62.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia a vážený pán minister, v prvom rade by som sa rád vyjadril k tomu, čo tu vidíme aj dnes za predsedníckym pultom, keď zo všetkých ministrov tu zostal jeden minister, a len preto, že sa tu postavil pán minister Kaliňák a ospravedlnil všetkých ostatných ministrov, tak poslanci Národnej rady, ktorí si plnia aj kontrolnú funkciu voči vláde aj pomocou interpelácií a odpovedí na interpelácie, majú byť spokojní s tým, že z celej vlády tu zostal pán minister Maďarič.
Ja konkrétne sa chcem vyjadriť ku interpelácii č. 15, teda odpovedi č. 15, keď som interpeloval pána ministra dopravy, pána Počiatka. A teraz mám hovoriť pánu ministrovi Maďaričovi?! Veď to nemá žiaden zmysel. (Reakcie z pléna.)
Dámy a páni, je to neúcta ku parlamentarizmu, ku parlamentu Slovenskej republiky, ku najvyššiemu zákonodarnému zboru Slovenskej republiky, ktorý si plní legislatívnu, ale aj kontrolnú funkciu voči vláde Slovenskej republiky. Myslím si, že jeden deň v mesiaci sa zúčastniť na interpeláciách poslancov Národnej rady by bolo vyjadrením úcty ku parlamentu, ale toto je vyjadrenie neúcty. Vláda SMER-u, vláda jednej strany si myslí, že parlament ju len zdržiava. Počítajú s tým, že im prejde aj tak všetko v tomto parlamente a kritické pohľady opozičných poslancov si nemusia ani len vypočuť. Je to hanba.
A teraz k samotnej interpelácii a odpovedi na interpeláciu. Dámy a páni, keď sme tu v decembri odvolávali z funkcie pána ministra dopravy, pána Počiatka, jednalo sa o zákazku, verejné obstarávanie na kontrolu palivových kariet, ktorými sa platí elektronické mýto, a už vtedy som hovoril o tom, že keď sa v roku 2009 podpísala zákazka s firmou SkyToll, ktorí mali poskytnúť komplexné služby prevádzky elektronického mýta, v podpísanej čiastke vo výške 863 mil. eur na 13 rokov, tak v tom mali byť zahrnuté komplexné služby, to znamená aj služby, keď motoristi platia palivovými kartami. Tak to bolo aj v súťaži. Ale v roku 2009 im tých 863 mil. bolo málo, tak si podpísali dodatok bez súťaže, ktorým si na ďalších 13 rokov zabezpečili tieto služby, kontrolu palivovými kartami, zhruba za 130 mil. A preto, keď na to prišla Európska komisia, museli, aby splnili si teda požiadavku Európskej komisie, spustili súťaž, kde celú verejnosť, Európsku komisiu aj občanov Slovenska chceli oklamať, oblbnúť, a v netransparentnej účelovej súťaži vybrali firmu Paywell, za ktorú ručila firma Fleetpay, ktorá to predtým bez súťaže aj tak robila, takže urobili si z nás všetkých srandu.
Preto som v svojej interpelácii sa pýtal a túto interpeláciu som dal na vedomie aj premiérovi Slovenskej republiky listom, lebo som presvedčený, tak ako som mu napísal v liste, že aj jeho určite bude zaujímať, koľko vlastne za prevádzku elektronického mýta platíme. Dámy a páni, lebo my neplatíme len firme SkyToll, za chvíľu vám to vysvetlím.
Preto som sa pýtal:
1. Aké čiastky NDS platí firme SkyToll za služby komplexných služieb elektronického mýta od roku 2010 s výhľadom až do toho roku 2022? Teda do roku 2014 – tie čiastky sú presné – a do roku 2022 výhľadovo, koľko sa bude platiť.
2. Koľko NDS zaplatila za služby kontrolu kariet, ktorými sa platí, palivovými kartami za prevádzku elektronického mýta? Čiže po prvé. Koľko platíme SkyToll-u, koľko platíme za služby za palivové karty?
3. Ak, ak, o koľko sa v jednotlivých rokoch od roku 2009 až po rok 2014 navýšili platby SkyToll-u z dôvodu legislatívnych zmien? To bola tretia otázka.
4. Koľko platíme nezávislému znalcovi, firme Logica Czech Republic, s. r. o., za služby nezávislého znalca pri prevádzke elektronického mýta?
5. Aké celkové ročné čiastky platíme za poradenstvo pri elektronickom mýte, pri príprave podkladov do súťaže, ale aj pri prevádzke? To znamená, od roku 2007 až po rok 2014 koľko platíme firme Process Management, s. r. o., ktorá robí poradenstvo na elektronickom mýte. Za chvíľu budete počuť tie čiastky.
6. Aké celkové ročné čiastky sme zaplatili za právne služby, za právne poradenstvo pri prevádzke elektronického mýta? Takisto som to chcel vedieť od roku 2007 až po rok 2014, pretože títo právni poradcovia, pred chvíľou som hovoril o poradcoch pri prevádzke elektronického mýta, tí pôsobili, teda tí vykonávali tieto služby ešte pred spustením elektronického mýta.
Takže, dámy a páni, odpoveď pána ministra Počiatka. Jedna z prvých viet, ktorú použil v odpovedi, bola a tá platí, tá je pravdivá, teda, že niekoľko faktorov ovplyvňuje výšku platieb za elektronické mýto, a tým prvým je súťaž na prevádzkovateľa elektronického mýta ešte z roku 2008. Áno, presne tak. Súťaž z roku 2008, zmluva z januára 2009 rozhodla o tom, že zo štyroch uchádzačov na prevádzku elektronického mýta boli traja vyradení a ten najdrahší - firma SkyToll - zostal jediný v súťaži. A s ním prvá vláda Roberta Fica podpísala zmluvu vo výške 863 mil.
Ďalej mi tu píše ďalšie okolnosti, samozrejme, aj vláda Ivety Radičovej, pán minister Figeľ je v tej odpovedi obvinený, že aj on túto súťaž obhajoval pred Európskou komisiou. Dámy a páni, čo mu druhé zostávalo? Čo mu druhé zostávalo? Zmluva bola podpísaná, zmluva bola podpísaná tak, že dala sa vypovedať, zmluva sa dala vypovedať, ale Slovensko by tých 863 mil. prevádzkovateľovi, firme SkyToll, zaplatilo v tom momente plnú čiastku a muselo by nájsť iného prevádzkovateľa alebo vlastnými službami by musel prevádzkovať túto službu. No urobil by niekto z vás? Urobil by to niekto z vás, že by zrušil takúto zmluvu? Tak, samozrejme, pán minister Figeľ ako minister vlády Slovenskej republiky, musel pred Európskou komisiou túto zmluvu obhajovať.
A ďalej sme v tej odpovedi boli obvinení, že v roku 2011 sme odložili splátky na prevádzku elektronického mýta a museli sme v následných rokoch zaplatiť určité úroky, za tie odložené splátky. Dámy a páni, tieto odložené splátky boli súčasťou dodatku č. 4 ku prevádzke elektronického mýta. Po dlhých rokovaniach sa podarilo s firmou SkyToll v roku 2011 dojednať, aby naše splátky, ktoré platíme v priebehu trinástich rokov, boli nižšie o 72 mil. eur. Aj to bola súčasť toho dodatku. A súčasťou toho dodatku bolo aj to, že sa odložia splátky dvakrát po 40 mil., čiže v celkovej čiastke 80 mil. na ďalšie roky, lebo vláda Roberta Fica, prvá vláda Roberta Fica nechala tu 8 % deficit verejných financií, 8 % deficit verejných financií a vláda Ivety Radičovej to musela riešiť. Preto bolo výhodné pre štátnu NDS odložiť splátku voči SkyToll-u, ako to hovorí pán minister Počiatek, požičať si od SkyToll-u 80 mil. Ale ak to NDS-ka naozaj potrebovala, túto čiastku na svoju prevádzku, údržbu, výstavbu, tak by si musela tých 80 mil. požičať v komerčnej banke. Preto to bolo výhodné a ja už som to asi trikrát-štyrikrát od pána ministra Počiatka si vypočul, akú strašnú vec sme urobili, a ešte aj ja som za to zodpovedný, lebo som sedel vtedy v dozornej rade NDS-ky. Strašnú vec sme urobili. Tak vy podpíšete zmluvu za 863 mil. – ešte vám poviem k tomu, koľko to bude, už teraz vieme, že to bude cez miliardu, ktorú zaplatíme, vysoko cez miliardu – a vy nás obviňujete – aj pána ministra Figeľa, aj mňa osobne –, že sme strašnú vec urobili, že sme odložili splátky voči SkyToll-u, 80 mil., na ďalšie roky. Tak to sme strašnú vec spôsobili, že sme za to museli zaplatiť úročenie, ktoré by NDS-ka zaplatila v komerčnej banke, ak by si tých 80 mil. požičala.
Preto ma mrzí, že tu nie je pán minister Počiatek a nemôže si takúto argumentáciu vypočuť. Mimochodom, na tejto zmluve sa podieľal aj súčasný generálny riaditeľ pán Gajdoš, ktorý bol vtedy finančným riaditeľom NDS-ky, tak nech sa ho pán Počiatek ide opýtať, ako to bolo. Ak niekto oddialil splátky, znamená to, že konal v prospech štátnej NDS-ky, a nie v prospech súkromného investora.
Dámy a páni, odpovede na jednotlivé otázky, môžete si to nájsť, samozrejme, v parlamentnej tlači, pri mojom mene sú interpelácie, tam je odpoveď, je tam tabuľka. Za tú tabuľku ďakujem pracovníkom, ktorí pripravili a poctivo ju vyplnili. Drobná poznámka, nech sa naučia poriadne čítať, pri otázke č. 5 a 6 som sa pýtal, či poradenstvo na prevádzku mýta a právne poradenstvo, som žiadal, aby mi doložili od roku 2007, lebo podľa mojich informácií firma Ružička a spol., ale aj firma Process Management pracovali na príprave súťaže prevádzky elektronického mýta aj v roku 2008 a dostali za to aj zaplatené, a nie malé čiastky. Ale inak je tá tabuľka vyplnená pomerne dosť poctivo a sú tam veľmi zaujímavé čísla, niektoré, nechcem vás zaťažovať, vám spomeniem, lebo pri tých číslach, neviem ako vám, mne sa zatočila hlava, mne sa zatočila hlava pri tých číslach, lebo keď tu občas debatujeme o tom, že neviem nájsť 5, 6, 7, 10, 30, 40, 60 mil. napr. na zvýšenie platov zdravotných sestier, myslím si, že sa jedná asi o 60 mil., tak tu budete počuť o stámiliónoch a miliardách, ktoré platíme súkromnému prevádzkovateľovi elektronického mýta, a ešte im bolo málo, ešte im platíme za ďalšie služby, napr. za tie palivové karty. Som veľmi zvedavý, čo povie k tomu Európska komisia.
Nuž za prevádzku elektronického mýta - a všetky čiastky budú bez DPH - ja som ich síce žiadal s DPH, ale bolo mi odpovedané, teda že všetky čiastky sú bez DPH, lebo dépeháčka nie je náklad, to je iba vec toho, ako si vyžiadate, či si čiastku vyžiadate bez DPH alebo s DPH, ale dobre, všetky čiastky sú bez DPH, podotýkam. Tak za prevádzku, mala by to byť komplexná prevádzka elektronického mýta bez platby za palivové karty, sme do roku 2014 a výhľadovo do roku 2022, keď sa teda nezmenia legislatívne pravidlá, zaplatíme, dámy a páni, nie tých 863, ale už dnes vieme a je to napočítané, 1 mld. 35 mil., 1 mld. 35 mil. zaplatíme bez DPH firme SkyToll.
Potom za palivové karty do roku 2014 a výhľadovo do roku 2022, samozrejme, že je to nejaký odhad, zaplatíme bez DPH 108 mil., 108 mil. Ak mi tu niekto rozprával, keď sme odvolali ministra Počiatka, či to teda ako naozaj tie čiastky. Ja som tu hovoril o 130, vždycky som hovoril, že je to s DPH, takú 108 si narátajte dépeháčku a ste na tých 130 mil. Takže ak niekto pochyboval o tom, či to teda naozaj je toľko, nuž je to toľko. Za päť rokov sme zaplatili už tú čiastku a ďalšie čiastky sa dá odhadnúť. 108 mil.
Dámy a páni, navýšenie pre SkyToll vplyvom legislatívnych zmien, ktoré vzniklo, prvé tri roky bolo na úrovni 400-tisíc, 1 600-tisíc, ale chcem poukázať na navýšenie, ktoré nastalo medzi rokom 2013 a 2014. Niektorí z vás by si mohli pamätať na to, že poslanci SMER-u prijali návrh zákona, s ktorým sa začali monitorovať cesty II. a III. triedy, zatiaľ s nulovou sadzbou a rozšírilo sa o cesty I. triedy, na ktorej sa platí elektronické mýto. A ja som sa už vtedy pri zákone opakovane pýtal pána ministra Počiatka: "Pán minister, koľko zaplatíme naviac SkyToll-u za toto monitorovanie?" On mi ostentatívne neodpovedal vtedy, lebo načo mne by odpovedal, veď to je jedno, koľko zaplatíme, nie, však na to máme. Potom na hodine otázok sa mi podarilo asi na štvrtýkrát túto otázku položiť, tak mi to tu vysvetľoval a dospel určitými čiastkami ku čiastke okolo 5 mil. Niekoľko dní na to riaditeľ SkyToll-u povedal, že to bude niekde na úrovni 11,5 mil.
A dnes ja v tabuľke toto navýšenie, dámy a páni, o ktorom ste tu rozhodli v pléne Národnej rady, je 17,4 mil. eur. My sme v roku 2014, pretože SkyToll začal monitorovať aj dvojky, trojky triedy, rozšíril monitorovanie na cestách I. triedy. Zaplatili tejto firme o 17,5 mil. eur viacej. A budeme jej ďalej takto platiť? Tí, ktorí ešte rozmýšľajú v slovenských korunách, je to pol miliardy slovenských korún. Tí, ktorí nepoznajú, ako funguje elektronické myto, satelitný systém, kúpite si palubnú jednotku a cez satelit vás kontroluje všade. Podľa môjho názoru skromného minimálne náklady SkyToll musel vynaložiť na to, aby monitoroval to auto aj mimo ciest, ktoré dovtedy monitoroval. To znamená, monitoroval ho na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a tým, že to auto dneska monitoruje aj na cestách II., III. triedy, pre firmu SkyToll to znamenalo minimálne náklady. Ale platba Slovenska voči SkyToll-u narástla o 17,5 mil. Toto je efektívne narábanie s peniazmi daňových poplatníkov, občanov Slovenska? A tento vplyv, navýšenie legislatívnych zmien do roku 2014, zatiaľ do roku 2014, je vo výške 27 mil.
Potom, spomínal som vám, že som sa pýtal, koľko platíme nezávislému znalcovi za kontrolu SkyToll-u. Nezávislý znalec sa volá Logica. Firme Logica platíme od 2,2 výhľadovo do roku 2022, lebo tak má postavenú zmluvu, vtedy jej zaplatíme valorizáciou až 3 mil. ročne. Čiže 2,2 až 3 mil. ročne zaplatíme tomuto nezávislému znalcovi. A viete, čo robí ten nezávislý znalec, čo má robiť ten nezávislý znalec? Ten má kontrolovať nezávisle na SkyToll-e, či SkyToll zachytí dostatočné množstvo automobilov, ktoré majú platiť elektronické mýto. A keď toto percento klesne niekde pod 98 %, vtedy firma SkyToll nemá dostať zaplatené, ale má dostať určitú pokutu. Choďte sa spýtať, koľkokrát firma Logica skontrolovala SkyToll tak, aby si neplnila svoje záväzky. To znamená, firma Logica zatiaľ nezistila, že by SkyToll pochybil, a za to my jej platíme 2,2 až 3 mil. ročne bez DPH. Výhľadovo do roku 2022 to bude 33 mil., zaplatíme tejto firme. (Reakcia z pléna.) Budem za chvíľu končiť.
Teda poradcovi, ktorý fungoval pri elektronickom mýte na NDS-ke pri príprave súťaže, ale aj teraz v týchto dňoch funguje na NDS-ke, platíme ročne: v roku 2009 250-tisíc, v roku 2010 468-tisíc, ’11: 460-, v roku 2012 už 596-tisíc, v roku 2013 672-tisíc, v roku 2014 616-tisíc. Takéto čiastky platíme dvom ľudom, ktorí sedia na NDS-ke a robia poradenstvo pri elektronickom mýte. Skúste si to porovnať s tým, aký má príjem poslanec Národnej rady aj s paušálnymi náhradami. Ak niekto, ak dvaja ľudia dostanú za poradenstvo 767-tisíc ako v roku 2013, skúste si to vyhodnotiť sami, aký je ich mesačný príjem a ako perfektne robia to poradenstvo, keď poplatky SkyToll-u každý rok stúpajú, napr. v tom roku 2014 o 17,5 mil. A pre koho vlastne robia títo poradcovia? Či naozaj robia pre štát a NDS-ku alebo či robia pre druhú stranu.
A končím tým, že poradenstvo právne robili aj firmy pána právnika Ružičku, tie čiastky sú ročné od 340-tisíc po 450-tisíc, 318-tisíc a v roku 2012 95-tisíc. Takéto čiastky platíme za právne poradenstvo pri elektronickom mýte. Takže firme Process Management sme od roku 2009, ktorá robí poradenstvo, zaplatili 3,5 mil. eur a JUDr. Ružičkovi 1,3 mil. Súčtom výhľadovo do roku 2022 vyzerá, že zaplatíme 1 183 mil. eur za prevádzku elektronického mýta a všetky súvisiace služby, poradenské, nezávislého znalca, palivové karty. Ešte raz zopakujem, 1 183 mil. eur.
Dámy a páni, preto som na začiatku hovoril, že z čiastok, výšky čiastok, ktoré platíme za elektronické mýto, sa mne teda krúti hlava. Ak sa poslancom SMER-u, sa zdá to v poriadku, to, čo ich nominanti vysúťažili a podpísali v roku 2009, tak mne sa to v poriadku nezdá, pretože troch lacnejších vyradili, toho najdrahšieho vybrali a na to sa nabaľujú ďalšie a ďalšie služby a platby za to a hlavne za vlády SMER-u sa tieto služby neúmerne zvyšujú. Aj preto sme v decembri odvolávali ministra Počiatka, pretože platiť za kontrolu palivovými kartami 108 mil. v 13 rokoch bez DPH je neúmerne veľa.
Preto pevne verím, že keď som sa obrátil aj na premiéra Roberta Fica, a pevne verím, že aj jemu túto odpoveď a výšky týchto platieb zaslali a že aj on sa bude zaujímať o to, čo sa deje na ministerstve dopravy. Neprejde ani týždeň, aby v niektorej organizácii pod ministerstvom dopravy nevyskočila kauza, ktorá súvisí s verejným obstarávaním, netransparentným verejným obstarávaním.
Len z posledných týždňov. Od 1. 1. sme mali si kupovať elektronické známky už elektronicky, teda známky, diaľničné známky elektronicky, všimli ste si, že sa elektronické známky nedajú kúpiť, NDS-ka zbabrala súťaž. Predtým to bola zbabraná súťaž, teda nie zbabraná, dvojnásobne predražená súťaž na posypovú soľ. Medzitým súťaž, účelová súťaž na palivové karty. Dneska sme sa tu dozvedeli, že rekonštrukciu železničnej trate Trenčianska Teplá - Zlatovce pán minister stiahol z preplácania fondov Európskej únie. Dámy a páni, viete, čo to znamená? Zo štátneho rozpočtu budeme musieť zaplatiť tých 240 mil. Poplatníci, daňoví poplatníci Slovenska to budú musieť zaplatiť, lebo Únia by nám nebola toto preplatila a ešte by sme dostali pokutu. Preto radšej stiahli z Operačného programu Doprava z prvého programového obdobia. Preto som povedal, že ma veľmi zaujala, a prekvapujúca odpoveď, takže neprejde ani jeden deň aby sa neobjavila nejaká kauza pod ministerstvom dopravy.
A včera, keď som sa dozvedel, že pán minister Počiatek bol u pána prezidenta, tak myslel som si, že tam ide podať demisiu. (Smiech v sále a reakcia z pléna.) Ja som si myslel, že pán minister Počiatek tam ide podať demisiu. Veď tých káuz a predražených verejných obstarávaní je toľko, že to bolo na demisiu! A on mu bol vysvetľovať obchvat, diaľničný obchvat Bratislavy, D4 a R7. Dámy a páni, bol mu vysvetľovať pripravovaný megakšeft pre súkromného investora? Veď to sa nedá vysvetliť. Za 4,5 mld. megakšeft pre súkromného investora?! Diaľničný obchvat Bratislavy potrebujeme aj diaľničnú, teda rýchlostnú cestu R7. Ale prečo má byť dvojnásobne, trojnásobne predražená? A pán prezident sa pána ministra Počiatka pýtal, ako je to so subdodávateľmi na verejných zákazkách, na diaľniciach, na železničných tratiach, kde malí živnostníci a podnikatelia nedostanú zaplatené. Pán minister, teda pán prezident Kiska sa pýtal pána Počiatka, ako to vláda rieši. Dámy a páni, ako to rieši vláda? No nijak, nijak to nerieši!
Dva roky spolu s kolegom Hudackým predkladáme návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Za tie dva roky štyrikrát sme to predkladali, za tie dva roky už to dávno si mohli osvojiť, mohli si to vylepšiť, teda keď to treba vylepšiť. My si myslíme, že to je dobrý návrh zákona. A mohli prísť v skrátenom konaní, tak ako teraz s II. pilierom. Už dávno to mohlo byť vyriešené.
A pán minister Počiatek, neviem, čo povedal prezidentovi, lebo o trištvrte roka, o desať mesiacov sú tu voľby, a to už nejako oni prečkajú, možno pred voľbami dajú nejaký sľub a myslia si, že to bude vyriešené. Pán minister Počiatek mal včera podať demisiu u pána prezidenta. Už dávno tam nemal byť. Po žltej karte za prvej vlády, keď bol na jachte J&T, už vtedy ho pán premiér Robert Fico mal odvolať. Ale on mu dal žltú kartu a znova ho zobral za ministra. Po týchto každotýždenných problémoch mal ho už dávno, urobiť poriadok s ním premiér Robert Fico. Pán Počiatek mal včera podať demisiu.
Ďakujem za pozornosť.