Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.3.2015 o 11:45 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2015 16:23 - 16:25 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Štefan, opakovane si vo svojom vystúpení spomenul problém nedokončenej diaľnice z Bratislavy do Košíc a ja si dovolím zareagovať na túto časť tvojho vystúpenia, aj keď možno nebola v tvojom vystúpení podstatná.
Ja totiž za väčší problém ako skutočnosť, že tú diaľnicu stále nemáme dokončenú, považujem niečo iné. Jednak nie je celkom pravda, že z Bratislavy do Košíc sa nedá dostať po diaľnici, len stačí ísť trošku iným, inou trasou, cez Maďarsko, ale to nie je to podstatné, čo chcem povedať.
Podstatné je to, že väčší problém ako tá samotná doba výstavby je podľa mňa to, že sa snažíme budovať tú diaľnicu - najmä počas prvej vlády Roberta Fica, ale čiastočne ten problém pretrváva dodnes - metódou takpovediac za každú cenu a v rozpore s odporúčaniami, ktoré vzišli z posudzovania vplyvov na životné prostredie a z ktorých vzišiel návrh teda inej trasy, ako sa snažíme za každú cenu realizovať, no a našťastie tento prístup, tento násilný prístup vadí nielen environmentalistom a krajinárom, ale čím ďalej, tým viac aj časti samotných dopravákov, ktorí majú na to diametrálne odlišný názor, ako trasovať diaľnicu v tých kritických úsekoch alebo najmä v jednom, a v posledných rokoch sa začína búriť aj samotná dotknutá príroda, takže myslím, že by sme o tom mali viacej hovoriť aj na tejto pôde.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 25.3.2015 11:03 - 11:03 hod.

Mikuláš Huba
Som predpokladal, že schôdza bude ešte pokračovať a že v prípade, že by bola väčšinová podpora tohto návrhu, že by som si dovolil naformulovať návrh uznesenia. Ale keďže už nepokračuje, toto je vlastne posledná šanca, tak som to preformuloval v tom duchu, že by pán predseda požiadal, keďže už nemáme možnosť urobiť ten druhý krok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.3.2015 11:02 - 11:03 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, navrhujem, aby pán predseda Národnej rady bezodkladne vyzval vládu Slovenskej republiky vyvinúť maximálne úsilie smerom k nášmu susedovi Ukrajine a k príslušným medzinárodným inštitúciám, aby nedovolili predĺžiť životnosť pätnástich ukrajinských jadrových reaktorov, pochádzajúcich ešte zo sovietskej éry, bez uskutočnenia procesu cezhraničného posúdenia vplyvov na životné prostredie.
O tom, že nejde o žiadne nepodložené či predčasné obavy, svedčí aj fakt, že licencie už boli udelené prvým dvom reaktorom, a to bez takéhoto verejného cezhraničného posúdenia prípadných vplyvov, čím bol porušený Espoo dohovor, ktorý takúto povinnosť ukladá.
Dovoľujem si požiadať, aby sme o tomto mojom návrhu hlasovali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2015 12:03 - 12:05 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja budem tiež veľmi stručný. V prvom rade sa chcem pripojiť k tomu vysoko pozitívnemu hodnoteniu práce pani ombudsmanky, aj úradu, ktoré tu prezentoval môj predrečník.
A zároveň som rád, že kolega Mičovský otvoril aj tú tému práva na zdravé a kvalitné životné prostredie ako jedného zo základných ľudských práv. My sme tu s pani ombudsmankou diskutovali na túto tému už vlani, keď predkladala tú svoju správu za prechádzajúci rok. Zhodli sme sa na tom, že toto je oblasť, ktorá jednoznačne patrí do toho širokého portfólia boja proti porušovania ľudských práv, ktoré zastrešuje jej úrad. Nepochybujem, že rieši aj tieto problémy, ale na druhej strane ako človek, ktorý dosť citlivo sleduje túto problematiku, musím zároveň konštatovať, že na rozdiel od mnohých iných káuz, ktoré napriek veľmi ťažkým podmienkam, o ktorých všetci vieme, úrad verejnej ochrankyne práv riešil, som nezaregistroval žiadnu takú väčšiu kauzu porušovania práva na zdravé a kvalitné životné prostredie, ktorá by aj verejne zarezonovala a ktorá by sa spájala s činnosťou pani ombudsmanky a jej úradu. Takže si myslím, že je najvyšší čas, alebo inak to poviem, bol by som veľmi rád, keby sa objavila jedna alebo viac takýchto lastovičiek, pretože viem, že nejaké podnety už existujú. Teraz pribudol ďalší podnet. A bol by to aj taký precedens a výzva pre ľudí, že sa môžu obracať so svojimi podnetmi aj na túto inštitúciu, aj v týchto veciach. Ďakujem pekne už vopred.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2015 9:59 - 10:01 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem, Martin, že si tak podrobne a názorne predstavil tento náš spoločný návrh zákona. Faktom je, a my na to opakovane poukazujeme pri schvaľovaní rozpočtu, že z roka na rok viac a viac škrtíme rozpočet štátnej ochrany prírody, čím logicky aj klesá jej schopnosť reálne a efektívne slovenskú prírodu chrániť. Aj preto je veľmi žiaduce, aby sme jednak posilnili kompetencie štátnej ochrany prírody a jednak využili potenciál dobrovoľných ochranárov, v tomto prípade dobrovoľných strážcov prírody. Obidve tieto požiadavky aspoň čiastočne spĺňa tento návrh zákona a preto sa prihováram za jeho prijatie.
Mal som možnosť stráviť niekoľko týždňov v amerických národných parkoch a pozorovať naozaj zblízka činnosť unikátnej strážcovsko-sprievodcovskej služby s názvom Rangers. Asi všetci poznáte seriál Medvedík Yogi, takže sú vám známe aj tie ich charakteristické rovnošaty. Čo je nesporný fakt, že táto služba požíva v očiach verejnosti obrovskú autoritu a je to nie umelá autorita, ale prirodzená autorita a preto v očiach návštevníkov národných parkov sú Rangeri populárni a obľúbení a nie nenávidení, ako niekedy možno polícia a podobné silové zložky.
Takže všetci, ktorí tu sedíme, zvykneme sa dušovať, ako nám záleží na slovenskej prírode, ako ju milujeme, ako sme na ňu hrdí, ale mali by sme to dokázať aj v praxi a podpora tohto návrhu zákona by bol krôčik tým správnym smerom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

19.3.2015 15:38 - 15:42 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja som tých interpelácií adresoval členom vlády za uplynulý mesiac viacero, ale nechcem to preháňať a prednesiem len výber z nich, ak dovolíte. Konkrétne budú tri. Dve z nich boli adresované podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra Slovenskej republiky pánovi Robertovi Kaliňákovi. Prednesiem ich v chronologickom poradí.
Takže prvá interpelácia.
Vážený pán minister, v poslednom čase je naša verejnosť čím ďalej, tým častejšie konfrontovaná so skutočnosťou, že na území Slovenska uskutočňujú rôzne skupiny, prevažne mladých osôb, nelegálny výcvik polovojenského charakteru. Niektoré z týchto skupín sa pritom údajne riadia ideológiou, ktorá je v rozpore s právnymi základmi nášho štátu. Podľa iných zdrojov, niektorí z organizátorov týchto skupín absolvovali prípravu a výcvik v zahraničí. Tieto a podobné informácie považujem za znepokojujúce. A preto sa vás chcem prostredníctvom interpelácie opýtať, či sú uvedené polovojenské aktivity v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a aké kroky plánuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v tejto veci podniknúť. S nádejou na operatívnu odpoveď a s pozdravom Mikuláš Huba.
Teraz druhá interpelácia, na toho istého člena vlády, datovaná 25. februárom 2015.
Vážený pán minister, s potešením som prijal informáciu, že Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky s definitívnou platnosťou rozhodlo o tom, že kontroverzná novostavba rodinného domu na Beblavého ulici v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto v bezprostrednej blízkosti národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad je postavená v rozpore s príslušným stavebným povolením i s územným plánom zóny, a teda je to tzv. čierna stavba. Dovoľte mi preto, aby som sa vás prostredníctvom interpelácie opýtal a položil vám jednoduchú otázku: Kedy bude tento protiprávny stav ukončený, táto nelegálna stavba odstránená a pozemok uvedený do pôvodného stavu s parkovou úpravou? Za vašu konkrétnu odpoveď vám vopred ďakujem.
A tretia moja interpelácia bola adresovaná ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pánovi Počiatkovi a znie: Vážený pán minister, odborná verejnosť sa dosť konsenzuálne zhoduje na tom, že pre Bratislavu a jej okolie by bol veľmi vhodným riešením mnohých dopravných problémov projekt TEN-T. Verejne sa za oživenie tohto, verím, len dočasne pozastaveného a umŕtveného projektu, vyjadril aj novozvolený bratislavský primátor, pán Ivo Nesrovnal. Dovoľte mi, vážený pán minister, aby som sa na vás v tejto veci prostredníctvom interpelácie obrátil s niekoľkými otázkami: 1. Prečo sa zastavila príprava projektu TEN-T? 2. Aký je postoj váš a vami vedeného rezortu k možnému znovuoživeniu tohto projektu? 3. Predpokladá sa financovanie tohto projektu aj zo zdrojov operačného programu Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 až 2020? S nádejou na konkrétnu odpoveď a s pozdravom Mikuláš Huba. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 19.3.2015 15:10 - 15:25 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážení členovia vlády, vážené kolegyne, vážení kolegovia, koncom jesene 2013 sa na bratislavskej Kolibe uskutočnil v dvoch etapách nepovolený výrub lesných porastov, ktorý vzápätí vzbudil verejné pohoršenie, ako aj značný mediálny záujem. Keďže kauza sa prioritne týkala troch rezortov, rezortu životného prostredia, rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a rezortu vnútra, obratom sme sa od zástupcov týchto rezortov dočkali verejných vyhlásení, ako razantne sa chystajú tento problém riešiť, dôsledne prešetrovať, trestať vinníkov, vymáhať od nich náhradu škody a prijímať preventívne opatrenia, aby sa podobné kauzy na Slovensku už v budúcnosti nemohli opakovať. Aj ja som sa začiatkom minulého roka obrátil na príslušných členov vlády s otázkami týkajúcimi sa podrobností tejto kauzy. Dozvedel som sa plus-mínus to, že konkrétny vedúci pracovník, ktorý pochybný prevod lesných pozemkov sprostredkoval, už v rezorte pôdohospodárstva nepracuje a čo sa týka porušenia zákona, celá záležitosť je v štádiu vyšetrovania. Už vtedy mi bolo trochu podozrivé, prečo vyšetrovanie tak jasnej a na prvý pohľad jednoznačnej záležitosti musí trvať tak dlho, ale povedzme, že sa to pred rokom ešte dalo ako-tak akceptovať. Avšak uplynul ďalší rok a okolo celej záležitosti zavládlo podozrivé ticho. A tak som si zasa sadol za počítač a napísal som interpelácie na túto istú tému tým istým trom členom vlády, teda pánovi Petrovi Žigovi, Ľubomírovi Jahnátkovi a Robertovi Kaliňákovi.
Ministra životného prostredia som sa pýtal, k akým výsledkom a záverom dospela pri prešetrovaní nelegálnych výrubov na Kolibe z 18. októbra 2013 a 6. decembra 2013 inšpekcia životného prostredia a jej príslušný inšpektorát. Žiadal som uviesť odpovede alebo informácie k týmto po sebe nasledujúcim kauzám samostatne. Tiež som sa pýtal, na koľko vyčíslila škody spôsobené nelegálnym výrubom na Kolibe Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, ktorá ich vyčíslenie dostala za úlohu, a napokon som sa pýtal, aký je sankčný postih páchateľov za spôsobenú škodu.
Zo strany ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ma zaujímali odpovede na tieto otázky: Ako pokračuje sľubované znovuzalesnenie neoprávnene odlesnených pozemkov v predmetnej lokalite? Aká zodpovednosť bola vyvodená voči konkrétnemu vinníkovi, resp. vinníkom v rámci jeho rezortu? A aké kroky jeho rezort podnikol a aké preventívne opatrenia prijal v uplynulom roku v záujme toho, aby sa podobné kauzy v budúcnosti neopakovali?
A napokon na podpredsedu vlády a ministra vnútra som sa obrátil s týmito otázkami: Kto bol obvinený z uvedeného skutku a aký je celkový výsledok vyšetrovania tohto prípadu? Aké kroky preventívneho charakteru polícia podnikla a aké opatrenia prijala v záujme toho, aby sa podobné skutky v budúcnosti neopakovali? A aký konkrétny pokrok pri odhaľovaní trestných činov a priestupkov v environmentálnej oblasti dosiahol Policajný zbor Slovenskej republiky v roku 2014?
No a teraz sa podržte, vážení a vážené, lebo odpovede, ktoré som dostal, resp. nedostal, skutočne miestami stoja za to.
Z odpovede pána ministra Žigu som sa dozvedel, že Slovenská inšpekcia životného prostredia počas objasňovania podnetu výrubu drevín na Kolibe dospela k podozreniu, že došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu podľa § 305 Trestného zákona porušovania ochrany prírody a živočíchov, z uvedeného dôvodu podala dve trestné oznámenia na Obvodné oddelenie Policajného zboru Bratislava-Nové Mesto. V súčasnosti orgány činné v trestnom konaní zisťujú, či bol spáchaný trestný čin. V prípade ak by orgány činné v trestnom konaní vec uzavreli s tým, že trestný čin nebol spáchaný, ale že bol spáchaný priestupok, vrátia vec na došetrenie orgánom ochrany prírody, teda inšpekcii alebo okresnému úradu. Na mieste nelegálneho výrubu bolo pracovníkmi Štátnej ochrany prírody dokumentovaných 803 vyrúbaných drevín s obvodom väčším ako 80 centimetrov, spoločenská hodnota bola vyčíslená vo výške 799 576 eur aj 64 centov.
Pri tejto odpovedi sa musím trochu pristaviť, lebo postup Štátnej ochrany prírody ja v tejto veci považujem za nesprávny a nedostatočný, keďže v čase výrubu platil zákon č. 543/2002 Z. z. podľa znenia účinného do 31. 12. 2013, podľa ktorého boli osobitne chránené dreviny s obvodom nie nad 80 centimetrov, ale už nad 40 centimetrov, z čoho vyplýva, že spoločenská hodnota vyrúbaných drevín bola podstatne vyššia, než ako je uvedené v tomto hodnotení Štátnej ochrany prírody.
Ale to najpikantnejšie z odpovede pána ministra ešte len príde, citujem: „V prípade fyzickej osoby je maximálna výška pokuty za nelegálny výrub drevín podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny 9 958 eur aj 17 centov." Inými slovami, ak si pamätáte ten údaj o tej nedôsledne, by som povedal, vyčíslenej škode, tých rádovo 800-tisíc eur, je ten maximálny možný trest až o dva rády nižší, ako je spoločenská hodnota vyrúbaných drevín. Tak to je naozaj unikátna informácia. A ak pán minister na budúci týždeň v stredu nepredloží do vlády návrh novely zákona, kde by sa tá výška toho postihu zvýšila, aspoň teda na tých 1 mil. eur, tak to urobíme následne my poslanci, aj keď, žiaľ, vieme, s návrhmi, ktoré tu predkladá opozícia, ako to chodí.
Na záver odpovede pána ministra Žigu som sa ešte dozvedel, citujem: „Podľa § 305 ods. 1 písm. c) Trestného zákona ten, kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu exemplárov reguláciou obchodu s nimi vo väčšom rozsahu,“ celkom nerozumiem tejto formulácii, ale budiž, „poškodí alebo zničí strom alebo ker alebo ich vyrúbe, potrestá sa odňatím slobody na dva roky, podľa § 305 ods. 5 písm. b) Trestného zákona odňatím slobody na tri až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.“ To je naprosto tento prípad. Takže som veľmi zvedavý, či naozaj páchateľ pôjde sedieť, lebo skutočnosť je taká, že dosiaľ nikto z týchto páchateľov nezaplatil ani euro nejakého sankčného postihu.
Minister Jahnátek mi odpovedal v stručnosti takto, citujem: „Znovuzalesnenie predmetných pozemkov podlieha lehotám vyplývajúcim z ustanovení zákona o lesoch v znení neskorších predpisov. Splnenie tejto povinnosti kontroluje Okresný úrad Bratislava, pozemkový a lesný odbor, ako príslušný orgán štátnej správy lesného hospodárstva." Inými slovami, minister, ktorý má vo svojej kompetencii lesné hospodárstvo na Slovensku, podľa tejto odpovede netuší, čo sa v slovenských lesoch deje, a ešte sa k tejto svojej flagrantnej nevedomosti hrdo hlási.
Na druhú moju otázku minister aj po roku opakuje to isté ako pred rokom. „Osoba, ktorá podpisovala rozhodnutia bývalého Okresného lesného úradu v Bratislave, na základe ktorých došlo k zmene druhu pozemku s dôsledkom jeho odlesnenia, už nie je zamestnancom štátnej správy, a tak priama zodpovednosť zo strany ministerstva nebola uplatnená. Avšak na základe podnetu z decembra 2013 sa voči predmetnej osobe vedie trestnoprávne konanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa.“
V odpovedi na moju tretiu otázku sa uvádza, že: „Ministerstvo v predmetnej veci v minulom roku viedlo správne konanie vo veci preskúmania dotknutých rozhodnutí bývalého Okresného lesného úradu v Bratislave, opatrenia prijaté v minulom roku sa sústreďovali na prípravu podkladov ku konaniam súdu a orgánov činných v trestnom konaní.“ Ich prehľad uvádza pán minister v prílohe. Na jednej strane možno oceniť kroky ministerstva v tejto veci i pomerne podrobnú informáciu uvedenú v odpovedi, ktorá má len tú „chybu krásy“, že nie je odpoveďou na moju otázku týkajúcu sa preventívnych opatrení, ale to, že k prijatiu zásadných a patrične odstrašujúcich preventívnych opatrení v skutočnosti dosiaľ nedošlo, dokazuje nielen to, že odpoveď na túto moju otázku v odpovedi na interpeláciu de facto chýba, ale aj to, že podobné výruby naďalej pokračujú a páchatelia týchto kriminálnych činov sa, žiaľ, oprávnene spoliehajú na svoju beztrestnosť.
Z odpovede podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka som sa, stručne povedané, dozvedel to, že vo veci sa začalo trestné stíhanie za prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin porušovania ochrany rastlín a živočíchov, pričom rezort vnútra koná v tesnej spolupráci s oboma uvedenými vecne príslušnými rezortmi. V prvej veci bolo 30. januára 2015 ukončené vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby voči konkrétnej osobe a v druhom prebieha záverečná fáza vyšetrovania. Bližšie informácie o prebiehajúcom vyšetrovaní vraj nie je možné zverejniť, pretože by to mohlo zmariť ich účel, čo s poľutovaním beriem na vedomie, aj keď s touto formulkou sa stretávam takmer pravidelne, čo vo mne neposilňuje dôveru v právny štát alebo v právne istoty, resp. nádej, že v tomto štáte sa niečo skutočne v dohľadnom čase aj vyšetrí a dotiahne do konca.
V druhej časti odpovede som sa okrem iného dozvedel, že v oblasti environmentálnej trestnej činnosti bolo v roku 2014 zistených 1 533 trestných činov, z čoho bolo objasnených 1 038, najmä v oblasti krádeží dreva a pytliactva.
A napokon ma pán minister ubezpečil, že Policajný zbor pripravuje ďalšie opatrenia v oblasti odhaľovania a dokumentovania environmentálnej trestnej činnosti, avšak bez bližšej konkretizácie, o aké opatrenia by malo ísť.
Ak by som to mal zhrnúť, odpovede na moje interpelácie priniesli niekoľko zaujímavých informácií a zistení, ale v prvom rade potvrdili moje podozrenie, že ani po roku a pol sa vo veci nedospelo k žiadnemu konkrétnemu záveru a vinník či vinníci nemuseli dosiaľ znášať žiadne sankcie, páchatelia nielenže naďalej chodia po slobode, ale nezaplatili za obrovskú spoločenskú škodu, ktorú spôsobili, ba ani za to, že neposkytli súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní, dosiaľ ani euro. V rozpore s vtedy platným zákonom vyhodnotila inšpekcia, resp. Štátna ochrana prírody SR, aby som bol presnejší, len časť spoločenskej hodnoty, o ktorú bola spoločnosť a Slovenská republika ukrátená, neprijali sa žiadne skutočne účinné opatrenia preventívneho charakteru, o čom najlepšie svedčí fakt, že k podobným prejavom environmentálnej kriminality dochádza aj naďalej. Takým flagrantným príkladom je výrub lesa asi pred dvoma týždňami v Rusovciach. Ten dokonca bol alebo mal byť chránený aj v rámci Natury 2000. Hrozí, že ak tento prípad pôjde kamsi dostratena ako mnoho iných, bude to nežiadúci precedens s celospoločenským dosahom, ba priam návod a povzbudenie pre páchateľov podobných kriminálnych činov v budúcnosti.
A z týchto dôvodov musím konštatovať, že s odpoveďami na moje interpelácie, uvedenými pod bodmi 15 a 16, nie som spokojný a žiadam o nich hlasovať osobitne. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.3.2015 16:41 - 16:42 hod.

Mikuláš Huba

78.
Ďakujem za slovo. Celkom stručne. Som rád, že kolega Osuský tu spomenul nášho vzácneho spoločného priateľa Janka Langoša a že sa snaží nadviazať na jeho odkaz aj tými nomináciami, ktoré tu predložil a ktoré by som chcel podporiť. Nie som si istý, či to nejako pomôže k tej konečnej voľbe. Ale je to to minimum, čo môžem urobiť.
Ďakujem pekne.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.3.2015 16:57 - 16:59 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Som rád, pán kolega Mikuš, že ste tu citovali kľúčových ľudí našej planéty, ktorí celkom jednoznačne označujú globálnu zmenu klímy a s ňou súvisiace nevyhnutné opatrenia za jednu z najväčších výziev, ak nie najväčšiu výzvu, ktorej v súčasnosti čelíme. V tomto duchu sa niesli aj vystúpenia rečníkov na medziparlamentnom stretnutí vo Viedni koncom minulého týždňa, na ktorom sme sa mali možnosť niektorí zúčastniť, prípadne aj vystúpiť.
Dávam vám za pravdu aj v tom, že u nás sa neraz tvárime, že to, do čoho nás, v úvodzovkách, tlačí Európska únia, je len akési panské huncútstvo z jej strany a že sa mu v horšom prípade musíme útrpne prispôsobiť a v lepšom prípade ho nejako pretrpieť alebo nejako prejsť v tomto Európskej únii, ako sa hovorí, cez rozum. Samozrejme, nie je to tak.
Viedeň, ako vieme, je vzdialená od Bratislavy len nejakých 60 km a napriek tomu, počúvajúc tam tie vystúpenia a vidiac to, čo dominuje súčasnej Európe a svetu v tejto oblasti, mal človek pocit, že je niekde na opačnom konci planéty. Takže naozaj je najvyšší čas, aby sme sa vymanili z tejto našej istej malosti a uzavretosti a zotrvačnosti a naozaj sa s otvorenými očami pozreli na to, čo sa deje za našimi, najmä západnými, hranicami.
Ale na druhej strane by bolo dobré v súvislosti s Ukrajinou, to som aj vo Viedni povedal, pozrieť sa aj na to, aká bude politika Európskej únie voči Ukrajine aj v oblasti energetiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.3.2015 11:45 - 11:47 hod.

Mikuláš Huba Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za všetky tri reakcie na moje vystúpenie, zvlášť za tú poslednú. Tiež si myslím, že by sme mohli častejšie takto vecne diskutovať a menej politikárčiť.
A opäť zdôrazňujem, že to, čo som tu predniesol, bolo najmä vďaka serióznej práci Parlamentného inštitútu, že aby som sa nejako nechválil cudzím perím. Aj keď sú to záležitosti, s ktorými sa zaoberám tiež dlhodobo a veľmi som podporoval tento systém už po roku 2000, keď bola veľká šanca ho zaviesť, tak som sa zúčastňoval aj tej kampane, aj tej prípravy novej legislatívy, no, bohužiaľ, dopadlo to, ako to dopadlo.
Ale znova zdôrazňujem, všetky tie veci sú pripravené a stačilo by ich oprášiť. Viem, že kolega Muránsky trošku spochybnil v prípade prijatia tohto návrhu zákona vôbec túto možnosť. Ja si nemyslím, poznám tento argument, ale nemyslím si, že by to musela byť za každých okolností taká tragédia s tou separáciou zvyšných komodít. Je to len otázka opäť iného nastavenia systému, a keď to ide inde, malo by to ísť aj u nás.
Ďakujem.
Skryt prepis