Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.6.2020 o 10:27 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2020 10:27 - 10:29 hod.

Šeliga Juraj Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja som nežil ani počas Veľkej francúzskej revolúcie, Márie Terézie alebo Rakúsko-Uhorska, a to však neznamená, že toto obdobie nemáme skúmať. Ja som, priznám sa, nepochopil, čo ste mi chceli povedať, pretože to, čo hovorím, je, urobme múzeum zločinov totalitných režimov a to je úplne kľúčové. Viac hovorme mladým ľuďom o našej histórii, pretože to je takisto kľúčové, lebo z histórie sa treba poučiť, aby sa neopakovala. A to, čo hovoríte vy, ja neviem, teda koho ste naháňali a zatvárali, či ste to robili vy osobne alebo niekto iný, pretože to miešate jablká s hruškami a ten sentiment za socializmom a komunizmom a neviem, či vo vašom prípade aj fašizmom azda spočíva v nejakých sociálnych istotách, no tam treba vždy dodať, že koľko ľudí umrelo alebo bolo zabitých, koľko ľudí bolo väznených kvôli týmto režimom a ja vám poviem úplne na rovinu, že počas tých režimov by tu niektorí vaši kolegovia, samozrejme ani ja, ani iní nesedeli v tejto Národnej rade. To je, to je faktom, však o tom je demokracia, že sa tu dostali cez voľby. Takže tej druhej časti vášho vystúpenia som nie úplne dobre porozumel.
A čo sa týka Havla, ja musím povedať, že ma pobavilo, ako sledujete teda, kde som bol a čo som robil, s tým, že opäť poviem, páni, nebiť Havla a ďalších, tak nemáme demokraciu na Slovensku. Aj vy z toho ťažíte, ťaží z toho celá krajina a, prepáčte mi ten logický, to nie je že lapsus, ale že kotrmelec alebo salto spojiť slobodu a demokraciu s bezdomovcami, tomu naozaj nerozumiem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2020 10:24 - 10:25 hod.

Leščáková Viera Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán podpredseda, ďakujem ti za tvoje vystúpenie. Ja učila som niekoľko rokov dejepis na strednej škole a to, čo si povedal, že múzeum zločinov všetkých totalitných režimov je extrémne dôležité, povedala by som možno aj múzeá, nie múzeum, ale buďme pri zemi. Je to veľmi dôležité. Študenti alebo deti sú zmietané rôznymi sociálnymi sieťami, netušia, nevedia vyhodnotiť pravdu. Ak im tak, ako si povedal, interaktívnym spôsobom ukážeme len, len realitu a fakty, ktoré sa diali, tak tým môžme naozaj, naozaj veľmi veľa mladých ľudí zachrániť od úplne že, že scestných vyhodnotení situácií. Ďakujem ti veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2020 10:05 - 10:07 hod.

Benčík Ján Zobrazit prepis
Hovorí sa, že národ bez pamäte je národ bez histórie, pretože bez úcty k minulosti niet úcty k budúcnosti. Ak sa niekto nedokáže poučiť zo svojej minulosti, zo svojich chýb a zlyhaní, reálne mu hrozí, že tieto chyby bude znovu opakovať. Slovom, kto sa nedokáže poučiť z minulosti, musí si ju znovu prežiť. Preto je Ústav pamäti národa pre Slovensko s jeho zložitou minulosťou, keď Slovensko v nie tak dávnej minulosti zažilo dva zločinecké totalitné režimy, ktoré napáchali na tele a duši národa veľké škody, mimoriadne dôležitou inštitúciou. O to viac, keď aj priamo v parlamente máme poslancov, ktorí sú obyvateľmi obidvoch týchto zločineckých režimov, niektorí doslova obidvoch.
Ústav pamäti národa má preto v dôslednom bádaní o našej minulosti a zverejňovaní výsledkov tohto bádania moju podporu v prípade, že bude vo svojej činnosti pokračovať v duchu svojho zakladateľa Jána Langoša a nie v duchu svojich nedávnych pracovníkov Petranského, Lacka či Bobáka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 17:50 - 17:51 hod.

Benčík Ján Zobrazit prepis
Len veľmi krátko.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Benčík, Ján, poslanec NR SR
K pánovi poslancovi Tarabovi, ubezpečujem vás, že o kresťanstve toho viem dosť, vy zrejme neviete o tom, o mojom pôvode.
Pani poslankyni Záborskej, výnimočnosť nedele nijako nepopieram ani nezľahčujem, len chcem povedať, že asi, že tá nedeľa nemá zrejme rovnaký význam napríklad pre vás a pre mňa a napríklad, čo ja viem, pre pána poslanca, ktorý sa tu priznal, teda prehlásil, že je ateist, že je ateista, o tom mi ide vlastne.
Pán Beluský, že štát, štát nemá vstupovať do... my sme sa nepochopili zrejme. Nie, podľa mňa áno, do vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa je ingerencia štátu možná, tam ide o to práve, že napríklad tie príplatky bola ingerencia štátu, ale ja vravím, že štát by nemal vstupovať do vzťahu medzi predávajúcim a kupujúcim. Toto som mal na mysli.
Pán Kotleba, no neviem, nákupné centrá v tomto sa v podstate zhodneme, vy ich nemáte rád a ja očividne tiež ich nemám rád, ja nákupné centrá vzhľadom na môj vek a moje záujmy naozaj sú to posledné miesto, ktoré ma láka, tam ma človek dostane, možno dostane len hrubou silou alebo presvedčovacími metódami mojej manželky, ja radšej trávim čas v prírode. (Povedané s pobavením.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 17:30 - 17:39 hod.

Benčík Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predkladateľ, ak sa z nejakého širšieho hľadiska vyjadrím k navrhovanému zákonu, tak ako už viacerí spomenuli, obmedzenie či zrušenie nedeľného predaja nie je nejakou veľkou výnimkou a funguje to vo viacerých štátoch, ktoré sú úspešné a demokratické. Ak mám povedať zo svojho osobného hľadiska, tak mňa alebo našej rodiny by sa prijatie, prípadné prijatie tohto zákona nejako nedotklo, pretože v nedeľu nakupovať nechodíme, stáva sa to veľmi výnimočne. Pamätám si jednu takú príhodu, je to už viacej rokov. Vracali sme sa od manželkinej mamky a zistili sme, chlieb na večeru zostal tam u nej, tak sme sa zastavili v Kauflande, no a v tom Kauflande sme stretli nemenovaného pána biskupa, ktorému sa stalo to isté. Bola to nedeľa. (Povedané s pobavením.) To len ako tak na osvieženie.
Napriek tomu, že sa necítim byť ani ateistom, ani kapitalistom, pre prijatie takéhoto zákona nemám pochopenie preto, že nepovažujem za rozumné obmedzovať iných ľudí a vnucovať im svoj názor a najmä nie formou zákona, pretože s týmto návrhom zákona sú spojené aj isté ideologické konštrukcie. Fundamentalistické náboženské kruhy ho podporujú kvôli tomu, že z ich hľadiska ide takrečeno o znesvätenie nedele ako dňa určeného na návštevu kostola, a socialisti ho presadzujú kvôli údajnej ochrane pracujúcich pred vykorisťovaním zo strany ziskuchtivých kapitalistov. Tieto v podstate legitímne dôvody však narážajú v dnešnej dobe na realitu, ktorá je iná ako myšlienkové konštrukcie predkladateľov. Už dávno totiž nežijeme v dobe rurálnej selanky, keď sa podstatná časť obyvateľstva venovala poľnohospodárstvu. V dnešnej dobe početná časť zamestnancov rôznych profesií pracuje v odvetviach, v ktorých jednoducho z rôznych dôvodov musia pracovať aj v nedeľu alebo sviatok. Nejde iba o priemyselné závody s nepretržitou prevádzkou, kde výrobu jednoducho nie je možné zastaviť, ale o celý segment služieb spojených s cestovným ruchom, dopravou, ubytovaním, stravovaním, zdravotníctvom, kultúrou, športom či zabezpečením bezpečnosti a verejného poriadku. V tomto kontexte pracovníci obchodu, ktorých sa navrhovaná zmena týka, predstavujú iba neveľké percento, takže sa zákonne natíska otázka, prečo by práve oni mali byť zvýhodnení.
Iste. Nakupovať v nedeľu či vo sviatok nepatrí k základným ľudským právam, ale pokiaľ je to po takomto predaji dopyt a je ochota tento dopyt uspokojiť, prečo sa do obchodného vzťahu medzi zákazníkom a predávajúcim má starať štát? My, ktorí sme tu žili aj pred rokom 1989, máme zasahovania štátu do našej súkromnej sféry viac ako dosť.
Čo sa týka argumentov z hľadiska kresťanskej viery, je mi jasné, že od čias ediktu cisára Konštantína sa za deň pracovného pokoja v civilizačnom okruhu s majoritným kresťanským vierovyznaním považuje nedeľa. Ak by sme však chceli byť puntičkárski, v samotnej Biblii o svätej nedele nie je žiadna zmienka. Tretie božie prikázanie znie takto: Pamätaj, že máš svätiť sviatočný deň alebo pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni. Exodus 28. Pamätaj na sobotný deň, že ho máš svätiť. Deuteronómium 5.12. Zachovávaj sobotný deň, aby si ho svätil. V obidvoch prípadoch je reč o sobote, nie o nedeli, a dokonca aj dnes malá časť kresťanov, adventisti siedmeho dňa, svätí sobotu. U veriacich iných náboženstiev či ľudí bez vyznania ani nehovoriac. A iba pripomeniem, že podľa ústavy sa Slovenská republika neviaže na nejakú ideológiu ani na náboženstvo.
K argumentom socialistov odborárov brániť záujmy zamestnancov myslím, že kompromisom by mala byť klauzula o tom, že zamestnanec má právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnanec ho kvôli tomu nemôže postihnúť. Lenže nie všetci zamestnanci sa bránia práci v nedeľu. Niektorým to vyhovuje kvôli príplatku za prácu, iným kvôli tomu, že uprednostňujú z určitých dôvodov voľno v iný deň v týždni. V obchodných reťazcoch pracujú na zmeny, a tak služba v nedeľu nepripadá vo všetky, na každý týždeň. INESS to spracoval a bolo to tu už povedané, v čom by to, aký dopad by malo toto zrušenie predaja na zníženie zamestnanosti, zníženie dostupnosti, brigádnický úväzok či na zníženie čistej mzdy.
K zákonu sa vyjadrila aj iniciatíva slovenských maloobchodníkov, podľa ktorej nedeľné zatvorenie obchodov môže pripraviť o prácu niekoľko tisíc ľudí, preto by podľa nich malo byť zatvorenie obchodov počas nedele na dobrovoľnej báze. Každý zamestnanec by mal aj právo vyjadriť sa, či chce pracovať v posledný deň v týždni, alebo nie. Maloobchodníci sa nebránia diskusii o zatvorení obchodov počas nedieľ, ale nerozumejú, prečo v týchto kritických dňoch by sa mala ekonomika ešte viac spomaliť. V aktuálnej situácii si obchodníci vážia každý jeden deň, kedy môžu dobiehať straty, ktoré vznikli núteným zatvorením takmer na dva mesiace. Uviedli v stanovisku pre médiá. Privítali by, keby otázku zatvorených obchodov počas nedele mohli vyriešiť zamestnávatelia so svojimi zamestnancami na dobrovoľnej báze. Navrhujú alternatívne riešenie, aby sa každý zamestnanec mohol pri nástupe do práce vyjadriť, či chce alebo nechce pracovať v nedeľu, a zamestnávateľ bude povinný túto voľbu rešpektovať. Podľa maloobchodníkov nie je nutné, aby štát násilím obmedzoval zamestnancov, ktorí chcú dobrovoľne ísť do práce.
A teraz niečo ku konkrétnemu, k konkrétnemu tomuto, konkrétnemu poslaneckému návrhu. V dôvodovej správe sa okrem iného píše: Slovenská republika sa vo svojej ústave hlási k cyrilometodskej tradícii, svätý Cyril a Metod na slovenské územie priniesli v reči ľudu vieru v Ježiša Krista ako Božieho syna a požiadavku podľa tejto viery aj žiť. K tomu patrí aj zachovanie nedele ako sviatočného dňa. Svätá ideológia! No a tuná potom ešte druhá strana mince: Žiaľ, v našej republike existuje skupina bezohľadných, ziskuchtivých ľudí, ktorí pracujúcich vyžmýkali do posledných síl a najradšej by zodrali aj kožu. Takto návrh ĽSNS spája argumenty obidvoch krajností.
Maloobchodný predaj je už aj dnes zakázaný počas štátnych sviatkoch vymenovaných v § 94 ods. 5 Zákonníka práce. Sú tam aj uvedené výnimky z tohoto zákazu v prílohe č. 1a. Namiesto pripísania nedele k týmto sviatkom zvolili poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko neobvyklú legislatívnu techniku. Za odsekom 5 pridali odsek 6, ktorý v podstate kopíruje odsek 5, ale netýka sa sviatkov, ale iba nedele. Zo zákazu maloobchodného predaja v nedeľu stanovili výnimky, ale ani tu sa neuspokojili s vymysleným, a teda prílohu č. 1a, ale pripojili novú prílohu 1b, ktorá okrem výnimiek už uvedených v prílohe 1a zavádza tri nové výnimky: Predaj pri ubytovacích a stravovacích službách, predaj prevádzkovaní športových zariadení a zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu a predaj pri organizovaní športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí.
Touto legislatívnou technikou sa im podarila zaujímavá vec. Vezmime si napríklad 5. júl 2020. 5. júl je sviatok svätého Cyrila a Metoda. Je zaradený medzi štátne sviatky, počas ktorých je zakázaný maloobchodný predaj už dnes, a teda podľa § 94 ods. 5 Zákonníka práce. V roku 2020 pripadá tento sviatok práve na nedeľu. Ak by sa návrh zákona schválil tak, ako ho navrhujú poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko, bol by maloobchodný predaj napríklad na športových podujatiach 5. júla 2020 podľa § 94 ods. 5 Zákonníka práce zakázaný a podľa § 94 ods. 6 Zákonníka práce povolený. Áno, dva odseky za sebou a podľa jedného sa niečo môže, podľa druhého nemôže. Nielen preto, ale aj preto tento zákon nepodporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.6.2020 10:40 - 10:55 hod.

Žitňanská Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predložiť spoločnú správu Výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní

vládneho návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (tlač 132).

Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 170 z 5. júna 2020 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný vládny návrh zákona, tlač 132, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory.
Z uznesení Výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplýva žiadny pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť.
Spoločná správa Výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo Výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 36 z 9. júna 2020. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri prerokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.6.2020 12:45 - 12:45 hod.

Žitňanská Jana
Ďakujem pekne. Informácia pre členov sociálneho výboru, stretneme sa v utorok 9.15. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.6.2020 12:20 - 12:21 hod.

Žitňanská Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 132. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 125 zo 4. júna 2020 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali ihneď vrátane gestorského výboru.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2020 11:40 - 11:40 hod.

Lehotský Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja trošku celú tú situáciu sledujem a rozobrali sme to s pani Cigánikovou, rozobrali sme to s pánom ministrom Krajčím. Je to naozaj komplikovaná téma. Ja, dokonca ja rozumiem tým výhradám, ktoré tu zazneli. Prešiel som si to osobne s pánom Krajčím. Keď si to tak ja viem zhrnúť alebo možno aj ostatným, tak to, čo tu zaznelo, je ako keby urgencia toho zákona. Áno, máme na to veľmi málo času, je to komplikovaná záležitosť, ale rozumiem tým dôvodom, ktoré, ktoré k tomu pána ministra viedli. Je tu COVID, resp. bol tu COVID, veľa vecí sa odkladalo, na niektoré veci sa príde dodatočne v strese. Čiže tento čas, toto časové hľadisko ja dokážem ospravedlniť a akceptovať.
Druhá vec, problém generík a možného nástupu. Áno, toto sme s pánom Krajčím rozoberali. V zásade sme sa zhodli, že takéto dočasné opatrenie to môže spôsobiť, ale dostal som prísľub, teda že sa tomuto budeme systémovo venovať. A ja to beriem.
A tretia vec, pán Krajčí vlastne hovoril a vysvetlil ako keby ten dopad toho odstránenia platnosti tej novely od 1. 7 s tým, že budú vznikať veľké nedoplatky aj, aj na generikách. Ja ten argument beriem, ale dohodli sme sa, teda že na výbor, kde sa to bude rozoberať podrobnejšie, by sme mohli dostať nejakú analýzu počtu liekov, veľké sumy, aké sa to týka.
Takže hovorím to aj preto, že, že vzniká tu nejaká vášnivá diskusia a ja by som bol veľmi rád, keby, keby sme si to potom vydiskutovali aj na tom výbore, kde možno budeme mať k dispozícii viac času na to, aby sme si prešli aj, aj ten zákon, a kde budeme mať aj viac informácií k dispozícii.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.6.2020 10:11 - 10:13 hod.

Žitňanská Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 124 zo 4. júna 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (tlač 131), na prerokovanie Výboru Národnej rady pre sociálne veci do začiatku rokovania schôdze NR SR o tomto návrhu s tým, že o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vlády bude informovať Národnú radu Slovenskej republiky.
Výbor pre sociálne veci predložený návrh vlády na skrátené legislatívne konanie prerokoval na svojej 14. schôdzi a uznesením č. 34 zo 4. júna 2020 odporúča Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o predmetnom vládnom návrhu zákona s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie sa uskutoční na 8. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, skončila som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis