Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.10.2013 o 19:34 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 28.10.2013 10:26 - 10:30 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, ja som už s vami chvíľu debatoval, takže nechcem to opakovať, ale medzitým som ďalšie dve SMS-ky dostal, na ktoré by som teraz si dovolil kratučko snáď reagovať otázkami na vás.
No, ratifikáciu Dohovoru o ľudských právach dieťaťa schválilo Federálne zhromaždenie, sa uskutočnilo 17. novembra 1991, ak sa rýchlo pamätám. Ale náhodou som to ja vtedy predkladal a bol to naozaj a je to zákon základný, by som povedal, celej zemegule, OSN. A tak jak je, je veľmi dobrý a vždy na niektoré malé alebo aj veľké zmeny tohto dohovoru by som bol trocha háklivý, tak jak by som bol háklivý, keby sa menila Dohoda o ľudských právach z roku 1948, ktorú po vojne OSN schválilo.
O čo ide teda? V tomto vraj dnes o siedmej Slovenský rozhlas hovoril, že táto dohoda, alebo teda tá notifi..., či ratifikácia je o ochrane pred týraním detí a pred týraním žien. Otázka teda znie, že či táto zmluva nás potom nebude zaväzovať, radikálne zavedenie sexuálnej výchovy do škôl a prípadne aj odoberanie detí. O tom je tu veľa diskusií. Nedávno som videl televíznu debatu, kde hovorila žena, ktorá žije v Anglicku, Slovenka s anglickým menom, takú situáciu, jak je to vlastne v Anglicku, no. Napríklad, keď buchnete dieťa, tak, keď vám niečo urobí, tak po zadku alebo ako, ono sa s tým prizná v škole, začnú po vás ísť a môžu vám ho zobrať. Keď dieťa, vraj tam človek do práce, aj deti v škole chodia, aj keď sú choré. Keď vaše dieťa je choré, ste zvyknutý ho tam neposielať, týždeň nepríde, prídu a môžu vám ho zobrať. A tak ďalej. Takýchto niekoľko prípadov hovorili, ktoré pre mňa, by som povedal, boli nóvum a videl som, že tieto, by som povedal, zákony rôzne krajiny rôzne môžu brať, najmä, keď si ich potom prispôsobia a zmenia ináč, no.
Čiže napríklad to podávanie sťažností deťmi je tiež, by som povedal, vec, ktorá môže mať aj, aj druhý koniec. Ja si myslím, že by bolo veľmi dobré, keby sme, ale s tým to asi nesúvisí, mali aj nejakého ombudsmana pre dieťa, ktorý by sa len staral o problémy detí, ktorých je tu dosť takisto, keby sa do novelizácie zákona o rodine, ktorá beží, a nie jednej porady som sa už zúčastnil, tiež v tomto smere niečo dodalo.
Je tam taký termín, že zavádza sa "najlepší záujem dieťaťa", takýto pojem. Ja pokiaľ si pamätám, tak práve sociálky v iných štátoch tento dôvod pokladajú za dôvod pre odoberanie detí z rodiny a zavedenie povinnosti, práve ten, zaviesť ten mechanizmus udávania rodičov, no. Tento materiál je teda návrhom OSN a teda, ratifikácia bude teda aj tu platiť. Čiže chcel by som sa opýtať na tie otázky, čo sa týka teda tej sexuálnej výchovy, za prvé. Iste tá je nejakým spôsobom nutná, ale nie tak, jak si to dnes všelikto predstavuje. Ale samozrejme iste silno závisí aj od rodičov, akým spôsobom to oni mienia a chcú urobiť. Za druhé, som chcel spomenúť toho, ten termín zavádzania "najlepšieho záujmu dieťaťa", či sa nedá zneužiť, tak jak sa to podľa mňa zneužíva aj v iných štátoch.
No a potom ten detský ombudsman, prípadne novela zákona o rodine, ale to je už troška mimo, ale tiež to súvisí s týmto.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 19:34 - 19:35 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja bych ešte povedal niekoľko faktov k tomuto príspevku, ktoré tu ešte neodzneli.
Vlani boli náklady na zdravotníctvo 5,23 mld. euro, čo je 7,3 HDP. Polovicu týchto zdrojov v zdravotníctve pochádza z platenia poisťovní a štvrtinu dáva štát a štvrtinu platia sami pacienti. Konštatujem, že to je viac ako priemer krajín OECD, pritom lekári v nemocnici žiadajú od pacientov poplatky často bez opory v zákone.
Je zaujímavé, že zdravotným poisťovniam sa napriek kríze darí. Všetky tri dosiahli rekordné zisky, aj keď náklady na zdravotnú starostlivosť sa podstatne zvýšili. Pritom často počujem argumenty ľudí, že ich nemožno operovať, pretože nemáme od poisťovní ďalšie kvóty.
Takisto diskusie okolo jednej až troch poisťovní je už, zdá sa mi, kontraproduktívna. Štátna Všeobecná zdravotná má podiel okolo 64 %. Vlani napríklad uznala 70 mil. platieb, ale by ich neuhradila, lebo boli vykázané na vopred dohodnuté limity. Takže to dohadzovanie tých limitov vždycky na začiatku sa mi zdá tiež nefér alebo nejasné, že to dlho trvá a potom sa nejako schváli za päť minút dvanásť. Čiže toto by tiež asi bolo treba zmeniť, aby sa tento systém podstatne v prospech ľudí zlepšil.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.10.2013 18:55 - 19:03 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka parlamentu, vážená pani ministerka, vážení kolegovia, kolegyne, som pani ministerke vďačný, že tu sedí a počúva a že teda neodišla, tak ako jej bolo radené. A pán Kvasnička dnes končil netradične, ja by som si dovolil začať tak netradične, je dnes parlamentný štvrtok, poslanci mali dnes ako vždy rokovací štvrtok, modlitbové stretnutie poslancov, bolo už 32. v poradí, boli tam poslanci koalície aj opozície. Ako vždy, sme sa aj pomodlili za tento parlament, aj za vládu, aj za terajších ministrov, isto to nemajú ľahké.
Takže žiadna nenávisť, žiadne urážanie ani ponižovanie, iba pár vecných faktov k tejto preberanej téme. Otázky opozičných poslancov na premiéra a aj na ministrov nefungujú. Naše interpelácie tiež nefungujú už dlho. Keď chceme niečo hlbšie prerokovať, aj v zdravotníctve je o čom, iná možnosť opozície je vlastne tá dnešná. Teda nejde len o vrtuľníky, aj keď ide aj o nich. Ide o celkový stav v našom zdravotníctve, diskusia o ňom určite nezaškodí, tak ako by nezaškodila ani diskusia o stave aj iných rezortov. Konštruktívna diskusia. Kde inde sa možno baviť na tieto témy, ak nie v parlamente?
V odpovedi pani ministerky a aj vlády sa aspoň trocha malo priznať, že ten tender bol naozaj odflákaný, amatérsky a nezodpovedný. To vidí každý.
Páni ministri, na vašich ministerstvách ste vy páni. Ak som ja napísal na list, že vybaviť takto, tak to v podstate platilo, keď som mal ten mandát, a iste to bolo podľa najlepšieho môjho vedomia a svedomia. Ak váš aparát je nemožný, treba to priznať a urobiť nápravu. Na každom ministerstve za všetkých vlád, žiaľ, aj teraz sú aj takíto úradníci, proti ktorým treba ísť. Vždy majú čas, pracujú liknavo a sebavedome. Úradníci musia vás poslúchať, nie vy ich. Oni sú tu pre ľudí, nie ľudia pre nich.
No v tomto parlamente zastupujem najmä seniorov, ich nespokojných hlasov so zdravotníctvom je, žiaľ, stále viac. Hovorím to ako dobrovoľník, predseda Združenia kresťanských seniorov, ktorý má seniorov vo všetkých regiónoch Slovenska. Často ich navštevujem, aj v rôznych kluboch, domovoch dôchodcov, domovoch sociálnych služieb. Seniori to dnes nemajú ľahké. S priemernou penziou 394 euro si často nemôžu dovoliť ani nutnú zdravotnú starostlivosť. Keď som minule na schôdzu celoslovenskú doniesol výborné sponzorské štolverky, nikto si nezobral, lebo všetci sa báli, že im vypadnú plomby a každá plomba dnes stojí 50 euro.
Pacient senior ako zákazník nie je spokojný so stavom zdravotníctva. Celé dni presedí v čakárni, čakárňach, večer sa vráti domov v horšom zdravotnom stave, ako bol ráno. Lieky, ktorých berie stále viac, sú drahé a v poslednom čase aj nedostupné. Za rôzne vyšetrovania sa platí, aj za objednávanie k lekárom, tak radšej hodiny potom čakajú v čakárňach, aby ich to nič nestálo, tá návšteva.
Zisky súkromných firiem nemajú prednosť pred zdravím občanov, biznis a obchodovanie so zdravím je nefér.
Je vládnym sloganom, ktorý sa často opakuje, ja ho počúvam na rôznych úrovniach, že "aktívne starnutie je politickou prioritou". Dnes sa to týka 1,3 mil. našich občanov 60 plus. Vo svete je na seniorov zameraná celkom nová, tzv. strieborná ekonomika, kvitne, celý priemysel je orientovaný na seniorov, ich zdravie, výživu, vitamíny a tak ďalej, turizmus. U nás to nie je téma, najmä v zdravotníctve.
Upozorňujem ešte raz, je to fráza, ale je to pravdivá fráza, že najdôležitejšie je zdravie občanov, nie bohatstvo súkromných firiem, ktoré podnikajú v zdravotníctve. Teším sa vždy z úspechov Slovenska v ekonomických, športových i vedeckých a tak ďalej. Aj tejto vlády, môžem povedať, že sa teším, a mrzí ma, keď by mala prehrať v Nemecku nejaký súd, za ktorý by mala veľa platiť, v podstate za hlúposť.
Teším sa aj úspechom jednotlivých ministerstiev, aj zdravotníctva, nie sú tu však len úspechy, a to treba tiež povedať. V roku 2011 boli nemocnice oddlžené o 300 mil. euro. V roku 2012 znova prišli do strát, 213 mil. euro, najmä dlhom voči Sociálnej poisťovni a daňovým úradom.
Vyskytli sa však aj iné problémy a sú tu: zákaz vernostných systémov, umožňovanie lobovania zahraničným farmafirmám u lekárov, problémy stanovania a platov sestier, vývoz dovezených liekov do zahraničia, naraz v lekárni nie sú lieky, ktoré sme doviezli. Kde sú? A celkove rast biznisu s liekmi, čo je tretí najväčší biznis na svete po zbrojárstve a drogách. Liekov je stále viac, sú stále nové a stále drahšie. Ročne sa na Slovensku predajú lieky za 1,5 mld. euro. Dve tretiny sú na lekársky predpis, jedna tretina z dlhových výdavkov na zdravotníctvo. Väčšinu liekov dovážame zo zahraničia, pričom tržby desiatich zahraničných farmafiriem boli vlani 833 mil. euro. 43,5 mil. euro dali farmafirmy na propagáciu a marketing. Máme plné televízie, bilbordy, inzeráty v novinách, reklamy na lieky, ktoré vás presvedčia alebo presvedčujú, že bez konzumácie tých všetkých škatuliek nemožných ste stratení.
Vážení, záverom prijmite aspoň tento môj návrh, že dajme väčšiu váhu otázkam poslancov opozície na premiéra a na ministrov a dajme aspoň minimálnu vážnosť interpeláciám opozičných poslancov, ktoré nie sú kladené v mene nás, ale v mene občanov, často veľmi konkrétnych prípadov ľudí, ktorých tento parlament prakticky už dosť dlho ignoruje.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.10.2013 17:09 - 17:09 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja som dneska chcel dať otázky členom vlády aj interpelácie, ale bolo povedané, že sa tentoraz nebudú dávať, tak som sklopil uši a som nič nedal, ale vzápätí som videl, že sú z nich niektoré vylosované. Čiže ja prosím, keby náhodou bola ešte možnosť dávať otázky alebo interpelácie niekedy v budúcnosti v pondelok, v utorok, tak aby bola možnosť dať aj otázku aj nám z pléna, lebo proste sme ich nemohli dať dnes, keď sme tak chceli. Máme ich pripravené.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.10.2013 14:50 - 14:57 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán podpredseda, vážení kolegovia, vážený pán spravodajca, ja som teda bol chvíľu na schôdzi seniorov. A preto som nezachytil všetky predchádzajúce príspevky a troška sa obávam toho, že sa budem opakovať, ale ako bývalý športovec som si so záujmom tento zákon prečítal.
Oceňujem predkladateľov, že sa snažia urobiť poriadok v športových podujatiach, aj keď si myslím, že výsledkom toho je relatívne zložitý zákon, ktorý skutočne nemôže postihnúť všetky športy v jednom balíčku.
Včera ste iste videli veľké zápasy Ligy majstrov, Barcelonu, Neapol, Dortmund, AC Miláno a tak ďalej, ledva som to stačil prepínať, všetky bežali na troch kanáloch, všade 60 tisíc až 80 tisíc ľudí, kultúru, bezbariérový prístup. Bola radosť sa na to dívať. A proste iste to majú tam dávno vyriešené. Ale proste svedčí to snáď aj o úrovni národa, že proste tie problémy, ktoré snáď tu ešte máme, a naozaj ich máme, tam už nemajú a tešia sa z futbalu a z hry, z dobrej hry. Ja si myslím, že ten, kto hrával futbal, ten nemôže byť nikdy nejaký hlúpy fanúšik, ktorý reve, ziape, opije sa. A neviem, čo tam vystrája. A kto zase nehrával, ten potom si takto svoje nevyhrané pudy odreagoval. Ale to je už tá snáď štúdia, o ktorej potom Fero Šebej povie. A k nej sa viacerí pripojíme.
Ja si myslím, že zákon dáva relatívne veľké požiadavky na organizátorov, ktorých tiež to môže doslova deklasovať, hoci sa to týka v podstate len futbalu, snáď ešte hokeja. Neviem si iný zápas predstaviť tak, že by na hádzanej, na pingpongu, na atletike, tenise došlo k nejakým takýmto excesom. Na atletike snáď keď sa hádže kladivo alebo oštep, tak musíte dávať pozor, je to rizikové, ale nie v zmysle tohto zákona.
Teda nielen pán Kéry bol futbalový sudca. Aj môj otec bol futbalový sudca, on ním bol v nižšej kategórii. A vtedy bolo každé podujatie, najmä na dedine, rizikovejšie, stačilo odpískať jedenástku proti domácim a už boli bitky, už bolo všeličo možné, sudca dostal mrkvu a všeličo ďalšie, názvy. Ale raz som mohol vidieť, pamätám si to doteraz, ako sudcu s parazólom naháňali. Ešte teraz keď chodím cez dediny, kde ho svojho času zbili, tak rozmýšľam, ako by som im to pripomenul alebo vrátil, ale potom si to vždy rozmyslím, kresťanská láska k blížnym zvíťazí.
No tak sa mi zdá, že v zákone sa miešajú naraz všetky športy, a to aj tie, ktoré nikdy k rizikovým nepatrili.
Zákon zavádza s vedeckou dôslednosťou termíny hlavný usporiadateľ, usporiadateľ, bezpečnostný manažér a tak ďalej a tak ďalej, presne to, čo musia predložiť, aké dokumenty o bezúhonnosti musia predložiť. Napríklad v Nitre usporiadateľ bol taký strýco z Majcichova, chudák, tam pobehoval, organizoval, ten by mal dať aj adresu elektronickej pošty. Tak neviem, či by to vedel vyplniť.
Povinnosť diváka je pokojne opustiť miesto konania. To je teda samozrejmé, aj keď domáci prehrajú 5 : 0. Tak neviem, či sa tento zákon dá splniť.
Úlohy na športové zväzy. Tých zväzov je asi 60.
Napríklad zriadenie kamier bezpečnostných, ak je to nutné. To je mimoriadne finančne náročné.
Alebo vytvoriť informačný systém, ktorý hovorí o tých rôznych rizikových ľuďoch, o priestupkoch, o trestoch. Ja si myslím, že to by mohla robiť polícia, ktorá má takých informačných systémov veľa. By ich proste mohla poskytnúť alebo prípadne ich centrálne nejako mať.
Pokuty sú mimoriadne bohaté, od 4 tisíc až do 50 tisíc eur. To také bežné športové kluby ani nikdy nevidia, áno.
A pokuty alebo aj priestupky sú tak náročné v § 24 ods. 1, že tam malá abeceda nestačí, písm. a), b), c), d), e), f), g), h) až po v) a w). Toľko tých možností tam je.
Tresty sú aj také, že sa tým vinníkom zakazuje účasť na športových podujatiach, kultúrnych alebo verejných podujatiach až na desať rokov. To je tiež pre futbalistov, okej. Je to na verejné podujatia. A to môžu byť aj kultúra, cirkevné záležitosti, vzdelávanie. Určite to nie je celkom domyslené, že im dáme trest, ktorý potom takto bude.
Ja teraz záverom by som sa opýtal, či prebehlo aj pripomienkové konanie tohto zákona, kde určite by k tomu mali pripomienky zväzy športov, a to tie najmä, ktoré určite nepatrili k rizikovým alebo nebezpečným športom, aj teda tieto zväzy, neviem, ako sa to teda dneska volá, teda centrálny slovenský zväz športový, teraz už neviem, ako sa to volá dneska, ale voľakedy som bol blízko toho, čo by sa stalo, keby sa to naozaj delilo na tie rizikové športy, podľa mňa to je futbal, hokej a tie ostatné by mali podstatne menší zákon.
A trocha mi to pripomína minulé, včerajšie čipovanie psov. A tým aj sa uzavrieme. Nehnevajte sa. Ja poslanec, ešte dvaja poslanci z opozície sme boli proti tomu. A dobre sme urobili. Aj moje psy sa tešili doma, keď som im to oznámil. Odvolávame sa na Európsku úniu, prijímame nejaký zákon, ktorý hodí bremeno na ľudí, všetci musia platiť, niekto sa tým trocha nabalí, ale toto teraz tu paralela neplatí, a podľa mňa si to uvedomujeme, že vlastne to ani nie je v tej Európskej únii takto. Ale medzitým už tie ceny stúpnu až na 50 eur. A potom to zrušíme. A teraz určité vákuum ostane, čo teraz v týchto dňoch, keď to ani už neplatí, ani platí, je to múdre, bude to dobrovoľné, bude to len na predaj, bude to len na vycestovanie. Ale zrejme sme sa v tom veterinárnom zákone ponáhľali. Pýtam sa, či to nie je aj v tomto smere takto a či predsa by ešte odborníci na tom nemali posedieť a rozdeliť to naozaj na rizikové športy a na tie športy normálne, ktoré tiež potrebujú pravidlá na organizovanie športových podujatí. Ale tieto pravidlá ich podľa mňa zabijú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2013 13:27 - 13:28 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Keď sme na komunálnej úrovni prejednávali spomenutý rozpočet, tak sme to schválili za polhodiny. A keď sme hovorili napríklad o psoch v Petržalke, tak sme diskutovali celý deň. Ale tentokrát by som chcel poďakovať pánovi Záhumenskému a jeho kolegom, že pochopili, že na ľudí netreba dávať zbytočné a neúnosné bremená. A teda by som povedal, že v mene mojich alebo našich dvoch psov na dvore, ktorí čakajú na čipovanie, tak ďakujem, že tento rozumný a ľudský návrh v prospech ľudí aj psov urobili. Moja manželka ma hrešievala, že som do 30. 9. ešte to nesplnil, a teraz konečne budem mať argument, že nemusím sa vždy ponáhľať so všetkým, tak jak mi to ty hovoríš. Dúfam, že ma nepočúva. Ja by som chcel len povedať, že tí, ktorí naozaj tak neúmerne zvýšili naraz 10, 20, 30, 50 eur, tak tých veterinárov by sme si mali zapamätať a viac k nim neísť.
A na druhej strane, iste by som bol rád, keby aj iné poplatky, ktoré veľmi často neúmerne a zbytočne na ľudí dávame, sme prehodnotili a nejakým spôsobom tiež ich aktualizovali v prospech ľudí, najmä seniorov, ktorí ten život majú dnes dosť ťažký.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

17.10.2013 14:58 - 15:00 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za dobrú odpoveď. Kosovo bola zaujímavá návšteva, len niektoré, niektorých predsudkov sme sa zbavili, aj sám, ale niektoré otázky ostali otvorené. A ja sa, veľmi stručne zopakujem ich.
Príliš veľká ingerencia Ameriky, Spojených štátov a Veľkej Británie do záležitostí tejto krajiny. Na to sme odpoveď asi nedostali. Ďalej, otázka návratu srbského obyvateľstva do krajiny, so srbskou menšinou sme sa málo stretli. Postoje 90 % moslimského obyvateľstva ku kresťanskej menšine ortodoxnej, ktorej je dnes už iba 7 percent. Vyšetrovanie a odsúdenie minulých zločinov v Kosove, ktoré do Haagu na medzinárodný súd ešte doteraz neprišli, neviem či prídu.
Čiže to, že aj pán minister hovoril o nutnosti spolupráce s touto, by som povedal, mladou krajinou je veľmi dôležité. Aj keď nemáme s ňou diplomatické styky, veľmi chcem zdôrazniť kultúru, napríklad v tom Prizrene spomínanom je veľmi známy filmový festival DokuFest, kde občas aj Slováci sa objavia, ale proste tá kultúra tam srší z mnohých obyvateľov a veľmi odporúčam v nej pokračovať.
Zaujímavé, že táto krajina má suroviny, že nie je zadlžená, ale ani že nie je doteraz v žiadnych medzinárodných organizáciách, iba v Medzinárodnom menovom fonde a Svetovej banke, čo bude asi za chvíľu príčina, že sa táto krajina rýchlo zadlží.
No, takže teším sa, že ministerka európskej integrácie sem príde, je to fešná dáma, má 33 rokov. A prezidentka má 38 rokov. To sú asi najmladšie baby, ktoré sú vo vládach tuná krajín, takže teším sa na túto návštevu. Vlastne ja to ešte ministrovi potom zopakujem, keď sa s ním stretnem.
Takže ďakujem pekne za, že ste si ma vypočúvali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2013 18:02 - 18:03 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja využijem túto možnosť, lebo na otázky dané ministrom alebo na interpelácie nedôjde rad a ani sa nedozviem niečo. Tak ako občan si teraz dovolím povedať pár otázok. Možnože mi na ne odpovie pán Zajac, ktorý vyzerá byť informovaný, alebo keď nie, tak potom pán minister.
No ja viem, že sa pripravovali nezávislé kontroly práce SkyTollu. Myslím na účinnosť a efektivitu výberu mýta, ktoré mali ukázať, aký je rozdiel medzi zaregistrovaním prejdených áut výberom mýta a nezávislou kontrolou SkyTollu napríklad videokamerami mimo diaľnic. Boli takéto kontroly. Ukázali, že SkyToll dobre pracuje? Čiže by ma zaujímalo, ako sa vracajú peniaze za mýtny systém. Pamätám sa, koľko sa zaň vtedy zaplatilo. Bolo to tu spomenuté. A teda už je tomu pár rokov. Čiže by sa pomaličky mala nejakým spôsobom preukázať tá návratnosť, čiže to, ako to vlastne stojí.
No, samozrejme, ma zaujímajú aj sťažnosti a interpelácie z Európskej komisie, ktorých bolo na výber SkyTollu vtedy dosť. A nejako išli dostratena. Už to je pár rokov takto.
No a posledná poznámka je taká, by som povedal, sú to tie 3 mil. eur na centrálny register no tak komu? Alebo bude nejaká súťaž, lebo my máme výborných softvérčikov, programátorov na Slovensku. Určite by vedeli takéto niečo urobiť. Všetky vyspelé štáty majú sto takýchto centrálnych registrov. Treba ho. Čiže proste ho prepracovať na naše pomery by nebolo až také komplikované. Takže predpokladám, že by to naše softvérové firmy teda urobili ďaleko lacnejšie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2013 15:05 - 15:07 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ďakujem. Je to samozrejme zložitý a ťažký zákon, nemôže byť nikdy taký, aby uspokojil všetkých. Myslím, že zákon je krokom vpred voči tomu, čo bolo, aj keď určite je stále čo vylepšovať a iste v budúcnosti k tomu prídeme.
Ja by som chcel upozorniť na to, že mali sme nedávno výbor pre seniorov aj za prítomnosti pána ministra, kde najmä riaditeľ Slovenskej katolíckej charity hovoril o problémoch, ktoré vzniknú po aplikácii tohto zákona a jeho inštitúcia je celoplošná, charitatívne orientovaná a upozorňuje na viaceré problémy, ktoré z tohto zákona pre neho vyplývajú. No, ja by som chcel povedať, že ministerstvo školstva a to som tiež tam povedal, že vlastne pochopilo, že sú verejné a neverejné školy a tie neverejné sa delia na cirkevné a na súkromné. U tých cirkevných ide skôr v prípade sociálnej služby o charitu a u tých súkromných ide niekedy aj o zisk a teda aj tie ceny sú podstatne odlišné tam aj tam. Čiže to delenie verejné a neverejné sa mi zdá troška ešte hrubé a tie neverejné by som ešte delil na cirkevné a súkromné.
Posledná poznámka je, že poznám aj zariadenia, kde európsky projekt veľmi pomohol aj čo sa týka betónu stavby DSS a rôznych zariadení pre seniorov, čiže na toto upozorňujem, že by bolo dobré sa ako zamerať. A posledné, že CSÚ a CDU program v Nemecku práve na základe súčasnej demografie veľmi podporuje zvyšovanie pracovných miest v sociálnych službách a to doporučujem aj pre nás orientovať sa v tomto smere v budúcnosti, že starých bude stále viac a mladých, ktorí môžu týmto starým pomôcť v rámci sociálnych služieb, bude tiež stále viac, pretože tých pracovných príležitostí je menej. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2013 15:57 - 15:59 hod.

Jozef Mikloško Zobrazit prepis
Ja som si teda pozrel teraz tlač 559 a tam vidím, že vlastne sa tam nič nedeje, nedeje, iba o klube, ktorý má mať osem poslancov, s tým, samozrejme, súhlasím. Ale naraz som videl, že tu je 7 pozmeňovacích návrhoch navrhovateľov, je to asi 15 strán textu a 7 pozmeňujúcich návrhov opozície, tých asi tých istých ďalších veľa strán textu, čiže neviem, prečo sme nespravili rovno nový návrh zákona, lebo takto je to naozaj magľajz, a neviete vlastne, čo platí, čo neplatí. Grémium sa niekoľkokrát zišlo, niečo dohodlo, ale sa to každý deň mení a teraz neviem celkom, o čom diskutuje, čo platí, čo bude schválené, čo nebude schvaľované. Možnože nielen ja, no.
No ja si myslím, že vážny problém bol problém interpelácií, keď tu vláda nie je. Neviem, či to rieši sa teraz. Problém toho, aby poslanci dopredu povedali, koho budú interpelovať, aby ten člen vlády tu bol. Problém otázok, aby sa mohlo len 5 minút hovoriť na odpoveď, aby aj opozícia sa dostala k otázkam. Ja som minule bol číslo 2 pán premiérovi, len hovoril 15 minút o projektoch EÚ, čo som už mnoho, mnohokrát očul a moja otázka išla do hája, no. Ja, my sedíme na mandátovom a imunitnom výbore, ja by som to už nazval, že to je ako permanentný vysočanský zjazd KSČ, ani to nezauzavierame, hneď po budeme onedlho pokračovať, ale neviem, či nám tento rokovací poriadok v niečom pomôže, lebo tie bitky, neviem či sa tu riešia a v tých spletitých pozmeňujúcich návrhoch nevidím to celkom racionálne ňadro, jadro.
A posledné, imunita. No nechcem o tom hovoriť, ale pozrite si, čo Parlamentný inštitút vypracoval, krásnu štúdiu o imunite v Európe, jak je to inde. A keď k nám do zahraničnej a európskej komisie chodia delegácie, vždy sa ich na to pýtame a v mnohých štátoch je to ináč ako u nás. Takže aj o tom možno tu debatovať alebo debatovať niekedy v budúcnosti. Ďakujem.
Skryt prepis