Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

10.2.2011 o 16:40 hod.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 24.3.2011 11:27 - 11:30 hod.

Miroslav Beblavý
Ďakujem pekne. Takže ja by som naozaj poprosil všetkých, čo tu sedia, aby aspoň trochu sa držali faktov, aj keď sa im to nehodí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.3.2011 11:27 - 11:30 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja, ak dovolíte, sa v rámci rozpravy vyjadrím, lebo potrebujem aj jeden návrh podať. A potom už, samozrejme, nebudem vystupovať v záverečnom slove, aby som nezdržiaval. Takže dovoľte mi len najprv teda podať ten samotný návrh ako spravodajcu. Keďže pozmeňujúce návrhy podané pánom poslancom Poliačikom sa prekrývajú s bodmi 4 a 5 v spoločnej správe výborov, tak je nevyhnutné navrhnúť, aby sa o týchto bodoch 4 a 5 hlasovalo osobitne, aby teda nedošlo ku kolízii.
No a dovoľte mi, keď už mám slovo, povedať len jednu vec, lebo pán minister Jurzyca aj pán exminister Fronc boli a sú asi príliš skromní a, povedal by som, politicky, no v prípade pána Fronca to nemôžem povedať, neskúsení. Ale možno charakterní je to správne slovo. A nepovedali tu niektoré veci, ktoré by mali zaznieť, pretože stokrát opakovaná lož sa naozaj nemôže stať pravdou, minimálne nie v tejto snemovni. Takže dovoľte mi citovať veľkého mysliteľa a člena tejto snemovne pána predsedu Fica, ktorý sa v inej súvislosti spýtal, citoval, myslím, že to bolo včera, že ak niečo vyzerá ako kačka, kváka to ako kačka, kráča to ako kačka, či to je kačka. A on povedal, že je to kačka. Tak dovoľte mi položiť trošku zložitejšie otázku, že ak niečo na dve tretiny až tri štvrtiny vyzerá ako kačka, kráča ako kačka a kváka ako kačka, či to je kačka alebo či to je Miss Universe, lebo zástupcovia strany SMER sa dnes tvária, že je to Miss Universe, teda bezplatné školstvo. Ale oni zaviedli to, že dve tretiny až tri štvrtiny externých študentov platia za externé štúdium. Ale dnes sa tvária úplne, úplne inak. Tento fakt sa dá všelijako zahmliť, ale z kačky Miss Universe tým, že jej prilepím dlhšie nohy, nespravím. To, čo robí táto koalícia, je, že zavádza spoplatnenie pre približne 20 % externých študentov. To je zhruba o niečo menej ako tretina, ktorá dnes neplatí, mínus tých 10 %, ktorá nebude platiť do veľkej miery školné na základe prospechových štipendií. Takže keď by sme chceli byť korektní, mali by sme povedať to, že toto je zákon o spoplatnení pätiny externého štúdia a ten váš zákon by sme mali spätne nazvať zákon o spoplatnení dvoch tretín externého štúdia. Potom by to bolo naozaj férové. Ale keďže asi sme príliš korektní, tak sme tam tieto nálepky nedali.
A druhý bod, ktorý si dovolím povedať, je, že keď tu niekto opäť hovorí o prístupnosti vysokoškolského štúdia, tak dovolím si povedať, že motivačné štipendiá zaviedol pán minister Fronc a sociálne štipendiá v dnešnej, pomerne štedrej výške tiež zaviedol pán minister Fronc v rámci druhej Dzurindovej vlády. Pán minister Mikolaj ani pán podpredseda vlády nezaviedli žiadne opatrenie výrazne zvyšujúce prístupnosť vysokoškolského štúdia pre akúkoľvek skupinu. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2011 10:03 - 10:04 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán poslanec. Nechcem ísť k meritu veci, keďže to nie je nejaká moja odborná záležitosť, ale dovolím si len upozorniť, že vo svojom vystúpení ste uviedli, že ste chceli zabrániť impeachmentu Slovenskej republiky. Tak dovolím si vám v tejto súvislosti povedať že impeachment je slovo, ktoré sa používa v súvislosti s odvolaním vysokých štátnych funkcionárov z pozície za zneužitie moci. To, čo ste mali asi na mysli, sa volá infringement. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.3.2011 16:24 - 16:37 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som vystúpil k predkladanému vládnemu návrhu zákona. Na úvod by som chcel povedať, že je pomerne ťažké vystupovať k tomuto návrhu zákona z jedného dôvodu, že v tejto snemovni, samozrejme, sme z rôznych politických strán a stojíme na rôznych stranách opozično-vládneho spektra a je prirodzené, keď padajú niekedy možno aj ostré slová, je prirodzené, keď spolu ostro nesúhlasíme, ale pomerne ťažko sa diskutuje v atmosfére, kde sa otvorene a bezostižne klame. To je niečo, čo by sa nemalo ani v takto rozdelenej snemovni. A dovoľte mi, aby som to hneď na úvod ilustroval konkrétne pánom poslancom Ficom.
Budem hovoriť o niečom, čo nepovedal raz, kde sa každý človek môže pomýliť, ale dvakrát, kde už ani pán poslanec Fico sa nemôže pomýliť, a dovoľte mi hovoriť, kde on osobne požiadal teda o vysvetlenie, tak ja mu to vysvetlenie poskytnem. Odvolával sa na stanovisko Výboru ministrov Rady Európy z decembra 2010 zjavne sa spoliehajúc na to, že kto to tu v tejto chvíli vytiahne, zistí a nájde. No, ale v dobe internetu a v dobe dlhých prejavov, sa to dá stihnúť. A preto, pán poslanec Fico, musím konštatovať, že klamete a nie ste tu. Dúfam, že to aspoň počujete, aj keď viem, že na iné názory, najmä tie, ktoré vás usvedčujú zo lži, nie ste zvedavý. Rada ministrov Rady Európy konštatovala, že uznáva práve opatrenia realizované postupne od roku 2001, počínajúc novelou ústavy, pokračujúc opatreniami, ktoré spravila pani ministerka a pokračujúc aj niektorými opatreniami, ktoré boli realizované za vlády Roberta Fica. To znamená, kontinuálne zmeny smerujúce ku skracovaniu konania. Takisto Rada výboru ministrov konštatovala, že dĺžka konania sa skracuje od roku 2004. Je to tam napísané. Môžem vám to odcitovať. A takisto na druhej strane táto Rada Európy konštatovala nespokojnosť s dĺžkou konania a povedala, že tento trend treba konsolidovať, pretože je naozaj len na začiatku.
Takže, pán poslanec Fico, ak niekto bezostyšne klame takto o takej drobnej veci, čo si asi máme myslieť o tom, čo hovorí o veciach väčších. Klame tiež. To ako ste klamali o tomto návrhu už ilustrovala pani ministerka, preto dovoľte, aby som ja ďalej nepokračoval, ale vyjadril sa už len k jednej veci a to je naozaj, že vyhrážať sa nepatrí. Existuje taký bloger, volá sa Boris Kačáni, priznám sa, nikdy som ho osobne nestretol, ktorý má niekoľko dobrých blogov, kde analyzuje komunikačnú stratégiu strany SMER. A jednu vec, ktorú tam hovorí je, že vašou základnou komunikačnou výbavou je hovoriť: to tu nikdy nebolo, katastrofálne, absolútne, bezprecedentne, a to najmä vo veciach, ktoré sú aj precedentné, aj opakované, aj často úplne normálne. Ale ja musím konštatovať, a ak sa mýlim, tak ma, prosím, opravte. Veľmi sa na to teším a rád sa verejne opravím, že ešte nikdy v tejto snemovni sa predseda parlamentnej politickej strany nevyhrážal generálnemu prokurátorovi, že ho odvolá v prípade, že preberie moc. To sa tu ešte nikdy nestalo, až dnes. Takže, ak vám môžem v tomto niečo odporučiť, tak opatrne s tými bezprecedentnými, lebo vy ste ten, kto bezprecedentné veci tu používa.
Teraz už k samotnému návrhu zákona. Mal som pripravené citáty z ústavy o postavení prokuratúry, ale boli tu už opakovane spomínané. Spolieham sa na pamäť svojich kolegov, nemusím vás zaťažovať tým, že to budem znovu čítať. A dovoľte mi teda len povedať, že ústava nehovorí nič o tom, že prokuratúra by mala byť monokratická, s absolútnou voľnosťou v rozhodovaní, že by mala byť netransparentná, uzavretá a bez procesov garantujúcich kvalitu práce a kvalitu ľudských zdrojov. Takéto vety v ústave nie sú. A zákon práve smeruje k tomu, aby tieto vety tam, chvalabohu, ani neplatili.
Dovoľte mi konkrétne vysvetliť štyri princípy, ktoré ja vnímam ako najdôležitejšie v tom návrhu. Prvý je, že návrh obmedzuje voľnosť v rozhodovaní jedného človeka. Čo tu zatiaľ nezaznelo je, že generálny prokurátor má dnes kompetencie, aké nemá voči svojim úradom a ľuďom ani prezident, ani premiér, ani minister, ani predseda Najvyššieho súdu, keď už sa o tom Harabinovi toľko hovorí, ani predsedníčka Ústavného súdu. Je úplne bezprecedentne monokraticky v našom politickom demokratickom systéme. To je niečo, čo naozaj nie je vhodné. Tento návrh zavádza určité brzdy a vyvažovania v rámci systému prokuratúry a medzi systémom prokuratúry a zvyškom politického a štátneho organizmu, k čomu sa ešte dostanem. To ja považujem za veľmi dobré bez ohľadu na to, kto bude osobou generálneho prokurátora, keby to rovno mal byť doktor Trnka, ktorého sme tu nezvolili, tak je to lepšie tak. Keď to bude pán doktor Čentéš, ktorého sme zatiaľ tiež nezvolili, je to tiež dobré. Bez ohľadu na osobu je vhodné, aby jeden človek nemal takúto monokratickú moc. A keby rovno ste sa ním stali, pán predseda Fico vy, tiež si myslím, že to bude dobré, že taká moc nie je v rukách jedného človeka. Priznám sa, že táto myšlienka ma občas po nociach láka, ale potom sa vždy toho radšej zľaknem.
Druhá vec, ktorú ten zákon zavádza je, že kultivuje prostredie rozhodovania. Kultivované prostredie rozhodovania v parlamentnej liberálnej demokracii je práve o tom, že opäť ľudia nerozhodujú pod nátlakom a naopak nerozhodujú si úplne svojvoľne. Tá záväznosť všeobecných pokynov, ktorá je tam daná, je opäť niečo, čo v iných sférach, v iných mociach funguje bez problémov. Koniec koncov zákonodarca v zákonoch, resp. výkonná moc v rámci podzákonných noriem reguluje ako majú postupovať jednotlivé orgány. Ako už spomenula pani ministerka, tá záväznosť všeobecných pokynov bude viazaná na súhlas zástupcov prokuratúry. Tak, že ak chce niekto tvrdiť, že dôjde k nejakému prevzatiu všeobecnej rozhodovacej moci prokurátorovi, tak nehovorí pravdu. Tak isto ten zákon zabezpečuje konečne slobodu individuálneho výkonu prokurátorskej práce s tým, že zabezpečuje aj schopnosť prokuratúry toto vykonávať, by som povedal bez vnútorných rozporov, ale s jasnou zodpovednosťou.
Tretia vec, ktorá je pre mňa osobitne dôležitá, je snaha o skvalitnenie a kultiváciu prostredia na personálne rozhodnutia bez mocenského ovládnutia. Tu treba povedať, a to ja úplne chápem, že k tomu sa ešte dostanem, že to nie je niečo, čo by najmä zástupcovia strany SMER asi boli vôbec schopní pochopiť, takže myslím, že v tomto je ich prístup a odpor úplne úprimný a nehraný, na rozdiel od niektorých iných bodov. A dovoľte mi vysvetliť o čo ide. Návrh zavádza, nielenže zavádza výberové konania na všetky posty v prokuratúre, čo ako sme už zistili za posledných desať rokov, je síce nevyhnutná, ale nie postačujúca podmienka kvalitnej personálnej práce vo verejnej inštitúcii. Návrh pomerne jasne upravuje proces toho výberu tak, aby nebol manipulovateľný opäť, a to nielen tým, že ho zverejňuje, ale aj tým, že hovorí rôzne časti toho procesu, zveruje do rúk rôznych ľudí a orgánov tak, aby nikto opäť nemal moc nad tým, kto bude vybraný ako prokurátor na rozdiel od dnešného stavu.
Keď sa chceme na chvíľku zastaviť pri dnešnom stave, dovoľte mi prečítať úryvok z denníka Sme, ktorý hovorí o tom, že kto všetko uspel v narýchlo vypísanom konkurze na právnych čakateľov na prokuratúre. Takže, Ondej Kováčik, otec je špeciálny prokurátor. Alexandra Tužinská, mama je okresná prokurátorka v Žiari nad Hronom. Peter Hatala, otec je sudca Najvyššieho súdu. Viera Muríňová, mama je námestníčka Krajskej prokurátorky v Trenčíne. Milan Filičko, otec je hovorca a prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach. Kristína Bedlovičová, otec je krajský prokurátor v Banskej Bystrici. Viktor Laifer, nevlastná mama je riaditeľka kancelárie generálneho prokurátora. Boris Benčič, synovec riaditeľa sekcie vnútornej správy na generálnej prokuratúre. Eva Fulcová, mama je sudkyňa okresného súdu a otec bývalý riaditeľ kancelárie generálneho prokurátora. Bystrík Palovič, syn prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. Svetlana Môčková, hovorkyňa generálneho prokurátora. Matej Podmajerský, otec je prokurátor Hlavnej vojenskej prokuratúry. Možno vás teraz prekvapím, lebo ja nepoviem, že to je dôkaz rodinkárstva, hoci musím povedať, že ako človek z ekonomickým akademickým vzdelaním si dovolím povedať, že počet pravdepodobností by musel vykazovať veľmi zvláštne vlastnosti, aby toto bolo v súlade, by som povedal, čo i len s tradíciou určitého rodinného dedenia pozícií alebo v otvorenom a súťažnom prostredí.
Nie. Môže to pokojne tak byť, že jeden viacej, teoreticky možno aj všetci, aj keď je to podľa mňa nepravdepodobné z týchto mien, sú mladí talentovaní ľudia, ktorí by vyhrali aj v otvorenom a férovom výberovom konaní. Problém je v tom, že oni v otvorenom výberovom konaní neboli, pretože to konanie si robí generálny prokurátor po svojom a robí si ho spôsobom, aký on uzná za vhodné. To znamená, dnešný systém nie je v prospech týchto ľudí, resp. je v ich prospech tým, že im dodá zaujímavé miesto, ale je v ich neprospech v tom, že toto ich miesto zároveň navždy opečiatkuje biľagom rodinkárstva, niekde zaslúženým, ale verím, že v mnohých prípadoch nezaslúženým. A to je to, čo súčasný návrh zákona zmení. Ak títo mladí ľudia vyhrajú výberové konania v novom právnom režime, málokto si dovolí spochybniť to, že je za tým naozaj rodinná tradícia, osobná schopnosť a nie to, s kým sa poznajú. V angličtine je taká krásna slovná hračka, kde sa hovorí, že namiesto know-how niekedy stačí know-who, teda koho poznáte. A my potrebujeme systém, kde naozaj bude dôležitý know-how, nie know-who.
Dovoľte mi, takisto sa tam hovorí o zložení komisie, kde ako už bolo povedané, nebude môcť rozhodovať exekutívou a parlamentom dosadená väčšina, bude sa musieť opäť zhodnúť aj so zástupcami prokuratúry, to znamená, dovolím si tvrdiť, že tento návrh je veľmi, veľmi umiernený a vyvážený a práve pre mňa predstavuje v tomto, by som povedal, príjemné prekvapenie, pretože politici naozaj, keď sa raz dostanú k moci, často zabúdajú, by som povedal, na to, že pred chvíľou neboli a možno zase nebudú a robia systémy len na dnešný deň. To je naozaj vada, ktorá sa môže stať každej vládnej strane a každému ministrovi, ale tento návrh je taký, že pokiaľ by pretrval, tak by som povedal bol dobrý bez ohľadu na to, kto bude znovu minister spravodlivosti. Chcel som povedať, že bude dobrý bez ohľadu na to, keby bol ministrom spravodlivosti opäť aj pán Štefan Harabin, ale ako ukázal pán Štefan Harabin, jeho kreatívnosti sa nedokáže postaviť v ceste takmer nič, nieto ešte obyčajný zákon, takže toto by som si tvrdiť nedovolil.
A posledná vec, ktorú tu poviem je, že ten zákon naozaj zavádza stransparentnenie. Ja to spomínam naposledy, lebo stransparentnenie je, samozrejme, dôležitá vec, ale transparentnosť nám všetko nevyrieši. Takže preto som si ju nechal nakoniec. Mne sa zdajú dôležitejšie tie ostatné body.
A teraz mi dovoľte na záver povedať dve veci. Jedna vec je, že ja naozaj úprimne chápem, že je to zákon úprimne nepochopiteľný pre tých, ktorí všetko, vrátane spravodlivosti, chápu len cez mocenský aspekt a neveria v právny štát, ako sa k tomu opakovane priznal aj pán poslanec Fico. Ak veríte len v to, že politika je my verzus oni, kto z koho a pravdu má ten kto má moc a pravidlá sú len na to, aby sa ohýbali a porušovali v záujme momentálnej väčšiny, tak potom chápem, že takýto zákon sa musí zdať divný. Prečo sa tam Žitňanská, teda vláda, už teraz zaoberá tým, že kto bude vo výberovej komisii a aké tam budú testy a teraz kto sa bude môcť odvolať a kde to bude vyvesené. Však vám je to naozaj jasné, lebo keď to vy držíte v ruke, tak tie postupy sú naozaj veľmi transparentné a jednoznačne smerované a verím, že úprimne nie ste ochotní, alebo aj schopní pochopiť, že to môže byť inak.
Takže dovoľte mi skončiť tým, že je toto zákon reformný, je toto zákon učiaci sa, učiaci sa z našej vlastnej skúsenosti, z prokurátora a s inými aspektami verejnej moci a zároveň je to zákon jakobínsky. Je to zákon, ktorý je v súlade aj filozofiou tejto vlády v iných oblastiach, takže ťažko je ho obviňovať z nejakej účelovosti. Osobne si dovolím na záver tohto vystúpenia vyzvať všetkých kolegov, alebo nie vyzvať, poprosiť všetkých kolegov k tomu, že ak sú tam a je to možné, nejaké veci, kde tieto princípy nie sú zohľadnené, ktoré naozaj môžu ísť proti tomu, ja osobne by som bol veľmi rád, keby sa ešte na pôde tejto snemovne vyčistili, pretože, samozrejme, pri takejto komplexnej zmene sa to môže stať nevedome aj vedome. Takže ja osobne by som si nedovolil tvrdiť, že tam nie je žiadne písmenko, ktoré treba zmeniť a vylepšiť. Dúfam, že si to nemyslí ani predkladateľ. Ale ako filozofiou a ako celok si myslím, že tento návrh naozaj smeruje k takej zmene v prokuratúre, ktorú sme naozaj čakali pomerne dlho a ktorá, ak sa nepresadí teraz, tak sa obávam, že vzhľadom na konšteláciu politických pomerov, a to teraz nemyslím stranícky, teraz myslím práve na postavenie prokuratúry a na to, ako sa nakoniec práve pre dnešnú absolútnu moc generálneho prokurátora stane vždy objektom politických a mocenských a spravodajských hier. Keď sa to nepodarí presadiť teraz, tak sa to dlho presadiť nepodarí.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2011 16:59 - 17:00 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Milý Juraj, musím povedať, že tvoje názory ekonomické, myslím si, dosť zdieľam, a preto som prekvapený, že sa rozídeme, a to z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je, že ja si takisto pamätám deväťdesiate roky ako ty, postoje, pozície, keď som ako slovenský študent chodil na zájazdy do zahraničia rôzne, lacné, teda treba povedať, ako študent. Ale to, že s nami napr., keď to boli zájazdy organizované vysokou školou, išiel niekto odborníkov, napr. na danú krajinu a tam nám ten odborník vysvetlil, dokonca vo väzbe na Slovensko, tú situáciu, mi bolo jednak oveľa lacnejšie a oveľa užitočnejšie, ako keby som mal niekde na mieste platiť miestneho sprievodcu. A určite by som tak nemal pozitívne spomienky na krajinu, kde by ho nejakí muži, ešte teda nie muži ani štátni, ale nejaké miestne polície zatýkali a odvádzali na miestnu stanicu. Takže ja osobne to, čo nechcem, aby robili mne, nechcel by som tu robiť iným zahraničným turistom.
A druhá vec, čo chcem povedať, je, že tiež sa mi nepáči zavádzať do obecnej polície teraz tento typ právomoci, lebo priznám sa, že keď už chceme, aby toto robili, zdá sa mi v našom, minimálne v hlavnom meste, v ktorom žijem, oveľa viac vážnejších problémov, kde by som im takúto právomoc radšej dával ako pri riešení problému, ktorý prinajlepšom považujem za marginálny. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.2.2011 16:40 - 16:43 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem. Dovoľte mi teda predniesť záverečné slovo v reakcii na rozpravu, ktorá prebehla, teda najmä na pána poslanca Mikolaja, ktorý bol vlastne hlavným rečníkom, trochu aj na pána Kolesíka a pána Čaploviča.
Pán poslanec Mikolaj, to bol naozaj rétorický výkon, nespomínať nepríjemné, zahmlievať jasné. Ale najmä Oscar Wilde kedysi povedal, že skutočnou známkou génia je byť schopný mať naraz dve úplne protichodné myšlienky. A podľa tohto vy ste tú definíciu práve splnili. A týmto oficiálne ste sa stali géniom, aspoň teda v tej wildovskej definícii, pretože naozaj ste povedali veci, ktoré sú kompletne protichodné, a to často aj v jednej vete. Veľa z toho povedal aj pán... (Reakcia poslanca.) Ak môžem poprosiť, počas vystúpenia si vykrikovanie odpustite, pán Kolesík, to si môžete robiť niekde inde.
A pokiaľ ide o to, čo povedal pán poslanec Fronc, to nebudem opakovať, povedal väčšinu vecí, ktoré som chcel. Takže len doplním.
Prvé, čo chcem povedať, je, že naozaj zahmlievanie až hovorenie nepravdivých vecí sa týka toho celého procesu, pretože ten proces je v skutočnosti veľmi jednoduchý a bol tu aj opakovane použitý.
Pán poslanec Fronc predložil poslaneckú novelu zákona, ktorá v rámci rokovacieho poriadku tejto Národnej rady, ako aj interných rokovacích poriadkov vlády prešla celým procesom. A vláda ju dostala na stôl na stanovisko. Vláda k nej zaujala stanovisko ako ku každej inej novele. A v tom stanovisku požiadala poslancov, aby upravili túto novelu určitým spôsobom. Ten spôsob bol potom na výbore zapracovaný. Mal som tú česť tie pripomienky predložiť z technických dôvodov. Rád sa k tomu hlásim. Ale naozaj, ako už bolo povedané, moje autorstvo si ťažko môžem privlastňovať, nejaký poslanec si ich osvojiť musí. Ale je to niečo, čo sa deje prakticky pri každej novele, kde teda vláda chce niečo zmeniť, lebo sa jej to nezdá. Keďže však, samozrejme, pri poslaneckej novele nie je úplná istota priechodnosti, vláda predložila pre istotu aj svoju novelu, ktorú mieni stiahnuť, keď toto prejde. Ale ak naozaj tuto niekto hľadá nejaké bezprecedentné postupy tak, by som povedal, je to až za hranicou zavádzania. A ten dôvod bol naozaj ten, ktorý spomenul pán exminister Fronc, získanie času minimálne jedného až dvoch mesiacov, čo môže zásadne ovplyvniť akademický rok 2011/2012.
Takisto nie je pravdou, že tento návrh nebol predmetom, ten doplnený, riadneho procesu, pretože tento návrh, práve preto, že je identický s tým návrhom, ktorý vláda chcela predložiť, bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania a celého riadneho procesu, ako dokazuje to, že je aj ten istý, ako je návrh vlády, ktorý je v prvom čítaní. To znamená, že ťažko zároveň povedať, že máme tu identický návrh vlády, a kritizovať, že ten návrh nebol predmetom diskusie, pretože on ním bol, ak hovoríme o vecnej podstate návrhu.
A posledná vec, k čomu by som sa ja už len vyjadril, aby som nezdržiaval, je, pán poslanec Kolesík, váš pozmeňujúci návrh. No ja osobne musím povedať, že práve na novom vysokoškolskom zákone z dielne pána ešte ministra Ftáčnika, teda s veľkou podporou ešte vtedy pána štátneho tajomníka Fronca, z roku 2002, som považoval za veľmi progresívne to, že nechával vysokým školám slobodu v tom, aby si určovali aspoň v nejakej miere svoje vnútorné procesy, správy vrátane pravidiel na to, kto je oprávnený byť dekanom a rektorom. A ak si pozriete skúsenosti iných vyspelých krajín, tak vidno, že práve tá možnosť doniesť niekoho z externého prostredia, ak sa na tom teda zhodnú tí kľúčoví stakeholderi danej fakulty alebo univerzity, je nielenže možná, ale dokonca často aj bežná, a to často práve na tých najšpičkovejších školách. Takže a priori to nejako odsudzovať považujem za absurdné. A z tohto hľadiska nemôžem ani odporúčať plénu, aby schválilo váš pozmeňujúci návrh. Ďakujem.
Skryt prepis
 

10.2.2011 16:09 - 16:09 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dovoľte mi predniesť pozmeňujúci návrh k predloženému návrhu zákona. Ja ho najprv prečítam, potom zdôvodním.
V článku I sa za prvý bod vkladá nový bod 2, ktorý znie: „V § 73 sa za odsek 5 vkladá nový odsek 6, ktorý znie: „Ministerstvo poskytuje Sociálnej poisťovni údaje z centrálneho registra študentov v rozsahu a) meno a priezvisko vrátane titulov, b) rodné číslo alebo dátum narodenia u cudzincov, c) názov vysokej školy a fakulty, na ktorej študuje, d) študijný program, e) informácie o skončení štúdia.“.“ Odseky 6 a 7 sa označujú ako odseky 7 a 8. Nasledujúce body na primerane prečíslujú.
Vkladá sa nový článok II, ktorý znie: „Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov sa mení sa dopĺňa takto: „V § 170 sa za odsek 5 vkladá nový odsek 6, ktorý znie: „Sociálna poisťovňa poskytuje ministerstvu školstva na základe údajovx) z centrálneho registra študentov vysokých škôl štatistické údaje zo svojho informačného systému.“.“.“ Poznámka pod čiarou k odkazu x znie: „x) § 73 ods. 6 zákona č. 131/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2001 Z. z.“ Odseky 6 až 9 sa označujú ako odseky 7 až 10. V súvislosti s vložením nového článku bude potrebné upraviť aj názov zákona.
Odôvodnenie. Navrhuje sa oprávnenie pre ministerstvo poskytnúť Sociálnej poisťovni údaje o študentoch za účelom štatistického zisťovania úspešnosti absolventov vysokých škôl z hľadiska výšky ich príjmov. Zároveň sa ukladá povinnosť Sociálnej poisťovni tieto údaje ministerstvu poskytnúť vo forme štatistických údajov bez možnosti identifikácie jednotlivých študentov. Inými slovami, po tejto novele bude môcť ministerstvo spolu so Sociálnou poisťovňou vyhodnotiť v primeraných časových horizontoch jedného, dvoch, piatich rokov po skončení školy, ako sú absolventi jednotlivých odborov na tom z hľadiska zamestnanosti a príjmov, s tým, že, samozrejme, toto vyhodnocovanie bude prebiehať len na úrovni teda štatistickej, to znamená úroveň, kde nie je možné identifikovať individuálne údaje. Takže budú to údaje o odboroch, fakultách, školách, ale nie teda, samozrejme, o jednotlivcoch. Tento návrh je nevyhnutný z hľadiska teda ochrany osobných údajov, tak aby bol zákon upravený, nie je možné ho upraviť inak. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.2.2011 16:07 - 16:09 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda parlamentu. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený člen vlády, ostatní prítomní, dovoľte mi, aby som ako spoločný spravodajca predniesol spoločnú správu výborov o výsledku rokovania návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Martina Fronca, Pavla Hrušovského a Pavla Abrhana na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní.
Národná rada svojím uznesením z 15. decembra minulého roka sa uzniesla prerokovať tento návrh a pridelila ho dvom výborom, ústavnoprávnemu a výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila práve výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Tieto dva výbory prerokovali návrh a prijali k nemu uznesenie.
Gestorský výbor zároveň konštatoval, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku.
Samotné výbory k tomuto návrhu zaujali tieto stanoviská.
Aj ústavnoprávny výbor, aj Výbor Národnej rady pre vzdelávanie zhodne odporúčali Národnej rade Slovenskej republiky poslanecký návrh zákona schváliť so zmenami a doplnkami, ktoré sú uvedené v IV. časti spoločnej správy výborov. Sú to body 1 až 5, ktoré sú tam uvedené.
A gestorský výbor zároveň odporúčal plénu, aby hlasovalo o týchto návrhoch spoločne s tým, že odporúčal ich schváliť.
Gestorský výbor následne odporúča Národnej rade schváliť aj zákon ako celok v znení týchto pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v spoločnej správe.
Týmto uznesením výbor zároveň poveril aj mňa ako spoločného spravodajcu, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výborov, stanovisku návrhu gestorského výboru, a zároveň ma poveril predložiť návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, skončil som, pán predsedajúci, a zároveň sa hlásim do rozpravy ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 14:42 - 14:44 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Čaplovič, vzhľadom na náš nejak, myslím, priateľský vzťah, dúfam, že to vezmete v dobrom túto kritiku, ktorú prednesiem. A to je moje také prekvapenie, že z tejto strany ste zaútočili na novelu pána predsedu Sulíka, lebo ja by som očakával od človeka vašej kultúrnosti útok úplne z opačnej strany, pretože dnešný zákon pre periodické, neperiodické alebo o neperiodických knihách je v podstate daň vo výške päťdesiat až sto eur z každej vydanej knihy. To vám ako vydavateľ bývalý, nekomerčných kníh, môžem teda povedať.
A keby niekto tu predniesol zákon, ktorým by povedal, že uvaľme daň sto eur na každú domácu vydanú knihu na Slovensku, tak predpokladám, že by ste ho s hrôzou vyniesli z tejto snemovne a ja s vami, ale táto daň vám nevadí hoci je úplne rovnako reálna, pretože rovnako tých pätnásť výtlačkov stojí tieto peniaze, tých vydavateľov. To znamená a tento návrh pána Sulíka, ja by som naopak kritizoval z toho pohľadu, že teda on ušetrí peniaze vydavateľom Plus sedem dní, ktorým to naozaj možno až tak nechýba, a len zatiaľ nemieni ušetriť peniaze všetkým tým vydavateľom nekomerčnej literatúry, ktorým to naozaj chýba, a ktorí nemôžu vydávať dobrú slovenskú literatúru práve preto, že im chýbajú peniaze.
V slušnejších krajinách štát zaplatí to, že kúpi do svojich knižníc domácu literatúru, ale to žiadna vláda na Slovensku zatiaľ nezaviedla. A ja verím už pevne, že táto sa týmto smerom pohne, ale to, že na nich uvalí daň za to, že majú tú drzosť vydávať domácu nekomerčnú literatúru a prinúti ich teda touto daňou to zasielať štátnym knižniciam, toho sa obávam, že nie je ani tak ľavicové ako skôr drzé.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2011 12:30 - 12:31 hod.

Miroslav Beblavý Zobrazit prepis
Ja len veľmi stručne. Vo svojom prejave ste nejak nevyvrátili nič z toho, čo som povedal, takže budem reagovať na jednu vec.
Ja som slobodný vo svojom rozhodovaní. Neviem, ako sa cítite vy, a to, že budem slobodne hlasovať pred verejnosťou, ma žiadnu disciplínu nevynucuje ani ma tej slobody nezbavuje. Ja som, a to môžu vám kolegovia z klubu potvrdiť, sú tu viacerí, ja som na začiatku volebného obdobia v klube povedal, keď sa hlasovalo o pánovi Sulíkovi vtedy ešte, že ja, keď budem aj v tajnej voľbe hlasovať proti dohode klubu, tak to verejne na klube najprv poviem, pretože necítim potrebu na klube sa tváriť pred kolegami, že áno, určite a potom niekde v zákulisí si zaškrtnúť niečo iné. To som povedal, to som aj dodržal. Hovorím, ak mi neveríte, je tu viacero poslancov z SDKÚ, ktorí sú moji kolegovia, práve preto, že si nemyslím, že to je to, ako by sme mali riešiť veci, a preto ani tú vašu námietku, priznám sa, nepovažujem relevantnú.
Ďakujem.
Skryt prepis