Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, pán minister, dámy a páni, dovoľte mi pripojiť niekoľko poznámok a aj návrhov k vylepšeniu zákona, o ktorom je už dlhšie diskusia a verejná a myslím si, že veľmi potrebná a aktuálna.
Šport je jednou z funkcií kultúry, tak ako je ňou umenie, politika, a má svoje nezastupiteľné, nenahraditeľné miesto aj v osobnom, aj v spoločenskom živote. Ja som veľmi rád, že tento návrh zákona je na stole a je pred finále, pretože je čas. Vyrástla jedna generácia v slobode a práve oblasť športu na jednej strane tak nezastupiteľná a nenahraditeľná, ako zdôrazňujem, a na druhej deformovaná alebo manipulovaná, ako sme často svedkami, šport je atakovaný komerciou, dopingom, násilím, rasizmom a mnohými prejavmi, ktoré nemajú s jeho ideálmi nič spoločné, skôr naopak. Na druhej strane generuje tie hodnoty, na ktorých stojí slobodná a zrelá spoločnosť. Férovosť, tímovosť, zmysel pre pravidlá, pre súťaživosť, pre zodpovednosť, ale aj pre ľudskú solidaritu. A ak sa darí tomuto generovaniu, tomuto formovaniu hodnôt od mladosti celý život, tak máme vyspelé spoločnosti, ktoré mnohí závidia, respektíve ktoré riešia problémy a nie generujú problémy našej doby. Kresťanskodemokratické hnutie preto podporuje prijatie tohto zákona.
My sme už za našej vlády a konkrétne aj za ministra školstva, ktorý je v tomto pléne, Eugena Jurzycu pripravovali prvé kroky cez komisiu k tomu, aby sa zlepšilo financovanie aj z hľadiska zdrojov, aj z hľadiska transparentnosti a, samozrejme, efektívnosti podpory. Som presvedčený, že to nadväzuje aj na európske trendy. Dovolím si len povedať, že za obdobie prvého, po rozšírení Európskej únie, teda nášho členstva 2004 – 2009 sa veľa zmenilo v prospech športu v spoločnej Európe. Dovtedy termín šport a ani kompetencia športu neexistovala v európskych zmluvách. Od roku 2009 je to podporná komplementárna funkcia Európskej únie vo vzťahu k členským štátom, aby napomáhala významu športu, hlavne teda športu pre všetkých, toho základného, ale aj jasným transparentným férovým vzťahom v profesionálnej oblasti športu, pretože je veľmi rozvinutá na kontinente, na starom kontinente a veľmi často končí na súdoch, v sporoch a v zložitých situáciách. Preto môžem o tom veľa hovoriť, ale nechcem.
Pripravili sme v tých piatich rokoch po prvýkrát komplexný prehľad, ale aj náčrt, ako by to mohlo fungovať. V roku 2007 bola prijatá Biela kniha o športe a za dva roky sa to prenieslo nielen do aktivít rôznych, ale aj do novej zmluvy, ktorá dnes existuje a je platná pod názvom Lisabonská zmluva, kde šport je už konkrétna kompetencia, podporná kompetencia Európskej únie vo vzťahu k štátom. Umožňuje to lepšie financovať, pripravovať programy, projekty čiste pre oblasť športu alebo edukácie prostredníctvom športu. Tento zákon, ak zoberiem tú slovenskú dimenziu v rámci väčšej Európy, je veľmi potrebný a my ho vítame aj preto, lebo veľmi veľa konkrétnych vecí rieši, či z hľadiska definície alebo vzťahov a regulácie, tak, aby sa zdravému športu darilo.
Zároveň chcem dopovedať, že v niektorých oblastiach si vyžaduje vylepšenie, už či teraz z hľadiska aj pozmeňujúcich návrhov, ktoré už boli prednesené a ešte budú, alebo možno v budúcnosti, čo skôr hovorím preto, lebo nie všetko asi je tam už zachytené, skôr dnešný, súčasný stav. Ale existujú aj témy, ktoré zatiaľ v zákone nie sú riešené, aj keď realita si už žiada isté kroky, napríklad oblasť takzvaného výchovného a sú aj ďalšie, ale ja nechcem hovoriť príliš dlho, len predniesť to, čo považujem za dôležité pre vylepšenie návrhu.
Ide o dve záležitosti. Jedna sa dotýka kritérií definovaných pre udeľovanie titulov v športe, tak aby to bolo viac zachytené aj z hľadiska kompetencií, aby sa tým aj ten etický rozmer udeľovania titulov – či majster športu, zaslúžilý majster športu alebo odborník, pracovník v športe – nestalo predmetom nejakej benevolencie alebo voluntarizmu, ale stanovených kritérií pre takéto oceňovanie. A druhá oblasť sa dotýka; to je § 56.
Druhá oblasť sa dotýka § 75, ktorý hovorí o podpore pre národné projekty zo strany vlády. Máme obavu, že ak tam nebudú stanovené precíznejšie kritériá, môže dôjsť, dochádzať k zneužívaniu verejných zdrojov pre neverejné ciele alebo pre súkromné subjekty, preto navrhujem v konkrétnom znení vymedzenie štátnej podpory pre len športovú časť projektu a len pre menšinový podiel, teda do úrovne 49 % nákladov. Myslím, že to je jasné. Verejné financie majú byť, ak dávané do neverejných inštitúcií alebo subjektov, tak s kritériom verejného záujmu a v podiele, ktorý je primeraný.
Dovoľte mi teda predniesť pozmeňujúci návrh k tomuto návrhu zákona v plnom znení tak, aby mohol byť súčasťou hlasovania.
Pozmeňujúci návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1723) sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 56 odsek 1 znie:
"(1) Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len "minister školstva") na základe kritérií definovanými príslušným športovým zväzom udelí za mimoriadne športové výkony a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v oblasti športu v zahraničí alebo za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti športu čestné štátne tituly:
a) majster športu,
b) zaslúžilý majster športu,
c) zaslúžilý odborník v športe a
d) zaslúžilý pracovník v športe."
Ako odôvodnenie chcem dodať, že je možné predpokladať, že bez stanovených kritérií bude udeľovanie titulov netransparentné. Tu ide o definovanie, že tieto kritériá stanovuje príslušný športový zväz a na ich základe môže byť rozhodnutie. Takéto kritériá sú, samozrejme, zároveň aj motivačným nástrojom.
2. V § 56 sa dopĺňa nový odsek 6, ktorý znie:
"(6) Príslušný športový zväz v súčinnosti s ministerstvom školstva určí pravidlá a kritériá, za ktorých je možné získať čestný titul v športe."
3. V § 57 odsek 3 znie:
"(3) Povinnosť predložiť návrh na udelenie čestného titulu má príslušný športový zväz."
Odôvodnenie: Návrh na udelenie čestného titulu v zmysle kritérií má povinnosť strešná organizácia a nie nižšie subjekty.
4. V § 75 odsek 1 znie:
"(1) Vláda môže rozhodnúť o poskytnutí príspevku prostredníctvom príslušnej kapitoly štátneho rozpočtu príslušnej samospráve, teda vyššiemu územnému celku, mestu, obci, prípadne ich spoločnej právnickej osobe na národný športový projekt, ktorým je:
a) výstavba a rekonštrukcia športovej infraštruktúry národného významu,
b) podpora národného projektu športu pre všetkých so zameraním na mládež a
c) organizovanie významnej súťaže podľa § 55 ods. 1 písm. b."
A odôvodnenie: Výstavba a rekonštrukcia športovej infraštruktúry národného významu realizovaná z verejných zdrojov má byť vo verejnom vlastníctve.
Piaty, posledný bod. V § 75 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
"(2) Vláda môže rozhodnúť o poskytnutí príspevku prostredníctvom príslušnej kapitoly štátneho rozpočtu športovej organizácii zapísanej v registri právnických osôb na národný športový projekt, ktorým je výstavba a rekonštrukcia športovej infraštruktúry národného významu, a to najviac 49 % nákladov a to výlučne na športovú časť projektu."
Ďalšie odseky 2 až 7 sa označujú ako odseky 3 až 8.
Sme presvedčení, že nie je dôvod na to, aby bol vlastníkom národného projektu súkromný subjekt v prípade, že väčšinu nákladov na výstavbu a rekonštrukciu športovej infraštruktúry znáša štát.
Dámy a páni, ešte raz na záver, tento zákon je potrebný, je pripravený na prijatie, predmetné návrhy, ktoré týmto odovzdávam aj spravodajcovi, a žiadam, aby sa o bodoch 1 až 3 hlasovalo samostatne a 4, 5 tiež samostatne, lebo sú logicky oddelené; nech sa páči (rečník podal podklady spravodajcovi); ho jednoznačne vylepšujú. V tomto prípade kresťanskí demokrati môžu takýto návrh podporiť a som presvedčený, že prinesie dobré zmeny, dobré posuny pre všetkých – aj pre celú spoločnosť, aj zúčastnené subjekty, aj jednotlivcov – a budúcnosť ukáže, čo a ako ešte vylepšovať, ale základ je to dobrý.
Ďakujem pekne.