Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ctené dámy, vážení páni, pán minister, dovoľte mi pár slov a jeden pozmeňovací návrh k predkladanému zákonu o službách zamestnanosti. Nezamestnanosť je, pochopiteľne, témou dnešných dní, pretože je najvážnejším problémom Slovenska. Predovšetkým preto, lebo súčasná vláda jednej strany vytvorila pre mnohých ľudí istotu nezamestnanosti. Považujem za veľkú dávku bezradnosti časté prejavy vládnych predstaviteľov o tom, že veď aj v Európe je veľká nezamestnanosť, nič sa s tým nedá robiť. Opak je pravdou, dámy a páni. Keď sa pozrieme na štatistiky európskych krajín, nájdeme tam zaujímavé fakty, že na Slovensku za posledné mesiace, či už si to zoberieme od novembra do januára, alebo od októbra do januára, rastie nezamestnanosť omnoho rýchlejšie ako v iných krajinách. Dokonca Slovensko patrí za toto obdobie na tretiu priečku, čo sa týka rastu nezamestnanosti. Hneď po Cypre a Portugalsku nezamestnanosť rastie najrýchlejšie. Sme tretia najrýchlejšie rastúca krajina v počte nezamestnaných v Európskej únii. Stojí za úvahu fakt, že v Nemecku, ktoré je naším najväčším obchodným partnerom, nezamestnanosť klesá a je na najnižšej úrovni od zjednotenia Nemecka. Nezamestnanosť klesá v Maďarsku, Rumunsku, v pobaltských krajinách. Nie je to teda tak, že by sme sa mali s týmto faktom automaticky zmieriť a len sa bezradne pozerať na zástupy nezamestnaných. Práve naopak. Je potrebné robiť proti tomuto trendu opatrenia a podľa môjho hlbokého presvedčenia vláda ich nerobí. Robí práve opak, pretože rady nezamestnaných práve ona spôsobila tým, že zhoršila pracovné právo zmenou Zákonníka práce, dramaticky zvýšila priame dane, zrušila rovnú daň, neúmerne zvýšila odvody, poplatky. To sú všetky opatrenia, ktoré, ktoré sa podpísali pod rast nezamestnanosti. Podnikateľské prostredie, ktoré je najlepším indikátorom toho, či sa na Slovensku budú tvoriť pracovné miesta, alebo nie, je na historicky najnižšej úrovni počas doby merania od roku 2001. Takáto je situácia. A bohužiaľ, zákony, ktoré vláda predkladá, k tomuto trendu len ďalej dopomáhajú, k trendu rastu nezamestnanosti.
Je buď tomu tak preto, že napríklad v tomto zákone sa ruší dvanásť nástrojov aktívnych opatrení trhu práce, obmedzuje sa deväť nástrojov aktívnej politiky na trhu práce a ako vieme, sedem obligatórnych nástrojov sa mení na fakultatívne. Čiže tento zákon nielenže nezníži nezamestnanosť, podľa môjho názoru ho opäť, tento trend len prehĺbi. Ale naviac vytvára sa prostredie pre korupciu a klientelizmus, keďže z nástrojov, ktoré boli automatické, sa presúvajú tieto nástroje do rúk úradníkov a nominantov vlády jednej strany, ktorí takto budú rozhodovať, či niekto tento príspevok dostane, alebo nie.
Zaujali ma slová pána ministra na dnešnej tlačovej konferencii, ktorý sa relatívne uspokojil s tým, že za posledný mesiac nezamestnanosť rekordne nerástla, a hovoril o týchto číslach ako relatívne dobrých. Nuž, ja nepovažujem tieto čísla za dobré, už aj z uvedených dôvodov, aj z hľadiska toho, že keď si zoberieme vývoj za posledný rok, nezamestnanosť je na Slovensku o vyše 1 % vyššia. Napriek tomu je potrebné robiť opatrenia, je možné robiť celoplošné opatrenia, ktoré pomôžu zlepšiť podnikateľské prostredia, pomôžu vytvárať pracovné miesta. Sú to opatrenia nielen v daniach a odvodoch, ale aj opatrenia, ktoré sa týkajú tohto zákona o službách zamestnanosti. Pretože ľuďom, ktorým sa najviac uškodí, to sú práve absolventi, ľudia so zdravotným postihnutím aj dobrovoľníci, ktorí boli spomínaní, ale aj ľudia s nízkymi mzdami. Práve aby sme zamedzili tomuto trendu, chcem predložiť jeden pozmeňovací návrh, ktorý sa týka samospráv. V navrhovanom zákone je klauzula o tom, že na komunálnej úrovni sa môžu, môžu čerpať príspevky počas doby deviatich mesiacov. Podľa môjho názoru za tento čas ľudia si nezvyknú na pracovné návyky, nedostanú sa do pracovného procesu, väčšinou sa dostanú opäť na úrad práce. A tam opäť daňových poplatníkov zas len niečo stoja. Chcem preto presmerovať tieto príspevky, ktoré nezamestnaní dostávajú cez úrad práce, práve na komunálnu úroveň, aby cez príspevok na odvody mohli ďalej pracovať minimálne po dobu dvoch rokov s tým, že, samozrejme, mzdy by kryla samospráva. Samotní starostovia, primátori podporujú takýto návrh, pretože majú záujem na tom, aby ľudí takisto vtiahli do pracovného procesu.
Pozmeňovací návrh je teda nasledovného znenia:
V § 50j ods. 4 znie nasledovne:
"(4) Príspevok sa poskytuje podľa ods. 3 najviac počas prvých deviatich kalendárnych mesiacov a následne vo výške odvodov na sociálne a zdravotné poistenie vypočítanej z minimálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje najviac počas 15 nasledujúcich kalendárnych mesiacov bez možnosti jeho opakovaného poskytovania na zamestnávanie toho istého zamestnanca počas obdobia dvoch rokov bezprostredne nasledujúcich po skončení pracovného pomeru podľa odseku 1."
Odôvodnenie je nasledovné: Navrhovanou úpravou reagujeme na potrebu vytvárania pracovných miest na miestnej a regionálnej úrovni pri spoluúčasti štátu na vytváraní štátom podporovaných pracovných miest v obciach, samosprávnych krajoch a nimi zriadených a založených organizáciách. Na základe skúseností z praxe sa navrhuje predĺženie doby vyplácania príspevku na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti o 15 kalendárnych mesiacov vo výške odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Ak sa totiž zamestnanec vráti naspäť do evidencie uchádzačov o zamestnanie, štát platí za neho odvody. Toto opatrenie neprinesie teda žiadne zvýšenie nákladov štátu, na druhej strane pomôže zamestnávateľom udržať pracovné miesta a ľudí v pracovnom procese. Toľko odôvodnenie.
Dámy a páni, chcem vás požiadať o podporu tohto pozmeňovacieho návrhu, pretože verím, že aspoň čiastočne pomôže zmeniť ten nepriaznivý trend, a je našou povinnosťou hľadať také opatrenia, ktoré pomôžu vytvárať pracovné miesta.
Ďakujem pekne.