Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.6.2019 o 18:12 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2019 18:12 - 18:14 hod.

Béla Bugár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, ja dokonca verím, že vy ste presvedčený, že treba tu urobiť niektoré kroky, len ste nehovorili aké.
Hovoríte, že fakticky obmedzujeme možnosť príchodu nových politických strán, povedali ste, že slobodná politická súťaž asi bude obmedzená, lebo že ako budú nové strany pokrývať napr. výdavky potrebné na kampaň. No, prepáčte, čo si myslíte, že ako napr. novozaložená strana MOST – HÍD pokryla výdavky? Ja som založil rodinný dom, lebo som veril tomu, že sa dostaneme. Každý z nás, nie nejaký oligarcha, niekto, každý z nás, zakladateľ prispel aj vlastnými peniažkami. Takto sme pokryli, lebo sme nedostali fakticky pôžičku, nemali sme na čo, to bola nová politická strana, lebo sme verili tomu, že tu budeme. Žiadneho oligarchu za nami nenájdete.
A takisto hovoríte, že bolo by potrebné možnože sa venovať tomu, kto ako financuje politické strany, obchádzajú pravidlá. V poriadku. Ale čo si myslíte, prečo napr. obmedzujeme tú možnosť, že niekto môže len tak dať dar 100-tisíc, 200-tisíc alebo aj viac? Však ten, ktorý takéto veľké peniaze dá, asi za to niečo chce. Prečo je to obmedzenie? To znamená, že za štyri roky fakticky len do výšky 3,5 mil. môžte mať dohromady všetko? Asi preto.
A mohol by som pokračovať. Prečo sme asi znížili napr. členské na 10-tisíc? Lebo, bohužiaľ, sú aj takí, ktorí dajú aj 100-tisíc. A mohol by som pokračovať ďalej.
To znamená, že ak viete niečo iné, lepšie vymyslieť, nech sa páči. máte možnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2019 15:06 - 15:08 hod.

Béla Bugár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja to tu počúvam už druhýkrát, pán poslanec, od vás, že ľudské práva, slobodu šírenia slova. No prepáčte, ale ak hovoríte, že nemá nikto iný možnosť sa vyjadriť aktívne, citujem vás, aktívne pôsobiť počas volebnej kampane okrem politických strán, no kto asi má tú zodpovednosť? Však ľudia chodia normálne, predpokladám, tí, ktorí majú záujem, aj k nám chodili, dokonca aj z opačného tábora na mítingy a tam sa mohli bez problémov vyjadriť, niekedy aj veľmi hrubo. S tým nemáme problém, to je, to je ich názor. Ale prepáčte, aby nejaká tretia strana alebo nejaká politická strana, keď chcete, cez desať tretích strán zoženie ďalších milión eur a robí kampaň, to nie je súťaž o, dá sa povedať, názorová, ale to je súťaž peňazí. A to odmietam. A v tomto návrhu práve nezobrali sme ani, ani jedno euro. Tak ako bolo, môžte použiť tri milióny, samozrejme, budú pokuty za to, keď niekto to poruší, a to je absolútne v poriadku, len nebudú symbolické, ale budú oveľa väčšie.
A nehovoriac o tom, že si myslím, že ak my hovoríme a povieme, že členské príspevky do tých peňazí, čo môže, môžte získať za jeden, za jedno volebné obdobie ako sponzorské do výšky 3,5 milióna, sa nezapočítavajú napríklad aj členské, ale tie členské príspevky nemôžu byť vyššie na jednu osobu, ako je 10-tisíc eur, tak mi povedzte, kde my porušujeme napríklad slobodu šírenia slova?
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.6.2019 10:52 - 10:55 hod.

Béla Bugár
Otváram všeobecnú rozpravu a pýtam sa, či sa hlási niekto ústne do rozpravy, nakoľko som nedostal žiadnu písomnú prihlášku. Traja. Končím možnosť sa prihlásiť do rozpravy. Pán poslanec Mazurek ako prvý, potom pán poslanec Beluský a pán poslanec Kollár.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2019 16:32 - 16:34 hod.

Béla Bugár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ja chcem dodať k tomu, čo pán poslanec Dostál hovoril, že my sme začali o tomto návrhu rokovať so samosprávami a, samozrejme, so zástupcami žúp ešte v roku 2017. Bolo to odmietnuté aj na základe rôznych čísiel, ale bolo to odmietnuté, lebo však prečo by sme cúvli, keď už v roku 2016 sme mali lepšie čísla. A bolo by lepšie, lebo fakt ja vám musím povedať, že musím súhlasiť s tým, že financovanie samospráv treba zmeniť a s daňovou mixou jednoznačne súhlasím, treba to ale nastaviť a ja si myslím, že na to už momentálne čas nemáme, to znamená, treba rokovať s tými dotknutými. Aj s jednou, aj s druhou stranou. Jednoznačne budem súhlasiť.
S tým ale nemôžem, čo ste povedali, že účet neplatí štát, ale samosprávy. Účet platí štát, napríklad 50 mil. eur na vytvorenie nových pracovných miest. Z toho kto bude mať príjem, keď nie samosprávy? Alebo napríklad príplatky za nočné služby alebo za služby povedzme cez sviatky. Kto má z toho príjem, ak nie samosprávy? A mohol by som takto pokračovať, takže áno, štát, samozrejme, zaplatil, keď chcete, už dopredu niečo, ale to je povinnosťou štátu, samozrejme.
A straší s niektorými vecami, že napríklad povinná, povinné škôlky od piatich rokov, však aj my o tom rozmýšľame, že to sa nedá tak, že dáme tam určitú povinnosť a nedáme peniaze. Toto asi bude stáť okolo 30 mil. eur. Však o tom sme sa bavili, že toľko musia dostať napríklad aj tí, ktorí budú zabezpečovať túto, poviem, to tak, túto povinnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.6.2019 16:18 - 16:19 hod.

Béla Bugár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja keď počúvam tieto, prepáčte za výraz, kuvičie hlasy a nie na vás teraz mierim, ale hlavne na niektorých predstaviteľov či ZMOS-u, alebo, alebo aj krajov, tak treba povedať, že najviac kričia tí, ktorí idú politicky sa angažovať.
Napríklad, viete, takej Nitre nevadí, že oni zrušili bez problémov hazard, to je mínus 500-tisíc ročne, lebo robia pre občanov. Zoberte si, že za tri roky dostali skoro 760 o 760 mil. viac aj ZMOS, aj teda, aj kraje, 70, 30 %, tak sa to rozdeľuje, tento rok je to 235 mil. a budúci rok to vyzerá tak, že 233 mil. To znamená, že aj keď toto prejde, aj tak dostanú o 90 mil. viac. O 90 mil. viac!
A keď týmto pánom, ktorí si navýšili napríklad teraz po tom, čo sme prijali zákon, svoje platy na 5 400 eur alebo 4 500, 4 300 a tak ďalej, no, prepáčte, ak toto vadí, že tí, ktorí zarábajú málo, že tým pridáme pár centov, prepáčte, ja na to už nemám fakt iné slovo, len to, že oni nevidia les, lebo sa pozerajú na jeden jediný strom. Ten strom sa volá ja a nikto iný.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.6.2019 11:02 - 11:02 hod.

Béla Bugár
Pán poslanec Jarjabek.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.5.2019 11:06 - 11:07 hod.

Béla Bugár
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, prosím, aby sme sa ukľudnili, pristúpime k jednotlivým hlasovaniam. Predtým ešte dovoľte mi privítať na balkóne návštevníkov z Jednoty dôchodcov zo Svidníka. Buďte vítaní! (Potlesk.)
Takže najprv prosím teraz pána poslanca Balódiho, aby uviedol hlasovanie v prvom čítaní. (Ruch v sále.) Páni poslanci! (Reakcia z pléna.)
Pani poslankyňa Krištúfková, procedurálny návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.5.2019 13:09 - 13:10 hod.

Béla Bugár
Pán poslanec Marosz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.5.2019 13:07 - 13:08 hod.

Béla Bugár
Pán poslanec Matovič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2019 12:15 - 12:17 hod.

Béla Bugár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj za faktické poznámky.
Najprv budem reagovať na pána Marosza. Viete, mýlite sa, mýlite sa práve preto, lebo nikto nikomu nemôže v kostole zakázať spievať takú alebo onakú hymnu. Maďarská hymna dokonca je v zborníku, môžte to spievať normálne ako, ako chcete. A nikto nemôže zakázať napríklad mne, vám, hocikomu, napríklad ani na futbalovom štadióne spievať, lebo to nemôže. Človeka, občana nemôže trestať. Takže len na vysvetlenie, aby ste si myslel, že keď ma pichnete, tak ma nepichnete. Lebo ja budem tvrdiť, že ja len otváram ústa. Nech sa páči a teraz to dokážte, že nie.
Áno, robíme to, čo hovoríte. Čo si myslíte, že prečo napríklad sa tlačí na ipeľské mosty? Lebo to spája slovensko-maďarské, dá sa povedať, pohraničné územie, čo je v prospech všetkých ľudí, ktorí tam žijú. Preto už ide ďalší ipeľský most.
Pán poslanec Heger, nikto, verte mi, nikto z vládnych strán neblokuje pána ministra. Zdedil rezort, ktorý zdedil tak, ako je. A v priebehu, viete, keď idete tam ako prvý, na začiatku začnete, poviem to tak, čistiť a dáte všade svojich ľudí. No ale potom, keď už nastúpite do rozbehnutého vlaku, samozrejme, môžte to urobiť, ale budete oveľa dlhšie pripravovať veci, lebo niektorí, ktorí rozrábali, rozrobili niečo, tých odstránite medzičasom.
Pani poslankyňa Zemanová, prepáčte, musím to takto povedať, vy si fakt mýlite pojmy s dojmami. Ja som nehovoril o občanoch, ja som hovoril o konkrétnych štyroch, kvôli ktorým sme tu museli prijať návrh zákona. Tí štyria nesúhlasili napríklad so stanovenou oficiálnou odbornou komisiou stanovenou cenou, ale chceli 10-násobok ako ostatní. To bol ten problém, tí štyria... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis