Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 20:39 hod.

Ing.

Peter Pelegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 13:10 - 13:12 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, ja som sa prihlásil písomne, a keďže už som prihlásený, tak vystúpim. Ale budem krátky, pretože som pôvodne chcel predniesť tento pozmeňujúci návrh, ktorý pán poslanec Dostál s kolegom Solymosom predložil. A to som chcel na tom ukázať ten konštruktívny prístup v takýchto veciach opozície, pretože ráno sa rokovanie parlamentu rozbehlo veľmi rýchlo a páni poslanci Solymos a Dostál neboli v pléne a predsa len sa rokovalo do rána, takže nie všetci poslanci tu boli a bola veľká nieže šanca, ale bola veľmi malá šanca, že sa podarí získať pätnásť podpisov, keď ten bod by bol prišiel na rokovanie ešte pred hlasovaním. Preto my,poslanci za SMER spolu s niektorými kolegami aj z tých koaličných, ktorí tu boli, sme ten pozmeňujúci návrh si osvojili a získali sme tých pätnásť podpisov a boli sme pripravení tak tú situáciu riešiť naozaj nezištne, aby ten pozmeňujúci návrh naozaj mohol byť predložený na rokovaní počas druhého čítania tu v pléne. Keďže sa ale kolegom podarilo ešte stihnúť vyzbierať tie podpisy, tak samozrejme nemá význam, aby som to urobil ja. Ale vidíte, že mali sme poistku, takže určite by sa to do zákona bolo dostalo. A keďže ide opäť o ochranu osobných údajov a v kontexte toho, čo som vystupoval pri zákone o elektronických komunikáciách, vítam takúto úpravu, ktorá spresňuje sprístupnenie toho aj poštového tajomstva, a môžem povedať z tohto miesta, že tento pozmeňujúci návrh tak isto klub strany SMER - SD podporí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 11:10 - 11:11 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pani poslankyni Laššákovej, že podporila to vystúpenie a ten pozmeňujúci návrh a že sa tým zaoberali na ústavnoprávnom výbore. A, pán kolega Pado, ja si to veľmi dobre pamätám a v tomto vám trochu budem oponovať, pretože čo sa týka zákona o elektronických komunikáciách a prístupu k týmto údajom ja som bol minimálne takisto iniciatívny ako vládny poslanec vtedy, aby sme zvrátili tú snahu silových zložiek aj napriek tomu, že som bol súčasťou koalície. A keďže sme našli vtedy spoločnú reč všetci spolu, tak sme bojovali za dobrú vec. A bolo jedno, či sme boli z opozície alebo z koalície. A dúfam, že to tak bude aj teraz. Ja som preto aj vyzdvihol pozmeňujúci návrh pána poslanca Přidala, koaličného, a snažil som sa nehovoriť vo svojom vystúpení vôbec o vládnej koalícii a opozícii, ale o snahe silových zložiek, pretože tie silové zložky túto snahu majú vždy, či za nás, či za vás a my sme povinní naozaj chrániť to súkromie občanov, pretože tu nejde o súkromie naše, ale naozaj o súkromie všetkých občanov.
Takže ja pevne verím, že tak ako sme v tom období vedeli spolu zabojovať pri takejto technickej veci, ktorá má hlavu aj pätu, tak dúfam, že nájdeme aspoň pár poslancov aj u vás vo vládnej koalícii, aby sme zachovali minimálne tú úroveň ochrany osobných citlivých údajov občanov Slovenskej republiky, ako je tomu doteraz.
A ja ďakujem za konštruktívny prístup aj minule, keď sme takúto otázku spolu riešili. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:54 - 11:06 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda. Moje krátke vystúpenie k tomuto vládnemu návrhu zákona by som mohol začať aj známou vetou, že Veľký brat sa pozerá. A ak sa aj nie dostatočne pozerá, tak Veľký brat sa určite pozerať chce, pretože ustanovenia zákona o elektronických komunikáciách tak, ako vyšli z dielne vlády sem do parlamentu, opäť majú umožniť silovým zložkám veľmi jednoduchý a ľahký prístup k údajom telekomunikačným, či už je to obsah telekomunikačného hovoru alebo lokalizačné a iné údaje. To znamená, opäť sa silové zložky, či už polícia, tajná služba a iné služby a iné orgány pokúšajú do parlamentu vniesť ustanovenia a pokúšajú sa predložiť poslancom také návrhy, ktoré by im umožnili bez toho, aby museli požiadať súd o povolenie, získavať údaje zo súkromia občanov tohto štátu.
Tento jav nie je nový a silové zložky sa o toto pokúšali viackrát aj v minulosti, ale tento parlament vždy takúto snahu objavil a samozrejme na ňu aj korektne reagoval. A vždy prijal určité pozmeňujúce návrhy, ktoré sťažili prístup silovým zložkám štátu k osobným a veľmi citlivým údajom občanov. Tak je tomu aj dnes. Ešte raz opakujem, naše silové zložky by veľmi radi fungovali pod heslom Veľký brat sa pozerá a mal by vidieť čo najviac.
Som preto veľmi rád, že už gestorský výbor vo svojej spoločnej správe v bode 25 reaguje na snahu silových zložiek, pretože toto naozaj nie je ani problém pána podpredsedu vlády a ministra Figeľa, pretože ja viem, že v medzirezortnom konaní ministerstvo obrany a vnútra je vždy veľmi silné a navrhuje takéto veci. A poslanci, chvalabohu, zachytili túto snahu, kedy sa silové zložky chceli veľmi jednoduchým spôsobom, bez potreby povolenia súdu zmocniť lokalizačných údajov. To znamená, jednoducho povedané, aby mohli o komkoľvek si kedykoľvek vytiahnuť informácie, s kým telefonoval, ako dlho telefonoval, kde sa pri tom nachádzal a všetky konkrétne údaje o účastníkoch telefonického hovoru. To je absolútny zásah do súkromia, pretože to je také isté telekomunikačné tajomstvo ako samotný obsah telefonického hovoru. A je neprípustné, aby sme akejkoľvek silovej zložke štátu dovolili s takýmito citlivými údajmi narábať svojvoľne, na základe vlastného uváženia, keď sami viete, že sú pochybnosti o odpočúvaní, či už ústavných činiteľov alebo niektorých iných na základe nie možno čistých povolení súdnych. Takže mali by sme my dbať, teraz bez ohľadu na to, ku ktorej strane patríme, naozaj na to, aby sme zachovali ten stav, ktorý tu platil doteraz. To znamená, aby aj na získavanie lokalizačných údajov a technických údajov prevádzkových bol potrebný súhlas súdu a povolenie súdu. V opačnom prípade sa silové zložky takýchto údajov, ku ktorým inak chcú mať bezplatný online prístup, dostať nebudú môcť.
Som preto rád, že aj pán kolega Pŕidal ešte precizuje tento pozmeňujúci návrh, pretože naozaj podporujem, aby v prípade, keď sa jedná o pátranie po nezvestnej osobe alebo pátranie po motorovom vozidle, v ktorom je zabudovaný systém so SIM kartou, aby bolo možné lokalizačné údaje vyžiadať aj bez potreby súdu.
A to obsahuje pozmeňujúci návrh pána poslanca Přidala a on ho predniesol tak v tichosti a kľudne, ale naozaj, páni poslanci, to je významný pozmeňujúci návrh, ktorý treba, aby ste mu priložili veľkú váhu a aby sme naozaj spoločne podporili a neschválili tak ustanovenia, ktoré si do zákona o elektronických komunikáciách pretlačili tak ako vždy, silové zložky, či už je to vnútro alebo je to obrana. Takže podporujem takýto návrh a dovoľte, aby som ešte aj ja predložil ďalší. A ten sa týka povinnosti ukladať tieto osobné údaje nás všetkých a všetkých občanov, ktorí využívajú telekomunikačné služby, ale aj internet, to je tzv. uchovávanie dát. Uchovávanie dát lokalizačných a prevádzkových nám prikazuje smernica európska, ktorá hovorí, že členské štáty sú povinné uchovávať údaje o tom, kto, s kým, kedy telefonoval, ako dlho telefónny hovor trval, kde sa pritom aj konkrétne daní účastníci nachádzali plus všetku e-mailovú komunikáciu, s kým ste si posielali e-maily, aké webové stránky ste navštívili a tak ďalej, takisto uchovávať po určitú dobu. Smernica prikazuje tieto doby na úrovni - pri telefonických hovoroch 12 mesiacov, pri internetovej službe 6 mesiacov. Iste si pamätáte, kolegovia, ktorí tu sedeli aj v minulom volebnom období, že už v minulom volebnom období bol do vlády predložený, bola predložená novela zákona o elektronických komunikáciách, kde sa takisto silové zložky pokúšali túto hranicu natiahnuť na maximum a chceli údaje o telefonických hovoroch zachovávať až 24 mesiacov a internet dokonca 12 mesiacov. V tomto vládnom návrhu zostáva telefónia na úrovni predchádzajúcej platnej právnej úpravy, to znamená 12 mesiacov, avšak pri internete ide zase o pokus zväčšiť túto dobu na 9 mesiacov. To znamená, silová zložka by chcela o každom občanovi tohto štátu vedieť po dobu 9 mesiacov spätne, s kým si e-mailoval, kto na druhej strane bol príjemcom jeho pošty, aké stránky navštevoval, atď. Mám za to, že nie je potrebné pre odhaľovanie trestných činov uchovávať dáta všetkých občanov tohto typu až 9 mesiacov. Preto dovoľte, aby som predložil pozmeňujúci návrh a vrátil tak uchovávanie dát do pôvodného stavu, tak ako je to platné aj dnes. A chcem len pripomenúť, že takúto zmenu pred troma rokmi podporilo tu stodvadsaťštyri poslancov pléna, to je viac ako ústavná väčšina, to bolo prierezovo celým politickým spektrom. To bol tiež môj pozmeňujúci návrh, kedy sme zmenili ministrovi vnútra tie lehoty na polovicu.
Preto mi dovoľte predložiť pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o elektronických komunikáciách, tlač 388.
Bod 1. K čl. I. V § 58 ods. 5 písm. a) sa slová "9 mesiacov" nahrádzajú slovami "6 mesiacov".
Odôvodnenie: Európska smernica o uchovávaní údajov 2006/24 vyžaduje od telekomunikačných spoločností, aby uchovávali údaje lokalizačné a prevádzkové o komunikácii všetkých svojich zákazníkov za účelom vyšetrovania, odhaľovania a stíhania závažných trestných činov tak, ako boli definované v zákonoch členských štátov. Ak ide o pripojenie k internetu, internetovú elektronickú poštu a telefonovanie prostredníctvom internetu, stanovuje smernica minimálnu dobu uchovávania týchto dát na 6 mesiacov. Nakoľko takéto ustanovenia predstavujú výrazný zásah do súkromia občanov, navrhuje sa v tomto pozmeňujúcom návrhu, aby aj nový návrh zákona ukladal túto povinnosť operátorom na rovnakú dobu ako doteraz, to znamená na minimálnu dobu 6 mesiacov a nepredlžoval ju zbytočne až na 9 mesiacov.
Takže naozaj, kolegyne a kolegovia, prosím, berte ten pozmeňujúci návrh, ktorý som predložil nie osobne, teda neprihliadajte na to, že ho predložil poslanec opozície. Naozaj v tomto ide o súkromie a práva na súkromie všetkých občanov Slovenskej republiky a my ako zákonodárci sme povinní ho chrániť do maximálnej možnej miery, tak aby sme našli tú zdravú hranicu medzi požiadavkami štátu pri boji proti organizovanému zločinu, terorizmu atď., ale na druhej strane tá línia je veľmi citlivá a je našou povinnosťou ochrániť osobné údaje a veľmi citlivé údaje, ktoré si každý naozaj chráni v maximálnej možnej miere. Preto vás veľmi pekne chcem poprosiť o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu tak, ako sme to spravili spoločne stodvadsiati štyria či stodvadsiati piati pred troma rokmi, ak si dobre pamätám.
Zámerne som do toho pozmeňujúceho návrhu už nevkladal žiadne iné momenty, ako je možno povinnosť, aby štát začal konečne platiť operátorom za služby, ktoré od nich vyžaduje. Táto téma sa tu už vlečie niekoľko rokov, samozrejme ani počas našej éry vládnucej sme to nevyriešili a naozaj, že tí operátori musia v rámci toho svojho podnikania, toho svojho povolenia znášať aj náklady na odpočúvanie a na ukladanie dát, ktoré štát od nich vyžaduje. Možnože do budúcna, keby sme tým operátom museli ako štát platiť za každé jedno odpočúvanie a za každé jedno ukladanie takýchto osobných údajov, možno by ten štát odpočúval tak nejak efektívnejšie a možno v menšej miere, pretože by mu narastali za každý jeden odpočutý hovor nejaké náklady, takže by sa možno odpočúvalo len tam, kde treba a možno nie tak nejak preventívne aj viac, ja neviem, ako je to v skutočnosti. Takže, aby som naozaj neohrozil prijatie toho pozmeňujúceho návrhu, nič iné v tom nie je a ja vás veľmi pekne prosím, skúste si to pozrieť, ak by ste našli v tom nejakú logiku, vraciame ten stav do pôvodného, tak ako už trvá niekoľko rokov.
Ešte pre malú informáciu, krajina ako Nemecko, ktorá implementovala túto smernicu o povinnom uchovávaní dát, má rozhodnutie Ústavného súdu Nemeckej spolkovej republiky, ktoré hovorí, že je to zásah do práv a súkromia občanov a museli takéto ustanovenia zo svojho právneho poriadku dať preč. V rámci Európskej únie je asi päť alebo šesť krajín, ktoré dodnes takúto smernicu neimplementovali, z dôvodu toho, že odmietajú takýmto spôsobom zasahovať do práv občanov na súkromie. A dokonca už dnes sa v rámci hodnotiacej správy v rámci Európskej únie vyskytujú hlasy, aby tá smernica bola revidovaná a aby sa mnohé z týchto limitov 24 alebo 12 mesiacov, 9 mesiacov skrátili dokonca na 3, pretože sa zistilo, že pre efektívne odhaľovanie trestných činov nie je potrebné sledovať niekoho, internetovú komunikáciu 9 mesiacov a telefonickú komunikáciu rok dozadu.
Takže toľko môj pozmeňujúci návrh, ja vás chcem veľmi pekne poprosiť o jeho podporu, nekoliduje so žiadnym bodom spoločnej správy. Pán predkladateľ, nech sa páči, ale jeden originál je už odovzdaný na tom organizačnom odbore a máte ho rozdaný v laviciach. Takže ja pevne verím, že som nepredniesol nič kontroverzné, čo by mohlo narušiť nejak prijatie toho. A myslím, že môže sa k tomu vyjadriť aj pán navrhovateľ a povie, či som tak ďaleko od pravdy, alebo som vám hovoril nejakú nepravdu. Dobre?
Ďakujem veľmi pekne a naozaj skúste k tomu pristúpiť zodpovedne, ide o osobné údaje, citlivý údaj všetkých občanov Slovenskej republiky. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 5:43 - 5:45 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani predsedníčka, na úvod len krátku otázku: A čo ste vyriešili v Častej-Papierničke za celý deň a polnoc, dokopy čo? Nič.
Keď sa mám vyjadriť k tej rozprave, tak áno. Pár poslancov vás bránilo, dokonca jeden má s vami asociáciu polonahej ženy na priečelí plachetnice, ale z tých diskusií ministrov sa mi skôr zdá, že páni ministri bránili skôr svoje ministerské kreslá a nie vás ako osobu, pretože si veľmi dobre uvedomujú, že ak by ste boli odvolaná alebo by ste nebodaj odišli dobrovoľne, tak by o tie kreslá prišli. A to mi je tak ľudsky ľúto, pretože z ich úst som necítil až také úprimné slová, z ktorých by bolo jasné, že im záleží na vás.
A ešte takú krátku informáciu pred tým, kým sa rozídeme, lebo už som sa neprihlásil do rozpravy, aby sme nepredlžovali čas. Pravdepodobne akcia Singapur už začala, pretože niektorým podnikateľom na Slovensku sa začína naozaj veľmi dobre dariť, pretože majú možnosť nakupovať od štátneho podniku v správe ministerstva hospodárstva naozaj lukratívne pozemky v rekreačných oblastiach za veľmi super ceny. Mám tu len také dve vzorové zmluvy z júla 2011. Ja vám ich potom dodatočne doručím, pani premiérka, a budem veľmi rád, ak osobnou iniciatívou sa budete zaujímať o to, akou súťažou, či bola vôbec nejaká, či cena je primeraná, boli tieto lukratívne pozemky predané dotyčným subjektom. Dokonca jeden z nich, len pre vašu zaujímavosť, vyplatil kúpnu cenu štátnemu podniku v hotovosti, čo už samo osebe je podozrivé. Ale ešte raz opakujem, Singapur už začal a podnikateľom už je naozaj za vašej vlády dobre.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 2:34 - 2:34 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán poslanec Zajac, hovorili ste o tom, že to vládnutie je také obtiažne, vyžaduje veľkú trpezlivosť, je ťažké. No, keď je to vládnutie s vami, tak tomu sa ani nečudujem, že je tomu tak. Ale povedali ste, že treba komentovať aj to dianie, aké bolo za našej vlády, aké je za vašej vlády, ja to tu spomeniem, pretože nejak sme to tak, myslím, prešli veľmi ľahko. A mňa zarazila vaša poslanecká iniciatíva, kedy vy štyria poslanci z OKS, ak sa nemýlim, ste predložili návrh zákona, ktorým ste mienili riešiť predĺženie licencií telekomunikačných operátorov. Zaujímavé, že ste si vybrali jedno z najlukratívnejších prostredí v hospodárstve, kde sa hýbu naozaj miliardy korún, korún zisku, a vy štyria poslanci ste si dali za úlohu, že idete týmto operátorom poriešiť predĺženie ich licencií. Neviem, dávam otázku, či to bolo predtým alebo potom, ako MOST - HÍD vám odmietol vydať nejaké prostriedky z volieb, ale tú otázku nechám teda nezodpovedanú, nech si na to zodpovie každý po svojom. A aj to svedčí o neschopnosti vlády, ktorú riadi pani premiérka Radičová, pretože takéto zásadné otázky, ktoré majú naozaj vážny vplyv a majú byť súčasťou závažnej politiky štátu, nemajú riešiť nejakí štyria poslanci OKS, ale má ich riešiť vláda a rezortný minister. Takže to je zlyhanie aj premiérky, nielen vaše.
A na záver. Hovorili ste o tom, že netreba hovoriť o žiadnych variantoch, pretože ste sa rozhodli podporovať pani poslankyňu či pani premiérku Radičovú. No, pán poslanec, vy už inú variantu ani nemáte a ani inú nikdy nebudete mať. Takže je pravdou, že o iných už ani rozmýšľať nemusíte.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 0:20 - 0:21 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, no a práve aj kvôli tomu, čo ste povedali, je potrebné, že musíme tu dnes sedieť a hovoriť o odvolávaní pani premiérky, pretože ak sa vám ju darí obalamutiť vašimi rečami a ona vám to ešte aj verí, čo rozprávate, tak naozaj nemôže sedieť na tej stoličke, pretože výstavba diaľnic za celý rezort pod vaším vedením ide do záhuby. Tie diaľnice nepotrebujú tie prívlastky, o ktorých vy hovoríte, ako svedomie a neviem čo ešte všetko, ony potrebujú betón, štrk, asfalt a všetok ten materiál a pracovné sily, aby boli hotové. A, žiaľ, tou vašou cenovou vojnou sa stane to, že víťazi, ktorí vyhrávajú za ceny, ktoré pomaly nedosahujú ani cenu materiálu, urobia to, že prestanú platiť svojim malým subdodávateľom a vrátime sa do obdobia ministrovania Pavla Prokopoviča a Radičovej vláda bude zase známa tým, že za jej vedenia z verejných financií budú krachovať malí, drobní podnikatelia, ktorí tým veľkým firmám svoje práce odviedli a tie im aj vďaka takýmto nízkym cenám, vysúťaženým, platiť nebudú.
Takže aj z tohto dôvodu si myslím, že Iveta Radičová je zrelá na odvolanie, pretože ak vám verí tieto veci, ktoré jej vy rozprávate, a myslí si, že to je dobré a že ten rezort aj vy osobne vediete dobre a toleruje vám to, nemá viac sedieť na tej stoličke, na ktorej sedí.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 21:51 - 21:52 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Raši, ja práveže súhlasím s vami, že ste okrem daňového úradu otvorili aj ďalšie oblasti, ako zdravotníctvo a narábanie efektívne s verejnými prostriedkami, pretože za to všetko je zodpovedná predsedníčka vlády v konečnom dôsledku.
A ja veľmi krátky budem tentokrát a ja len dám takú otázku aj vám, aj nám všetkým, či vôbec môže efektívne a transparentne s verejnými prostriedkami narábať subjekt, ktorému ukradnú 18 mil. korún a niekoľko rokov to ani nezbadá. A, žiaľ, podpredsedníčkou takéhoto subjektu je naša pani premiérka. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 21:04 - 21:05 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, na úvod len krátko. Začali ste tým, že kto získal dôveru, kto nezískal. Naozaj, len pre vašu informáciu, skúste si len porovnať, koľko hlasov preferenčných získal predseda Robert Fico, koľko ste získali vy, ja vôbec neviem, ale len teda, aby sme tú dôveru dali nejak na poriadok.
Ale chcem vám povedať jednu vec. Už som tu druhé volebné obdobie a v minulom volebnom tu bol taký, to bol síce exminister, ktorý za tým rečníckym pultom tak strašne plamenne a so zápalom rečnil a komentoval činnosť nášho ministra, no a keď sme mu vytiahli také dve alebo tri malé zmluvy s cyperskými spoločnosťami, tak zbledol, zastavil sa mu krvný obeh a už nevydal ani hláska.
Ja vám osobne želám, aby sa vám to po štvorročnom vašom pôsobení tu nestalo, aj keď som presvedčený, že podľa toho, ako pracujete, vás to tu čaká a neminie.
A tiež som si skúsil niečo predstaviť, tak ako ste vyzývali vy nás, a predstavil som si, že by som bol vojak v armáde, na čele ktorej stojí minister ako vy. No hrôza! Ešte šťastie, že mám modrú knižku. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 20:39 - 20:41 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec, ty si vo svojom príhovore dal také otázky, či sa kvalita premiéra, alebo schopnosti posudzujú podľa toho, či ju ministri poslúchajú, či sa vláda stará transparentne, neplytvá. Ja si myslím, že áno, minimálne premiér by mal vedieť, čo sa v rezortoch deje a ako sa tí ministri správajú, a v prípade, že konajú niečo nekalé, mal by zasiahnuť. A okrem tých káuz, ktoré sa tu spomenuli, je aj množstvo ďalších.
Chcem len povedať, že napríklad dodnes sedí na stoličke riaditeľa štátneho podniku v rezorte hospodárstva človek obvinený z korupcie, ktorý veselo podpisuje zmluvy a potichučky sa predávajú štátne majetky za zaujímavé ceny, veľmi v tichosti bez dohľadu verejnosti. A to si myslím, že svedčí o tom, či pani premiérka vôbec tuší, čo sa deje v rezortoch, a či sa jej páni ministri naozaj správajú tak, ako vyhlasuje ona, transparentne, zodpovedne a neplytvajú štátnymi zdrojmi. A keď je ticho a vie o tom, tak potom zase posväcuje konanie jednotlivých rezortov. A to si myslím, že nesvedčí o kvalite premiérky a mám vážne pochybnosti, či ona vôbec vie, čo sa v jednotlivých rezortoch deje.
Ja verím, že budem mať možnosť vystúpiť a budem to môcť pani premiérke, ale predpokladám, že to bude niekedy nad ránom, a ak ona vydrží do rána, tak potom jej to budem, dúfam, môcť ukázať a spýtať sa jej, aký je jej postoj k týmto zmluvám.
A na záver, keď už hovoríme o tej premiérke, premiérka by mala byť naozaj najsilnejšou členkou vlády. A chcem sa ťa spýtať teraz naozaj tak kamarátsky, osobne, keby si potreboval, Jozef, niečo vybaviť v ekonomickej oblasti alebo celkovo hocičo iné, išiel by si za Radičovou alebo za Miklošom?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 10:57 - 10:58 hod.

Peter Pelegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Ja chcem len doplniť pána kolegu Pada a chcem ešte upozorniť kolegov a pripomenúť im aj postoj ministra životného prostredia, ktorý pri predložení toho pozmeňujúceho návrhu, ktorý teraz pán prezident oponuje, tíško sedel, nepovedal ani jedno slovo, a pritom dobre vieme, že takýto pozmeňujúci návrh by mohol mať aj významný dopad na životné prostredie, pretože mnohí by sa mohli zbavovať svojich vozidiel a vrakov tak, že by ich niekde vyhodili na čierne skládky a čestným vyhlásením by vozidlo vyradili. Vtedy tu sedel ako taký dubák pod stromom a nepovedal ani jedno najmenšie slovo, ale keď išlo o Recyklačný fond a aby mohol mať podpis pod tými stá miliónmi eur každý rok, tak vtedy horlivo tu obhajoval a diskutoval. A ten rozdiel medzi jeho vystúpeniami bol asi päť minút.
Takže tam som si uvedomil, asi o čo ide ministrovi životného prostredia, a bol som naozaj, naozaj som bol veľmi nespokojný s jeho postojom, pretože on, ktorý má dbať aj na ochranu životného prostredia, pri tomto pozmeňujúcom návrhu bol absolútne ticho a nepovedal ani najmenšie slovo.
Takže ja chcem aj za klub SMER - sociálna demokracia vyjadriť podporu pripomienke pána prezidenta a určite ju podporíme a pevne verím, že aj iní kolegovia. A som aj vďačný za postoj váš, pán poslanec, že tu pripomienku takisto ste ochotný podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis