Ďakujem veľmi pekne. Pamätám si, takto pred rokom sme v rozprave skonštatovali, že ten zákon má niekoľko nedostatkov. A vtedy aj zo strany kolegov zo SMER-u dochádzalo k takému tomu pokyvkávaniu hlavou, ale za rok sa nič nezmenilo. Takže poďme si tie nedostatky, prosím, zopakovať, keď už máme zákon otvorený.
Prvým nedostatkom je pozastavený, pozastavená časť zákona predbežným opatrením Ústavného súdu. To, že Ústavný súd...
Ďakujem veľmi pekne. Pamätám si, takto pred rokom sme v rozprave skonštatovali, že ten zákon má niekoľko nedostatkov. A vtedy aj zo strany kolegov zo SMER-u dochádzalo k takému tomu pokyvkávaniu hlavou, ale za rok sa nič nezmenilo. Takže poďme si tie nedostatky, prosím, zopakovať, keď už máme zákon otvorený.
Prvým nedostatkom je pozastavený, pozastavená časť zákona predbežným opatrením Ústavného súdu. To, že Ústavný súd pozastavil časť zákona, ktorá sa týka prokurátorov a sudcov, v ňom urobilo dieru, ktorá doteraz nie je zaplátaná, a tá spravodlivosť, o ktorú malo ísť, keď sa tento zákon menil naposledy, to znamená, že keď je kríza, tak sa solidárne všetci verejní funkcionári zrieknu nejakého balíku peňazí a ten sa potom prerozdelí v rámci štátneho rozpočtu, tak táto diera tam ostala. Vláda s ňou nerobí nič.
Druhá vec, ktorá vysvitla, ktorej dôsledkom je každoročné zmrazovanie platov, je, že s nástupom krízy sa ukázalo, že ten úplne základný kameň výpočtu platov verejných činiteľov, a to jest priemerný plat v národnom hospodárstve, nie je dobrý. A on nie je dobrý presne z toho dôvodu, že so zvyšujúcou sa nezamestnanosťou, paradoxne, priemerný plat v národnom hospodárstve rastie. Pretože tak, ako sa zvyšuje nezamestnanosť, tak prví strácajú prácu práve ľudia, ktorí sú najmenej platení, a tým pádom ostávajú v národnom hospodárstve ľudia s vyššími platmi a priemer ich platov sa zvýši. To znamená, že napriek tomu, že sa zvyšuje nezamestnanosť, zvyšuje sa priemerný plat a podľa neho sa potom zvyšujú platy poslancov. Už toto je niečo, čo by si vyžadovalo systémové riešenie v zákone. A opäť. Ja som naň vyzýval takto pred rokom. Doteraz sme sa zo strany SMER-u nedočkali ani len toho, na čo mi tiež tu pár kolegov zo SMER-u prikývlo pred rokom. To je, že sadnime si prierezovo zástupcovia všetkých politických strán a poďme nájsť nejaký iný výpočet. My sme mali snahu to urobiť za vlády Ivety Radičovej tým, že sa deficit štátneho rozpočtu vniesol do vzorca výpočtu verejných funkcionárov. Je to v zákone doteraz. Ale tým, že sa zmrazujú platy, v podstate sa to nevyužíva. To znamená, ak to nebolo vyhodnotené ako niečo, čo môže znamenať lineárne kopírovanie správania sa ekonomiky tak, aby boli podľa toho platení verejní funkcionári, tak musíme nájsť niečo iné. Napríklad vychádzať z mediánu, ktorý viacej, viacej zohľadňuje to, že koľko ľudí koľko peňazí zarába, by bolo spravodlivejšie a dalo by sa tým aj eliminovať ten vplyv vysokej nezamestnanosti na stúpanie priemeru platu v národnom hospodárstve.
Ďalšia vec. My nezmrazujeme platy na úrovni roku 2013. My zmrazujeme platy na úrovni roku 2009. Odvtedy nenarástli. A každým rokom sa tie nožnice medzi tým, čo hovorí zákon, že by verejný funkcionár mal dostať, a tým, čo reálne dostáva, otvárajú. A ja popravde si naozaj neviem predstaviť politickú garnitúru a vládu, ktorá by jedného pekného dňa povedala: Okej, tak dneska nezmrazíme a ideme podľa toho, čo hovorí zákon. To by spravilo nárast v tomto roku tuším nejakých 600 alebo 700 eur, čo je neprijateľné. To si povieme všetci medzi sebou určite. A to je tiež dôvod, prečo celá Národná rada zahlasuje za zmrazenie platov, ale opäť je to iba čiastkové populistické gesto, ktoré by malo byť nahradené nejakým systémovým riešením. A tým systémovým riešením by bolo napríklad to, že by sme si povedali, okej, vyzerá to tak, že z tej sumy, ktorú dostávame teraz, už sa tak skoro nedostaneme napriek tomu, že mnohí by si priali dostávať viacej, jednoducho ekonomika ani sociálna situácia nás nepustí.
Poďme ju teda napísať tú sumu do zákona, pán minister! A dajme tomu, povedzme plat poslanca je tých tisíc, okolo 1 500 eur plus všetko, čo k tomu náleží, tak ako to dostáva teraz. Dajme to tam pevnou sumou. A ak sa to má zvyšovať, tak nech sa to zvyšuje o infláciu každý rok. To by bolo riešenie systémové. Jednak by sme tým dokázali odblokovať to, čo je zablokované na Ústavnom súde, lebo zákon by prestal platiť v tej podobe, v akej je, a Ústavný súd, keď už by chcel, tak by sa k nemu musel vyjadriť znovu. A jednak by sme sa vyhli tomu trápnemu divadielku, ktoré tu máme takto, ešte v skrátenom konaní. A dokázali by sme sa zhodnúť na tom. Okej, prax od roku 2009 do roku 2013 nám ukázala, že na Slovensku by mal byť poslanec Národnej rady platený takto, a od neho by sa mali potom odvíjať všetky ostatné platy. Napíšme tú pevnú sumu do zákona, zvyšujme ju dajme tomu o infláciu a nebudeme sa musieť každý rok vyrovnávať s tým, že niekedy v novembri Nový čas a Pluska napíšu, platy ústavných činiteľov pôjdu o sedemsto eur, a celé Slovensko bude, jéj, vyhádžme ich z toho parlamentu von! Už to nebude musieť byť. A my nebudeme musieť byť každý rok za tých hrdinov, ktorí povedia, nie, my sa zriekame týchto peňazí. My povieme: Zhodli sme sa na tom, že toto sú peniaze, ktoré máme dostávať. To by bolo poctivé riešenie. Ja ho nebudem dávať ako pozmeňovák. Ja beriem, že za toto má zodpovednosť v prvom rade strana, ktorá vládne, a v prvom rade strana, ktorá má väčšinu v Národnej rade. Ale ak takýto návrh príde, tak ho rád podporím.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis