Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2014 o 9:20 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 15:04 - 15:06 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Kolega Lipšic to tak aj chronologicky trošku popísal a ja s mnohým súhlasím, samozrejme, alebo možno by som povedal, že so skoro všetkým.
Ten rozdielny náš uhol pohľadu na to je, že ja vidím príležitosť zmeniť potrebné veci cez zmenu ústavy, ktorá je potrebná, až chceme tie zmeny vykonať a som presvedčený a skúsenosť je jednoducho taká, že keď teraz tú príležitosť nevyužijeme, veľmi, veľmi, veľmi dlho sa tá príležitosť nemusí objaviť, že tu bude dostatočné množstvo hlasov za ústavnú zmenu. S tým, čo viedlo k tomu, že je tých dostatok hlasov, úplne s tebou súhlasím. Áno, bolo to predvolebné, bolo to účelové, bolo to presne tak, ako si popísal, ale ja vravím, dnes sme už ale o krok ďalej. Áno, preto ten môj pozmeňujúci návrh a ja už vidím ten zákon v kontexte tohto pozmeňujúceho návrhu, ktorý naozaj mení výrazným spôsobom tú pôvodnú predlohu, a to je dobre. Odstraňuje z nej tie riziká, ktoré tam boli, a nastoľuje úplne iný režim. A to, na čo poukazuješ ty, a ja som to už hovoril aj v rozprave a vrátim sa ešte k tomu, že upresníme tie procesné postupy, áno, súhlasím, je to dobrý podnet, dobré poukázanie, ale to je naozaj v zákone, ktorý budeme, o ktorom budeme rokovať o bod ďalej, a ja som rozhodnutý naozaj skúsiť ešte tam tie procesné postupy v tej oblasti alebo to, ktoré si ty poukázal, sa pokúsiť navrhnúť a získať pre to podporu aj predkladateľov obidvoch strán, aby sme aj túto neistotu odstránili.
Či prejde, ja neviem, ale budem sa snažiť získať pre to podporu a možno sa to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 9:42 - 9:44 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Vo vystúpení pána poslanca Abrhana zaznelo, že až tri okruhy boli vlastne súčasťou programu vlády Ivety Radičovej. Áno, je to tak. Ten problém, ktorý v súdnictve je, je problém dlhodobý a ambícia riešiť ho alebo pokúsiť sa ho riešiť je tiež dlhodobá.
Čo je veľký rozdiel oproti súčasnému stavu, je, že vtedy nebolo na to dostatok hlasov, aby sa zásadné zmeny mohli schváliť, aby sa zmenila ústava. Dnes ten dostatočný počet hlasov je. To je fakt. Nemusíme si teraz navrávať, že to je z nejakého osvietenia mysle. Áno, vzniklo to ako pragmatické účelové spojenectvo, kde každá zo strán - aj vládna stana, aj KDH - mala svoj konkrétny záujem, ktorý sa spojil. Áno, v politike sa také niečo deje, ale toto nie je dostatočný a správny dôvod na to, aby sme odmietali možnosť využiť, že tu takáto vôľa je na pozitívne zmeny v súdnictve.
SDKÚ - DS vždy žiadala, aby v žiadnom prípade neboli oslabené kompetencie prezidenta, a to sa ako prvý krok stalo, ale to, čo je najdôležitejšie, žiadali sme naozaj zabezpečiť, aby posudzovanie spôsobilosti sudcov bolo čo najviac rozdelené do rôznych etáp nezávislými inštitúciami a aby sme tak zabezpečili nezmanipulovateľnosť a podobne. Keby to robilo NBÚ, určite by to nebolo správne. A veľmi zaujímavé je, že dnes som v médiách zachytil, kým sa rokovalo za účasti členov Súdnej rady o tom, že to bude robiť Súdna rada, bolo všetko v poriadku. Akonáhle túto kompetenciu dostal prezident... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2014 9:20 - 9:22 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. No aj mne píšu rôzni ľudia maily, čo sa týka navrhovaných zmien v súdnictve, a píšu mi ľudia, ktorí sú v tomto systéme fungujúci, zapojení, a ich maily väčšinou sú také, že ten systém je naozaj v tak zlom stave, že bez radikálnych zmien a radikálnych rezov sa nikdy neozdraví, ale zároveň mi píšu, že nemôžem tento názor povedať verejne, lebo by som si privodil v práci veľké problémy. Takže je to vždy otázka súkromnej komunikácie, samozrejme. Ale sú to hlasy, ktoré potvrdzujú, že bez toho, aby sme sa pokúsili vytvoriť čo možno najlepšie podmienky pre to, aby sme naozaj vytvorili isté sito, ktoré zachytí tých, ktorí tam nemajú čo robiť, v súdnictve, ktorí kazia jeho meno, ktorí prispievajú k tej najnižšej miere dôvery, ktoré súdnictvo dnes medzi občanmi má, sa to nedá urobiť.
A teraz ako to spraviť, no, že nemala by to robiť NBÚ. No a kto by to mal robiť? Matica slovenská? Zväz včelárov? Jednoducho nejaká inštitúcia musí začať, ktorá je na to vybavená, ktorá to dokáže robiť, zbierať informácie, ale nie potom na základe nich rozhodovať. To by určite bolo zlé a nesprávne. Ale posunie tieto informácie iným, od tejto inštitúcie nezávislým zložkám, ktoré zasa budú na základe toho nejaké stanovisko prijímať a zasa to posunú ďalej. To je spôsob, ktorý zabezpečí alebo minimalizuje možnosť zneužitia nejakého politického. Ale vždy to nejaká inštitúcia, ktorá to dokáže robiť, bude musieť robiť. Až je nejaká iná, ktorá to vie, treba povedať, ktorá to je. Ale ja neviem, že by sme tu mali ešte nejakú inú inštitúciu, ktorá je... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2014 13:49 - 13:51 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Mnohokrát tu zaznievajú obavy, ako by to, aké to môže mať riziká. No, všetko má svoje riziká, čo nejakým spôsobom zásadne mení veci a dotýka sa aj jednotlivých osôb. Taká vec bez rizík neexistuje. Treba tie riziká eliminovať a zmenšovať a snažiť sa ich odstrániť. A v tomto smere ide ten návrh - vzhľadom k tomu, aby zároveň bol priechodný - najďalej, kde môže, že je tam mnohostupňovosť získavania informácií. Tí, čo získavajú informácie, nerozhodujú, len poskytnú informácie ďalej. Tí ďalší zaujímajú len stanovisko na základe týchto informácií a zasa posunú ďalej. A ten posledný, ktorý neni spojený, previazaný s vládou, nakoniec rozhoduje. Neviem, ako by sa to ešte, tie filtre dali nastaviť lepšie.
A potom tie obavy, ktoré zaznievajú. Áno, tak poďme ich snažiť sa ich eliminovať, ale to je vec pre vykonávací predpis, ktorým sa tu budeme zaoberať, to neni vec pre ústavu. V ústave sa takéto veci neriešia. Tak aj čo kolega Lipšic hovoril, tak poďme sa pozrieť na to, kde by sme ešte vo vykonávacom predpise mohli doplniť niečo, čo by riešilo aj tie procesné veci, ako sa bude vyhodnocovať, tie získané informácie. Aj to, čo pani Mezenská hovorí, ako zabrániť úniku citlivých informácií. To je všetko vec vykonávacieho predpisu.
A bez spolupráce všetkých sa to nedá. Ja poviem aj konkrétny príklad z inej oblasti. Včera sme sa dohodli, opozícia aj vláda väčšina, že ideme podporiť návrh zákona, ktorý vláda pripravila o dôchodkovom sporení. A to je zlé, že sme sa dohodli? Či je jediná cesta, ako SMER-u stále.... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2014 12:25 - 12:27 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Môžeme tu donekonečna rozoberať motívy, prečo vznikla politická vôľa otvoriť ústavu a ísť do justície a zároveň definovať úlohu manželstva. Môžme to robiť a vieme, že samozrejme, že to malo svoje súvislosti a že aj ten spôsob, akým to bolo v prvom čítaní predložené, bol silne ovplyvnený prebiehajúcou volebnou kampaňou.
Ale napriek tomu všetkému je to príležitosť, je to veľká príležitosť pre to, aby sme sa pokúsili v ústave ústavnou väčšinou docieliť zmeny, ktoré sú potrebné. Volám preto ja všetkých kolegov k tomu, aby sme sa zamerali na to, aby sme tú príležitosť využili. Môžme zostať v polohe kritikov a odmietačov čohokoľvek.
SDKÚ - DS sa rozhodla, že bude aktívna v tomto snažení. Sme od začiatku povedali hneď pri prvom stretnutí, že my sme za celoplošné previerky na rozdiel od niektorých kolegov z opozície, pretože si myslíme, že bez toho sa zmena nedá dosiahnuť, a hľadali sme spôsob, ako ten návrh, ktorý bol nebezpečný a horší, ako, pokiaľ sa prijme pozmeňovací návrh, bude, ako to ovplyvniť. To je jediná konštruktívna cesta. Prázdna kritika sa dá robiť, ale karavána pôjde ďalej. SDKÚ - DS chce dosiahnuť zmeny. Chce prispieť k tomu, aby naozaj očista súdnictva sa stala reálnou vecou, a to sa bez nájdenia ústavnej väčšiny, to znamená, aj bez podpory SMER-u a bez podpory KDH, ktorí sú predkladatelia, nedá. A ústavný zákon sa nebude otvárať ani po nasledujúcich voľbách, pretože ústavnú väčšinu získa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2014 12:07 - 12:09 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
V prvom rade si treba uvedomiť, a to všetci, aj tí, ktorí sledujú toto dianie, že tu nemáme nejaký otvorený a nepopísaný stôl a že schválime alebo schválime úplne niečo iné.
Jednoducho, situácia je taká, je tu predložený návrh, ktorý má v sebe veľké riziká, a pokiaľ nebude schválený pozmeňujúci návrh, tak prejde ten pôvodný návrh. Miro, tu nie je rozhodnutie, že keď za to nezahlasujeme, tak to neprejde. Ono to prejde. A tá pôvodná verzia má väčšie riziká, ako sa dosiahne akceptovaním pozmeňujúceho návrhu. Takže dá sa umyť si ruky ako Pilát, to sa dá, ale nemyslím si, že je to zodpovedné.
A potom k tomu, čo sa aj spomína, na jednej strane sa hovorí, že však posilníme úlohu disciplinárnych senátov a všetko bude fungovať. Druhý kolega hovorí, disciplinárne senáty, veď to je katastrofa, to je zlé. No z toho už vidno ten vnútorný rozpor. Jednoducho nefunguje to, nefunguje to. A situácia v súdnictve sa zhoršuje. Tí zlí získavajú stále väčší a väčší vplyv a tí dobrí sú vytláčaní na okraj. Bez rázneho rezu neni šanca, že by sa táto situácia zlepšila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2014 11:45 - 11:47 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, čo je vašou odpoveďou na ten problém v súdnictve? Že neurobíme nič, že sa budeme len sťažovať, že budeme nariekať a že tu budeme viesť politické prestrelky? Kedy sa najbližšie otvorí ústavný zákon, bez ktorého sa nedá spraviť zásadná zmena? No. Takže, áno, dá sa takto osobne útočiť, ale skúsme prísť s alternatívnym návrhom.
Máme tu, máme tu jedinú možnosť asi, ako získavať informácie, a to cez NBÚ. Že tie informácie budú citlivé? No áno, budú. Ale mali sme previerky v programovom vyhlásení. Dajú sa spraviť ináč? Dá sa spraviť len tak, že jednoducho môžme zvažovať, kto bude mať rozhodovacie slovo, ako sa budú posudzovať vo vykonávacom predpise, že podrobne sa stanoví, čo sa bude skúmať, aby sa neskúmali hlúposti, ale aby sa skúmala podstatná vec. A ten vykonávací predpis sa tu bude prerokovávať, samozrejme, že na to stačia hlasy SMER-u, ale ja verím, že alebo sa aspoň pokúsim pozmeňovacím návrhom, ktorý takisto budem podávať, aj tam zasiahnuť a vylepšiť tento návrh. A spravme to všetci.
A k tomu zdanlivému rozporu, nie je to rozpor. Na vysvetlenie, je to to, že po preverení existujúcich sudcov, čo je jednorazová operácia, jednorazová operácia, nabehne normálne ten istý systém, ako je dnes, že prípadné pochybenia a prešľap konkrétneho sudcu sa už vie riešiť disciplinárnym postupom. Tak ako je dneska v zákone. Ale tam sa nemení nič. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.5.2014 11:06 - 11:36 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážení kolegovia, kolegyne, stojíme pred veľmi vážnym rokovaním, pred veľmi vážnou zmenou. Ústava sa neotvára každý deň. Zvlášť v tejto oblasti, ktorá je veľmi kritizovaná, oprávnene kritizovaná. Nemusíme si tu vysvetľovať, že dôvera v justíciu, dôvera v súdnictve je katastrofálne nízka. Občania majú veľmi zlé skúsenosti so sudcami, so súdnictvom, s vymožiteľnosťou práva, s tým, čo sa stane, alebo aké skúsenosti nadobudnú, keď sa stanú jednými z tých, ktorí sa musia obrátiť na súd. Aj ja mám osobné takéto veľmi negatívne skúsenosti. A každý, kto má tú smolu, že sa dostane do tejto situácie, mi určite dá za pravdu.
Nie je to naozaj bežný jav a bežná vec, že by sa ústavný zákon hocikedy otváral a že by sa hocikedy schyľovalo k tomu, že ústava bude zmenená, že je tu dostatočný počet poslancov, ktorí sú ochotní zahlasovať za prípadné zmeny. Nemaľujme si naružovo nejaké motívy, ktoré nás doviedli do tejto situácie. Áno, táto zvláštna zhoda okolností, že v jednom ústavnom zákone sa stretli dve témy a že tento ústavný zákon sa dostal na stôl v čase, keď bola prezidentská kampaň, sú faktom. Ale to nás na druhej strane, pokiaľ sme zodpovední ľudia, nemôže nám to zabrániť tomu, aby sme sa vážne týmto textom, týmto úmyslom zaoberali. Pretože ako poslanci, ktorí sme tu nato, aby sme urobili všetko preto, aby sme zlepšili veci, aby sme urobili pozitívne zmeny tam, kde je negatívna realita, tak ako poslanci, ktorí máme takúto zodpovednosť, môžme na jednej strane skritizovať motívy, popísať ich, ale na druhej strane nemôžme zabuchnúť dvere pred príležitosťou urobiť pozitívne zmeny, prispieť k tomu, aby sa veci zlepšili.
A ja to, že SMER a KDH prišlo s ústavným návrhom na zmenu ústavy, ja v tom vidím príležitosť na to, aby sme sa všetci snažili to, čo nie je v tom návrhu dobré, zmeniť, vylepšiť a vytvoriť po konečnej dohode čo najlepší zákon. Pretože môžme sa k tomu postaviť, tak ako povedzme časť kolegov, mojich kolegov z opozície, že nepáči sa nám to, dôvody, ktoré viedli k predloženiu zákona, sú také a také, nebudeme sa tým zaoberať, odmietneme to a priori, nebudeme za to hlasovať. Ale aký bude výsledok? Tento zákon bude schválený. Ústava bude zmenená. Vieme to všetci. Je tu dostatočná ústavná väčšina, aby sa tak stalo. A pomôžeme pozitívnym zmenám, keď vidíme riziká a nespravíme nič pre ich zlepšenie, pre ich zmenenie, aby tie riziká sa eliminovali?
To, že treba očistu súdnictva, že v súdnictve máme množstvo, žiaľbohu, ľudí, ktorí by tam asi nemali byť, je všeobecne známa vec. Je to verejne známa vec. Je to názor väčšiny ľudí, pravdepodobne. V tom sa odráža tá nedôvera voči súdnictvu.
Keď len tak na chvíľočku odbočím do úplne najaktuálnejšej reality, včera po dlhých a ťažkých rokovaniach, ktoré nakoniec, chvalabohu, viedli k tomu, že sme sa zhodli na pozmeňováku, ktorý neskôr prednesiem, som sedel večer pri počítači, a tak ma napadlo, no, ako sa môžem čo najväčšieho počtu ľudí spýtať, čo si o tom myslia? No Facebook, jednoduchá záležitosť. Položil som otázku: "Čo si myslíte, je potrebné uskutočniť previerky v súdnictve, ktoré by preverili etickú spôsobilosť, morálnu spôsobilosť sudcov v tej a tej oblasti? Či sú tam aj takí, ktorí majú korupčné správanie, že ich majetok nezodpovedá ich príjmom, že majú väzby a kontakty s podsvetím a s kriminálnym prostredím?" Z asi 70 reakcií, ktoré sa objavili v reakcii na toto, sa možno objavili 2-3, ktoré hovorili, že nie. Ľudia si jednoznačne myslia, že áno. Je treba sa pokúsiť urobiť zmeny, pokúsiť sa urobiť očistu.
Súhlasím s Luciou Žitňanskou, ktorá tu popisovala, aké je nebezpečné, keď máme uzatvorený systém. Uzatvorený systém, ktorý aj za zatvorenými dverami rozhoduje sám o sebe, ktorý reprodukuje sám seba a ktorý takýmto spôsobom betónuje a uzatvára ten svoj, to svoje prostredie a tvári sa ako štát v štáte. Tak vyzerá dnešná justícia. Žiaľbohu. A treba to zmeniť, treba ju otvoriť. Treba vytvoriť otvorenú justíciu. To je pravda.
Ale môže sa nám to podariť bez toho, aby sme podrobili tento systém hĺbkovej kontrole? Veď sudcovia naozaj rozhodujú o každodenných veciach, niekedy menej vážnych, niekedy veľmi závažných, a je naozaj veľmi negatívnym javom, keď ten, kto má viac peňazí, si vie kúpiť súdne rozhodnutie, a keď si ho vie kúpiť, aj také súdne rozhodnutie, ktoré so zákonom nemá nič spoločné.
Sudcovia nemôžu byť nezávislí na zákone. Sudcovia majú byť nezávislí na moci. Na súdnej moci. A je pravda, že je ťažké vytvoriť systém, aby vytvoril dokonalé, bezrizikové prostredie na preverenie takýchto záležitostí.
Ten pôvodný návrh obsahoval riziká a obsahuje, pretože, samozrejme, tak je predložený, a preto budem predkladať k nemu pozmeňovací návrh. To riziko pre SDKÚ - DS spočívalo v tom, že Súdna rada, ktorá sa skladá, samozrejme, zo sudcov, bude rozhodovať, rozhodovať o ďalších sudcoch. Bude rozhodovať aj sama o sebe, pretože tí sudcovia, ktorí sú v tej Súdnej rade, sú tiež sudcami a tiež prejdú previerkami a budú rozhodovať sami o sebe, či si tú previerku udelia. Áno, to bolo riziko a nedokonalosť daného návrhu.
Preto tou podstatnou zmenou, ktorá mení tento návrh a posúva ho do - pre nás - akceptovateľnej podoby, a myslím si, že aj všeobecne je to dobrá podoba a som rád, že sme sa na tom zhodli aj s predkladateľmi, je vytvoriť reťaz, ktorá zahŕňa ďalšie inštitúcie a vytvára mechanizmy na čo najväčšiu verejnú kontrolu rozhodovania Súdnej rady. A tá spočíva v tom, že konečné slovo, tak ako ústava predpokladá pri menovaní sudcov aj dnes, tak aj pri preverovaní sudcov, bude mať prezident ako inštitúcia, nie ako fyzická osoba. Ako inštitúcia, ktorá nakoniec dostane zo Súdnej rady stanovisko, nie rozhodnutie, ale stanovisko o tom, či sudca spĺňa predpoklady, že bude svoju funkciu vykonávať riadne alebo nie. A, samozrejme, sudca bude mať možnosť brániť sa, pokiaľ by informácia alebo dôvody, ktoré vedú k negatívnemu stanovisku, boli pochybné.
Ja si uvedomujem, že to má svoje riziká. Ja si uvedomujem, že to nie je príjemná záležitosť pre každého dotknutého. Previerky, ktoré vykonáva NBÚ, určite nie sú príjemné a každej, koho sa dotýkajú, nemôže povedať, že to je výborná vec, pretože je to zásah do jeho súkromia. Ale sudcovia sú v pozícii takej, že naozaj je oprávnené, zvlášť keď vidíme, že celý tento stav dospel do nie radostnej situácie, aby sa takýmto prevereniam podrobili.
Prokurátori, každý jeden, od roku 2004, ak sa nemýlim, prechádzajú previerkami v NBÚ, bezpečnostnými previerkami. Každý jeden prokurátor rôzneho stupňa. Sudcovia po schválení tohto návrhu budú tiež prechádzať niečím podobným, aj keď to je len istý výsek z toho celého, čo NBÚ štandardne preveruje.
Bude veľmi dôležité, ale to je vec vykonávacieho predpisu, o ktorom budeme rokovať následne, aby sme sa takisto veľmi pozorne pozreli na to, čo dostane zo zákona určené NBÚ, ktoré oblasti má preverovať, na ktoré sa má zamerať. Pretože tu je nakoniec, v tých detailoch je vždy pes zakopaný. Aj dnes, veď môžme si úplne konkrétne príklady menovať, aj dnes niektorí majú bezpečnostnú previerku, prokurátori, a napriek tomu nemyslím si, že sú medzi nimi len morálne bezchybní ľudia. Prečo je tomu tak? No asi tie previerky majú svoje medzery. Asi sa nie vždy zameriavajú na práve tie kritické oblasti, na ktoré by sa mali. A preto aj pri sudcoch sa musíme, keď budeme rokovať o vykonávacom predpise, ale je dobré to spomenúť aj tu, lebo to je proste previazaný komplex, je dobré naozaj sa pozerať na tie citlivé veci.
Budem konkrétny. Nestačí skúmať len, či daná osoba napríklad má majetkové, finančné alebo podnikateľské spojenia s organizovaným zločinom, kriminálnym prostredím, ale podľa mňa je potrebné skúmať, aj či má priateľské, osobné kontakty na takéto prostredie nad rámec svojich pracovných povinností. Pretože to asi nie je v poriadku, keď by napríklad sudca bol dobrý kamarát miestneho bosa mafie, chodieval s ním na poľovačky, na dovolenky, na rodinné oslavy. To asi by nemalo byť, že síce on s ním nepodniká, ale je s ním dobrý kamarát, tak je v poriadku. A to isté by sme potom mali v ďalších, ďalších snahách aplikovať aj na prokurátorov.
Pôvodným naším zámerom, toho sa dotknem, bolo rozšíriť celý tento proces, celú túto novelu ústavy tak, aby zahŕňala aj prokurátorov. Aby prezidentovi sme dali právomoci vymenovávať prokurátorov. Ale, samozrejme, musíme ísť cestou priechodnosti a toto v tom pozmeňovacom návrhu, na ktorom sme sa dohodli, nie je. Je to pre nás téma na ďalšie, ďalšie snahy, ktoré môžu, ktorými sa môžme zaoberať a v budúcnosti ich riešiť, lebo si myslím, že tá cesta je dobrá, ale treba sa ňou podrobnejšie zaoberať.
Dnes ale môžme urobiť to, čo urobiť môžme. Vylepšiť návrh, ktorý je na stole, otvoriť ho, nedovoliť, aby jeden stav, jedna moc rozhodovala sama o sebe, pretože naozaj to by viedlo potom ku klanovej vojne. To by viedlo ku kanibalizácii vnútornej, kde by jedni sudcovia s významnejším vplyvom a postavením odstraňovali nepohodlných jedincov, minim..., alebo takéto riziko by tu reálne existovalo a toto riziko musíme sa snažiť zmenšiť, minimalizovať a to je podľa môjho názoru práve to, že posúvame tu definitívne rozhodovanie a dávame ho do rúk prezidentovi, ktorý, tak ako ústava káže, vymenuje alebo odvoláva sudcov.
Plošné previerky sudcov boli v programovom vyhlásení Ivety Radičovej, takže SDKÚ - DS len pokračuje v tom, čo sme hovorili vždy. Až chceme dospieť k očiste súdnictva, nedá sa to robiť selektívne, že jedného, na ktorého niekto poukáže, podrobíme previerke. Keď je ten systém tak nedôveryhodný, ako dnes je, nedá sa, žiaľbohu, ináč, len podrobiť ho plošným previerkam.
V rámci vykonávacieho predpisu by som určite podporil aj zapojenie detektoru lži, ktorý spomínal Daniel Lipšic, prečo nie. To je ale vec vykonávacieho predpisu, nie ústavy. V ústave musíme vytvoriť priestor a podmienky na to, že ideme do celoplošných previerok a že tomu dáme nejaký rámec, aby to malo reťaz, ktorá vytvorí čo najlepšie a najobjektívnejšie podmienky na posúdenie.
Často je napádané a kritizované, že sa to začína bezpečnostným úradom. No áno, je to politická organizácia, ktorá podlieha vláde, ale máme tu inú inštitúciu, ktorá by toto dokázala urobiť? Nerobí NBÚ aj dnes bezpečnostné previerky rôzneho stupňa? Ako ich robí a v akej kvalite, to je vec, už ktorú som spomínal, a keď už tu aj mená padali od Lucie Žitňanskej, aj pán Harabin má previerku najvyššieho stupňa a získal ju. Takže keď sa pozrieme na to, že by sme zostali len pri tomto, asi by sme nedocielili celkom to, čo chceme docieliť. A možno ju má práve preto, že sa neskúmajú aj priateľské väzby a kontakty, a osobné, a že to je diera v tomto systéme, ktorú treba zaplátať.
Vážené dámy, vážení páni, som presvedčený, že na takúto zmenu, aká tu leží pred nami, je potrebná odvaha. Neexistuje zmena bez rizík. Uvedomujem si aj riziká, uvedomujem si aj nepríjemnosti, ktoré pre dotknuté osoby sa s tým budú spájať. Ale neurobiť nič práve z obavy pred týmito vecami znamená tolerovať súčasný stav.
Keď sa tu spomínalo, že výsledkom, pozitívnym výsledkom je hlasovanie v Sobranciach, kde nedostal dostatočný počet hlasov na zvolenie pán Harabin, ja sa pýtam, áno, je to nejaký výsledok priebežný, ale to je dostatočný výsledok? Môžme hovoriť, že to je nejaké víťazstvo? Veď sa skončilo neúspechom len prvé kolo voľby. Vieme, ako sa skončí druhé kolo? To, že pán Harabin nebude kandidovať v druhom kole, to vieme, pretože tak hovorí zákon. Ale skončí sa úspechom druhé kolo voľby? A čo ďalej? To je príliš málo na to, že sa jedna voľba neskončila úspešne, aby sme hodnotili, že to je výborné. A je to príliš malý nástroj, aby sme dúfali, že toto postupne očistí súdnictvo. Určite nie, určite treba ďalšie zmeny a táto zmena a táto príležitosť na zmeny leží pred nami.
Vážené dámy, vážení páni, ja teda pristúpim k predloženiu pozmeňujúceho návrhu, vzhľadom k tomu, že tento návrh som musel predložiť alebo predkladám ho v technickej čistote, aby sme ho vedeli zosúladiť so spoločnou správou a mohli o ňom hlasovať tak, aby nevznikli legislatívne a technické problémy, zahŕňa aj oblasti, o ktorých som nehovoril, pretože jedine tak sa to technicky dá, a je trošku väčšieho rozsahu, takže poprosím o trpezlivosť.
Takže prednášam pozmeňujúci a doplňujúci návrh k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Pavla Pašku a Pavla Hrušovského na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
1. V čl. I v bode 1 v navrhovanom čl. 41 ods. 1 prvej vete sa slová "jedného muža a jednej ženy" nahrádzajú slovami "medzi mužom a ženou".
Odôvodnenie. (Reakcia spravodajcu.)
2. V čl. I sa vypúšťajú body 2, 3 a 4. Ostávajúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I za doterajší bod 4 vkladá nový bod 5, ktorý znie: Bod 5. V čl. 129 sa za odsek 6 vkladá nový odsek 7, ktorý znie: "Ústavný súd rozhoduje o sťažnosti proti uzneseniu Súdnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 154d ods. 2."
Doterajší odsek 7 sa označuje ako odsek 8. Ostatné body sa primerane prečíslujú.
4. V čl. I bod 6 znie: Bod 6. V čl. 131 ods. 1 sa slová "čl. 129 ods. 2 až 6" nahrádzajú slovami "čl. 129 ods. 2 až 7" a slová "čl. 136 ods. 1 a 2" sa nahrádzajú slovami "čl. 136 ods. 2 a 3".
5. V čl. I sa za bod 6 vkladá nový bod 7, ktorý znie: Bod 7. Čl. 133 znie:
"Čl. 133
Proti rozhodnutiu ústavného súdu nemožno podať opravný prostriedok; to neplatí, ak rozhodnutím orgánu medzinárodnej organizácie zriadeného na uplatňovanie medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, vznikne Slovenskej republike povinnosť v konaní pred ústavným súdom znovu preskúmať už prijaté rozhodnutie ústavného súdu."
6. V čl. I bod 7 sa v čl. 136 ods. 2 vypúšťajú slová "oznámiť to ihneď".
7. V čl. I bod 8 znie: Bod 8. Čl. 141a vrátane nadpisu znie:
"Čl. 141a
Súdna rada Slovenskej republiky
(1) Predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky volí a odvoláva Súdna rada Slovenskej republiky zo svojich členov. Členmi Súdnej rady Slovenskej republiky sú
a) ôsmi sudcovia, ktorých volia a odvolávajú sudcovia Slovenskej republiky,
b) predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky,
c) traja členovia, ktorých volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky,
d) traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky,
e) traja členovia, ktorých vymenúva a odvoláva vláda Slovenskej republiky.
(2) Za predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky a za člena Súdnej rady Slovenskej republiky podľa odseku 1 písm. c) až e) možno ustanoviť osobu, ktorá je bezúhonná, má vysokoškolské právnické vzdelanie a najmenej 15 rokov odbornej praxe.
(3) Výkon funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky je nezlučiteľný s funkciou v inom orgáne verejnej moci, so štátnozamestnaneckým pomerom, s pracovným pomerom, s obdobným pracovným vzťahom, s podnikateľskou činnosťou, s členstvom v riadiacom alebo kontrolnom orgáne právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, ani inou hospodárskou alebo zárobkovou činnosťou okrem správy vlastného majetku a vedeckej, pedagogickej, literárnej alebo umeleckej činnosti.
(4) Funkčné obdobie členov Súdnej rady Slovenskej republiky je päť rokov. Tú istú osobu možno zvoliť za predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky, zvoliť alebo vymenovať za člena Súdnej rady Slovenskej republiky najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.
(5) Do pôsobnosti Súdnej rady Slovenskej republiky patrí
a) zabezpečovať plnenie úloh verejnej kontroly súdnictva,
b) prijímať stanovisko, či kandidát na vymenovanie za sudcu spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne,
c) predkladať prezidentovi Slovenskej republiky návrhy kandidátov na vymenovanie sudcov a návrhy na odvolanie sudcov,
d) rozhodovať o pridelení a preložení sudcov,
e) predkladať prezidentovi Slovenskej republiky návrhy na vymenovanie predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a návrhy na ich odvolanie,
f) predkladať vláde Slovenskej republiky návrhy kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za Slovenskú republiku v medzinárodných súdnych orgánoch,
g) voliť a odvolávať členov disciplinárnych senátov a voliť a odvolávať predsedov disciplinárnych senátov,
h) vyjadrovať sa o návrhu rozpočtu súdov Slovenskej republiky pri zostavovaní návrhu štátneho rozpočtu a predkladať Národnej rade Slovenskej republiky stanovisko k návrhu rozpočtu súdov,
i) dohliadať, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne po celý čas trvania funkcie sudcu,
j) vydávať zásady sudcovskej etiky v spolupráci s orgánmi sudcovskej samosprávy,
k) ďalšia pôsobnosť, ak tak ustanoví zákon.
(6) Na prijatie uznesenia Súdnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých jej členov.
(7) Činnosť Súdnej rady Slovenskej republiky riadi a organizuje jej predseda.
(8) Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky môže predložiť ústavnému súdu návrh na začatie konania vo veciach súladu právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1 týkajúcich sa výkonu súdnictva.
(9) Súdna rada Slovenskej republiky prijíma stanovisko podľa odseku 5 písm. b) na základe podkladov od štátneho orgánu plniaceho úlohy ochrany utajovaných skutočností a vyjadrenia kandidáta na vymenovanie za sudcu; podrobnosti ustanoví zákon.
(10) O strate predpokladov sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne počas výkonu funkcie sudcu, rozhoduje disciplinárny senát; ustanovenia čl. 154d ods. 1 až 3 tým nie sú dotknuté.
(11) Podrobnosti o voľbe a odvolávaní predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky, o spôsobe ustanovenia členov Súdnej rady Slovenskej republiky, o jej pôsobnosti, o zastupovaní predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky, o organizácii a o vzťahoch k orgánom správy súdnictva a k orgánom sudcovskej samosprávy, ako aj o spôsobe dohliadania, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne po celý čas výkonu funkcie, ustanoví zákon."
8. V čl. I sa za bod 8 vkladá nový bod 9, ktorý znie: Bod 9. V čl. 145 odsek 2 znie: "(2) Za sudcu môže byť vymenovaný občan Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný do Národnej rady Slovenskej republiky, dosiahol vek 30 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne. Ďalšie predpoklady na vymenovanie za sudcu a jeho funkčný postup, ako aj rozsah imunity sudcov ustanoví zákon."
Ostatné body sa primerane prečíslujú.
9. V čl. I sa za bod 9 vkladajú nové body 10 až 12, ktoré znejú:
Bod 10. V čl. 147 ods. 1 sa na konci pripája táto veta: "Prezident Slovenskej republiky na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky odvolá aj sudcu, ktorý nespĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne, na základe právoplatného uznesenia Súdnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 154d ods. 1 alebo na základe právoplatného rozhodnutia ústavného súdu, ktorým sťažnosť podľa čl. 154d ods. 2 zamietol."
Bod 11. V čl. 148 odsek 2 znie: "(2) Dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu nesmie zasahovať do nezávislého výkonu súdnictva. Dôvody prerušenia výkonu sudcovskej funkcie, podmienky na dočasné pridelenie sudcu a ďalšie podmienky na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu ustanoví zákon."
Bod 12. Čl. 148 sa dopĺňa odsekmi 4 a 5, ktoré znejú:
"(4) Za rozhodovanie nemožno sudcu ani prísediaceho sudcu z radov občanov stíhať, a to ani po zániku ich funkcie.
(5) Proti rozhodnutiu o začatí trestného stíhania sudcu môže dotknutý sudca podať sťažnosť, o ktorej rozhoduje generálny prokurátor."
Ostatné body sa primerane prečíslujú.
10. V čl. I bod 11 znie: Bod 11. Za čl. 154c sa vkladá čl. 154d, ktorý znie:
"Čl. 154d
(1) Predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne, sa vzťahujú aj na sudcu ustanoveného do funkcie pred 1. septembrom 2014. O prijatí stanoviska o splnení predpokladov sudcovskej spôsobilosti podľa prvej vety sudcu ustanoveného do funkcie pred 1. septembrom 2014 rozhoduje na základe podkladov od štátneho orgánu plniaceho úlohy ochrany utajovaných skutočností a vyjadrenia sudcu Súdna rada Slovenskej republiky uznesením. Podrobnosti o rozhodovaní Súdnej rady Slovenskej republiky o prijatí stanoviska a o splnení predpokladov sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne vrátane spôsobu vyjadrenia sudcu k podkladom, ustanoví zákon.
(2) Proti uzneseniu Súdnej rady Slovenskej republiky podľa odseku 1 možno podať sťažnosť, o ktorej rozhodne ústavný súd. Podrobnosti ustanoví zákon.
(3) Ak sudca ustanovený do funkcie pred 1. septembrom 2014 nespĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne podľa právoplatného uznesenia Súdnej rady Slovenskej republiky podľa odseku 1 alebo podľa právoplatného rozhodnutia ústavného súdu, ktorým sťažnosť podľa odseku 2 zamietol, Súdna rada Slovenskej republiky navrhne prezidentovi odvolať sudcu. Nesplnenie predpokladov sudcovskej spôsobilosti, ktoré dávajú záruku, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne, je dôvodom na odvolanie sudcu.
(4) Funkcia predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky ustanoveného podľa doterajších predpisov zaniká dňom nadobudnutia účinnosti tohto ústavného zákona.
(5) Členovia Súdnej rady Slovenskej republiky zvolení sudcami Slovenskej republiky, zvolení Národnou radou Slovenskej republiky, vymenovaní prezidentom Slovenskej republiky a vymenovaní vládou Slovenskej republiky podľa doterajších predpisov sa považujú za členov Súdnej rady Slovenskej republiky podľa tohto ústavného zákona; na ich členstvo sa vzťahujú doterajšie predpisy."
To je všetko. Ďakujem za pozornosť.
Vážené kolegyne a kolegovia, prosím o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2014 18:39 - 18:41 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Vaľová, povedali ste: "Začnime sa normálne rozprávať." Tak ja vám poviem, začnite od seba. To, čo ste teraz predviedla, to nebolo normálne rozprávanie. Margaret Thatcherová hovorí, že vždy sa teším, keď začnú osobné útoky, pretože to znamená, že môjmu oponentovi došli odborné argumenty. Toto ste predviedla vy, lebo ste začali útokom na mňa, obviňovaním a o ničom inom, len jeden osobný útok za druhým, potom bol na rade kolega Novotný, zasa osobný útok podfarbený silnou emóciou. Toto není normálne rozprávanie, ja som veľmi konkrétne povedal, v čom vidíme problém, že jednoducho naháňanie štátom garantovaného biznisu nepatrí do sociálnej práce, a v čom ho vidíme, odstráňme tieto veci z toho zákona, OK, môže ten zákon byť, ale to dokážeme sa aj rozprávať aj kľudným hlasom, aj bez osobných útokov. Ja sa nepamätám, žeby som ja na vás niekedy osobne zaútočil a začal vás z niečoho obviňovať a také biznisy a hentaké biznisy. Ale vy to robíte jak na bežiacom páse, keď vám dôjdu argumenty. Takže držme sa argumentov a rozprávajme sa normálne, ja som za.
Ale to, čo ste ukázala, to nebolo normálne rozprávanie, a keď sa teda máme normálne rozprávať, naozaj začnite od seba. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2014 18:27 - 18:29 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Pán minister, úplne v dobrom. Ten biznis, práveže v tom je ten paradox, že naozaj v sociálnej práci nemá byť niečo, čo vytvorí garantovaný zdroj príjmov pre firmy, ľudí, ktorí okolo tohto budú na základe tohto zákona fungovať. To ja kritizujem. Nie to, že sa vytvorí systém a dá sa štatút sociálneho pracovníka. Ale ten biznis je v tom, že sa tam zavádza jednoducho systém, že človek musí absolvovať konkrétny študijný obor, aby toto mohol robiť, a pritom s inou kvalifikáciou, ale tiež vysokoškolskou, tiež dostatočnou tak ako dnes na to, človek to potom už nebude môcť robiť, až to nerobil doteraz. A to je chyba. Veď my musíme vytvárať variabilné možnosti pre ľudí. Nie takto. V tom je ten problém.
Potom, tie povinné školenia nebudú zadarmo. To sú všetko peniaze, to je všetko, za tým je schovaný biznis. Či veľký, či malý, ale je. Toto ja kritizujem. Nie a sociálna práca. To je na tom paradoxné, že ja naozaj, tá sa s biznisom nemá spájať, že toto tým ja myslím a toto dajme z toho von a bude to v poriadku. Rozšírme možnosti, že nemusí to byť len sociálny, odbor sociálny pracovník, ale aj iné odbory, ktoré dokonale umožňujú a dávajú kvalifikáciu, aby ten človek mohol pracovať. Že nemusia byť povinné školenia v presne stanovených intervaloch, čo tam dneska je, a že tá komora je dobrovoľná, a nie povinná. A potom to bude OK, lebo potom sa z toho dá preč to vynútené zapojenie sa do vecí, za ktoré treba platiť, ktoré vytvárajú bariéry, ktoré vytvárajú taký cechový systém. A ja to budem kritizovať v každom odvetví. To sa naozaj ako kolegyňa Vaľová povedala... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Reakcia z pléna.)
Skryt prepis