Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

14.5.2013 o 16:45 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 17.5.2013 13:28 - 13:29 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Ja vecne s touto navrhovanou zmenou zákona súhlasím a za klub SaS môžem povedať, že ju podporíme. Len jedna vec, keď som si študoval jeho históriu, mi nie je jasná. Čo sa zmenilo na ministerstve? Keď sme to tu mali ešte ako tlač 205, presne v rovnakom znení, tak tu máme trojstranový elaborát z ministerstva, ktorý nám vysvetľuje, prečo takýto návrh nedosiahne ciele, ktoré si stanovil v dôvodovej správe a ktoré si predkladatelia povedali, že treba dosiahnuť, a vyslovil s ním nesúhlas. A prečo potom pri identickom návrhu zákona máme ďalší už kratší dvojstranový elaborát, ktorý s ním súhlas vyslovuje? A čo je ešte zaujímavejšie, tak v legislatívno-technických pripomienkach ministerstvo dopĺňa veci, ktoré z toho pôvodného na základe jeho pripomienok vypadli, a ono potom navrhuje, aby tam boli doplnené naspäť.
Že či naozaj bola tak dobrá práca, pani kolegyňa, odvedená v komunikácií s ministerstvom a presvedčili ste ich, alebo úspech, alebo neúspech zákona pri posudzovaní jeho dopadov na spoločnosť Slovenskej republiky závisí od zoznamu predkladajúcich poslancov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.5.2013 12:41 - 12:43 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja nadviažem tam, kde Janko Mičovský skončil, a vám prečítam kúsok toho Dobšinského. „V najvätšej tichosti k tomu bosorákovi prikročili, jak prám na železnej ohromnitej posteli rozvalený ležal; – a ten istý rozpálený kutáč do jeho jednoho oka mu vrazili a ním ven a koniec koncov cez skrze hlavu prepálili a on mŕtvy dolu z postele sa skotil.“ Klasika slovenskej literatúry Dobšinského Prostonárodné rozprávky, na ktorých vyrastali generácie a generácie slovenských detí. A myslím, že z väčšiny z nich vyrástli slušní ľudia.
Nepodceňujme deti a neberme rodičom z rúk výchovu, vysvetľovanie! A aj tú koncovku, o ktorej si ty, Janko, rozprával, to víťazstvo dobra nad zlom, alebo smerovanie k dobru, to by malo byť v rukách tých rodičov. Štát ako akási múdra autorita sa má starať o to, aby sme mali priestor na svoje vlastné šťastie, ale nemá sa starať o to, akým spôsobom vyberáme alebo nevyberáme hračky pre svoje deti.
Nehrajme sa tu na to, že všetko musíme mať v zákone, pretože zodpovednosť za výchovu toho dieťaťa je v prvom rade v rukách toho rodiča.
A keď sa nejakému dieťaťu páči malý zombík alebo malá upírka, ktorá tiež môže byť vo vnútri svojho srdca dobrou postavou, tak nech to ten rodič vysvetlí. Nech sa s tým tú hru zahrá. A inému rodičovi sa možno nebude páčiť figúrka križiackeho vojaka, lebo historicky má na to iný názor. A tiež nech to tomu dieťaťu vysvetlí.
Toto nemá v zákone čo robiť. Môžeme mať obavu, že niečo niekomu ublíži, ale zodpovednosť za to nech nesú rodičia, poprípade učitelia, v žiadnom prípade nie normotvorca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2013 18:32 - 18:34 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
No, pán kolega, ty si bol taký veľmi zmierlivý, ale ono to treba asi naozaj povedať nahlas, že sú tu proste, je tu šliapané po pravidlách. Je tu šliapané po pravidlách a ja po pravde nemám žiadne kapacity na základe toho, že nemôžem pozrieť do, do pripomienkového konania, ktoré by v takejto veci malo prebehnúť na vláde, aj názory odborníkov, tak nám je tu v podstate šiahnuté na možnosť nejak kompetentne sa rozhodnúť o tej bychli obrovskej, ktorá tu je hodená ako poslanecký návrh. Ja mnohé veci, ktoré si hovoril v tom príspevku, zneli veľmi rozumne, zrejme sa aj týkajú toho, akým spôsobom bol návrh postavený a predložený. Veľmi sa divím, že keď už pán predkladateľ teda vytrhuje tŕň z päty pani ministerke, tak prečo tu ministerka neostala sedieť? Ona má možnosť kedykoľvek vstúpiť do rozpravy, môže kedykoľvek vystúpiť. Ak je to naozaj tak, že tu pán poslanec zachraňuje ministerstvo, tak ja neviem, možno keby som ja bol minister, tak by som tu ostal sedieť a išiel by som si obhájiť takýto materiál, ktorý predkladám najvyššej, najvyššiemu zákonodarnému zboru v krajine. Takto to vyzerá naozaj iba ako lajdáckosť, napochytre aj nejaká urobená zlátanina, ktorá nedáva možnosť poslancom Národnej rady, aby sa k nej naozaj kompetentne vyjadrili, a ukazuje nám, že tie pravidlá, ktoré by sme tu mali dodržiavať, majú nejaký zmysel, žeby sme si z nich jednoducho nemali robiť trhací kalendár, lebo to sa pri takto obrovskom poslaneckom návrhu práve teraz deje. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.5.2013 11:07 - 11:07 hod.

Martin Poliačik
Ja beriem vážne, že naozaj tam môžu byť legislatívne dôsledky, a preto ale navrhujem, aby sme neskončili iba prerokovaním iba v pléne, ale aby sa vrátil celý zákon do výborov. Je tam niekoľko tých pozmeňovákov, niektoré prešli, niektoré neprešli. Možno by bolo potrebné sa naozaj na odbornej úrovni sa porozprávať o nich aj vo výboroch, takže neviem, ako to urobiť, ale dávam návrh, aby nebolo druhé čítanie len v pléne, ale aby bolo aj vo výboroch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.5.2013 16:45 - 16:49 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, pán minister, kolegyne, kolegovia, vážení hostia, ja nadviažem tam, kde vlastne skončil kolega Viskupič. A možno, pán minister, keď už ste prišli s touto novelou, by ste to mohli vysvetliť, lebo dvakrát nám bolo povedané pri tej úprave otvorených licencií, že je potrebné zapustiť to do širšieho kontextu a že na ministerstve sa pracuje na komplexnejšej novele. Predpokladám, že toto je ona, materiál, ktorý sme my dvaja aj spolu s Jankou Žitňanskou a s Mirom Beblavým predkladali dvakrát v parlamente. Prvýkrát teda ste to neboli vy, bol to ešte predchádzajúci minister. A teraz sme to počuli, keď sme to predkladali znovu. Tak chcel som sa spýtať, čo vlastne z toho doplňujúceho materiálu, ktorý prišiel s touto novelou, vytvára ten kontext, do ktorého vlastne povolenie otvorených licencií a Creative Commons licencií je zapustené, a prečo vlastne v tomto návrhu je to zmysluplnejšie a nebolo možné to podporiť, už keď to bolo v parlamente naposledy, lebo ja rád by som veril tomu, že dobrý nápad nájde hlasy bez ohľadu na to, z koho rúk príde. A teda jediné, čo by som teda potreboval vysvetliť, prečo zapustenie do tejto novely je lepšie, ako zahlasovať za to, keď to bolo samostatne z pera opozičných poslancov.
Každopádne bez ohľadu na politické šarvátky som veľmi rád, že vec, o ktorej sme hovorili posledný rok a pol, viacerí v tomto parlamente konečne máme na stole, že slovenský autorský zákon sa priblíži dobe, že konečne si autorský zákon všimne, že vznikol internet, že budú môcť napríklad slovenskí programátori programovať plaginy a iné súčasti softvérov a tieto budú môcť byť kýmkoľvek používané aj na území Slovenskej republiky bez toho, aby bol porušovaný autorský zákon.
Som veľmi rád, že projekty, ktoré stáli na ministerstve školstva hlavne kvôli tomu, že nebolo možné kvôli autorskému zákonu, aby jeden učiteľ vyrábal materiály pre iného učiteľa a s každým takýmto učiteľom by muselo uzavrieť zmluvu, tak tieto projekty sa budú môcť rozbehnúť.
A pripájam sa k tomu, čo povedal kolega Viskupič. Podporím túto novelu autorského zákona, pretože som presvedčený o tom, že síce neskoro, ale predsa len robíme dobrú vec a približujme autorský zákon 21. storočiu. Toľko všetko odo mňa. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.3.2013 14:27 - 14:28 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ja len rovnako ako pri iných témach sa snažím uchopiť realitu, tak ako je, neprikrášľovať si ju, nerobiť v nej proste ideologické rezy. A snažím sa aj zákony, ktoré sem prichádzajú, vnímať z hľadiska ich užitočnosti a praktickosti. To je celé. Že sú ľudia, ktorí v parlamente pijú, sú, fakt by nemali to robiť, to je pravda. Tak to proste je. A že sa to dá zneužiť, tak ako som povedal vo svojom príspevku, ak sa to nezmení, je fakt, lebo naozaj môžeme takýto inštitút uplatniť na človeka, ktorý nebude môcť kvôli dôležitej veci, ku ktorej chce vystúpiť, vystúpiť. A často, dajme tomu, keď je príliš emotívny, tak sa to po ňom proste zvezie, vykážu ho, aby sa išiel dať testovať. To, si myslím, nie je dobrý precedens, ktorý by mal nastať.
A ešte raz zopakujem, ten návrh, s ktorým sa, mimochodom, aj zhodneme. Nech sa v rokovacom poriadku len napíše, že je zakázané požívať alkoholické nápoje, basta, a bude tak jasné, že ten človek proste pod vplyvom alkoholu alebo akejkoľvek inej omamnej látky nemá v rokovačke čo robiť.
Takže ja sa snažím pomenovať stav, povedať, že ten návrh, ktorý prišiel, nie je podľa mňa dobrý, a odporučiť možno alternatívne riešenie. Nemôžem sa vyjadrovať k tomu, či je to problém, ktorý máme alebo nemáme riešiť, lebo to je na posúdenie predkladateľovi, prečo s tým zákonom prišiel. Ale nemôžem súhlasiť ani s pánom Jarjabkom, že keď sem príde proste vec, ktorá pomenúva niektoré veci, ktoré v parlamente sú realitou, tak by sme k nej mali mlčať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.3.2013 14:10 - 14:19 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Rokovací poriadok v poslednej dobe pár mesiacov naozaj sa stáva predmetom nášho záujmu, pretože zvyklosti v parlamente niektoré sa posúvajú, niektoré sa menia, niektoré veci sa redefinujú. A toto je tiež zrejme téma, ku ktorej sa vďaka návrhu pána kolegu Škripeka musíme nejakým spôsobom postaviť.
Ja som presvedčený o tom, že v demokracii má parlament zastupovať ľud v celej jeho šírke a v celej jeho rôznosti. Ak je v populácii nejaké percento homosexuálov, stane sa, že nejaký homosexuál príde aj do parlamentu. Ak je v populácii nejaké percento, dajme tomu, národnostnej menšiny, tak sa nejaké percento z tejto menšiny tiež dostane do parlamentu. A rovnako sa do parlamentu dostane aj alkoholik, pretože alkoholikov v spoločnosti máme. A tým pádom ľudia presne takisto ako majú nedotknuteľné právo si zvoliť človeka charakterného, tak rovnako majú nedotknuteľné právo si zvoliť človeka, ktorý je buď závislý od moci alebo je chronický klamár, alebo je chronický zlodej, alebo je chronický alkoholik. Všetko toto sa na Slovensku už stalo. A zároveň volič má právo pozerať sa na svojho zvoleného poslanca a hodnotiť, či naozaj zastupuje jeho záujmy, hodnotiť, či naozaj reprezentuje to, čo v parlamente reprezentovať má. A má mu vystaviť účet v ďalších voľbách.
Ten návrh, Braňo, považujem za nedokonalý a v jednej veci nebezpečný.
Nedokonalosť tohto návrhu je v tom, že nezahŕňa predsedajúceho, naopak, dáva rozhodnutie o tom, či by táto osoba mala alebo nemala byť vykázaná, v podstate do jeho rúk. A na základe návrhu jedného poslaneckého klubu by mal o tom rozhodnúť. Ale predsedajúci aj predseda parlamentu sú stále iba prví medzi rovnými a toto pravidlo by sa malo týkať aj ich. Takže v prípade, že by už len technicky mala byť táto norma nejakým spôsobom dotiahnutá, tak určite musí nejakým spôsobom, možno pozmeňovákom rátať aj s tým, že takýto podnet by mal byť uplatniteľný aj na osobu predsedajúceho alebo predsedu parlamentu.
Druhým prejavom tej nedokonalosti je samotná vykonateľnosť. Predstavme si situáciu, že naozaj by došlo k tomu, že by sme niekoho nechali vykázať na základe toho, že jeden klub si myslí, že ten človek má vypité, a na základe toho by sme ho dali vykázať z miestnosti a on by sa podrobil tej dychovej skúške a zistilo by sa, že má, dajme tomu, 0,3 promile, t. j. jedno pivko pri obede alebo pohár vína, ktoré si ku obedu mnohí ľudia dajú. Takýto človek podľa všetkého u teba by spĺňal podmienku, že požil alkoholický nápoj. Ale všetci sa zhodneme na tom, že podľa všetkého pod parou nebol, že to jedno malé pivko alebo to jedno víno k obedu zrejme je akceptovateľná vec, zvlášť keď mnohé obedy sú pracovného charakteru. A napríklad s diplomatmi si nedať jeden pohárik, všetci dobre viete, je niekedy problém. Ja si ho teda nedám, lebo vždy šoférujem, čo použijem ako výhovorku. Niektorí takí silní nie sú. Ďalší problém teda je: Tento človek problém v rokovacej sále spôsobil alebo nie? Bolo to voči nemu použité účelne alebo nie? Bolo to voči nemu zneužité alebo nie? Myslím si, že v tomto prípade by bol zneužitý takýto paragraf a ten človek by na to doplatil. Na druhej strane, áno, stalo sa, že aj v tejto sále niektorí ľudia popili viacej, než mali. U niektorých sa to stáva možno častejšie, než by sa malo, u niektorých sa to stane raz a potom na to doplatia, lebo si to médiá všimnú. Ale napríklad pri chronických alkoholikoch treba povedať, že práveže on by začal vytŕčať, keby nepil, lebo kým pije, tak je v poriadku. Akonáhle by nepil, vtedy by s ním začal byť problém, lebo keď si pozriete chronického alkoholika, ktorý už naozaj tým trpí, tak on si dáva prvý štamprlík dvojručne, druhý jednou rukou a tretí už úplne v pohode, pretože tam je už závislosť a to telo proste nejakým spôsobom na to reaguje. A ak tu potom pozeráte na niekoho, že v pohode presedí celý deň a popritom môže popíjať, tak práveže u takého človeka by nastal problém, keby nepil. Ale to je už choroba, ktorú treba riešiť.
Posledná vec, prečo si myslím, že ten návrh je nebezpečný, je zneužiteľnosť. Mne osobne v tejto sále pán minister Čaplovič, pán minister Jahnátek, pán poslanec Galis a niekoľko ďalších ľudí povedalo, že ten chlapec musí byť pod vplyvom nejakej drogy, za posledný mesiac a pol. Predstavte si, že by sa naozaj stalo, že len kvôli tomu, že vám nie je príjemné, čo hovorím v nejakej situácii, by poslanecký klub strany SMER povedal, aby išiel na test. Pol dňa máte tak odo mňa pokoj. Ja by som bol čistý, ale na pol dňa by ste mi znemožnili vystúpiť v tejto sále. A to nepovažujem určite za postup, ktorý by mal zavedený do Národnej rady Slovenskej republiky. Ja otvorene prehlasujem, na akýkoľvek drogový test môžem ísť hneď teraz a kedykoľvek v budúcnosti, ale práve toto, čo by mohlo byť zneužité voči ktorémukoľvek členovi Národnej rady, považujem za nebezpečné, lebo kým by ten človek vyvedený z miestnosti absolvoval tú skúšku na alkohol, absolvoval tú skúšku na drogy, tak by bolo veľmi efektívne mu znemožnené, aby vystupoval na tomto mieste. A to nie je súčasťou demokracie.
Nie som určite za to, aby človek pod vplyvom alkoholu alebo akejkoľvek inej drogy sedel v Národnej rade, ale rovnako ako pri drogách jednoducho treba akceptovať, že niektorí ľudia ich užívajú a niektorí ľudia alkohol pijú. Áno, v prípade, že sa to vyskytne, treba na to upozorniť, áno, médiá to majú rozniesť po celej republike, pretože to je neakceptovateľné správanie, ale dávať to do zákona považujem v tejto forme za neprípustné a ak by sa mal meniť rokovací poriadok vo vzťahu k tomuto, tak stačí podľa mňa iba zakázať požívanie alkoholu aké také. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2013 17:48 - 17:50 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Jozef, toto bol určite najpoctivejšie do kontextu zapustený dvojčlánkový návrh zákona za posledné mesiace, možno roky,  aspoň čo som ja počul. Takže ďakujem, že aj pre nás, ktorí sa nevenujeme téme, si venoval dostatok času a priestoru, aby si na konci nám povedal, že do čoho, do akého kontextu je to zapustené.
V zásade s mnohými vecami súhlasím, aj keď som osobne presvedčený, že tie čísla, čo sa týka fosílnych palív na svete, určite nie sú správne. Ak by zobrali do úvahy obrovské zásoby bridlicového plynu, ktorý sa teraz len začína skúmať, tak tam máme stovky rokov. Ja nevravím, že ho musíme spáliť, ale že ho máme na tejto planéte a že je možné ho využiť, to so mnou zrejme budeš súhlasiť.
A ďalšia vec, o ktorej si nehovoril, a myslím si, že pri energetickej politike je dôležitá a aj pri nemeckom modeli je dôležitá, je decentralizácia. To znamená, podpora naozaj malých elektrární z obnoviteľných zdrojov, ktoré ale neslúžia tak ako u nás na rozkývavanie tej veľkej siete, že máme obrovské polia tých slnečných kolektorov a producentov energie, ktoré potom rozkývajú celú sieť, ale že máme konkrétneho užívateľa, ktorý má ten panel na streche, a všetku energiu, ktorú ten panel alebo tá vrtuľa vyprodukuje, tak sám spotrebúva. Ja si myslím, že budúcnosť je práve v tom, podporovať decentralizáciu, aby si naozaj malé jednotky vyrábali svoju vlastnú energiu, tým pádom sa znižujú straty, o ktorých si hovoril, ktoré vznikajú na tých veľkých vzdialenostiach. To znamená, nielen o samotnom zdroji energie, ale aj kto tú energiu vytvára a koľko. Aj o tom sa musíme baviť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2013 13:30 - 13:31 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Alojz, ja pevne verím tomu, že veci, o ktorých hovoríš, myslíš vážne a že kričíš preto, lebo si presvedčený o tom, že už neexistuje iná forma, ako na niektoré veci upozorniť. Ale treba si uvedomiť jednu vec. Slovenský rokovací poriadok je významne a výrazne liberálnejší ako mnohé iné rokovacie poriadky parlamentov, jednak v Európe, ale aj vo svete. Len v máloktorom parlamente existuje neobmedzený čas na vystúpenie, len v máloktorom parlamente nie je parlamentná stráž, ktorá má právo vyviesť poslanca z rokovacej sály. Ešte stále toto na Slovensku platí, a to preto, lebo sme doteraz pravidlá rešpektovali.
Môžeme sa pokúšať ich zmeniť, môžeme sa pokúšať proti nim namietať, ale obávam sa, že ak budeš pokračovať v tomto type vystúpení, tak jediným dôsledkom bude, že sa pravidlá pre voľné prejavenie sa poslanca v Národnej rade začnú sprísňovať. A verím, že toto je niečo, čo ani ty sám nechceš.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2013 13:34 - 13:35 hod.

Martin Poliačik Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem za podporu, Janko. Presne s tým súhlasím, že v momente, keď sa snaží štát naozaj z každého možného zdroja vytĺcť nejakú korunu, tak si myslím, že nechávať úplne bežné nakladanie s majetkom, bežné predaje nejakej služby alebo nejakého produktu bez zdanenia len pod rúškom nejakej kvázi neziskovej organizácie nie je správne. Ja viem, že sa to predefinuváva na niekoľko spôsobov. Poďme sa dohodnúť na tom najlepšom. Tých návrhov je tam niekoľko vedľa seba, ale som presvedčený o tom, že akonáhle niekto nevykonáva nejakú špeciálnu činnosť vo verejnom záujme, tak všetko, čo robí, by malo byť zdanené a zodvodnené rovnako ako pri všetkých ostatných činnostiach. Keď môžu bežní živnostníci, bežní obchodníci, bežní producenti platiť dane, nie malé, a odvody, tak nevidím dôvod, prečo niektoré skupiny by mali byť od tohto oslobodené.
Ďakujem.
Skryt prepis