Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 21:33 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 6.12.2017 9:32 - 9:43 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Dobrý deň. Dámy a páni, po tom nočnom rokovaní som dúfal, že vedenie parlamentu si uvedomí, že poslanci nemôžu začať rokovať o tri-štyri hodiny alebo tak nejak, lebo potrebujeme sa ešte domov dostať a tak ďalej. Ale predsa tento, táto novelizácia je podľa mojej mienky veľmi závažná, a preto som zozbieral sily a prišiel som povedať pánovi ministrovi, že mu nezávidím, do akej situácie sa dostal. Vzhľadom na výborné hospodárske výsledky sa dalo čakať, že vláda dá do rozpočtu konečne viac peňazí za svojich poistencov. No ale percento je jedno z najnižších – 3,7 alebo 3,71, ak si to dobre pamätám. A čakal som aj od pána ministra, aj od ľudí zo zdravotníckeho výboru, že predovšetkým z tohoto urobia témy.
Naozaj neviem už, na čo má štát použiť dobré hospodárske výsledky. Teraz ráno hlásili médiá, že budeme mať 3,5-percentný hospodársky rast alebo máme v treťom štvrťroku, čo dáva veľmi dobrú prognózu záverečným výsledkom hospodárenia Slovenskej republiky. Na čo iné má štát použiť peniaze, než na to, že nám ostatným, ktorí financujeme v celom rozsahu, aký určuje zákon, zdravotné poistenie, že aj on pridá svojim poistencom, a k tejto komicky, nízkom, nízkeho percenta dosiahne aspoň 4 percentá. Aspoň 4 %, lebo určite by sa pocítila každá desatina percenta, ktorým by to išlo ešte vyššie.
Žiaľ, pán minister tým, že nemá za sebou politickú stranu, napríklad také SMK vybojuje poľahky aj jedno euro pre každého poslanca mesačne, SMK, MOST, ospravedlňujem sa. Človek sa denne stretá s tým SMK, potom si to mýlim. (Reakcia z pléna.) MOST je to, alebo aj HÍD vybojuje. Ale pán minister takú stranu za sebou nemá, je v tej vláde expertom, a preto zrejme nemohol zdvihnúť hlas alebo diktovať nejaké ultimáta, že odstúpi jeho strana z koalície, a doplatili na to práve financie zdravotníctva.
No a teraz čo s tými financiami? Samozrejme, situácia v zdravotníctve je vlastne napätá. Na jednej strane sa tunelujú alebo zadlžujú nemocnice, aby som nekrivdil každému riaditeľovi, ale zdá sa, aj tie veľké továrne na zdravie sa buď teda zadlžujú, alebo niekedy aj tunelujú. Preto je tá diera. Ja ako poslanec si už pamätám niekoľko tých oddlžovaní. Na pánovi ministrovi si vážim, že aspoň neťahá medové motúzy, že: prisahám vám, že je to poslednýkrát a už teraz nastavím systém. Čo môže nastaviť ten minister systém, keď systém je rozkradnutý, keď možno ani ten riaditeľ nevie nastaviť systém? Lebo okolo neho sú zas ďalší ľudia a všade miznú peniaze až po tú vrátničku. Kdesi sa strácajú v systéme peniaze. Do nášho systému idú peniaze ako do priemernej stredoeurópskej krajiny, porovnateľnej s vyspelými zdravotníckymi systémami, a predsa od pacientov sa očakáva, že si donesú toaletný papier. V nemocnici bežne nájdete chýbajúce súčasti až po toaletné, na záchode dosku. Zdravotníci nemajú dosť sestier, nemajú uspokojivé technické vybavenie a hlavne teda tie povestné financie na svoje ordinačné hodiny.
Poisťovne, ktoré sú, zdá sa, aspoň ja sa považujem, samozrejme, iba za laika a spotrebiteľa, ale povinného ako poslanec sa zaujímať, tak sa zdá, že víťazom skoro každého boja sú napokon poisťovne, pritom poisťovne ani tentoraz neprídu skrátka. Poisťovne nechceli vašim lekárom, pán minister, pripustiť, aby mali viac zákrokov, aby mali viac pacientov, aby si zapísali viac výkonov. To ony vám manažujú výkon v zdravotníctve. Majú ho nastavený tak, ako sa samy rozhodnú. Obávam sa, že toto gesto, ktoré navrhujete, je práve výrazom kapitulácie.
A teraz kapitulácie čoho? No ja nie som odporca toho, aby zdravotníctvo malo aj privátne časti. Od začiatku predsa máme stomatológiu, to sa osamostatnilo od verejných zdrojov hneď po novembri a postupne prišlo k tomu nešťastnému outsourcingu strojov a zariadení za ministra Zajaca. Ja ho považujem za nešťastný, pretože rozdávali sa, rozdávala sa technika, ktorá bola amortizovaná z hľadiska papierov, ale ktorá samozrejme mala hodnotu. Dneska v tých krabiciach, ktoré sa volajú nemocnice, fungujú súkromné firmy, ktoré posielajú poisťovniam svoje faktúry. Namiesto výplatných listín, ktoré by boli v celkom iných, radovo iných číslach, dnes je každý z týchto odborných lekárov alebo mnohí z týchto odborných lekárov sú predovšetkým eseročkami a súkromnými podnikateľmi.
Predsa ale verejné zdravotníctvo si stále uchovávalo prinajmenej zdanie, že ústavný záväzok, že každý občan má nárok na zdravotnú starostlivosť, sa plní. V tejto chvíli vy navrhujete, aby sa privatizovali aj osoby lekárov, a to v tom zmysle, že nejaké hodiny budú lekármi platenými zo, z nášho zdravotného poistenia, čiže budú súčasťou nášho kvázi bezplatného zdravotného systému, v ktorom platí napríklad solidárnosť, a potom uplynú tie hodiny, nastanú tie hodiny, ktoré im poisťovňa nechcela zazmluvniť, hoci by mohli pracovať a mohli by vyhovieť poistencom tej poisťovne. Tým poistencom, tým občanom, o ktorých ona tvrdí, že sa veľmi chce starať, preto ich nalákala do svojho kmeňa a preto ich vedie ako svojich občanov, o ktorých sa stará. Ale táto macošská inštitúcia proste bola ochotná zazmluvňovať len do istej výšky. A vy prichádzate, opravte ma v každom momente, pán minister, kde sa mýlim, je to možné, lebo opakujem, ja som skôr ten občan, ktorý je odkázaný k tomu lekárovi čas od času chodiť, vodiť tam svojich príbuzných a podobne.
Takže mne sa zdá, že vy idete vytvoriť hybridného lekára, bytosť dvojdomú, ktorá bude sčasti dostávať platby v rámci všeobecnej povinnosti občanov zdravotného poistenia, bude teda lekárom v tom systéme solidárnom, a v druhých hodinách sa nám tento lekár zmení a stane sa lekárom cudzincov. Cudzincov, podivných exulantov, ktorými budeme my všetci, ktorí budeme chcieť prísť k nemu v týchto hodinách na lekársku opateru. Pretože tak isto ako cudzinec, aj my si budeme platiť výkony, akoby sme neboli poistení. Ale má to jeden limit, len ja sa bojím o ten limit, že či má zmysel a do kedy bude limitom, dokedy sa drží. Ten limit mal byť najprv 50 eur na túto súkromnú starostlivosť alebo súkromne hradenú starostlivosť, a teraz hovoríte o 30 eurách. Bol som u lekára osobitne sa ho spýtať, ako to asi vyzerá, taký, lebo doteraz som sa nikdy nepýtal, čo stojí ten odber krvi alebo nejaký iný zákrok. Taký odber krvi by the way stojí vraj okolo 20 eur, tá chémia. Čiže z tých 30 eur, ak vám odoberú čo i len krv a možno sa pozrú do hrdla, tak asi už veľa nezostane. Preložené do slovenčiny, je to zákrok teda pomerne, ktorý má pomerne ostrý limit. Ja som presvedčený, že v niektorých regiónoch bude prichádzať k tomu, že ľudia budú hľadať cesty ako, keď je už u lekára, si tam zariadiť zákrok, ktorý potrebuje, nie do 30 eur. On napokon ani ten občan samozrejme nevie, čo presne stojí a čo bude vlastne potrebovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2017 1:53 - 1:55 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Už človeka berie do smiechu, naozaj.
Pán Číž, teraz vážne, my hovoríme jednoducho, že post ministra vnútra je v každej vláde a v každom štáte tak závažný post, že sa naňho vzťahuje prezumpcia viny. Ak je dôvodné podozrenie, že má minister nevhodné vzťahy, že má nevhodného obchody, že má možno konflikt záujmov, či je tam priama, alebo nepriama korupcia, ak takéto dôvodné podozrenia sú vznášané vyše roka, každá rozumná strana aj rozumný minister by si uznal, že je to chvíľa priznať si farbu a ísť od toho preč.
Druhé. Pán Číž, vy hovoríte, ako vás, ako sa vám bridí diskreditačný štýl diskusie v parlamente. Však dneska ste nič iné z vašej strany nepredvádzali. Ešte aj v reakcii na vás sa pán poslanec Jarjabek a pán poslanec Blaha zastrája. Vyhráža sa, že nabudúce uvidíme. No tak ja mám plnú chuť si dať to nabudúce. (Reakcia z pléna.) Poďme na to! Vy chcete takto zmierlivo uzavrieť toto napodobňovanie Matoviča. Slabé to bolo napodobňovanie, páni, Matoviča ste nenahradili ani nezastrašili, ani neznechutili. (Ruch v sále.) A že sa celé mesiace vaša politika točí, namiesto, aby ste sa starali o štát a o svoju zodpovednosť, len v strachu pred Matovičom, tak to vás zosmiešňuje, naozaj. (Reakcie z pléna. Potlesk jedného poslanca.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2017 0:50 - 0:51 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Vidím, že už je taký čas, keď trochu slabne už tá mozgová činnosť.
Pán Tomáš, vy nesekundujete, vy napodobňujete Matoviča a to je veľká škoda. Lebo na toho Matoviča schopnosti nemáte, zostaňte radšej tým, čím ste.
A pánovi Bugárovi na adresu pána Dostála. No, tak pán Bugár ako správny šéf proste ťahá horúce gaštany aj za svoju partiu a osobitne tým vydareným gaťafalšom s tým jedným eurom. Tým nás všetkých mimoriadne pobavil a vojde to do análov gaťafalšov. Takže to je bod pre pána Bélu Bugára.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2017 0:35 - 0:46 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Tiež si pochvaľujem, že tu vznikla taká kreatívna nálada vzhľadom na vystúpenie premiéra a ministra aj poslancov strany SMER. Neviem, prečo bojkotujú túto veselú mikulášsku náladu poslanci strany MOST - HÍD aj poslanci strany SNS a je mi to ľúto, naozaj.
Čo sa to tu vlastne zmenilo? Teda urgujem aj to, že minister nikde, to ma mrzí. Ale od pánov poslancov zo strany SMER, dámy sa do toho veľmi nezapojili, na koho všetkého, na Rajtára, na Matoviča, Kiska, Sulík, Nicholsonová, Galko, Suchánek, aj Dostál trochu, aj na mňa. Všetci to chápeme. Všetci to chápeme, nechcete riešiť Kaliňáka, riešite jeho kritikov. To nie je naozaj nový objav.
Navyše SMER má vnútorné problémy, čoho dôkazom bolo nedávne hlasovanie, o ktorom tiež ste sa pokúsili vaše hlasovanie preniesť na opozíciu. Ako keby opozícia mala zabezpečovať vám skrátené konania.
Teda bolo to významné hlasovanie, najmä, myslím, v dlhoročnom príbehu strany SMER, lebo ja si teda fakt nepamätám takú vzburu v poslaneckom klube, aby väčšina poslaneckého klubu odmietla vôľu úradujúceho premiéra a predsedu SMER-u. To bola teda naozaj významná vec. Také niečo sa v SMER-e ešte nestalo. Pán premiér ale teda poslancov stmelil až vyhrážkou predčasných volieb. To tiež ešte si nepamätám. Všeličo už predsedovia strán robili, ale aby vyhrážali vlastným pádom na to, aby stmelili poslanecký klub, si ani nepamätám, že by siahli.
Dnes ich zase vyhecoval v sále a vyzval osobne aj pred nami, aby teda útočili veľmi osobne a aby si podali každého kritika pána Kaliňáka. Ja som tiež nemal v pláne vystúpiť. Osobne túto schôdzu nepovažujem za veľký objav, aj teda reprízy už väčšinou nebývajú veľmi vzrušujúce, ale práve touto výzvou ma pán premiér presvedčil, že on si praje teda také zastrašovanie poslancov, a vlastne ponúkol, zrejme teda vidím, že hlavne, hlavne svojmu klubu akúsi psychoterapiu a tú tu už sledujeme, ja neviem, desať hodín.
Režisér tejto akcie, treba povedať, že pán Fico si naozaj stále udržiava suverénne postavenie a hry aj divadlá, ktoré sa tu hrajú, väčšinou suverénne ovláda. Tak to bude aj s divadlom na zvyšovanie a nezvyšovanie platov, kedy vám, ktorí ste ich chceli zvýšiť, teda ponúkol jedno euro na mesiac. Vidíme tu teda parlament, v ktorom sa koalícia, naozaj mne sa zdá, že hádam aj prvý raz pustila rečniť. Dneska tu rečnili aj ľudia, ktorých som si vôbec nevšimol, že tu sú. Teda je to moja chyba, ja sa im ospravedlňujem, a bolo to veľmi zaujímavé pozerať, počúvať. A ja som pôvodne chcel naozaj zostať iba sedieť a vypočuť si toto mimoriadne predstavenie.
Obnovil sa tým, ja verím, touto terapiou, rozhádaný klub, prekryli ste možno, myslíte, vlastný problém s tými platmi, však nakoniec naozaj tie platy sú taľafatka. Sú tu vážnejšie veci, čaká nás aj rozpočet, čakajú nás vážne zákony, čiže to na prekrývanie je toho, je toho veľa.
Pre mňa, pobavilo ma aj to, že skoro každý z pánov poslancov, alebo teda minimálne nejaká časť, po prvýkrát som to videl, skúšala napodobniť Igora Matoviča. Tak vidíte, že nie je to také ľahké. Nie je to také ľahké. Dokonca mám dojem, že každý jeden, dámy a páni, alebo aspoň z pánov, išlo o to, skúsiť si, že ako to je na Matoviča, ale jeho rétoriku ste nedostihli. Ako ho poznám, ani ste ho nezastrašili, iba ak pobavili a možno aj podnietili. Tak to uvidíme.
Každý by sa mal držať svojho kopyta a k tomu patrí aj zásada, že poslanci vládnej koalície nerobia rozumne, ak sami zahusťujú atmosféru v parlamente. Je váš záujem, aby práca išla. Je váš záujem, aby v parlamente nelietali urážky a nebrzdili chod parlamentu zbytočné politické konflikty, hádzanie hnoja a podobne.
Mrzí ma na celej tej inscenácii, ktorú chápem, teda ešte raz opakujem, ako istú stmeľovačku, ako taký teambuilding pre klub SMER-u, ktorý sa jediný jej zúčastnil. Trochu ma mrzí, že prišlo aj na urážky opozičných poslankýň, aj pani podpredsedníčky parlamentu, a tiež ma prekvapilo, že poslanci SMER-u nosia v sebe toľko zášti na prezidenta Kisku, že poslanci strany Kotleba im ticho závidia alebo rozmýšľajú, ako to teraz dostihnúť.
Tak ako to bude pri nezamrazených jednoeurových platoch, aj toto špiniace divadlo premiéra Fica sa rozohralo prekvapivo a celkom opačne než pri doterajších mimoriadnych schôdzach. Ja tomu rozumiem tak, že doteraz si ešte mohol Robert Fico dovoliť nechať tú svoju karavánu ísť, odišiel domov, keď tu bola odvolávačka, nehal poslancov driemať, nenútil ich, alebo nevyzýval ich, aby sa predvádzali, a mal tú sebaistotu, že aj keď nejakí opoziční psi štekajú, karavána pôjde ďalej. Obávam sa, že dnes ukázal, že už tú sebaistotu stráca.
Nemohol odísť, nemohol si byť istý, že karavána ide ďalej. A tie vnútorné napätia alebo tá zmena je celkom pochopiteľná. Premiér Robert Fico vidí, ako SMER-u klesajú percentá, videl a pocítil aj dôsledky debaklu SMER-u v boji o županov. To bol totiž prvý moment, kedy na karavánu tejto koalície dýchol blízky koniec. Z tej, nejde o tých županov, viac či menej ja to nechcem zveličovať, ale z tej nečakanej zmeny, lebo nepoznám politológa alebo sociológa, ktorý by bol odhadol výsledok týchto volieb dobre, ani teda z radov opozície, ani koalície, je zrejmé, že tu nadchádza taká zásadná zmena chovania voličov, ktorú SMER nepredpokladá a ktorá predeľuje určité etapy vývoja spoločnosti.
A ja si myslím, vážení poslanci a poslankyne SMER-u, aj ostatní kolegovia, že tá doba pred župnými voľbami sa už nevráti. Ilúzia, že SMER alebo kandidáti SMER-u vždy vyhrávajú v určitých regiónoch, dokonca aj v určitých regiónoch, ako je dajme tomu Žilina, tak aj táto je preč.
Zmenu v chovaní, aj to si dovolím, teda toto pozorovanie, sa vám zveriť s ním, tu zaznamenal aj Robert Kaliňák, ktorý sa dnes opakovane vracal ku rečníckemu pultu, a prvýkrát sme videli v praxi, ako sa dobre dá využiť ten rokovací poriadok, ktorý sme nazvali náhubkový, ale ktorý je aj, ako vidíme, poriadne protekčný, pretože kým prišiel na radu prvý poslanec, ktorý hovoril za poslanecké kluby, tak bol večer, bolo po večeri, aj na to, myslím, upozornil.
Okej. Ten čas, dobre, že som spomenul si na rokovací poriadok, že tu nemôžem hovoriť 20 minút. Ja napokon vidím pána ministra vnútra radšej v dobrej kondícii, v akej sa dnes predviedol, než ustrašeného. Ale napriek tomu táto jeho nová forma sebaobrany formou zúrivých útokov ma nejak extra neteší. Áno, voliči sú otrávení z tej prehry SMER-u a vy by ste všetci chceli ukázať, že pán Maďarič sa mýli, že tu nehrozí žiadna únava materiálu. Ale, dámy a páni, ani cesta siahnuť k lopate a zakydať si hnojom a skúšať napodobňovať rétora, ako je Matovič, nie je podľa mojej mienke dobrá cesta.
Doteraz ste sa mohli tváriť, že ste obrancami parlamentnej kultúry, ale dnes tie osobné invektívy ad hominem, tie urážky dám, to vám veľmi nesvedčalo.
Ako jeden z takých služobne starších, čo túto slovenskú cestu už ja nejaký čas sledujem, by som mohol aj ja hovoriť o mnohých osobách v radoch vládnej koalície, čím boli a za čo by sa možno mohli aj hanbiť, a predsa to nerobievam.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2017 21:33 - 21:34 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Na pána Tomáša, váš klub a nie náš je vládny, čiže ak tu bol nejaký návrh, prosím vás, na skrátené konanie, o ktoré vás prosil váš premiér, nie náš, a vy ste ho zmrvili, no tak to nezakryjete takýmto rečnením. Vám sa premiér vyhrážal spojením hlasovania a o dôvere vlády, nie nám, z Afriky. A napokon vás prišiel dať do laty a vy ste urobili tlačovku, že už ste jednotní, nie my.
My sme hlasovali proti skrátenému konaniu, pretože ako opozícia upozorňujeme, že dávno ste vedeli, že aj tento rok budete zadlžovať Slovensko, a preto nepominú dôvody na zamrazenie platov. Vy ste to vedeli ako prví, napriek tomu ste žiaden zákon nepripravili. Chceli ste aj týmto drobným škandálikom, čo sa teda vydarilo mimoriadne, odviesť pozornosť od rôznych tých nepríjemných zákonov, ktorým rok čo rok plátate diery v rozpočte, a napokon aj od toho, že znovu sa bude Slovensko zadlžovať, hoci ste sľubovali, že už nebude. Znovu sa zadlžuje, znovu sa ide aj do platenia za zdravotníctvo a všetky tieto nepríjemné správy... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Budaj, reagujeme na predrečníka, hej?

Budaj, Ján, poslanec NR SR
Zakrývate, zakrývate, no, teraz najnovšie týmto špinením kritikov, no ale k tomu sa ešte vyjadrím v rozprave.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2017 12:44 - 12:46 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Plán na sebaobmedzenie poslancov, ktorý sa nazýva zamrazenie platov ústavných činiteľov, bol kedysi gestom solidarity poslancov s ťažkosťami, ktoré Slovensko prežívalo počas krízy. Ja myslím, že to bolo dobré gesto. Bola to napokon jedna z mála sebaobmedzujúcich činov, ktorých bol tento parlament schopný. Každý rok ho potom potvrdzoval. Ale dnes sa význam tohoto gesta zmenil. Dávno je po kríze. Dávno tu mohol byť vyrovnaný rozpočet. Medzi nami, ešte aj teraz by sa mohla hodiť spiatočka a na budúci rok by slovenská ekonomika bez problémov dosiahla vyrovnaný rozpočet. Zmrazenie platov, ktoré klub, v ktorom pôsobím, klub Obyčajných ľudí a nezávislých osobností podporuje, je dnes nielen pokračovaním v sebaobmedzení z čias krízy, ale je súčasne gestom protestu proti tomu, že vláda zadlžuje Slovensko, zadlžuje budúcnosť napriek tomu, že tu celé mesiace, roky opozícia upozorňuje, kde sa plytvá, odhaľuje korupčné kauzy, odhaľuje systémové zlyhania. Napokon, keď je nedostatok peňazí, tak sa peniaze hľadajú priamo vo vreckách občanov, tak ako to hľadá táto novela zákona, o ktorej rokujeme. Preto vnímam, vnímam sebaobmedzujúce gesto, ktoré vysvetľoval rečník, za významný zdvihnutý prst, ktorým ukazujeme verejnosti, že v okamihoch, kedy sa zbytočne robí sekera, kedy sa zbytočne zadlžuje štát a súčasne sa plytvá a kradne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.11.2017 11:31 - 11:32 hod.

Ján Budaj
Ďakujem pekne. Nestihol som pred uzavretím toho hlasovania ohlásiť, že v prípade pozmeňujúceho návrhu kolegyni poslankyne Zemanovej som omylom hlasoval za zdržanie, chcel som vyjadriť podporu. Síce by to nepomohlo, ale patrí sa. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.11.2017 18:43 - 18:51 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Dobrý podvečer. Pani predsedajúca, pán minister, pani, pani, panie kolegyne a páni kolegovia, novelizácia zákona, ktorú máme pred sebou, sa odôvodňuje novým elektronickým, lepším elektronickým systémom, ale oveľa závažnejšie sú v ňom podľa mojej mienky týkajúce sa obchodovania s emisiami a zmeny týkajúce sa využívania financií, ktoré štát získa z obchodovania s voľnými emisnými kvótami. Tie sa predpokladajú pomerne vo veľkom rozsahu.
Čo sa mení? No predovšetkým treba povedať, že ten lepší elektronický systém by sa pravdepodobne dal zaviesť aj bez novelizácie zákona. Mení sa správca emisií, to sa bez novelizácie urobiť nedá, ale najmä umožňujú sa v zákone priame predaje.
Čiže ja by som prosil pána ministra, ako to teda bude fungovať. Mám tomu rozumieť tak, že už nikdy žiaden Interblue, už sa nikdy nebude musieť predstierať tender cez nejaké nástenky, pretože vlastne budete môcť predávať na priamo? V zákone v § 18, kde sa dopĺňa, navrhuje doplniť ods.13 a 14, má znieť: „Ročne pridelené emisné kvóty spravuje ministerstvo, ktoré s nimi môže obchodovať formou priameho predaja, sprostredkovane alebo na dražbe.“
Prečo nie iba na dražbe? Dražba, resp. burza, komoditná burza je štandardným nástrojom na obchodovanie s podobnými, s podobnými komoditami a zatiaľ máme nádej, že zväčša sa osvedčila ako protikorupčný nástroj, kedy to obchodovanie prebehne relatívne férovo, čím je odôvodnená myšlienka priameho predaja, čo priamo signalizuje, ako dopadnú, ako dopadnú emisie. Aj v ods. 14 sa potom priznáva, že s výnosmi sa ráta získanými z priameho predaja.
Druhá časť sa týka Environfondu. Zároveň s novelizáciou formy predaja, lebo to je tá podstatná novelizácia, novelizujete aj spôsob využívania. Chválim, že v ods. a) a c) umožňujete Slovenskej republike, aby lepšie podporovala dotáciu zahraničných fondov na ochranu lesa, ktoré sú európske fondy, čiže úver môžme z nich aj my čerpať, a týkajú sa Európy, prírody okolo nás, do ktorej, do týchto fondov Slovenská republika zatiaľ prispieva nedostatočne, čo je aj predmetom kritiky. Dobrá situácia s emisiami nám umožňuje stať sa trochu viac Európanmi a táto novelizácia zákona to umožňuje zase vám ako ministrovi a vášmu ministerstvu.
No ale čo si mám myslieť o ods. ad)? Zacitujem, podporu manažmentu lesov, čiže peniaze sa majú používať na: „podporu manažmentu lesov zaradených do pásiem ohrozenia pod vplyvom imisií podľa osobitného predpisu a na podporu projektov zameraných na úsporu a záchyt emisií skleníkových plynov v oblasti poľnohospodárstva a lesníctva“.
Pán minister, tento záchyt je možný najrozličnejšími spôsobmi. Z odbornej literatúry sa dozvieme, že emisie sa dajú zachytávať aj vo vode alebo napríklad v banských dielach, najrôznejší spôsob záchytu emisií. Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo a lesníctvo, keď to má byť špecifikované v tejto oblasti, že čo nad, čo tým myslíte, čo tým autor myslel, nie je vôbec vysvetlené v dôvodovej správe. Poviem, záchyt emisií v oblasti poľnohospodárstva a lesníctva je doteraz nepoužívaný pojem. Má ísť o nejaké špecifické plodiny? Nejaký druh stromov, uprednostňovanie nejakého druhu stromov? Alebo zlikvidujete, dáte zlikvidovať chovy hovädzieho dobytka, ktorých plyny sú známym zdrojom oxidu?
Pán minister, práve takéto tajomné pojmy používal kedysi zákon o emisiách, keď bol uvádzaný po prvý raz. Dokonca bol tu uvádzaný v skrátenom konaní, to bolo, myslím, v nejakom roku 2008, ak si to dobre pamätám. Dôsledkom bol nástenkový tender v prospech schránky Interblue, čoho dôsledkom dodnes prebieha trestné konanie voči zodpovedným.
Práve tak na biznis bol podľa mojej mienky nachystaný, čo pod krytím ekológie umožnil tunelovanie financií z vreciek občanov v prospech fotovoltaiky. Potom sa ten zákon s hanbou rušil. Pre, jednoducho ekológia je neodolateľne príťažlivá na zakrytie nejakého lobistického biznisu. Prosím vás, aby ste s tým rátali. A keď nám sem predkladáte zákon, aby ste strážili, aby sa vám pod krytím tej slávnej ekológie znovu neprešmykli biznismeni. Podľa môjho názoru to isté sa stalo vašim predchodcom, keď tu presadili zákon o štiepke. Keď vstúpil do platnosti, už boli nachystaní ľudia s elektrárňami, čo podnes zvýšili ničenie slovenských lesov nad únosnú mieru.
Moja otázka po týchto prejavoch ekologickej citlivosti politikov a politických strán, ktoré vládnu aj dnes, je, znie tá otázka, aký je teda budúci biznis trčí z prijatia týchto nových možností využívania Envirofondu podľa písmenu, písmena ae). Po týchto skúsenostiach si nič iné nemôžem myslieť a ako poslanec som aj povinný strážiť záujem občanov a nepripustiť, aby boli tak tunelovaní, napr. na cenách elektriny, ako sú teraz kvôli zákonu o štiepke, ktorý vy osobne ste sľúbili, keď som ho prvýkrát chcel novelizovať, resp. zrušiť, že prídete s vlastným návrhom, ale doposiaľ ste neprišli. Predložil som ho teda aj druhýkrát, znovu vládna koalícia umožnila pokračovanie tohoto vyberania peňazí z vrecák občanov, lebo doslova každý jeden musí platiť na biznismenov, ktorí podľa tohoto zákona drancujú naše lesy a ešte to majú exkluzívnymi dotáciami podplatené, že sú platení za to, aby ničili lesy nad mieru, ktorá by bola únosná, a platia im to občania podľa zákona, ktoré prijala táto snemovňa.
Ten postup je, ja verím, aj pre vás proste neprijateľný. Aj v tejto chvíli znovu na vás apelujem, aby ste predložili ten zákon, ktorý ste tu sľubovali, keď ste reagovali na môj, na môj návrh na zrušenie tohoto tunelovania cez štiepku.
A na záver, abych sa vrátil k predmetu, o ktorom rokujeme, znovu vás vyzývam, aby ste neumožnili a zabránili, lebo to je vaša povinnosť ako verejného činiteľa, aby znovu pod pláštikom ekológie neprišlo k podvodom, ako bol, ako bol nástenkový podvod, alebo dokonca k takej zmene zákona, že tieto podvody na tunelovanie peňazí štátu už ani vôbec nebudú potrebné. To teda by bol smutný koniec poučenia z kauzy nástenkového tendra. Kradnime bez nástenkového tendra, lebo tendre už nebudú treba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2017 18:03 - 18:05 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Pán Muňko aj pán Tomáš, mne ťažko môžte vyčítať, že ja by som šetril kritikou na korupčníkov v radoch pravice. Ja som v roku 2002 odišiel z politiky preto, že som nevstúpil na kandidátku, neprijal som ponuku spolupracovať so stranami pravice, ktoré som podozrieval oprávnene z korupcie. Preto som bol mimo politiky, resp. kritizoval som korupciu z mimoparlamentnej pozície viac ako desať rokov.
Pokiaľ ide o Gabčíkovo, vy ste v 2015 zobrali dielo, ktoré je zakomaltované, a toto mala byť téma, o ktorej pán minister mal hovoriť. Vy ste ho prevzali. Robíte si z toho PR a slovenskí občania zaplatia všetky dôsledky toho, že ho zahraničné firmy využívali a neťažili, neťažili zo dna komalt, čiže tie usadeniny, ktoré zostali pre nás. Doteraz pár mesiacov bola vypustená zdrž. Choďte sa tam pozrieť. Dva metre nánosov. V zmluve o prevzatí Gabčíkova sa zaviazali, boli zaviazaní, že budú neustále ťažiť. No len to by ich stálo peniaze. Trpelo sa a trpela to Vodohospodárska výstavba, trpelo to ministerstvo hospodárstva, že sa neťažilo nič. Viete, jak to vyzerá? Jak keď niekto by prevzal jadrovú elektráreň a bude ju prevádzkovať až do okamihu, keď ju treba likvidovať. A potom ju rád odovzdá. Jasné, nech likvidujú občania. A tak zostali na nás aj náklady, ktoré súvisia teraz s dlhoročným užívaním Gabčíkova a vodnej elektrárne. Toto je téma, o ktorej sa malo hovoriť. Kšefty Bžána sú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2017 17:47 - 17:56 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Dámy a páni, prispejem do diskusie, tak ako každý si myslím, že, ako každý si aj ja myslím, že nejakým vlastným prínosom. Chcel by som najmä koalíciu upozorniť, že to, že opozícia zdvihla prst, a verím, že verejnosť to vníma v tejto kauze, ktorá zdanlivo je vyriešená, preto aj minister hovorí, že stiahol úradníkov, a zdá sa, ako vidím, niektorým koaličným poslancom, že už úplne výbor nestiahol aj odmenu.
O čom teda vlastne hovoríme? No to, čo my hovoríme, je predovšetkým systém. Pán Bžán nie je výnimka, pán Bžán nie je nejaký jav, ktorý sa zjavil včera. Je špička ľadovca, systému, systému strán, ktoré si niekedy ironicky hovoria štandardné, a to naozaj ma vtedy, vždycky sa priam zľaknem, lebo tieto strany by chceli, aby takáto prax, že dávame našim, že sa meria dvojakým metrom, že pán Bžán, naozaj, kam sa pohne, tam on má objednávky z verejného sektoru. Spomeňme si mesto Michalovce, kde, kde, kde sa prezentuje, kde sa prezentuje zmluvami so starostom, už spomínané parkovisko, kde zase radí proti verejnému sektoru. Ale znovu je to, ale znovu je to politicky ovplyvnené.
Po množstve podnikateľov rôznych druhov, ktoré sa prilepovali na verejnú sféru, tu teda máme advokátov, ktorí už ťažia naozaj veľkou lyžicou, lebo tie sumy, o ktorých hovoríme, tak to sú naozaj obrovské sumy.
Čiže toto je hlavná téma, dámy a páni z koalície, my sa obávame, že pán Bžán jednak že tu nie je odvčera, že to robí už dlhšie, ale hlavne, že je to pars pro toto, že je to človek jeden z mnohých. A už roky. A práve Obyčajní ľudia, a preto opäť odmietam také útoky, ktoré predviedol pán minister, práve toto hnutie alebo táto malá, naozaj malá a bezradná partia ľudí upozorňuje na moloch korupcie a podľa mňa by to malo byť odporcom korupcie iba sympatické, lebo systém korupcie stojí na tých tzv. štandardných politických stranách, prinajmenej na niektorých z nich, ktorí si vytvorili stranícke šíky práve zo záujemcov o nejakú výhodu, o nejaký zisk. Komunisti tomu kedysi hovorili nomenklatúra, teraz sa tomu povie stranícki nominanti. Sú to tzv. naši ľudia. Títo ľudia, pokiaľ budú Slovensko riadiť alebo právne služby za Slovenskú republiku zabezpečovať len takto v predpojatom vyberaní ľudia na systéme bývalej komunistickej nomenklatúry alebo na súčasnom systéme našich ľudí, dovtedy by tu mala byť opozícia, ktorá proti tomu bude protestovať. Vedúca úloha strany, tej bývalej strany, zdanlivo pominula, ale stále je tu dosť adeptov na to, že keď vládneme, tak budeme mať tú vedúcu úlohu zase my. Zdvihneme zo zeme tú starú, tie staré zaužívané metódy nomenklatúry, všade dáme svojich ľudí a cez týchto svojich ľudí budeme tunelovať štát.
Naozaj tá kauza pána Bžána je tunelovanie štátu, o tom hádam nikto nepochybuje. Len pár upozornení, že podľa všetkého odmena 17,4 mil. eur, teda tá, čo zostala, je podľa prieskumov OECD, ktorí robili prieskum pri medzinárodných investičných arbitrážach, ešte stále, stále približne päťkrát väčšia, než je priemer v tomto prieskume. Ten priemer je od 4 do 8 mil. a všetci, ktorí sa tu pokúšajú hrať s číslami, chcem upozorniť, že kauza Yukos, čo bola najväčšia investičná arbitráž na svete, stála menej, než by bol stál Slovenskú republiku pán Bžán. Tam, samozrejme, tie čísla, to nie sú nejaké hausnumerá a nestúpajú zas tak úplne aritmeticky, ako tu niektorí argumentujú, jednoducho aj pri architektúre, keď architekt stavia za 10 mld. komplex, tak nedostane to percento, ako keď stavia rodinný dom.
Toto jednoducho má pravidlá a táto kauza, ja som veril, že tu bude diskusia najmä o tom, ako nastaviť tie pravidlá. Minister, ktorý za to zodpovedá, od ktorého som čakal, že sem práve vnesie vecnú atmosféru, pretože naňho osobne vlastne neboli žiadne, žiadne útoky, my tu hovoríme o systéme, ktorý Bžánov produkuje, tak tento minister namiesto tejto vecnej argumentácie a nejakého modelu, ktorý by pre budúcnosť odstránil takéto riziká, tak iba urážal predkladateľku a jej stranu.
Hovorilo sa tu veľa aj o Gabčíkove, v prípade Gabčíkova, teda v tomto prípade pán Bžán tam nemal investičnú arbitráž, ale iba obyčajnú obchodnú arbitráž. Mal dostať tomu primeranú sumu, čo by som si trúfol povedať, že keďže doteraz dostal už takmer 4 mil. eur, tak tá suma mala pri tomto aj skončiť.
Hlavnou témou ale, ktorú by som chcel, ktorú, ktorú, myslím, že by sa mala niesť naša diskusia, je, pokiaľ tu nemáme na stole od vlády za prvé prieskum, kde všade, povedzme v tejto chvíli, sa rodí alebo práve beží podobný proces, aký chcel obrať, obrať štát o tieto peniaze za medzinárodnú arbitráž, a pokiaľ nemáme od vlády garancie a vecnú, vecné pravidlá, ktoré by nás uistili ako opozíciu a mali by na tom nástojiť aj poslanci koalície, že podobné modely advokátskej kriminality vlastne nebudú pokračovať alebo nebežia v tejto chvíli, tak dovtedy nám zostáva, a prosím, aby ste to pochopili, dovtedy nám nezostáva nič iné, než hovoriť o systéme, ktorý, keď prenikne nejaká kauza, keď sa vynorí tá špička ľadovca, tak my máme šancu o nej hovoriť, verejnosť si ju všimne, novinári, ak naozaj zareaguje aj verejnosť, tak v tej chvíli sa koalícia stiahne.
Ale my sa obávame, že keďže ste nenastavili pravidlá, že sa tá situácia bude opakovať opäť a opäť, zatiaľ sa nemení nič ani na tom systéme partokracie. Vy, naopak, rozmýšľate o nejakom zákone, ktorý by napríklad vykrútil krk stranám, ktoré sú antikorupčné a antipartokratické. Celé to delenie, že my sme štandardní, naozaj obracia dolu hlavou slovo štandardnosť. Lebo štandardné akcie, ak ste štandardní, naozaj pán minister zareagoval relatívne štandardne, odvolal úradníkov, keď vypukla aféra. Už menej štandardné je, že by sa mal zmieriť s troj- až päťnásobne vyššou odmenou pre ich človeka. Ja verím, že to pri tom nezostane a že naozaj sa pán minister Žiga zasadí za to, aby sa nevyplácala odmena vyše 17 mil. eur. A neštandardné je to, že sa z tejto situácie nevyvádza systém, ktorý by bránil pre budúcnosť opakovaniu podobných tunelov, akým tunelom je kauza Bžán.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis