3. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
16.11.2023 o 15:39 hod.
JUDr.
Jaroslav Spišiak
Videokanál poslanca
Vážený predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, kolegyne, kolegovia, ako vidím, som posledný z tých písomne prihlásených, ešte po mne zrejme prídu tí, čo sa prihlásili ústne. Ale ja to považujem osobne za obrovskú česť a také, som hrdý sám na seba, že môžem rečniť v parlamente slovenskom, lebo doposiaľ od roku 1998 som sa spolupodieľal na všetkých programových vyhláseniach vlád, ktoré neboli SMER, vlastne SMER. Najskôr ako spracovávateľ podkladov, nakoniec ako spoluautor, nakoniec aj ako účastník koaličných rokovaní pri konečnom sumarizovaní programového vyhlásenia vlády v roku 2020. Nikdy som ale nemal tú česť sledovať, čo sa s tým programovým vyhlásením deje v tomto parlamente. A som zistil, že všeličo možné, len nie to, čo som si predstavoval.
Strana Progresívne Slovensko, ktorej členom som, sa snažila v tomto parlamente vecne argumentovať, išli sme podľa troch základných takých princípoch, že najskôr sa budeme snažiť poukázať, čo je podľa nás v tom programovom vyhlásení vlády zlé. Za druhé, to, čo tam je, ale malo by to byť inak napísané, že to je v podstate zle. A nakoniec v tretej fáze, čo by sme tam dali my alebo o čo by sme toto programové vyhlásenie vlády doplnili, aby sme mohli byť spokojní s ním alebo možnože aj zahlasovať zaň. To bola naša koncepcia, takto sme k tomu pristupovali.
Ja som k tomu pristupoval presne takisto. Naštudoval som si kapitolu o spravodlivosti, bezpečnosti, rozvoji policajného zboru a všetkých útvarov, ktoré majú garantovať a presadzovať právo v Slovenskej republike. Lenže hneď na úvod tohto môjho intenzívneho štúdia som zistil, že v podstate minister vnútra, ktorý koná ešte predtým jak by vôbec bola vyslovená dôvera jeho vláde, koná v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Preto, lebo v tom programovom hneď v preambule aj v tých ďalších statiach sa píše o dodržiavaní ústavy, zákonnosti, spravodlivosti, prezumpcie neviny, demokratických princípov, že si budú vážiť odbornosť, že si budú vážiť všetko ľudské, no ale kroky ministra vnútra ukazujú, že on v predstihu koná i keď tu síce zdôvodňoval, že v zmysle zákona podľa neho, avšak podľa súdov nie. Takže preto sme vlastne iniciovali odvolávanie toho ministra ešte v období, kedy nebola vyslovená dôvera jeho vláde.
A potom som sa zamyslel nad tým, že tento programovo, toto programové vyhlásenie vlády, pre koho vlastne bolo napísané. Samozrejme, politicky pre svojich voličov alebo sympatizantov, lenže vláda neni len pre tých svojich voličov a pre tých svojich sympatizantov, ale má byť vládou všetkých občanov Slovenskej republiky. No a tie tri slová, ktoré sú v tom programovom vyhlásení spomínané viackrát, že bezpečnosť, lepší život, spravodlivosť, by mali vnímať všetci občania Slovenskej republiky, nielen tí, ktorí volili strany, ktoré sú v koalícii.
V tom ma napadla taká dávna príhoda s mojím priateľom jedným, vysoko študovaným, ktorý vo svojej kariére sa dostal do pozície poradného orgánu ministra z vlády SMER-u v minulosti. On mi rozprával, že debatil s ministrom a minister sa ho opýtal, čo povie na ich program. A ten môj vysoko študovaný kamarát povedal, že ja som v tom vašom programe nevidel nič, čo by ma oslovilo. A ten minister sa ho opýtal, a vy ste z jakej spoločenskej štruktúry, kde sa zaraďujete. A on hovoril: Nadpriemerne inteligentný, vysokovzdelaný a zaraďujem sa do takej vyššej strednej triedy. A ten minister sa ho opýtal: A koľko vás je takýchto minimá... maximálne inteligentných? A on mu povedal, že: Neviem presne, ale bude nás okolo 70-tisíc. No a ten minister mu povedal, že, viete čo, tak na vás sa môžeme vy..., ale nemôžem to tu povedať, tak poviem, že vykašľať. Čiže tak nejak.
Ma napadlo, že preto budem skúmať toto programové vyhlásenie vlády aj vzhľadom k tomu, že som tu sedel celý čas a teraz som posledný prihlásený. Trochu inak, bolo tu už z odborného uhla pohľadu vyhodnotené v podstate všetko, vo všetkých oblastiach. Ja som strašne, milo som fascinovaný tou odbornou erudovanosťou opozície, ktorá prierezne cez všetky strany sa zao... sa zaoberala všetkými oblasťami, aj tou, za ktorú si myslím, že tu budem ja, tou bezpečnosťou, spravodlivosťou a tak ďalej. Že v podstate ten, toto programové vyhlásenie vlády absolútne vyvrátila naruby. Myslel som si, že ak by som bol občanom a voličom strany SMER, HLAS alebo ešte aj SNS a sledujem toto schvaľovanie, túto rozpravu, tak by som bol zdesený z toho, že, ježišmária, koho som to ja volil. Koho? Však tá opozícia to celé vyvráti. Hovorí, že väčšinou s nejakými náznakmi, to by aj mohlo byť, ale odborne, erudovane poukazuje na to, že dá sa to aj lepšie, dá sa to inak, dá sa to aj pre ľudí, dá sa to aj pre zelenú, aj pre všelijakú možnú ekonomickú, ekonomický rozhľad, rozlet Slovenskej republiky. No a hlavne aj kvôli tomu by som bol taký rozčarovaný, že tí, ktorí ten program predkladajú, tam ani vôbec nie sú. Keď aj sú, tak nepočúvajú, debatia, usmievajú sa ako keby ich to ani nezaujímalo, berú to ako povinnú jazdu. Ja som si myslel, že tí ministri, ktorých sa budú týkať tie naše pripomienky, tu budú a okamžite budú reagovať a vysvetľovať a argumentovať, prečo tá ich stať je tak napísaná, ako je napísaná. Ale nestalo sa tak, takže začal som rozmýšľať nad hodnotením tohto programového vyhlásenia vlády nie politicky, lebo politicky to je vlastne toto, čo som tu hovoril, ale tak ako som vždy rozmýšľal, kým som prijal nejaké rozhodnutie.
Aby to rozhodnutie bolo najsprávnejšie, aké môže byť, musí človek zvážiť štyri oblasti rozmýšľania nad vecou. V prvom rade musí zohľadniť to, čo je zjavné v zjavnom. To znamená informácia. Mali sme predložené programové vyhlásenie vlády a ďalšie informácie ohľadom tohto programového vyhlásenia sú, že ministri nemajú vôbec záujem ho tu obhajovať, premiér tiež len tak vlažne a premiér prevzal maximálnu osobnú zodpovednosť za celé programové vyhlásenie vlády, lebo osobne tu povedal, že každý jeden odstavec skontroloval, to povedal. Čiže on prevzal osobnú zodpovednosť za to, že to programové vyhlásenie je také, aké je. Čo sme sa ďalej dozvedeli, že existuje množstvo výhrad voči nemu, že je neucelené, bezcieľne, bez vízie, nebezpečné, jak hovoríte, áno. Nebezpečné pre tých ľudí, ktorí majú iný názor jak tí, ktorí si myslia, že to má byť bezpečné. Čiže môžeme mať názor, že je nebezpečné, to máme.
Čiže to sú vstupné informácie a potom treba zvážiť aj to, čo je skryté v tom zjavnom, že prečo je vlastne to programové vyhlásenie napísané tak, ako je napísané. To je dôležitejšie ako čítať ten text. Prečo tam niečo chýba? Prečo o niektorej téme sa hovorí len tak vlažne? Prečo tam niečo vôbec neni? Prečo ho spracovali tak rýchlo? Prečo až na 88 stranách, prečo nestačilo len fakticky to skrátiť? Aký majú cieľ? Pre koho vlastne toto programové vyhlásenie je napísané? To je dôležité. Čiže pre koho je napísané? V prvom rade, jak sa tam spomína, pre ľudí, ale ako vidieť, len pre ich voličov. Čiže nie pre každého, len pre ich voličov, sympatizantov, ktorým podľa prieskumov verejnej mienky až tak veľmi nezáleží na tom texte, na tých hodnotách, lebo oni volia, pretože je im sľubované všeličo. Sú v podstate v tom predvolebnom boji zavedení, neni im hovorené reálne to, čo im môže hroziť v prípade rozvrátených rozpočtov, svetovej globálnej krízy a tak ďalej.
Čiže potom sú tam state, ktoré sú evidentne veľmi ťažko písateľné z pohľadu súčasnej koalície, a toto sú state ohľadom korupcie a boji proti korupcii, lebo ten boj proti korupcii je veľmi ťažko písať z uhla pohľadu strán, ktoré sú momentálne v koalícii, prevažne teda strany SMER a poťažne aj strany HLAS. Preto lebo teoreticky, čo to je korupcia, aká je veľmi nebezpečná pre spoločnosť, ako rozvráti spravodlivosť, ako to je strašne nepríjemné pre vyrovnaný politický boj, tieto teoretické poučky tam sú napísané, len zároveň tam je napísané, že v prípade trestno-procesného konania toto konanie môže byť aj nebezpečné pre spoločnosť, môže obmedzovať osobné slobody, môže dokonca zasahovať do ľudských životov alebo do ich zdravia. No samozrejme, že boj proti trestnej činnosti, ktorou korupcia evidentne je, je zasahovanie do osobných slobôd, bez toho to nejde. Bez toho postupovať orgánmi činnými v trestnom konaní je veľmi obtiažne, to musí jednoducho s tým byť. Čiže to neni niečo zlé.
Lenže pre túto koalíciu to je považované za to zlo, za to nebezpečenstvo, ktoré netreba veľmi zvýrazňovať v tom programovom vyhlásení vlády, lebo predtým vo všetkých programových vyhláseniach sa tento boj intenzívne a veľmi striktne všade presadzoval, že budeme, budeme, zriadime, efektívne budeme postupovať proti korupcii na všetkých úrovniach, aké sa nachádzajú v spoločnosti. Lenže tu len tak vlažne. Nakoniec, že zriadia alebo vy... vypracuje sa nejaká národná koncepcia boja proti korupcii. Lenže korupcia, áno, je to spoločensky nebezpečný úkaz alebo jav, ale nie je až tak, tá korupcia je tá najnebezpečnejšia z tohto uhla pohľadu. Oveľa nebezpečnejšie je to, čo tú korupciu zneužíva na svoje ciele. Čiže sa to tu nazýva, že nielen tu, tu musím povedať, keď chcem hovoriť o tých pre koho toto, pre koho vlastne tento program je, že sú to tí občania, tým sa dá vysvetliť, ak sa to nesplní. Preto je to programové tak všeobecne napísané, podarí, nepodarí, vysvetlíme, nájdeme vinníkov, opozíciu, Sorosa, celý svet, Európsku úniu, vždy vieme zdôvodniť, že prečo je to tak, že sme tie naše plány, ktoré sú určené super pre tých občanov, pre tých najjednoduchších, nevedeli splniť.
Horšie je však splniť úlohu, ktorú vláda má, a tá úloha je, je postaviť programové vyhlásenie vlády, ktoré je určené, ja by som to nazval, ekonomickej elite spoločnosti. Nie vedeckej, ekonomickej, čiže tej elite, ktorá vlastní majetky, hodnoty, výrobné kapacity, najmajetnejší ľudia spoločnosti, tí tiež vnímajú programové vyhlásenie vlády.
Táto ekonomická elita sa dá deliť na tri základné časti. Prvá, to sú tí majitelia, podnikatelia, ktorí vlastnou aktivitou, kreativitou, schopnosťami vybudovali nejaké impérium, zamestnávajú ľudí, zveľaďujú svoje majetky vlastnou šikovnosťou, umom. Pre nich je programové vyhlásenie vlády aj činnosť vlády vtedy pozitívne vnímaná, ak sa nastavia presné kritériá pre boj proti korupcii, pre boj proti organizovanej trestnej činnosti, proti trestnej činnosti vo všeobecnosti. Jednoznačné právne predpisy, nemenené každý mesiac, že nakoniec nikto nevie, čo platí, daňová sústava, táto vrstva ekonomickej elity si vyžaduje takéto programové vyhlásenie vlády.
Potom existuje tá druhá, tá je tuším najväčšia, túto nazývame oligarchia. To sú tí, ktorí pre svoju činnosť, a pretože sa cítia viac ako bežní občania, majú tendenciu si prispôsobovať politiku svojim potrebám. Potrebujú mať zákony tak napísané, aby to vyhovovalo prioritne im a nie tým ostatným. Poprípade ak vybočia, aby neboli odhalení, odstíhaní, v podstate aby si mohli robiť, čo oni, ich biznis modely vyžadujú. Nehovorím, že páchajú trestnú činnosť, ale páchajú činnosť, alebo páchajú, ich biznis je postavený na tom, že dokážu a chcú, aby politika prispôsobovala legislatívu ich potrebám a potom postupujú podľa toho.
No a potom je tá tretia časť, toto je to, čo tu s obľubou niektorí poslanci nazývajú že mafia. To sú tí, ktorým je jedno, aká je legislatíva, oni svoj biznis majú postavený na porušovaní akýchkoľvek zákonov, ak náhodou sa im podarí niečo robiť zákonne, tak v poriadku, ale ak nie, nemajú zábrany.
No a programové vyhlásenie vlády okrem tých občanov, ktorých aj tak nakoniec presvedčí politik, že to je všetko v poriadku, je to všetko preňho, lebo on nechápe, že či, či je to dobré alebo zlé, dá sa obalamutiť, ale táto elita vyšle signál, že ako chce postupovať. No a keď je to programové vyhlásenie postavené tak, že neni tam definovaný jasný, dlhodobo efektívny plán, ekonomický, sociálny, akýkoľvek, tak tá prvá časť tej elity neni s tým spokojná. Ak sú tam vyslovené evidentné páky, evidentné postupy, že takto to bude, tak tá prvá časť tej elity sa vie k tomu prispôsobiť a postupuje potom podľa toho, tak si nastaví svoje podnikanie, svoju existenciu. No ale tá druhá časť, tá oligarchia, tá je v tomto prípade nespokojná, lebo nemá nejaký vplyv. Keď sa to programové vyhlásenie napíše tak, ako je teraz napísané... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
Vystúpenia
15:24
Páni poslanci zo SMER-u a HLAS-u, lebo však to je to isté, niet divu, že za vašej vlády eurofondy vyzerali tak, ako vyzerali, a že keď končilo obdobie za vašej vlády v roku 2013, tak vám prepadlo pol miliardy eur, do roku 2017 vám skrachoval jeden celý operačný program na vedu a výskum, ktorý sa musel zlúčiť s programom na betónovanie ciest, a pri tej príležitosti Slovensko nenávratne prišlo o 150 miliónov eur....
Páni poslanci zo SMER-u a HLAS-u, lebo však to je to isté, niet divu, že za vašej vlády eurofondy vyzerali tak, ako vyzerali, a že keď končilo obdobie za vašej vlády v roku 2013, tak vám prepadlo pol miliardy eur, do roku 2017 vám skrachoval jeden celý operačný program na vedu a výskum, ktorý sa musel zlúčiť s programom na betónovanie ciest, a pri tej príležitosti Slovensko nenávratne prišlo o 150 miliónov eur. Zazmluvniť viac projektov je práve praktika, ktorá tu bola odjakživa práve na to, aby sme sa vyhli tomu, že prepadnú eurofondy. Takže toľko k vašej nevedomosti. Čo sa týka Banskobystrického kraja, práve za vlády SMER-u Banskobystrický kraj dostal veľké nič.
Teraz čo sa týka kolegov zo strany SaS, ktorí sa vyjadrovali k deficitu, vážení kolegovia, chcela by som vám pripomenúť, že za každý jeden rozpočet, ktorý teraz tu kritizujete, ste vy osobne hlasovali. Zároveň by som chcela pripomenúť fakty európskeho štatistického úradu, ktorý povedal, že v rokoch 2020, ´21 až ´22 bol prvýkrát v histórii, Slovenská republika mala deficit pod priemerom Európskej únie, dokonca pod priemerom eurozóny. Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky. V roku 2022 Slovenská republika mala najnižší deficit z okolitých krajín.
Čo sa týka pána kontrolóra, pána Ľuptáka, zrejme ste žili predchádzajúce tri roky v inej galaxii, pretože tých podaní bolo neúrekom. Dokonca dovolím si vám pripomenúť, že veľké kauzy sa nachádzajú doteraz pred súdom. Sú to korupčné kauzy, je to kauza Očistec, je to kauza Dobytkár, sú obrovské korupčné kauzy, kde sa priznávajú ich aktéri ku korupcii. Takže vitajte v realite. Áno, obrovské korupčné kauzy za vás a za SMER-u. (Potlesk.)
16.11.2023 o 15:24 hod.
Mgr. art. M.A., ArtD.
Veronika Remišová
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne.
Páni poslanci zo SMER-u a HLAS-u, lebo však to je to isté, niet divu, že za vašej vlády eurofondy vyzerali tak, ako vyzerali, a že keď končilo obdobie za vašej vlády v roku 2013, tak vám prepadlo pol miliardy eur, do roku 2017 vám skrachoval jeden celý operačný program na vedu a výskum, ktorý sa musel zlúčiť s programom na betónovanie ciest, a pri tej príležitosti Slovensko nenávratne prišlo o 150 miliónov eur. Zazmluvniť viac projektov je práve praktika, ktorá tu bola odjakživa práve na to, aby sme sa vyhli tomu, že prepadnú eurofondy. Takže toľko k vašej nevedomosti. Čo sa týka Banskobystrického kraja, práve za vlády SMER-u Banskobystrický kraj dostal veľké nič.
Teraz čo sa týka kolegov zo strany SaS, ktorí sa vyjadrovali k deficitu, vážení kolegovia, chcela by som vám pripomenúť, že za každý jeden rozpočet, ktorý teraz tu kritizujete, ste vy osobne hlasovali. Zároveň by som chcela pripomenúť fakty európskeho štatistického úradu, ktorý povedal, že v rokoch 2020, ´21 až ´22 bol prvýkrát v histórii, Slovenská republika mala deficit pod priemerom Európskej únie, dokonca pod priemerom eurozóny. Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky. V roku 2022 Slovenská republika mala najnižší deficit z okolitých krajín.
Čo sa týka pána kontrolóra, pána Ľuptáka, zrejme ste žili predchádzajúce tri roky v inej galaxii, pretože tých podaní bolo neúrekom. Dokonca dovolím si vám pripomenúť, že veľké kauzy sa nachádzajú doteraz pred súdom. Sú to korupčné kauzy, je to kauza Očistec, je to kauza Dobytkár, sú obrovské korupčné kauzy, kde sa priznávajú ich aktéri ku korupcii. Takže vitajte v realite. Áno, obrovské korupčné kauzy za vás a za SMER-u. (Potlesk.)
Rozpracované
15:24
Ďakujem. Žiadam vás, aby ste dali hlasovať o tom, že pán Pellegrini vo svojej úvodnej reči rozprával o tom, že bude túto Národnú radu viesť iným spôsobom. Chcem vás požiadať, aby ste dali hlasovať o tom, že predsedajúci vždy bude kontrolovať faktické poznámky. Odôvodňujem to tým, aj pán Ľupták vôbec nereagoval na predrečníčku a rozprával si čo chcel a vy ste ho vôbec neupozornili. Robíte, robíte presne to, že to tu valcujete. Prosím, aby sme reagovali len na predrečníčku, aby ste na to dávali pozor. Niečo iné ste rozprávali a niečo iné konáte.
Rozpracované
15:24
Ja si pomôžem takouto explicitnou pomôckou, aj keď nemôžem ju asi dlho ukazovať, ale potom si to môžte pozrieť (rečník ukázal predvolebný leták), najmä poslanci SMER-u, HLAS-u, a vy ste toho vážne nasľubovali hory-doly. Napríklad, čo pre vás strana HLAS urobí. Pomôžeme všetkým, ktorí to potrebujú. Základné sociálne istoty dáme priamo do ústavy. Zavedieme skutočný 13. dôchodok a ešte pred týmito Vianocami ho dôchodcom vyplatíme vo výške 640 eur. Rodiny dostanú rodinnú kartu so zľavami. Štát začne deťom šetriť, aby v dospelosti dostali štartovací balíček. Zabezpečíme nižšie ceny potravín a energií. Strategické podniky vrátime späť do rúk štátu, prijmeme rázne opatrenia pre lacné, dostupné a kvalitné potraviny. Ľudia kvôli vysokým hypotékam neprídu o strechu nad hlavou. Vybudujeme kvalitné a dostupné zdravotníctvo. Postavíme tri nové špičkové nemocnice a zmodernizujeme súčasné. Zabezpečíme Slovensku viac lekárov, sestier a zdravotníkov. Nedovolíme zavádzať poplatky v ambulanciách. Slovensko a ľudia budú na prvom mieste.
No a teraz si poďme pozrieť niečo, čo sľubovala strana SMER a priamo Robert Fico, a ten hovoril, že vy im nevezmete nič, žiadne sociálne istoty, žiadne dávky nevezmete, keď budete vo vláde. Ešte ani nemáte získanú dôveru v parlamente a už je jasné, že beriete a kradnete dôchodcom rodičovský dôchodok, že čakacie lehoty, ktoré boli riadne zadefinované a schválené, ktoré už od 1. januára 2024 mali platiť, kde bolo jasne zadefinované, že keď človek má vážnu diagnózu, tak vie, že do určitého termínu bude zoperovaný a keď naše zdravotníctvo to nezvládne, tak môže ísť do akejkoľvek nemocnice v Európskej únii, tam ho zoperujú a poisťovne na Slovensku, zdravotné poisťovne tomuto človeku to preplatia. Toto beriete pacientom. Toto beriete ľuďom chorým, ktorí sú na Slovensku a ktorí mnohokrát čakajú na tú operáciu, aby prežili.
Čo beriete ďalej sú 2 % z príjmu fyzických osôb, kde sa mnohé organizácie, mnohé občianske združenia, ktoré pomáhajú deťom, pomáhajú zdravotne znevýhodneným ľuďom, pomáhajú rôznym krúžkom, ušľachtilým veciam, tak vy tieto peniaze tým bohumilým organizáciám beriete.
No a samozrejme Robert Fico slávne prezentoval pred voľbami takmer každý deň, na každej tlačovke, na každom videu, všade, kde to bolo možné, ako oni vyriešia hypotéky. Ako budú rázne zasahovať a už na prvej vláde, na prvej vláde prijmú rozhodnutie, kde znížia hypotekárne úvery a o tri percentuálne body.
Ďalší predvolebný sľub Roberta Fica. Postavíte policajtov a vojakov na zelenej hranici s Maďarskom, a to každých 50 metrov, a zabezpečíte, aby sa tu už nedostal žiaden nelegálny migrant.
No a potom, samozrejme, čo sa týka spravodlivosti, tak nebudete sa, samozrejme, mstiť za historicky najaktívnejšie vyšetrovanie korupcie na Slovensku.
No a teraz si poďme povedať, aká je realita. Plný 13. dôchodok pre seniorov tento rok nebude. To je fakt. Plno policajtov a vojakov na zelenej hranici nie je, a to je tiež fakt. Nestoja nielenže každých 50 metrov, nestoja každých 100 metrov. Ani každých 1 000 metrov. Zelenú hranicu ste strážili od vymenovania vlády jednu noc. A čo sa týka tej pomsty alebo nepomsty, tu ste prejavili prevelením odchádzajúceho policajného prezidenta na obvodné oddelenie do Popradu. A jeho prvého viceprezidenta do Banskej Bystrice. Protizákonne, o čom už rozhodli aj súdy.
Takto by som mohol pokračovať o vašich predvolebných sľuboch a o vašich skutkoch. Z doterajšieho pôsobenia vašej vlády sú zrejmé dve veci. Prvá, vaše skutky sú v rozpore s vašimi slovami a predvolebnými sľubmi a druhá, nedokážete splniť to, čo ste ľuďom sľúbili pred voľbami. Jednoducho ste ľudí podviedli.
V programovom vyhlásení vlády, ktoré som si čítal, je mnoho floskúl, je mnoho neurčitkov, sú to vágne, mnohokrát fádne vety, ktoré vás k ničomu nezaväzujú. Ak by ste boli skutoční sociálni demokrati, ak by ste skutočne mysleli to, čo ste ľuďom pred voľbami sľubovali, tak tie vaše sľuby na tých bilbordoch, na tých tlačovkách, na tých snemoch, by ste si ich všetky zapísali do programového vyhlásenia vlády. A vtedy by som vás považoval, že to myslíte vážne. Vtedy by ste mohli hovoriť, že ste sociálni demokrati, že naozaj chcete pomáhať ľuďom. Lenže pre vás je programové vyhlásenie vlády len obyčajný zdrap papiera, len nejaká formalita, len aby to už zbehlo v tom parlamente. Aby sa už tí opoziční poslanci neprihlasovali. Už nech to zbehne. Veď o tom svedčí v podstate aj tá vaša účasť. Dvaja ministri vlády, ktorí chcú získať dôveru.
Jednoducho po tom všetkom, čo ste od doby, kedy ste sa stali ministrami, do momentu, kedy ste si a chcete si vyžiadať dôveru vlády v parlamente, jednoducho musím konštatovať len jedno, že ste vláda klamárov a podvodníkov. Je mi to veľmi ľúto, že to takto musím povedať, ale na jasných faktoch, na jasných slovách a vašich sľuboch ste sa usvedčili sami. A preto dovoľte mi, aby som doplnil návrh uznesenia k programovému vyhláseniu vlády, keďže vnímam, že je nedostatočné, tak predkladám doplňujúci návrh. Môže vám znieť povedome, pretože je to doslovná kópia toho, čo ste vyčítali vy programovému vyhláseniu vlády v roku 2020.
Teraz prečítam to doplnenie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky k Programovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky a k žiadosti vlády o vyslovenie dôvery sa dopĺňa o časti C a D.
C: Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje vážne znepokojenie nad tým, nad nie adekvátnym zohľadnením predvolebných prísľubov občanom Slovenska v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky.
D: Národná rada Slovenskej republiky
1. žiada vládu Slovenskej republiky zdržať sa úkonov smerujúcich k zrušeniu sociálnych opatrení prijatých v predchádzajúcom volebnom období;
2. žiada predsedu vlády Slovenskej republiky zdržať sa nedôveryhodných a deštruktívnych opatrení, ktoré destabilizujú a naštrbujú dôveru občanov Slovenskej republiky.
Predtým som to riadne zdôvodnil. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Ďakujem veľmi pekne. Vážení členovia vlády, až dvaja, tak traja, tak až traja. Vážení členovia vlády, milé pani poslankyne, páni poslanci, občania vám vo voľbách vyjadrili podporu, lebo ste im niečo sľúbili. Oni vám uverili, že keď sa ujmete moci, tak to, čo ste sľúbili, splníte. Poverením viesť ministerstvá prezidentkou Slovenskej republiky ste sa ujali moci a žiadate parlament o dôveru, teraz je ten správny čas pripomenúť si najčastejšie predvolebné sľuby, vďaka ktorým vám ľudia dali svoj hlas.
Ja si pomôžem takouto explicitnou pomôckou, aj keď nemôžem ju asi dlho ukazovať, ale potom si to môžte pozrieť (rečník ukázal predvolebný leták), najmä poslanci SMER-u, HLAS-u, a vy ste toho vážne nasľubovali hory-doly. Napríklad, čo pre vás strana HLAS urobí. Pomôžeme všetkým, ktorí to potrebujú. Základné sociálne istoty dáme priamo do ústavy. Zavedieme skutočný 13. dôchodok a ešte pred týmito Vianocami ho dôchodcom vyplatíme vo výške 640 eur. Rodiny dostanú rodinnú kartu so zľavami. Štát začne deťom šetriť, aby v dospelosti dostali štartovací balíček. Zabezpečíme nižšie ceny potravín a energií. Strategické podniky vrátime späť do rúk štátu, prijmeme rázne opatrenia pre lacné, dostupné a kvalitné potraviny. Ľudia kvôli vysokým hypotékam neprídu o strechu nad hlavou. Vybudujeme kvalitné a dostupné zdravotníctvo. Postavíme tri nové špičkové nemocnice a zmodernizujeme súčasné. Zabezpečíme Slovensku viac lekárov, sestier a zdravotníkov. Nedovolíme zavádzať poplatky v ambulanciách. Slovensko a ľudia budú na prvom mieste.
No a teraz si poďme pozrieť niečo, čo sľubovala strana SMER a priamo Robert Fico, a ten hovoril, že vy im nevezmete nič, žiadne sociálne istoty, žiadne dávky nevezmete, keď budete vo vláde. Ešte ani nemáte získanú dôveru v parlamente a už je jasné, že beriete a kradnete dôchodcom rodičovský dôchodok, že čakacie lehoty, ktoré boli riadne zadefinované a schválené, ktoré už od 1. januára 2024 mali platiť, kde bolo jasne zadefinované, že keď človek má vážnu diagnózu, tak vie, že do určitého termínu bude zoperovaný a keď naše zdravotníctvo to nezvládne, tak môže ísť do akejkoľvek nemocnice v Európskej únii, tam ho zoperujú a poisťovne na Slovensku, zdravotné poisťovne tomuto človeku to preplatia. Toto beriete pacientom. Toto beriete ľuďom chorým, ktorí sú na Slovensku a ktorí mnohokrát čakajú na tú operáciu, aby prežili.
Čo beriete ďalej sú 2 % z príjmu fyzických osôb, kde sa mnohé organizácie, mnohé občianske združenia, ktoré pomáhajú deťom, pomáhajú zdravotne znevýhodneným ľuďom, pomáhajú rôznym krúžkom, ušľachtilým veciam, tak vy tieto peniaze tým bohumilým organizáciám beriete.
No a samozrejme Robert Fico slávne prezentoval pred voľbami takmer každý deň, na každej tlačovke, na každom videu, všade, kde to bolo možné, ako oni vyriešia hypotéky. Ako budú rázne zasahovať a už na prvej vláde, na prvej vláde prijmú rozhodnutie, kde znížia hypotekárne úvery a o tri percentuálne body.
Ďalší predvolebný sľub Roberta Fica. Postavíte policajtov a vojakov na zelenej hranici s Maďarskom, a to každých 50 metrov, a zabezpečíte, aby sa tu už nedostal žiaden nelegálny migrant.
No a potom, samozrejme, čo sa týka spravodlivosti, tak nebudete sa, samozrejme, mstiť za historicky najaktívnejšie vyšetrovanie korupcie na Slovensku.
No a teraz si poďme povedať, aká je realita. Plný 13. dôchodok pre seniorov tento rok nebude. To je fakt. Plno policajtov a vojakov na zelenej hranici nie je, a to je tiež fakt. Nestoja nielenže každých 50 metrov, nestoja každých 100 metrov. Ani každých 1 000 metrov. Zelenú hranicu ste strážili od vymenovania vlády jednu noc. A čo sa týka tej pomsty alebo nepomsty, tu ste prejavili prevelením odchádzajúceho policajného prezidenta na obvodné oddelenie do Popradu. A jeho prvého viceprezidenta do Banskej Bystrice. Protizákonne, o čom už rozhodli aj súdy.
Takto by som mohol pokračovať o vašich predvolebných sľuboch a o vašich skutkoch. Z doterajšieho pôsobenia vašej vlády sú zrejmé dve veci. Prvá, vaše skutky sú v rozpore s vašimi slovami a predvolebnými sľubmi a druhá, nedokážete splniť to, čo ste ľuďom sľúbili pred voľbami. Jednoducho ste ľudí podviedli.
V programovom vyhlásení vlády, ktoré som si čítal, je mnoho floskúl, je mnoho neurčitkov, sú to vágne, mnohokrát fádne vety, ktoré vás k ničomu nezaväzujú. Ak by ste boli skutoční sociálni demokrati, ak by ste skutočne mysleli to, čo ste ľuďom pred voľbami sľubovali, tak tie vaše sľuby na tých bilbordoch, na tých tlačovkách, na tých snemoch, by ste si ich všetky zapísali do programového vyhlásenia vlády. A vtedy by som vás považoval, že to myslíte vážne. Vtedy by ste mohli hovoriť, že ste sociálni demokrati, že naozaj chcete pomáhať ľuďom. Lenže pre vás je programové vyhlásenie vlády len obyčajný zdrap papiera, len nejaká formalita, len aby to už zbehlo v tom parlamente. Aby sa už tí opoziční poslanci neprihlasovali. Už nech to zbehne. Veď o tom svedčí v podstate aj tá vaša účasť. Dvaja ministri vlády, ktorí chcú získať dôveru.
Jednoducho po tom všetkom, čo ste od doby, kedy ste sa stali ministrami, do momentu, kedy ste si a chcete si vyžiadať dôveru vlády v parlamente, jednoducho musím konštatovať len jedno, že ste vláda klamárov a podvodníkov. Je mi to veľmi ľúto, že to takto musím povedať, ale na jasných faktoch, na jasných slovách a vašich sľuboch ste sa usvedčili sami. A preto dovoľte mi, aby som doplnil návrh uznesenia k programovému vyhláseniu vlády, keďže vnímam, že je nedostatočné, tak predkladám doplňujúci návrh. Môže vám znieť povedome, pretože je to doslovná kópia toho, čo ste vyčítali vy programovému vyhláseniu vlády v roku 2020.
Teraz prečítam to doplnenie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky k Programovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky a k žiadosti vlády o vyslovenie dôvery sa dopĺňa o časti C a D.
C: Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje vážne znepokojenie nad tým, nad nie adekvátnym zohľadnením predvolebných prísľubov občanom Slovenska v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky.
D: Národná rada Slovenskej republiky
1. žiada vládu Slovenskej republiky zdržať sa úkonov smerujúcich k zrušeniu sociálnych opatrení prijatých v predchádzajúcom volebnom období;
2. žiada predsedu vlády Slovenskej republiky zdržať sa nedôveryhodných a deštruktívnych opatrení, ktoré destabilizujú a naštrbujú dôveru občanov Slovenskej republiky.
Predtým som to riadne zdôvodnil. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
15:24
Hovoril si, Mišo, vo svojom vystúpení o migrantoch a o tom, ako Fico a Šutaj Eštok idú dávať policajtov každých 50 metrov a vojakov, ako nám budú strážiť hranicu. Je dôležité pripomenúť aj to, že vlastne v júli Orbán pustil 1 700 prevádzačov a začala obrovská veľká vlna, prílev migrantov, ktorých strana SMER využila ako svoju migrantskú kartu a strašila Slovákov, čo sa tu bude diať. A zrazu je po voľbách a zrazu migranti...
Hovoril si, Mišo, vo svojom vystúpení o migrantoch a o tom, ako Fico a Šutaj Eštok idú dávať policajtov každých 50 metrov a vojakov, ako nám budú strážiť hranicu. Je dôležité pripomenúť aj to, že vlastne v júli Orbán pustil 1 700 prevádzačov a začala obrovská veľká vlna, prílev migrantov, ktorých strana SMER využila ako svoju migrantskú kartu a strašila Slovákov, čo sa tu bude diať. A zrazu je po voľbách a zrazu migranti zmizli. Zrazu migranti zmizli, na hraniciach nie je nič, toto je jeden z obrovských podvodov, ktoré smerohlasáci urobili na Slovákoch, a to je to, čo oni robia. Strašia ľudí a ľudí budú strašiť. Budú ich strašiť. Toto je ich metóda. Zrazu migranti zmizli.
Ďakujem.
Hovoril si, Mišo, vo svojom vystúpení o migrantoch a o tom, ako Fico a Šutaj Eštok idú dávať policajtov každých 50 metrov a vojakov, ako nám budú strážiť hranicu. Je dôležité pripomenúť aj to, že vlastne v júli Orbán pustil 1 700 prevádzačov a začala obrovská veľká vlna, prílev migrantov, ktorých strana SMER využila ako svoju migrantskú kartu a strašila Slovákov, čo sa tu bude diať. A zrazu je po voľbách a zrazu migranti zmizli. Zrazu migranti zmizli, na hraniciach nie je nič, toto je jeden z obrovských podvodov, ktoré smerohlasáci urobili na Slovákoch, a to je to, čo oni robia. Strašia ľudí a ľudí budú strašiť. Budú ich strašiť. Toto je ich metóda. Zrazu migranti zmizli.
Rozpracované
15:39
Vystúpenie v rozprave 15:39
Jaroslav SpišiakStrana Progresívne Slovensko, ktorej členom som, sa snažila v tomto parlamente vecne argumentovať, išli sme podľa troch základných takých princípoch, že najskôr sa budeme snažiť poukázať, čo je podľa nás v tom programovom vyhlásení vlády zlé. Za druhé, to, čo tam je, ale malo by to byť inak napísané, že to je v podstate zle. A nakoniec v tretej fáze, čo by sme tam dali my alebo o čo by sme toto programové vyhlásenie vlády doplnili, aby sme mohli byť spokojní s ním alebo možnože aj zahlasovať zaň. To bola naša koncepcia, takto sme k tomu pristupovali.
Ja som k tomu pristupoval presne takisto. Naštudoval som si kapitolu o spravodlivosti, bezpečnosti, rozvoji policajného zboru a všetkých útvarov, ktoré majú garantovať a presadzovať právo v Slovenskej republike. Lenže hneď na úvod tohto môjho intenzívneho štúdia som zistil, že v podstate minister vnútra, ktorý koná ešte predtým jak by vôbec bola vyslovená dôvera jeho vláde, koná v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Preto, lebo v tom programovom hneď v preambule aj v tých ďalších statiach sa píše o dodržiavaní ústavy, zákonnosti, spravodlivosti, prezumpcie neviny, demokratických princípov, že si budú vážiť odbornosť, že si budú vážiť všetko ľudské, no ale kroky ministra vnútra ukazujú, že on v predstihu koná i keď tu síce zdôvodňoval, že v zmysle zákona podľa neho, avšak podľa súdov nie. Takže preto sme vlastne iniciovali odvolávanie toho ministra ešte v období, kedy nebola vyslovená dôvera jeho vláde.
A potom som sa zamyslel nad tým, že tento programovo, toto programové vyhlásenie vlády, pre koho vlastne bolo napísané. Samozrejme, politicky pre svojich voličov alebo sympatizantov, lenže vláda neni len pre tých svojich voličov a pre tých svojich sympatizantov, ale má byť vládou všetkých občanov Slovenskej republiky. No a tie tri slová, ktoré sú v tom programovom vyhlásení spomínané viackrát, že bezpečnosť, lepší život, spravodlivosť, by mali vnímať všetci občania Slovenskej republiky, nielen tí, ktorí volili strany, ktoré sú v koalícii.
V tom ma napadla taká dávna príhoda s mojím priateľom jedným, vysoko študovaným, ktorý vo svojej kariére sa dostal do pozície poradného orgánu ministra z vlády SMER-u v minulosti. On mi rozprával, že debatil s ministrom a minister sa ho opýtal, čo povie na ich program. A ten môj vysoko študovaný kamarát povedal, že ja som v tom vašom programe nevidel nič, čo by ma oslovilo. A ten minister sa ho opýtal, a vy ste z jakej spoločenskej štruktúry, kde sa zaraďujete. A on hovoril: Nadpriemerne inteligentný, vysokovzdelaný a zaraďujem sa do takej vyššej strednej triedy. A ten minister sa ho opýtal: A koľko vás je takýchto minimá... maximálne inteligentných? A on mu povedal, že: Neviem presne, ale bude nás okolo 70-tisíc. No a ten minister mu povedal, že, viete čo, tak na vás sa môžeme vy..., ale nemôžem to tu povedať, tak poviem, že vykašľať. Čiže tak nejak.
Ma napadlo, že preto budem skúmať toto programové vyhlásenie vlády aj vzhľadom k tomu, že som tu sedel celý čas a teraz som posledný prihlásený. Trochu inak, bolo tu už z odborného uhla pohľadu vyhodnotené v podstate všetko, vo všetkých oblastiach. Ja som strašne, milo som fascinovaný tou odbornou erudovanosťou opozície, ktorá prierezne cez všetky strany sa zao... sa zaoberala všetkými oblasťami, aj tou, za ktorú si myslím, že tu budem ja, tou bezpečnosťou, spravodlivosťou a tak ďalej. Že v podstate ten, toto programové vyhlásenie vlády absolútne vyvrátila naruby. Myslel som si, že ak by som bol občanom a voličom strany SMER, HLAS alebo ešte aj SNS a sledujem toto schvaľovanie, túto rozpravu, tak by som bol zdesený z toho, že, ježišmária, koho som to ja volil. Koho? Však tá opozícia to celé vyvráti. Hovorí, že väčšinou s nejakými náznakmi, to by aj mohlo byť, ale odborne, erudovane poukazuje na to, že dá sa to aj lepšie, dá sa to inak, dá sa to aj pre ľudí, dá sa to aj pre zelenú, aj pre všelijakú možnú ekonomickú, ekonomický rozhľad, rozlet Slovenskej republiky. No a hlavne aj kvôli tomu by som bol taký rozčarovaný, že tí, ktorí ten program predkladajú, tam ani vôbec nie sú. Keď aj sú, tak nepočúvajú, debatia, usmievajú sa ako keby ich to ani nezaujímalo, berú to ako povinnú jazdu. Ja som si myslel, že tí ministri, ktorých sa budú týkať tie naše pripomienky, tu budú a okamžite budú reagovať a vysvetľovať a argumentovať, prečo tá ich stať je tak napísaná, ako je napísaná. Ale nestalo sa tak, takže začal som rozmýšľať nad hodnotením tohto programového vyhlásenia vlády nie politicky, lebo politicky to je vlastne toto, čo som tu hovoril, ale tak ako som vždy rozmýšľal, kým som prijal nejaké rozhodnutie.
Aby to rozhodnutie bolo najsprávnejšie, aké môže byť, musí človek zvážiť štyri oblasti rozmýšľania nad vecou. V prvom rade musí zohľadniť to, čo je zjavné v zjavnom. To znamená informácia. Mali sme predložené programové vyhlásenie vlády a ďalšie informácie ohľadom tohto programového vyhlásenia sú, že ministri nemajú vôbec záujem ho tu obhajovať, premiér tiež len tak vlažne a premiér prevzal maximálnu osobnú zodpovednosť za celé programové vyhlásenie vlády, lebo osobne tu povedal, že každý jeden odstavec skontroloval, to povedal. Čiže on prevzal osobnú zodpovednosť za to, že to programové vyhlásenie je také, aké je. Čo sme sa ďalej dozvedeli, že existuje množstvo výhrad voči nemu, že je neucelené, bezcieľne, bez vízie, nebezpečné, jak hovoríte, áno. Nebezpečné pre tých ľudí, ktorí majú iný názor jak tí, ktorí si myslia, že to má byť bezpečné. Čiže môžeme mať názor, že je nebezpečné, to máme.
Čiže to sú vstupné informácie a potom treba zvážiť aj to, čo je skryté v tom zjavnom, že prečo je vlastne to programové vyhlásenie napísané tak, ako je napísané. To je dôležitejšie ako čítať ten text. Prečo tam niečo chýba? Prečo o niektorej téme sa hovorí len tak vlažne? Prečo tam niečo vôbec neni? Prečo ho spracovali tak rýchlo? Prečo až na 88 stranách, prečo nestačilo len fakticky to skrátiť? Aký majú cieľ? Pre koho vlastne toto programové vyhlásenie je napísané? To je dôležité. Čiže pre koho je napísané? V prvom rade, jak sa tam spomína, pre ľudí, ale ako vidieť, len pre ich voličov. Čiže nie pre každého, len pre ich voličov, sympatizantov, ktorým podľa prieskumov verejnej mienky až tak veľmi nezáleží na tom texte, na tých hodnotách, lebo oni volia, pretože je im sľubované všeličo. Sú v podstate v tom predvolebnom boji zavedení, neni im hovorené reálne to, čo im môže hroziť v prípade rozvrátených rozpočtov, svetovej globálnej krízy a tak ďalej.
Čiže potom sú tam state, ktoré sú evidentne veľmi ťažko písateľné z pohľadu súčasnej koalície, a toto sú state ohľadom korupcie a boji proti korupcii, lebo ten boj proti korupcii je veľmi ťažko písať z uhla pohľadu strán, ktoré sú momentálne v koalícii, prevažne teda strany SMER a poťažne aj strany HLAS. Preto lebo teoreticky, čo to je korupcia, aká je veľmi nebezpečná pre spoločnosť, ako rozvráti spravodlivosť, ako to je strašne nepríjemné pre vyrovnaný politický boj, tieto teoretické poučky tam sú napísané, len zároveň tam je napísané, že v prípade trestno-procesného konania toto konanie môže byť aj nebezpečné pre spoločnosť, môže obmedzovať osobné slobody, môže dokonca zasahovať do ľudských životov alebo do ich zdravia. No samozrejme, že boj proti trestnej činnosti, ktorou korupcia evidentne je, je zasahovanie do osobných slobôd, bez toho to nejde. Bez toho postupovať orgánmi činnými v trestnom konaní je veľmi obtiažne, to musí jednoducho s tým byť. Čiže to neni niečo zlé.
Lenže pre túto koalíciu to je považované za to zlo, za to nebezpečenstvo, ktoré netreba veľmi zvýrazňovať v tom programovom vyhlásení vlády, lebo predtým vo všetkých programových vyhláseniach sa tento boj intenzívne a veľmi striktne všade presadzoval, že budeme, budeme, zriadime, efektívne budeme postupovať proti korupcii na všetkých úrovniach, aké sa nachádzajú v spoločnosti. Lenže tu len tak vlažne. Nakoniec, že zriadia alebo vy... vypracuje sa nejaká národná koncepcia boja proti korupcii. Lenže korupcia, áno, je to spoločensky nebezpečný úkaz alebo jav, ale nie je až tak, tá korupcia je tá najnebezpečnejšia z tohto uhla pohľadu. Oveľa nebezpečnejšie je to, čo tú korupciu zneužíva na svoje ciele. Čiže sa to tu nazýva, že nielen tu, tu musím povedať, keď chcem hovoriť o tých pre koho toto, pre koho vlastne tento program je, že sú to tí občania, tým sa dá vysvetliť, ak sa to nesplní. Preto je to programové tak všeobecne napísané, podarí, nepodarí, vysvetlíme, nájdeme vinníkov, opozíciu, Sorosa, celý svet, Európsku úniu, vždy vieme zdôvodniť, že prečo je to tak, že sme tie naše plány, ktoré sú určené super pre tých občanov, pre tých najjednoduchších, nevedeli splniť.
Horšie je však splniť úlohu, ktorú vláda má, a tá úloha je, je postaviť programové vyhlásenie vlády, ktoré je určené, ja by som to nazval, ekonomickej elite spoločnosti. Nie vedeckej, ekonomickej, čiže tej elite, ktorá vlastní majetky, hodnoty, výrobné kapacity, najmajetnejší ľudia spoločnosti, tí tiež vnímajú programové vyhlásenie vlády.
Táto ekonomická elita sa dá deliť na tri základné časti. Prvá, to sú tí majitelia, podnikatelia, ktorí vlastnou aktivitou, kreativitou, schopnosťami vybudovali nejaké impérium, zamestnávajú ľudí, zveľaďujú svoje majetky vlastnou šikovnosťou, umom. Pre nich je programové vyhlásenie vlády aj činnosť vlády vtedy pozitívne vnímaná, ak sa nastavia presné kritériá pre boj proti korupcii, pre boj proti organizovanej trestnej činnosti, proti trestnej činnosti vo všeobecnosti. Jednoznačné právne predpisy, nemenené každý mesiac, že nakoniec nikto nevie, čo platí, daňová sústava, táto vrstva ekonomickej elity si vyžaduje takéto programové vyhlásenie vlády.
Potom existuje tá druhá, tá je tuším najväčšia, túto nazývame oligarchia. To sú tí, ktorí pre svoju činnosť, a pretože sa cítia viac ako bežní občania, majú tendenciu si prispôsobovať politiku svojim potrebám. Potrebujú mať zákony tak napísané, aby to vyhovovalo prioritne im a nie tým ostatným. Poprípade ak vybočia, aby neboli odhalení, odstíhaní, v podstate aby si mohli robiť, čo oni, ich biznis modely vyžadujú. Nehovorím, že páchajú trestnú činnosť, ale páchajú činnosť, alebo páchajú, ich biznis je postavený na tom, že dokážu a chcú, aby politika prispôsobovala legislatívu ich potrebám a potom postupujú podľa toho.
No a potom je tá tretia časť, toto je to, čo tu s obľubou niektorí poslanci nazývajú že mafia. To sú tí, ktorým je jedno, aká je legislatíva, oni svoj biznis majú postavený na porušovaní akýchkoľvek zákonov, ak náhodou sa im podarí niečo robiť zákonne, tak v poriadku, ale ak nie, nemajú zábrany.
No a programové vyhlásenie vlády okrem tých občanov, ktorých aj tak nakoniec presvedčí politik, že to je všetko v poriadku, je to všetko preňho, lebo on nechápe, že či, či je to dobré alebo zlé, dá sa obalamutiť, ale táto elita vyšle signál, že ako chce postupovať. No a keď je to programové vyhlásenie postavené tak, že neni tam definovaný jasný, dlhodobo efektívny plán, ekonomický, sociálny, akýkoľvek, tak tá prvá časť tej elity neni s tým spokojná. Ak sú tam vyslovené evidentné páky, evidentné postupy, že takto to bude, tak tá prvá časť tej elity sa vie k tomu prispôsobiť a postupuje potom podľa toho, tak si nastaví svoje podnikanie, svoju existenciu. No ale tá druhá časť, tá oligarchia, tá je v tomto prípade nespokojná, lebo nemá nejaký vplyv. Keď sa to programové vyhlásenie napíše tak, ako je teraz napísané... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie v rozprave
16.11.2023 o 15:39 hod.
JUDr.
Jaroslav Spišiak
Videokanál poslanca
Vážený predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, kolegyne, kolegovia, ako vidím, som posledný z tých písomne prihlásených, ešte po mne zrejme prídu tí, čo sa prihlásili ústne. Ale ja to považujem osobne za obrovskú česť a také, som hrdý sám na seba, že môžem rečniť v parlamente slovenskom, lebo doposiaľ od roku 1998 som sa spolupodieľal na všetkých programových vyhláseniach vlád, ktoré neboli SMER, vlastne SMER. Najskôr ako spracovávateľ podkladov, nakoniec ako spoluautor, nakoniec aj ako účastník koaličných rokovaní pri konečnom sumarizovaní programového vyhlásenia vlády v roku 2020. Nikdy som ale nemal tú česť sledovať, čo sa s tým programovým vyhlásením deje v tomto parlamente. A som zistil, že všeličo možné, len nie to, čo som si predstavoval.
Strana Progresívne Slovensko, ktorej členom som, sa snažila v tomto parlamente vecne argumentovať, išli sme podľa troch základných takých princípoch, že najskôr sa budeme snažiť poukázať, čo je podľa nás v tom programovom vyhlásení vlády zlé. Za druhé, to, čo tam je, ale malo by to byť inak napísané, že to je v podstate zle. A nakoniec v tretej fáze, čo by sme tam dali my alebo o čo by sme toto programové vyhlásenie vlády doplnili, aby sme mohli byť spokojní s ním alebo možnože aj zahlasovať zaň. To bola naša koncepcia, takto sme k tomu pristupovali.
Ja som k tomu pristupoval presne takisto. Naštudoval som si kapitolu o spravodlivosti, bezpečnosti, rozvoji policajného zboru a všetkých útvarov, ktoré majú garantovať a presadzovať právo v Slovenskej republike. Lenže hneď na úvod tohto môjho intenzívneho štúdia som zistil, že v podstate minister vnútra, ktorý koná ešte predtým jak by vôbec bola vyslovená dôvera jeho vláde, koná v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Preto, lebo v tom programovom hneď v preambule aj v tých ďalších statiach sa píše o dodržiavaní ústavy, zákonnosti, spravodlivosti, prezumpcie neviny, demokratických princípov, že si budú vážiť odbornosť, že si budú vážiť všetko ľudské, no ale kroky ministra vnútra ukazujú, že on v predstihu koná i keď tu síce zdôvodňoval, že v zmysle zákona podľa neho, avšak podľa súdov nie. Takže preto sme vlastne iniciovali odvolávanie toho ministra ešte v období, kedy nebola vyslovená dôvera jeho vláde.
A potom som sa zamyslel nad tým, že tento programovo, toto programové vyhlásenie vlády, pre koho vlastne bolo napísané. Samozrejme, politicky pre svojich voličov alebo sympatizantov, lenže vláda neni len pre tých svojich voličov a pre tých svojich sympatizantov, ale má byť vládou všetkých občanov Slovenskej republiky. No a tie tri slová, ktoré sú v tom programovom vyhlásení spomínané viackrát, že bezpečnosť, lepší život, spravodlivosť, by mali vnímať všetci občania Slovenskej republiky, nielen tí, ktorí volili strany, ktoré sú v koalícii.
V tom ma napadla taká dávna príhoda s mojím priateľom jedným, vysoko študovaným, ktorý vo svojej kariére sa dostal do pozície poradného orgánu ministra z vlády SMER-u v minulosti. On mi rozprával, že debatil s ministrom a minister sa ho opýtal, čo povie na ich program. A ten môj vysoko študovaný kamarát povedal, že ja som v tom vašom programe nevidel nič, čo by ma oslovilo. A ten minister sa ho opýtal, a vy ste z jakej spoločenskej štruktúry, kde sa zaraďujete. A on hovoril: Nadpriemerne inteligentný, vysokovzdelaný a zaraďujem sa do takej vyššej strednej triedy. A ten minister sa ho opýtal: A koľko vás je takýchto minimá... maximálne inteligentných? A on mu povedal, že: Neviem presne, ale bude nás okolo 70-tisíc. No a ten minister mu povedal, že, viete čo, tak na vás sa môžeme vy..., ale nemôžem to tu povedať, tak poviem, že vykašľať. Čiže tak nejak.
Ma napadlo, že preto budem skúmať toto programové vyhlásenie vlády aj vzhľadom k tomu, že som tu sedel celý čas a teraz som posledný prihlásený. Trochu inak, bolo tu už z odborného uhla pohľadu vyhodnotené v podstate všetko, vo všetkých oblastiach. Ja som strašne, milo som fascinovaný tou odbornou erudovanosťou opozície, ktorá prierezne cez všetky strany sa zao... sa zaoberala všetkými oblasťami, aj tou, za ktorú si myslím, že tu budem ja, tou bezpečnosťou, spravodlivosťou a tak ďalej. Že v podstate ten, toto programové vyhlásenie vlády absolútne vyvrátila naruby. Myslel som si, že ak by som bol občanom a voličom strany SMER, HLAS alebo ešte aj SNS a sledujem toto schvaľovanie, túto rozpravu, tak by som bol zdesený z toho, že, ježišmária, koho som to ja volil. Koho? Však tá opozícia to celé vyvráti. Hovorí, že väčšinou s nejakými náznakmi, to by aj mohlo byť, ale odborne, erudovane poukazuje na to, že dá sa to aj lepšie, dá sa to inak, dá sa to aj pre ľudí, dá sa to aj pre zelenú, aj pre všelijakú možnú ekonomickú, ekonomický rozhľad, rozlet Slovenskej republiky. No a hlavne aj kvôli tomu by som bol taký rozčarovaný, že tí, ktorí ten program predkladajú, tam ani vôbec nie sú. Keď aj sú, tak nepočúvajú, debatia, usmievajú sa ako keby ich to ani nezaujímalo, berú to ako povinnú jazdu. Ja som si myslel, že tí ministri, ktorých sa budú týkať tie naše pripomienky, tu budú a okamžite budú reagovať a vysvetľovať a argumentovať, prečo tá ich stať je tak napísaná, ako je napísaná. Ale nestalo sa tak, takže začal som rozmýšľať nad hodnotením tohto programového vyhlásenia vlády nie politicky, lebo politicky to je vlastne toto, čo som tu hovoril, ale tak ako som vždy rozmýšľal, kým som prijal nejaké rozhodnutie.
Aby to rozhodnutie bolo najsprávnejšie, aké môže byť, musí človek zvážiť štyri oblasti rozmýšľania nad vecou. V prvom rade musí zohľadniť to, čo je zjavné v zjavnom. To znamená informácia. Mali sme predložené programové vyhlásenie vlády a ďalšie informácie ohľadom tohto programového vyhlásenia sú, že ministri nemajú vôbec záujem ho tu obhajovať, premiér tiež len tak vlažne a premiér prevzal maximálnu osobnú zodpovednosť za celé programové vyhlásenie vlády, lebo osobne tu povedal, že každý jeden odstavec skontroloval, to povedal. Čiže on prevzal osobnú zodpovednosť za to, že to programové vyhlásenie je také, aké je. Čo sme sa ďalej dozvedeli, že existuje množstvo výhrad voči nemu, že je neucelené, bezcieľne, bez vízie, nebezpečné, jak hovoríte, áno. Nebezpečné pre tých ľudí, ktorí majú iný názor jak tí, ktorí si myslia, že to má byť bezpečné. Čiže môžeme mať názor, že je nebezpečné, to máme.
Čiže to sú vstupné informácie a potom treba zvážiť aj to, čo je skryté v tom zjavnom, že prečo je vlastne to programové vyhlásenie napísané tak, ako je napísané. To je dôležitejšie ako čítať ten text. Prečo tam niečo chýba? Prečo o niektorej téme sa hovorí len tak vlažne? Prečo tam niečo vôbec neni? Prečo ho spracovali tak rýchlo? Prečo až na 88 stranách, prečo nestačilo len fakticky to skrátiť? Aký majú cieľ? Pre koho vlastne toto programové vyhlásenie je napísané? To je dôležité. Čiže pre koho je napísané? V prvom rade, jak sa tam spomína, pre ľudí, ale ako vidieť, len pre ich voličov. Čiže nie pre každého, len pre ich voličov, sympatizantov, ktorým podľa prieskumov verejnej mienky až tak veľmi nezáleží na tom texte, na tých hodnotách, lebo oni volia, pretože je im sľubované všeličo. Sú v podstate v tom predvolebnom boji zavedení, neni im hovorené reálne to, čo im môže hroziť v prípade rozvrátených rozpočtov, svetovej globálnej krízy a tak ďalej.
Čiže potom sú tam state, ktoré sú evidentne veľmi ťažko písateľné z pohľadu súčasnej koalície, a toto sú state ohľadom korupcie a boji proti korupcii, lebo ten boj proti korupcii je veľmi ťažko písať z uhla pohľadu strán, ktoré sú momentálne v koalícii, prevažne teda strany SMER a poťažne aj strany HLAS. Preto lebo teoreticky, čo to je korupcia, aká je veľmi nebezpečná pre spoločnosť, ako rozvráti spravodlivosť, ako to je strašne nepríjemné pre vyrovnaný politický boj, tieto teoretické poučky tam sú napísané, len zároveň tam je napísané, že v prípade trestno-procesného konania toto konanie môže byť aj nebezpečné pre spoločnosť, môže obmedzovať osobné slobody, môže dokonca zasahovať do ľudských životov alebo do ich zdravia. No samozrejme, že boj proti trestnej činnosti, ktorou korupcia evidentne je, je zasahovanie do osobných slobôd, bez toho to nejde. Bez toho postupovať orgánmi činnými v trestnom konaní je veľmi obtiažne, to musí jednoducho s tým byť. Čiže to neni niečo zlé.
Lenže pre túto koalíciu to je považované za to zlo, za to nebezpečenstvo, ktoré netreba veľmi zvýrazňovať v tom programovom vyhlásení vlády, lebo predtým vo všetkých programových vyhláseniach sa tento boj intenzívne a veľmi striktne všade presadzoval, že budeme, budeme, zriadime, efektívne budeme postupovať proti korupcii na všetkých úrovniach, aké sa nachádzajú v spoločnosti. Lenže tu len tak vlažne. Nakoniec, že zriadia alebo vy... vypracuje sa nejaká národná koncepcia boja proti korupcii. Lenže korupcia, áno, je to spoločensky nebezpečný úkaz alebo jav, ale nie je až tak, tá korupcia je tá najnebezpečnejšia z tohto uhla pohľadu. Oveľa nebezpečnejšie je to, čo tú korupciu zneužíva na svoje ciele. Čiže sa to tu nazýva, že nielen tu, tu musím povedať, keď chcem hovoriť o tých pre koho toto, pre koho vlastne tento program je, že sú to tí občania, tým sa dá vysvetliť, ak sa to nesplní. Preto je to programové tak všeobecne napísané, podarí, nepodarí, vysvetlíme, nájdeme vinníkov, opozíciu, Sorosa, celý svet, Európsku úniu, vždy vieme zdôvodniť, že prečo je to tak, že sme tie naše plány, ktoré sú určené super pre tých občanov, pre tých najjednoduchších, nevedeli splniť.
Horšie je však splniť úlohu, ktorú vláda má, a tá úloha je, je postaviť programové vyhlásenie vlády, ktoré je určené, ja by som to nazval, ekonomickej elite spoločnosti. Nie vedeckej, ekonomickej, čiže tej elite, ktorá vlastní majetky, hodnoty, výrobné kapacity, najmajetnejší ľudia spoločnosti, tí tiež vnímajú programové vyhlásenie vlády.
Táto ekonomická elita sa dá deliť na tri základné časti. Prvá, to sú tí majitelia, podnikatelia, ktorí vlastnou aktivitou, kreativitou, schopnosťami vybudovali nejaké impérium, zamestnávajú ľudí, zveľaďujú svoje majetky vlastnou šikovnosťou, umom. Pre nich je programové vyhlásenie vlády aj činnosť vlády vtedy pozitívne vnímaná, ak sa nastavia presné kritériá pre boj proti korupcii, pre boj proti organizovanej trestnej činnosti, proti trestnej činnosti vo všeobecnosti. Jednoznačné právne predpisy, nemenené každý mesiac, že nakoniec nikto nevie, čo platí, daňová sústava, táto vrstva ekonomickej elity si vyžaduje takéto programové vyhlásenie vlády.
Potom existuje tá druhá, tá je tuším najväčšia, túto nazývame oligarchia. To sú tí, ktorí pre svoju činnosť, a pretože sa cítia viac ako bežní občania, majú tendenciu si prispôsobovať politiku svojim potrebám. Potrebujú mať zákony tak napísané, aby to vyhovovalo prioritne im a nie tým ostatným. Poprípade ak vybočia, aby neboli odhalení, odstíhaní, v podstate aby si mohli robiť, čo oni, ich biznis modely vyžadujú. Nehovorím, že páchajú trestnú činnosť, ale páchajú činnosť, alebo páchajú, ich biznis je postavený na tom, že dokážu a chcú, aby politika prispôsobovala legislatívu ich potrebám a potom postupujú podľa toho.
No a potom je tá tretia časť, toto je to, čo tu s obľubou niektorí poslanci nazývajú že mafia. To sú tí, ktorým je jedno, aká je legislatíva, oni svoj biznis majú postavený na porušovaní akýchkoľvek zákonov, ak náhodou sa im podarí niečo robiť zákonne, tak v poriadku, ale ak nie, nemajú zábrany.
No a programové vyhlásenie vlády okrem tých občanov, ktorých aj tak nakoniec presvedčí politik, že to je všetko v poriadku, je to všetko preňho, lebo on nechápe, že či, či je to dobré alebo zlé, dá sa obalamutiť, ale táto elita vyšle signál, že ako chce postupovať. No a keď je to programové vyhlásenie postavené tak, že neni tam definovaný jasný, dlhodobo efektívny plán, ekonomický, sociálny, akýkoľvek, tak tá prvá časť tej elity neni s tým spokojná. Ak sú tam vyslovené evidentné páky, evidentné postupy, že takto to bude, tak tá prvá časť tej elity sa vie k tomu prispôsobiť a postupuje potom podľa toho, tak si nastaví svoje podnikanie, svoju existenciu. No ale tá druhá časť, tá oligarchia, tá je v tomto prípade nespokojná, lebo nemá nejaký vplyv. Keď sa to programové vyhlásenie napíše tak, ako je teraz napísané... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
15:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:54
Rudolf HuliakMyslím si, že sa to dá zhrnúť asi tak: To najlepšie na koniec. Podľa mňa sa pán poslanec stratil v prvých desiatich minútach a pevne verím a tak dúfam, že o najbližších legislatívnych normách, zákonoch a všetkom, čo tento parlament bude prijímať, nebudeme rokovať tri dni a že dokážeme z tohto miesta pomôcť tomu Slovensku, aby sa skutočne začalo rozvíjať a aby sme nemali tak vysoko zatiahnutú...
Myslím si, že sa to dá zhrnúť asi tak: To najlepšie na koniec. Podľa mňa sa pán poslanec stratil v prvých desiatich minútach a pevne verím a tak dúfam, že o najbližších legislatívnych normách, zákonoch a všetkom, čo tento parlament bude prijímať, nebudeme rokovať tri dni a že dokážeme z tohto miesta pomôcť tomu Slovensku, aby sa skutočne začalo rozvíjať a aby sme nemali tak vysoko zatiahnutú tú ručnú brzdu ako niektorí poslanci z opozície.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.11.2023 o 15:54 hod.
Ing.
Rudolf Huliak
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo pánovi predsedajúcemu.
Myslím si, že sa to dá zhrnúť asi tak: To najlepšie na koniec. Podľa mňa sa pán poslanec stratil v prvých desiatich minútach a pevne verím a tak dúfam, že o najbližších legislatívnych normách, zákonoch a všetkom, čo tento parlament bude prijímať, nebudeme rokovať tri dni a že dokážeme z tohto miesta pomôcť tomu Slovensku, aby sa skutočne začalo rozvíjať a aby sme nemali tak vysoko zatiahnutú tú ručnú brzdu ako niektorí poslanci z opozície.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
15:54
Vstup predsedajúceho 15:54
Peter PellegriniVstup predsedajúceho
16.11.2023 o 15:54 hod.
Ing.
Peter Pellegrini
Videokanál poslanca
Pán poslanec Krátky.
Rozpracované
15:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:54
Rastislav KrátkyTiež som si kládol tú otázku, že prečo to bolo takto napísané. Moje uvažovanie o tom je celkom zaujímavá cesta, myšlienková. Tiež som čakal, že ministri budú viacej vystupovať a budú sa snažiť získať si dôveru verejnosti, že budú vysvetľovať niektoré nezrovnalosti, prípadne prisľúbia, pokiaľ niečo vypadlo a chceli to riešiť, ale sa to tam nevyskytlo, však nemali na to zjavne toľko času, ako by sme, ako by chceli. Bolo...
Tiež som si kládol tú otázku, že prečo to bolo takto napísané. Moje uvažovanie o tom je celkom zaujímavá cesta, myšlienková. Tiež som čakal, že ministri budú viacej vystupovať a budú sa snažiť získať si dôveru verejnosti, že budú vysvetľovať niektoré nezrovnalosti, prípadne prisľúbia, pokiaľ niečo vypadlo a chceli to riešiť, ale sa to tam nevyskytlo, však nemali na to zjavne toľko času, ako by sme, ako by chceli. Bolo to šité horúcou ihlou, takže škoda, lebo je to na úkor kvality tejto rozpravy, keď tí, ktorí to budú napĺňať, sa vlastne nezapoja a nediskutujú.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.11.2023 o 15:54 hod.
Mgr.
Rastislav Krátky
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo.
Tiež som si kládol tú otázku, že prečo to bolo takto napísané. Moje uvažovanie o tom je celkom zaujímavá cesta, myšlienková. Tiež som čakal, že ministri budú viacej vystupovať a budú sa snažiť získať si dôveru verejnosti, že budú vysvetľovať niektoré nezrovnalosti, prípadne prisľúbia, pokiaľ niečo vypadlo a chceli to riešiť, ale sa to tam nevyskytlo, však nemali na to zjavne toľko času, ako by sme, ako by chceli. Bolo to šité horúcou ihlou, takže škoda, lebo je to na úkor kvality tejto rozpravy, keď tí, ktorí to budú napĺňať, sa vlastne nezapoja a nediskutujú.
Ďakujem.
Rozpracované
15:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:54
Jozef PročkoJa vás poznám veľmi dlho, pán poslanec, a viem, že ste sa nikdy nestratili. Naozaj poznám vašu česť, poznám vaše správanie, poznám vašu policajnú prácu, viem, že vy sa nikdy nestratíte a že naozaj to, čo ste robili, budete robiť tu naďalej v parlamente. Som veľmi rád, že ste vystúpili, aj keď poznám, že nepatríte medzi tých ľudí, čo veľa chcú rečniť, ale patríte medzi tých ľudí, čo v praxi dokázali veľmi veľa.
Ja vás poznám veľmi dlho, pán poslanec, a viem, že ste sa nikdy nestratili. Naozaj poznám vašu česť, poznám vaše správanie, poznám vašu policajnú prácu, viem, že vy sa nikdy nestratíte a že naozaj to, čo ste robili, budete robiť tu naďalej v parlamente. Som veľmi rád, že ste vystúpili, aj keď poznám, že nepatríte medzi tých ľudí, čo veľa chcú rečniť, ale patríte medzi tých ľudí, čo v praxi dokázali veľmi veľa.
Spomínali ste policajtov a naozaj čestní policajti sú teraz tí, ktorí budú musieť spolu s vami a s ďalšími z opozície strážiť našu spravodlivosť, strážiť to, aby naozaj nedosiahli to, čo si zadali v PVV, aby tu zlomili trestné právo, aby si, aby zmenili tresty, aby sa nebáli kradnúť. Takže ja sa spolieham aj na vás, pán Spišiak, že vy budete jeden z tých v PS-ku, ktorý bude biť na poplach a ktorý bude strážiť to, aby smeráci a hlasáci a snsáci nemali voľnú ruku. Hlboko som presvedčený, že aj v policajnom zbore, som sa stretával s tými policajtami, je veľmi veľa čestných policajtov. Ja som presvedčený, že aj tu v sále je veľmi veľa čestných poslancov, ktorí síce vedia, čo ich vedenie robilo a robí, ktorí vedia, aké kšefty sa diali, ale sedia tu. Ja sa spolieham, že česť a morálka aj týchto ľudí bude, bude zárukou toho, že sa nebudú opakovať roky, kedy dostávali niektorí šampanské v krabiciach, kedy lietali vládnymi špeciálmi za svojimi priateľmi. Ja som hlboko presvedčený, že, že čestní ľudia Slovenska budú strážiť svoju spravodlivosť a demokraciu a nebudú pod diktatúrou, ktorú nám tu už aj Pellegrini predviedol tým, čo urobil novinárom.
Ďakujem veľmi pekne, pán Spišiak, a držím vám palce.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.11.2023 o 15:54 hod.
Mgr.
Jozef Pročko
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne.
Ja vás poznám veľmi dlho, pán poslanec, a viem, že ste sa nikdy nestratili. Naozaj poznám vašu česť, poznám vaše správanie, poznám vašu policajnú prácu, viem, že vy sa nikdy nestratíte a že naozaj to, čo ste robili, budete robiť tu naďalej v parlamente. Som veľmi rád, že ste vystúpili, aj keď poznám, že nepatríte medzi tých ľudí, čo veľa chcú rečniť, ale patríte medzi tých ľudí, čo v praxi dokázali veľmi veľa.
Spomínali ste policajtov a naozaj čestní policajti sú teraz tí, ktorí budú musieť spolu s vami a s ďalšími z opozície strážiť našu spravodlivosť, strážiť to, aby naozaj nedosiahli to, čo si zadali v PVV, aby tu zlomili trestné právo, aby si, aby zmenili tresty, aby sa nebáli kradnúť. Takže ja sa spolieham aj na vás, pán Spišiak, že vy budete jeden z tých v PS-ku, ktorý bude biť na poplach a ktorý bude strážiť to, aby smeráci a hlasáci a snsáci nemali voľnú ruku. Hlboko som presvedčený, že aj v policajnom zbore, som sa stretával s tými policajtami, je veľmi veľa čestných policajtov. Ja som presvedčený, že aj tu v sále je veľmi veľa čestných poslancov, ktorí síce vedia, čo ich vedenie robilo a robí, ktorí vedia, aké kšefty sa diali, ale sedia tu. Ja sa spolieham, že česť a morálka aj týchto ľudí bude, bude zárukou toho, že sa nebudú opakovať roky, kedy dostávali niektorí šampanské v krabiciach, kedy lietali vládnymi špeciálmi za svojimi priateľmi. Ja som hlboko presvedčený, že, že čestní ľudia Slovenska budú strážiť svoju spravodlivosť a demokraciu a nebudú pod diktatúrou, ktorú nám tu už aj Pellegrini predviedol tým, čo urobil novinárom.
Ďakujem veľmi pekne, pán Spišiak, a držím vám palce.
Rozpracované
15:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:54
Veronika RemišováVystúpenie s faktickou poznámkou
16.11.2023 o 15:54 hod.
Mgr. art. M.A., ArtD.
Veronika Remišová
Videokanál poslanca
Ďakujem. Pán poslanec, veľmi dobre ste povedali, že boj proti korupcii potrebuje, potrebuje legislatívu a systematické potláčanie korupcie, ale to nie je prípad tohto programového vyhlásenia vlády, pretože tu nie sú opatrenia proti korupcii, tu sú opatrenia za korupciu. Namiesto sfunkčnenia zákona na preukazovanie pôvodu majetku, tak táto koalícia si dala do programového vyhlásenia vlády, že ide zrušiť úrad na zaisťovanie majetku. Namiesto postihovania korupcie si dali do programového vyhlásenia vlády, že chcú znížiť tresty za korupciu. Namiesto zmysluplnej legislatívy idú proti špeciálnemu prokurátorovi a špeciálnej prokuratúre, ktorá vyšetruje korupciu na najvyšších miestach. Čiže toto je programové vyhlásenie vlády, ktoré by sa malo volať za korupciu, za kradnutie.
Rozpracované