94. schôdza

13.6.2023 - 28.6.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

22.6.2023 o 16:55 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

16:49

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Tak ďakujeme pekne za rozptýlenie všetkých možných zdrojov znepokojenia a teraz vystúpi v rozprave pán poslanec Milan Vetrák.
Skryt prepis

22.6.2023 o 16:49 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 16:50

Milan Vetrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Ja teda plynule nadviažem na môjho predrečníka pána spravodajcu, aby som to spresnil, o čo ide. To hlasovanie o tomto bode programu malo byť po tlači 1666 a vysvetlím prečo. Tlač 1666 je plán obnovy a k plánu obnovy plánujem predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka katastra nehnuteľností a jeho financovania z plánu obnovy, a s katastrom nehnuteľností, s jeho elektronizáciou, súvisí potom aj úprava správnych poplatkov k tomuto katastru, a to bude pozmeňujúci návrh, ktorý dávam zase k tomuto návrhu zákona. A keď to bolo pôvodne radené na schôdzi, že najprv pôjde plán obnovy a potom pôjde premena obchodných spoločností, tak všetko sedelo. Až potom tu niekto prišiel s nejakým invenčným nápadom že to prehodiť opačne a tiež sa týmto komplikujú veci. Ja rozumiem, že sú tam nejaké dôvody, ale tým sa situácia tiež skomplikovala. Čiže najskôr musíme, nemá zmysel hlasovať o pozmeňovacom návrhu k tomuto návrhu zákona o správnych poplatkoch katastru, keď ešte nevieme, či kataster prejde ako pozmeňujúci návrh k návrhu o pláne obnovy. Čiže preto musíme najprv hlasovať o pláne obnovy a potom k pozmeňujúcom návrhu ku katastru, čiže tlač 1666, a potom môžme hlasovať o tlači 1557. To na vysvetlenie. To chceme požiadať pána spravodajcu, aby tak dal hlasovať. Čiže nebude to, podľa mňa to už bude tento týždeň, lebo plán obnovy ide v poradí po tých zdravotných nekonečných poisťovniach, siedmy v poradí. Čiže to podľa mňa v tento týždeň vyjde. Čiže bude sa hlasovať no možno zajtra o piatej, možno potom v utorok o jedenástej, ale aby to išlo po sebe.
No a teraz teda ešte k niektorých veciam, ktoré tu odzneli. Bolo by dobré, samozrejme je to aj nevyhnutné, aby pani ministerka potom na chvíľu vystúpila tiež, aby prešla tie pozmeňujúce návrhy, lebo teda s výnimkou toho pozmeňujúceho návrhu pána Kyselicu, ktorý bol čisto legislatívno-technický a ku ktorému nejaké vyjadrenie netreba, tak všetky ti ostatné návrh sa tematicky nejakým spôsobom priamo netýkajú tej novely, ale tým, že sú tie články zákonov v tom balíku otvorené, tak vo všetkých prípadoch ide o rozširujúci návrh, ktorý síce tematický je iný, ale je to rozširujúci návrh, lebo náš rokovací poriadok je v tomto benevolentný a hovorí, že rozširujúce návrhy sa dajú predkladať, alebo rozširovať návrh zákona možno bez ohľadu na to, či je to tematicky súvisiace alebo nesúvisiace.
Boli tu zároveň aj také výzvy, že či keď neprejde niektorý z tých pozmeňujúcich návrhov, tak či podporíme, nepodporíme. No ja poviem takto, že my sme k niektorému z tých zákonov, pani ministerka dobre vie, pricapli asi 20 strán pozmeňujúci návrh na výbore ústavnoprávnom, pani Kolíková to, myslím, spravila, asi 20-stranový pozmeňovák k insolvenčnému registru. To je niečo, čo neprešlo pred dvomi mesiacmi, teda aby sme boli, mali v tom jasno, a ideme zachraňovať insolvenčný register. No ja som jasne hovoril od začiatku, že keď ideme zachraňovať insolvenčný register a tak strašne na tom záleží SaS, ale však my sme tiež za, lebo je to tiež plán obnovy, tak chceme zachraňovať aj ten kataster, ktorý pred mesiacom neprešiel o jeden hlas, a to je tiež plán obnovy. A jednoducho v prípade, že sa tu niekto rozhodne nezachraňovať kataster, tak my nebudeme zachraňovať zákon o premene obchodných spoločností. To hovorím dopredu na rovinu a tak to bolo od začiatku komunikované. Takže prosím tých, ktorí sa rozhodnú nezachraňovať kataster, tak nebudeme zachraňovať ani insolvenčný register, ani premeny obchodných spoločností, aspoň za OĽANO, teraz hovorím za poslanecký klub, lebo som toho gestorom. Čiže toto aby bolo jasne povedané, aby všetci vedeli, na čom sme z našej strany. A pokiaľ ide o ten pozmeňujúci návrh, tak teda toľko k rozprave, nechcem to naťahovať, máme tu ešte veľa návrhov zákonov pred sebou a teda už končím svoje vystúpenie v rámci rozpravy a idem prečítať ten pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka tejto tlače.
Čiže doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Vetráka k vládnemu návrhu zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov, je to tlač 1557.
Vládny návrh zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa dopĺňa takto:
V čl. VI sa pred doterajší text vkladajú dva nové body, ktoré znejú:
„1. V sadzobníku správnych poplatkov v I. časti Všeobecná správa Položka 11 znie:
„Položka 11
a) Návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností podaný v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy............................................. 66 eur
b) Návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností podaný prostredníctvom elektronického formulára elektronickej služby katastra nehnuteľností............................................. 33 eur
c) Návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, ak účastník konania pri doručení návrhu na vklad do katastra nehnuteľností žiada rozhodnúť o vklade urýchlene do 15 dní a návrh bol podaný v listinnej podobne alebo v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy............................................. 266 eur
d) Návrh na začatie konania o povolení vkladu... koľko to bude? Mám to asi dve, tri strany skoro. (Reakcia z pléna.) Tých bodiek, máš to písomne roz..., tam si to môžeš zobrať, ale neruš ma, lebo to niekto označí, že to nečítam ten pozmeňovák, prosím ťa.
d) Návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností podaný elektronicky prostredníctvom elektronického formulára elektronickej služby katastra nehnuteľností a účastník konania pri doručení návrhu na vklad do katastra nehnuteľností žiada rozhodnúť o vklade urýchlene do 15 dní................................................................................................................... 133 eur
Oslobodenie
1. Od poplatkov podľa tejto položky sú oslobodené obce a vyššie územné celky, ak návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností podávajú v súvislosti s usporiadaním vlastníckych práv k nehnuteľnostiam, ktoré prešli do ich pôsobnosti podľa osobitných predpisov alebo v súvislosti s majetkovou prípravou stavieb.
Od poplatkov podľa tejto položky sú oslobodení aj Slovenský pozemkový fond a správca lesných pozemkov vo vlastníctve štátu, ak ide o úkony spojené s konaním o pozemkových úpravách.
2. Od poplatkov podľa tejto položky je oslobodená Slovenská správa ciest a Národná diaľničná spoločnosť, a. s., ak žiadajú o vykonanie týchto spoplatňovaných úkonov na účely usporiadania vlastníckych práv k pozemkom pod pozemnými komunikáciami – diaľnicami a cestami prvej triedy.
3. Od poplatkov podľa tejto položky je oslobodený Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik, ak žiada o vykonanie týchto spoplatňovaných úkonov na účely usporiadania vlastníckych práv k pozemkom pod vodnými stavbami.
Splnomocnenie
1. Ak správny orgán v skrátenom termíne o vklade práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností nerozhodne, rozhodne o vrátení rozdielu medzi poplatkom zaplateným podľa písmena c) tejto položky za urýchlené rozhodnutie o návrhu na vklad a poplatkom určeným podľa písmena a) tejto položky.
2. Ak správny orgán v skrátenom termíne o vklade práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností nerozhodne, rozhodne o vrátení rozdielu medzi poplatkom zaplateným podľa písmena d) tejto položky za urýchlené rozhodnutie o návrhu na vklad a poplatkom určeným podľa písmena b) tejto položky.
3. Ak sa konanie zastavilo podľa § 31b zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov alebo návrh na vklad bol zamietnutý podľa § 31 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov, poplatok sa nevracia.
4. Ak sa konanie prerušilo podľa § 31a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov, lehota prestáva plynúť dňom vydania rozhodnutia o prerušení konania.
Poznámka
1. Ak sú predmetom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne podľa tejto položky.
2. Sadzba poplatku podľa tejto položky sa neznižuje podľa § 6 ods. 2."
Aha, ešte tu máme.
Bod 2 tohto pozmeňujúceho návrhu.
2. Za položku 11 sa vkladá Položka 11a, ktorá znie:
„Položka 11a
Prešetrovanie údajov katastra....... 50 eur
Oslobodenie
Od poplatku podľa tejto položky je oslobodený vyhotoviteľ vybraných geodetických a kartografických činností, ak podáva podnet na prešetrenie údajov katastra, ktoré majú slúžiť ako podklad na vyhotovenie geometrického plánu, po preukázaní zmluvného vzťahu medzi ním a osobou, ktorej práva sú údajmi katastra dotknuté."."
Na záver, doterajší text čl. VI. sa označuje ako bod 3.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne aj do ustanovenia o nadobudnutí účinnosti zákona.
Len na záver dodám, že tento pozmeňujúci návrh bol konzultovaný s ministerstvom spravodlivosti, bol v úzkej súčinnosti s úradom katastra, kartografie a geodézie pripravený, čiže nie je to nejaký proste výstrelok, je to dlhodobo pripravovaná vec, ministerstvo o tom vie, počkám na vyjadrenie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 16:50 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 16:55

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Nedá sa, pán poslanec, už po prečítaní pozmeňujúceho. Pán poslanec Cmorej, chcem vás informovať, že až 17.10 h budeme hlasovať, takže nech sa páči, máte priestor, môžete vystúpiť v rozprave.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.6.2023 o 16:55 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 16:59

Peter Cmorej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, už som nedúfal, ja teda potrebujem vyňať zo spoločnej správy hlasovanie o bode 41 pod bod 7. A keď už mám teda aj možnosť to odôvodniť, tak odôvodňujem to preto, aby aj pani ministerka vedela, inak všetko najlepšie vám prajem, vám tu gratulovali, tak neviem, či máte narodeniny, tak aby ste vedeli, pani ministerka má narodeniny, tak jej môžte pogratulovať.
Vynímam to preto, lebo tento bod je trošku konflik... teda je konfliktný s bodom, ktorý máme v zákone o dani z príjmu, kde riešime zdaňovanie investícií a kryptomien, ktorý je termínovaný na zajtra. A my ho tam, teda dúfam, že prijmeme, dúfam, že, dúfam, že budete, kolegovia, hlasovať za, keďže to malo širokú podporu, a bude tam zohľadnené aj to, čo chcete tu. Takže ono to tam bude zohľadnené, takže tým pádom, aby potom nevznikla kolízia a nemuseli sme opäť otvárať druhé čítanie, tak tento bod vynímam na osobitné hlasovanie, aby nám z toho potom nevznikol, nevznikol guláš. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 16:59 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

16:59

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Jedna faktická poznámka, pripájame sa, samozrejme, pani ministerka, ešte keby ste mohli chvíľu počkať, keďže hlasovanie bude trošku neskôr.
S faktickou poznámkou pán poslanec Vetrák.
Skryt prepis

22.6.2023 o 16:59 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:00

Milan Vetrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja len pre aj hlavne našich poslancov, aby vedeli, ide naozaj o nezrovnalosť, ktorú treba odstrániť, lebo máme tu dve tlače, ktoré tú istú vec upravujú rozdielne. Nejdem do podrobností, ale bude, budú zmätočné dva zákony, keď sa príjmu oba, tak by som poprosil, že aby naozaj sa vyhovelo tomu, čo povedal pán Cmorej, a potom aby sa príslušne hlasovalo tak, ako sa chce spraviť vecné riešenie. To už, to už aj Peter asi nejako okomentuje pri tom príslušnom zákone, ale je to, je to vec, ktorú treba spraviť, takže aj našim poslancom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2023 o 17:00 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

17:00

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
V rozprave ešte vystúpi pán poslanec Kremský.
Skryt prepis

22.6.2023 o 17:00 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 17:01

Peter Kremský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň, vážený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, vážená pani ministerka, tiež by som vás, vám rád zablahoželal, neviem síce k čomu, ale všetko najlepšie v každom prípade. Ja mám tiež veľmi krátky pozmeňujúci návrh a chcem vás, kolegovia, poprosiť, ak sa potrebujete rozprávať, tak dá sa to aj v bufete, lebo veľmi sa tu ťažko rozpráva.
Ja by som tiež chcel predniesť jeden veľmi krátky pozmeňujúci návrh, ktorým navrhujem upraviť tento zákon. Ide tam o to, že v ňom navrhujem oproti pôvodnému návrhu, alebo teda tento, tento zákon oproti pôvodnému návrhu navrhuje zmenu v súvislosti so súhlasom spoločníkov, prípadne akcionárov... (Rečník sa odmlčal. Vstup predsedajúceho.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Chápem, pán poslanec, že to nie je úplne príjemné pri čítaní pozmeňujúceho návrhu, ale po správnosti by už malo byť hlasovanie, bude však až o 17.10 h približne, takže...

Kremský, Peter, poslanec NR SR
Dobre no, len rokovanie pokračuje, takže asi by malo byť také ako zvyčajne. Dobre, takže vrátim sa k tomu, ide o to, že oproti pôvodnému návrhu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Skúste možno trochu bližšie k mikrofónu a možno to aj kolegov zaujme.

Kremský, Peter, poslanec NR SR
Aha, dobre. Takže navrhujem v súvislosti so súhlasom spoločníkov, prípadne akcionárov s dohodou o tom, že niektorí spoločníci alebo akcionári sa pri premene spoločnosti nestanú spoločníkmi nástupníckej spoločnosti. Doterajšia právna úprava, ktorá je obsiahnutá v Obchodnom zákonníku, v tejto situácii vyžaduje dvojtretinovú väčšinu hlasov, pri s. r. o. všetkých spoločníkov a pri akciovej spoločnosti prítomných akcionárov. Pritom, pričom spoločník má právo, samozrejme, na vyrovnávací podiel a akcionár na odkúpenie akcií za primerané peňažné protiplnenie. Čiže to je doterajšia práva úprava v Obchodnom zákonníku. Novela tohto zákona však navrhovala potrebu súhlasu 100 % spoločníkov, čo v praxi je veľmi ťažko vykonateľné, keďže väčšinou sa nedá získať súhlas všetkých spoločníkov, najmä pri roztrúsenom vlastníctve, a, a dokonca to aj nahráva rôznym špekulantom pri skupovaní minoritných podielov, ktorí potom blokujú takéto akcie. Čiže navrhujem, aby, takisto ako to bolo pôvodne v Obchodnom zákonníku, aj tu vlastne sa to, na to stačila dvojtretinová väčšina hlasov.
Čiže prečítam teraz pozmeňujúci a doplňujúci návrh Petra Kremského, Petra Libu k vládnemu návrhu zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1557), ktorý podávam v súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku.
V návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
1. V čl. I v § 19 v odseku 3 sa na konci pripájajú slová „ak tento zákon neustanovuje inak".
2. V čl. I v § 62 v odseku 3 sa za slovo „súhlas" vkladajú slová „dvojtretinovej väčšiny hlasov".
3. V čl. I v § 68 v odseku 3 sa slovo „všetkých" nahrádza slovami „dvojtretinovej väčšiny prítomných".
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.6.2023 o 17:01 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:01

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Ďakujeme, pán poslanec. Prerušujem teraz schôdzu do 17.10 h, kedy budeme pokračovať hlasovaním.

(Prestávka.)
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.6.2023 o 17:01 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 17:10

Boris Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, prosím, budeme pokračovať, zaujmite, prosím, miesto v sále. Skôr než začneme, mám jeden procedurálny návrh. Chcem vás požiadať o odsúhlasenie, nakoľko ide delegácia do Ríma a do Vatikánu v pondelok, utorok, takže viacerí poslanci tu nebudú, či sa môžeme dohodnúť na tom, že budeme hlasovať až, až v stredu. Že by sme, zajtra aj tak nehlasujeme, že by sme jeden deň okrem dneska, ešte dneska hlasovať budeme o sedemnástej a potom ďalšie hlasovanie by bolo až v stredu. Je, prosím, všeobecný súhlas? (Súhlasná reakcia pléna.) Ďakujem pekne. Uvedené sme schválili.
Teraz máme procedurálny návrh pána poslanca Svrčeka.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.6.2023 o 17:10 hod.

Boris Kollár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom