Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.5.2015 o 11:04 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 28.5.2015 16:53 - 17:02 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážená Národná rada, no, vrátim sa úplne na začiatok, keď otváral túto diskusiu a predkladal materiál premiér vlády Robert Fico, ktorý nás oboznámil s veľmi veľkým akcentom s rôznymi skutočnosťami, ktoré podľa neho dosvedčujú, že privatizácia Slovenských elektrární, Gabčíkovo a ovládnutie Gabčíkova zasa štátom bolo najprv strašným poškodením Slovenska a potom strašným víťazstvom spravodlivosti a znovunadobudnutím niečoho, čo neoprávnene Slovensko stratilo.
Tak poďme si najprv rozobrať alebo pripomenúť pár kľúčových bodov z tohto vystúpenia a potom by som sa rád dostal k tomu, že v čom vlastne spočíva a na veky bude spočívať rozdiel a rozdielne nazeranie na vôbec princípy toho, akým spôsobom sa má spravovať táto krajina, akým spôsobom sa má ekonomika usmerňovať, riadiť, vytvárať na ňu podmienky alebo, naopak, brzdiť a zneužívať politické postavenie k tomu.
Prvá vec, s ktorou nás premiér oboznámil, že došlo k zníženiu účtovnej hodnoty majetku pred privatizáciou, potom zase k preceneniu po privatizácii a že to je proste závažná skutočnosť. Nuž tak začnime tým, že až to je problém, nech sa to vyšetrí. Vyšetruje sa to? Výborne. Čítal nám tu pravdepodobne z vyšetrovacieho spisu alebo policajnej správy, alebo niečoho podobného. Výborne! Hovorím v mene SDKÚ - DS, som rád, že sa to vyšetruje, a keď sa to vyšetrí, nech sa potrestajú tí, ktorí spôsobili porušenie zákona. Ale je také niečo dnes na stole? To vy by ste len veľmi radi takto to videli, ale ja si myslím, že sme ešte veľmi, veľmi ďaleko od toho. Účtovné preceňovanie majetku je operácia, ktorú firmy robia. A až nájde polícia a vyšetrovatelia porušenie zákona, nech postupujú a nech konajú tak, ako im zákon káže. A nikto im nebude brániť z pravej časti politického spektra.
Netreba tu teraz sa tváriť, aké bombastické odhalenie nastalo, pretože tieto skutočnosti sú nie nové, sú známe, a keby boli takého zásadného charakteru, tak už dávno ich tu máme na stole. To, prečo sa to celé spustilo a prečo sa to deje v tomto čase, je, a k tomu sa v závere znova dostanem, aby sa odohralo pred verejnosťou krásne a pútavé teátro, divadlo. Pán Dzurinda povedal Cirkus Humberto, ale áno, je to, je to pútavé divadlo, ktoré má strhnúť voliča, strhnúť diváka k tomu, že aha, je tu zasa hrdina, ktorý obraňuje štátno-, národnoštátny záujem proti tej bývalej zlej vláde a napráva krivdy na úbohom slovenskom ľude, ktoré boli spôsobené. Ale nič z toho nie je pravda, je to len divadlo. Len divadlo a poviem, čo sa za oponou skrýva a za kulisami v skutočnosti, o čo tu kráča.
Ďalším, ďalším bodom je dôležitým v celom tom prednese, bolo, jak tá zlá privatizácia zlou vládou vykonávaná ešte dala čerešničku na torte, ešte prihrala tomu Enelu to, čo nemalo byť, a dala mu ešte aj to Gabčíkovo, pričom to bolo prednášané tak, ako keby až potom, keď sa stalo známe, kto bude, kto získa podiel, ktorý bol privatizovaný v súťaži, tak ako keby až potom vláda dodatočne k tomu prilepila ako bonus Gabčíkovo, elektráreň.
Garantujem vám, že keby ste sa spýtali bežného diváka poslucháča, tak si toto odnášal z prednesu pána premiéra. Pričom to tu už mojimi predrečníkmi bolo niekoľkokrát vyvrátené a, samozrejme, že to nie je pravda. Samozrejme, že to je nezmysel. Veľmi dobre to Mikuláš Dzurinda celé aj chronologicky vysvetlil, že akým spôsobom Gabčíkovo bolo jednak dobudované, jednak rozdelený výnos medzi vodné dielo a elektráreň, ktorá prevádzkuje samotnú elektráreň a predáva túto elektrinu, že to bolo uskutočnené dávno, dávno predtým, ako sa vôbec o privatizácii začalo uvažovať, takže už z logiky veci vyplýva, že to nemohlo mať žiadnu väzbu na privatizáciu a žiadnu väzbu na Enel a budúceho vlastníka, ktorým, ani sme nevedeli, že niekedy k niečomu takémuto dôjde a že hlavne aj zo súčasnej logiky veci, ktorá už fakty a skutočnosť preukázala, je zrejmé, že keď chceme dostať za vyrobenú elektrickú energiu najvyššiu cenu, aká je na trhu možná, tak sa to dá dosiahnuť vtedy, keď túto elektrickú energiu predáva subjekt, ktorý má nielen jednu vodnú elektráreň, ale ktorý má celú sústavu, celý mix výroby elektrickej energie, ktorý má tepelné elektrárne, ktorý má sekundárne alebo terciálne zdroje, alebo ako sa im hovorí, ktoré vykrývajú výpadky v silových zdrojoch, pretože vodná elektráreň vyrába elektrinu "ip", v jednom kuse, ona sa nevypína, to je zrejme každému jasné a vyrába elektrickú energiu aj vtedy, keď ju nikto nepotrebuje. A vieme, že elektrická energia sa skladovať nedá. A nemôžeme ju vyrobiť na sklad a potom predať.
Takže elektrickú energiu s úspechom a za najvyššiu cenu môže predáva ten, kto garantuje svojim odberateľom, že im tú energiu dodá v hociktorom čase, v hocijakom ročnom období a stále v rovnakej, v rovnakom objeme alebo v rovnakom..., technických parametrov, ja nie som na to odborník, nebudem tu zachádzať do nejakých technických detailov. A samotná vodná elektráreň to nedokáže, pretože jednoducho niekedy ju nepotrebujú tí odberatelia a niekedy, keď ju zas potrebujú, tak si to môžu obstarať z iných zdrojov, ale subjekt, ktorý vyvažuje všetky tieto veci, dokáže dosahovať najvyššiu cenu na trhu. Preto to logicky a takto bolo, samozrejme, odjakživa myslené a nastavené, najlepšie predá veľký hráč na trhu. A je úplne jedno, kto ho bude vlastniť, je úplne jedno, kto ho bude vlastniť, a preto to boli Slovenské elektrárne, pretože oni sú tým subjektom. A preto Vodné dielo Gabčíkovo logicky tam patrí z hľadiska prevádzky. To, čo sa ukázalo, je a už to tu bolo vyčíslené, že prerábame (ruch v sále), teraz prerábame, po tom svetobornom výkone, kedy o polnoci sa prevzalo Vodné dielo Gabčíkovo pod svetlami televíznych kamier a reflektorov, sa ukázalo, že z omnoho, za omnoho nižšie ceny dokáže predávať gabčíkovská elektráreň alebo Vodohospodárska výstavba elektrickú energiu, ako to dokázali Slovenské elektrárne, a je to zákonité. A výsledkom teda je čo? Výsledkom je strata.
Tak toto má byť ten výsledok toho snaženia, toto má byť národnoštátny záujem, že dosahujem stratu, že strácame milióny, ktoré predtým sme získavali? (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2015 11:12 - 11:14 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Tu prebieha a bude prebiehať dlho taký zápas o to, ako si chce Ficova vláda zväčšiť vplyv nad čo najväčším množstvom majetku, čo najväčším množstvom podnikov. O to tu ide. Všetko ostatné divadlo, teátro, hra, dymová clona, pretože keď sa to podarí, tak vďaka tomuto vplyvu, vďaka tomu obrovskému obratu, ktorý v týchto podnikoch prebieha, sa získa obrovská moc a obrovský priestor, ako rozdávať, ako zabezpečovať zasa ekonomiku ľudí, ktorí sú na tom závislí, ktorí nevedia podnikať normálne, na normálnom trhu, ale len ako prívesok štátneho rozpočtu alebo štátnych firiem. O to tu ide, o nič iné. Prebehlo to vo viacerých podnikoch, teraz sa, teraz prebieha táto súťaž o elektrárne. A tu sa stretávajú a stretávať budú tieto dva koncepty. Jeden koncept hovorí o tom, že získajme dobrého investora, z toho podniku spravme výkonný ekonomický subjekt, ktorý bude prinášať cez zisk a podiel na zisku Slovensku príjmy, ktorý bude prinášať investície, ktorý bude vytvárať pracovné miesta. To je pravicový koncept.
A druhý, ľavicový koncept je, ovládnime, čo môžeme, a potom žime z toho. Žime z toho my, skupina ktorá k tomu patríme, ktorá cez politickú moc môžme na toto dosiahnuť. A v prípade elektrárni už teraz vidím, ako si brúsia spriaznené firmičky a firmy zuby na generálnu opravu turbín napríklad pri Gabčíkove a aká to bude obrovská zákazka, myslím, že 50 mil. Jak sa na tom skvele nabalia. O to tu ide. O dodávky, služby, zariadenia, ktoré dvere... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.5.2015 11:04 - 11:05 hod.

Ľudovít Kaník
Ja som ho už dal, takže ho len zopakujem, lebo sa na neho zrejme zabudlo, že dávam procedurálny návrh, aby sme prerušili rokovanie, kým nepríde do sály predkladateľ, ktorým je premiér Robert Fico.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.5.2015 10:48 - 10:49 hod.

Ľudovít Kaník
Ďakujem. No včera sme začali túto debatu a včera sa pán premiér tváril, že aj sa jej bude zúčastňovať. Ja som ho vyzval, aby sa choval ako chlap. A keď s takým prejavom vystúpil, aby si vypočul aj reakcie opozície. A preto dávam procedurálny návrh, aby ste povolali, požiadali pána premiéra, aby prišiel na rokovanie Národnej rady, aby sme prerušili rokovanie dovtedy, kým pán premiér nepríde.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.5.2015 10:10 - 10:12 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Zaznel tu, myslím, že veľmi dobrý prejav a veľmi správne poukázal na kľúčové slabiny aj mantier, aj tvrdenia Roberta Fica, ktoré tu zaznievajú celé roky. A ja dopoviem, skúsim niečo dopovedať v rámci krátkych dvoch minút.
Prečo Robert Fico nikdy nežiadal doplatok a prečo ani nechce takýto doplatok. Pretože Robertovi Ficovi nejde o to, aby tu nastolil nejaký pozitívny stav v prospech Slovenskej republiky. Robertovi Ficovi ide o to, aby mal zámienku na politickú hru, ktorou by neustále tie svoje mantry mohol živiť, ktorými by mohol osočovať opozíciu, vytvárať obraz nepriateľa a hlavne v konečnom dôsledku zväčšiť dvor, ktorý ovláda. To znamená, dostať sa k tomu, aby sa Slovenské elektrárne dostali späť pod kontrolu jeho, jeho politickej strany, tak ako to napr. urobil s SPP, ale tu mu nejde o to, aby znárodňoval, aby získal kontrolu štátu, len aby iným spôsobom previedol tento majetok do iných súkromných rúk, podstatne bližších jeho záujmom, tak ako to napríklad urobil v prípade SPP, kde pod pláštikom veľkého získania SPP pre štát došlo k obrovskej reprivatizácii, v zmysle privatizácia v prospech blízkych finančných skupín, kde ešte aj túto transakciu, sa zafinancovala z prostriedkov štátu a daňových poplatníkov.
O toto ide Robertovi Ficovi, pretože obrat týchto podnikov je obrovský a cicať tieto podniky cez dodávateľov a spriaznené firmy je úžasná vec a verejnosť do toho vôbec nevidí, a to sa mu strašne páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2015 18:37 - 18:39 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
No tie radové vystúpenia členov vlády a s propagandistickým dosahom posúvajú tú diskusiu úplne niekde inde. Samozrejme, že fakty, ktoré sú štatistického charakteru, sa prepletú s pocitmi a s ideológiou a vytvára sa bombastický dojem. Tak aj v prejave pána ministra Jahnátka. Ja len dve veci. Však budem vystupovať, potom budem konkrétny.
Strašnou, strašným ako, že čo vám tu dôležité poviem, že čo ste s tými bankami urobili, koľko peňazí sa dalo do tých bánk, aká to je hrozná vec. A, pán minister, a to ste zabudli, ako tie banky dospeli do tej situácie? Že boli všetky štátne v štátnych rukách a za obdobie Mečiara sa zaplienili nedobytnými úvermi, ktoré boli prideľované na základe politických kontaktov? A jednoducho tak mali tie banky zostať? Ako by vyzeralo hospodárstvo Slovenskej republiky, keby dnes tak zostali tie banky? Dávno by boli zbankrotované a krízu, ktorú sme prežili, by ani jedna neprežila. My sme boli v horšej situácii ako Grécko. To je prvá vec.
Potom druhý objav, ako sa cez navýšenie, precenenie majetku a cez odpisy zdvihla cena komodity, to znamená výrobná cena elektrickej energie. Strašne to vyzeralo a ako závažné odhalenie čohosi, čo slovenský národ ešte nepočul. Ale ako je možné potom, že výrobná cena elektrickej energie práve po privatizácii klesla výrazným spôsobom a že dnes a že dnes je porovnateľná s rozdielom možno cca 5 % s akoukoľvek inou výrobnou cenou v Európe? My máme najdrahšiu cenu elektrickej energie, ale koncovú, pretože je nabalená regulačnými poplatkami, ktoré omnoho viac ju dvíhajú ako kdekoľvek v Európe... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2015 17:45 - 17:47 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Aj ja si myslím, že je tu veľký rozdiel medzi jednou stranou snemovne a druhou, ale v úplne niečom inom, ako ste povedali vy, pán premiér. Vy sa stále vraciate k privatizáciám, z ktorých robíte zločin alebo niečo obludné. Zabúdate alebo úplne úmyselne nehovoríte o tom, že hospodárstvo krajiny, tie podniky boli v takom stave, ktoré oproti súčasnosti je nebotyčný rozdiel. Spravidla boli v hlbokej strate. A ja si veľmi dobre pamätám, ako vaša rodná strana esdéeľka práve nad energetikou a všetkými týmito podnikmi rozťahovala svoje ruky a ako tam mala svojich ľudí, ako jej predstavitelia ovládali tieto podniky, včítane finančných ústavov, keby sme trošku len odbočili. A mohol by som o tom podrobne hovoriť. A tieto podniky neboli efektívne pre štát, neprinášali žiadne efekty, na rozdiel od súčasnosti.
Môžete kritizovať privatizáciu a možno niekedy narazíte aj na oprávnené výhrady, konajte, až niečo také nájdete. Ale ten rozdiel obrovský, ktorý spočíva, že vy chcete získať pod absolútnu kontrolu štátu čo najviac nie preto, aby to prinieslo efekty pre štát, ale aby to prinieslo efekty tým súkromným dodávateľským firmám, ktoré sa napoja, nasajú na toky, ktoré cez dane a príjmy inak by odchádzali do štátneho rozpočtu. Takto odchádzajú do súkromných vrecák, do schránkových firiem, k vašim sponzorom. A to je ten obrovský rozdiel. Kde sa pozrieme na vašu stranu, vidíme tunely. Tu tunel, tu tunel, tam tunel. Váhostav, Široký, cétečká. Paľo Zajac to vymenoval omnoho konkrétnejšie a omnoho podrobnejšie. Nemusím to opakovať. Ale v tomto je obrovský rozdiel. Prisať sa na štátny rozpočet, prisať sa na príjmy a tieto peňazovody nasmerovať do súkromných vreciek. Netrans... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.5.2015 15:47 - 15:47 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som chcel len požiadať pána premiéra, keď tak predniesol dobre toto úvodné slovo, kde je síce povytŕhal množstvo faktov z kontextu, ale o tom sa budem, budeme rozprávať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Procedurálny návrh v zmysle paragrafu 34.

Kaník, Ľudovít, poslanec NR SR
Hneď ho prednesiem. Aby neopustil rokovanie, ako je jeho dobrým zvykom, aby sa zachoval ako chlap a vypočul si vystúpenia, ktoré odznejú v rozprave až do konca.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2015 11:39 - 11:41 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis
Ďakujem. Dobre poukázal kolega Švejna na naozaj ten zábavný obežník, ktorý poslala Sociálna poisťovňa, lebo tak ako aj pán Filko z Inštitútu pre finančnú politiku povedal, že je zjavné, že ho robili marketingoví špecialisti a nie odborníci na to, čo má byť obsahom toho letáku, a je to čistá propaganda.
Ale jedna vec ma na tom mimoriadne pobavila, a to je také čaro nechceného. Uvádza tam Sociálna poisťovňa, že v prvom pilieri došlo k zhodnoteniu o 68 percent. Samozrejme, že je nezmysel hovoriť o zhodnotení, pretože tam k žiadnemu zhodnoteniu nedochádza, peniaze sa okamžite míňajú, takže ani nemôžu byť zhodnocované. Ale tých 68 % je presné číslo. To je na tom to čaro nechceného. Tu Sociálna poisťovňa, môžme povedať, že vláda priznáva, že zavedením reformy dôchodkového systému, ktorú som urobil pred vyše desiatimi rokmi, prijatím zákona o prvom pilieri a nastavením tohto zákona, ktoré som ja nastavil, pretože žiaden z nasledujúcich ministrov na tomto už nič nezmenil, do dnešného dňa vzrástli dôchodky v prvom pilieri o 68 percent. Takže vďaka Kaníkovmu zákonu o sociálnom poistení vláda Roberta Fica sa chváli a priznáva a potvrdzuje, že dôchodky v prvom pilieri vzrástli o 68 %, čo je presné a čo ja hovorím už desať rokov, že toto nastavenie bolo veľmi sociálne a veľmi s ohľadom na dôchodky prvopilierových dôchodcov, akurát vláda to doteraz popierala. Dneska to naplno priznáva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.5.2015 17:32 - 17:34 hod.

Ľudovít Kaník Zobrazit prepis

Ďakujem. Priestupková imunita je veľký problém. Ja som sa tým zaoberal viackrát v tomto volebnom období, viackrát som tu predkladal návrh zákona, ktorým som to riešil. A keď nebude prijatý tento návrh zákona, tak na nasledujúcu schôdzu znova podobný predložím.

Podporím tento návrh zákona, aj keď zdá sa mi taký nie celkom optimálny, ale každá snaha je dobrá, beriem to tak, že tento problém treba odhaľovať a nejakým spôsobom sa ho snažiť eliminovať.

V žiadnom systéme právnom nemôže fungovať, že pre istú časť obyvateľstva je istá časť páchania drobných zločinov, lebo sú to prečiny, zločiny, beztrestná. Potom je to na smiech, celý systém je na smiech, tu neexistuje právny štát.

Ale to najsprávnejšie a to, čo je podstatou toho môjho návrhu, ktorý budem predkladať na budúcej schôdzi, je, že nech ten človek odpracuje tento svoj priestupok, jednoducho keď nemá na jeho zaplatenie.

A takisto netreba zabudnúť na priestupky maloletých, ktoré sú úplne netrestané dneska a množia sa, a aj dobrovoľne, aj nanútene maloletí páchajú takúto tresnú činnosť. Tak ale napriek výhradám, ktoré tu zaznievajú, pričom proti niektorým z nich by som možno mohol vzniesť výhrady, aj ja podporím tento návrh zákona.

Skryt prepis