Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.2.2015 o 18:17 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

24.3.2015 17:42 - 17:44 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, milé kolegyne, vážení kolegovia, cieľom návrhu je zabezpečiť tri základné zmeny v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre osoby po dovŕšení 11., respektíve 18. roku veku a to sú a) plne hradené návštevy v domácom prostredí chorého dieťaťa, ak to jeho zdravotný stav vyžaduje, b) plánovaná zdravotná starostlivosť pre deti sa musí poskytnúť najneskôr do troch mesiacov, c) jednoduché a rýchle vybavenie liečby v zahraničí pre deti, pokiaľ nie je možné liečbu poskytnúť na Slovensku.
Poskytovanie ambulantnej starostlivosti pre deti v domácom prostredí nie je jednoznačne legislatívne upravené. V mnohých zdravotných situáciách, ako sú napríklad vysoké horúčky, predstavuje doprava a čakanie v ambulancii všeobecného lekára veľkú záťaž pre choré dieťa. V prípade častých infekčných ochorení u detí môže navyše choré dieťa nakaziť ďalšie deti v čakárni lekára. Návšteva v domácom prostredí tak predstavuje v mnohých prípadoch najvhodnejšiu formu poskytnutia zdravotnej starostlivosti.
Navrhovaná úprava stanovuje podmienky poskytnutia zdravotnej starostlivosti v domácom prostredí a ukladá ministerstvu zdravotníctva povinnosť určiť minimálnu výšku úhrady za takúto zdravotnú starostlivosť práve preto, aby nebola a nemohla byť zneužitá.
Práve stanovenie výšky minimálnej úhrady za poskytnutie ambulantnej zdravotnej starostlivosti v domácom prostredí a výška úhrady za dopravu lekára, ktorú ustanoví vyhláška ministerstva zdravotníctva, bude efektívne napomáhať, aby tieto formy poskytnutia zdravotnej starostlivosti pre dieťa neboli zneužívané a boli využívané v adekvátnej miere a forme.
Tento návrh novely zákona by mohol zlepšiť, skvalitniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre deti do 11., respektíve 18. roku veku, a preto by som vás chcel požiadať, milé kolegyne, vážení kolegovia, o jeho podporu do druhého čítania.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 20.3.2015 12:30 - 12:34 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážená pani predsedajúca. Cieľom novely zákona o obecnom zriadení je riešiť dve skutočnosti. Po prvé situáciu, keď obec nemá zvoleného hlavného kontrolóra a po druhé riešiť konflikt záujmov v prípade, keď poslanec funguje v rozpočtových a v príspevkových organizáciách zriadených obcou. Keďže hlavný kontrolór je veľmi dôležitý orgán samosprávy, ktorého úlohou je nezávislá kontrola dodržiavania zákona o hospodárení obce, mala by mať každá obec záujem túto funkciu obsadiť. Hlavný kontrolór môže zabrániť mnohým pochybeniam, ktoré môžu viesť ku škodám na majetku obcí, k porušovaniu zákonov alebo obecných nariadení a pravidiel.
Obecné a mestské zastupiteľstvá volia hlavných kontrolórov na šesťročné funkčné obdobie, avšak podľa odhadov je až 10 % obcí bez hlavného kontrolóra. Obec môže byť bez hlavného kontrolóra v prípade, ak sa do volieb neprihlási žiaden záujemca, obecné zastupiteľstvo nikoho nezvolí, alebo voľbu kontrolóra vôbec nevyhlásia. V každom prípade je to nežiaduci stav, keďže obce spravujú nemalé verejné zdroje a preto je výkon účinnej kontroly pre riadne fungovanie miestnej samosprávy mimoriadne dôležitý.
Jednoduchým a efektívnym riešením prípadu, keď sa obciam do zvolenia hlavného kontrolóra nechce, alebo sa nenájde záujemca, je dočasné ustanovenie hlavného kontrolóra. Návrh novely zákona danú situáciu rieši tak, že v takýchto prípadoch dočasne ustanoví hlavného kontrolóra obci Najvyšší kontrolný úrad spomedzi svojich zamestnancov. Samozrejme, jeho mzdu refunduje NKÚ samotná obec. Takto ustanovený hlavný kontrolór bude vykonávať štandardnú prácu hlavného kontrolóra až do momentu, kým si obec nezvolí vlastného hlavného kontrolóra.
Samozrejme, v prípade veľmi malých obcí nie je nevyhnutné, aby ustanovený hlavný kontrolór pracoval v obci na plný úväzok. Týmto riešením sa zabezpečí kontrola v každej obci a v prípadoch, kde sa obce chcú kontrole vyhnúť tým, že nikoho nezvolia, alebo voľby nevyhlásia, im takáto kalkulácia nepomôže. Tento návrh novely by teda v dobrom slova zmysle motivoval obce splniť si svoju zákonnú povinnosť, aby sa tak vyhli ustanoveniu hlavného kontrolóra zo strany NKÚ.
Druhým cieľom novely zákona je zabezpečiť nezávislosť poslanca obce od starostu obce, keďže dnes môže byť poslanec štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti s majetkovou účasťou obce alebo zamestnancom takejto spoločnosti, čím sa stáva priamo závislým na starostovi obce. Podľa platného právneho stavu je funkcia poslanca obecného zastupiteľstva nezlučiteľná s funkciou starostu, zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený, štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou.
Dnes však poslanec môže byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti s majetkovou účasťou obce alebo zamestnancom takejto spoločnosti. V takomto prípade, keďže ide o výkonné pozície, ktoré sú pod gesciou starostu alebo primátora, nie je zabezpečená nezávislosť poslanca od starostu. Tento problém rieši predložený návrh novely zákona, ktorého cieľom je zvýšiť nezávislosť obecného zastupiteľstva a jeho poslancov.
Ďakujem, pani predsedajúca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.3.2015 10:39 - 10:44 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Milé kolegyne, vážení kolegovia, priznám sa, že nie som vždy veľkým prívržencom parciálnych noviel Trestného zákona, ale pripúšťam, že sú situácie, kedy je potrebné na základe aj konkrétnej praxe Trestný zákon doplniť o konkrétne ustanovenia, ktoré spôsobujú vážne problémy v spoločnosti, v ekonomike. Nie je asi žiadne tajomstvo, že tento návrh bol pravdepodobne motivovaný skutočnosťou, že tu máme pomerne veľké spoločnosti, ktoré úmyselne neplatia svojim subdodávateľom pomerne vysoké čiastky, následne idú do fiktívneho konkurzu alebo reštrukturalizácie a časť, veľkú časť týchto pohľadávok následne, následne odpíšu. Súvisí to konkrétne s kauzami okolo výstavby diaľnic. Musím povedať, že možnože už aj dnes sa takéto konanie dá trestne stíhať cez trestný čin podvodu, ale takéto ustanovenie by bolo jednoznačnejšie a možno by pôsobilo aj preventívnejšie na subjekty, ktoré neplatia dodávky tisícom malých živnostníkov a popri tom si ich majitelia stavajú mega haciendy na Bahamách. To nepovažujem za sociálnu demokraciu v praxi, keď tisíce rodín sú odkázané na živorenie, nedostanú nič alebo veľmi málo za vykonanú prácu s odôvodnením, že diaľnice sa stavujú veľmi lacno, ale majiteľ tejto firmy si stavia možno jednu z najväčších haciend na Bahamách.
Kolegovia poslanci zo SMER-u, vám to nevadí? Tí malí živnostníci, to sú voliči ktorejkoľvek strany a určite aj SMER-u. Ako je možné sa im pozrieť do očí a povedať, žiaľ, vidíte, nemôžeme vám zaplatiť, keď vidia, akým spôsobom si oligarchovia, ktorí tieto diaľnice stavajú, ako si užívajú život. Zjavne biedou netrpia. Nechceme to náhodou riešiť?
Váš premiér koniec koncov inak potvrdil, že títo ľudia sa dopustili trestného činu, keď povedal, že zodpovednosťou, prečo nedostali živnostníci zaplatené peniaze, je skutočnosť, že museli stavať za lacný peniaz diaľnice Váhostav, Doprastav. To by potvrdzovalo, že v tom čase vedeli, že nepostavia za taký peniaz lacné diaľnice. Nikto ich nenútil ísť do tendra, nikto ich nenútil podpísať zmluvu, ale vedeli, že to nemajú šancu urobiť a že nezaplatia svojim dodávateľom. To sa volá trestný čin podvodu. Trestný čin podvodu.
Samozrejme, neobávam sa veľmi toho, že by v dnešnej situácii boli títo ľudia trestne stíhaní. Samozrejme, že nie. Je pred voľbami. A ubezpečujem vás, že tých informácií od orgánov činných v trestnom konaní, ako sú nútení zametať veci pod koberec, je čoraz viac. Čoraz viac. Je mi z toho zle.
Ale postoj, ktorý možnože mnohí z vás majú, že veď vládneme v krajine, nič sa nám nemôže stať, ten postoj takto veľkej pýchy môže veľmi rýchlo skončiť. Môže veľmi rýchlo skončiť. Možno už onedlho. Ale preto, aby sme pomohli aspoň tým malým živnostníkom, ktorých nie sú malé čísla, sú ich tisíce, je dôležité, aby v Trestnom zákone bol paragraf, ktorý umožní stíhanie takejto formy osobitného podvodného konania.
Iná vec je, keď je niekto insolventný kvôli objektívnym okolnostiam a nevyplatí, nezaplatí faktúru. Ale keď tie financie existujú, má ich k dispozícii, ako pri neplatení mzdy a použije ich na osobné účely, na vilu na Bahamách, tak je to asi problém. To by nemalo byť beztrestné. A budem veľmi zaujímavo, bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa k tomu postavíte pri hlasovaní. Či vám reálne záleží na tých malých ľuďoch, na ich rodinách, ktoré dnes sú v hroznej situácii, finančnej, kvôli oligarchom, či vám záleží na nich alebo na oligarchoch. O tom bude hlasovanie o tomto návrhu zákona a z toho dôvodu, aj keď ide o parciálnu novelu Trestného zákona, ja návrh novely podporím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.3.2015 13:28 - 13:29 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
24
Ďakujem. Pán predseda, ja som vás len chcel poprosiť, keby ste nás informovali, že v rámci akého bodu pán premiér vystúpi. Pán premiér môže vystúpiť podľa § 28 ku každému bodu v rámci rozpravy, ak je otvorená, ale nie medzi bodom 3 a 4, taká možnosť nie je. Sme radi, že tu, samozrejme, pán premiér je, aby nás informoval o obsadení Gabčíkova, ale v každom prípade by bolo fajn, keby ste, keby ste nás, neporušovali rokovací poriadok. Zaraďte si osobitný bod do programu, jasné, máte väčšinu, nie je problém, ale nikto nemôže vystupovať mimo rozpravy medzi jednotlivými bodmi počas nejakej krátkej zaujímavej prestávky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.3.2015 13:07 - 13:08 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predseda, mám návrh, aby Národná rada požiadala vládu, aby predložila na rokovanie Národnej rady informáciu o možnostiach pomoci udelenia azylu, humanitárnej pomoci príslušníkom náboženských menšín na Blízkom východe ohrozených pôsobením Islamského štátu. Zároveň, aby Národná rada požiadala vládu o informáciu o kapacitných možnostiach zariadení v pôsobnosti Migračného úradu ministerstva vnútra. Pán predseda, toto nie je ani politická požiadavka, ale vieme, aká je situácia na Blízkom východe. Príslušníci náboženských menšín tam sú ohrozovaní na živote, mimoriadne je tam brutálna situácia. Viem, že ministerstvo vnútra má pomerne veľa voľných kapacít, našťastie, najmä na východnom Slovensku. My už sme v jednom programe niekoľko rokov, ktorý sa týka utečencov z tejto oblasti, ale dnes je situácia taká vážna, že by asi bolo dobré naprieč politickým spektrom hovoriť o tom, akú konkrétnu pomoc vieme týmto ľuďom a rodinám, ktoré sú prenasledované, poskytnúť.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.2.2015 19:55 - 20:11 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, musím povedať, že sme začali túto schôdzu veľmi zvláštne, zvláštne preto, že prvýkrát, čo si ja pamätám, v parlamente bola do poslaneckých lavíc odovzdaná anonymná analýza, akési právne stanovisko, kde nám bolo tlmočené vami, ale zrejme na odporúčanie ministra hospodárstva, že autor textu bude zverejnený, čo sa doteraz nestalo. Považujem to za veľmi zlý precedens, pretože bude znamenať, že ktokoľvek bude mať oprávnenie akýkoľvek anonymný text distribuovať poslancom. Považujem aj po stránke obsahovej za veľmi zvláštne zaoberať sa stanoviskom 20-stranovým, ktoré nám bolo doručené na začiatku schôdze. To považujem za absurdné a nekorektné. Ale považujem to stanovisko aj za, aj za nesprávne po stránke odbornej, už o to hovoril kolega, kolega Viskupič. Ak sa zhodneme na tom, že nemôže vykonávať funkciu ministra osoba, ktorá je v súdnom spore s ministerstvom, na ktorého čele stojí, tak to stanovisko hovorí, že v princípe môže, nemôže vtedy podať žalobu. Ak je žaloba podaná predtým a súdny spor trvá, je to úplne v poriadku. To hovorí vaše stanovisko. Je nesprávne, je absurdné, keď hovoríme o jeho obsahu.
Ten súdny spor, ktorý hrozí prehrou 60 mil. eur, som nazval, že je dubiózny, pretože spory tohto typu o ušlý zisk sú z povahy veci dubiózne. Poviem to na pomerne jednoduchej veci. Z čoho sa počíta ten ušlý zisk? Predsa peniaze, ktoré by firma dala do privatizácie plavieb a prístavov nemala potom v pančuche, ale investovala do iných projektov, na ktorých mala zisk. Čiže ten ušlý zisk by asi mal byť len rozdielom zisku, ktorý firma dosiahla v alternatívnych investíciách, a potenciálne tým, ktorý by dosiahla pri privatizácii. A to sa asi nestalo. To sa asi nestalo. Preto sú veľmi dubiózne spory tohto typu ušlý zisk. Naviac, ja som to už spomínal, je problém, že väčšinu tej sumy, viac ako dve tretiny tej sumy netvorí istina, ale úroky z omeškania vo výške 18 %. My sme navrhovali a navrhneme teda budúcu schôdzu, na budúcu schôdzu, aby prípady excesívnych úrokov, resp. tá čiastka excesívna bola zdanená sadzbou 99 %. To znamená, úroky z omeškania fajn, ustanovené nariadením vlády, dvojnásobok úrokovej sadzby ECB a všetko nad to, a všetko na to už nie je legitímny úrok z omeškania a musí byť maximálnou sadzbou zdanený. To sa týka aj iných sporov.
A mňa by naozaj veľmi zaujímalo, keď vám leží na srdci stav verejných financií, ako za tento návrh zákona budete hlasovať, ktorý by zachránil desiatky miliónov eur v takýchto typoch súdnych sporov pre občanov tejto krajiny. Som naozaj veľmi zvedavý. Lebo už raz ste ten návrh zamietli v tomto parlamente. Už tu bol podaný kvôli inému prípadu. Častokrát tu obhajovali obhajcovia ministra Pavlisa, že, samozrejme, mal právo sa brániť, pretože privatizácia bola netransparentná s podozreniami. Možno bola. A na to preto existoval a existuje právny nástroj, ktorým generálny prokurátor môže napadnúť rozhodnutie o privatizácii a súd ho môže zrušiť. Tento právny nástroj firma ministra Pavlisa nevyužila. Ak by ho využila, tak by možno bola privatizácia zrušená a muselo by byť ďalšie kolo ponukové privatizácie Plavieb a prístavov, nemala by to Penta. Firma ministra Pavlisa zaujala iný postup. Nech to Penta má, fajn, skúsme ešte my z toho niečo získať tiež, 18 mil. eur v tej istine.
Čiže ak bol záujem napraviť netransparentnú privatizáciu, tak toto nie je, pán poslanec Kondrót, typ konania, ktorý to napraví. A ten typ koniana existoval a nebol využitý firmou ministra Pavlisa. Tak sa nemýľme, keď hovoríme, že to bola jediná možná forma ochrany pred netransparentnou privatizáciou. Vôbec nie. To je lož. Už to spomínali kolegovia, v tom celom príbehu sa nachádza také neuveriteľné množstvo náhod, že nie je možné, aby sa udiali v jednom čase a v jednej postupnosti. Tak najskôr firma, ktorá má nulové zdroje, žiadnu hotovosť, podľa tvrdenia ministra Pavlisa je v súdnom spore, ktorý nemá šancu vyhrať, tak túto firmu nekúpi klasická eseročka, akciovka, ale schránková firma z Curaçao. Inak obávam sa, pán poslanec Hlina, že tam sa hovorí po holandsky, nie po španielsky. Ale to je trošku komplikovanejší jazyk ako španielčina.
Následne, následne v tomto bezúspešnom uplatňovaní práva po prvostupňovom rozhodnutí minister Pavlis vkladá do banky 20-tisíc, teda trojnásobne vyššiu sumu, za akú firmu predal, s cieľom, aby súdny spor mohol pokračovať. Táto pôžička je náhodnou chybou vykázaná v účtovnej závierke, nie ako pôžička ako od nových akcionárov, ale ako pôžička od Pavla Pavlisa.
Okrem toho je zjavne náhodou porušený zákon - vtedy platný - o boji proti praniu špinavých peňazí, kedy ten vklad nie je nahlásený a nie je tam písomné vyhlásenie, že to sú peniaze tretej osoby. Minister dnes klamal aj o tom, aká bola v tom čase právna úprava boja proti praniu špinavých peňazí, keď sa snažil tvrdiť, že nový zákon, ktorý dnes platí od roku 2008 je vlastne novu platnou úpravou, pred ktorou neexistovalo nič v oblasti prania špinavých peňazí. Už len to, že minister sústavne hovorí nepravdy o tom, čo sa udialo, by mohol byť nejakým malinkým svetielkom alebo upozornením, že niečo asi nie je s kostolným poriadkom.
Minister následne náhodne tvrdí asi tiež, že on tie prostriedky musel vložiť, nových akcionárov, lebo on bol jediný disponent účtu. Všetci v tejto sále vieme a podľa mňa na základnej škole deti vedia, vy neviete, že na účet môže vložiť alebo previesť prostriedky aj iná osoba ako disponent účtu. To myslím, že viete aj vy. Si myslím, že nechcem vás v tomto podceňovať. Myslím, že to viete. Napriek tomu argumentuje absolútne triviálnou hlúposťou, že disponovať tým, že mohol len on, tak tým pádom mohol vkladať len on. Naviac súdny poplatok mohol byť zložený na účet súdu priamo novým akcionárom. Nebol žiaden dôvod na to, aby boli peniaze vkladané - cudzie peniaze - terajším ministrom Pavlisom. Ten právny vývoj toho celého, toho celého sporu išiel ďalej, už to spomínal aj kolega Hlina, jednak dovolanie generálneho prokurátora Trnku, zastupovanie doktorky Tichej.
A teraz vám poviem jednu vec. Viacerí z vás si pamätáte, keď Generálna prokuratúra nemala dlhodobo obsadené vedenie, nebol vymenovaný generálny prokurátor. Boli rôzne tlaky, intervencie, výzvy, váš premiér vtedy povedal, nič také vážne sa nedeje, Generálna prokuratúra funguje aj v tomto režime a na jej čele je prvý námestník. Žiadna dráma sa nedeje. Viete, kto bol ten prvý námestník? JUDr. Ladislav Tichý. To on bol ten prvý námestník a blokovanie vymenovania generálneho prokurátora mu zabezpečilo, že viedol viac ako rok, možnože teda aj dva roky, neviem presne, viedol Generálnu prokuratúru. A váš premiér tvrdil, všetko je v poriadku, sú tam chlapi na správnom mieste, nič sa nedeje, keď nebude nový generálny prokurátor vymenovaný. To je podľa mojej mienky problém.
Ak by sme mali veriť verzii ministra Pavlisa, tak naozaj by som očakával, že na nejakej tlačovke alebo niekde povie, že jak ho strašne mrzí, do šľaka, že predal firmu za 6-tisíc, ktorá zinkasuje 60 mil., že nový vlastník zarobí desaťtisícnásobok toho, čo do firmy investoval. Že bude mať zisk milión percent. Milión percent! Vás by to nehnevalo, že predáte za bagateľ firmu, ešte tam potom vložíte peniaze, aby v súdnom spore pokračovala, a následne tá firma po rozhodnutí Najvyššieho súdu má absolútne veľkú šancu získať desaťtisícnásobok toho, za čo ste to predali. To je na šľaktrafenie, nie? To je na šľak trafenie!
Podľa mňa náhody v takomto rade nefungujú. Aj po tejto schôdzi som oveľa viac presvedčený, že táto varianta nie je tá, ktorá sa reálne stala, pretože vykazuje veľa neprávd v sebe. Mnohé som pomenoval. A že varianta, ktorá je jediná racionálne zdôvodniteľná, racionálne zdôvodniteľná, je varianta, že minister Pavlis je doteraz spoluvlastníkom firmy v Curaçao. Podľa mojej mienky žiadna iná alternatívna verzia nie je možná a tú, o ktorú sa pokúsil minister Pavlis, tak bola vyvrátená, keď bol prichytený pri rozprávaní neprávd o existencii zákonov, o disponovaní s účtom a tak ďalej. Teraz, samozrejme, že všetci vieme, ako schôdza dopadne, a možno 60 mil. eur je suma, ktorú si občania nevedia celkom predstaviť. To jedno cétečko za 2 mil. eur je predsa len uchopiteľnejšia vec, zdravotníctvo je citlivejšia oblasť., 60 mil., ktoré zaplatíme my všetci, ak ten spor bude definitívne uzatvorený, je imaginárna suma. Málokto si vie predstaviť 1 800 mil. korún. Veľké číslo.
Ale spomínal som to už aj v úvode, lebo to považujem za dôležité, máme na Slovensku profesie plateného z verejného rozpočtu, ktoré sú výrazne finančne podhodnotené. Spomeniem učiteľov, zdravotné sestry, zamestnancov justície, ktorí zajtra idú štrajkovať. Vaša vláda a vy im hovoríte, chápeme vás, chápeme vaše požiadavky, ale nevieme vám pomôcť, nedá sa, je napätý rozpočet. Ale tým istým spôsobom, keď zahlasujete dnes proti odvolaniu ministra Pavlisa, tak poviete, že na iné veci desiatky miliónov sú, na rôzne dubiózne spory, ktoré vyhrávajú firmy s minulým alebo súčasným politickým krytím. Ak mi chce niekto povedať, že ten náhodný sled udalostí bol naozaj náhodný od vývinu právneho sporu cez účty a... Je to nezmysel. A mnohí z vás to podľa mojej mienky vedia, a preto sa do rozpravy zapojili len niektorí z vás. Lebo sú veci, ktoré nie sú obhájiteľné, nie sú obhájiteľné. A myslím si, že je povinnosťou opozície v takýchto flagrantných prípadoch poukazovať na to, akým spôsobom sa dnes na Slovensku s verejnými zdrojmi šafári, keď ich je tak málo, že znovu sme krajinou, kde profitujú len nejakí vyvolení, len možno naozaj figúrky konkrétnych sponzorov a olichargov a tí, ktorí sú za nimi. A ja nechcem vôbec spomínať, čo sa môže s tou krajinou ďalej stať, keď to takto bude pokračovať a neželám nikomu nič zlé, ale myslím si, že naozaj pokiaľ to pôjde takto ďalej, tak ľuďom v nejakom okamihu dôjde trpezlivosť a to nemusí mať tie najlepšie účinky ani najlepšie riešenie. To si myslím. A keď budete ignorovať takéto korupčné kauzy, takéto zjavné zmanipulované kauzy, tak si myslím, že tá reakcia príde. Radi hovoríte o tom, ako ste vyhrali voľby, fajn, vyhrali ste tie voľby, máte plnú legitimitu vládnuť. A už pred rokom sa ukázalo, že občania majú trošku iný názor na to, ako túto krajinu vediete, v prezidentských voľbách. Ja som to spomínal vtedy z tohto pultu pred prezidentskými voľbami. Boli ste veľmi nabrúsení a sa vám zdalo, že to sú len také reči.
Tým chcem povedať a aj to uzavriem, lebo už je podľa mňa pokročilá hodina, z hľadiska právneho bol minister usvedčený z niekoľkých klamstiev. Dôkazy, ktoré boli predložené, konkrétne dôkazy, áno, nepriame dôkazy vytvárajú podľa mojej mienky neprerušený racionálne skombinovaný reťazec dôkazov, ktorý vylučuje akúkoľvek alternatívnu verziu tejto príhody. Vylučuje, vylučuje! Hovorím to s plnou vážnosťou, že minister Pavlis je dôvodne podozrivý, že firmu schránkovú z Curaçaa vlastní on. Keďže je to schránková firma, tak dnes tie akcie na doručiteľa môže mať v trezore minister Pavlis, na druhý deň niekto iný, preto to je schránková firma, registrovaná na Curaçao, aby sme nevedeli dokázať, kto je jej vlastník, ale priebeh tej udalosti je jednoznačný, a preto si myslím, že minister Pavlis by nemal zastávať funkciu ministra hospodárstva tejto vlády, a tak aj budeme hlasovať.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 19:19 - 19:21 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja si myslím, že aj tento príklad poukázal na úplnú rozpornosť argumentácie aj niektorých kolegov zo SMER-u. Tak na jednej strane tvrdia, že to nemohol ponúknuť firmu, firmu Fondu národného majetku, lebo musel hájiť záujmy firmy. Na strane druhej tí istí poslanci hovoria, že išlo o zjavne bezúspešný spor. Kvôli tomu to predával za 6-tisíc, lebo ten spor, sa ukazovalo, že nemá šancu vyhrať, a potom sa stal taký zázrak, ktorý nevie nikto vysvetliť, že zrazu prišlo mimoriadne dovolanie, pán Trnka, pán Tichý, pani Tichá. Čiže minimálne argumentujte konzistentne v tom, čo chcete povedať.
Samozrejme, ten spor bezúspešný nebol, lebo do neho investoval 20-tisíc euro minister Pavlis, keď zaplatil súdne poplatky a umožnil pokračovanie sporu. A vy hovoríte, že tuná nič nové nezaznelo a však to je všetko úplne krištáľovo čisté. Ak minister Pavlis tvrdí, a budem to opakovať stále, že 20-tisíc euro vložil, peniaze tretieho subjektu, tak o tom musí byť písomné vyhlásenie v banke podľa vtedy platného a účinného zákona o boji proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Zjavne nie je. Argumentuje spôsobom, že to vložil on preto, že bol disponentom účtu. Zjavne lžou argumentuje. Ale pánovi Čížovi, samozrejme, toto nevadí v zásade až tak veľmi, lebo proste on počúva len argumenty, ktoré sa mu hodia.
To sú kľúčové veci, pre ktoré varianta, s ktorou prišiel minister hospodárstva ako vysvetľujúca varianta, je proste od samého počiatku nedôveryhodná, nedôveryhodná. A bola vyvrátená faktami, nie názormi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 18:54 - 18:56 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán poslanec, zvolajte schôdzu k pánovi Kaníkovi, máte dosť hlasov, ja si to preštudujem, ten prípad a sľubujem, že sa vyjadrím. Dobre? Zvolajte schôdzu, máte na to dosť hlasov, nie je problém. Ja si to preštudujem, vyjadrím sa.
Pán poslanec, vám ani nenapadne, že tuná sa naozaj nám akože pod nos hodí analýza na začiatku schôdze, ktorú si máme preštudovať, ktorú niekto písal niekoľko dní, a máme v tom okamihu reagovať? To vám príde akože normálne? Normálne? Áno? Mne teda nie. Lebo mne sa zdá byť slušné, keď máme o niečom diskutovať, tak ten materiál pošlem dopredu, nech sa páči, preštudujte si to. Alebo teraz ja mám čo robiť, mám ísť do kancelárie si pozerať zákony a popritom sledovať rozpravu, alebo aká je vaša predstava?
A po ďalšie. Ešte raz vám hovorím, nehovoríte pravdu, pán poslanec, keď tvrdíte, lebo už na čo poukázal pán poslanec Viskupič, na ten bod 15, je to zjavný nezmysel podľa mojej mienky, tvrdiť, že od okamihu podpísania plnomocenstva napriek tomu, že pán Pavlis bol šéf predstavenstva, s tým sporom nič nemal, lebo to už bol spor advokáta. Hovorím to znovu druhýkrát, aby ste to počuli aj vy a nehovorili, že neboli k tomu žiadne pripomienky, takže je to skoro Písmo sväté. No nie je. Sú tam nezmyselné, minimálne tento argument, na ktorý poukázal kolega, je nezmyselný. A to ani právnik byť podľa mňa nemuseli ste, aby ste pochopili. Predseda predstavenstva kedykoľvek mohol vziať plnomocenstvo späť, vziať žalobu späť, disponoval s tým sporom. Nie advokát.
Ako to môžte hovoriť, že to je úplne v poriadku napísané, že to je proste nepriestrelné? No, nie je to nepriestrelné. Už minimálne v tomto jednom bode, na ktorý upozornil kolega Viskupič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 18:33 - 18:35 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja ešte na to právne stanovisko zareagujem. Ak sa zdá niekomu normálne, že, že tesne pred schôdzou nám pod nos rozdajú stanovisko, ktoré my máme čítať, to sa mi zdá byť absurdné, absurdné.
My sme dali návrh, ktorý ste mali k dispozícii niekoľko dní, ste mohli preštudovať, pripraviť sa. A druhá vec. Anonymita je tiež problém, pretože keď niekto píše nejaký anonymný text, tak tam môže napísať v princípe čokoľvek, lebo sa nevystaví kritike, že proste ani svoje meno, ani svoje renomé. Poviem to na príklade, čo hovoril pán poslanec Viskupič.
Bod 15 hovorí, že nemožno vyhodnotiť to ako konflikt záujmov, lebo keď podpisoval plnomocenstvo pán Pavlis pre advokáta na podanie žaloby, tak vtedy ešte nebol v dozornej rade. Čiže keby to bolo asi, že už bol v dozornej rade, tak vtedy to konflikt záujmov je. Čiže tuná nás sa snažia presvedčiť, že v zásade od toho, ako podpísal plnomocenstvo pán Pavlis pre advokáta, tak to bol vlastne spor advokáta, že on ním disponoval. To nie je pravda, to nie je pravda! Advokát bol jeho mandatár, disponoval s tým stále ako predseda predstavenstva pán Pavlis. Veď to je nezmysel, čo sa tuná píše, že odo dňa podpísania plnomocenstva, to vlastne už advokát viedol ten spor s Fondom národného majetku. To je riadna blbosť, keď už o obsahu ideme hovoriť.
Ale ešte raz, ja nebudem to ani čítať počas rozpravy teraz a po druhé sa mi zdá byť nefér, keď to niekto napíše anonymne, lebo tým naozaj si môže dovoliť tam napísať, čo sa mu zapáči. Nevystaví seba ani svoje meno, ani svoju reputáciu žiadnej kritike.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.2.2015 18:17 - 18:18 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja si myslím, že to je podstatné, ja som sa pána predsedu parlamentu pýtal k tej, k tomu jeho prísľubu, že zverejní autora toho stanoviska, potom mi teda spomínal, že ale to nie je podstatné, podstatné je, aký je jeho obsah. No nielen podstatný obsah, ale aj autor.
Teraz budem špekulovať. Čo keď to písala doktorka Tichá, ktorá zastupovala Port Service na Najvyššom súde pri mimoriadnom dovolaní? Ja neviem, nehovorím, že to písala ona. Čo keď to písali právnici nejakej finančnej skupiny, ktorá je rada, že namiesto toho, aby Port Service napadol privatizáciu, tak tú nechá nedotknutú a uchádzal sa o ušlý zisk? To je dôležité, kto je autorom toho právneho stanoviska. To nie je triviálna vec. A neviem, čo si máme myslieť o tom, keď napriek prísľubu zverejnenia to zverejnené doteraz nebolo. Že čo, čo sa tu ide zakryť, kto to napísal? Že teraz opozícia, keď to bude nejaký známy právnik, čo ho bude postihovať? Bude ho trestne stíhať? Alebo proste čo sú to za konštrukty?
Takže v tomto má kolegyňa Šípošová pravdu, že proste to stanovisko, a ani teda neviem, ako si to teraz máme akože preštudovať, aby sme vedeli reagovať, ale ja si to študovať nebudem ani z toho dôvodu, že pokiaľ neviem, kto je jeho autorom, tak mi to príde dosť podlé.
Skryt prepis