Vážené dámy a páni, strana SMER sa deklaruje ako sociálna demokracia, preto by som od vás poslancov strany SMER teda očakával, že budete sociálni a solidárni. Pred voľbami ste sľúbili ľuďom tejto krajiny istoty, nehovorili ste o práci, ale len o istotách, sľúbili ste im blahobyt, no a KDH malo posolstvo také iné. Mali sme ho o tom, že ľuďom treba dať prácu, že sa to začína prácou. Ľudia ale uverili vám.
Robert Fico je vždycky dva kroky...
Vážené dámy a páni, strana SMER sa deklaruje ako sociálna demokracia, preto by som od vás poslancov strany SMER teda očakával, že budete sociálni a solidárni. Pred voľbami ste sľúbili ľuďom tejto krajiny istoty, nehovorili ste o práci, ale len o istotách, sľúbili ste im blahobyt, no a KDH malo posolstvo také iné. Mali sme ho o tom, že ľuďom treba dať prácu, že sa to začína prácou. Ľudia ale uverili vám.
Robert Fico je vždycky dva kroky pred vami. Aj teraz pochopil, že to ste arogantne trikrát odmietli s tým, keď sme navrhovali, aby ste opätovne zaradili do programu tento zákon, že jednoducho vám to škodí a že to, že tu niektorí sedíte na dvoch-troch platených stoličkách, jednoducho vo volebnej kampani nemôžete obhájiť.
Robert Fico vie, že keď sľúbil voličom istoty, že ich podviedol. Ľudia si začínajú uvedomovať, že žiadne istoty mať nebudú. A som si istý, že to bol jeden alebo jeden možno z viacerých dôvodov, Robert Fico, ktorý je najsilnejší muž v tejto krajine, aj keď je premiér, prečo chcel utiecť do Grasalkovičovho paláca, prečo sa chce stať prezidentom. Jednoducho je to aj preto, aby o rok a pol nemusel skladať občanom tejto krajiny účet, ako hospodáril. Chvalabohu, ľudia tejto krajiny mu to nedovolili. A možnože ho nevolili aj mnohí tí, ktorí uverili, že prinesie blahobyt, jeho voliči že budú mať istoty.
Mali by ste byť solidárni a sociálni. Neviem, ako je to s tou vašou sociálnosťou a solidaritou, ale ja si spomínam, keď som došiel do parlamentu roku 2002, vtedy som mal Octaviu alebo možno ešte aj Feliciu a tam pri ubytovni som zaparkoval a prišiel taký jeden mediálny mág na Maserati červenom a prišiel tam aj jeden poslanec zo strany SMER a mal Feliciu alebo Fabiu a tento mediálny mág mu hovorí: „A to čo máš? To si vyhral na tombole?“ A myslím si, že práve toto charakterizuje, akí ste vy skutočne sociálni a solidárni.
Najväčším problémom na Slovensku je nezamestnanosť. Môžeme hovoriť, či je 380 000 nezamestnaných alebo 400 000 nezamestnaných, tá nezamestnanosť sa pohybuje stále okolo 14 %, či to už kamuflujete nejakou štatistikou alebo nekamuflujete, ľudia majú problémy nájsť si prácu. Iste aj za poslancami strany SMER, tak ako za mnou každý týždeň, každé dva týždne príde niekto s tým, že u nich v robote prepúšťajú, že je v beznádejnej situácii a prijme akúkoľvek prácu. Jeden poslanec strany SMER mi povedal: „No to ty máš ešte dobré, ty sa máš na čo vyhovoriť, ty si v opozícii, ale ja mám dvojstranový zoznam týchto ľudí, ktorí hľadajú prácu, a ja im tiež neviem pomôcť, ja sa nemám ako vyhovoriť.
Jednoducho, dámy a páni, poslanci zo strany SMER, iste sa vám to ťažko počúva, ale vy ste zodpovední za to, aký je tu stav podnikateľského prostredia, ste zodpovední za znenie Zákonníka práce, za istoty živnostníkov, za to, že ste teraz nemali žiadny problém zvýšiť daň, za to, že ste zaviedli daň zo straty. A to nehovorím o cenách elektrickej energie pre podnikateľov, ktorú stanovuje politicky závislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na čele s pánom Jozefom Holjenčíkom, ktorý jednoducho si myslí, že môže robiť reguláciu na politickú objednávku. Pamätám si ako mal s Robertom Ficom tlačovku pred polrokom, keď bol Robert Fico na Úrade vlády a tam slávnostne oznamoval ako tarifa za prevádzkovanie systému z nejakých 19 eur ide na 16 eur. Teraz ju zvýšil na 21, tam už Robert Fico na tej tlačovke nebol. Jednoducho tá regulácia je nastavená tak, že trápi našich podnikateľov a brzdí to aj v rozvoji a tvorbe pracovných miest.
My sme z hospodárskeho výboru teraz boli v automobilke Peugeot Citroen v Trnave. A títo mali teda naozaj hlavný problém s cenami elektrickej energie. A ukázali nám takú tabuľku, všetci poslanci ju dostali. A hovorili, aká je cena elektrickej energie v Trnave, ktorú oni musia platiť za jednu megawatthodinu. Je to 94,75 eura, pričom cena silovej energie je nejakých 35 eur. A táto cena v ich závodoch je vo Francúzsku v mestách Mulhouse 60,06 eura, Poissy 62,58 eura, Sochaux 58,25 eura, v Španielsku v meste Vigo 82 eur. Ten najväčší rozdiel je až plus 57 % teda v Trnave voči prevádzke, ktorá je vo Francúzsku.
Strašné je i to, že aj naše domácnosti platia za energie najviac v Únii. Náklady na... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, prepáčte, že vás prerušujem, ale pýtam sa: Neušlo vám trošku, že hovoríme o platových náležitostiach?
Přidal, Alojz, poslanec NR SR
Nie, práve veľmi to súvisí...
Paška, Pavol, predseda NR SR
Aha, ďakujem veľmi pekne. To je len tak na okraj.
Přidal, Alojz, poslanec NR SR
Som rád, že ste to pochopili a že ďakujete, pretože naozaj to veľmi súvisí. Ja chcem hovoriť o tom, ako sa ťažko žije ľuďom v tejto krajine a ako sú tu poslanci, ktorí majú tri-štyri platené stoličky, tak nech sú solidárni s ľuďmi tejto krajiny, ktorým neviete vy ináč pomôcť alebo ktorým nechcete ináč pomôcť. Slovenská republika je v rebríčku konkurencieschopnosti podľa Svetového ekonomického fóra na 78. mieste. Čo robíte vy s nezamestnanosťou, keď už nie ste solidárni? Jediné, čo viete robiť s nezamestnanosťou, je kupovať si zamestnanosť, ale ani nie nové pracovné miesta, ale len udržiavanie pracovných miest za peniaze daňových poplatníkov. Tak ste si kúpili zamestnanosť v U. S. Steel Corporation, kde bolo ohrozených po prípadnom odchode Američanov 6 000 ľudí. Vy ste im dali cez zákon a ešte ste im sľúbili zákon v dohode a dali ste im 225 mil. korún. Jedno pracovné miesto na udržanie na päť rokov vás stálo 1,1 mil. korún. Druhý príklad bol 4. septembra, nariadenie vlády č. 297. Tu ste zobrali peniaze Národnému jadrovému fondu a stanovili ste limit, t. j. platbu do Národného jadrového fondu, ktorý je v cene elektrickej energie tak, že maximálna hodnota, ktorú zaplatí subjekt, sú 2 mil. eur. Takto ste dohodili v Žiari nad Hronom Hlinikárni Slovalco 6 mil., 180 mil. slovenských korún. Ďalší príklad je Duslo Šaľa. Duslo Šaľa, kde týmto idete dávať peniaze, európske peniaze, tak, že o tom nemusí rozhodovať ani vláda. Poslanec Maroš Kondrót do zákona do investičných stimulov jednoducho vpašoval takéto ustanovenie, že o týchto peniazoch nemusí rozhodovať ani vláda.
Páni a dámy, keď sme tu jednali o tomto zákone pred polrokom, ja som nemal najmenšiu pochybnosť, že veci sa v tejto oblasti pohnú, pretože Robert Fico si uvedomuje, že vy to jednoducho neviete. A to sa nedá nijako zdôvodniť, že sú tu poslanci, ktorí majú štyrikrát, päťkrát väčší príjem ako premiér Slovenskej republiky. To jednoducho sa nedá nijako obhájiť. A som rád, že ste to aj pochopili, lebo naši občania to naozaj chápu. Je úplne jasné, že sa nedá vykonávať poslanecký mandát v súbehu s výkonom funkcie starostu alebo župana. Dokonca jednoducho ste mali župana v Európskom parlamente. A keby nebol, tak možno dnes nie je v Banskej Bystrici taký župan, aký je. Som rád ale, že tu dnes máme aj návrh „jeden mandát stačí“, lebo to je náš primárny cieľ. Vedel som ale, že tento zákon vy veľmi ťažko podporíte. Ale reagovali ste na tento zákon.
Tak ako navrhujeme tento zákon, tento zákon je naozaj veľmi prísny. Ak by prešiel v takejto dikcii, bol by na poslancov z hľadiska príjmu skoro tak prísny, ako je Ústava Slovenskej republiky z hľadiska príjmu a výkonu funkcií prísna na prezidenta Slovenskej republiky, ktorý v súlade s čl. 103 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky nesmie vykonávať inú platenú funkciu povolaní alebo podnikateľskú činnosť, nesmie byť členom orgánov právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť. Tento náš návrh je skoro tak prísny, avšak nie tak prísny, lebo ešte niektorí poslanci môžu podnikať, ale to chcem riešiť a navrhujem v zmene zákona o advokácii.
Ak by tento náš návrh prešiel v tom znení, ako je navrhnutý, bol by z hľadiska zárobkovej činnosti poslancov prísnejší, ako je prísna ústava na predsedu vlády, členov vlády, členov Ústavného súdu a sudcov, ktorým čl. 109 ods. 2 a čl. 137 ods. 2 a čl. 145 ústavy dovoľujú zárobkové vykonávanie vedeckej, pedagogickej, literárnej a umeleckej činnosti. Ja chcem teda sľúbiť, že keď tento zákon by prešiel do druhého čítania, čo teda ale nepredpokladám, že tí poslanci, ktorí majú v súčasnosti príjem zo zárobkovej vedeckej činnosti, pedagogickej, literárnej alebo umeleckej činnosti, jednoducho že keď tu príde návrh pozmeňujúci, ktorý to upraví, aby to mohli mať, tak takýto návrh my predkladatelia nemáme naozaj problém akceptovať. A naozaj si myslím, že pre spoločnosť je prínosom, že takí poslanci, ako je Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý, Rudo Chmel, ale aj zo strany SMER Mojmír Mamojka alebo Boris Susko, učia na univerzitách či vysokých školách. Bolo by to pre nich tvrdé. A ja si myslím, že teda keď učia na vysokých školách, aj keď tu tiež môže vzniknúť otázka, či je to aj na verejnej alebo súkromnej vysokej škole, či to nie je z verejných zdrojov, tu si myslím, že títo by mali byť odmenení. A nevadí mi ani, keď Dušan Jarjabek bude spievať v opere, lebo to spievanie mu naozaj ide.
Dovoľte mi teda, dámy a páni, aby som povedal ešte raz, že ku koncu júla malo zo všetkých 28 krajín EÚ vyššiu nezamestnanosť ako Slovensko iba 5 krajín, Portugalsko, Cyprus, Chorvátsko, Španielsko a Grécko, ale napriek tomu tu sú ľudia, ktorí nemajú problém so zamestnaním a ktorým ani jedno dobre platené miesto nie je dosť. Poslanci slovenského parlamentu poberajú za svoju náročnú prácu, áno, je to náročná práca, v priemere 24 000 eur ročne. Viacerí však z nich stíhajú vykonávať okrem práce poslanca aj iné zamestnanie, niektoré možno na inom konci republiky. A 37 z nich tomuto inému zamestnaniu venuje dokonca toľko času, že majú z neho väčší príjem ako z poslaneckej práce. No a politická príslušnosť týchto poslancov asi až takým veľkým prekvapením nie je. Z nich sú členmi dvadsiati deviati strany SMER – SD, traja strany MOST – HÍD, ale, hovorím, tam sú dvaja pedagógovia a to mi vôbec nevadí, čo sa týka Lucie Žitňanskej a Ruda Chmela. A po jednom takomto pracovníkovi majú NOVA, OĽaNO, SaS, SDKÚ a SIEŤ.
Ja teraz prečítam pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sú to poslanci a aký majú príjem títo poslanci. Nechcem nikoho uraziť ani nikomu nezávidím, ale nech to občania vedia. To je informácia verejne dostupná na stránke Národnej rady, kde na úvodnej stránke sú priznania verejných funkcionárov. A teda dovoľte mi, aby som týchto ľudí prečítal v abecednom poradí. V zozname sú uvedení všetci poslanci Národnej rady, ktorí v oznámení verejného funkcionára za rok 2013 uviedli vyššie iné príjmy ako príjmy za výkon v poslaneckej funkcii.
Výnimkou je Dušan Muňko, ktorý plat poslanca aj plat riaditeľa Sociálnej poisťovne vykazuje ako príjem z výkonu verejnej funkcie. Ale viem o Dušanovi Muňkovi, že jeden celý svoj poslanecký plat jednoducho venuje na nejaký onkologický výskum alebo nejakej onkologickej nemocnici. A za to si ho teda aj vážim.
Viem, že aj niektorí iní poslanci strany SMER, tí šikovnejší, ako zareagovali, Jaro Baška tiež, myslím, sa vzdal svojho platu, jednoducho tí, ktorí pochopili, že im to škodí.
No a teraz dovoľte v poradí prečítať teda ročné príjmy jednotlivých poslancov.
Ladislav Andreánsky (SMER) 23 532 eur z výkonu verejnej funkcie plus 94 129 eur príjmy iné. Je to súkromný lekár. Spolu je to koľko? 117 000 eur.
Robert Fico, ktorý sa stravuje pre túto krajinu, robí od rána do večera, zarobí 40 000.
Michal Bagačka (SMER) 23 994 z výkonu verejnej funkcie plus 34 377 eur, primátor mesta Hnúšťa.
Vlado Baláž 23 724 z výkonu verejnej funkcie plus 96 332, riaditeľ Fakultnej nemocnice Banská Bystrica.
Miroslav Beblavý (SIEŤ) 25 438 plus 54 210, UK v Bratislave.
Juraj Blanár (SMER) 24 576 plus 38 770 eur, predseda Žilinského samosprávneho kraja.
Dušan Bublavý 23 980 eur z výkonu verejnej funkcie plus 29 729 eur príjmy iné, starosta obce Častkovce.
Antonín Cicoň (SMER – SD) 23 532 plus 26 660, zástupca starostu obce Smolník.
Rasťo Čepák 23 613 plus 25 511, starosta obce Košecké Podhradie.
Jaroslav Demian 24 934 plus 38 209, primátor mesta Brezno,
Vladimír Faič 23 532 plus 24 960, predseda Zboru poradcov predsedu vlády Slovenskej republiky.
Peter Fitz 23 863 plus 36 056, starosta obce Šenkvice.
Pavol Frešo 23 926 plus 39 005, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Gábor Gál (MOST – HÍD) 25 883 plus 33 507, advokát.
Peter Gaži (SMER) 23 720 plus 28 436, Štátne lesy TANAP-u.
Lea Grečková 20 379 z výkonu verejnej funkcie plus 38 443, zástupkyňa primátora mesta Spišská Nová Ves.
Augustín Hambálek (SMER) 24 894 plus 34 684, podpredseda Trnavského samosprávneho kraja.
Igor Choma 25 752 plus 37 736, primátor mesta Žilina.
Jozef Ježík (SMER) 23 713 plus 30 814, riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok.
Daniel Lipšic (NOVA) 40 152 eur z výkonu verejnej funkcie, tu si myslím, že Daniel Lipšic sa pomýlil, že tam dal asi aj náležitosti alebo nejako spočítal to, čo mu vybehlo na výplatnej páske, pretože predpokladám, že mal 24 700, plus 51 100 príjmy iné, advokát.
Róbert Madej 26 076 eur z výkonu verejnej funkcie plus 126 008 eur, advokát. To je najlepšie zarábajúci poslanec Národnej rady.
Mojmír Mamojka 25 523 eur z výkonu verejnej funkcie plus 56 508, advokát, rektor Vysokej školy v Sládkovičove.
Viera Mazúrová (SMER) 23 821 plus 31 074, starostka obce Oravská Lesná.
Milan Mojš (SMER) 23 800 plus 59 793, riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Ružomberok.
Dušan Muňko. O tom som už hovoril.
Peter Náhlik 23 630 plus 48 180, mesto Trnava.
Peter Osuský 23 532 plus 38 238, zástupca starostky mestskej časti Staré Mesto.
Michal Panáček (SMER) 23 929 plus 31 249, starosta obce Dohňany.
Svetlana Pavlovičová 23 800 plus 24 700, vedúca odboru Úradu Prešovského samosprávneho kraja.
Ľubo Petrák 24 879 plus 54 982, starosta obce Hurbanova Ves.
Ján Podmanický, starosta obce Stará Bystrica, 25 000 plus 36 152.
Peter Pollák (OĽaNO) 23 532 plus 29 372, splnomocnenec vlády pre rómske komunity.
Richard Raši 25 715 plus 53 002, primátor mesta Košice.
Zsolt Simon 23 473 plus 31 064 príjmy iné.
Jozef Valocký 25 000 plus 59 910, riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra.
Jana Vaľová 23 700 plus 34 869, primátorka mesta Humenné.
Ivan Varga 23 000 plus 34 869, G. V. Pharma Biotika.
No a Lucia Žitňanská 23 000 plus 29 000, advokácia a Paneurópska vysoká škola.
Vážené dámy a páni, ešte raz by som chcel povedať, že s tým, že vykonávate pedagogickú, literárnu, vedeckú činnosť, nemám problém, aby ste to vykonávali aj naďalej a aby ste mali za to aj zaplatené, ale robiť župana a poslanca Národnej rady alebo starostu a poslanca Národnej rady alebo ja neviem prednostku úradu župného, tak to je podľa mňa nevysvetliteľné.
A chcem poďakovať Robertovi Ficovi, že pochopil, že jednoducho takto to už ďalej nejde. Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis