Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2015 o 11:52 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 11.2.2015 9:31 - 9:34 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcel by som naozaj takto, aby bola možnosť reagovať. Skúsim, skúsim postupne. No kde začať. Ja som tu nehovoril o dekrétoch, inak neviem, čo to sem pletiete, pán kolega, dekréty, ale okej, ja sa k tomu dostanem ešte na záver.
Nerozumiem, z čoho máte strach, že na vás budem osobne útočiť. Pretože jediný, kto tu útočí na svojich opozičných kolegov, pán Hlina, ste vy. Povedzte mi, kedy ja som na vás zaútočil, kedy ja som vás vymenoval. Kedy som ja povedal, že vy ste mne niečo nepodporili. Povedzte mi kedy. Ja som tu neni ten, čo bude rozbíjať opozíciu, nie ja, pán Hlina, to vy ste zásadne proti všetkým vždycky. Nesmejte sa, tak to proste je, to je však, na to je videoarchív. A fakt ma zaujíma váš pohľad, v akej forme vlády dnes žijeme. Povedzte mi, teoretik ste, máte sčítané, aspoň tak tvrdíte, v akej forme vlády dnes žijeme, povedzte mi to. Na to už proste nemáte. Toto neviete povedať, však ja dúfam, že poviete.
Mne vy hovoriť, že trošku úcty, že predkladám niečo, čo nemá podporu. Pán Hlina, vy ste dali koľko návrhov s tým, že ste nemali podporu vládnej strany? Alebo inak, koľko návrhov vám prešlo? Povedzte mi koľko. Ale vy ste nemali podporu, prečo ste ich dávali? Prečo? Je to analogická situácia. Povedzte mi, prečo robíte to isté, mne to vyčítate a sám to opakovane robíte.
Čo sa týka tých vymenovaných krajín. Vy ste nepredložili žiadny argument, aspoň ja som ho nezachytil, kľudne mi ho zopakujte, ja to asi nerozumiem tomu, čo vy hovoríte a prečo je tento návrh zlý. Zároveň ste povedali, že mám úctu k tým krajinám, ktoré ste vymenovali, ale použili ste ich ako negatívny príklad v tomto, že tento návrh je zlý. Tak mám úctu alebo nemám úctu? Vy ich dávate ako negatívny príklad a potom poviete, mám k nim úctu. Však to je úplne zvrátené, to je schizofrenické. A tie krajiny, povedali ste Burkina Faso, Jemen, Uzbekistan, neviem, ako to tam je, pretože ma to nezaujíma, a dekréty menovať ani nebudem, o to tu nejde, nejde tu o dekréty.
Ale existujú krajiny nám susedné – Poľsko, Maďarsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva –, krajiny, ktoré možno považovať v istých rozmeroch za moderné, za progresívnejšie, ako sme my, a čuduj sa svetu, Benátska komisia o týchto krajinách hovorí ako parlamentných formách vlády, parlamentných republikách a ony, jak je to len možné, že tie krajiny majú zákonnú iniciatívu prezidenta. Ja tomu nerozumiem, oni sú tam asi všetci padnutí na hlavu, že je to tak? To ste nepovedali, toto je od vás korektné, vymenovať Burkina Faso, Jemen, Uzbekistan a neviem kade čo.
Naozaj v dobrom, ja som rád, že je tu táto diskusia a nemám problém, namietajte mi, v čom je to teoreticky alebo pragmaticky zlé. Ja s tým nemám problém a však my máme normálne diskusie. Nerozumiem, prečo vy vždy prídete a útočíte nielen na mňa, na každého. Kľudne hovorím, dajte mi argumenty, prečo nie, možno ich dá kolegyňa Žitňanská, poďme o tom diskutovať, na to je parlament.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.2.2015 9:03 - 9:17 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
V prvom rade pekné ráno všetkým. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi predniesť môj návrh zákona, ktorý vychádza z aktuálneho právneho stavu potvrdeného aj judikatúrou aj z faktickej sily prezidenta.
V prvom rade musím povedať, že si uvedomujem, že nejdem predkladať ľahkú vec, resp. jednoduchú vec, čo sa týka politických záujmov, ale predsa by som rád využil svoje právo a túto iniciatívu predložil. S ohľadom na sústavu najvyšších štátnych orgánov, spôsob ich kreovania, ako aj vzťahy medzi nimi Slovenská republika sa doktriálne, politicky aj historicky radí k parlamentným demokraciám alebo forma k vládam, kde dominantnú úlohu má parlament, a to i napriek tomu, že sa môže zdať, že to tak nie je, keďže väčšinu schválenej legislatívy predkladá práve vláda.
Ešte predtým mi dovoľte v krátkosti niečo z kuloárnych debát o tomto návrhu, kedy musím priznať, že tento návrh sa nestretol s veľkým pochopením mojich kolegov – tak z vládnej strany, ani z opozície. A ja si nerobím ideály o tom, že ten návrh zákona prejde. Ale myslím, alebo som presvedčený, že je namieste otvoriť diskusiu o tom, v akej forme vlády alebo aká forma vlády je v Slovenskej republike a aké postavenie má pán prezident.
Dovoľte mi na úvod trošku takého teoretického kontextu z teórie štátu. Aby sme možno mali prehľad o tom, aká je aktuálna teória, možno aj tá minulá o tom, aká je tá správna forma vlády alebo aké sú formy vlády. Faktom je, že teoretické delenie na parlamentnú alebo prezidentskú formu vlády je dnes nezriedka náročné, pretože podľa môjho názoru už je dávno prekonané, a to najmä z dôvodu politických záujmov, politickej vôle, ktorá nezriedka, ak nie vždy, odzrkadľuje práve demokratické princípy, a to je vôľa ľudu a zodpovednosť ľudu. A teraz nehovorím o posledných rokoch, hovorím o kontexte desať, dvadsať, tridsať, možno sto rokov.
Zjednodušene povedané, silnejšie postavenie parlamentu v tých ideálnych podmienkach a pri teoretických teda východiskách, parlamentná forma vlády sa prejavuje hlavne v tom, že zloženie vlády je priamo odvislé od toho, ako dopadnú voľby do zastupiteľského zboru. Teda aká bude vláda, je podmienené výsledkami volieb. Na druhej strane pri prezidentskej forme vlády tento systém charakterizujú dve veci, a to je hlavne, že prezident je na čele výkonnej moci a zároveň, čo je v teórii pomerne základné, je volený priamo občanmi.
Faktické ústavné systémy sú však kombináciou oboch týchto prvkov alebo oboch prvkov typických pre rôzne formy vlád. Inými slovami povedané, ústavný systém každého štátu nesie autentickú pečať historických, sociálnych, geopolitických okolností, ktoré ho formujú a ktorých je výsledkom. Teda nedá sa len povedať, že toto je teória a takáto bude prax. Teda nie je iba, len parlamentná forma vlády a prezidentská forma vlády. Tak ako nie je všetko čierne ani biele, aj v ústavnej praxi existuje mnoho odtieňov vládnych foriem.
A Slovenská republika má z pohľadu historického vývoja, forma vlády má osobitú pečať, na ktorú si myslím, že môžeme byť právom hrdí. A treba povedať, že naše spoločenstvo nemalo to šťastie, že by ho pred stáročiami generácia otcov zakladateľov, ako to bolo v Spojených štátoch amerických, konštituovala do formy, ktorú by následne a pomerne jednoducho zhutňovala ústavná prax omnoho viac ako ústavodarné generácie, ako to vidíme v parlamente našom. Našu pomerne krátku ústavnú tradíciu definuje ústavodarca, teda tento parlament, hlavne tento parlament. Teda parlament a výsledky jeho legislatívnej tvorby v podobe tak dobrej, ako aj zlej a celkom často vyvažovanej ochrancom ústavnosti, teda Ústavným súdom.
Hoci dnes platný základný zákon štátu nie je starcom, má pomerne živú históriu aj napriek tomu, že má iba 20 rokov. Zmeny, ktoré boli urobené do základného zákona štátu, boli zásadné a bolo ich vzhľadom na krátkosť času, ako existuje ústava, bolo ich pomerne veľa. Ústavodarný orgán v čase prijímania zvolil formu vlády s dominantným postavením parlamentu, ako som povedal, pričom v konkrétnej podobe zakotvil aj postavenie prezidenta a jeho právomoci. Od tej doby však nastalo niekoľko zmien.
Práve udalosti v posledných rokoch ukazujú, že ústavný systém Slovenska nie je súborom nemenných noriem vytesaných do kameňa, ale živým organizmom, ktorý sa neustále vyvíja a adaptuje na širšie celospoločenské podmienky. V politických pnutiach sa funkcia prezidenta vykryštalizovala do priamej voľby. A toto rozhodnutie dnes nielenže dramaticky posilňuje samotnú funkciu prezidenta, ale aj akýkoľvek jeho počin. Akýkoľvek počin prezidenta má ďaleko silnejšiu legitimitu ako pred tým, kedy nebol volený priamo, ale týmto parlamentom. A zároveň sa vytvára obrovská priepasť medzi kvalitou jeho prv nastavených právomocí a silou priameho mandátu.
Isto možno na tomto mieste komparovať ústavné systémy Anglicka, Nemecka, Francúzska, Spojených štátov a odôvodňovať ich vhodnosť, či už inštitúcií, prípadne vzťahov medzi orgánmi, ale nemyslím si, že je to namieste vzhľadom na náš právny systém. Dnes je podľa mňa omnoho dôležitejšia reflexia tak na domácu ústavnú prax a momentálny ústavný stav, ako aj pochopenie doby a aktuálnych poryvov v ústavnoprávnej rovine. Nie je to len sila osobnosti toho-ktorého prezidenta či sila mandátu, ktorou je vybavený, ale aj línia razená momentálne ústavodarcom, ale aj tým, ktorý chráni ústavu, a to je Ústavný súd.
Prezident Slovenskej republiky, dámy a páni, dnes nie je iba reprezentatívna funkcia. A toto nehovorím ja, toto hovorí Ústavný súd. Najmä v kauze Čentéš dal Ústavný súd celkom jasne najavo, že prezident nie je iba osoba, ktorá stojí na čele, ale má právo a dokonca povinnosť aktívne konať. V niektorých parlamentných republikách je pretavenie týchto princípov dané aj do toho, že prezident má zákonodarnú iniciatívu. Nie je to nič nezriedkavé. Nebudeme ničím výnimoční. Existujú parlamentné republiky, kde to existuje. A ja sa pýtam: Prečo nie u nás? V čom je ten zásadný problém? Prečo nepripojiť k výborom, poslancom a vláde, ktorí majú zákonodarnú iniciatívu, aj prezidenta Slovenskej republiky?
Teoretické východiská som sa pokúšal aspoň v krátkosti pomenovať, ale teraz možno čistý pragmatizmus, ktorý, myslím si, že nie tento parlament, ale naše spoločenstvo potrebuje počuť. Možnosť predkladať zákony hlavou štátu má svoje opodstatnenie najmä v prípadoch, ak je vo funkcii prezidenta nepolitický a nadstranícky prezident, pretože ten je prirodzene izolovaný od politických bojov o priazeň voliča. Nepodlieha politickým tlakom a dokáže omnoho citlivejšie zohľadniť verejný záujem, ktorého potreba je omnoho viac zvýraznená v čase krízy. A či chceme alebo nechceme, my sa v tej kríze stále nachádzame.
Zároveň čo je treba určite povedať, je, že predloženým návrhom zákona sa žiadnym spôsobom neobmedzuje moc parlamentu alebo vlády. Parlament má stále ponechanú možnosť predložený návrh zákona prerokovať a neschváliť. V tomto ohľade sa absolútne nič nemení. Súčasná skrytá zákonodarná iniciatíva, ktorou prezident disponuje v podobe práva prezidentského suspenzívneho veta, nemôže dostatočným a efektívnym spôsobom reagovať na nedostatky a chyby v zákonoch schválených v legislatívnom procese. Príkladom môže byť, a to si určite spomeniete, vrátenie novely Obchodného zákonníka, kde prezident dal potenciálne konštruktívne návrhy, avšak nemohol ich pretaviť do konkrétnych návrhov, iba ich pomenoval, že je na tom zákone ešte čo robiť, a ako taký, keďže nemá zákonodarnú iniciatívu, ten návrh zákona vracia späť bez akýchkoľvek zmien v zásade.
V zhrnutí povedané platí, že prezident Slovenskej republiky dnes disponuje takými tromi základnými právomocami, respektíve kompetenciami, a to je, že je oprávnený podať návrh zákona s pripomienkami, podpisuje zákony, prípadne podáva návrh na posúdenie návrhov zákonov, či sú v súlade s ústavou. Nie zákonodarná iniciatíva. Dnes to nie je možné, ale ja som presvedčený, že je potrebné sa zamyslieť nad tým, že prezident, jeho faktická a právna moc je ďaleko silnejšia, ako bola nastavená, keď sa kreovala ústava. Jedna z ciest, ktorá vedie k odôvodnenému posilneniu právomocí prezidenta, je priznanie zákonodarnej iniciatívy. O tom je tento návrh, pretože týmto spôsobom sa vytvorí priestor pre efektívnejšiu ingerenciu do výkonu zákonodarnej moci parlamentu najmä v prípadoch, kedy zastupiteľský zbor zlyhal vo svojich elementárnych úlohách, teda v situáciách, kedy svojou činnosťou ignoruje reálne potreby ľudí. Priznaním zákonodarnej iniciatívy bude okrem iného vytvorená poistka pre prípady, kedy politické subjekty odmietajú, respektíve odkladajú riešenie dôležitých problémov občanov alebo celého spoločenstva, a to z dôvodu, že sú pre ne politicky riskantné, neprijateľné či jednoducho nepovšimnuté.
Tu je namieste otázka: Myslíte si niekto, že to, čo sa nachádza v sociálnych balíčkoch, nebolo potrebné pred tromi rokmi? Nebolo potrebné pred tromi rokmi riešiť minimálny dôchodok, zvýšenie hranice odmien, teda zvýšenie hranice odmien študentov, za ktoré sa neplatia odvody, či rozšírenie kapacít škôlok? Alebo možnosti zavedenia práva na odpočet DPH až potom, ako bude uhradená faktúra? Toto všetko je na stole viac ako tri roky. Ale táto vláda mala mandát to zmeniť už pred tromi rokmi.
Ako som povedal, prijatím môjho návrhu sa nezoberie parlamentu žiadne právo, ktoré má. Parlament bude môcť aj naďalej návrh zákona neschváliť.
A na úplný záver, veľmi zjednodušene povedané. Prezident dnes je oprávnený v negatívnej rovine hasiť, čo parlament domrvil, a v tej pozitívnej rovine sa mu nepriznáva právo podieľať sa na kreácii a zlepšovaní právneho poriadku. Táto disproporcia je na ujmu nielen občanom a aj nám poslancom, ale aj na ujmu kvalite ústavného a podústavného právneho stavu. A teda bije sa s predchádzajúcimi počinmi tohto parlamentu, ako aj orgánu, ktorý chráni ústavu, ktorý vyložil, že prezident nie je len reprezentatívna funkcia. Predložené je teda v súlade s faktickým aj právnym stavom vyjadreným v rozhodnutiach Ústavného súdu, aby mal prezident silnejšie právomoci.
Ďakujem pekne za vypočutie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 17:06 - 17:07 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis

100.
Ďakujem veľmi pekne. Musím povedať, že som netušil, že budeme niekedy obhajovať použitie zvykového práva v tomto parlamente, ale teraz sa o to minimálne pokúsim. Alebo ešte inak. Možno sa o to mal pokúsiť práve pán podpredseda parlamentu, prečo sa chystajú odchýliť od úzusu, ktorý, ktorý bol zavedený, lebo to mi tam chýba. Potom z toho vyplýva, že, že používate zavedené pravidlá podľa toho, ako vám to vyhovuje. (Ruch v sále.) A to nie je, to je proste nefér. Jedine to je spravodlivé a to od vás ako od najväčšej strany by sa očakávalo trošku veľkorysosti a práve pri takomto podľa mňa nie nejak zásadne významnom pravidle kľudne pokračovať v úzuse. Jedna ešte poznámka predsa. Viete mi povedať, prosím, na základe čoho majú niektorí poslanci, konkrétne pán Mikuš alebo pani Žitňanská, pri mene, že člen klubu inej strany, za akú kandidovali? To ma naozaj zaujíma. Ak náhodou pôjdete cez, cez odsek 4, že môže byť členom jedného klubu, tak to iba odkazujem, že to je v prípade, ak sa rozdelí koalícia, aby nebol teda v obidvoch rozdielny.
Tak naozaj povedzte mi, na základe čoho na parlamentnej stránke svieti člen, členka klubu iného, ako je strana, hnutie, za ktoré kandidoval. Ten princíp je úplne totožný.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 12:05 - 12:07 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Hrušovský, v prvom rade podľa mňa takto by malo vyzerať štátnické vystúpenie. Naozaj, čo sa týka formy, výborné, ja sa z toho veľmi teším, ale možno postupne k tomu obsahu.
Vy ste povedali na úvod, že: "Viete si predstaviť 150 nezávislých poslancov?" No ale veď ústava nám jasne hovorí, poslanec sa neriadi príkazmi a rozhoduje podľa svojho svedomia a presvedčenia. Chcete mi povedať, v KDH, prípadne v strane, ktorá rozhoduje unisono, že tam nikdy nie je iný názor? Ak tam ten názor je, tak by mal aj hlasovať predsa. Ja nehovorím, že to je správne, ale otvorme tú diskusiu a napravme veci, ktoré sa nedodržujú, ktoré sú chybné, ale poďme o tom hovoriť. My tú diskusiu otvárame a ten priestor tu je a dúfam, že to bude pokračovať ďalej.
Viete, ak, keď si predstavím tú situáciu 150 nezávislých poslancov, celkom úprimne a určite sa na mňa bude Maťo Fecko hnevať, nevie si predstaviť, že to bude úplne super fungovať, ale o tom je presne demokracia. Ak to fungovať nebude, tak sa to vymení, presne ako to je teraz. Dopyt, dopyt po nezávislých kandidátoch, po ľudí nenaviazaných na politiku je tu obrovský práve preto, že doteraz... Alebo ľudia vyhodnocujú, že sa im ten spôsob vládnutia nepáči, tak to chcú vymeniť. Ešte raz, o tom je demokracia. O nastavovaní nejakých, nejakého rovnovážneho stavu, ktorý vyhovuje ľuďom, občanom, ktorí volia, a, a chcel som ešte, aha, súhlasím, veľmi súhlasím s tým, že, že demokracia v súčasnej dobe a s tými nuansami, ktoré má, je, áno, ten systém s tými nuansami, to je dôležité, je vyčerpaný. Treba sa určite otvorene pozerať po niečom a určite efektívne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2015 11:52 - 11:54 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Jožko, ja ťa mám, ja ťa mám rád, tak odpusti mi, že budem možno trošku tvrdší.
V prvom rade NEKA dneska alebo aktuálne sú to naozaj víťazi akýchkoľvek, akýchkoľvek... zastupiteľskej demokracie. Proste k tomu smerujeme. A to dávajú jasne najavo, proste trend v komunálnych voľbách, tí ľudia chcú NEKA, chcú niekoho nezávislého alebo niekoho, kto nie je naviazaný na politické strany. A ty označuješ aj nás za neriadené strely. A vieš, čím ste vy - špeciálne v KDH - riadení? Kam nás to doviedlo? A za 20 rokov, povedz mi, ten hmatateľný výsledok, ktorý ste priviedli alebo priniesli, pretože ľudia vonku dávajú najavo, že politici, ktorí sú tu tak dlho, ako ste tu vy napríklad, nie sú dostatoční, nie sú dobrí, chcú nové tváre, chcú práve tých nezávislých. To sú výsledky aj vašej vlády. Myslím, vlády nie v tomto zmysle, ale riadenia alebo správy štátu. To si proste musíme povedať. Ja celkom očakávam od pána Hrušovského - a dúfam - alebo ktokoľvek iný, kto jasne pomenuje, v akom volebnom systéme my, my fungujeme, pretože ten volebný systém je naozaj deformovaný, a kto mi zadefinuje, aká forma vlády je tohto štátu. To ma strašne zaujíma, pretože tvrdím, že naša forma vlády sa odlišuje od akýchkoľvek teórií, ktoré sú dnes platné. Sú tam prvky platné pre viacero foriem vlády.
A toto ma zaujíma, toto si povedzme ako nejaký základ a potom poďme hovoriť, čo je správne a čo je nesprávne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.2.2015 9:31 - 9:32 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som teda po tretíkrát v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre európske záležitosti, ako gestorský navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v Národnej rade v prvom čítaní. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.2.2015 9:18 - 9:19 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne a vážení páni poslanci, dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh ústavného zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku, legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh ústavného zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Ako gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh ústavného zákona do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v Národnej rade v prvom čítaní. Zo znenia návrhu ústavného zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborov odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh ústavného zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň uvedený návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu ústavného zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

5.2.2015 9:11 - 9:11 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre obranu a bezpečnosť. Ako gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 dní, gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v Národnej rade v prvom čítaní. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona výborom v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.2.2015 18:36 - 18:41 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Ďakujem, pani predsedajúca. Vážené kolegyne, kolegovia, prichádzam s ďalším návrhom, ktorý podľa môjho názoru opäť je bez akéhokoľvek politika, politikum, teda neobsahuje v sebe žiadne nejaké politické nátlaky. Skôr ide o reálnu pomoc ľuďom, ktorí sú postihnutí tým, že niekto si dovolí spreneveriť ich peniaze. Pretože dnes existuje legálny spôsob, ako spreneveríte peniaze bez toho, aby ste boli za tento skutok postihnutí.
Tento návrh vychádza z podnetu, ktorý som dostal ja a pani Horváthová od občana, s ktorým som sa ja stretol už predtým vo svojej právnej praxi. Spočíva hlavne v tom, že dnes trestný čin sprenevery môže, alebo zahŕňa, jeho objektom je hlavne vec. Nie je to iná majetková hodnota. Pokúsim sa to vysvetliť. Vecou je v zásade hnuteľná vec, zjednodušene. Aj peniaze sú vec. Ale v prípade, ak tieto peniaze uložíte na účet, z veci sa stane iná majetková hodnota.
Mám tu so sebou celý ten prípad, ktorý sa vám pokúsim v krátkosti predstaviť, kedy stala sa situácia, že občan dal peniaze, poskytol peniaze druhej osobe. Táto osoba sa zmluvne zaviazala tieto peniaze nijakým spôsobom nepoužiť, avšak táto osoba ich použila proti alebo v rozpore s dohodou a peniaze vložila na účet a my nevieme, čo sa s tými peniazmi dialo, dokonca, podľa mojich vedomostí, aj ich používala, tak občan sa obrátil na súd. Civilné konanie stále prebieha, ale zároveň, keďže išlo o 10-tis. euro, nešlo o malú sumu, podala trestné oznámenie za spreneveru.
V prvom kole, resp. vyšetrovateľ odmietol toto trestné oznámenie, pretože nenachádzal, nenachádzal úmysel. Nenachádzal subjektívny znak trestného činu, tak bolo podané, bola podaná sťažnosť v zákonnej trojdňovej lehote. Prokurátor sa vysporiadal, dámy a páni, s týmto celým skutkom tak, že úmysel tam síce vidiel, ale nenachádzal všetky znaky trestného činu, kde by jediným problémom bolo, že z peňazí už nie je vec, z peňazí je iná majetková hodnota. Inými slovami, ak by tá osoba, ktorej boli poskytnuté peniaze, mala tie peniaze u seba, je to jednoznačná sprenevera. Ale ten človek, tá druhá osoba, dala peniaze do banky a čuduj sa svete, nie je to trestný čin.
Toto je podľa mňa legálny spôsob, ako obísť ustanovenia o sprenevere. Tak bola podaná, bol podaný podnet na preskúmanie na krajskú prokuratúru, ten sa stotožnil s okresnom prokuratúrou, poukázal na judikatúru Najvyššieho súdu českého, ktorý sa s podobným prípadom tiež stretol. Bolo rozhodnuté veľmi podobne. Tak bola podaná, ďalší podnet na generálnu prokuratúru. Tá opäť povedala v zásade to, že všetko bolo v poriadku, z vecí sa stala majetková hodnota, ergo, nie je to trestným činom. V Čechách sú o niečo ďalej, preto do trestného činu, skutkovej podstaty trestného činu doplnili, že okrem veci je možné spreneveriť aj inú majetkovú hodnotu.
V našom právnom poriadku, v našom Trestnom zákone sa toto nenachádza a preto s kolegyňou Horváthovou navrhujeme, aby sa trestný čin sprenevery týkal aj inej majetkovej hodnoty, čo v preklade znamená, aj iného akéhokoľvek majetkového práva alebo peniazmi oceniteľnej hodnoty, ktorá nie je vecou. Ak by takáto, podľa mňa úplne, úplne triviálna vec bola v našom Trestnom zákone, dokážeme ochrániť občana ďaleko viac, ako je to teraz, kedy podvodníci bez akýchkoľvek škrupúľ tento spôsob využívajú, lebo zisťujem, že niektorí už to poznajú, dajú vec, dajú druhého peniaze do banky. Sú mimo obliga, čo sa týka trestného činu. Preto navrhujeme takúto úpravu, ktorá je v zásade taká istá, ako je v Čechách, čo sa týka trestného činu sprenevery.
Preto verím, kolegovia, že, teda kolegyne a kolegovia, že tento návrh podporíte a nebudeme sa hrať na opozíciu alebo vládnu stranu, ale pôjdeme po veci a pomôžeme občanovi veľmi jednoduchým, reálnym a hmatateľným spôsobom.
Takže ďakujem za podporu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.2.2015 18:27 - 18:34 hod.

Miroslav Kadúc Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi odprezentovať, alebo ponúknuť tomuto plénu návrh zákona, ktorý je čisto vecný, odstraňuje diskrimináciu, podľa môjho názoru pomerne závažnú, ak sa bavíme o zamestnancoch justície. Pokúsim sa vás presvedčiť, nie politicky, ale argumentmi, že tento návrh zákona nenachádza v sebe, alebo nachádza v sebe minimum politika. Čiže verím tomu, že na konci, na konci bude mať šancu na to, aby prešiel. A aj z toho dôvodu, že tento návrh zákona predkladám druhýkrát. Prvýkrát som ho stiahol po dohode s kolegami zo SMER-u, ktorí prisľúbili jeho podporu, ak tam budú drobné úpravy. Veľmi zjednodušene to poviem takto.
Aj keď ide o novelu zákona o advokácii, tento návrh zákona nerieši zásadne advokátsky stav alebo advokátov, rieši vstup do advokátskeho stavu, ktorý je už teraz nastavený pomerne prísne, a tak je to dobre. Je dobré, aby do advokátskeho stavu vstupovali iba tí, ktorí môžu poskytovať právne služby odborne a tak, aby mohli niesť za ňu zodpovednosť, aby teda občan, požívateľ tej právnej služby mohol sa s dôverou obrátiť alebo vložiť do advokáta svoje nádeje na to, že uspeje v spore, prípadne v inom právnom probléme.
Dnes platí stav, kedy ak ktokoľvek z vonku, alebo poviem tak, právna profesia z vonku chce vstúpiť do advokátskeho stavu, musí splniť podmienky. Teraz už neviem, či ich je osem alebo desať, je ich pomerne veľa. Jednou z nich je aj absolvovanie advokátskej praxe. Isté povolania majú výnimky v podobe možnosti započítať prax, ktorú absolvovali inde, v inom povolaní, ako je napríklad notársky koncipient, teda notárska prax, ako je prax justičného čakateľa, prax sudcu, asistenta sudcu Najvyššieho súdu. Aj napriek tomu, že zamestnanec súdu ako odborný zamestnanec, ak hovoríme o vyššom súdnom úradníkovi, plní v zásade rovnaké úlohy, ako justičný čakateľ, asistent sudcu Najvyššieho súdu, prípadne čiastočne aj sudca, takúto možnosť nemá. Nemôže si započítať svoju právnu prax do toho, aby bol advokátom, do podmienok, aby splnil kritériá na vstup do advokátskeho povolania.
Preto navrhujem veľmi jednoduchú zmenu, ktorá okrem iného opravuje gramatické chyby v dnes platnej úprave, kedy sa nachádzajú po sebe dve čiarky, ktoré majú oddeľovať súvetia, prípadne slová. Sú tam proste chyby a ja odstraňujem aj tie chyby a zároveň pridávam do možnosti alebo do podmienok pre započítanie praxe okrem justičného čakateľa, asistenta sudcu Najvyššieho súdu, notárskej praxe, pridávam tam aj vyššieho súdneho úradníka, ktorý tam patrí. A patrí tam z titulu svojej pozície, ktorú vykonáva, vykonáva naozaj právnu prax, ktorá je porovnateľná s tými funkciami, ktoré som pomenoval a dokonca je obsahovo zhodná. Je obsahovo zhodná.
Keď sme naposledy novelizovali zákony o justičných čakateľoch, sme výslovne uviedli, že obsah prác justičného čakateľa je rovnaký, ako obsah vyššieho súdneho úradníka. Ale ak ide o prístup k advokátskemu povolaniu, vyšší súdny úradník je z tohto procesu vylúčený a justičný čakateľ nie je vylúčený, môže započítať prax. Teda inými slovami, po prijatí tohto návrhu zákona prax vyššieho súdneho úradníka sa do praxe advokátskeho koncipienta, ktorá je päť rokov, započíta v celej výške, ak bola tá prax vykonaná. Plus komora môže uznať aj inú právnu prax, ale iba v rozsahu troch rokov.
Týmto sa podľa môjho názoru odstraňuje diskriminácia vyšších úradníkov a zároveň sa zvyšuje mobilita. Pomáha sa mladým právnikom dostať sa do praxe, pretože nie každý sa dostane do advokátskej kancelárie, kde môže vykonávať tú prax. Veľa právnikov končí na súdoch a niektorí možno viete, iní nie, dnes vyšší súdny úradník na súde zarába ungefähr 500 euro. Človek s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa dostáva 500 euro za to, čo jeho kolegovia zo školy robia to isté a majú platy dvojnásobné.
Čiže ak umožníme, alebo ak zlepšíme podmienky, teraz nehovorím finančné, ale hovorím podmienky pre výkon praxe vyšším súdnym úradníkom, verím tomu, že do justície sa budú hlásiť šikovní mladí ľudia a nebude to len nejaká prechodná zastávka pre absolventov práva. Čiže verím, že toto plénum sa bude týmto návrhom zaoberať čo najmenej politicky a dá mu šancu prejsť do druhého čítania. Ak sú tam nejaké chyby, neviem si predstaviť pri tom rozsahu, ktorý má táto norma, že by tam nejaké boli, poďme sa o nich baviť, ale tento návrh proste ide naozaj v ústrety mladým ľuďom, mladým právnikom a myslím si, že mal by dostať šancu na postúpenie do druhého čítania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis