Vážení páni podpredsedovia Národnej rady, kolegovia, kolegyne dovoľte, aby som aj ja zaujal krátke stanovisko k novele Zákonníka práce.
Kolegovia, kolegyne, gro našej ľavicovej politiky netvoria makroekonomické parametre, ale kvalita života jednotlivca. Áno, je pravda, ekonomika láme rekordné čísla, miera nezamestnanosti prudko klesá, pohybuje sa na historických minimách a zamestnanosť stúpa. Ide o vývoj, ktorý pred nás stavia dôležité výzvy. Vážime si každého jedného podnikateľa i živnostníka, pretože oni prinášajú a vytvárajú pracovné miesta, ale pre stranu SMER - sociálna demokracia bol, je a vždy bude na prvom mieste zamestnanec a vzhľadom na priaznivú ekonomickú situáciu v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým aj jeho mzda. V kontexte tejto našej filozofie prichádzame s novelou Zákonníka práce, ktorá má okrem iného zaviesť alebo zvýšiť príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov. Nemyslíme si, že tieto príplatky budú likvidačné pre zamestnávateľov. Je to podobná situácia ako v prípade zvyšovania minimálnej mzdy. Aj vtedy niektorí zamestnávatelia, niektorí pseudoodborníci, pseudoanalytici, odborníci z opozície strašili, že prudké zvyšovanie minimálnej mzdy bude znamenať hromadné prepúšťanie. A čo sa udialo? Napriek prudkému zvyšovaniu minimálnej mzdy prudko klesá nezamestnanosť a prudko stúpa počet nových pracovných miest. A po tejto minimálnej mzde sú príplatky druhým našim významným nástrojom na rast celkových miest. Cez minimálnu mzdu a cez tieto príplatky vytvárame tlak na to, aby ľudom jednoducho rástli platy.
Aj v prípade príplatkov prichádza to isté strašenie. Vraj to zlikviduje viacero firiem. Nesúhlasím. Fakty hovoria jasne. Niektoré z nich už spomenul aj môj kolega Podmanický a ja ich ešte raz zopakujem. Mzdové náklady v priemysle predstavujú len 7 % celkových nákladov. Pomer miezd na HDP v Slovenskej republike je okolo 36 %, pričom zisk až 51 %. Západné krajiny majú presne opačný pomer. Mzdy 49 %, zisk len 36 %. Chcem aj dodať, že v slovenskej, Slovenská republika má najviac nadčasov, nočných a nepretržitých zmien v Európskej únii. Až 23 % v priemysle, pričom priemer v EÚ je len 11 %. Na nočných smenách pracuje až 240-tisíc ľudí. Napriek nášmu jasnému presvedčeniu v tejto otázke sme boli pripravení aj diskutovať. Viete dobre, že sme boli pod paľbou kritiky, že chceme presadiť tieto opatrenia silou, bez akejkoľvek diskusie. Tak sme na túto diskusiu pristúpili. Bola diskusia na úrovni tripartity medzi zamestnávateľmi, odborármi a vládou. A výsledkom tejto diskusie je kompromis. Áno, nikto nebol spokojní, ale dosiahol sa kompromis. Týmto kompromisom sme chceli zabezpečiť konkurencieschopnosť našich firiem v rámci V4, ale aj tak zamestnanci našich firiem budú mať v rámci tohto priestoru najvyššie príplatky a zároveň sme sa, samozrejme, chceli postarať o spoločnosti, ktorých gro výroby je v noci, to sú tí toľko spomínaní pekári, a o spoločnosti s počtom pracovníkov do 20.
Prišiel som aj s vlastným pozmeňujúcim návrhom, ktorý už, ako dobre viete, garantuje tieto príplatky aj pre zamestnancov v štátnom a verejnom sektore minimálne v takej výške ako zamestnancom v súkromnom sektore. Myslím si, že tu sme sa dohodli spolu s niektorými predstaviteľmi opozície. Odmietam teda jednoznačne vaše tvrdenia opoziční kolegovia, že sme poškodili podnikateľov. Opakujem, ekonomike sa darí a je našou prvoradou povinnosťou, aby to ľudia pocítili, a firmy sa aspoň týmto spôsobom podelili o svoje zisky. Kultúra štátu, integrita štátu je založená aj na solidarite a sociálnom zmieri. Dejiny ukázali veľa negatívnych príkladov, keď sa sociálne nožnice roztvorili natoľko, že došlo k oslabeniu štátu, k nepokojom a jeho dezintegrácii.
Uvedomujem si, že si želáte politiku chaosu a občianskej nespokojnosti, a preto tieto opatrenia vnímam ako jasnú odpoveď na tieto vaše snahy. V tomto kontexte chcem zdôrazniť, že okrem tlaku na rast miest nezabúdame ani na riešenie dlhodobej nezamestnanosti. Trochu sa chcem, ale fakt len trochu a krátko vrátiť k tej včerajšej dlhej rozprave. Áno, nezamestnanosť je na historických minimách, ale stále tu máme... (Reakcia z pléna.)
Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím, poprosím kľud v rokovacej sále. (Reakcia z pléna.) Poprosím vás, poprosím vás, kľud v rokovacej sále, vidíme, že ten rokovací poriadok musí byť upravený vo viacerých častiach.
Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Pán Poliačik, keď pán Dostál bol mimo témy, čušali ste ako voš pod chrastou a ja hneď pri prvej vete, keď som len povedal, že krátko sa chcem vrátiť, pretože aj k téme nezamestnanosti, lebo je to celková téma, tak tu kričíte. Nekričte! Mali ste byť tu, mali ste tu byť na čas, pán Poliačik, mali ste tu byť načas, prihlásiť sa do rozpravy a diskutovať. (Reakcia z pléna.) No tak ste sa mali pripraviť do rozpravy. (Reakcia z pléna.) Ale vy si zle robíte svoju prácu.
Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, nediskutujte.
Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Pán Poliačik, nechajte ma dokončiť môj prejav a buďte slušný, prosím vás. (Reakcia z pléna.)
Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Pán poslanec Poliačik.
Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Zbabelý ste vy. Zbabelý ste vy, dobre, dobre.
Takže áno, nezamestnanosť je na historických minimách, ale stále tu máme pomerne početnú skupinu ľudí, ktorí nechcú pracovať alebo nevedia pracovať, pretože nemajú na to potrebnú kvalifikáciu. Spustili sme preto rôzne modely rekvalifikácie ľudí. Mohol by som hovoriť o mnohých, ale najnovší je už veľmi dobre známy. Napríklad ministerstvo práce sa dohodlo so Zväzom automobilového priemyslu, za 17 mil. euro rekvalifikuje 5-tisíc ľudí. Nebudem ich vymenovávať všetkých. Včera sa hovorilo o príplatkoch za dochádzanie za prácou, dokonca za presťahovaním za prácou a podobne.
Dôležitým opatrením môže byť, a tu sa opäť zhodujeme s časťou opozície, exekučná amnestia, ktorá môže uvoľniť pre trh až 40-tisíc ľudí. Prioritou je, a to chcem zdôrazniť a povedať aj populistom zo SME RODINA a Ľudovej strany Naše Slovensko, prioritou je, aby v prvom rade pracovali Slováci a Slovenky. Chceme čo najmenej dovážať cudziu pracovnú silu, ktorá má problém... (Reakcia z pléna.) Aj Maďari, áno, áno... (Povedané so smiechom.) Chceme čo najmenej dovážať, viete dobre, ako som to myslel, samozrejme, aj národnostné menšiny, samozrejme, chceme čo najmenej dovážať cudziu pracovnú silu, ktorá má problém s adaptáciou a integráciou. A preto chcem povedať, že zavádzame, opäť zopakovať, sociálny damping. Pre tých, ktorí nevedia, čo je sociálny damping, vysvetlíme, že zamestnanci, ktorí prídu z tretích krajín, musia pracovať za rovnakých podmienok ako naši zamestnanci, nesmú byť zvýhodňovaní a to je práve je, tá vec, ktorá pomáha tým našim ľudom. Máme strop. Zavádzame strop 30 % pre zamestnancov z tretích krajín z počtu, z celkového počtu zamestnancov vo firmách.
Dámy a páni, slovenská politická scéna je zásadne rozdelená na principiálnom konflikte. Politika, ktorá vychádza v ústrety ľudom, ktorá svojimi sociálnymi opatreniami smeruje k zlepšeniu kvality ich života, naráža na pravicový populizmus. Základné znaky pravicového populizmu sú nesúlad medzi ambíciou šetriť a rozdávať, kritika podpory príchodu nových investícií a tým aj zamestnanosti a ignorácia sociálneho postavenia ľudí a kvality ich života. Som presvedčený, že opatrenia, ktoré dnes schválime a o ktorých dnes hovoríme, sú jasnou odpoveďou pre verejnosť a zároveň návodou, ktorú alternatívu riadenia štátu si má vybrať.
Ďakujem pekne.