Ďakujem pekne. Poprosil by som, keby ste mi spustili monitor, lebo budem mať aj obrazovú prílohu k svojmu vystúpeniu. (Prezentácia na obrazovkách v sále.) Ďakujem pekne.
Vážený pán predseda Národnej rady, vážená pani premiérka, ctení páni poslanci, poslankyne, páni ministri, dovolil som si svoje vystúpenie obohatiť aj o obrazovú prílohu, a pokiaľ sa vám bude zdať, že na niektorých z tých obrázkov nevidíte takmer nič, tak je to úplne prirodzené, lebo naozaj mnohí občania Košíc Daňový úrad v Košiciach nevedia nájsť. (Potlesk.)
Chcel by som sa spýtať, že kam až ste schopní zájsť pri obhajovaní straníckeho klientelizmu, keď kvôli tomu, aby ste zabezpečili okresnému predsedovi príjem, obetujete väčšinu ľudí druhého najväčšieho mesta na Slovensku. Naozaj sa daňové úrady sťahujú mimo užšieho či širšieho centra Košíc. A ja navrhujem a dávam vám pomocnú ruku, pokiaľ naozaj treba zaistiť živobytie človeku, ktorý je zhodou okolností aj okresný šéf SDKÚ, som schopný urobiť v Košiciach verejnú zbierku. Radšej sa mu budeme každý mesiac skladať na živobytie, ako by sme mali hľadať daňový úrad na periférii Košíc. (Potlesk.)
V tejto súvislosti som napísal aj list. Napísal som ho Daňovému riaditeľstvu, napísal som ho, poslal som ho pani premiérke, poslal som ho Aliancii Fair Play, poslal som ho Transparency International, poslal som ho niektorým médiám. Bohužiaľ, ako to už býva, kone, ktoré ťahali poštové vozy, zdochli a holuby boli zostrelené, takže sa tento list nikde nedostal a neprišla naňho žiadne reakcia. Tak dovoľte, aby som vám z neho aspoň trochu prečítal.
"Na základe podnetov a sťažností Košičanov som ako primátor mesta Košice povinný reagovať na súčasnú situáciu ohľadom zamýšľaného sťahovania daňových úradov v Košiciach do jedného objektu na preriférii mesta na Rozvojovej ulici v Košiciach. Keďže ešte", bolo v to čase, keď ešte nebola podpísaná zmluva.
"Keďže ešte nie je podpísaná zmluva o prenájme budovy, apelujem na kompetentných, aby včas prehodnotili tento zámer. Postrehy Košičanov a samotných pracovníkov košických daňových úradov, ktorí sa majú do vybraného spoločného objektu sťahovať, sú pre mňa dôležité a relevantné. Vyplýva z nich, že takto vybrané nové sídlo daňovej správy v Košiciach by jednoznačne malo nevyhovujúcu polohu so zlým dopravným prístupom a neadekvátnymi možnosťami parkovania. Navyše zastávka mestskej hromadnej dopravy sa nachádza vo veľkej vzdialenosti od budovy a s možnosťou dopravy zamestnancov a návštevníkov daňovej správy iba jedným spojom. Zastávka mestskej hromadnej dopravy z centra mesta je na opačnej strane rušnej štvorprúdovej cesty, cez ktorú je veľmi komplikovaný prechod pre chodcov. Na tejto ceste je dokonca povolená rýchlosť 70 km/hod. Objekt sa nachádza na periférii mesta a dôležité úrady v ňom umiestnené by teda boli občanom i zamestnancom veľmi zle prístupné.
Verím, že sa nájde na kompetentných miestach dostatok zdravého rozumu a pochopenia pre záujem verejnosti, ktorý musí byť aj v takomto rozhodovacom procese prvoradý."
Vážená pani premiérka, dovoľte mi, aby som vám odprezentoval naozaj pár záberov z toho, kde sa nový daňový úrad v Košiciach nachádza. Čiže pokiaľ sa vám zdá, že vidíte len zeleň a vzadu nejakú malú budovu, nie je to vstup do botanickej záhrady, ale je to jediná cesta, ktorá prichádza k daňovému úradu, kde nie je žiaden chodník, a tam vzadu v diaľke, to je nová budova daňového úradu. Je to budova na Rozvojovej ulici. Keď si pozriete bežné centrá miest, či užšie, či širšie, Rozvojové ulice sa väčšinou nenachádzajú v centrách miest. A tak je tomu aj v Košiciach. Je to okrajová zóna, ktorá doteraz bola charakteristická prítomnosťou skladov, alebo uvidíte na ďalších fotkách, nachádza sa tam sklad vozidiel Peugeot. Je to naozaj ulica rozvojová, ktorá slúži na ďalší rozvoj najmä priemyselných Košíc.
Čo sa týka parkovacích kapacít, tie nepostačujú ani a nebudú postačovať ani pre zamestnancov spojených daňových úradov, nieto ešte pre obyvateľov mesta. Tam vzadu je daňový úrad. Tá zeleň pred tým, to nie je miesto na paintball. To je realita, ako je daňový úrad pred Košičanmi skrytý.
Daňový úrad sa nachádza na ceste, kde je povolená rýchlosť 70 km/hod. Iste uznáte, že bežne sa sedemdesiatka v mestách nepovoľuje a sedemdesiatka je väčšinou umožnená len na komunikáciách, ktoré vedú z alebo do mesta, a musíte uznať, že cez takúto cestu je výrazne komplikovaný prechod pre akéhokoľvek občana.
A čo je ďalší dôležitý fakt. V Košiciach máme desiatky spojov mestskej hromadnej dopravy. Sú to električky, trolejbusy, sú to autobusy. Na túto adresu, na Rozvojovú ulicu, ide iba jeden spoj, ide iba jedna električka v skorých a v neskorých večerných hodinách, keď už daňové úrady nepracujú, tam chodia dva robotnícke spoje, čiže naozaj ide o miesto, ktoré je reálne pre občanov mesta nedostupné.
Skúste si prestaviť prejsť cez takúto cestu, štvorprúdovú cestu ku daňovému úradu. Myslím si, že ani Usain Bolt by to nedokázal, hlavne keď sa po tejto ceste niekedy rútia vodiči takou rýchlosťou, ako svojho času tu pán prítomný minister Galko.
Tu je ďalší záber z tejto cesty, naozaj je to cesta, kde je povolená rýchlosť 70 km, tam za tou zeleňou je daňový úrad.
Dovoľte mi, aby som upriamil pozornosť na jeden bilbord, ktorý teraz v sále pri daňovom úrade nachádza, je tam šípka, ktorá predtým, vedľa nej je napísané "Prenájom - podnikateľské priestory". Pokiaľ naozaj reálne daňový úrad nefunguje, prosím pani premiérku a kompetentných, aby toto svoje rozhodnutie zmenili. Je naozaj v neprospech všetkých ľudí, ktorí sa budú potrebovať na tento daňový úrad dostať.
Dovoľte mi ešte, aby som sa vrátil k námietkam, ktoré tu odzneli, že koľko sa na prenájme tejto budovy pre daňový úrad ušetrilo. Viete, máme v Košiciach aj miesta, kde sú prenájmy ešte lacnejšie, a je ťažké porovnávať budovy, ktoré sa nachádzajú v centre mesta alebo v širšom centre mesta, s budovami, ktoré na nachádzajú v takto neprístupnej lokalite. A možnože kedy Daňové riaditeľstvo hľadalo trošku viac, tak našli by priestory možno aj v lokalite Luníka IX alebo v iných ešte menej atraktívnych lokalitách, kde tie nájmy by boli určite výrazne symbolickejšie. (Potlesk.)
Chcel by som sa ešte vrátiť k jednej pomerne závažnej udalosti, ktorá sa stala, ktorá sa stala dnes a ktorá naozaj nesvedčí o tom, čo tu bolo opakovane proklamované, ktorá nesvedčí o transparentnosti. Pani premiérka tu vtedy nebola, dnes boli prijaté zákony, ktoré, tak ako sídlo daňového úradu, idú proti ľuďom a ktoré nenesú absolútne žiadne známky transparentnosti.
Dovoľte, aby som zopakoval, čo som vo faktickej pripomienky povedal. Bol prijatý zákon, z ktorého vypadla veta, že celý proces kategorizácie liekov musí byť v súlade so zákonom o správnom poriadku, čím sa odstránili legitímne kroky sťažovateľov na kategorizačný proces. V zákone to bolo, dnes to zo zákona vypadlo. Po druhé zo zákona vypadla možnosť verejného prístupu na zasadania Kategorizačnej komisie. Stalo sa to dnes.
Tak mi povedzte, čo je na tom transparentné? Máte plné ústa transparentnosti, a pritom dve veci, ktoré túto transparentnosť v zákonoch garantovali, z nich jednoducho vyhodíte preč. (Potlesk.)
Za ďalšie. Celý priebeh prijímania zdravotníckych zákonov sprevádzali stovky pripomienok, bolo k zákonu o lieku viac ako 1 000 pripomienok, z toho bolo viac ako 400 zásadných pripomienok. K tomuto zákonu bolo prednesených viac ako 150 pozmeňujúcich návrhov, čo si myslím, že tiež svedčí o kvalite zákona, ako bol pripravený. Ale hlavne bol prijatý napriek tomu, že s ním bol odpor laickej aj odbornej verejnosti. Uprednostnili sa záujmy finančných skupín a majiteľov sietí lekární pred požiadavkami lekárnikov, ale aj pred požiadavkami pacientov a zdravotníckej verejnosti.
A dnes bol prijatý zákon, ktorý v roku 2009 bol zablokovaný 128 poslancami a ktorý aj toho roku ste zablokovali, keď ho prezident vrátil, 85 hlasmi. Tak pýtam sa, čo sa stalo, že naraz koalícia tento zákona vrátila?
Bol prijatý ďalší zákon, ktorý ide jednoznačne proti ľuďom, a takýto zákon by nemal vôbec opustiť pôdu vlády Slovenskej republiky. Ja som ho nazval zákonom o smrti a možno aj, možno len prijatie tohto zákona by malo stačiť na to, aby nielen minister zdravotníctva, ale celá vláda podala demisiu. Bol prijatý zákon, ktorý zabraňuje vstupu nových liekov pre našich pacientov tak, ako tomu bolo doteraz. Opakujem, napriek pozmeňujúcim návrhom, ktoré boli dané v parlamente, tento zákon sťažuje vstup nových liekov, najčastejšie onkologických liekov, pre našich pacientov tak, ako tomu bolo doteraz. A na toto niekto z našich pacientov, bohužiaľ, doplatí.
Vážené dámy, vážení páni, chcem využiť tento priestor ešte na vrátenie sa k jednej kauze, ktorá bola pomerne dobre živená v médiách a ktorá ale nebola dopovedaná do konca, a bola to kauza jednoznačného klientelizmu, ktorý sa udial v raných mesiacoch vládnutia novej vlády. Možno si pamätáte, že zázračne zrýchleným procesom sa umožnilo jednej z firiem vyrovnať cenovú ponuku druhej z firiem, išlo o vakcíny, čím získala na trhu výhodu, ktorú by ináč nemala. Veľmi stručne vám len pripomeniem, o čo išlo, pretože opakovane bolo aj zo strany pani premiérky hovorené, že pri tomto procese, ktorý pán minister takto urýchlene za 24 hodín urobil v prospech firmy, kde pracuje jeho brat, sa ušetrili verejné prostriedky. Neušetrili sa verejné prostriedky a pani premiérka o tom musí vedieť, pretože som na to upozorňoval aj jej poradcov, ktorí vedeli, čo sa deje.
Firma A mala schválený doplatok dajme tomu 30 eur, ktoré platí poisťovňa, a teda táto vakcína bola pre pacientov zadarmo. Firma B, jej liek stál 30 plus 3 eurá, a keďže poisťovňa platí iba 30 eur, tak bol predpoklad, tie 3 eurá by si musel doplatiť pacient a z toho reálne vyplývalo, že zrejme pacienti si budú skôr voliť liek, za ktorý doplatok nie je. Udialo sa to, že aj firme, ktorá mala o 3 eurá drahší liek, teda tie 3 eurá by si museli platiť pacienti, sa povolilo znížiť cenu na úroveň 30 eur, čiže na tú sumu, ktorú prepláca zdravotná poisťovňa.
Chcem vám povedať, že v tomto prípade sa neušetrili žiadne zdroje verejného zdravotného poistenia. Neušetrila sa ani jediná koruna a všetky informácie o ušetrení verejných zdrojov boli klamstvo. Zdravotná poisťovňa vždy prepláca len sumu X a firma, ktorá mala cenu lieku za sumu X plus 3 eurá, tým, že sa jej umožnilo za 24 hodín znížiť túto sumu, získala konkurenčnú výhodu na trhu. Nič iné. Čiže nešlo o žiadnu úsporu verejných prostriedkov, nešlo o žiadnu výhodu pre pacientov, išlo o obyčajný klientelizmus.
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som teda pohľadom na dobre nájditeľný daňový úrad v Košiciach ukončil túto prezentáciu a naozaj by som poprosil všetkých, ktorí sa k tomuto vyjadrovali a ktorí to obhajovali, aby prišli do Košíc a aby si potencionálne miesta daňových úradov naozaj skutočne pozreli. Cena za priestory v tejto lokalite Košíc, ich zlá dostupnosť nemôže byť nijako porovnávaná s akoukoľvek inou budovou, ktorá sa nachádza v užšom alebo v širšom centre Košíc.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Sulík, Richard, predseda NR SR
Ďakujem. S faktickými poznámkami sa prihlásili siedmi poslanci.
A slovo má pán poslanec Štefanec.