Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážení páni ministri, vážené dámy kolegyne, páni kolegovia, budem sa venovať rozpočtovej kapitole ministerstva kultúry.
Keď pán minister predložil výboru pre kultúru a médiá na odsúhlasenie návrh rozpočtu ministerstva kultúry na rok 2011, mal veľmi krátke úvodné slovo a v tomto úvodnom slove pred poslancami vyjadril spokojnosť s tým, akú sumu sa mu podarilo vyrokovať s ministrom financií pre rezort...
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážení páni ministri, vážené dámy kolegyne, páni kolegovia, budem sa venovať rozpočtovej kapitole ministerstva kultúry.
Keď pán minister predložil výboru pre kultúru a médiá na odsúhlasenie návrh rozpočtu ministerstva kultúry na rok 2011, mal veľmi krátke úvodné slovo a v tomto úvodnom slove pred poslancami vyjadril spokojnosť s tým, akú sumu sa mu podarilo vyrokovať s ministrom financií pre rezort kultúry. Sumu, ktorú porovnával, tú konečnú, s predchádzajúcimi určenými limitmi výdavkov. Spokojnosť s tým, čo vyrokoval, a teda predložil poslancom na odsúhlasenie, vyjadril aj pre médiá. Ide o sumu celkových výdavkov vo výške 167 mil. eur.
Len pre porovnanie, v tomto roku rezort kultúry má k dispozícii výdavky vo výške 193,4 mil. eur, čo je o 26 mil. eur viac, a to sa bavíme o rozpočte, myslím, tohtoročnom, kedy bola ešte slovenská ekonomika v krízovom prepade na rozdiel od tohto roku, kedy je Slovensku prognózovaný najvyšší rast medzi štátmi eurozóny. To však len na okraj.
Podstatné je uvedomiť si, čo suma rozpočtovaných výdavkov pre budúci rok, s ktorou vyjadril minister spokojnosť, bude znamenať pre rezort kultúry. Keby som mal stručne vyjadriť svoj názor, poviem, že kultúra sa dostane do hlbokého útlmu, mnohé kultúrne podujatia a inštitúcie budú blízko kolapsu, viaceré kultúrne aktivity sa vôbec neuskutočnia.
Samozrejme, dá sa namietnuť, že toto je názor, stanovisko opozičného politika, ktorý chce vidieť veci čierno, navyše bývalého ministra kultúry, ktorý chce silou-mocou kritizovať svojho nástupcu. Žiaľ, v tejto chvíli nie som sám, kto vidí situáciu takto pesimisticky. Hodnotenie a predpoklady ešte tvrdšie obsahuje samotný návrh rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry. Pre pochopenie, sú to slová štátnych úradníkov, ktorí návrh rozpočtu nielen zostavovali, ale aj písali, ale aj najlepšie poznajú reálnu situáciu v rezorte. Dovolím si teda z textu návrhu rozpočtu uviesť niektoré pasáže.
Napríklad: "Rozpísané finančné prostriedky sú také nízke, že neumožňujú ich rozpis na všetky úlohy, ktoré by mali organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zabezpečiť. Neumožnia vynaložiť ani minimum finančných prostriedkov na podporu rozvoja múzeí, galérií a knižníc, na prezentáciu kultúrnych aktivít v zahraničí, na informatizáciu kultúry, na akvizície zbierkových predmetov a, samozrejme, na žiadne nové rozvojové programy." Alebo, opäť budem citovať: "Zastavenie, resp. obmedzenie podpory prioritných projektov bude mať veľmi negatívny dosah na národnú a štátom garantovanú kultúru, pozastaví naštartované progresívne trendy, investičné projekty, stabilizáciu a rozvoj štátnych inštitúcií. V neposlednom rade to bude znamenať utlmenie činnosti prevažnej väčšiny štátom zriaďovaných kultúrnych organizácií, a to najmä v oblasti ponuky kultúrnych produktov obyvateľstvu."
Toto sú vety a myšlienky z návrhu rozpočtovej kapitoly, s ktorou minister vyslovil spokojnosť. Ale tu sa Jóbove zvesti nekončia, môžeme pokračovať ďalej. "Výška ministrom vyrokovaných výdavkov spôsobí pokles kapitálových výdavkov o viac ako 30 %, to znamená, že okrem dokončenia rekonštrukcie bratislavskej Reduty sa nebude v budúcom roku rekonštruovať, obnovovať a zachraňovať žiadna významná budova." V návrhu sa tiež uvádza, že "na základe navrhovanej výšky rozpočtu ministerstvo nemohlo rozpísať výdavky na uskutočnenie významných kultúrnych podujatí, ako sú Bratislavské hudobné slávnosti, Bienále ilustrácií Bratislava, Zámocké hry zvolenské a ďalšie". Aj takéto priznanie sa nachádza v návrhu rozpočtu.
V komentári rozpočtu z pera úradníkov ministerstva sa píše aj o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky, a síce, že "je to v súčasnej dobe stabilizovaná inštitúcia a že znížením limitu výdavkov na rok 2011 nebude TASR schopná zabezpečovať úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona, čo v konečnom dôsledku destabilizuje celý mediálny systém". To je takisto citácia z materiálu predloženého pánom ministrom.
Napokon odcitujem aj posledné dve vety z návrhu rozpočtu, pretože sú mrazivé a smutné zároveň. "Efekt navrhovanej úspory v nadchádzajúcom rozpočtovom období v rezorte bude mať vážne spoločenské následky. Úspora finančných prostriedkov bude relatívna a znovunaštartovanie paralyzovanej odbornej činnosti, národných a celoštátnych kultúrnych inštitúcií si, naopak, vyžiada zvýšené náklady."
To je, dovolím si povedať, aj taký priamy útok na opodstatnenosť šetrenia a úspor, špeciálne tu, v rezorte kultúry.
Na záver sa nemôžem vyhnúť spomienke na chvíľu, keď pani premiérka Radičová uvádzala pána ministra Krajcera do funkcie. Bol som pri tom a dobre som počul jej slová o tom, že kultúra je prioritou. Možno aj preto musel pri obhajovaní návrhu svojho prvého rozpočtu pred nami poslancami výboru pán minister vysloviť spokojnosť s takto navrhovaným rozpočtom. Aká je realita, to dostatočne ilustrujú citáty z návrhu.
Dramatické dôsledky tohto návrhu pomenovali zodpovední úradníci ministerstva kultúry a minister to podpísal, takže musíme predpokladať, že sa s tým aj stotožnil.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis