Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.10.2013 o 14:08 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 15:04 - 15:06 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Dve stručné poznámky.
Pán minister tu spomínal, že vrtuľníky sú zastupiteľné a je predsa bežné, keď je na zásahu vrtuľník z Trenčína, tak príde z Nitry alebo zo Žiliny. Proste, pokiaľ nie sú k dispozícii, je to proste bežná vec. To je pravda. Ale to je úplne iná situácia, keď sú vrtuľníky vo vzduchu alebo zasahujú kvôli tomu, že zachraňujú iný ľudský život. To je úplne iná situácia, aj keď sa možnože navonok javí podobne, ako situácia, keď tie vrtuľníky nie sú k dispozícii nie preto, že zachraňujú iný ľudský život, ale preto, že ministerstvo zdravotníctva im nedalo licencie a nemôžu letieť. To je predsa, nehnevajte sa, diametrálne odlišná situácia. A porovnávať ich, tak tam je podľa mňa absencia aj logiky v tomto porovnaní, absolútne logiky, ale podľa mňa aj toho, aký účel tie vrtuľníky majú. To sa mi zdá, že je absolútne nenáležité, prepáčte.
Druhá poznámka k tomu - biznis. No, neviem, kto v tejto sále pochybuje o tom, že čo sa deje dnes v zdravotníctve, či to náhodou naozaj nie je veľký biznis, a budeme asi aj o tom hovoriť v rozprave. Aj o tom biznise budeme hovoriť, o tom vás ubezpečujem, aj o výberových konaniach.
Výberové konanie nie je problém, že do toho ministerka zasahovala, nezasahovala, ale problém je, že časovo to nebolo tak zvládnuté, aby tie vrtuľníky k dispozícii, k dispozícii boli. Možno nebudeme hovoriť o, o Pfizeri, ako hovoril pán poslanec Blaha, ktorý má možno pocit, že výslovnosť každého cudzieho slova sa prispôsobuje menu premiéra, ale, ale.. (Smiech v sále.) Ale budeme hovoriť o biznise v zdravotníctve.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 14:08 - 14:10 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Tak tomuto poslednému som celkom nerozumel, ale zase nemusím všetkému úplne rozumieť.
A k tomu, čo povedal pán poslanec Novotný, ja si myslím, že tuná došlo k usvedčeniu pani ministerky z jednej veci, a ona je teda právnička, že manipuluje s dôkazmi. Prísť sem s prepisom rozhovorov, ale neuviesť ten relevantný prepis z relevantného času, to považujem za neetické a za nemorálne. To ako keby naozaj sa stalo to, že obhajoba postaví obhajobu plánovanej vraždy na tom, že uvedie len rozhovor objednávateľa a vykonávateľa vraždy pred dojednaním vraždy o počasí a potom po dojednaní vraždy o rodine, ale ten relevantný rozhovor, povie, že neexistuje, resp. pani ministerka tu ešte ďalej zmanipulovala ten výstup spôsobom, že zrejme uvádzala, som presvedčený, časový rozdiel doletu nie medzi Bratislavou a Žilinou, ale medzi Nitrou a Žilinou. A to považujem za nemorálne. Nemorálne a neetické. To je prvá vec. A vy ste právnička. Tak zmanipulovať dôkazy a uviesť len jednostranné, ktoré nesúvisia až tak s vecou, považujem za naozaj nevídané.
Druhá vec, keď tu spomínal pán poslanec Novotný, že však sa tým budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní, tak za ním sedel pán minister vnútra s ministrami vedľa, sa tomu pousmiali veselo, možnože to nesúviselo, možnože hovorili o niečom úplne inom. No, ale aj to ma napĺňa, napĺňa trochu obavou a koniec koncov vieme, v akom režime dnes, žiaľ, justičné a, žiaľ, aj niektoré policajné orgány fungujú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 13:35 - 13:36 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Sme tu počuli záznam komunikácie zdravotného operačného strediska, pokiaľ si spomínam, časovú následnosť, tak rozhodnutie záchranárov, že nemajú zrejme vrtuľník, bolo vtedy urobené, keď im bolo oznámené, že dolet vrtuľníka z Nitry je 25 minút. Chápem, že v takej situácii sa rozhodli asi záchranári nevyužiť vrtuľník 25 minút, ktorý by prišiel tam a potom následne do Bratislavy, ale radšej ísť sanitkou zo, teda z blízkosti Skalice.
Čiže to, čo ste, pani ministerka, povedali, nedokazuje v princípe nič. Dokazuje len to, že rozhodnutie zdravotníckych záchranárov o vrtuľník nežiadať bolo urobené až po tom, ako sa dozvedeli, aký dlhý je dolet alternatívneho vrtuľníka z Nitry. To hovorí úplne elementárna logika. Je mi to veľmi, veľmi ľúto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.9.2013 13:52 - 13:53 hod.

Daniel Lipšic
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.9.2013 13:47 - 13:48 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predseda, táto, neviem, aké to bolo celkom hlasovanie, lebo táto snemovňa schválila na váš návrh, že mimoriadna schôdza rokuje medzi 19. hod. večer a 7. hod. ráno a potom sa hlasuje. Vy ste urobili, keďže ste o tom nevedeli, samozrejme, chybu, následne sme museli hlasovať ráno okolo 2. hod. Podľa rokovacieho poriadku, ak parlament je uznášaniaschopný, sú striktné lehoty, v ktorých potom sa pokračuje, ale v každom prípade nebolo schválené, že parlament rokuje v iných hodinách o tejto mimoriadnej schôdzi ako medzi 19. a 7. To znamená, obávam sa, že toto stretnutie tuná je také celkom milé stretnutie, ale neprebehla mimoriadna schôdza, ktorú ste si sami odsúhlasili a jej časy, a porušujete sústavne rokovací poriadok vy sám. Vy sám. (Rečník aj po vypnutí mikrofónu časomerom pokračoval vo svojom vystúpení.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19.9.2013 1:45 - 1:46 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Teda vy nás školíte z rokovacieho poriadku často, vy viete, že teraz by ste ho porušili. Vy to dobre viete. Dohoda na poslaneckom grémiu nie je dohoda o rokovaní Národnej rady, pokiaľ nie je parlamentnom schválená. Vy to dobre viete. Dobre to viete.
Môj návrh je, lebo tá schôdza už naozaj má priebeh, ktorý z dôvodu vedenia schôdze, vedenia vlády je nedôstojný, aby ste proste priznali to, že ste pochybili, a potom sa môžme možno dohodnúť na všeobecnom súhlase v tejto snemovni a hlasovať zajtra pred hodinou otázok.
Skryt prepis
 

19.9.2013 1:30 - 1:41 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Milé kolegyne, vážení kolegovia, nie, naozaj len pár slov. Najskôr k procedúre minulej a potom budúcej.
K tej minulej, ako už kolegovia spomenuli, rokujeme cez 40 hodín, niektorí z nás sme nespali vôbec, niektorí z nás možno hodinu, hodinu alebo dve. Považujem to v súvislosti s tým, že premiér a celá vláda ušli z parlamentu, za úplný precedens, ktorý by sme asi ťažko hľadali nielen v slovenskom parlamente, ale aj v ktoromkoľvek inom parlamente. Dôvodom, alebo teda tou zámienkou odchodu bolo podľa predsedu vlády urážanie.
Nehnevajte sa na mňa, pán predseda parlamentu, páni kolegovia, dvaja alebo traja, zo SMER-u, ak sú menovaní konkrétni členovia vlády, napríklad pán premiér, ktorý je pod vplyvom konkrétnych finančných skupín alebo oligarchov, to je podľa vašej mienky urážanie. Ak poviete o ministrovi, bývalom, Uhliarikovi, povie premiér z tohoto postu, že to je nejaký "Pentliarik", a ja nie som zástancom pána ministra Uhliarika, to už urážanie, samozrejme, že nie je, to je niečo celkom iné. Správate sa ako deti v materskej škôlke. Keď dieťa kopne druhé, to mu vráti naspäť a namiesto toho, aby to považovali za vybavené, silný úder dostane naspäť, človek to musí čakať. Tak ten druhý, ten, prečo začal, beží za pani učiteľkou žalovať, že ho bijú. Mrzí ma to, že sa tak správate a robíte to už dlhodobo. Dlhodobo v tomto parlamente nastavujete iné pravidlá hry pre poslancov koalície, iné pre poslancov opozície, budem ešte hovoriť o tom incidente dnešnom, alebo včerajšom už vlastne, lebo to tiež to potvrdzuje.
K procedúre, pár slov, budúcej. Schválili sme si, pokiaľ tomu správne rozumiem, na návrh asi pána predsedu, že rokujeme medzi 19. hodinou a 7. hodinou a hlasujeme hneď po skončení rozpravy. Chápem to teda správne, že budeme za chvíľu hlasovať. Žiaden iný návrh, pán predseda, nebol v tomto pléne schválený, aby sme si rozumeli... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, boli sme na grémiu a dohodli sme sa, že budeme pokračovať dnes do úplného vyčerpania rozpravy so záverečným slovom a budeme... (reakcia z pléna) ... a budeme hlasovať zajtra pred hodinou otázok. A za to nemôžem, že nie ste členom... (Prerušenie vystúpenia rečníkom.)

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Pán predseda, vy ste si schválili... Pán predseda, ja neviem o tom, že by grémium schvaľovalo procedurálne návrhy, neviem o tom, že by to v rokovacom poriadku tak bolo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Pán poslanec, ako...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Pán predseda, vy ste schválili, vy ste si schválili...

Paška, Pavol, predseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Ukončte svoje záverečné slovo a nechajte to na mňa potom, ako to bude... Dobre?

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Nie, nenechám to na vás.
Trošku sa po tých dvoch dňom obávam niečo nechávať na vás, pán predseda. (Smiech a potlesk v sále.)
Pán predseda, ešte raz to zopakujem. Vy ste si schválili vlastný návrh, myslím, že to bolo včera niekedy okolo polnoci, alebo predvčerom už teraz. A ten návrh znel jasne, hlasovali ste za to vy, bol to váš návrh a vaši poslanci. Rokuje sa medzi devätnástou hodinou a siedmou a po skončení rozpravy sa hlasuje.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) To, čo ste si vy dohodli na poslaneckom grémiu...

Paška, Pavol, predseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Pán poslanec, však ako skúsme, je dosť neskoro, ja vám môžem, ja môžem prečítať...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Ako vy dobre viete, ako dobre viete...

Paška, Pavol, predseda NR SR
... ale to sa bavíme o včerajšku a potom sme prerušili, bolo, bol tu pán poslanec Sulík, ktorý chcel vystúpiť. Bolo 6.58 ráno, prerušili sme vzhľadom na to, že chcel mať dlhšiu rozpravu, a akurát som stanovil, že budeme pokračovať o 19. hodine. Nič iné, nič iné.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Nie. Pán predseda, pozrite si záznam...

Paška, Pavol, predseda NR SR
Dnes na poslaneckom grémiu, ja ho tu mám pred sebou, je to z minulého dňa. Na poslaneckom grémiu dnes sa aj na návrh predstaviteľov opozičných klubov dohodlo, že budeme dnes pokračovať v rozprave a potom zajtra o 13.45, a teda dnes, ospravedlňujem sa, budeme hlasovať.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Pán predseda, vy dobre viete, že tento návrh neschválilo plénum. Vy to dobre viete. Vy dobre viete, že procedurálne platí len jedno schválené uznesenie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, čo mi chcete teraz dokázať? Sme evidentne neuznášaniaschopní.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
No ja predpokladám, že vláda sem príde aspoň na hlasovanie a že po mojom záverečnom slove (nasledujúce povedané súbežne s predsedajúcim) dáte nejakú krátku prestávku a budeme hlasovať. A budeme hlasovať.

Paška, Pavol, predseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Urobte záverečné slovo. Dám krátku prestávku do 13.45, tak ako sme sa dohodli.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Pán predseda, faktom je, že vy máte veľmi niekedy striktný pohľad na procedúru. V poriadku. Ale faktom je aj teraz, že procedúru idete porušiť. To je proste fakt! Tak to aspoň priznajte. To je k tomu. Proste priznajte to.
Moja druhá poznámka sa týka toho, ako prebiehala schôdza, lebo to, že ste, porušíte znovu procedúru pri tom, ako sa bude dneska hlasovať, keď plénum neschválilo inú zmenu hlasovania, než akú ste schválili predminulú polnoc, lebo poslanecké grémium neschvaľuje tieto návrhy, môže nejaké odporúčanie dať a potom vždy vy v pléne to necháte odsúhlasiť. Lenže to ste zabudli urobiť. (Reakcie z pléna.) A to je problém.
