Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.2.2019 o 10:27 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 10:27 - 10:29 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Galek, hovoríte, že je vám ľúto, že celá ta voľba sa točí okolo osoby Roberta Fica. Ale ona sa okolo neho točí vďaka vám, vďaka opozícii. Vy ste vniesli to tohto procesu politiku.
Hovoríte, že výbor sa musel kvôli Robertovi Ficovi niekoľkokrát zvolávať, ale opäť vďaka vám, pretože je úplne evidentné, že opozícia by nedala hlas Robertovi Ficovi, aj keby kandidoval, a teraz dúfam, že sa vrátnici neurazia, ani za vrátnika. Ani vtedy by ste mu nedali ten hlas.
Čiže spolitizovali ste celý ten proces vy, preto sa to natiahlo a Robert Fico musel, hovorím, niekoľkokrát dokladovať právnu prax, čo aj urobil. Ústavnoprávny výbor rozhodol.
Išli ste do tej svojej oblasti energetickej. Chcem vám pripomenúť, že keď sa objavili vtedy tie predražené faktúry, tak bol to Robert Fico, ktorý tie faktúry roztrhal a povedal ľuďom, že toto majú urobiť. Odvolal Holjenčíka a tento typ politického vplyvu môžme sa teda baviť a polemizovať o tom, či má, alebo nemá byť na nezávislý úrad, ale ja sa tiež, a myslím, že aj poslanci SMER-u vždy k nemu prihlásime, pokiaľ pôjde o ceny energie.
Ste členom strany SaS, ktorá počas Radičovej vlády zmenila pravidlá napríklad v SPP tak, že ceny energií, ceny plynu mohli stúpať. Vtedy bol ministrom hospodárstva Juraj Miškov. Vy ste tu ešte neboli, ale môžte si to naštudovať.
A poprosím vás, ja som od vás neočakával, že klesnete na úroveň niektorých vašich kolegov, že sa opäť postavíte do pozícií prokurátora a vyšetrovateľa a budete hovoriť o tom, kto spáchal alebo nespáchal trestný čin. Dúfam, že vám niečo hovorí skutková podstata trestného činu.
A keď vy politický zásah, ktorým sme sa snažili zabrániť navyšovaniu cien energií, považujete za trestný čin, tak potom všetci my tu, čo sedíme zo SMER-u, sme spolupáchatelia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2019 10:05 - 10:07 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, je mi trochu ľúto a je to pomerne aj trochu trápne, že napriek rozhodnutiu ústavnoprávneho výboru ešte ďalej pokračujete v tomto nedôstojnom divadle okolo Roberta Fica.
Vy sa staviate do polohy demokrata veľmi rád a ako demokrat by ste mali rešpektovať rozhodnutie ústavnoprávneho výboru, ktorý hovorí jasne: Robert Fico spĺňa zákonné predpoklady pre funkciu ústavného sudcu. To, že vy máte iný názor, je v poriadku, ale nemôžete ho prezentovať ako nejaký všeobecný záver, pretože vy patent na rozum v tejto oblasti nemáte. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na Ústavný súd. To je, myslím, tá cesta, ktorá by mala byť štandardom.
Hovoríte, že sa opakuje nejaká situácia spred niekoľkých rokov, no veď Robert Fico sa generálnym prokurátorom nestal, nikto neobišiel žiadne pravidlá, nikto nič nezlomil, stal sa najpopulárnejším a najsilnejším politikom, ale tú silu a popularitu si nekúpil, to mu dali ľudia.
Chcem vám pripomenúť, že vy ste stále, predpokladám, členom strany OKS, ktorá sa niekoľko rokov snaží o tú popularitu, ale nikdy ju nedosiahla, a preto sa musíte do parlamentu stále dostať len na chrbte inej strany, teraz SaS, predtým, myslím, MOST - HÍD a podobne.
A Robert Fico musel dokladať niekoľkokrát na ten výbor rôzne doklady. Vy to stále tak ako zľahčujete, že rôzne indexy a podobne, pritom dobre viete, že spred tých rokov už neexistujú žiadne záznamy, ale postavili sa za neho dekan právnickej fakulty, rektor nitrianskej univerzity, čiže všetko je absolútne v poriadku. Navyše musíte dobre vedieť, že aj keby ten výbor nerozhodol, resp. rozhodol s negatívnym stanoviskom, tak má len odporúčací charakter, takže nerozumie, prečo máte potrebu sa stále k tomu vracať. Ešte raz, výbor rozhodol a 39 kandidátov ide do... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2019 16:24 - 16:26 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Dámy a páni z opozície, ja naozaj nechápem, kde vy beriete tie odborné a morálne kvality v sebe, vďaka ktorým len vy by ste dokázali vybrať tých dobrých sudcov.
Po ďalšie nerozumiem, prečo by mal pán prezident vybrať tých dobrých sudcov, keď on už preukázal, že nie je nadstranícky prezident a avizoval svoju ďalšiu politickú kariéru v parlamente. Čiže sa potom tiež môžem pýtať, prečo teda prezident, či prezident nemá záujem politicky obsadiť Ústavný súd.
Pani Nicholsonová, vy hovoríte, že nás vyhnala odniekiaľ ulica, ale vás tá ulica neprijala! Vy ste sa tam pohybovali ako nejakí čierni pasažieri, vás tiež protesty Za slušné Slovensko neprijali a neakceptovali. Robert Fico splnil zákonné podmienky, konštatoval to ústavnoprávny výbor. A ako podpredsedníčka parlamentu by ste to mali rešpektovať. Práve preto, že je to Robert Fico, musel asi desaťkrát ešte dokladať, ešte desaťkrát precizovať tie dokumenty, pretože vaši kolegovia v opozícii z toho robili jedno nedôstojné divadlo.
V kontexte morálky ste položili niekoľko otázok. Ja vám, pani podpredsedníčka, položím len dve. Môže človek, ktorý raňajkoval s mafiánom Mariánom Kočnerom v byte, byť predsedom parlamentu, byť európskym poslancom či dokonca budúcim premiérom? Môže takýto človek byť? Odpovedzte mi, prosím vás, v rámci reakcie.
A druhú mám priamo na vás. Môže byť podpredsedníčkou parlamentu žena, ktorej asistent si zo štátnych peňazí do vlastného vrecka ulieval peniaze, na vlastný účet? Ide o kauzu meta..., metodicko-pedagogického centra. A vy ste ho ešte vyhlásili za asistenta na odhaľovanie nekalých praktík v školstve. Môžete byť vy ešte podpredsedníčkou v kontexte tejto informácie?
A tento skutok sa, pani Nicholsonová, stal.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2019 16:05 - 16:06 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán kolega Baránik, čo-to, čo-to, že strana, ktorá má v názve slovo sloboda, má problém s tajnou voľbou a žiada verejnú? Čo-to, čo-to? Čo-to sa deje, demokrati z SaS? Tajná voľba je výdobytkom nežnej revolúcie a vy by ste si ju mali ctiť, lenže vy si ju nectíte preto, lebo počas Radičovej vlády došlo k škandalóznej voľbe generálneho prokurátora, kde si práve vaši bývalí kolegovia zo SaS fotili lístočky, navzájom sa kontrolovali a vyvrcholilo to tým, že ste zaviedli, hanebne zaviedli verejnú voľbu, demokrati z SaS.
Keď spochybňujete odborné predpoklady Roberta Fica, tomu nemôžete veriť ani vy sám. Tomu dokonca neveria ani jeho nepriatelia, že on nespĺňa odborné predpoklady na post ústavného sudcu. To, čo ste predviedli v ústavnoprávnom výbore, bolo jedno nedôstojné divadlo a som rád, že napokon zvíťazil zdravý rozum.
A posledné, čo vám chcem povedať, v mene 15-tisíc členov strany SMER - SD, v mene stále viac ako 0,5 mil. našich voličov si vyprosím od vás, aby ste SMER nazývali zločineckou či kriminálnou organizáciou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2019 11:07 - 11:09 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pán Matovič, napriek tomu, že ste opäť teda predviedli váš štýl politiky, ja sa budem snažiť byť čo najvecnejší. Keď sa vy oháňate zákonom a veľmi rád a veľmi často, tak musíte akceptovať aj to, keď, že keď dvakrát porušíte zákon, čo ste ho aj porušili, tak prichádza takýto typ rozpravy a bod do programu parlamentu. Viete, stále máte plné ústa zákonnosti, ale pokiaľ ide už o vás, tak chcete byť rovnejší medzi rovnými. Jednoducho ústava hovor jasne, že ak dvakrát poruší poslanec zákon, tak minimálne je potrebné debatovať o tom, či má alebo nemá prísť o mandát.
Hovoríte, že vás obžalovali koaliční poslanci. Chcem vám pripomenúť, že sú tu ďalší traja poslanci okrem vás, ktorí mali podobný problém, a bez toho, aby okolo toho robili také reči ako vy, poctivo platia pokuty, dvaja poslanci zo SMER-u, ináč jeden aj z opozičnej SaS. Takže nerozumiem, o akej obžalobe zo strany koalície tu hovoríte. Prejudikujete naše rozhodnutie, čo sa týka vášho mandátu, pritom nič také nie je ešte na stole. A ubezpečujem vás, že budeme diskutovať dostatočne dlho o tom, či vám dáme nálepku martýra alebo nie, ktorú si naozaj nezaslúžite.
Ste pokrytec aj v tom, keď hovoríte o, už niekoľkýkrát o tých platoch pre poslancov. Chcem vám pripomenúť, že pred rokom celý klub OĽANO hlasoval za zvýšenie platov poslancov. Som veľmi zvedavý, ja napríklad sa osobne viem postaviť k tejto situácii a viem, čo urobím, ale som zvedavý, čo urobí klub OĽANO s tým navýšením, ktoré dostanú. To som veľmi zvedavý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.1.2019 13:10 - 13:11 hod.

Erik Tomáš
Vážený pán predseda, v mene troch poslaneckých klubov chceme navrhnúť, aby sa bod č. 33, tlač 1015, preložil na nasledujúcu schôdzu parlamentu.
Zdôvodnenie je, že je niekoľko poslancov, ktorí sú práceneschopní, a z dôvodu zdravotných dôvodov sa predpokladá, že práceneschopnosť bude trvať celú schôdzu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2018 10:35 - 10:37 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, ja som tiež nechcel pôvodne reagovať a tiež som bol vyprovokovaný vaším vystúpením k tejto, poviem vopred, politickej poznámke. Naozaj nemám rád mentorský prístup, ak niekto v tejto sále hovorí svojim kolegom, čo majú a čo nemajú hovoriť a zvlášť to čudne znie z úst poslankyne strany, ktorá má v názve sloboda.
Čiže ja to slovo zlepenec veľmi rád zopakujem aj voči bývalej vláde Ivety Radičovej. Súčasťou toho zlepenca bola vaša strana SaS. Dokonca bola takým symbolom toho zlepenca a napokon bola to vaša strana, ktorá tú vládu Ivety Radičovej povalila, ten zlepenec. Čiže toto vám už navždy zostane prischnuté a nič mentorovaním nedosiahnete.
K tým cenám. Bola to vaša strana, ktorá ovládala ministerstvo hospodárstva, ktoré prijalo nové pravidlá, ktoré znamenali, že štát už nemohol cez SPP vstupovať do cien plynu, tak ako to bolo predtým, čo vlastne znamenalo nárast cien energií ako takých. Bola to strana SMER - sociálna demokracia, ktorá znížila DPH na základné ceny potravín.
To sú proste fakty. A už keď počúvam niekoľkýkrát z úst vás a vašich kolegov o tom, ako vy budete všetko riešiť znižovaním daní, tak vám chcem pripomenúť volebný program stany SaS pred rokom 2010, kde ste sľubovali ľuďom rovnú dať na úrovni 16 %, a keď ste vstúpili do vlády, napokon ste dane zvyšovali, teda DPH. Takže neviem, či voliči môžu, alebo nemôžu veriť vašim týmto slovám, ale už tu majú jeden príklad z minulosti, keď ste ich podviedli.
A možno by ste mohli svoje argumenty hovoriť nie pred poloprázdnou sálou v parlamente, ale chcelo by to jednu veľkú halu, kde prídu tí dodávatelia, ktorí sú takto ponižovaní a ničení veľkými obchodnými reťazcami, a tam im hovoriť tieto svoje argumenty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 4.12.2018 18:13 - 18:14 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia a kolegyne, dovoľte mi predložiť správu výborov Národnej rady o prerokovaní návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2019 a rozpočtový výhľad na roky 2020 a 2021.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1239 z 12. októbra 2018 pridelil návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2019 a rozpočtový výhľad na roky 2020 a 2021 na prerokovanie Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre sociálne veci. Ako gestorský výbor určil Výbor Národnej rady pre sociálne veci, ktorý na základe rokovaní výborov predloží Národnej rade správu o prerokovaní návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne i rozpočtového výhľadu. Návrh rozpočtu i rozpočtový výhľad prerokovali a odporučili Národnej rade schváliť oba určené výbory.
Správa výborov Národnej rady o prerokovaní návrhu rozpočtu i rozpočtový výhľad boli schválené uznesením výboru pre sociálne veci č. 139 z 27. novembra 2018. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som predložil Národnej rade správu o výsledku prerokovania návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne a rozpočtový výhľad vo výboroch a návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý tvorí prílohu správy.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

3.12.2018 12:55 - 12:55 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Už je čas obeda a asi sme všetci hladní, ja teda som, ale my obedy zadarmo mať nebudeme, my si ich pekne zaplatíme.
Chcem vám poďakovať, kolegovia, kolegyne, za vecnú diskusiu k tomuto návrhu. Možno poprosiť o menej škodoradosti, pretože aj toto opatrenie si určite na úvod vyžiada alebo môže mať nejaké problémy. Chcem poprosiť, aby sme odhodili možno aspoň v tomto prípade politikárčenie a politiku a požiadať vás o podporu tohto opatrenia. Ide o deti, takže dúfam, pevne verím v čo najviac hlasov za tento návrh. Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2018 12:53 - 12:54 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Takže rešpektujem názor regionálnych zväzov ZMOS-u, ale zároveň im chcem opäť pripomenúť, že toto opatrenie sa realizuje po dohode s vrcholnými predstaviteľmi ZMOS-u a výkonnou radou ZMOS-u a v rámci tej dohody je prísľub pomoci zo štátu aj v prípade personálnych a technických kapacít. Ja si, na rozdiel od regionálnych zväzov Oravy, nemyslím, že ide o opatrenie, ktoré nie je dobré. To, aby sa neplytvalo jedlom, musia zabezpečiť oni, oni sú zriaďovatelia škôl, už sme tu o tom hovorili.
A k vlakom zadarmo, chcem povedať toľko, že ich využíva v súčasnosti milión dvesto tisíc ľudí, a to fakt nesignalizuje žiadnu nespokojnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis