám raz podarí tento extrém slovenského karpatského typu postavenie primátorov, starostov, županov odstrániť a napraviť. Pretože ak si naozaj prečítate tú analýzu parlamentného inštitútu tak zistíte, že taký spôsob akým tuná môžu kraľovať starostovia, primátori a župani nemá obdobu v celej Európe. Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.5.2023 o 17:05 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:13

Jana Majorová Garstková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Presne ako si povedal Milan, mali sme x stretnutí. Najprv sme začali s poslancami jednotlivých koaličných strán, možno po traja, štyria sme chodili na tieto stretnutia. Mali sme stretnutia so ZMOS-om, mali sme stretnutia s Úniou miest. Hľadali sme skutočne ten prienik medzi týmito návrhmi ktoré boli. Niektorých sme úplne vypustili, pretože boli jednoducho nepriechodné buď pre jednu alebo pre druhú stranu. A tento návrh, ktorý tu máme teraz predložený je nejakým, je nejakou, je proste dohodou všetkých strán. Súhlasí s tím ZOMOS, súhlasí s tým ZMOS, dokonca s našimi bývalými primátorkami, starostkami sme sa o tomto návrhu bavili a vedeli si predstaviť množstvo z týchto vecí, že áno sú to realizovateľné veci. Niektoré nám jednoducho hneď stopli, že toto nie a že to už zase nepreháňajte. Čiže tento návrh zákona ja si myslím, že je veľmi dobrý, bol prekonzultovaný a presne ako Milan hovoril, stále tu hovoríme o transparentnosti, o otvorenosti, o účasti väčšieho množstva ľudí na formovaní samosprávy. Však my sme viacerí z rôznych samospráv. Keď sme tvorili ten zákon každý hovoril, že u vás toto funguje, ale u nás toto nefunguje. Potom sme sa na druhej strane divili, že u Vás toto funguje, u nás nie. Jednoducho dohodli sme na takomto znení. A ja naozaj bude veľmi rada keď nám pomôžete tento návrh posunúť do druhého čítania. Budeme tam mať priestor prípadne sa dohodnúť na nejakých pozmeňovacích návrhoch a zmenách. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:13 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:15

Peter Dobeš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tento zákon pochádza z roku 90, citujem 369 z 90 roku Z. z. Už toto svedčí, že ten zákon je životaschopný a patril medzi najlepšie zákony snáď podľa ktorých sa samospráva riadi samozrejme v znení ďalších noviel. Možno takú poznámku, že ja si nemyslím, že by bolo neskoro. Chcem podčiarknuť, už to tu bolo povedané, že robíme, alebo pripomienkujeme, alebo pripravujeme túto novelu zákona pre samosprávy. Sme tu od toho v parlamente a jedna z tých mnohých oblastí je aj práca pre samosprávu a výsledkom je aj tento návrh novely tohto zákona.
Možno by bolo treba ešte povedať, ale to súvisí možno s efektívnou verejnou správou, respektíve s celou zmenou ako by mala verejná správa vyzerať do budúcna k čomu sme nedospeli v tomto volebnom období. Je financovanie samotných samospráv, možno ako príklad by som použil najbližšieho suseda Českú republiku, čo sa týka financovania samospráv, keby sme si možno zobrali určité, určité príklad a odskúšané veci a držali sa pri ďalšom postupe ako zo samosprávy, so samosprávami ďalej aj z hľadiska dostatku finančných prostriedkov. Máme možnosť to vidieť ako to inde funguje, takže prečo si nezobrať z tohto príklad. A nakoniec tento, tento zákon je, každý niekde bývame v nejakej samospráve a na to, aby tá samospráva fungovala čo najlepšie, tak potrebuje mať tú zákonnú oporu a aby bola otvorená, transparentná. Takže ja podporujem a chcem poďakovať všetkým ktorí na tejto rozsiahlej novele pracovali. Bolo toho neúrekom, bolo toho veľa. Ešte raz ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:15 hod.

RNDr.

Peter Dobeš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:17

Ondrej Dostál
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán poslanec Vetrák, no samozrejme že všetko mohlo byť iné keby ministerstvo vnútra k tomu malo iný prístup. Ale ministerstvo vnútra bolo vedené nominantom OĽANO pánom Mikulcom, keby on taký, že by mu záležalo na tejto, tak nemusela byť plánovaná novela zákona 269 o obecnom zriadení až na rok 2023. Mohlo sa toho chopiť ministerstvo, mohol, mohol v tom on vyvinúť nejakú iniciatívu a nielen v tomto, nielen, lebo samospráva to nie je len zákon o obecnom zriadení. To je aj nastavenie kompetencií, to je nastavenie financovanie. Vznikla nejaká komisia, alebo pracovná skupina, alebo čo to bolo a výsledkom sú nejaké dve alebo tri mapky, ktoré unikli, unikli do médií a vyvolali veľký rozruch, že ako by sa mohli prekresliť čiary čo sa týka územného členenia, pričom takto sa to robiť nemá. Má sa hovoriť o kompetenciách, má sa hovoriť o financovaní. Má sa hovoriť o nastavení, nastavení vzťahov.
No zaujalo ma aj to, že teda SK8 sa s vami nechcel baviť, lebo teda na čele SK8 je, pokiaľ si dobre pamätám, trnavský župan pán Viskupič, ktorý je, bol zvolený ako kandidát vášho hnutia. A ešte raz, to že sa s vami nechceli baviť súvisí asi primárne s tým, že už sme na konci volebného obdobia. Čokoľvek my sa tu teraz dohodneme, že to schválime, že to pretlačíme, tak potom príde nejaká iná vláda, ktorá bude mať iné predstavy a inak to nastaví a bude to fungovať dva mesiace, tri mesiace, pol roka. No nemyslím si, že toto je dobré pre samosprávu a nemyslím si, že nás môže dokopať k podpore tohoto návrhu, že sa nám budete vyhrážať, že čo vy komu poviete.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:17 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:19

Milan Vetrák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne Petrovi Dobešovi, to bude také najrýchlejšie asi. Ja tak isto som rád, že sme sa väčšina klubu na tejto novele podieľali. Preto sme hovorili, že sme sa snažili o nejaké vyvážené postavenie. My sme aj v tej analýze parlamentného inštitútu, keď sme dávali robiť, sme v zásade položili jedinú otázku, že aká je zodpovednosť starostu, primátora, župana za to, že ak je prijaté uznesenie zastupiteľstva a on ho odmieta plniť že čo s ním. Väčšina tých krajín, keďže nemá taký extrém ako je na Slovensku, nám odpovedala jednoducho, že čo riešite veď ho odvoláme, veď ho volíme na zastupiteľstve. Čiže oni jednoducho tento problém nemajú. A teda to, to je aj na zamyslenie do budúcna, že či ten model je správy. S Janou tam, to by sme asi len súhlasili so všetkom čo povedala.
A teraz k pánovi poslancovi Dostálovi. Ja som nepovedal, že SK8 sa s nami nechcela baviť. Ja som povedal, že nemali pripomienky. A že keby sme to dali do NPK, tak by povedali to isté, že nemajú pripomienky. Čiže nič iné by sme nezískali z NPK ako sme za tri mesiace získali opakovane od nich odpoveď že nemajú pripomienky. A kto sa nechcel baviť to bol ZMOS, to jediný, a tam je to jasné, lebo tam sme úplne skoro o 180 % v niektorých veciach inak. Pokiaľ ide o tom, my sa, že by sme sa s niečím vyhrážali. My sa nevyhrážame, ale táto novela zapracovaná v programovom vyhlásení vlády, ktoré sa týka transparentnosti a otvorenosti samosprávy. Pokiaľ vy sa teraz tvárite, že na transparentnosť samosprávy otvorenosť je neskoro, lebo končí volebné, tak je to výhovorka. A to treba otvorene povedať a všetkým komunikovať. Je to vaša výhovorka, vy ste si to tak zvolili a jednoducho to je vaša zodpovednosť. Tak vy vysvetľujte, že jednoducho si myslíte, že príde sem nejaká nová vláda, nejaký parlament iný, že sa vzdávate dopredu, že by to hneď zmenili. To vôbec nemusí byť tak pravda. Prečo by sa to malo zmeniť. A ani tak rýchlo to nie je možné, lebo ten legislatívny proces nejako trvá, tu sú aj nejaké finančné korekcie, nastavené mechanizmy, to nie je také jednoduchšie aby sa to hneď zmenilo. Tomu jednoducho neverím, to je len výhovorka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2023 o 17:19 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 17:21

Jana Majorová Garstková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ja by som ešte raz chcela poprosiť kolegov, hlavne zo strany SaS, aby si ešte raz pozreli tento návrh a premysleli svoje rozhodnutie pri hlasovaniach ak to bude možné. Tak ako kolega Milan Vetrák povedal, v tomto parlamente máme množstvo zákon a iná vláda si môže každý jeden zmeniť. Čiže okrem tohto samosprávneho zákona, ale sú tu mnohé iné, ktoré tiež môžu takto lusknutím prstov zmeniť. Ja si myslím, že Ondrej ty hlavne, s tebou sa mne osobne dobre spolupracovalo, pretože si mal dosť, dosť podobný pohľad na tento návrh zákona a dúfam, že sa ešte raz na to pozriete. Hovorím, my sme otvorení aj pozmeňovacím návrhom prípadne v druhom čítaní. Takže ja vás chcem milí kolegovia ešte raz poprosiť o podporu pri hlasovaní o tomto návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.5.2023 o 17:21 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video