Ale ja sa vyjadrím aj k tomu, že podľa mňa celá schôdza bola nezvládnutá. Nezvládnutá dvomi osobami, alebo teda jednak premiérom, ktorý odišiel zo schôdze, ale po druhé vedením parlamentu. Vy ste naozaj najskôr z parlamentu ušli, následne sa viacerí vaši poslanci, viacerí vaši poslanci opili a následne sa pobili. (Ruch v sále.) Považujem to za, je mi to smutné to hovoriť, pretože vy častokrát mávate alebo sa snažíte mať štátnické prejavy o tom, aký parlament by mal byť kultúrny a dôveryhodný, ale chovanie vašich poslancov a vašej vlády za posledné dva dni výrazne poškodilo kredibilitu celého parlamentu, musím povedať. Celého parlamentu. A je mi to veľmi ľúto.
A je mi veľmi ľúto, že to aj zľahčujete spôsobom, že no však človek si v parlamente neštiká, takže čo sa deje, no tak nech si niekto aj vypije. Ja si to nemyslím. My sme v parlamente v práci a ešte by som vedel tolerovať, keď si niekto dá na obed pohár vína, v poriadku. Ja nie som abstinent. Ale aby sem prišli do poslaneckej snemovne o polnoci poslanci, ktorí teda mali zjavne viac ako jeden pohár vína, a zľahčovať to spôsobom, že no však to tuná je tak tolerované dlhodobo, to je taký dlhodobý problém, to sa mi zdá, že je nedôstojné. Nedôstojné parlamentu, podľa mňa nedôstojné aj predsedu parlamentu.
Druhá poznámka sa týka tej fyzickej potýčky. Ja som to už spomínal, keď sme začínali včera večer rozpravu. Ja som bol v sále a ja nemám kvôli čomu obhajovať pána poslanca Matoviča, nemám až tak veľa dôvodov na to, ale mám dôvod, a každý z nás by ho mal mať, obhajovať pravdu. A musím povedať, že nie je pravdou, čo ste vy povedali, že pán poslanec Matovič ako prvý inzultoval o 30 rokov staršieho pána poslanca Valockého. To nie je pravda.
Keď pán poslanec Matovič, a asi celý záznam to už našťastie teda preukázal, lebo nestačí pozrieť záznam asi od polovice len, keď išiel za tou maketou, tak sa pán poslanec Valocký úmyselne postavil do cesty, chytil sa tohto dreveného zábradlia, alebo proste tej drevenej časti, dozadu sa vysunul, aby nemohol prejsť a tak mu chcel zabrániť, aby išiel si zobrať tú svoju maketu. Proste tak to bolo. Tak to bolo.
Ja som už potom incident vonku nevidel, takže k tomu sa ja vyjadriť nemôžem, kde bol pán poslanec Viskupič, to nemôžem o tom svedčiť. Ale o tomto môžem, lebo som tu bol. Bol som osobne prítomný v sále niekoľko metrov od toho incidentu.
A považujem za smutné, že tuná celá vláda rieši pána poslanca Hlinu, a oprávnene, ja si nemyslím, že do snemovne patria fyzické súboje, ale keď niečo podobné príde z druhej strany, tak je snaha skôr prekrútiť a urobiť z toho niečo, niečo iné.
Ja si myslím, že predseda parlamentu je funkcia, aj v iných krajinách to tak je, u nás by to tak mohlo byť, ktorá by mala byť trošku nadstranícka. To znamená, naozaj by mala preferovať tú inštitúciu pred stranou. Ale, pán predseda, vy si vždy zvolíte tú stranícku príslušnosť pred tou inštitucionálnou, takmer, takmer vždy. A to je škoda, lebo to naozaj podľa mňa ohrozuje dôveryhodnosť parlamentu.
A už sa na záver vyjadrím, lebo všetko bolo povedané a ešte bude povedané, ale vyjadrím sa aj k tomu, prečo podľa mojej mienky malo zmysel tých možno 41 hodín potiahnuť.
Bol som si dnes cez obednú prestávku zabehať a po zabehaní som si bol kúpiť v trafike noviny. Už som dlho v tej trafike nebol. A pani, ktorá mi tie noviny predávala, hovorí, že je hrozná situácia na Slovensku, že ona aj svojim deťom radí, aby z tejto krajiny odišli. A keď som bol na dve hodiny minulú noc doma a odchádzal som sem o pol piatej, aby som prevzal štafetu v rokovaní, tak som aspoň na chvíľku išiel do detskej izby, kde spia moji dvaja malí synovia. A myslím si, že tá schôdza mala aj veľký význam aj preto, aby dala nám ostatným nádej, že naše deti budú žiť v slušnejšej krajine, že budú žiť v krajine, kde budú reálne môcť rozhodovať o správe vecí verejných. Kde nebudú reálne rozhodovať len finančné skupiny, len oligarchovia, len páni, ktorí ovládajú figúrky a politikov. A preto si myslím, a možnože, keď človek bojuje, tak možnože ten boj prehrá nakoniec, čiže možnože aj prehráme, ja to celkom pripúšťam.
A už som to povedal raz, že minimálne prečo si myslím, že ten boj je dôležitý, je to, že keď nám vyrastú deti, niektorí z vás máte už možno vyrastené, a keď sa nás opýtajú, čo sme urobili pre to, aby sme nenechali túto krajinu v rukách gaunerov, aby sme im mohli povedať, že sme aspoň zabojovali. Aj keď možno prehráme. Ale ja verím, že vyhráme.
A tak sa chcem poďakovať všetkým prítomným poslancom, hosťom, všetkým za to, že vydržali takéto rokovanie. A aj keď zajtra v numerickom hlasovaní prehráme, ja si myslím, že za tieto posledné dva dni sme v skutočnosti vyhrali.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2013 21:29 - 21:29 hod.

Daniel Lipšic
Ďakujem, ja budem stručný, pani predsedajúca. Ja oceňujem vystúpenie pána kolegu Mikloša, len by som chcel povedať, že v jednej oblasti, ktorú spomínal, to je ešte horšie, ako to spomínal. A moji kolegovia teraz dávajú dokopy podklady a materiály, preto to nemôžem prezentovať teraz, zajtra to budeme prezentovať, je to ešte výrazne horšie, takže. Ale myslím, že to bolo veľmi dobré vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2013 19:42 - 19:44 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Začnem tou poslednou. Ja si myslím, že aj vy dobre viete, pani poslankyňa, mňa to o to viac mrzí, že nielen poslanci muži z vášho klubu boli pod vplyvom alkoholu. Ja som tu vyzýval, ešte keď sme prišli k hlasovaniu, aj predsedu parlamentu, aj kolegyne a kolegov zo SMER-u, poďme všetci fúkať, keď je naozaj nejaké vážne podozrenie. Ja nie s ľahkým srdcom niekoho obviňujem, poďme si to, a ja by som fúkal tiež, pozor. By sme všetci fúkali, pani poslankyňa, bez výnimky. Taká vôľa tu nebola, ani od žien poslankýň v klube SMER-u.
Tak to, prosím vás, nestavajte mužsko-žensky. Mne je úplne jedno, či dehonestuje parlament muž alebo žena. Ak by ktorýkoľvek muž alebo žena v ktoromkoľvek bežnom zamestnaní prišiel pod vplyvom alkoholu do zamestnania, na druhý deň by zamestnanie nemal. Podľa mňa to, čo ste včera urobili, nemyslím vy osobne (potlesk), je výsmech. Je výsmech bežným ľuďom.
Už nehovorím ani to, že minister Richter potom reaguje na to, že: "Čo nejaká upratovačka hovorí, jeho upratovačky nezaujímajú." On je minister čoho, pani poslankyňa? (Reakcia z pléna.) Minister práce, sociálnych vecí? Že ho upratovačky nezaujímajú? Ja som videl ten rozhovor, pozrite si ho. Pani poslankyňa, nevykrikujte.
To je jedna vec. A posledná poznámka moja je táto. Vy ste včera urobili podľa mňa tri veci, teda nie všetci, ale časť klubu a, samozrejme, časť vlády. Najskôr ste ušli, potom sa časť poslancov opila a potom časť poslancov začala biť iných poslancov. A mňa to mrzí kvôli tomu, že to dehonestuje celý parlament a všetkých poslancov. To je tá najväčšia tragédia. Aj tých, čo sú čestní, čo nepijú a čo sú poctiví. To je problém.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.9.2013 19:16 - 19:25 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predseda, ja budem pomerne stručný. Je mi ľúto, že včerajšie rokovanie poznačili okolnosti, ktoré odpútali pozornosť od základu tejto schôdze, a to aj od toho, že dnešná vláda predáva štát oligarchom. Bola vlastne odpútaná pozornosť na základe dvoch vecí, ktoré podľa mojej mienky výrazne znižujú dôveryhodnosť Národnej rady, a to je viacero poslancov pod vplyvom alkoholu. (Reakcie z pléna.)
Ja som to už avizoval pred tým incidentom, ktorý sa stal, v mojom procedurálnom návrhu pred polnocou, že je zrejmé, že viacero poslancov a poslankýň je pod vplyvom alkoholu. Ja som presvedčený o tom, že to neboli všetci poslanci SMER-u. Ale, žiaľ, boli to poslanci z poslaneckého klubu SMER. A ja si myslím, že nebolo to prvýkrát.
Pán predseda, chcem vás požiadať úplne úprimne, aby ste svojou autoritou, ktorú zrejme máte u svojich poslancov, zabezpečili, aby sa podobné excesy neopakovali. Keď človek nemá za triezva dobré argumenty, alkohol mu ťažko pomôže dobré argumenty nájsť.
Druhú vec, ktorú by som chcel povedať, sa týka incidentu, ktorý tu prebehol, pretože bol som prítomný v sále. K incidentu sa vyjadrovali viacerí predstavitelia parlamentu, dokonca aj vlády, ktorí v sále neboli. Aj, pán predseda, ste sa vy vyjadrovali. Pán predseda už asi sa išiel niekam vyjadriť. (Smiech v sále.) Aj pán minister obrany, aj pán minister vnútra sa vyjadrovali.
Chcem povedať verejne, že som ochotný prísť na mandátový a imunitný výbor ako svedok, ktorý videl incident v tejto sále. Lebo musím povedať, z môjho uhla pohľadu, kde som tuná stál, to nebolo tak, že pán Matovič napadol prvý pána poslanca Valockého. Ale bolo to tak, že keď pán Matovič odtiaľto bežal k tej makete, ktorú iný, pán poslanec Varga, ktorý bol tiež momentálne indisponovaný, odtiaľto bral preč, sa mu postavil do cesty, chytili ste sa tohoto dreveného pultu, pán poslanec Valocký, dozadu ste sa vystrčili tak, aby nemohol cez vás prejsť, a vytvorili ste mu prekážku úplne úmyselne. (Reakcie z pléna.)
Hovorím to preto, pán poslanec Číž, však prihláste sa, prihláste sa, rozprávajte.
Vy ste dehonestovali, pán poslanec, váš poslanecký klub včerajšie rokovanie parlamentu. Veľa rozprávate o kultúre v parlamente, o dôveryhodnosti Národnej rady. Vy ste ju včera pošliapali. Keby obyčajný človek v tejto krajine, zamestnaný v ktorejkoľvek firme, mal len zlomok alkoholu v krvi, ktorý mali niektorí vaši poslanci, tak dnes už nie je zamestnancom. To, čo ste robili... (Potlesk.)
Hovoríte o sociálnych istotách, hovoríte o obyčajných ľuďoch. Podľa mňa je to vysmievanie sa obyčajným ľuďom. Ešte raz vám to hovorím veľmi otvorene. To je moja prvá poznámka.
A druhá je, že som ochotný prísť ako svedok, ktorý bol priamo na mieste. A som rád, že už niektoré médiá urobili priebeh celého toho incidentu, nielen jeho časti, aby bolo zrejmé, kde bola akcia a kde bola reakcia.
Teraz sa skúsim vyjadriť veľmi stručne, aby som zosumarizoval to, čo zaznelo včera na schôdzi a na čo predseda vlády nevedel reagovať. Nepovedal k tomu nič. A ubezpečujem vás, že buď dnes, alebo zajtra budú zverejnené ďalšie konkrétne informácie, škandalózne informácie, ktoré preukážu prepojenie tejto vlády na finančné skupiny, v tomto prípade na finančnú skupiny J&T, ktorá vo svojom vyhlásení popiera nejaké prepojenie. No tak uvidíme. Uvidíme. Bude to veľmi zaujímavé.
Ale včera sme preukázali niekoľko vecí.
Po prvé. Okrem diskusií o tom, či mala, alebo nemala vláda prevziať matku SPP, sme preukázali, že vláda stratila kontrolu nad najziskovejšou časťou EPP, nad Eustreamom. Vo vedení tejto najziskovejšej časti spoločnosti sa nachádzajú dvaja ľudia za EPH a tretí človek, ktorý tam mal byť za štát, odborník v plynárenstve, je tiež človek, ktorý pôsobil dlhé roky v J&T. Vláda formálne za vládu dala do predstavenstva osobu z J&T. Štát nemá v najziskovejšej časti SPP, v Eustreame, nikoho. Pán Hančák je tam len formálne za štát, ale v skutočnosti je to človek, ktorý prišiel do štátneho sektora priamo z J&T. Je to náhoda? Nikdy v plynárenstve nerobil. Premiér nevedel nijako reagovať, nijako odpovedať, nepovedal na to nič. Podľa mňa preto, že na to sa proste nič povedať nedá.
Po druhé. Finančná skupina EPH a J&T prišla k SPP bez jediného vlastného centu. Celú transakciu 2,5 mld. eur zaplatila z úverov. Preto nie je pravda, čo hovorí vláda, že nemohla tiež prevziať akcie SPP, odkúpiť ich naspäť, keďže mala predkupné právo, kvôli nedostatku financií. Mohla to urobiť rovnako, na úver. A včera som aj popísal spôsob, ako to mohla urobiť bez zaťaženia verejných financií. Premiér Fico klame, ak tvrdí, že s transakciou medzi Nemcami a Francúzmi a EPH vláda nemala nič spoločné. Vláda to mohla zablokovať a mohla sama odkúpiť akcie SPP. Také sú fakty!
Tretia vec. Finančná skupina EPH a J&T splatí úvery, z ktorých kúpila podiel v SPP, z peňazí SPP, z dividend, z prevzatia straty 400 mil. eur štátom a zo zníženia základného imania. Jednoducho, SPP v rámci materiálu, ktorý som nazval "Návrh na rozkradnutie SPP", sa úplne vytuneluje. To je všetko možné vďaka rozhodnutiam vlády, ktorú som nazval a nazývam vládou lokajskou. Lokajskou k finančným skupinám.
Vláda Roberta Fica, vláda lokajov, umožnila finančnej skupine J&T vziať úver, kúpiť podiel v SPP, splatiť úver a ďalej zarábať. Nové okolnosti, ako som avizoval, pomerne šokujúce, zverejníme buď ešte dnes, alebo zajtra, podľa toho, ako ich stihneme pripraviť, lebo sú pomerne, pomerne konkrétne.
Tiež si myslím, že, a poviem moje posledné vyjadrenie. Skutočnosť, že po prvýkrát v dejinách tohto parlamentu nie je pri vyslovovaní dôvery premiérovi v miestnosti ani predseda vlády, ani ministri, je prejav neuveriteľnej zbabelosti. Možnože ich v River Parku nepustili. To je možné. Ale je to prejav neuveriteľnej zbabelosti. To sa nestalo ani za Mečiara, ani za nijakej vlády. Keď sa odvolávala vláda Ivety Radičovej pred dvomi rokmi za smiešnu kauzu Osrblie, kedy premiérka konala čestne a poctivo, tak tu premiérka Radičová celú dobu do rána sedela, počúvala rozpravu, počúvala urážky, počúvala invektívy. Váš premiér nemá ani zlomok odvahy, ani zlomok odvahy, aký mala premiérka Radičová. Je mi to ľúto.
Posledná poznámka. Dnes som videl v médiách, že premiér chodí na bicykli na Úrad vlády. Premiérova povinnosť je byť tu, zodpovedať sa a odpovedať na konkrétne otázky, konkrétne podozrenia, konkrétny škandál. Môže sa sem vrátiť a prestať sa konečne bicyklovať.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis