Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

23.10.2013 o 16:14 hod.

Mgr. PhD.

Oľga Nachtmannová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2014 10:13 - 10:15 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja možno troška inak budem reagovať. Pán kolega, evidentne tomu skutočne nerozumiete. Vy všetko strašne zjednodušujete bez toho, aby ste si naštudovali aspoň základy z jednotlivej problematiky. Svojho času ste tu vykrikovali, ako vás vyviedli z Rady Európy, z Bruselu. Ja som vám vtedy hovorila, Rada Európy v živote nesídlila v Bruseli, sídli v Štrasburgu, vždy tam bola, aj bude. Medzi štyrmi očami ste mi povedali, keď som vám to vysvetľovala: „Jáj.“ To isté je teraz v ekonómii. Prosím vás, naštudujte si základy ekonómie, keď tu chcete niečo prezentovať, naštudujte si, čo sú to inputové položky, kde vstupuje finančný kapitál, kde vstupuje pracovná sila a teda ľudské zdroje, kde vstupuje pôda, zariadenia a tak ďalej a následne outputové položky. Takže rozmeníme si na drobné, čo zaznelo v neustále opakovanom príhovore. Zaznelo to, že aj keď kapitál v týchto položkách sa vyváža von, je to veľmi dobré. To znamená, že zakladajú sa dcérske spoločnosti, ale matka zostáva na Slovensku, zisk plynie na Slovensko. Je lepšie, keď sem príde kapitál. Ja sa práveže... (Výkriky poslanca Hlinu.) Pán kolega, nekričte na mňa, ja som bola ticho, tak, prosím vás,... (Reakcia poslanca Hlinu.)

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec Hlina, môžete... (Neustále výkriky poslanca Hlinu.)

Nachtmannová, Oľga, poslankyňa NR SR
Prosím vás pekne, prepáčte, ale ja som...

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, reagujte vo faktickej.

Nachtmannová Oľga, poslankyňa NR SR
Vy evidentne nerozumiete základným pojmom. Neobstáli by ste ani v prvom ročníku pravdepodobne na obchodnej akadémii. Vy ma tu, prosím vás, nepoučujte. Ešte raz, naštudujte si, čo to je inputová a outputová položka. Vám sa asi páči, že sem vyvezú z vášho podania kapitál zahraničné firmy, drancujú tuná a potom si celý zisk odvezú do svojej matky. Toto asi vám vyhovuje. A keď to je opačne, veď si zoberte, čo robí napríklad firma CHEMOSVIT Svit, koľko má dcér mimo. Nie je to dobré, že sa rozvíja podnikanie našich firiem aj v zahraničí? (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2014 15:48 - 15:49 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, máte pravdu, že iniciátorom tejto schôdze ide o politiku, nie o pravdu, nie o spravodlivosť pre tých najzraniteľnejších, ako to v úvode prezentoval zástupca navrhovateľov.
Na základe vlastnej skúsenosti z pôdy Rady Európy, kde bola zaslaná ešte v septembri minulého roka tendenčná a maximálne neobjektívna správa o udalostiach v Moldave nad Bodvou, v duchu hesla „čím horšie pre vládu Roberta Fica, tým lepšie pre nás“ viacerí predstavitelia opozície úplne zabúdajú na pravdu a záujmy slušných občanov Slovenska a tu mám na mysli všetky entity.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2013 11:49 - 11:49 hod.

Oľga Nachtmannová
Pán poslanec Dzurinda, čo vy všetko viete, keď nevládnete. Vaša invencia a ľudskosť sa však stráca do nenávratna, keď vládnuť začnete. Snáď si to ľudia všimnú a tieto vaše pozitívne vlastnosti kaziť nebudú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2013 11:32 - 11:34 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Pán poslanec Poliačik, žalostné výsledky PISA nie sú určite výsledkom šedej masy učiteľov, ako ste ich nazvali, a rovnako nie sú určite výsledkom posledného roka. Školstvo ťahajú dole už dlhodobo samozvaní pseudoodborníci, ktorí bez praxe, bez poznania reality veľakrát iba na základe ideológie forsírujú svoje, v úvodzovkách, skvostné nápady.
Pán kolega, po ´89 roku navštívilo Slovenskú republiku viacero odborníkov z krajín starej Európy a vôbec to neboli odmietavé stanoviská. Ja si pamätám, keď tu boli odborníci z Veľkej Británie, keď od nás brali kufre metodických pomôcok, boli nadšení, ako dokážeme malé deti učiť základné poznatky z matematiky, prechody cez časové rady, ako rýchlo ich učíme písať. Ja osobne som mala skúsenosť so ženami z Nórska, z ktorých veľká časť bola práve odborníkmi v oblasti školstva a ony mi vtedy povedali, školstvo máte na veľmi vysokej úrovni, stavajte na tom, nebúrajte to. A práve títo mnohí samozvaní odborníci začali. Začali napádať matematiku, začali napádať výchovu k určitej disciplíne na školách. Veľmi dobre si spomínam články typu dieťatko sa má v škole hlavne hrať, keď potrebuje papať, tak nech sa napapá aj v rámci vyučovania. A toto všetko viedlo k tomu, ďalej sa nabaľovali ďalšie problémy, ďalšie situácie, normatívne financovanie.
Áno, pán kolega, celý svet je o flexibilite. A čo z toho vyplýva pre oblasť školstva? Základná škola musí v prvom rade naučiť dieťa, teda musí mu maximálne rozvíjať mozog a následne stredná a vysoká škola má dať študentovi určité penzum poznatkov, aby ho naučila rozmýšľať. O tom je flexibilita.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2013 15:11 - 15:13 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, vo vašom vystúpení ste veľmi jasne prezentovali, v čom je základné pochybenie pani ministerky Zvolenskej, a tou je jej profesionalita, húževnatosť a odvaha. (Ruch v sále.) Ministerka je pre súčasnú opozíciou nebezpečnou, totižto aj jej zásluhou sa rúca mantra, a vidím oživenie v radoch opozície, tak hovorím evidentne pravdu, ktorou sa celé roky oháňali. Veď celé roky sme počúvali, aký je štát zlý vlastník. A za pôsobenia pani ministerky Zvolenskej štátne nemocnice začali dosahovať zisk.
A rovnako zabránenie bezbrehému vývozu liekov. Mimochodom, koľko ľudí možno zomrelo následkom toho, že sa nedostali k lieku, ktorý akútne potrebovali v konkrétnom čase a ku ktorému sa nevedeli dostať, pretože bol z nášho slovenského trhu vyvezený?
Pani ministerka je skutočne pre mnohých biznismenov v oblasti zdravotníctva nežiaducou. A je pre mňa ako ženu a ľudskú bytosť strašné a ľudsky ozaj neprijateľné, že opozícia takto hyenicky zneužíva situáciu vyplývajúcu z tragédie, ktorá sa odohrala v septembri tohto roka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 23.10.2013 16:14 - 16:17 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky podľa § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 11. septembra 2013 č. 764 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 185/2009 Z. z. o stimuloch pre výskum a vývoj a o doplnení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (tlač 618), v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie. Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatoval, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 326 z 9. októbra 2013, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti v uznesení č. 204 z 8. októbra 2013 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 93 zo 14. októbra 2013, v ktorých zhodne odporúčajú návrh zákona schváliť. Z uznesení výborov nevyplývajú žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorského výboru z 15. októbra 2013 č. 99. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informovala o výsledku rokovania výborov, stanovisku a návrhu gestorského výboru. A zároveň ma poveril predložiť návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, pani podpredsedníčka, skončila som, prosím, otvorte rozpravu k návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2013 10:14 - 10:16 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Beblavý, pri vás som zvyknutá, že veľakrát účelovo zneužívate štatistiky, vytrhávate niečo, teda poviete niečo sčasti a ani to nepoviete celé, časti B, tej sa už vôbec nedotknete.
Spomínali ste, že platíme ľudí, ktorí sú nepotrební. Teda priznali ste, že odborné školy majú vyšší normatív, ktorý je opodstatnený. Dokumentovali ste to. Ale zároveň tvrdíte, že títo ľudia, mnohí, sú nezamestnaní. V ostatnom čase veľmi často vo verejnoprávnych médiách zaznievajú diskusie práve o tejto problematike, odborná verejnosť, ale skutočne odborná verejnosť, nie rôzni vševedkovia, ktorí sa pasujú za odborníkov, dokumentuje, že mnohé odbory sú nedostatkové a, naopak, mnohých profesií, konkrétne veľakrát absolventov humanitných odborov je nadbytok na trhu práce. Ako to máme riešiť? Nie je lepšia priama cesta, než títo ľudia skončia niečo, sú nezamestnateľní a potom ich rekvalifikujeme? Rôznymi kľučkami sa dostávame k tomu, aby ten človek bol zamestnateľný? Niekedy by ste sa mohli zúčastniť prednášok, ktoré sa dotýkajú odborného školstva. Napríklad viackrát to tu prezentovali konkrétne zo Švajčiarska. Určite s týmto vaším tvrdením nesúhlasím, ktoré ste tu prezentovali, že títo ľudia sú nezamestnateľní. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2013 19:41 - 19:42 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Lipšic, chápem vaše zúfalstvo a frustráciu. To vás však neoprávňuje hrubo urážať ženy z nášho klubu, lebo vy ste vyslovene povedali aj o poslankyniach. Ako by sa asi cítila vaša manželka, o ktorej predpokladám, že nepije, keby ju podobný narcis ako vy obvinili z toho, z čoho ste obvinili vy nás.
Ja osobne si takéto, aj s kolegyňami, takéto urážky vyprosujem. Čo si to vôbec voči nám ženám dovoľujete?! Ste ženatý, možno máte aj dcérku. Je to vrchol drzosti, čo ste tu vo svojej výpovedi povedali. Skutočne sa to nás žien v klube dotklo.
Je to ozaj z vašej strany plytké, úbohé, ale z vašej strany sa, žiaľbohu, asi nič iné čakať nedá. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2013 11:19 - 11:21 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec Mikloš, ak je niekto komediant a klamár, tak ste to vy. Tieto slová by som normálne nepoužila, ale keďže vy ste ich použil niekoľkokrát, pri vás ozaj nemám žiadne zábrany.
Ja budem hovoriť konkrétne. Dotkli ste sa vo svojom vystúpení aj privatizácie SPP, ako ste to vraj perfektne zvládli. Tak ja vám pripomeniem fakty. Svojho času som v parlamente vystupovala k téme výberu a odmene poradcovi SPP. Vyhrala Credit Suisse First Boston, ako vám včera bolo prezentované pánom premiérom. Druhá v poradí bola Rothschild & Sons, ktorá sľubovala privatizáciu za 18 mil. USD. Bolo päť kritérií. Vo všetkých Rothschild & Sons bola lepšia. Jedine v kritérii cena bola horšia, pretože Credit Suisse First Boston ponúkala privatizáciu, teda poradenstvo pri privatizácii, za 14 celé niečo milióna USD. Mimochodom, už v mandátnej zmluve bola táto suma viac ako o milión dolárov navýšená. A bolo včera prezentované za koľko, koľko nakoniec tento pán poradca zobral. Zobral 31 a pol milióna USD. Pripomínam, že v tom čase bol dolár ku korune asi 43 korún. Takže pán poradca, ktorý mimochodom v tom čase bol obviňovaný z korupčných škandálov vo viacerých krajinách sveta, spomeniem Indiu, Kanadu, Rusko, myslím, že aj Japonsko tam bolo. Takže prepáčte, ale ja by som sa skôr spýtala vás, ako fungovali vaše kšefty?
A ešte spomínali ste aj fungovanie finančnej správy. No ja vo vašom prípade by som to absolútne nespomínala. Už som vám raz tlmočila odkaz kolegov z Ekonomickej univerzity k tejto téme.
Ďakujem. (Potlesk v sále.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 13.9.2013 10:53 - 10:59 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážené kolegyne, kolegovia, ďakujem vám za diskusné príspevky, ktoré odzneli k zmene a doplnení predmetného návrhu zákona.
Pán poslanec, teraz mi dovoľte vyjadriť sa pár slovami, pretože väčšinu z toho sme si povedali už na výbore, ale aspoň okrajovo. Pán poslanec Fronc, ten váš návrh zákona, viete veľmi dobre, že aj na výbore som váhala s jeho podporou. Prečo som sa rozhodla nakoniec, že tento návrh ja osobne nepodporím, je to, že existuje vyhláška 437, časť 8, ktorá v bode 57 hovorí o tom, že ak človek učí na škole sedem hodín týždenne, čo máme mesačne 28 hodín, bez pedagogickej spôsobilosti, tak je považovaný za odborne spôsobilého. Čiže myslím si, že otázka tých umelcov a iných odborníkov je touto vyhláškou riešená.
Dovoľte mi, pani poslankyňa Žitňanská, k vašim pripomienkam. Spomínali ste, že som povedala na výbore, že na prednášky študenti chodiť nemusia, ale to má aj bé. Na prednášky nemusia chodiť, keď si myslia, že to ovládajú, ale musia chodiť na cvičenia. Účasť na cvičeniach je povinná. Keby mi prišli iba na skúšku, ja ich vlastne na tú skúšku ani len nepripustím. Takže účasť je povinná.
Ďalej argumenty, ktoré často zaznievali, typu, že nútime učiteľov, aby si brali voľno, tým pádom riaditelia budú musieť zariadiť suplovanie. Tiež, prepáčte, neobstojí stopercentne, pretože sú aj programy on-line vzdelávania. A ak je niekto ozaj odborník, tak myslím si, že cez on-line vzdelávanie dokáže dokumentovať, ale bude to určite objektívnejšie a určite efektívnejšie, než keď si niekto iba príde pred komisiu a veľakrát ani nepríde, ako dokumentujú mnohé príklady z praxe, a zakúpi si tieto kredity. Ako je to potom spravodlivé voči učiteľom, ktorí sa poctivo vzdelávajú, vzdelávajú sa ďalej v tom, čo reálne učia, rozširujú si svoje vedomosti, ako keď napríklad informatik, hej, ktorý učí informatiku, si kúpi osvedčenie, že, a získa kredity za to, že ovláda základy informatiky? A toto sa dialo, alebo učiteľ biológie absolvuje lyžiarsky výcvik a získa kredity. Ako to zvyšuje úroveň vzdelávania v oblasti biológie?
Hovorili ste o tom, že chýba objektívna analýza. My sme mali spolu s predkladateľkami stretnutie aj s odborovým zväzom, aj stretnutie s komorou slovenských učiteľov, kde táto otázka tiež zaznela, ale zároveň jeden z týchto predstaviteľov povedal, že keby aj taká analýza urobená bola, aj tak by jej neveril. No poviem vám pravdu, ani ja by som jej neverila. Táto analýza sa objektívne urobiť ani nedá. Povedzte mi, dá sa urobiť analýza napríklad na vysokej škole, koľko študentov dostalo skúšku len tak? No kto vám to povie? Rovnako učitelia, ak si kúpili tieto kredity, veď oni to neoznámia! Tak ako sa má takáto analýza urobiť? Povedať, že sa má kontrolovať každý program, ale veď to je nereálne! Viete si predstaviť, že by ministerstvo malo vyše tisíc kontrolórov, aby obsiahli všetky študijné programy v súčasnej dobe skutočne zefektívňovania štátnej a verejnej správy?
A ďalej, pani Žitňanská, povedali ste, že ste ochotná pristúpiť na kompromis, aby teda mali trojročnú prax oproti tomu vášmu pôvodnému pozmeňovaciemu návrhu, ale tuná sme trošku vedľa, pretože tento kompromis, respektíve takéto riešenie ste vy sami zaviedli v roku 2011. Takže toto tu bolo, toto je vlastne ten § 35 ods. 6.
Ozaj na záver. Garantujem všetkým v tejto sále, všetkým učiteľom, že vypustením sa nenaruší možnosť poskytovať kontinuálne vzdelávanie vzdelávacím inštitútom a organizáciám v zmysle odseku 2 tohto predmetného paragrafu. A naším návrhom je spôsob úspešného ukončenia programu kontinuálneho vzdelávania nedotknutý, ale bude spravodlivý pre všetkých a efektívny.
Overovanie podľa tohto paragrafu odsek, podľa § 35 ods. 6 malo význam v tom, že mnoho učiteľov absolvovalo rôzne typy vzdelávania v minulosti pred účinnosťou zákona, pričom nezískali za ne kredity. Teda bolo by nespravodlivé, keby sme ich opäť nútili vzdelávať sa. Ale prebehli štyri roky. Títo učitelia, dajme tomu päť rokov pred dôchodkom, mali možnosť takýmto spôsobom svoju kompetenciu si overiť. Takže bolo správne, že prešli iba overením profesijných kompetencií a nemuseli to isté vzdelávanie absolvovať opätovne.
Do budúcnosti sa už táto, táto možnosť nie je potrebná, aby niekto získal kredity za jednu powerpointovú prezentáciu a druhý musel poctivo študovať. Ale ešte raz podotýkam, nemusí tam fyzicky byť, môže to byť cez on-line vzdelávanie. Myslím si, že v tomto je výrazný prvok spravodlivosti.
Ale, pani Žitňanská, súhlasím v tom, že, s vami v tom určite, že systém kreditov treba zmeniť. Na tomto sa zhodneme a myslím si, že keď bude veľká novela tristosedemnástky, tak budeme spolupracovať v tomto bode.
Ďakujem pekne, to je z mojej strany všetko. (Potlesk.)
Skryt prepis