Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.5.2021 o 10:23 hod.

Ján Benčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:23 - 10:24 hod.

Benčík Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán predseda zareagujem iba na jednu vec z vášho emotívneho prejavu, ktoré sa, tá sa očividne týkala toho, čo som tu predniesol ja . Vy ste teda vyslovili názor, že nejaký prokurátor sa nemá čo vyjadrovať, no je to bývalý prokurátor, v súčasnosti okresný sudca a samozrejme je aj občanom Slovenskej republiky a ako taký, pochopiteľne právo vyjadrovať sa má.
A k tomu čo ste, teda ďalšej vašej úvahe, že teda je tu na to, aby plnil to, čo tu príjmu poslanci Národnej rady, tak to je názor úplne scestný preboha živého. Veď súdna moc je nezávislá a kde by sme sa tak dostali, keby sudca bol viazaný nejakými rozhodnutiami či už celej alebo časti Národnej rady. (Reakcia predsedu NR SR "Pán Benčík, vy ste mimo potom. Vy nechápete kde sedíte. Si to naštudujte, ste poslancom Národnej rady, máte zákony.")
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:15 - 10:17 hod.

Hattas Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predseda parlamentu, naozaj ste veľmi dobre hovorili o tom aké tu máme kompetencie, čo robí, čo robí snemovňa, čo robia, čo robí vláda. Treba však povedať, že v rámci tých kompetencií, ktoré tu máme je, že je tu aj stále právo vyjadriť sa. Samozrejme adekvátnym spôsobom. Preto aj ľudia, ktorí majú k tomu k tejto tému blízko sa vyjadrujú. Sú to základné princípy demokracie ktoré tu máme chvalabohu.
To znamená, že je úplne normálne, že keď sa rozprávame o samosprávnych veciach, tak sa k tomu vyjadruje ZMOS, Únia miest. A keď sa rozprávame o veciach, ktoré sa dotýkajú súdnictva, tak sa k tomu vyjadrujú právnici, vyšetrovatelia, prokurátori. Samozrejme každý vhodným spôsobom. Pretože naozaj to fungovanie a prácu v parlamente hodnotia a komentujú naši, taktiež aj naši obyvatelia, pretože sa to dotýka primárne ich. Komentujú to komentátori, odborníci, každý má právo vyjadriť sa. Ja si myslím, že by sme to nemali nikomu zazlievať.
Treba povedať, ale jedno podstatné, že hlasovanie proti názoru akéhokoľvek ministra znamená, že koalícia je zbytočná. Majme prosím, toto na pamäti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:03 - 10:05 hod.

Lehotský Tomáš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 9:50 - 9:52 hod.

Lehotský Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem za tvoje vystúpenie Mária. Ja neotváram oči, že vystupuješ v Národnej rade. Bol to veľmi kultivovaný prejav. Nie som ani odborník na danú tému, ale tak ako spomínal pán Dostál sú určité pravidlá, a tak ako my, poslanci, každý zákon, ktorý riešime s príslušným ministerstvom, resp. každú tému, ktorá sa týka príslušného ministerstva riešime s príslušným ministrom. Je to urobené tak preto, pretože príslušný minister so svojím tímom, ktoré má na ministerstve vie veľmi dobre a asi najlepšie o tej problematike, ktorej sa venujeme. Je to úplne logické. Samozrejme, že každý z nás má nejakým spôsobom nejaké zámery, nejaké nápady, ale je úplne logické, že minister má byť ten človek, ktorý daný návrh odsúhlasí, pretože o danej téme vie najviac. Navyše toto je naozaj veľmi zložitá téma, ktorá zasahuje nielen do jednoduchej zmeny skrátenia kolúznej väzby. Tak ako si spomínala, je to aj o tom, že ovplyvňuje vyšetrovanie, ktoré sú už dneska napríklad rozbehnuté. Čiže je to veľmi zložitá téma. Nie, jednoducho uchopiteľné. Preto je veľmi dôležité, aby sa ministerstvo spravodlivosti k tomu vyjadrilo a bolo rešpektované pri tom vyjadrení.
Dotkla si sa aj nehumánnych podmienok, o ktorých tu veľmi veľa zaznieva. Nehumánne podmienky ale nerieši tento návrh. Nehumánne podmienky, ako si správne povedala, riešia financie, ktoré by mali prísť na tvoje ministerstvo a riešiť podmienky v konkrétnych väzniciach. A opäť akože pokladám za úplne normálne, že keď sa jedná o zákon, ktorý prichádza v pôsobnosti ministerstva spravodlivosti, že prídeš, vystúpiť a snažíš sa vysvetliť. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 9:45 - 9:46 hod.

Benčík Ján Zobrazit prepis
Chcem povedať, že samozrejme som za humanizáciu podmienok či už vo väzbe alebo vo výkone trestu, aj za nejaké neoprávnené, nespravodlivé zachádzanie s obvinenými, či odsúdenými. Zároveň však chcem povedať, že absolútne odmietam nepodložené útoky na ministerku spravodlivosti, vyšetrovateľov, sudcov či prokurátorov a pracovníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí sú tu bez dôkazov obviňovaní dokonca z vraždy.
Dovoľte, aby som teraz prečítal pár viet zo stanovisko, ktoré k tomuto problému dnes zaujal bývalý prokurátor a v súčasnosti sudca Okresného súdu v Michalovciach: Som presvedčený o tom, že niet na Slovensku takého dôležitého človeka, kvôli ktorému by sa mal rýchlo a bez dlhšej odbornej debaty meniť zákon. Ak taký je, tak sa potom treba pýtať, prečo je pre niekoho taký dôležitý a čo všetko vie na iných. A potom sa treba tiež pýtať, čoho sa boja tí, čo takéto riešenie presadzujú. A potom sa treba pýtať, prečo máme na Slovensku znovu našich ľudí. Slovensko nepotrebuje znovu našich ľudí a už vôbec nepotrebuje kvôli nim meniť zákony. Slovensko potrebuje zákonnosť a spravodlivosť rovnakú pre všetkých. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.5.2021 17:04 - 17:05 hod.

Šeliga Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Podávam procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o tlači 531 návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o štátnom rozpočte uskutočnilo v utorok 18. mája o jedenástej hodine a následne, ak by bolo to, ak by bol tento návrh schválený pristúpi Národná rada Slovenskej republiky bezprostredne k prvému čítaniu o tlači 532, čo už je konkrétny legislatívny materiál. A následne potom by sme rokovali aj o tlači 541. To je uznesenie pani Záborskej, ten návrh. Ďakujem pekne. (Šum v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.5.2021 11:53 - 11:53 hod.

Marcinková Vladimíra
Zvolávam výbor pre európskej záležitosti o dvanástej hodine v našej miestnosti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.5.2021 11:36 - 11:36 hod.

Marcinková Vladimíra
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Zaznela tu otázka v pléne, že prečo som ten návrh stiahla, tak len chcem doplniť, že išlo o legislatívno-technickú chybu, ktorá v ňom bola a tento návrh prednesený pánom Krúpom je bez legislatívno-technickej chyby. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.5.2021 11:33 - 11:33 hod.

Marcinková Vladimíra
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Týmto by som chcela vziať späť pozmeňujúci návrh, ktorý som včera predniesla. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 10:37 - 10:39 hod.

Žitňanská Jana Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec, za vaše vystúpenie aj podporu a naozaj vy ste človek, ktorý sa tejto téme venujete dôsledne a dlhodobo, čiže budem rada, keď budeme spolupracovať aj naďalej pri tejto téme. To čo ste spomínali, áno, nám žiaľ klesá počet rodín, náhradných rodín, ktoré sú ochotné si takto vziať dieťatko, ktoré potrebuje starostlivosť. Je to možno spôsobené aj tým alebo z toho čo som sa mala možnosť rozprávať. Tým, že nám sa rodia aj viacej detí, ktoré majú nejaký typ zdravotného postihnutia. Nie každá rodina alebo náhradný rodič si trúfne sa postarať o takéto dieťatko, keď biologický rodič si netrúfne. Z toho vyplýva nielen teda, že potrebujeme tak čo predkladáme dnes zvýšiť nejaké finančné ohodnotenie alebo aj nejakú aj finančnú motiváciu, ale my potrebujeme týmto náhradným rodičom aj pomôcť v službách alebo aj teda v poradenstve, v príprave tak, aby mali napríklad nárok tiež na odľahčovaciu službu, keď majú zverené takéto dieťa so zdravotným postihnutím a aby naozaj mali prístup ku všetkým možným kompenzáciám tak ako aj biologickí rodičia, aby dokázali naozaj sa postarať o toto dieťatko. Čiže v tejto oblasti myslím si, že by sme mali ešte urobiť kopec práce, pretože je zrejmé, že samozrejme pre dieťa je najlepšie keď vyrastá v biologickej rodine, pokiaľ táto je fungujúca. Ale keď, žiaľ, to tak nie je z nejakých dôvodov, tak potom tá náhradná rodina je to čo vieme tomu dieťatku poskytnúť asi najlepšie. A tá náhradná rodina potrebuje cítiť podporu štátu a potrebuje byť aj finančne za to ohodnotená. Takže ešte raz vám ďakujem za vaše vystúpenie a budem sa tešiť na spoluprácu na tejto téme.
Skryt prepis