Vážený pán predsedajúci, pán predseda, dámy a páni, zdá sa mi, že s pánom Sulíkom, s jeho podporou to také jasné nie je. Vypočul som si prejavy predstaviteľov jeho dvoch koaličných partnerov, veľa obhajoby v nich nezaznelo, a vrcholní predstavitelia KDH, tí, myslím, že už radšej odišli. Možno je to preto tak, že doslova každý deň prináša nové a nové dôvody na odvolanie Richarda Sulíka z funkcie predsedu parlamentu.
Jedným z nich, ktorý rezonuje už dlhšie, je jeho snaha odstrániť z Bratislavského hradu jazdeckú sochu kráľa Svätopluka. Odstraňovanie sôch je nepochybne barbarstvo a odstraňovanie sochy Svätopluka je navyše protislovenský čin. Politik, ktorý toto urobí, by si mal byť vedomý, že v slovenských dejinách zostane zapísaný navždy a predovšetkým ako ten, ktorý potupil jednu z najdôležitejších tradícií slovenskej histórie, ten, ktorý dal odstrániť Svätopluka.
Prečo sa vlastne Richard Sulík rozhodol bojovať so sochou Svätopluka? Určite nie preto, žeby pochyboval o historickom význame tohto panovníka alebo žeby tá socha urážala jeho estetické cítenie. Také veci ako slovenská história alebo umenie určite nie sú pre pána Sulíka také vzrušujúce ako napríklad lukratívne pozemky v Bratislave, ktoré je možné predať sebe samému a za pár mesiacov zarobiť na ich ďalšom predaji desiatky miliónov. To bolo, to bola zrejme, pán Sulík, tá vaša vlastná práca, ktorou ste sa tiež živili a na ktorú ste taký pyšný, ako ste nám to pred chvíľkou dokazovali.
Politik Richard Sulík má na zápas s kráľom Svätoplukom iné dôvody. Politické a pragmatické. V určitom okamihu totiž sa zazdalo predsedovi marketingovej strany SaS, že odstránenie jazdeckej sochy je dobrá téma, ktorá sa môže zapáčiť niektorým jeho voličom a predovšetkým môže prekryť jeho vlastné kauzy a množstvo koaličných problémov. Spomedzi nich môžeme spomenúť neplnenie viacerých kľúčových volebných sľubov a súčasne zvyšovanie daní, alebo také maličkosti, ako je utajovanie spolucestujúcich v lietadle do Salzburgu alebo tolerovanie nezverejnenia mena človeka, ktorý sa pokúsil korumpovať poslanca Matoviča.
Svätopluk sa dobre hodí aj na to, aby sa zabudlo na nehorázny zámer ovplyvňovať sčítanie hlasov v referende, čo médiá zhovievavo komentovali ako jazykový omyl. A pán Sulík naozaj dnes tu presviedčal, že "ovplyvniť" je "dohliadať". Ale ovplyvniť neznamená dohliadať. Ale vami nominovaní "dohliadači" môžu ovplyvňovať a vy ste ich k tomu aj inštruovali a to nie je faux pas, to nie je malicherná pohnútka, to je zločin proti demokracii. A vy ste už po tomto výroku mali sám odstúpiť z funkcie predsedu parlamentu. (Potlesk.)
Je to nepochybne nízka motivácia zakrývať vlastné prešľapy odstraňovaním sochy Svätopluka, ale čo sa dá čakať od kultúrneho barbara, ktorý sa zjavne domnieva, že dejiny Slovenska sa začínajú momentom, kedy bola schválená rovná daň. (Smiech v sále.)
Aby sme však úplne pána Sulíka nepodceňovali, musím povedať, že jeho odvaha odstraňovať sochy nie je slepá. Aj on pochopil, že na odstránenie sochy potrebuje viac než len svoju drzosť. A tak si zostavil na zamýšľaný účel komisiu, presnejšie povedané, politický tribunál. Je príznačné, že novinári túto porotu zavádzajúco nazývajú komisiou historikov napriek tomu, že historik zaoberajúci sa stredovekom, skorým stredovekom, je v tejto komisii len jeden. Táto komisia bola zostavená presne tak ako v 50. rokoch minulého storočia, aby posvätila politickú objednávku. Preto bola starostlivo zostavená iba z tých ľudí, ktorí sa k soche Svätopluka už predtým vyjadrili kriticky. Odporúčania tejto politickej komisie už poznáme: sochu premiestniť. Ale dôvody sú pochybné a veľmi chabé.
Podľa komisie odborníci na 9. storočie našli na soche toľko chýb, že sa dá preukázať, že nejde o sochu Svätopluka a je vraj len verejnou dohodou, že ju budeme takto nazývať. To je v oblasti posudzovania umeleckých diel naozaj unikátny názor. A ďakujem vám, pán Sulík, že ste nepoverili svoju komisiu posudzovaním sôch a obrazov iných historických postáv. Predstavte si napríklad tvrdenie o soche Árpáda v Budapešti, že nazývať toho muža na koni Árpádom je len akási verejná dohoda. A ako by dopadli početné obrazy a sochy napríklad Krista v renesančných scenériách alebo v rúchach, aké nikdy táto historická postava nemohla mať oblečené.
Ďalším dôvodom na odstránenie sochy je údajne nevhodné umiestnenie na barokovom nádvorí Bratislavského hradu s podtónom, že špeciálne socha Svätopluka by mala byť umiestnená len na takom mieste, o ktorom vieme s určitosťou, že sa na ňom tento panovník vyskytol. Dá sa len žasnúť nad takýmto prísnym nárokom, ktorý neberie do úvahy, že Svätopluk je širším symbolom Slovenska, ktorý oprávňuje postaviť mu sochu prakticky kdekoľvek na našom území, nehovoriac o tom, že kráľ, ktorý stojí na začiatkoch aj našej štátnosti, patrí práve na čestné nádvorie Bratislavského hradu, ktorý je jedným zo symbolov nášho štátu.
Dôvodom na odstránenie má byť aj dvojkríž na štíte jazdca, ktorý je pre komisiu diskutabilný. Ak však chceme vážne diskutovať o rovnoramennom dvojkríži na umeleckom diele a označovať ho takmer za fašistický, mali by sme byť potom dôslední a pozrieť sa napríklad na erb mesta Nitra, ktorého súčasťou je takisto rovnoramenný dvojkríž, pričom nie je vylúčené, že jeho korene siahajú práve do čias Svätopluka. A pýtam sa: Trúfne si slávna Sulíkova komisia povedať, že mesto Nitra má vo svojom erbe gardistický znak? A budeme v logike Sulíkovej komisie žiadať mesto Nitra, aby tento erb odstránila alebo zmenila? Ak je niekto diskutabilný a treba ho odstrániť zo štítu nášho štátu, je to práve Richard Sulík, pretože on robí hanbu Slovensku a degraduje funkciu predsedu parlamentu.
Priťažujúcim dôvodom pre Svätopluka má byť aj to, že inštaláciou sochy sa údajne zviditeľnila politická strana SMER - sociálna demokracia pred voľbami. Áno, je pravdou, že ak táto socha bola odhaľovaná za účasti najvyšších ústavných činiteľov, v danom čase boli v týchto pozíciách viacerí predstavitelia strany SMER - sociálna demokracia. Richard Sulík by však mohol zájsť ešte ďalej ako komisia a mohol by obviniť slovenských voličov, že takúto nehoráznosť dovolili. No pripomeňme, že pri odhaľovaní sochy boli aj iní predstavitelia: súčasný prezident, dvaja bývalí prezidenti, siedmi župani, predstavitelia cirkví, viacerých spoločenských organizácií, mnohí občania a v neposlednom rade bol tento akt požehnaný aj listom morálnej a duchovnej autority Slovenska kardinálom Korcom. Kým on vo svojom liste konštatuje, že socha Svätopluka je požehnaním pre Slovensko, súčasný predseda parlamentu a jeho politická komisia ju považujú zrejme za prekliatie. Jednoznačne ide o zvrátený zámer Richarda Sulíka odstraňovať sochu významnej postavy našich dejín z toho dôvodu, že o nej rozhodla predchádzajúca garnitúra.
Ak bude socha Svätopluka z Bratislavského hradu odstránená, bude to nevídaný precedens novodobých cenzorov a barbarov v našej histórii. Bude to dôkazom toho, že pre niekoho ešte stále môže byť na Slovensku kontroverzné všetko slovenské. Bude dôkazom toho, že si nevážime ani svoju históriu, ani samých seba. Bude to dôkazom nízkej, úbohej, barbarskej úrovne súčasného predsedu parlamentu a jeho pomáhačov. No predovšetkým to bude ďalší dôvod na to, aby bol z hradného vrchu odstránený Richard Sulík.
Dámy a páni, a poviem to ešte tretí raz, nie Svätopluk, z hradného vrchu treba odstrániť Richarda Sulíka.
Ďakujem. (Potlesk.)