Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Prednesenie interpelácie

23.10.2014 o 15:11 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Prednesenie interpelácie 23.10.2014 15:11 - 15:26 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážení členovia vlády Slovenskej republiky, vážené kolegyne, vážení kolegovia, v uplynulom období som bol autorom dvoch interpelácií. Obe boli adresované ministrovi životného prostredia pánovi Petrovi Žigovi. Prvá sa týkala ochrany krajiny a druhá udeľovania výnimiek zo zákona o ochrane prírody a krajiny a podozrenia... (Ruch v sále.)
Budete takí dobrí, vážení... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Páni ministri, asi vyrušujete.
Prepáčte, ja som nesledovala teraz, čo sa dialo. Kľud ste žiadali, áno? Pán poslanec, nech sa páči.

Huba, Mikuláš, poslanec NR SR
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Teda tá druhá interpelácia sa týkala udeľovania výnimiek zo zákona o ochrane prírody a krajiny a podozrenia z príliš ústretového prístupu ministerstva životného prostredia k finančným skupinám a k ďalším investorom realizujúcim svoje rozvojové zámery a podnikateľské aktivity na území národných parkov a ďalších chránených území.
Obe odpovede som dostal s viac ako trojtýždňovým oneskorením za zákonom stanovenou alebo po zákonom stanovenom termíne. Keďže sa to v prípade tohto člena vlády opakovalo, podal som naňho sťažnosť, a keďže ide o poslanca, ktorého mandát spočíva, ale nezanikol, dávam tento prípad do pozornosti aj Mandátovému a imunitnému výboru Národnej rady. Ak by za týchto okolností boli odpovede pána ministra Žigu na moje interpelácie napísané hoci zlatým písmom alebo keby boli vytesané do kameňa, nemôžem ich akceptovať vzhľadom na to, že prišli tri týždne alebo mesiac po zákonom stanovenom termíne.
Ale moja nespokojnosť sa netýka len tejto takpovediac procesnej stránky veci. Ale – ako to už býva zvykom – ani po stránke obsahovej ma odpovede pána ministra neuspokojili, aj keď im nemožno uprieť určitú štylistickú alebo slohovú úroveň.
Ale poďme k tomu obsahu. Čo sa týka mojej prvej interpelácie na tému krajina, kuriózne je už to, ako pán minister chápe pokrok pri plnení Európskeho dohovoru o krajine, ktorého zmluvnou stranou sme pomaly desať rokov, a preto by sme celkom logicky mali plniť povinnosti, ktoré nám z toho vyplývajú. To plnenie povinností v podmienkach Slovenskej republiky nie je, mierne povedané, ideálne. A pri odstraňovaní tohto deficitu pán minister zvolil naozaj originálny postup. Vypustil z predmetu zákona o ochrane prírody a krajiny čo i len zmienku o charakteristickom vzhľade krajiny.
Ja som na tomto mieste už viackrát spomínal paradox, ktorý spočíva v tom, že kým slovenskí vedci, krajinní ekológovia, geografi, environmentalisti a ďalší, ale aj viacerí experti pôsobiaci v samotnom rezorte životného prostredia – či už v Slovenskej agentúre pre životné prostredie, Štátnej ochrane prírody, alebo na samotnom ministerstve – predstavujú v európskom meradle, odvážim sa povedať, nadštandard, ak už nemám rovno povedať, že patria k špičke, zatiaľ slovenská krajina, nad ktorou by mal mať ochrannú ruku práve minister životného prostredia, jeho ministerstvo chátra, pustne a degraduje. A minister, ktorý má starostlivosť o krajinu vo svojej náplni, robí všetko pre to, aby tento odborný potenciál nevyužil, prípadne sa svojich kompetencií vo vzťahu ku krajine zbavil.
Vo svojej interpelácii netvrdím a ani som to nikdy netvrdil, že Slovensko ignoruje všetky záväzky, ktoré mu vyplývajú zo spomínaného Európskeho dohovoru o krajine. Tvrdím len, že ignoruje viaceré záväzky. A vy tomuto neželanému stavu, vážený pán minister, aktívne napomáhate. Veď ako inak sa dá nazvať váš názor, že charakteristický vzhľad slovenskej krajiny nemôžeme zo zákona chrániť, lebo na to údajne nepostačuje naša poznatková báza. Ak je to tak, potom kam sa podeli tie milióny z verejných zdrojov, ktoré sa na budovanie tejto poznatkovej bázy vynaložili? Alebo, ak naozaj nie je dobudovaná, aké systematické kroky podniká ministerstvo na to, aby sa urýchlene dobudovala? A ak ani toho nie sme schopní, informujme teda Radu Európy, že nemôžme byť naďalej zmluvnou stranou Európskeho dohovoru o krajine, lebo nie sme schopní plniť záväzky, ktoré nám z tohto členstva vyplývajú.
Alebo opýtam sa ešte inak. Ste presvedčený, pán minister, že v takom Provence, Toskánsku, Anglicku, Rakúsku alebo hoci na južnej Morave vedia toho o svojej krajine podstatne viac ako my? Predpokladám, že ani nie. A predsa charakteristický vzhľad krajiny chrániť dokážu. Bezmála polovica štátov Európskej únie má ochranu krajiny zakotvenú vo svojej ústave, čo ste vy pred pár dňami, keď na to bola vhodná príležitosť, odmietli.
A ešte pár slov k mojej poslednej otázke, týkajúcej sa mojej interpelácie na tému krajiny. Tvárite sa, vážený pán minister, že netušíte, o akej ujme na prírodnom a kultúrnom dedičstve v dôsledku prijatia vášho zákona č. 506/2013 Z. z. hovorím. Tak vám to pripomeniem. Boli to napríklad dôsledky radikálnej liberalizácie výrubov hodnotnej voľne rastúcej zelene, ktorý vyvolal vlnu priam verejného pohoršenia, čo máme aspoň čiastočne aj zdokumentované. Keďže naše opakované snahy riešiť vami spôsobenú situáciu boli hádzaním hrachu o stenu, musel tento problém, ktorý ste svojou tvrdohlavosťou spôsobili, riešiť pozmeňujúci návrh vašich poslancov a poslankýň k nenápadnej novele zákona o ochrane prírody a krajiny v júli tohto roku. Som presvedčený o tom, že ujma na kultúrnom a prírodnom dedičstve, ktorú váš zákon počas deviatich mesiacov svojej účinnosti spôsobil, je obrovská, aj keď dosiaľ ekonomicky ťažko vyčísliteľná. Hoci keby kompetentné orgány veľmi chceli, minimálne kvalifikovaný odhad veľkosti tejto ujmy by vykalkulovať dokázali.
Pozoruhodná je aj zmena rétoriky, čo sa týka prípravy samostatného zákona o krajine. Je verejným tajomstvom, že na príprave tohto zákona váš rezort a jeho odborné zložky dlhodobo pracujú. Polooficiálne tu zaznieval aj argument, že ministerstvo vypúšťa ochranu charakteristického vzhľadu krajiny z predmetu novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny s tým, že sa pripravuje zákon o krajine, ktorý bude túto problematiku riešiť. Ale v odpovedi na moju interpeláciu píšete, že potrebnosť podobného zákona v budúcnosti ešte len zvážite.
Dlhodobo za problém uplatňovania práva vo sfére ochrany prírody a krajiny považujem inštitút výnimiek, a preto som sa o jeho uplatňovanie v rezorte životného prostredia zaujímal vo svojej druhej interpelácii. Odpoveď pána ministra na tento okruh otázok, týkajúci sa udeľovania výnimiek, je ukážkou toho, že aj zdanlivo vyhýbavá odpoveď môže mať veľkú vypovedaciu hodnotu. Citujem z odpovede pána ministra: "Pre spracovanie prehľadu, ktorý žiadate, by muselo byť vyčlenených niekoľko pracovníkov na každom z okresných úradov v sídle kraja, ako aj na samotnom ministerstve." Z tejto odpovede som sa dozvedel minimálne dve skutočnosti. Po prvé, výnimky zo zákona sa osobitne neevidujú a je ich podľa všetkého oveľa viac, než ako som si to myslel. K tomu len toľko, že kým známe príslovie hovorí, že výnimka potvrdzuje pravidlo, v našej štátnej ochrane sa výnimka stáva pravidlom a Slovensko sa z výnimočnej krajiny mení na krajinu výnimiek.
Hneď z nasledujúceho odseku som sa dozvedel, že jediný, kto údajne spomína bližšie nešpecifikované dohody a konflikt záujmov, som ja. Moja osobná skúsenosť je však skôr opačná. Sú to veci, o ktorých čvirikajú už aj vrabce na plote. Pán minister mi radí namietať a prípadne podať podnet na príslušnú prokuratúru. Veď hej, ani to by nebolo od veci. Len to nie je v mojich časových možnostiach a ani celkom v kompetencii, keďže na to máme Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Štátnu ochranu prírody, Stráž prírody a ďalšie kompetentné subjekty. Len im treba dať zelenú, všestranne ich podporiť a nie obmedzovať, zastrašovať a znevažovať.
Napokon zopárkrát som podobný podnet, k akému ma vyzýva pán minister, aj podal. Naposledy v lete tohto roku, a to priamo na pána ministra Žigu. Výsledkom bola polstranová nekonkrétna odpoveď, ktorá prišla mesiac po zákonom stanovenej lehote.
V závere svojej interpelácie som sa pýtal na vzťah ministra k RNDr. Anne Juskovej, bývalej vedúcej pracovníčke odboru ochrany prírody na ministerstve, ktorá prišla o miesto počas prvej vlády Roberta Fica a dnes pracuje pre J&T a zároveň donedávna pôsobila ako poradkyňa ministra Žigu, čo vo svojej odpovedi aj priznáva. Tento prípad, vyvolávajúci podozrenie zo zjavného konfliktu záujmov, bol v tomto roku nemálo medializovaný. Ako pán minister Žiga konštatuje vo svojej odpovedi, citujem: "Našu spoluprácu s pani Juskovou sme ukončili v septembri tohto roku, pretože sa chce venovať iným pracovným aktivitám a nemá záujem, aby sa či už ministerstvo, alebo jej osoba stali terčom vykonštruovaných nekonkrétnych obvinení a politikárčenia. Je mi to pre jej odborný prínos úprimne ľúto."
Odborná spôsobilosť pani doktorky Juskovej vo sfére ochrany prírody je jedna z mála vecí, na ktorej sa v tejto oblasti s pánom ministrom Žigom asi zhodneme. Len je škoda, že zamlčal to podstatné, prečo pani Jusková už nepracuje na ministerstve životného prostredia a prečo musela odtiaľ na škodu vecí odísť práve počas prvej vlády Roberta Fica, kedy v Štátnej ochrane prírody na Slovensku doslova nezostal kameň na kameni. Aj keď ako chabá výhovorka sa dá použiť skutočnosť, že väčšinu tohto času bol rezort životného prostredia v rukách koaličného partnera SMER-u – SD, konkrétne Slovenskej národnej strany. Takže tak, pán minister, nože si nalejme čistého vína a pozrime sa na skutočné príčiny toho, prečo to ako s pani Juskovou, tak aj s ďalšími schopnými ľuďmi v rezorte životného prostredia dopadlo tak, ako to dopadlo.
Ale cieľom mojich interpelácií naozaj nebolo hodnotiť prácu rezortu životného prostredia. K otázkam, s ktorými som sa obrátil na pána ministra, ma inšpiroval reálny stav a vývoj prírody a krajiny na Slovensku, ktorý sa snažím pozorne sledovať roky, ba desaťročia a ktorý ma miestami napĺňa nielen smútkom, ale priam hrôzou a zdesením. A slovenská realita, to, ako vyzerá a kam smeruje naša príroda a krajina, to je to pravé zrkadlo nastavené rezortu životného prostredia, ale nielen jemu. Moje opakované otázky adresované členom vlády nie sú prejavom nijakého politikárčenia či kverulantstva, ale len reakciou na to, čo vidím, čo počujem a čo čítam. A z druhej strany očakávam okrem poctivých odpovedí aj – a najmä – úprimnú snahu veci zlepšovať a nie sústavne všetko zlé zametať pod koberec.
Takže na záver už len obligátna formulka: S odpoveďami na moje interpelácie uvedenými pod bodmi 4 a 5 toho súhrnu, ktorý sme dostali, nemôžem vysloviť spokojnosť.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2014 10:24 - 10:26 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ako tu už bolo povedané predrečníkom, to, že nie som podpísaný pod týmto alebo podobným pozmeňujúcim návrhom, nebol zámer, ale skôr nedorozumenie. Ja s radosťou prijímam jeho ospravedlnenie a ďakujem mu, že predložil tento návrh. Aspoň takto symbolicky sa k nemu chcem dodatočne pripojiť.
Kto sa čo i len trochu orientuje v danej problematike, vie, že tretí sektor alebo mimovládne neziskové organizácie poskytujú čím ďalej, tým viac a stále rozmanitejších verejnoprospešných služieb a v nejednej sfére, ako tu už bolo povedané, suplujú z rôznych príčin aj činnosť štátnych či samosprávnych inštitúcií. Aj keď ich činnosť, ako to už zo samotného názvu vyplýva, je založená na dobrovoľnosti a neziskovosti, nedá sa realizovať bez adekvátnych finančných zdrojov. Zámer poklesu percenta, ktoré môžu asignovať právnické osoby v prospech mimovládok, bol schválený v čase, keď sa predpokladala postupná náhrada týchto motivačných zdrojov inými alternatívnymi mechanizmami financovania alebo motivovania mimovládnych organizácií. Namiesto toho však prišla kríza a ďalšie skutočnosti, ktoré spôsobili, že tieto očakávania vzniku a nárastu alternatívnych motivačných mechanizmov pre tretí sektor sa nenaplnili. Preto je absolútne žiaduce, aby sme prijali predložený pozmeňujúci návrh a odložili postupné rušenie daňovej asignácie, ktoré by mohlo byť pre mnohé mimovládky likvidačné. Je to žiaduce nielen pre tretí sektor, ale pre celú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2014 14:58 - 15:00 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som vďačný kolegovi Ferovi Šebejovi, že nás vrátil do vysokoškolských čias, dávno som tu nezažil takú vedecky fundovanú prednášku. Na druhej strane som tiež náchylný veriť tomu a dokonca byť presvedčený, že pani predkladateľka to sem prináša s dobrým úmyslom, že mnohé tie argumenty možno nie sú celkom "kóšer" z hľadiska poznatkov súčasnej vedy, ale tiež si myslím, že niekde treba začať. A tiež aj na sociálnych sieťach, keď kolegovia ich spomínali, som skôr zaregistroval podporu tomuto návrhu. Teda rámcovú podporu tomu základnému motívu, nechcem povedať tomu konkrétnemu návrhu.
No a chcem pripomenúť, že v mnohých krajinách sveta k tejto otázke nepristupujú len reštriktívne, ale aj konštruktívne, pozitívne alebo proaktívne a to tým, že preferujú používanie biopotravín , bionápojov, bioproduktov, vo všeobecnosti, čím automaticky eliminujú používanie toho ostatného, toho chemického a podobného, čoho sme svedkami v našich školských bufetoch a v stravovaní našich detí, teraz bez ohľadu na to, čo je ako škodlivé. Ale je fakt, že by sme takouto win - win stratégiou ako keby zabili jednou ranou dve muchy, teda žeby sme podporili, verím, že zdravšie alebo minimálne menej chemizované zložky potravy, ktoré sa k našim deťom dostávajú, a na druhej strane podporili ekologické poľnohospodárstvo, bio farmárov a podobne.
Takže s takouto modifikáciou si viem predstaviť pozitívne pokračovanie tejto iniciatívy a moju podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 11:33 - 11:35 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ja len toľko, ďakujem pekne za slovo. Niekoho možno v tejto sále alebo niekoho z nás, ktorí tu aj nie sme prítomní, znervózňuje to, že o tej vode hovoríme príliš veľa, ale myslím si, že to nemusí byť na škodu, a nakoniec je to aj reakcia na to, ako citlivo na vodu zareagovala odborná a občianska verejnosť. Takže myslím si, že napriek tejto a niekoľkohodinovej diskusii o vode a niekoľkomesačnej kampani, ktorá sa vedie aj napriek teda tomu, že sú v nej iste aj prvky istej politizácie a prihrievania si polievočky, myslím si, že je dobré, že táto diskusia, verejná diskusia prebieha a môže priniesť veľa užitočného, a nakoniec ukazuje sa aj v tom ustupovaní ministerstva a vlády, že aj prináša tento tlak svoje výsledky. A tiež sa prikláňam k tomu, čo povedal kolega Hraško, že by sme sa nemali uponáhľať v podpisovaní nejakého bianko šeku skôr, než budú splnené isté oprávnené požiadavky, či už na vypracovanie tej serióznej bilancie na zmapovanie rizík, ktoré našej vode hrozia, ale takisto aj na splnenie Rámcovej smernice o vode, kde už sme nedodržali niektoré zásadné termíny, ktoré veľmi úzko súvisia práve s touto prerokúvanou problematikou. Čiže aj z tohto dôvodu pravdepodobne podporím ten návrh, ktorý tu kolega Hraško predniesol.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 11:15 - 11:17 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Napriek tomu, Lojzo, že si na úvod spomenul to riziko našej uzavretosti v tejto sklenenej guli, ktorá nám často bráni bezprostredne vnímať to, čo sa deje vonku a kam sa uberá realita, ty si príkladom človeka, ktorý dokážeš spojiť tieto dve role. Tráviš tu rekordne veľa času, ale keď vyjdeš z tejto sály, tak chodíš s otvorenými očami a naozaj si všímaš to, čo sa deje okolo nás, asi viac ako väčšina z nás a navyše to vieš aj veľmi plasticky interpretovať.
A preto som naozaj rád, že si tu, aj keď nie vždy so všetkým, samozrejme, súhlasím, ani s formou, ani s obsahom, ale, chvalabohu, že otváraš tieto témy, ktoré sa niekto snaží úporne zametať pod koberec, a opäť si, myslím, trafil klinec po hlavičke, lebo pokiaľ nebudeme vedieť vidieť veci v súvislostiach časových, priestorových, hodnotových a iných, tak potom všetky tie drobné zmeny ústavy aj tak budú k ničomu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 11:00 - 11:01 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som s potešením podpísal tento návrh. Myslím, že je dobrý. Vnímam ho aj ako istý komplement vo vzťahu k tomu, čo som pred chvíľou predniesol ja, teda k tomu pozmeňujúcemu a doplňujúcemu návrhu, ktorý vnáša do ústavy niektoré žiaduce nové prvky bez toho, že by jednak nejako narúšali doterajšie znenie alebo že by to znenie robil menej elegantným. Myslím, že toto sú formulácie, ktoré sú vhodné do ústavy svojou dikciou, a veľmi rád ich podporím.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2014 10:50 - 10:51 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Len stručne, ďakujem, Igor, za podporu. Myslím si, že je dobré pamätať si, aj keď o mesiac alebo možno o viac, keď budeme hovoriť o návrhu rozpočtu, už túto tému, ako sa hovorí ľudovo, prevalcujú iné témy a iné priority, ale je dobre si pamätať tie veľké slová, ktoré tu odzneli o ochrane slovenskej vody, keď príde na lámanie chleba, lebo naozaj tým zrkadlom úprimnosti všetkých týchto pekných rečí bude zákon o štátnom rozpočte, a ak naozaj by prešiel v tej podobe, ako bol schválený vo vláde, tak myslím, že bude jasným dôkazom tej "úprimnosti" - ale skôr v úvodzovkách - vládnej strany v celom v tomto probléme, v problematike.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.10.2014 10:23 - 10:48 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán minister, pán spravodajca, vážené kolegyne, kolegovia, začnem, ak dovolíte, z trocha iného konca, od návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý predvčerom schválila vláda.
Tento zákon, ak ho Národná rada prijme v nezmenenej podobe, spôsobí okrem iného vynútený masívny vývoz, zatiaľ nie vody, ale najlepších mozgov, teda našich vedcov do zahraničia, keďže doma sa nenašli zdroje na financovanie ich činnosti.
Keďže celá dnešná rozprava je o tom, že SMER a ním riadené ministerstvo životného prostredia sa nás a najmä širokú verejnosť snažia presvedčiť, že sú tými najväčšími ochrancami slovenskej vody na svete, pozrime sa, ako bude v budúcom roku financovaná činnosť rezortnej inštitúcie ministerstva, ktorá má vo svojej náplni okrem ovzdušia aj vodu, teda Slovenského hydrometeorologického ústavu. Pokiaľ sú medializované informácie správne, má rozpočet tejto organizácie, ktorý nebol ani dosiaľ dostatočný, klesnúť o neuveriteľné dve tretiny. Počas svojho prvého, ale aj druhého pontifikátu SMER - SD a rezort životného prostredia neraz dokázali, že im na prírode na životnom prostredí, mierne povedané, príliš nezáleží, a ak aj záleží, tak len ako na zdroji príjmov či iných výhod. Ale dnes a následne v utorok, keď budeme o navrhovanej zmene ústavy hlasovať, sa má zrazu všetko zmeniť, ako šibnutím čarovného prútika sa má škaredé káčatko premeniť na krásnu princeznú. Možnože detičky v materskej škole tomu uveria, ale ja nie. Rozprávka je krásny literárny útvar, ale tu nejde o rozprávku, vážení, tu ide o frašku a to nie je môj obľúbený žáner. Vývoz vody síce naďalej hrozí, stačí si pozrieť znenie novely vodného zákona, ktorý zásluhou hlasov poslancov a poslankýň SMER-u - SD prešiel do druhého čítania, ale stále hovoríme len v budúcom čase.
Podľa všetkého k masívnemu vývozu pitnej vody zo Slovenska zatiaľ ešte nedošlo. Ale máme tu iné precedensy, ktoré by nás mali varovať a ktoré sú veľmi inštruktážne. Ako prípad, ako, pardon, príklad toho, ako by dopadol komerčný vývoz vody zo Slovenska a ako úprimné sú snahy SMER-u - SD regulovať vývoz vody a ďalších prírodných zdrojov zo Slovenska, môže slúžiť masívny a dlhodobý vývoz dreva ako viac-menej nespracovanej suroviny. Namiesto toho, aby sme stromy buď nechali rásť v lese, kde spolu vytvárajú dômyselný ekosystém a plnia celý rad nielen rýdzo produkčných funkcií, alebo aby sme vyťažené drevo zhodnotili do podoby skutočne finálnych výrobkov, vyvážame ho vo veľkom nespracované alebo len minimálne spracované do zahraničia. Výsledkom tejto "hospodárskej politiky" sú miznúce lesy, pôdna erózia, povodne a vzápätí vysušovanie krajiny, teda nenahraditeľných, pardon, strata nenahraditeľných komplexných funkcií lesa a na druhej strane celkom zanedbateľný príjem pre štátny rozpočet z tohto - opäť v úvodzovkách - "grandiózneho biznisu", ktorý nás všetkých stojí tak veľa, že sa z toho možno už ani nikdy nespamätáme. Myslím si, že toto je dostatočne poučný precedens na to, aby sme boli pri úvahách nielen o možnom vývoze vody, ale aj o úprimnosti sľubov vlády veľmi opatrní. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by vývozné povolenky skončili v rukách tých, ktorí sú blízki tým, ktorí sú momentálne pri moci. A nemyslím teraz len vládu SMER-u, asi by to bolo vždy tak pri akejkoľvek vláde. Ak by sme nové chápanie vody v intenciách príslušných dokumentov OSN, Rámcovej smernice o vode a ďalších mysleli skutočne vážne, potom by sme do textu ústavy inkorporovali aj ustanovenie, ktoré tu už vlastne odznelo v rámci pozmeňovákov a predniesol ho kolega Mičovský. Citujem: "Voda, ktorá ako životodarný prírodný zdroj, základná hodnota pre každého a spoločné dedičstvo všetkých, je vecou spoločného záujmu a majetkom uvedeným v čl. 4 tejto ústavy a nie bežne obchodovateľnou komoditou." Obchodovanie s vodou, ktoré z nej automaticky robí obchodovateľnú komoditu, by bolo navyše priamo v rozpore s úspešnou petíciou európskych občanov a občianok, ktorej požiadavky v marci 2014 akceptovala aj Európska komisia. A napokon stojí za zmienku celá tá perfídnosť, ktorú tu už veľmi presne popísal pán kolega Chren a ktorej sme svedkami v súvislosti s právnou úpravou vývozu vody. Vláda najskôr v októbri roku 2012, ako tu už bolo povedané, schváli materiál s názvom "Voda ako strategická surovina štátu..." (ten názov bol trošku dlhší), v ktorom predpokladá, že by sa mohlo obchodovať so značnou časťou vody zo Slovenska, tuná už odznel aj ten údaj 8 600 litrov za sekundu, potom príde do Národnej rady s návrhom zákona, ktorý vývoz vody de facto kodifikuje namiesto toho, aby ho jednoducho zakázal – ak sa zhodneme na tom, že je to vôbec nevyhnutné a že to nevyplýva už z doteraz platnej ústavy –, a až keď predkladateľ a spolu s ním aj vláda a vládostrana SMER - SD sa stretnú s masívnym odporom nielen opozície, ale aj veľkej časti odbornej a laickej verejnosti, tak zaradia čosi ako spiatočku, pretože tých potenciálnych voličov pod petíciou bolo podpísaných trošku príliš veľa, a zrazu sa zahrajú na najväčšieho ochrancu slovenskej vody tým, že kvôli údajnému zákazu jej vývozu chcú po pár týždňov od ostatnej novely opäť novelizovať ústavu, navyše spôsobom, o ktorom sa tu všeobecne dnes hovorí ako nie príliš elegantným. To však vládnej strane nebráni zároveň posunúť kontroverzný návrh novely vodného zákona do druhého čítania. Ani ju to nenúti anulovať príslušné ustanovenia toho spomínaného vládneho materiálu z roku 2012. Ale čo je najhoršie, zjavne ju nie veľmi trápi osud vody na území Slovenska a odtekajúcej zo Slovenska, lebo ak by ju skutočne trápil, musela by sa inak správať k slovenským lesom, k riekam a jazerám, chráneným územiam, voľnej krajine, k vode v mestách, priemysle i poľnohospodárstve a napokon i k vode samotných chránených vodohospodárskych oblastí a tá najvýznamnejšia tu bola spomínaná, je ňou Žitný ostrov. V tejto súvislosti sa od začiatku tohto povyku, ktorý tu nastal predložením toho kontroverzného návrhu novely vodného zákona, angažuje občianska odborná verejnosť a zástupcovia tej skupiny, ktorí sú akýmisi hovorcami tejto iniciatívy a ktorí sa prostredníctvom hromadnej pripomienky zúčastnili aj na medzirezortnom pripomienkovom konaní návrhu zmeny ústavy, sa obrátili na členov a členky výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie so žiadosťou, aby sme sa dôsledne zamysleli nad niektorými skutočnosťami a dobre zvážili svoje postoje a rozhodnutie vo vzťahu k vode. K tomu nám poskytli okrem ústneho aj písomné vysvetlenie svojich argumentov a ja považujem za korektné, aby som aspoň podstatné časti z toho vysvetlenia odcitoval:
"V rámci medzirezortného pripomienkového konania bola k návrhu ústavného zákona vznesená hromadná pripomienka verejnosti, ktorú v priebehu necelého týždňa podporili 4 127 podporovateľov. V hromadnej pripomienke bola vznesená požiadavka na zastavenie legislatívneho procesu až do vypracovania právnej analýzy, ktorá by vyvrátila predloženú právnu argumentáciu dokazujúcu, že v zmysle európskych predpisov voda nie je tovarom podliehajúcim pravidlám voľného pohybu tovarov a služieb."
V súvislosti s uvedenou hromadnou pripomienkou poukazujeme na tri hlavné aspekty, ktoré považujeme za potrebné, aby boli zohľadnené v rámci rokovania výboru:
1. účasť verejnosti na legislatívnom procese,
2. právne aspekty,
3. vecné aspekty.
Účasť verejnosti na legislatívnom procese:
13. augusta 2014 sa uskutočnilo prvé kolo rozporového konania k novele Ústavy Slovenskej republiky na expertnej úrovni za účasti vedúcich a odborných pracovníkov. Rokovanie nebolo uzavreté. Nejestvuje vzájomne odsúhlasený záznam z rokovania. Rozpor nebol odstránený. Podľa metodického pokynu na prípravu a predkladanie materiálov na rokovanie vlády v rámci legislatívnych pravidiel vlády malo nasledovať ministerské rokovanie na úrovni členov vlády, resp. iného štatutárneho orgánu. To sa neuskutočnilo a na rokovanie vlády Slovenskej republiky bol predložený materiál ako bezrozporový. Bol porušený aj bod 3.2 metodického pokynu Vyhodnotenie pripomienkového konania, v ktorom sa požaduje: "osobitne treba taktiež uviesť rozpor s hromadnou pripomienkou verejnosti". Konaním predkladateľa zákona došlo k porušeniu vnútroštátnych predpisov, metodický pokyn na prípravu a predkladanie materiálov na rokovanie vlády a tým aj k porušeniu čl. 8 Aarhuského dohovoru, ktorý sa týka účasti verejnosti na príprave vykonávacích predpisov. V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že petíciu proti vývozu vody doteraz podpísalo viac ako 60-tisíc občanov.
Právne aspekty. Zásadný spor medzi predkladateľom zákona a verejnosťou spočíva v tom, že verejnosť trvá na tom, že voda nie je tovarom, preto Slovensko nemá povinnosť otvoriť obchodovanie s vodou v zmysle pravidiel o voľnom pohybe tovarov a služieb. Tvrdenie verejnosti sa opiera o Rámcovú smernicu o vode 2000/60/ES (ďalej aj skratka RSV), ktorá predstavuje právny rámec pre spoločnú vodnú politiku záväzný pre všetky členské štáty Európskej únie. Spoločná vodná politika je založená na princípe, že, citujem: "Voda nie je komerčný výrobok ako iné výrobky, ale skôr dedičstvo, ktoré treba chrániť, brániť a nakladať s ním ako takým." Dôraz na rešpektovanie tohto princípu kladie aj pán Janez Potočnik, dosiaľ eurokomisár pre životné prostredie, ktorý vo svojom liste adresovanom zástupcom verejnosti vyjadruje fakticky identický názor s tým, ktorý som citoval. Požiadavka na rešpektovanie tohto princípu je zdôraznená aj v aktuálnom dokumente Európskej komisie z 19. 03. 2014 COM (2014) 177 final on the European Citizens' Initiative "Water and sanitation are a human right! Water is a public good, not a commodity!" v ktorom sa zdôrazňuje, že voda nie je obchodný tovar, ale je verejný zdroj. Citované stanovisko Európskej komisie prezentoval verejnosti 24.03.2014 podpredseda Európskej komisie pán Maroš Šefčovič, ktorý vo svojom vystúpení uviedol: "Voda je verejný statok, ktorý pre všetkých občanov Únie predstavuje základnú hodnotu." Nie je teda tovarom, nevzťahujú sa na ňu pravidlá voľného trhu. Za tovar, resp. výrobok môže byť považovaná iba voda balená do spotrebiteľských obalov, v tomto prípade ide o výrobok, teda tovar, a preto vývoz takejto vody, čiže vody balenej nie je možné zakázať na rozdiel od pitnej vody poskytovanej pre zásobovacie účely obyvateľstva. Táto nie je tovarom, a preto členské štáty nemajú žiadnu povinnosť umožniť jej vývoz do zahraničia. V zmysle Rámcovej smernice o vode v prípade vývozu pitnej vody mimo hraníc ide o vodohospodársku službu, na ktorú sa vzťahujú osobitné pravidlá Rámcovej smernice o vode.
Preskočím:
"Odmietnutie ministerstva akceptovať základný princíp, že voda nie je tovarom, a vágne naformulovanie výnimiek v Ústave SR vyvolávajú vo verejnosti silné podozrenie o tom, že týmto netransparentným postupom, za týmto netransparentným postupom je snaha zlegalizovať vývoz vody do zahraničia, a nie mu zabrániť, ako sa to verejnosti podsúva. Verejnosť očakáva od predkladateľa návrhu ústavy, jasné vysvetlenie výnimiek a splnenie hromadnej pripomienky verejnosti, a to jedným z dvoch možných spôsobov:
1. akceptovaním základného princípu, že voda nie je tovar - to inak navrhujeme v tom našom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu - alebo
2. predložením právnej analýzy s odvolaním sa na európske predpisy dokazujúce, že voda je tovarom.
Napokon vecné aspekty:
Vývoz vody v súčasnosti považujeme za riskantný hlavne z toho dôvodu, že Slovensko nemá vyhodnotené využiteľné zdroje podzemnej vody, ktoré sú podkladom pre vyhlasovanie kvantitatívneho stavu podzemnej vody v zmysle požiadaviek RSV. Ministerstvo si zamieňa dva pojmy, a to využiteľné zdroje podzemnej vody a využiteľné množstvá podzemnej vody uvedené vo vodnej bilancii. O tom sa tu tiež už dnes hovorilo. Ide o zásadný rozpor s požiadavkami Rámcovej smernice o vode. V tejto súvislosti upozorňujeme aj na neplnenie termínových požiadaviek smernice. Vyhodnotenie využiteľných zdrojov podzemnej vody a vyhodnotenie kvantitatívneho stavu podzemnej vody malo byť ukončené do 22. decembra 2013. V liste pána Janeza Potočnika, teda eurokomisára pre životné prostredie, sa uvádza, že Európska komisia už podnikla v tomto smere právne kroky s odvolaním na dokument evidovaný pod reference 4887/13/ENVI. V prípade vášho záujmu radi poskytneme ďalšie podrobnejšie informácie za občanov Slovenskej republiky, ktorí nesúhlasia s vývozom vody, predkladatelia hromadnej pripomienky a výzvy proti vývozu vody RNDr. Elena Fatulová, Ing. Jaroslav Baran, Ing. Vladimír Mosný, CSc., Bratislava 6. októbra 2014."
No a teraz ešte trošku všeobecnejšie o prípadnej novele ústavy. Ak totiž už máme otvárať ústavu, je podľa mňa žiaduce, aby sme sa pozreli okrem čl. 4 aj na ďalšie články, ktoré sa explicitne týkajú životného prostredia, prírodných zdrojov a kultúrneho dedičstva, teda najmä na čl. 44 a 45 Ústavy Slovenskej republiky. Keď sa takmer pred štvrťstoročím začala rodiť nová slovenská ústava, bolo to v dosť špecifickom čase. Bol to čas, keď stav životného prostredia v bývalom Československu bol podľa takmer všetkých ukazovateľov zlý až katastrofálny a potreba jeho nápravy sa vnímala celou spoločnosťou ako priorita. Vo verejnom povedomí silne rezonoval étos a fenomén ochranárstva a v slovenskom parlamente fungoval klub Zelených. Navyše vrcholilo niečo, čo by sa dalo nazvať globálnou environmentálnou revolúciou, a za taký vrchol alebo kulminačný bod tohto procesu sa považuje pamätný svetový Summit Zeme v roku '92, teda v práve v čase, keď finišovali práce na príprave novej slovenskej ústavy. Toto všetko plus niektoré ďalšie skutočnosti sa podpísali pod to, že záležitosti prírodných zdrojov, práva a povinnosti voči životnému prostrediu a prístupu k informáciám o životnom prostredí sa do znenia slovenskej ústavy z roku '92 premietli vo vcelku uspokojivej podobe, dokonca progresívnejšie, ako tomu bolo v tom čase vo väčšine ústav v tzv. starých demokracií na západ od nás. Ale odvtedy, ako vieme, ubehlo bezmála štvrťstoročie a v nazeraní na životné prostredie sa všeličo zmenilo.
V súvislosti s príslušnými ustanoveniami našej ústavy sa dá konštatovať, že to, čo platilo v roku '92, platí aj dnes, ale k tomu je žiaduce pridať aj niektoré nové skutočnosti, niektoré nové pojmy a koncepty. Aspoň časť týchto skutočností týkajúcich sa ústavného zakotvenia ochrany tradičného charakteru krajiny sa snažíme reflektovať naším pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom, ktorý vám chcem predstaviť. Podotýkam, že zachovanie hodnôt krajiny, ktoré teda predstavuje jednu z položiek obsiahnutú v tomto pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu, má vo svojich ústavách zakotvenú viacero štátov Európskej únie. Nakoniec vyplýva to aj z analýzy, ktorú kolega Jurzyca zadal vyhotoviť nášmu Parlamentnému inštitútu, a príkladmo spomeniem aspoň štáty, ako Švédsko, Rakúsko, Francúzsko... No aspoň tieto tri. Nemám ich tu, nemám ich tu zaznamenané, ale myslím, že tá analýza už bola aj zverejnená, lebo po mesiaci sa zvykne zverejňovať všetkým poslancom, takže je k dispozícii, je to veľmi zaujímavé čítanie. Ja som vďačný kolegovi Jurzycovi, že takúto objednávku Parlamentnému inštitútu adresoval.
No a už budem končiť, už len prečítam ten pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mikuláša Hubu, Jána Mičovského a Martina Fecka k vládnemu návrhu ústavného zákona, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (tlač 1110).
Vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, sa mení a dopĺňa takto:
V čl. 1 sa doterajší text označuje ako bod 1, za ktorý sa vkladajú nové body 2 a 3, ktoré znejú:
2. V čl. 44 ods. 2 a 3 znejú:
"(2) Každý je povinný chrániť a zveľaďovať životné prostredie, ktorého súčasťou je aj charakteristický vzhľad krajiny, a kultúrne dedičstvo.
(3) Nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozovať ani poškodzovať životné prostredie, biologickú rozmanitosť prírody, prírodné zdroje, krajinu a kultúrne pamiatky."
3. V čl. 45 sa slová "včasné a úplné informácie" nahrádzajú slovami "včasné, pravdivé a úplné informácie".
Odôvodnenie:
Právo na životné prostredie je širokým pojmom, ktorý zahŕňa niekoľko aspektov, a medzi ne nepatrí len právo na vodu. Asi najvýznamnejším aspektom v tejto súvislosti je ochrana a udržiavanie charakteristického vzhľadu krajiny, pod ktorým v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov rozumieme časť územia tvoreného významnými krajinnými prvkami. lde o tak významný aspekt práva na priaznivé životné prostredie, že si zaslúži aj výslovnú zmienku v základnej právnej norme štátu, ktorým je ústava.
Právo na priaznivé životné prostredie je zakotvené aj v ústavnom zákone č. 23/1991 Zb., ktorým sa uvádza Listina základných práv a slobôd, ako aj v čl. 44 Ústavy Slovenskej republiky. Formulácie použité v oboch týchto ústavných dokumentoch nie sú totožné a javí sa vhodným obohatiť text ústavy o tie pojmy, ktoré sa v súvislosti s právom na životné prostredie uvádzajú či už v Listine základných práv a slobôd, alebo v zákone č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Čiže ide o tie pojmy už avizované, biologická rozmanitosť prírody, ktorá je širším pojmom zahŕňajúcim aj druhové bohatstvo prírody, a krajina ako pojem výslovne uvedený už v samotnom názve spomínaného zákona. Slovenská republika je tiež už pomaly desať rokov zmluvnou stranou Európskeho dohovoru o krajine a podľa už spomínanej analýzy Parlamentného inštitútu je pojem krajina zakotvený v ústavách viacerých členských krajín Európskej únie, tu ich teda mám vymenované: Švédsko, Francúzsko, Chorvátsko, Litva a ďalšie.
Základné právo zakotvené v čl. 45 Ústavy Slovenskej republiky súvisí oveľa viac so základným právom na informácie zakotvené v čl. 26 Ústavy, ako so základným právom na priaznivé životné prostredie. Preto sa aj jeho uplatňovanie bezprostredne viaže na zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Hoci zákon o slobode informácií výslovne požaduje, aby informácie vrátane informácie o životnom prostredí boli pravdivé, nedokonalý sankčný mechanizmus tohto zákona v praxi neraz umožňuje, aby v oblasti životného prostredia neboli informácie poskytované včas, úplne alebo pravdivo, je preto namieste, aby súčasťou základného práva na informácie v oblasti životného prostredia bol aj prvok pravdivosti, ktorý by bolo možné si prípadne vynútiť aj formou ústavnej sťažnosti, a nielen správnej žaloby na súde v zmysle zákona o slobode informácií.
Teší ma, že pod tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh sa podpísal reprezentatívny súbor nie 15, ale 21 poslankýň a poslancov zo všetkých poslaneckých klubov. Verím, že v hlasovaní k nim pribudnú aj poslanci a poslankyne za vládnu stranu SMER, za čo vám vopred ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2014 10:52 - 10:54 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja budem celkom stručný už aj preto, že nechcem kaziť dojem z vystúpenia cteného kolegu Mičovského, dojem a zážitok. Myslím, že všetci, čo si ho vypočuli bez ohľadu na politické tričko, museli mať z jeho vystúpenia silný emocionálny zážitok.
Máme 25 rokov od novembra ´89 a stále narážame na ten istý problém: trpia nie tí, ktorí zlo páchajú, ale tí, ktorí na to upozornia, ktorí tvárou v tvár protispoločenskému zlu odmietajú mlčať a odmietajú sa len prizerať napriek tomu, že skúsenosť takýchto ľudí a tých odstrašujúcich príkladov je, žiaľ, stále veľa.
Takže v tomto zmysle ich považujem za hrdinov týchto čias a je našou takpovediac psou povinnosťou im vytvoriť aspoň tie základné systémové podmienky, aby takto statočne mohli vystupovať aj v budúcnosti, aby sa zmiernilo riziko, ktoré im za to hrozí a ktoré vlastne na hlavu stavia celý ten ponovembrový vývoj.
A preto, keď o pár dní budeme možno vo svetle reflektorov zase hodnotiť plusy a mínusy ponovembrového vývoja, mali by sme sa zamyslieť aj nad týmto naším fatálnym a, poviem, nielen mocenským, ale naozaj celospoločenským zlyhaním. Lebo nielen tí, čo sú momentálne pri moci, aj keď v prvom rade tí, ale celá spoločnosť má v tomto veľké maslo na hlave, že takýto stav vecí toleruje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2014 10:04 - 10:06 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nebudem reagovať na tú podstatu, na to nakoniec reagoval kolega Mičovský a verím, že budú ďalší. Zareagujem len na jednu poznámku predrečníka, týkajúcu sa výstavby garáží na Bratislavskom hrade.
Možno si spomeniete, že na začiatku aprílovej alebo májovej schôdze Národnej rady som navrhoval doplniť program schôdze o informáciu o tom, čo sa v súvislosti s týmto problematickým projektom chystá. Bolo to ešte v relatívne dostatočnom predstihu pred tým, ako nastúpili bagre, buldozéry a iná technika. A táto požiadavka sa mi zdala byť logická minimálne z dvoch dôvodov. Jednak pre tú samotnú podstatu veci a pre tie riziká, ktoré v súvislosti s týmto projektom, ktorý má už pomaly charakter kauzy, hrozia. A po druhé preto, že nás ako poslancov Národnej rady, keďže ten projekt sa odohráva v réžii Národnej rady, sa občania-voliči celkom logicky pýtajú: "Čo to tam idete robiť s tým Hradom?" A zdá sa mi úplne absurdné, že nie sme ani v základe informovaní o tom, čo sa tam naozaj deje, a že nedokážeme týmto občanom relevantne odpovedať.
Využívam tú príležitosť vlastne preto oživiť túto tému, že to, že to Lojzo Hlina spomenul, aj keď to nie je podstata dnešnej, dnešnej rozpravy, ale na druhej strane to celkom dobre, myslím si, v tom širšom zmysle do tej problematiky zapadá.
Takže som rád, že sa Lojzo touto vecou zaoberá, a mrzí ma, že ja sám som sa jej nevenoval dostatočne.
Skryt prepis