Pani predsedajúca, ja by som vás možno tiež poprosil ako predtým pána predsedajúceho Figeľa, zvyklo byť dobrým zvykom, keď bol minister konkrétny odvolávaný aj za našej vlády, že tu sedel. Pán minister tu už pol hodinu nie je. Však každý si musí odskočiť, to je fajn, ale naozaj považujem za prejav nie veľkej odvahy, keď nechcem povedať niečo iného, ak tu minister, ktorý je odvolávaný, nie je prítomný počas veľkej časti schôdze.
Ak si...
Pani predsedajúca, ja by som vás možno tiež poprosil ako predtým pána predsedajúceho Figeľa, zvyklo byť dobrým zvykom, keď bol minister konkrétny odvolávaný aj za našej vlády, že tu sedel. Pán minister tu už pol hodinu nie je. Však každý si musí odskočiť, to je fajn, ale naozaj považujem za prejav nie veľkej odvahy, keď nechcem povedať niečo iného, ak tu minister, ktorý je odvolávaný, nie je prítomný počas veľkej časti schôdze.
Ak si pamätajú poslanci, ktorí tu boli v SMER-e za čias našej vlády, keď bola odvolávaná premiérka Radičová, ale aj iní ministri, tak premiérka tu sedela takmer celú dobu, keď bola odvolávaná. Sa na ňu valilo z vašich úst všeličo možné, ona bola pomerne útla žena, ale mala toľko odvahy tu sedieť. Neviem, či chodí príkladom premiér Fico, ktorý tú odvahu nemá, naozaj neviem, v ktorom rade stál, keď sa odvaha rozdávala, ale v tom, kde sa rozdávala, asi nestál.
Keď pán predseda parlamentu hovorí, ja oceňujem, že zvolal schôdzu na normálny čas, oceňujem to veľmi úprimne, ale keď hovorí o parlamentnej kultúre, tak v parlamentnej kultúre aj tej starej patrilo, že odvolávaný minister bol v sále. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Boli vypočuté vaše slová, nech sa páči.
Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Nejde až tak o moju obavu, ale o to, že tak sem-tam si odskočila, takisto ako aj vy, to je úplne v poriadku. Každý na to máme nárok.
Ja by som len zareagoval, ešte je tu pán poslanec Halúz, k tej soli. Ja som, ďakujem, že ste tak spomenuli pomerne rozsiahlo tú analýzu, že aké rôzne druhy soli sú, ale počúvajte teraz, čo vám poviem, pán poslanec.
Víťazom toho teda tendra bola spoločnosť Nelux. V roku 2012 mala obrat 6 mil. euro, zisk mala 2 mil. euro a zamestnancov mala táto firma päť. V roku 2013 mala firma obrat 9 mil. euro, zisk mala 2,5 mil. euro s piatimi zamestnancami. Ako tomu hovoríte vy, pán poslanec? Aká to je firma? Akí to sú ľudia? Priekupníci soli? Ešte raz vám to hovorím, 6 mil. euro obrat, 2 mil. euro zisk a päť zamestnancov. To je firma, ktorá vyhrala tender v NDS-ke na dodávanie soli. To sa vám zdá byť v poriadku? Možno to je soľ do mínus 58 stupňov Celzia, ktoré v poriadku nie je podľa mojej mienky. To je znovu nejaký priekupník, úplne zjavne. To sa mne nepáči.
Kauzu Fleetpay otvoril v marci v 2014, keď bol ten prvý tender vypísaný, môj kolega Marcel Klimek na blogu, kde už presne vtedy popísal, o aký pokus podvodu ide. Dávam do pozornosti. To je v marci, to znamená pred deviatimi mesiacmi. Ale teraz pôjdem k tomuto konkrétnemu prípadu.
Minister Počiatek je vzorný minister. Dôsledne plní svoju agendu, do ktorej spadá okrem iných oblastí aj pošta. Zrejme preto sú najdôležitejší dodávatelia v jeho rezorte schránkové firmy, lebo minister Počiatek uprednostňuje komunikáciu cez poštárov. Ale keďže jeho rezort pokrýva aj oblasť dopravy, schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi, ktoré zarábajú stovky miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov, musia sídliť v zahraničí, aby sa ich zisky mohli do cieľa dopraviť. Kto tieto firmy spoluvlastní, a teda kto zarába na zákazkách, ktorých víťazi sa vyberajú v pofidérnych tendroch, sa slovenská verejnosť ešte dlho nedozvie. A nedozvie sa to preto, lebo tento parlament pred pár dňami odmietol opozičný návrh zmeny zákona o verejnom obstarávaní, aby skutoční vlastníci schránkových firiem museli byť pri štátnych zákazkách zverejnení. Ale nevadí. Máme uznesenie, ktoré zaväzuje vládu pripraviť tzv. komplexnú novelu, ktorá má prísť v marci, teda má byť vypracovaná v marci, príde možno v lete, a ktorá všetko vyrieši. A my zo skúseností vieme, že ak raz tento parlament k niečomu zaviaže vládu Roberta Fica, tak sa to určite splní vždy a do bodky.
Tak sa pozrime aspoň na to, na čo nemusíme čakať do budúceho roka a na čo žiadnu komplexnú novelu nepotrebujeme. Prejdime si zoznam najlukratívnejších kontraktov v rezorte dopravy. Skôr ako ich vymenujem, dovoľte, aby som uviedol sídla ich spoluvlastníkov: Auckland a Nikózia. Vo všetkých kľúčových zákazkách v rezorte pána Počiatka ide o schránkové firmy v zahraničí. Poďme ich teda vymenovať.
Firma Váhostav. Od nástupu tejto vlády zarobila táto firma 607 mil. eur. Oficiálne je spájaná so sponzorom SMER-u Jurajom Širokým, ale kontrolný balík akcií spoločností držia dve schránkové firmy v novozélandskom Aucklande na adrese Level 3, 280 Parnell Road, Auckland 1052. Inak táto adresa je dôležitá aj pre slovenské zdravotníctvo. V budúcnosti sa k nej ešte niekedy vrátime.
Doprastav. Od nástupu druhej Ficovej vlády si táto spoločnosť zarobila 544 mil. eur. De iure ju síce vlastní podnikateľ Dušan Mráz, ale cez úver a záložné právo ju de facto kontroluje cypersko-britská firma Tempelis so sídlom v Nikózii.
Akciová spoločnosť Dúha. Ďalšia stavebná firma, ktorá stavia napríklad tunel Višňové. Od nástupu tejto vlády má na konte 556 mil. eur. Jej akcionárom je cyperská spoločnosť Arleen Trading Limited. A teraz to začína byť zaujímavé. Adresa tejto firmy, teda majiteľa jednej z najväčších stavebných firiem v rezorte pána Počiatka, je Savvides Center 1, 1. poschodie, kancelária č. 102, Nikózia. Zapamätaniahodné.
Poďme na ďalšieho veľkého klienta. SkyToll, ktorý dal "v súťaži" na výber elektronického mýta za prvej Ficovej vlády najdrahšiu ponuku. 852-miliónový klient je spoluvlastnený cyperskou firmou Doreen Management Limited, ktorá sídli na adrese, neuveríte, pán minister Počiatek, Savvides Center, 1. poschodie, kancelária č. 102, Nikózia. Teda rovnaká budova, rovnaké poschodie, rovnaká kancelária ako v prípade staviteľa tunela Višňové. Tunel, aké symbolické slovo. A to ešte stále nie je všetko.
Na Savvides Center 1, 1. poschodie, kancelária č. 102, v Nikózii sídli aj tretia spoločnosť Evock Limited, ktorá vlastní dnes toľkokrát spomínanú slovenskú firmu Paywell. Sú len dve možnosti:
1. buď na Cypre nikde inde nie je možné prenajať sídlo schránkových firiem, iba v kancelárii č. 102 na 1. poschodí v budove Savvides Center;
2. druhá možnosť, firmy Dúha, SkyToll a Paywell majú niečo spoločné.
Ktorá možnosť je podľa vás, pán minister, tá správna?
Zdá sa, že tak ako centrom slovenského zdravotníctva je Belize, centrom slovenského stavebníctva je Nikózia. Kancelária č. 102 na 1. poschodí v budove Savvides Center je centrom slovenského stavebníctva. Končí tam stopa po troch kľúčových dodávateľoch v rezorte dopravy, ktorí dohromady zarobia a čiastočne už aj zarobili vyše 1,5 mld. eur.
Ministerstvo dopravy by malo zvážiť otvorenie vysunutého pracoviska rezortu v tejto budove. Možnože vedľajšia kancelária č. 103 je ešte stále voľná. Mám tu pre vás, pán minister (rečník zobral do rúk poštovú schránku, ukazujúc ju plénu), schránku s číslom 103 (smiech v sále), keby ste chceli na ministerstve vysunuté pracovisko v Nikózii. (Rečník odovzdal schránku ministrovi. Potlesk v sále.)
A teraz vážne. Pán minister Počiatek, kto na týchto zákazkách skutočne zarába? Cyperčania a Novozélandčania, ktorým sa zapáčilo podnikateľské prostredie na Slovensku vytvorené stranou SMER? Alebo sú to Slováci, ktorí sa nemôžu priznať k podielom v týchto firmách, pretože by to bolo pre vás a premiéra Fica úplne zničujúce? Obávam sa, že odpoveď na túto otázku nepoznám len ja. Poznáte ju, pán minister, aj vy. Poznajú ju všetci vaši poslanci, a preto si myslím, že ak návrh, ktorý sem prišiel do parlamentu, je relevantný a odôvodniteľný, tak je tak stopercentne aj v tomto prípade.
Pán minister, vy ste už raz mali žltú kartu. Myslím, že teraz by prišiel čas, aby ste dostali kartu červenú. Považujem tento obchod za obrovskú mieru drzosti. Ja som vás už v jednej faktickej vyzval, keby ste sa vyjadrili k tomu, že či dá rezort 5-percentnú zľavu kamionistom, ktorí budú aplikovať, teda využívať nie palivové, ale platobné karty. Rezort nepríde ani o euro, ale firma Paywell príde o svoje provízie. A to si myslím, že nikdy nedopustíte.
Považujem tento tender jednak za megadrzosť, ale aj megazlodejinu. Želám vám aj vašej vláde pokojné vianočné sviatky, ale želám tejto krajine, aby sa čím skôr zbavila vlády, ktorá okráda na každom jednom tendri, skoro, normálnych, bežných, priemerných ľudí tejto krajiny.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk a reakcia z pléna.)
Skryt prepis