Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

7.2.2018 o 18:59 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 7.2.2018 18:59 - 19:01 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jána Podmanického, Martina Glváča a Ľubomíra Petráka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony (tlač 780).
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 967 z 12. decembra 2017 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre sociálne veci. Určila zároveň výbor pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch. Predmetný návrh zákona prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť všetky určené výbory.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom 3 tejto spoločnej správy vyplýva 14 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k návrhu zákona a v ich uzneseniach uvedených pod bodom 3 tejto správy odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov schváliť. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch 1 až 14 v IV. časti tejto spoločnej správy spoločne so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady pre sociálne veci č. 96 z 30. januára 2018. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informoval o výsledku rokovania výborov a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 18:38 - 18:39 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Číž, vy ste začali svoje vystúpenie vyhlásením, že už ľutujete, že ste sa prihlásili do rozpravy. A priznám sa, že ja som sa vám tiež trochu čudoval, lebo postaviť sa celej tejto spŕške demagógie, populizmu, najmä zo strany predstaviteľov Ľudová strana Naše Slovensko a SME RODINA, to chce silný žalúdok. Napriek tomu, že zo zákona, o ktorom sa tu teraz bavíme, je úplne evidentné, že jeho prioritou a cieľom je zamestnávať predovšetkým Slovákov a Slovenky a urobiť konečne niečo s tým neskutočným množstvom voľných pracovných pozícií. A už sa môžme baviť o tom spôsobe, ako to dosiahnuť, tak napriek tomu oni budú stále tu spievať tú svoju stále tú istú pesničku, že je to o zamestnávaní cudzincov. Napriek tomu, že tam máme zákaz sociálneho dampingu, že sú tam kvóty na zamestnávanie cudzincov, napriek tomu, že sme už tisíckrát povedali, že len 8-tisíc ľudí pracuje na Slovensku z krajín mimo EÚ, napriek tomu to budú tvrdiť a oni vedia, prečo to robia.
No a požadovať od nich nejaké systémové riešenia, nebuďte smiešny, veď už na dnešnej schôdzi ich predseda pán Kotleba povedal, že oni tu nie sú na riešenia. Riešenia musí mať v rukách vláda, oni nie, oni sú opozícia, oni so žiadnymi riešeniami prichádzať nemusia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 18:06 - 18:08 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál, my pochádzame každý z absolútne opačných politických táborov, ale napriek tomu tentokrát vám chcem poďakovať po tej celej spŕške populistických, demagogických a pomerne lacných príspevkov väčšiny predstaviteľov opozície za vecný príspevok predovšetkým v oblasti zamestnávania cudzincov. Aj vy ste si všimli, že prioritou, absolútnou prioritou tejto novely zákona je zamestnávanie Slovákov a Sloveniek a na tom chcem aj ja trvať, vyplýva to aj z opatrení v tomto zákone. Je mi ľúto, že tieto naše opatrenia na zamestnávanie Slovákov a Sloveniek nepodporíte. Vy jediný ste zatiaľ spomenuli, ako by ste to možno riešili vy. Boli to také tie klasické už pravicové mantry, že zvyšovať, teda zvyšovať konkurencieschopnosť, znižovať byrokraciu v podnikateľskom prostredí, ale hlavne ste opäť spomenuli znižovanie daní a odvodov. A ja neviem, či budete mať na to odvahu, ja sa chcem v rámci svojej faktickej poznámky spýtať a vyzvať vás, že keby ste teda boli vo vláde, ktoré dane, ktoré odvody a o koľko percent by ste znížili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 17:43 - 17:44 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Áno, pani poslankyňa, veľmi rád pripomínam, že nezamestnanosť na Slovensku počas vlády Roberta Fica klesla na historické minimá, a veľmi rád pripomínam, že zamestnanosť stúpla na historické maximá, že tu máme 70-tisíc voľných pracovných miest a teraz sa už musíme baviť iba o tom, ako ich obsadiť. A o tom je aj táto novela zákona, ku ktorej ste sa prakticky vôbec nevyjadrili. Ale vy zo strany SaS, vy ste úžasní, vy sa tvárite, ako keby ste tu neboli, ako keby ste neboli súčasťou vlády. Kto sľuboval Slovensku Singapur? Kto? Strana SMER – sociálna demokracia alebo váš minister hospodárstva? Čo z toho bolo? Tak ani nie predmestie Singapuru. Mali ste ministra práce. Čo urobil on v oblasti zamestnávania a zamestnanosti? Nič. Liberálny Zákonník práce, ktorý len sťažil podmienky zamestnancov. A vy sa tvárite, že nič, a ešte aj v tomto príspevku vašom, rovnako ako v príspevkoch ostatných opozičných politikov som nepočul ani jedno, ani jedno jediné systémové riešenie. Nič, len proste bláboly, len bláboly.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 17:00 - 17:01 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Krajniak, bohužiaľ, napriek tomu, že to považujete za invektívy, musím zopakovať to, čo som povedal vo svojej prvej reakcii na vaše prvé vystúpenie v rozprave. Klamete a zavádzate a ste populista a ešte si v tom aj hoviete. Je úplne evidentné, že náš zákon sťažuje a nie uľahčuje príchod cudzincov na Slovensko a vy ste si účelovo vybrali vetu z dôvodovej správy, len aby ste opäť mohli populisticky takto argumentovať. Ešte predtým ste čítali inú vetu, kde bolo napísané "uľahčuje v niektorých odvetviach" a už aj pán kolega z opozície Beblavý vám vysvetlil, že sa to týka regiónov s nízkou nezamestnanosťou, kde je nedostatok pracovnej sily v určitých odvetviach. A už sme vám všetci povedali, že ide o 8-tisíc ľudí, ktorí pracujú na Slovensku a pochádzajú z tzv. tretích krajín mimo EÚ. Takže kto tu klame, my alebo vy? Vy pán Krajniak, vy. Vy ste populista a hovorím, ešte si v tom aj hoviete a dobre to viete, lebo ste inteligentný človek. Ale ja mám asi iný algoritmus myslenia ako pán Kotleba, tak vy si budete dvaja rozumieť oveľa lepšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 16:09 - 16:11 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Beblavý, ale aj ostatní kolegovia, ja som v princípe rád, že tu dnes diskutujeme. Nediskutujeme o vysokej nezamestnanosti na Slovensku, ale skôr o tom, ako obsadiť tie tisíce voľných pracovných miest, ktoré existujú. To je taký podľa mňa pre všetkých pozitívny posun.
Som rád, pán Beblavý, že aspoň vy ste uviedli na pravú mieru, ako je to s tým zamestnávaním cudzincov, že sú zamestnávaní predovšetkým na západnom Slovensku v okresoch s nízkou nezamestnanosťou a že naozaj tí cudzinci z tzv. tretích krajín mimo EÚ, lebo nepredpokladám, že by niekto tu vyčítal iným občanom EÚ, že by sa chceli zamestnať na Slovensku, je len 8-tisíc. To len na margo toto populizmu zo strany SME RODINA.
Ale napriek tomu mi nedá povedať niekoľko vecí k tomu, čo ste povedali vy, že vláda za tie roky, mimochodom 10 rokov, nie 12 rokov, pán Beblavý, ale to je len taká drobnosť, pohla s niektorými vecami v oblasti nezamestnanosti. Veď v princípe klesá nezamestnanosť ako taká aj vďaka opatreniam vlády. Klesá aj počet a výrazne klesá počet dlhodobo nezamestnaných. Tak nehovorte, že sme neurobili nič. Nie je to proste pravda. A keď sme už pri tom, tak ja sa tiež musím vás opýtať, vy ste už boli vo vláde, boli ste štátny tajomník na ministerstve práce, čo ste urobili vy. Nič. Ale možno je to tak, ako povedal pán Kotleba, že keď ste v opozícii, vy nemusíte prinášať riešenia, však načo, hej? Vy stačí, že budete kritizovať a nič iné nepoviete. Nechápem potom, ako chcete súťažiť programom v nejakej politickej súťaži, pretože ani od vás som sa v tomto príspevku nedozvedel, ako by ste tie veci, ktoré ste pomenovali, riešili.
A neverím vám ani tú pózu toho netradičného politika, ktorú ste tu teraz dali, to skôr už uverím pánovi Mazurekovi, že Jaguar umiestni v Stropkove a vybaví platy pre ľudí za dvetisíc eur, a to už je čo povedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 15:17 - 15:19 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Krajniak, klamete a zavádzate. Opakujem, klamete a zavádzate a ešte to aj dobre viete, že je to tak. Ste populista a začali ste si v tom pomerne dobre hovieť. Ak hovoríte, že vláda uľahčuje, uľahčuje cudzincom zamestnávanie na Slovensku, klamete a zavádzate. Je to presne naopak. Už ako aj spomenul kolega Petrák, zaviedli sme zákaz sociálneho dampingu. To znamená, že ak tu niekto príde zo zahraničia, musí mať rovnaké pracovné podmienky vrátane platu ako Slovák. To znamená, že týmto pomáhame našim ľuďom, Slovákom.
Áno, zavádzame 30-percentný strop na zamestnávanie cudzincov z celkového počtu zamestnancov v každej firme. Vy prichádzate s prevratnými dvadsiatimi percentami. Vy ste lepší v tomto. Naozaj, úžasné, prevratná, prevratná zmena! A keď už zamestnávame občanov z tretích krajín, zjednodušujeme to len vo vybraných profesiách, kde je naozaj nedostatok tejto sily. Tam, kde je to potrebné. Pretože, už ako som povedal vo svojom predchádzajúcom príspevku, tak nechajme padnúť radšej celú firmu a potom proste zastavme celú ekonomiku, pretože jednoducho nie je dosť pracovnej sily.
A ešte jeden údaj za všetky. Povedali ste občanom, koľko cudzincov pracuje na Slovensku z tretích krajín? Koľko je tzv. tretiakov? Osemtisíc, pán Krajniak. Naopak, vláda sa snaží o to, aby sme zamestnávali Slovákov a Slovenky. Ešte stále napriek historicky nízkej nezamestnanosti tu máme pomerne veľkú skupinu ľudí, ktorí sa buď nevedia, alebo nechcú zamestnať. Robíme rekvalifikácie, chceme urobiť sociálne podniky, ktoré im zaručia nové pracovné návyky a podobne. Klamete a zavádzate! Ste populista.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 14:51 - 14:53 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Petrák, ja naozaj musím súhlasiť, že strana (ako sa to voláte?) kotlebovci, naozaj je jediná z opozičných strán, ktorá v poslednom období prišla s nástrojom na znižovanie nezamestnanosti a zvyšovanie zamestnanosti v regiónoch tým, že pozamestnávali všetkých svojich rodinných príslušníkov na úrade, na župe. A môžu sa naparovať, koľko chcú, myslím si, že voliči im vo voľbách už ukázali vysvedčenie.
Aj ja som východniar, aj ja by som bol rád, keby bolo viac investícií a práce na východe. No len stále aj v tejto diskusii počujem len hodnotenie alebo analýzu situácie, ktorú všetci dobre poznáme, namiesto riešení zo strany opozície, teda s výnimkou riešenia kotlebovcov, a chcel by som ich naozaj počuť, lebo my ich veľmi radi akceptujeme a prijmeme.
Ja si ale myslím, že keď to budete hovoriť iba tuto z Bratislavy od stola, tak vôbec tým regiónom nepomôžete. Prvá vláda Roberta Fica bola, ak to dobre som zrátal, 14-krát v regiónoch zasadala, druhá 19-krát a vláda Ivety Radičovej, ktorej ste boli súčasťou aj vy, aj OĽaNO, aj SaS, dvakrát. Takže možno sa trošku priblížiť viac k ľuďom, počúvať ich a potom prísť aj s nejakými nápadmi. Nielen kecať, tárať a nepriniesť žiadne riešenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2018 14:24 - 14:26 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, hovorili ste, že nechcete maľovať čerta na stenu, ale maľovali ste ho a namaľovali, pretože toto je pre vás typické, pre celú opozíciu, že vy nič iné neviete, len maľovať čerta na stenu bez toho, aby ste ponúkli nejaké riešenie, nejakú alternatívu k tomu nášmu riešeniu. Ani vo vašom príspevku, a to som naozaj pozorne počúval, som sa nič také nedozvedel.
Vláda reaguje na regionálne rozdiely na Slovensku, nie je to nová téma, regionálne rozdiely tu boli aj za predchádzajúcich vlád, aj za tej vašej, pani poslankyňa, a vláda reaguje prijatím zákona o pomoci regiónom s nízkou alebo s vysokou mierou nezamestnanosti. Reaguje tak, že tento rok absolvuje 15 výjazdových rokovaní v regiónoch. A tie príspevky – a práve o to tu ide v tomto zákone – za dochádzanie alebo na dochádzanie za prácou, na presťahovanie za prácou majú slúžiť k tomu, že v súčasnosti je už situácia na pracovnom trhu taká, že máme 70-tisíc voľných pracovných miest a ďalších 40-tisíc pribudne tento rok. A to máme teraz našu ekonomiku, ktorá dobre šliape, padnúť, nechať padnúť na tom, že nebudeme mať dostatok pracovnej sily? Alebo tu naozaj máme dovážať len ľudí z tretích krajín? Tak snažíme sa reagovať na túto situáciu najlepšie, ako vieme, ale vy len maľujete čerta na stenu a ako vždy neponúkate žiadne systémové riešenia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.12.2017 15:35 - 15:36 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Heger, také technokratické, nemastné-neslané vystúpenie hodné ministra financií, teda minimálne tieňového. Vy ste to už očakávali, ale aj vám musím pripomenúť hlasovanie z 28. novembra 2014, ktoré tak rozčúlilo Jozefa Mihála, lebo sme ho tu vyzliekli donaha a usvedčili z toho, že nehlasoval, že nehlasoval za zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky, no a podobne ju nepodporila aj väčšina klubu OĽANO. Vy ste tu síce neboli, ale väčšina klubu OĽANO tiež nepodporila túto položku, ktorú vy teraz obhajujete.
Stále vám ako keby chýba vysvetlenie, prečo bola vtedy zavedená. Už pán minister zdravotníctva aj ďalší vládni poslanci to ixkrát vysvetľovali, že išlo o podporu zamestnanosti, keďže bola vysoká nezamestnanosť. A síce vám to išlo len tak cez zuby, ale musím zopakovať, áno, v súčasnosti už nezamestnanosť klesla pod 6 %, je na úrovni 5,95 %, a myslím, ak sa nemýlim, voľných pracovných miest je v súčasnosti 75-tisíc a, áno, vláda neustále sa snaží akčnými plánmi na základe zákona o pomoci zaostalým regiónom pomáhať a vyrovnávať aj tie regionálne rozdiely, ktoré sa týkajú aj samotnej nezamestnanosti.
Ďakujem.
Skryt prepis