Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.6.2014 o 14:18 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 1.7.2014 11:38 - 11:39 hod.

Juraj Blanár
Pán predseda, chcel by som poprosiť, aby do protokolu z dnešného rokovania o hlasovaní bolo zaznamenané, že pri tlači 1053 som sa chcel zdržať, hlasovacie zariadenie ma vykázalo, že som bol za. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2014 14:18 - 14:20 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, vážený pán bývalý predseda zdravotníckeho výboru, keď vás niekto počúva, tak musí žasnúť, čo vy dokážete bez kúska hanby povedať. Za vašej vlády, Mikuláša Dzurindu, vašej strany, za účinkovania ministra Zajaca, za účinkovania ministra Uhliarika ste zaviedli všetky poplatky, ste sprivatizovali zdravotníctvo, všetko to, čo prinášalo nemocniciam aké také príjmy, aby mohli fungovať. Toto všetko máte vy na svedomí a vy dnes bez mihnutia oka prídete a tvárite sa ako záchrancovia zdravotníctva. Vy dnes prídete a dávate návody, ako riešiť zdravotníctvo, ktoré ste vy zdecimovali. Ak je niekto ešte na Slovensku, ktorý bude pozerať aj, povedzme, tento záznam z dnešného rokovania a bude vám veriť, tak potom už si neviem predstaviť, azda, ktorí vám veria, jedine tých pár kolegov, ktorí tam sedia vedľa vás a možno zopár za KDH, ktorí podporovali tú bezbrehú privatizáciu v zdravotníctve, ktorú ste vy zaviedli.
O námietkach pána prezidenta sa treba jednoznačne baviť a myslím si, že na to je dnes aj táto Národná rada. Ale nemôžeme sa tváriť, že sa tu niečo neudialo a sú tu dnes záchrancovia. Vy nepatríte medzi záchrancov, pán Novotný, to vás ubezpečujem. A som rád, že aj ľudia to dnes na Slovensku vedia a som presvedčený, že tie kroky, ktoré pripravujeme, aj keď sú ťažké, pretože už bojujeme s privátnymi, súkromnými firmami, ktorým vy ste dávali a my im ideme brať. A to samozrejme nie je populárne. A mám taký pocit, že dnes vy hovoríte aj za nich. Takéto zdravotníctvo ja určite nechcem a ešte raz podotýkam k tomu, čo ste povedali, ja absolútne neverím a drvivá väčšina ľudí, pretože vedia, za čím ste všetko boli. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2014 18:00 - 18:02 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Nachtmannová, plne podčiarkujem všetko to, čo ste povedali, pretože tá pamäť, o ktorej tu povedal aj pán kolega Jarjabek, sa nám zdá, že je naozaj veľmi malá. A zrazu príde nejaký návrh od ľudí, ktorí pred tým podporovali mnohé zmeny, ktoré dnes paradoxne kritizujú, a teraz prichádzajú s návrhmi ako to zmeniť a objavujú, by som povedal, riešenia, ktoré mohli už predtým riešiť. Prosto tento návrh ja vnímam len ako návrh populistický, ako návrh ukázať sa, že ja som odborníkom v školstve, a to, čo sa predtým udialo, ma vôbec nezaujme, ja s tým nemám nič spoločné. Ale pravda je úplne iná.
V školstve sa urobili mnohé chyby, chyby v bezbrehom liberalizovaní súkromného školstva. A to nielen v strednom školstve, ale aj vo vysokom školstve. Tie čísla, ktoré spomenula pani poslankyňa Nachtmannová, sú úplne jasné. Vôbec nám to neprinieslo kvalitu, ba práve naopak, devalvovala sa kvalita a dokonca aj, devalvovali sa aj tituly, ktoré získavajú absolventi týchto škôl. Či už to bolo napríklad spomínané PhD., ale aj možno magisterské, ale aj inžinierske tituly, ktoré dnes majú úplne inú hodnotu ako voľakedy. A, samozrejme, že ľahko sa vtedy dávalo, ale dnes sa omnoho ťažšie berie. Ako opozičný poslanec vystúpiť a povedať niečo takýmto spôsobom, sa veľmi ľahko urobí, ale zobrať za to zodpovednosť už potom musí niekto iný.
Čiže, pani Nachtmannová, ja plne podporujem toto vaše vystúpenie a ja nebudem hlasovať za tento návrh zákona, pretože je len účelovým riešením pána poslanca Beblavého.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

27.3.2014 15:02 - 15:02 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán minister, ďakujem za odpoveď a aj za vysvetlenie, akým spôsobom sa tieto finančné prostriedky prideľujú, pretože ten rámec je známy. A tu chcem aj povedať, že pre prerozdeľovanie v rámci regiónov sú samosprávy pripravené na to, aby boli nápomocné, tak, aby čo najväčšie percento tých oprávnených mladých ľudí, ktorí môžu čerpať práve takto podporu, mohli túto podporu aj dostať. Mám skúsenosti priamo z kraja v Žiline, že veľmi je to pozitívne vnímané. A to, čo je podľa môjho názoru veľmi dôležité rovnako, je, že sa európske finančné prostriedky využívajú aj na podporu práve mladých ľudí, pretože toto je beh na dlhé trate. A my si to uvedomujeme aj v krajskej samospráve, lebo sme zodpovední napríklad za stredné školstvo. A ho nastavujeme tak, aby sme našich absolventov neposielali na úrady práce, ale pre konkrétnych zamestnávateľov, ktorí ich potrebujú. A toto je aj určitá možnosť premostenia pre týchto zamestnávateľov, ale aj pre mladých ľudí. Takže ďakujem za túto odpoveď a sme pripravení, aj za samosprávu týmto hovorím, aby sme mohli aktívne pristupovať pri využívaní týchto finančných prostriedkov na podporu mladých nezamestnaných v našom kraji. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 27.3.2014 14:34 - 14:35 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán minister, ďakujem v prvom rade za odpoveď na moju otázku a popísanie postupnosti krokov, ktoré budú viesť k vyriešeniu tohto problému, ktorý naozaj je veľmi vypuklý.
A všetky tie kroky, ktoré ste popísali. Myslím si, že obyvatelia práve tejto časti Turca, kde v súčasnosti dochádza kvôli zlému stavu tejto komunikácie k obchádzaniu cez obce ťažkou kamiónovou dopravou, spomeniem obec Príbovce alebo Malý Čepčín, sú naozaj dnes v pozícii strpčujúcej život. A je to hlavne aj zhoršená bezpečnosť. Čiže toto naozaj dobrá správa. A podľa toho, čo som aj porozumel, stopercentné zazmluvnenie určuje aj zároveň veľkú šancu na to, že to bude financované z európskych peňazí, tak tým pádom je už aj zabezpečené financovanie tohto úseku. A pevne verím, že sa podarí možno aj tie práce trošku urýchliť, aby to obstarávanie bolo rýchle, i keď si uvedomujem, že príprava predovšetkým projektovej dokumentácie si vyžaduje svoj čas, ktorý jednoducho sa nedá zmeniť. Takže držím palce správe ciest a rovnako ďakujem aj Slovenskej správe ciest v Bratislave a vám, pán minister, za to, že sa veci pohli dopredu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.3.2014 11:44 - 11:46 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Matovič, vy ste vo svojom príhovore naznačili, že v podstate ste tu v parlamente preto, aby ostatní poslanci vytvárali také prostredie, aby ste mali radosť z toho, o čom hlasujete.
Tak ja vás chcem ubezpečiť, že ja osobne nepatrím medzi tých, aby som pri hlasovaní vytváral radosť pánovi poslancovi Matovičovi. Rešpektoval by som vaše politické názory v súvislosti s rozdielnym pohľadom na vec, ktorú prerokovávame, alebo aj prístupu, ale pokiaľ sa to dostáva do roviny osobného osočovania, už to tu bolo povedané, možno štvrtej cenovej skupiny, tak, bohužiaľ, nemôžete počítať s tým, aby som ja vám nejakým spôsobom pomáhal k radosti pri hlasovaní.
Ale jedno ma minimálne teší, a to je to, že vo vás sa niečo bije a neviete sa s tým vysporiadať a musíte to povedať za pultom vulgárnym spôsobom, pretože tak či tak budete hlasovať za tieto zákony, lebo ich uznávate, že je dobré, aby sme ich prijali. A toto, si myslím, že je to najdôležitejšie, čo si máme zobrať z tejto diskusie. Bez ohľadu na to, kedy alebo či je to správne načasované, že takéto zákony je potrebné prijať.
A ešte k tomu vášmu osočovaniu neustálemu premiéra Slovenskej republiky o tom, že sú tu vyššie účty elektriny. Pozrite sa trošičku viac spätne dozadu, ktorá vláda stabilizovala ceny elektrickej energie? Pozrite sa, prosím vás, lebo tá matematika, o ktorej hovoríte, vám akosi nesedí. Ak tu možno je vyššia cena energií, tak je spôsobená tým, že pristupujeme k Európskej únii. Ale včera premiér jasne povedal, že budeme musieť aj v tomto niečo urobiť. Takže krivká to, čo hovoríte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2014 15:33 - 15:35 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec, úvodom ste začali svoj príhovor, že konštatovanie o ochrane rodiny a manželstva v podstate v ústave je len také formálne a že v podstate nebude mať nejaký významný dopad na to, čo sa bude diať ďalej. A vy ste aj naznačovali nejaké ďalšie kroky súvisiace napríklad s registrovanými partnerstvami. Sedím v parlamente už dlhšiu dobu a prekvapuje ma vždy práve niekto, kto sa hlási k tomu, že je právnikom, dokonca sa odvoláva na ústavu, že to je základná norma každého právneho systému, že takéto niečo môže povedať. Čiže vy v podstate ste zrelativizovali aj vyhlásenie, že sa Slovensko hlási k cyrilo-metodským tradíciám, a mnoho iných vecí. A by som mohol tu menovať iné ďalej. Práve, naopak, od vás by som očakával, že by ste povedali, že toto je významná vec, ak sa do ústavy dostane takéto konštatovania, že dokážeme nájsť v parlamente aj zhodu a nie je potrebné napríklad robiť na to referendá, ako to robia mnohé iné národy, ktoré majú, povedzme, veľmi blízke vyznávanie hodnôt ako tu na Slovensku.
No a čo sa týka súdnictva, ja som pochopil jednu vec, že keď ste vy boli vo vláde, tak sa to nedalo urobiť, lebo vy všetko viete, ako to treba zmeniť, ale vtedy sa to nedalo, ale boli ste vo vláde. Ale to, že my to teraz chceme zmeniť a že sme aj vo vláde, tak to je absolútne kruciálny problém, pretože my to aj chceme zmeniť a ešte sme aj vo vláde. No to je strašné. To znamená, že my vlastne robíme všetko zle. Nič pozitívne som z toho, čo ste povedali v súvislosti s delegovaním do Súdnej rady, vlastne nevidel. Takže, pán poslanec, toto nie je tá cesta, ktorú chceme my teraz schváliť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2014 15:13 - 15:14 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Oceňujem vystúpenie pána poslanca Podmanického, pretože veľmi plasticky poukázal na tie protirečenia, ktoré tu zaznievajú predovšetkým z lavíc možno OĽaNO, v tom prípade aj pána poslanca Kadúca. Predsa len voľakedy keď sa tvorila ústava alebo vôbec niekto vymyslel, že musí tu byť nejaká ústavná väčšina, tá práve predpokladala, že je potrebné nájsť pri zásadných veciach, ktoré sú dôležité pre spoločnosť, ale aj hodnotové pre spoločnosť, zhodu, zhodu medzi rôznymi politickými názormi a zhodu o niečom, čo jednoducho je potrebné podporiť.
A tie príklady, ktoré pán poslanec Podmanický vymenoval, sú absolútne rukolapné. Ja pripomeniem tiež ten jeden, zdôrazním ho. Je to aj zákon o rozpočtovej brzde, zjednodušene povedané, alebo zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Azda niekto v tejto sále je ešte taký, ktorý by aj pri tomto ústavnom zákone tvrdil, že ide o nejaký politický kšeft?
Ja osobne sa hlásim k tomuto ústavnému zákonu, pretože môžeme každý hovoriť, či je to dobre načasované, či to práve teraz dobré bolo alebo nie. Ja hovorím, nie, dôležité je, či je to potrebné alebo nie. A ja si myslím, že je to potrebné. A preto aj tento zákon určite podporím, pretože vychádza z niečoho, čo je u nás tradičné, z hodnôt, ktoré my vyznávame. A, samozrejme, rovnako aj to súvisí s podporou zmien v súdnictve, pretože v tejto oblasti je potrebné urobiť zmeny. A dajú sa urobiť iba na základe konsenzu, ktorý sa teraz rodí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.3.2014 15:53 - 16:08 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, ja chápem, že vystúpenie na tému Ukrajina prináša priestor aj na určitý sarkazmus a možno aj na vtipkovanie, ale ja si myslím, že by sme sa mali vrátiť k obsahu a k tomu, čo sme chceli a čo chceme povedať vyhlásením, ktoré máme pred sebou, pretože situácia, ktorú preberáme a snažíme sa alebo snažíte sa ju popísať každý podľa toho, ako ju vnímate, je v každom prípade situáciou, ktorá je nešťastnou situáciou. Nepovedal som určite nič prevratné, ale vyjadruje to minimálne vážnosť tej situácie, ktorá tam nastala. A hocikto sa bude stavať teraz na jednu stranu alebo na tú druhú stranu úplne jasne, vyhranene, si myslím, že tiež asi nie celkom si uvedomuje význam toho slova, o ktorom hovorím.
Preto aj my sme v zahraničnom výbore - a môžem to povedať aj priamo - ja som bol ten, ktorý som ako prvý inicioval, že treba, aby sme už aj teraz si prebrali pozíciu na zahraničnom výbore, poznajúc to, čo naša diplomacia podstúpila, a zanalyzovať to, aby sme naozaj prijali k tomu nejaké jasné posolstvo, ktoré zodpovedá Slovenskej republike, demokratickému štátu ako členovi Európskej únie. Vtedy dokonca silila taká myšlienka opozície, ktorá zaznievala aj v médiách a je tu cítiť rovnako alebo bola cítiť, pretože dnes tá časť poslancov, ktorá práve teraz tu nie je, to hovorila, že je potrebné k tomu zvolať aj samostatné rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky. Ja sa domnievam, že už dnešné rokovanie ukázalo jednoznačne, že išlo len o politikárčenie zo strany tých, ktorí o tom hovorili, pretože keby im na tom záležalo, tak by tu boli a možno by formulovali tie svoje postoje k tomuto uzneseniu trošku jasnejšie. My v zahraničnom výbore sme to prebrali a myslím si, že sme sa pragmaticky, a to je to najdôležitejšie, dokázali zhodnúť na vyhlásení, ktoré vieme uchopiť a ktoré pomenováva aspoň sčasti to, čo sa deje na Ukrajine, a vyjadruje postoje aj Európskej únie, pretože vychádza naše uznesenie aj zo záverov rokovania Európskej rady. A či už tu bude pán Kollár alebo niekto ďalší hovoriť, že neskoro sme zareagovali alebo že Európska únia nevie zareagovať, kto je ten, kto to zmeria. Asi možno tí, ktorí o tom hovoria. Že nebola dostatočne európska diplomacia akčná, ale zasa druhým dychom sa priznáva, že bol tam minister zahraničných vecí Sikorski a minister zahraničných vecí Francúzska. Áno, to je pravda, veď to sú všetko ministri, ktorí s Európskou úniou nemajú nič spoločné. Teraz som aj ja trošku sarkastický. A verte mi, že komunikácia medzi Sikorskim a ministrom zahraničných vecí Francúzska a predstaviteľom Európskej komisie prebiehala, keď tam boli. Ale dá sa to aj tak postaviť do tej pozície, ako ste to postavili vy, ale nerieši to situáciu. Iba sa tu používali veľmi silné slová od pána Štefanca o tom, ako premiér, ako ministri a tak ďalej. Áno, dá sa z toho vytĺkať politický kapitál, ale neviem, že či v tomto vám uveria občania Slovenskej republiky.
Buďme pragmatickí a snažme sa na veci pozerať chladnou hlavou. Tak ako to robí, podľa môjho názoru a presvedčenia, pragmaticky a s chladnou hlavou, s vysokou profesionalitou aj naše ministerstvo zahraničných vecí. A ďalej aj ministri, ktorí urobili už mnoho krokov, ktoré možno ani neboli medializované, ale veľmi intenzívne sa zaoberajú prípadnými dopadmi, ak by sa situácia radikalizovala v Ukrajine. Spomeniem ministra vnútra, ktorý veľmi promptne navštívil našu východnú hranicu a informoval sa o tom, čo sa tam deje. Ale to stále všetko beží na pozadí, dokonca zasadala Bezpečnostná rada. To tu nikto nespomenul. Len sa povedalo, že akosi Slovensko reagovalo trošku neskôr. Ja si myslím, že slovenská diplomacia zastáva naozaj profesionálny prístup a veľmi triezvy, pretože akékoľvek eskalovanie čo i len diplomatického prístupu k tejto téme je len prilievanie oleja do ohňa.
Pán Frešo rovnako spomínal, že Slovenská republika sa nechala počuť veľmi neskoro. Opäť len môžem zopakovať, kto je ten, ktorý to zmeria, že čo je neskoro, čo je zavčasu. Keby možno zaznelo nejaké vyjadrenie, ktoré by bolo veľmi zavčasu. Prosto, toto nie je to, čo chceme povedať aj naším vyjadrením, ale naším vyjadrením je práve uznesenie, ktoré sa, má snahu, aby pomenovávalo aspoň, ako by som povedal, tak čo najobjektívnejšie situácie, situáciu, ktorá tam nastala, a nie úplne jednostranne. A ja by som sa práve sa dotkol tých jednotlivých častí, ktoré o tom jasne hovoria.
Podporuje sa suverenita územnej celistvosti Ukrajiny v uznesení? Podporuje.
Vyjadruje sa solidarita s ľuďmi a vládou Ukrajiny? Vyjadruje sa. Akokoľvek tu pri mnohých príhovoroch to bolo naznačované, spochybňované.
Odsudzuje sa porušovanie medzinárodného práva zo strany Ruskej federácie voči územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny, predovšetkým porušením Charty OSN, Záverečného aktu OBSE, ale aj vzájomnej dohody, bilaterálnej, medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou? Je to tu. Prečo toľko tých kvetnatých rečí okolo toho, keď tu je to všetko uvedené?
Ďalšie odporúčanie, ktoré je tam vložené, práve vychádza zo stanoviska a myslím si, že triezveho, pretože ani pre Európsku úniu, pre nás všetkých to nie je jednoduché. Vychádza toto stanovisko zo záverov Európskej rady, ktorá podľa môjho názoru veľmi jasne pomenovala aj to, čo sa viac či menej jedna alebo druhá strana sa snažila pomenovať. Všetci chceme predovšetkým, aby aj na ukrajinskej strane bola legitímna reprezentácia. A tá reprezentácia legitímna môže byť iba vtedy, keď vzíde zo skutočných demokratických volieb, a to všetci vieme, že dnes to nie je úplne tak. Ale aj vieme, prečo to viac či menej bolo spôsobené. A toto odporúčanie jasne hovorí, ešte raz, vážené kolegyne, kolegovia, vám ho prečítam: "- odporúča v súlade so závermi Európskej rady, aby ukrajinské orgány prostredníctvom všeobecného procesu pokračovali vo svojom úsilí zabezpečiť slobodné, spravodlivé prezidentské a parlamentné voľby, pokročiť v ústavnej reforme" - vieme, že aké boli zmeny s ústavou robené - "a vyšetriť všetky akty násilia a očakáva od všetkých ukrajinských orgánov zabezpečiť úplné zabezpečenie úplnej ochrany práv všetkých občanov vrátane osôb patriacich k národnostným, etnickým a jazykovým menšinám s využitím odbornej expertízy Rady Európy a OBSE." Veď tam sme všade aj my členmi. Dokonca v OBSE sme mali aj najvyššieho predstaviteľa a myslím si, že to je organizácia, kde Slovensko zanechalo, by som povedal, hlbokú stopu a je tam veľmi cítiť. A tu sa na to odvolávame a jasne hovoríme aj o tom, že to, čo ukrajinský parlament v úvodzovkách, ktorý vzišiel z tých pohybov, ktoré boli na Majdane, že prijal zákon o zrušení používania jazykov národnostných menšín, to bolo nešťastie. A myslím si, že aj vďaka, to je teraz moje vysvetlenie, lebo nemám to úplne overené, aj pôsobením Európskej únie a možno aj ďalších, ktorí sa tam zúčastnili, Sikorskeho, že doteraz to úradujúci alebo presnejšie zastupujúci prezident nepodpísal, lebo to bolo absolútne nešťastie. Čiže plodili sa chyby, ale tu to... (reakcia z pléna), Turčynov. Tuto ale jasné stanovisko dávame k tomu, že pre nás je dôležité, aby to boli legitímne orgány, ktoré vzídu z volieb, aby tie prijímali rozhodnutia za Ukrajinu. A to si myslím, že si všetci želáme čím skôr. Ja si dokonca myslím, že aj ponuka Európskej únie na nejaké pristúpenie k asociačnej dohode vstupu do Európskej únie by bola pred týmito voľbami úplne predčasná a možno nie celkom dobrá, pretože nikto z nás dnes nevie povedať, aj keď pán predseda Šebej si myslí stopercentne, že tie nacionalistické a fašistické skupiny, ktoré tam dnes nejako sú zastúpené, že nie sú väčšinové, ale nikto nevie, či sa nedostanú do tej vlády, a preto treba byť naozaj pragmatickí a opatrní. To táto časť uznesenia, podľa môjho názoru, jasne o tom hovorí. Nikto si neprajeme, aby tie voľby dopadli horšie, ako si predstavujeme, aby tam predovšetkým demokratické sily zvíťazili. Je tam ocenenie zdržanlivého postoja, takisto, myslím si, že veľmi uvážlivé, rozumné konštatovanie. Potom je tam podporovanie, vyslanie: "- podporuje vyslanie medzinárodnej pozorovacej misie na Krym a na východnú Ukrajinu, víta snahu medzinárodného spoločenstva..." Tu pripomeniem, že je práve jeden z tých, ktorý bol aj aktívne za túto pozorovaciu misiu, bol práve náš minister zahraničných vecí pán Lajčák.
Ďalšou časťou je: "- podporuje demokratické premeny a európske smerovanie Ukrajiny odrážajúce suverénnu vôľu jej obyvateľov". Tu mi dovoľte, aby som odpovedal, aj keďže som bol spoluvytvárateľom tohoto uznesenia na pozmeňujúci návrh, ktorý tu predkladal pán kolega Mikloško, ktorý sa odvolával, že by tam mali byť voľby uvedené. Ale keď si v kontexte zoberieme to uznesenie, tak my už o tom, o tých voľbách hovoríme predtým. Čiže toto, prirodzene, vlastne nadväzuje na ten bod, ktorý som uviedol predtým, ako záver Európskej rady, kde sa hovorí o demokratických voľbách prezidenta a parlamentných voľbách, čiže už nie je potrebné, aby sme tu zdôrazňovali parlamentné voľby, lebo je tu len vyjadrenie suverénnej vôle, a tá suverénna vôľa je vyjadrená práve vo voľbách.
No a potom sú tam ďalšie konštatovania, ktoré zároveň dnes na zasadnutí zahraničného výboru sme doplnili, poznajúc aj výsledky referenda, ktoré sa uskutočnili po našom prvom zasadnutí zahraničného výboru. Čiže reflektujeme aj na výsledok referenda, kde konštatujeme úplne jasne, že toto referendum je v rozpore s ukrajinskou ústavou. To je fakt, ktorý dnes vieme pomenovať, jasne sme ho pomenovali, je to tu uvedené a tým aj Slovenská republika toto referendum pokladá za neplatné.
Vážené kolegyne, kolegovia, ja som predsa len ešte raz sa vrátil k tomu, čo na úvod predseda zahraničného výboru pán Šebej prečítal, ale ja som to chcel zdôrazniť, aby sme sa vrátili k tej téme toho uznesenia, lebo tam všetko je dostatočne pomenované v rovine, ktorú dnes vieme aj my pomenovať, a chcem aj touto cestou poďakovať našej diplomacii, ministrovi zahraničných vecí, ale aj postojom premiéra, že naozaj zdržanlivo, veľmi vecne, pragmaticky sa pristupuje k tejto téme a že sa aj koordinuje spoločne s Európskou úniou, lebo neustále dochádza k zasadnutiam, pretože toto je ten zodpovedný prístup, ktorý potrebujeme v tomto okamihu zachovať, a akékoľvek predbiehanie sa, že kto skôr, čo neskôr, je len falošné, by som povedal, bitie sa do pŕs, pretože tá situácia si nevyžaduje predovšetkým rýchle alebo pomalé vyjadrenia, ale predovšetkým presné, jasné a pragmatické, a poznajúc naozaj výsledky tých najnovších informácií, ktoré máme k dispozícii alebo ktoré majú k dispozícii aj čelní predstavitelia Európskej únie, lebo my dnes formulujeme aj tieto naše stanoviská aj ako členovia Európskej únie tak, ako to robili ministri zahraničných vecí Poľskej republiky a Francúzskej republiky.
Takže ja by som vás chcel poprosiť, lebo zatiaľ som zachytil dve doplňujúce, dva doplňujúce návrhy k tomuto vyhláseniu, ja by som vás chcel poprosiť o podporu tohoto návrhu, ktorý, si myslím, že najlepšie bez akýchkoľvek zbytočných prívlastkov vyjadruje súčasnú situáciu, ktorú vieme naozaj zodpovedne pomenovať.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2014 12:05 - 12:07 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pán predseda zahraničného výboru, môj kolega, v zmysle toho voltairovského chcem môj príspevok viesť, že aj keď nesúhlasím v mnohých oblastiach na pohľad zahraničnej politiky, ktorý predstavuješ, ale som veľmi rád, že tu na pôde Národnej rady zaznieva. A tu je rozdiel aj s mojím kolegom pánom Blahom, pretože jeho vystúpenie vnímam a tvoje vystúpenie teda, pán predseda, vnímam v tom, že bol tu nejaký názor, ktorý je trošku odlišný, ale nebol personifikovaný s nikým, ktorý dnes predstavuje zahraničnú politiku z hľadiska vlády, alebo dokonca predsedu vlády, tak ako to bolo, povedzme, v prípade vystúpenia pani Vášáryovej alebo pána Dzurindu. A to vidím ako naozaj korektnú vec.
A ja by som azda dodal k tomu vystúpeniu ešte jednu takú súvislosť, ktorá tiež je súčasťou a bude súčasťou roku 2014. Áno, Bezpečnostná rada je výsledok povojnového usporiadania na svete. Chvalabohu, vznikla, napriek tomu, že sú tu tieto rezíduá. A ja si tiež myslím, že bude musieť tento orgán prejsť nejakou zmenou. Ale jeho existencia je tak či tak pozitívna, práve aj v kontexte toho, že v tomto roku si budeme pripomínať 100 rokov od vzniku prvej svetovej vojny čiže vojny, ktorá bola spolu s druhou svetovou vojnou jedna z tých najničivejších.
Takže pohľad a, myslím si, diskusia na zahraničnú politiku práve v takomto zmysle v parlamente je dobrá. A ja si myslím, že je to práve ten priestor na to, vyjadriť ho aj pri diskusii o zameraní zahraničnej politiky. A je to len potvrdením toho, že to vystúpenie, ktoré mala predtým pani poslankyňa Vášáryová, že v našom parlamente nie je dostatočný priestor na diskusiu, tvojho vystúpenia, pán predseda, že to tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis