Ďakujem, pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, návrh zákona o poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorý teraz spolu s kolegami navrhujeme novelizovať, prešiel legislatívnym procesom minulý rok. Ministerstvo pôdohospodárstva ako jeho predkladateľ v rámci medzirezortného pripomienkového konania vtedy odmietlo návrh vo forme hromadnej pripomienky verejnosti, ktorý smeroval k tomu, aby boli na internete Pôdohospodárskou platobnou agentúrou zverejňované všetky informácie z informačného systému týkajúceho sa rozdeľovania a čerpania dotácií na podporu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorých zverejneniu nebránia osobitné právne predpisy, pretože zákon o slobodnom prístupe k informáciám je založený na zásade, čo nie je tajné je verejné, ale vymedzuje okruhy informácií, ktoré nemôžeme zverejniť. Ide okrem, okrem štátnych tajomstiev, alebo teda utajovaných informácií, o ochranu osobných údajov najmä alebo ochranu, ochranu obchodného tajomstva napríklad.
My sme žiadali, aby informačný systém, ktorý agentúra z verejných zdrojov obstarala a prevádzkuje, mal svoju verejne prístupnú časť, v ktorej by boli verejnosti k dispozícii všetky informácie o procese prideľovania agrodotácií, ktorých zverejňovaniu nebráni zákon. Podobne fungujú rôzne i informačné systémy, ktoré majú svoju verejnú a neverejnú časť, pričom v tej neverejnej časti sú práve napríklad osobné údaje, ktoré nemožno zverejniť. V rámci rozporového konania k našej hromadnej pripomienke zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva vtedy reagovali negatívne a vyjadrili sa, že je to z technického hľadiska nemožné a že zabezpečenie takýchto funkcionalít by znamenalo výrazný zásah do rozhraní informačných systémov, čo pri tých všetkých prostriedkoch, ktoré boli v minulosti vynaložené na informatizáciu verejnej správy, neznie ako veľmi dôveryhodná výhovorka. Nakoniec došlo v rámci druhého čítania v parlamente k prijatiu kompromisného znenia, podľa ktorých Pôdohospodárska platobná agentúra zverejňuje údaje evidované v informačnom systéme elektronicky, spôsobom umožňujúcim hromadný prístup, avšak nie v plnej miere, ale v rozsahu dostupnej funkcionality informačného systému. Ide o podobnú formuláciu, ako sme ešte v rámci rozporového konania dosiahli vo vzťahu k iným dotačným schémam v rámci, v rámci eurofondov, pôdohospodárstvo vtedy zostalo mimo. V druhom čítaní aj na základe ochoty ministerstva sa tam podarilo, podarilo dostať aj túto formuláciu, ktorá pri dobre vôli by umožnila zverejňovať oveľa viac informácií, než, než bolo zverejňovaných dovtedy, avšak predpokladá toto dobrú vôľu. Pretože táto nejasná formulácia o dostupnej funkcionalite informačného systému de facto umožňuje Pôdohospodárskej platobnej agentúre vyhnúť sa zverejňovaniu toho typu informácií, ktorých sa sama rozhodne, že zverejňovať nebude. Čiže je to úplne na jej subjektívnom posúdení.
Ministerstvo pri rozporovom konaní, ktoré sme absolvovali, zároveň tvrdilo, že problematika zverejňovania prijímateľov je upravená v čl. 111 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1306/2013 zo 17. decembra 2013 o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorý rozsah zverejňovaní v nich údajov ustanovuje podľa názoru zástupcov ministerstva taxatívne. Ministerstvo pôdohospodárstva tak opakovane tvrdí, že nemôže zverejňovať viac informácií, lebo mu v tom bránia predpisy Európskej únie. Podobne ako v prípade tvrdenia o tom, že by si to vyžadovalo významné zásahy do, do informačných systémov a technických rozhraní, ani táto argumentácia nie je dostatočná a nemôžeme s ňou súhlasiť.
Nemožno súhlasiť s tým, že vzhľadom na právo Európskej únie nemožno zverejňovať viacej informácií o poskytovaných dotáciách v pôdohospodárstve. Európska únia nebráni ani Slovensku ani iným členským krajinám, aby zverejňovali informácie nad rámec povinného minima, ktoré stanovila Európska únia. Nemožno zverejňovať menej informácií, ako od nás Európska únia vyžaduje, ale určite možno zverejňovať viac.
To bolo ešte minulý rok, keď táto téma bola zdanlivo teoretická, keď sme sa bavili o tom, že aké údaje majú byť na webe, keď to boli údaje, ktoré teoreticky mohli zaujímať pár analytikov, ktorí analyzujú fungovanie eurofondov, čerpanie eurofondov, prideľovanie, prideľovanie dotácií, robia si z toho nejaké tabuľky, grafy, analýzy a štúdie.
Ale medzitým sa z tejto pôvodne, skôr teoretickej otázky stala otázka na výsosť praktická a politická. Bol zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová. Jeho posmrtne zverejnený článok hovoril o mafii na východnom Slovensku, hovoril o prepojeniach na úrad vlády, ale hovoril aj o zneužívaní agrodotácií mafiou. Je to nepochybne vážny problém, tak vážny problém, že mohol stáť až za touto vraždou, ale aj keby motívy vraždy boli iné, tak nielen tento článok Jána Kuciaka ukazuje dôležitosť problematiky agrodotácií, podpory poskytovanej v pôdohospodárstve, pri rozvoji vidieka. Už to, že je to predmetom záujmu mafie, hovorí samé za seba. Na zneužívanie agrodotácií upozorňujú aj správy tajných služieb, upozorňuje aj správa tajných služieb, alebo opakovane upozorňuje správa tajných služieb, alebo povedzme články redaktora časopisu Týždeň Andreja Bána, ktoré boli zverejnené po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a ktoré popisujú mafiánske spôsoby pri čerpaní agrodotácií na východnom Slovensku.
Na predchádzajúcej schôdzi Národnej rady sme mali na programe správu verejnej ochrankyne práv, kde okrem iného sa zaoberala prieťahmi v reštitučných konaniach, kde dochádza k porušovaniu vlastníckych práv, ako aj práv účastníkov konania, alebo tému malých vodných elektrární, kde tiež dochádzalo opakovane k porušovaniu práv účastníkov konania, k porušovaniu práva na priaznivé životné prostredie, čo konštatovala ombudsmanka aj vo svojich špeciálnych správach. A tam bolo veľmi dobre vidieť, že porušovanie základných práv, porušovanie aj nejakých procesných pravidiel je veľmi často spojené s nekalými záujmami a zneužívaním moci na obohacovanie sa konkrétnych ľudí, konkrétnych skupín, väčšinou organizovaných až zločineckých skupín, prepojených s vládnou mocou. Nie inak je to aj v prípade dotácií a podpôr poskytovaných v poľnohospodárstve. Neochota poskytovať viac informácií signalizuje, že sa deje niečo nekalé.
Dnes už vieme pomerne veľa o tom, čo a ako veľmi nekalé sa v pôdohospodárstve deje. Napokon dnes začala protestná jazda farmárov na traktoroch z východného Slovenska, z Bardejova, Michaloviec do Bratislavy. Tieto veci a tieto udalosti nám pripomínajú, že je dôležité dodržiavanie pravidiel a zákonom stanovených postupov, že to nie je len nejaká formalita, ale že je to dôležité pre normálne fungovanie demokratického a slušného štátu.
V tomto prípade, teraz nehovorím o nejakých procesných, procesných právach, lebo toho sa náš návrh netýka, je dôležitý aj čo najväčší rozsah informácií sprístupňovaných, ale najmä aktívne zverejňovaných o štátnych dotáciách. Samozrejme, čo ako široký rozsah zverejňovaných informácií nie je sám osebe zárukou, že sa nekalosti, podvody, kradnutie nebudú diať, že nebude dochádzať k zneužívaniu dotácií, k zneužívaniu systému, ale vytvára to priestor pre kontrolu, pre verejnú kontrolu, pre kontrolu verejnosťou, obmedzuje možnosť kradnutia a zneužívania systému takpovediac na drzovku, pretože to uľahčuje odhaľovanie prešľapov, a tí, čo systém zneužívajú, ho nemôžu už potom zneužívať tak jednoducho. Prinajmenšom im to skomplikujeme.
Cieľom nášho návrhu zákona je, aby boli informácie z informačného systému o podporách poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou zverejňované spôsobom umožňujúcim hromadný prístup, čo je terminus technikus pre zverejňovanie informácií na Internete, a to bezpodmienečne nielen v rozsahu dostupnej funkcionality, ako znie zákon dnes, ale v rozsahu, v rozsahu všetkých informácií, ktorým zverejneniu nebránia žiadne osobitné predpisy.
Týmto si vás dovoľujem požiadať o podporu tomuto návrhu, teda bez ohľadu na to, či tento návrh prejde alebo neprejde, myslím si, že ten trend je jasný a že aj vládna koalícia, tak ako najprv na ministerstve pôdohospodárstva nebola ochotná vyhovieť našej hromadnej pripomienke, a potom v rámci druhého čítania sa aspoň čiastočné rozšírenie zverejňovaných informácií alebo priestor pre rozšírenie zverejňovaných informácií dostali do zákona, že ten trend bude pokračovať a skôr či neskôr prejdeme k tomu, aby sa zásada zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú presadil Ján Langoš, v piatok sme si pripomínali 12. výročie od jeho tragickej smrti, aby sa táto zásada, čo nie je tajné, je verejné, premietla aj do zverejňovania všetkých informácií o dotáciách vrátane agrodotácií.
Ďakujem za pozornosť.