Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

8.9.2016 o 9:02 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2016 10:53 - 10:55 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Aby som to stihol.
Pán poslanec Grendel, pani poslankyňa Blahová, viete, my dokonca to podporujeme nie raz a podpisujeme pozmeňujúce návrhy a len aby to išlo, aby niekto, kto nemá ešte 15 podpisov, aby tých 15 podpisov mal. A dokonca my podporujeme niektoré opozičné návrhy zákonov, s ktorými nie sme celkom stotožnení, ako teraz bol návrh zákona z dielne pána poslanca Dostála. Ale keď toto bude problém, že chcem niečo posunúť do druhého čítania, tak dobre, tak keď toto je problém, tak okej, nebudeme za to hlasovať, aby ste vy z toho nemali muky.
A čo sa týka pani poslankyne Remišovej, čo povedala, že je na všetkom vine vždy tá horšia a horšia vláda. Viete, v minulom volebnom období najväčšie marazmy, najväčšie veci, ktoré sa tu udiali, sa tu diali v rámci opozície. Keď pán poslanec Matovič vysypal pánu poslancovi Poliačikovi injekčné striekačky na hlavu len kvôli jeho názoru. Alebo opozičný poslanec sa tu bil, topánkou bil do lavice ako Chruščov v OSN. Čiže, a boli tam útoky medzi poslancami, ktoré netýkali sa opozície, koalície, boli výslovne osobným útokom, keď sa tu aj poslanci skoro pobili. Čiže to jedno, aká vláda je, to je dôležité, my ako sa tu správame.
Pán poslanec Vašečka, viete, že som vinný, hm, poznáte Bibliu, poznáte, aj s tým kameňom ako je.
A čo sa týka toho, že alibi. Alibi ja nikomu neposkytujem, ja mám svoj názor vždy. A obštr... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2016 10:15 - 10:30 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte, aby som pár viet povedal k tomuto návrhu skupiny poslancov, len niekoľko slov, lebo troška kĺzame do sfér, ktoré skôr vytvárajú šum, ako pravdivé a faktické skutočnosti. A to predovšetkým, že ako došlo k tomu, že dnes o tomto návrhu zákona rokuje Národná rada v prvom čítaní.
Ja som tak isto dostal tento návrh zákona vtedy ako ostatní, v strede leta. Bol som v zahraničí, mal som mail, tak som sa chytil a pustil som sa do toho, že aké mám k tomu pripomienky. Môžem vám ukázať, že tých pripomienok som mal niekoľko. (Rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu.) Môžem vám potom aj ukázať to, že kedy som poslal tie moje odpovede. Stihol som lehotu, stihol lehotu aj pán poslanec Kresák, ktorý bol úspešnejší, ktorého viacero pozmeňujúcich alebo doplňujúcich alebo proste pripomienok bolo zapracovaných do toho návrhu, ktorý potom išiel na grémium. Ja som bol menej úspešný.
Dohodlo sa, že tu budeme predkladať ako skupina poslancov s tým ale, som dobre vedel, že ten návrh je živý dokument, že zďaleka nie je daná bodka za vetou, že zďaleka nie je vlastne ten obsah, ktorý bol daný do prvého čítania, konečnou verziou návrhu zákona o zmene a doplnení rokovacieho poriadku. Toto bolo povedané aj na grémiu.
Pán predseda vysvetlil svoje dôvody, že prečo tak rýchlo predkladá, lebo 19., ak sa dobre pamätám, 19. augusta bol konečný termín možnosť podania návrhov zákonov na túto septembrovú schôdzu. A pán predseda chcel stihnúť túto schôdzu práve z dôvodov, ktoré sa tu udiali na poslednej schôdzi. A je v našom spoločnom záujme, aby ten chaos, ktorý nie že hraničil, ale bol za hranicou anarchie v zákonodarnom zbore. Zbor, ktorý má, čo sa týka dodržiavania zákonnosti a ústavnosti, byť príkladom, aby sa nemohol opakovať.
Tí, ktorí ste boli na grémiu, ste počuli, že koľko výhrad, a možno niektoré sú dosť zásadné, že koľko výhrad máme k tomuto návrhu zákona. A sme povedali. Keďže to už bolo podané 19., že k zmenám môže dôjsť buď na výboroch, alebo tuto v pléne v druhom čítaní, že to podáme. A aj to podáme.
Ja a viacerí z nás, dá sa povedať, že väčšina alebo celý klub máme problémy s tým, ako určiť dĺžku možnosti vystúpenia jednotlivých poslancov k jednotlivým bodom. Chceme to upraviť. Toto je asi najkritickejší bod aj pre opozíciu. Vieme sa na tom dohodnúť. Chceme navrhnúť, aby sa poslanec mohol prihlásiť nielen písomne, ale aj ústne. Chceme vytvoriť priestor aj pre podpredsedov taký istý, ako majú poslanci, že obmedziť, síce umožniť im, aby vystúpili. Však najviac bude využívať, aj využíval v minulosti, túto možnosť vždy podpredseda za opozíciu - pani poslankyňa Jurinová, pán poslanec, vtedajší, Figeľ. V minulom volebnom období to veľmi pekne a podľa mňa demokraticky využili. Ale podpredsedom dáme priestor taký istý ako poslancom. Podľa mňa toto bude demokratické. Predseda parlamentu je predsa len iný, lebo aj riadi Národnú radu.
Máme problém s tým, keď tu niekto bude vystrájať a bude vykázaný zo sály, aby sme nemuseli prerušovať schôdzu Národnej rady, lebo kvôli jednému nespratníkovi, aby sme trestali všetkých poslancov s tým, že prerušíme schôdzu, musíme vyprázdniť sálu, proste toto sa nám nepozdáva, ale bavíme sa o tom aj s predsedom, aj v rámci grémia, v rámci politického spektra. A možno budeme podmieňovať našu podporu až tak, že buď prejdú tieto návrhy, alebo sa bude hľadať podpora niekde inde.
Ale nie je pravda, že ten šibeničný termín, alebo nie je možnosť do toho zasiahnuť. Jedna je pravdou. Ja som už od 2002 poslanom Národnej rady. Po každých voľbách, keď sa dozviem, že som bol zvolený, mám v kútiku duše takú nádej, že hádam to už bude lepšie. Nie. Prepáčte, ale z volebného obdobia na volebné obdobie sa to zhoršuje.
A poviem absolútne prkotinu, absolútnu takú maličkosť, že v čom sa mení tá Národná rada. Jedna je rokovací poriadok. Druhá je, že boli tu určité také etické normy aj zaužívaná prax. Napríklad to, že na konci decembrovej schôdze každý poslanecký klub sa rozlúči s poslancami a zaželá obyvateľom tohto štátu všetko krásne a krásne sviatky. Robí to každý poslanecký klub buď cestou predsedu, alebo povereného poslanca.
Čo sa udialo v minulom volebnom období? Ani toto nebolo rešpektované. Boli jednotlivci, ktorí sa napriek tomu prihlásili a oni chcú zaželať. Ale viete, keď tu bude, stopäťdesiat poslancov sa prihlási, tak budeme tie vianočné pozdravy odovzdávať do Veľkej noci. Proste tu už nič neplatilo a v tomto volebnom období ideme ďalej.
Už tu základné veci, už čítame prítomnosť poslancov podľa oka a podľa prezenčnej listiny. A taká zaujímavosť, ktorá sa stala prednedávnom. Pán poslanec Grendel tu je, už som mu to pripomenul. Tá istá obštrukcia. To aj poviem, veľmi legitímna, keď som zaprezentovaný, že som na schôdzi, ale keď sa nechcem zúčastniť rokovania, z toho rokovania môžem odísť a nemôžu ma zarátať do kvóra.
Na zastupiteľstvách Bratislavy sa stalo, že tí poslanci ani nevyšli zo sály, ale len zahlásili, ešte tam bol asi pán poslanec Budaj, ak sa dobre pamätám, pán poslanec Dostál, ďakujem, svedomite sa hlási k tomu, že povedali: "Síce som tu, ale som neprítomný." Boli ste zarátaní do kvóra? Nie. A podľa mňa to je v poriadku. Lebo to je jedno, či poviem, že odídem, proste vyhlásim a prehlasujem svoju vôľu tým, že ste povedal, že som tu, ale si neprítomný, aby vás nezarátali do kvóra.
Toto isté na poslednej schôdzi, ktorú viedla pani podpredsedníčka, neplatilo. Dvojitý meter jak z učebnice. (Reakcia z pléna.)
Ale to je problém Bratislavy, to je aj problém Národnej rady. Lenže tuto sme to mali upravené, len sa to nerešpektovalo, pán poslanec, len sa to nerešpektovalo. Silou mikrofónu, nie silou zákona, silou mikrofónu, že kto mal mikrofón.
Poviem vám ďalšiu vec. Naschvál som sa prihlásil pred Borisom, aby som ho troška aj naštval (zasmiatie sa rečníka), lebo riadne sa prihlásil v mene poslaneckého klubu. Prvý bol pán poslanec Vašečka, druhý je pán Boris Kollár a ešte je niekto zahlásený za poslanecký... (Reakcia z pléna.) Nie? Nie. Čiže tí, ktorí ste sa zahlásili riadne, budete čakať možno donekonečna, lebo tu sa môžme vystriedať, neviem, štyria alebo piati sme podpísaní pod tento zákon ako navrhovatelia, a keď sa tu budeme striedať a zakaždým sa prihlásime do rozpravy, tak budeme mať prednosť. (Reakcia z pléna.) Nie. Ale podľa mňa, pán poslanec Galko, toto je nie dobré riešenie pre rokovanie Národnej rady. V poriadku, že navrhovateľ nech má väčší priestor, ale podľa mňa nie je v poriadku, aby sa tu navrhovatelia striedali a predbiehali poslanca, ktorý nerozpráva len vo svojom mene, ale reprezentuje celý poslanecký klub. A aj toto chceme zmeniť a chceme zmeniť aj na základe tohto návrhu zákona.
Čiže hovorím, my ideme do druhého čítania tiež s tým, že chceme tam upraviť ešte veľa vecí, zásadných vecí. Veľa. Štyri, päť, šesť. Ale je na to priestor.
Keď opozícia povie, že sa na tom nezúčastní, je to jeho rozhodnutie, jej rozhodnutie. Opozícia proste má takéto právo, ale, viete, to je tak ako s tým voličom, ktorý nešiel voliť a nadáva na výsledky volieb, ako dopadli voľby. No a bol si voliť? Nebol som. Bohužiaľ.
Čiže keď niečo chcem zmeniť k lepšiemu, tak buď sa rozhodnem pasívne sa k tomu postaviť a pozerať, čo z toho bude, alebo využiť možnosti. Nemusíte hlasovať potom za rokovací poriadok, ale podľa mňa vaše rozumné návrhy, pripomienky by ste mali predložiť a mali by ste o nich určite rokovať.
Čo sa týka ešte jedného takého šumu, že ministri sú nad poslancami, toto tiež považujem za neadekvátne, lebo aj včera počas včerajšieho prerokovania protischránkového zákona pani ministerka Lucia Žitňanská nie raz priamo alebo nepriamo bola vyzvaná, aby reagovala na niektoré vaše návrhy, pripomienky, ale to robila presne z pozície navrhovateľky. Z pozície navrhovateľky. Čiže v tomto smere aj poslanec, keď je navrhovateľom, môže hocikedy vystúpiť. (Reakcie z pléna.) Áno. (Reakcie z pléna.) Ale... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nechajte...

Gál, Gábor, poslanec NR SR
Druhá možnosť, kedy môže člen vlády vystúpiť, keď je odvolávaný. A podľa mňa je adekvátne, keď niekoho chcem odvolávať, jej návrh, čiže z niečoho viním, väčšinou pri týchto návrhoch, keď som aj ja bol v opozícii, tak neviem, viac ako 10 nás minimálne vystúpilo na obvinenie ministra z niečoho, a keď dáme ministrovi tiež taký, len taký priestor, že môže vystúpiť raz, tak nám odpadne tá možnosť, keď sme výsledne pri odvolávaní požadovali ministra, že nech reaguje. Nielen koľkokrát sme normálne huckali a proste protestovali kvôli tomu, že prečo minister nereaguje na našu kritiku, na naše pripomienky.
No a dobre, keď vytvoríme, aj to je možné, že rokujme o tom, že by ministri mali len taký priestor, ako budú mať poslanci, len potom nám odpadne tá možnosť, aby sme sa, aby sme dostali tie informácie, ktoré chceme dostať. Napríklad minister vystúpi na prvých 10 poslancov, ešte ďalší 20 sú prihlásení, vystrelí si svoje náboje, no potom už akurát tak môže tam v salóniku odpovedať na naše otázky.
Dobre. Je to na nás, ako sa dohodneme. Ešte stále, hovorím, že sme len v prvom čítaní. My sme otvorení na rokovanie.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.9.2016 9:20 - 9:22 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Keďže nechcem vytvoriť precedens, že keď niekto sa prihlási podľa, ako to avizoval pán poslanec Dostál, po uzavretí možnosti sa prihlásiť do rozpravy, tak som stiahol svoje prihlásenie do rozpravy, lebo, ale si myslím, že evidentne zlyhalo mi len technické zariadenie, hlásil som sa rukou. Ale keď pán poslanec Dostál si myslí, že to je tak, tak nechcem vytvárať nejaký negatívny precedens.
A keďže tým pádom nie je možné podať ten pozmeňujúci návrh, ktorý sme avizovali, že mal by byť prijatý, aby tento zákon mal vôbec zmysel, tak potom asi nebudeme mať možnosť podporiť ani tento návrh v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.9.2016 9:02 - 9:04 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Dobré ráno prajem všetkým. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som uviedol zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 4/2001 Z. z. o Zbore väzenskej a justičnej stráže, a to v znení neskorších predpisov.
Pristupujeme k tomuto, k tejto novele účelom, aby sme mohli vytvoriť zákonné predpoklady pre zabezpečenie ochrany objektov, v ktorých sídli Súdna rada Slovenskej republiky vrátane poriadku v týchto objektoch, a to zo strany príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Dôvodom pre navrhovanú zmenu je fakt, že došlo k oddeleniu Súdnej rady Slovenskej republiky od Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, a to nielen po právnej stránke, ale aj fakticky, nakoľko Súdna rada Slovenskej republiky nebude sídliť v objekte Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, resp. v sídle Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorých ochranu a poriadok v nich zabezpečuje práve Zbor väzenskej a justičnej stráže.
Súdna rada sa odsťahovala do objektu, ktorý za terajšieho právneho stavu nemôžu strážiť a udržiavať v ňom poriadok príslušníci Zboru justičnej a väzenskej stráže, preto táto novela, ako som už vysvetlil, tak dúfam, že to nájde u vás pochopenie aj kvôli tomu, že proste je také intermezzo teraz, ktoré je troška také nežiaduce, aby sa tam niečo neprihodilo náhodou.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2016 16:35 - 16:36 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec, veľmi pozorne som vás počúval s tým, že v kútiku duše dúfam, že sa mýlite, lebo pre nás valorizácia dôchodkov je veľmi dôležitá. Hlavne tá skupina dôchodcov, ktorú ste nazvali, že poberatelia tých menších alebo nižších dôchodkov. Takže určite si posvietime, ja si dám, nechám vysvetliť, či máte pravdu alebo nemáte pravdu, ale dúfam, že sa mýlite. Párkrát sa vám to stalo. Takže určite som rád, že ste to tu povedali, o tom je dobrá opozícia, že poukáže na to, že na možné chybičky krásy, vady.
A ja ďakujem, že ste bol takto odborný, nešli ste do politikárčenia. Takto si viem predstaviť takú slušnú spoluprácu, síce s nejakými odbornými fackami na jednu, na druhú stranu, ale predsa len, keď to pohne veci dopredu, tak budem veľmi rád.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.9.2016 11:46 - 11:48 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za možnosť reagovať.
Pán poslanec Osuský, ja som nehovoril o tom, že zákon je posudzovaný podľa toho, že kto to predkladá, že koalícia alebo opozícia, ale osoba, ale osoba! To je obrovský rozdiel. A dosť vážne ste sa ma dotkli tým, keď ste povedali, že bez vášho vedomia som podal novelu zákona o občianstve, keďže sme si predtým volali a dali ste k tomu súhlas. Vidím, že kývate hlavou, ale dobre, tak sme ukončili jednu éru našej spolupráce, lebo sa to dialo aj v iných prípadoch, aj v prípade zákona o cyklistoch, ale to už tak potom nechajme.
Pani poslankyňa Zemanová, prepáčte, neviem, čo sú to legislatívne zákony, na to nebudem reagovať. Ale som rád, že ste sa ozvali, lebo aspoň ste odpovedali vašim kolegom z opozície, že fakt nie ten zákon posudzujete, ale posudzujete, že ten zákon sa predkladá z vlády, na ktorej čele je premiér Fico, ministrom vnútra je pán minister Kaliňák. Čiže vôbec vám nejde o obsah, ale vôbec nejde o obsah, ale ide o to, že kto to predkladá a aká vláda to predkladá.
Viete, na vládu Mikuláša Dzurindu bola tiež spŕška kritiky. Už sa tu objavilo dneska, že tie schránkové firmy SDKÚ, ale aj za tie vlády sa prijalo veľmi veľa pozitívnych vecí aj pre transparentnosť. Aj ale tá vláda mala svoje kauzy, aj tá vláda mala svoje nedostatky. Pre niektorých malé, pre niektorých veľké.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.9.2016 11:19 - 11:38 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Vážené pani kolegyne, vážení páni kolegovia, vážená pani podpredsedníčka vlády, ministerka spravodlivosti, teraz v priamom prenose, naživo, vieme vidieť, ako málo stačí na to, aby posúdenie jednej osoby, osoby pani ministerky Lucie Žitňanskej, sa menilo z bieleho na čierne. Ako málo. Teraz pre niektorých na to stačilo, aby neboli súčasťou vládnej koalície, že sa ocitli v opozícii a už ponímanie tej osoby, ktorá pre nich predstavovala serióznu pani ministerku z minulosti, sa všetko premenilo naruby. Pritom pani ministerka Žitňanská podľa mňa je najlepšou ministerkou spravodlivosti, ako kedy Slovensko malo. Všetky pozitívne zmeny, ktoré sa udiali v justícii alebo všeobecne v spoločnosti, sa predovšetkým viažu k jej menu.
Prečo to teraz spomínam? Lebo už ten nie raz spomenutý zákon, ktorý núti osoby právnické či fyzické, aby zverejňovali zmluvy, keď narábajú s verejnými prostriedkami, sa viažu k jej menu. Ona to vymyslela, ona to presadila. Ale ani ten zákon vtedy nebol dokonalý. Aj vtedy sa ozvali kritici, že ten zákon má byť taký, onaký, makový. Ja berem, vždy je čo vylepšovať. Ale posudzovať nejaký zákon len kvôli tomu, že ja som sa ocitol v opozícii a druhý sa stal ministrom a je vo vládnej koalícii, a posudzovať podľa toho zákon, ktorý ešte ani účinný nie je, je podľa mňa predovšetkým nieže nedôstojné, ale unáhlené.
Ten už zmienený zákon o zverejňovaní zmlúv, tam sme tiež mali určité výhrady, tam sme tiež mali určité ťažkosti, samosprávy sa sťažovali, že musia zverejňovať všetko, to sa tiež muselo nastaviť a musel sa nastaviť aj ten ľudský faktor k tomu, aby ten zákon bol taký, akým dnes je, kľúčovým. A podľa mňa kľúčovým zákonom bude aj tento protischránkový zákon, ktorý je vystavený tiež spŕške tej kritiky. Takže dokonalý zákon tu nebol, nie je, ani nebude. To si priznajme. Vieme o tých nedostatkoch, inštitucionálnych, systematických nedostatkoch, nieže zákona, ale celého stavu, celého vzťahu podnikateľských subjektov, ktorí chcú obísť zákony, chcú nekalo dostávať finančné prostriedky z verejných rozpočtov. Ale to nielen u nás, ale všade vo svete.
Ale musíme vždy reagovať na nové a nové výmysly nejakých, povedzme aj mojich kolegov advokátov, finančníkov, ekonómov, ale to zároveň znamená aj to, že keď dnes vieme prijať nejaký účinný zákon, ktorý možno nebude najdokonalejší, to neznamená, že ho nemáme a nemusíme prijať. A keď sa dozvieme, že ten zákon nepokrýva toto, ono, tak veľmi rýchlo pristúpiť aj cestou pripomienkového konania a skrátenej legislatívnej činnosti k tomu, aby sme ten zákon potom opravili, vylepšili.
Ale podľa mňa tá hystéria, ktorá sa teraz vyvolala, je absolútne nemiestna. To je len čisto politikárčenie a proste však aj vidíme, rokujeme o zákone proti schránkovým firmám a každú chvíľu je spomenutá téma a kauza Bašternáka. Ja by som bol tiež rád, kebyže tú kauzu vieme uzavrieť ku spokojnosti nám všetkým, ale vnášať proste, o chvíľu budeme mať lazový zákon pána Fecka napríklad, čiže dúfam, že aj vtedy sa to spomenie. A toto je proste presne to, že sa nevenujeme tomuto zákonu, nevyjadrujeme sa odborne k tomu, čo tu máme predkladané, nevenujeme sa tomu, čomu by sme sa mali venovať, ale robíme tu z potrebnej zmeny právneho poriadku nejaký politický cirkus.
Pôjdem tak troška faktograficky, ako som si poznamenal niektoré kritiky, niektoré výčitky k tomuto zákonu. Hovorilo sa, že tento zákon nie je dobrý, lebo nie je čistý obchodný register. Podľa mňa obchodný register je veľmi dobre nastavený tým, že je zverejnený, že veľmi ľahko sa vieme dostať k výpisom z obchodného registra, vieme s tým registrom veľmi rýchlo robiť, kliknúť na to, že kto sú konatelia, spoločníci, v ktorých ďalších firmách sú, tak dáva nám to určité možnosti, aby sme kontrolovali následné vzťahy, ktoré sú s týmto spojené. A keď sú tam nekontaktné osoby, tak treba konať. Páči sa mi to, ale v niektorých prípadoch je to aj negatívne, ale finančná správa v tých daňových kontrolách, kedy je dôsledná u platcov DPH, veľmi rýchlo vyhodí tie obchodnoprávne vzťahy z evidencie a oprávnenosti, keď nejaká osoba, právnická osoba alebo konateľ právnickej osoby alebo fyzická osoba, podnikateľ je nekontaktná. Čiže tu by som si vedel predstaviť to, že väčšina partnerov podľa tohto zákona bude platcom DPH, aby sme predovšetkým cez finančnú správu, neviem, kto to spomenul, možno pán poslanec Beblavý, že cez finančnú správu to mohli aj robiť, lebo zriadiť týmto zákonom nejakú odnož FBI, aby vyšetrovala všetky tie vzťahy, ktoré budú v registri, to hádam nemyslíte vážne.
Oprávnené osoby ako advokáti, banky, notári, niekto hovorí, že je to Achillova päta tohto zákona, ale práve to, že budú mať možnosť odmietnuť, vykonať úkon podľa tohto zákona, im dáva voľnú ruku. Keď mám oprávnene pochybnosti o tom, že som sa dopátral k údajom, ktoré som potreboval, že všetko mi je jasné a viem to osvedčiť, tak to osvedčím a keď nie, tak to nespravím. Žiaľ, samozrejme, ako vždy sa nájdu a aj budeme mať hocijaký dokonalý zákon, vždy sa nájdu ľudia, ktorí nebudú rešpektovať zákon, ktorí porušia zákon. Predstavte si, že máme tu na Slovensku len samých čestných, slušných ľudí, ktorí v živote neprekročia nieže hranicu zákonov, ale etických ani morálnych kódexov. Tak ani seba by sme nepotrebovali tu v Národnej rade, poslancov Národnej rady, lebo spoločnosť by sa riadila sama. No taký stav nebudeme mať. Nežijeme v sterilnom svete, ale práve na to máme potom sankcie, ale nielen tie, ktoré máme v tomto zákone, ale sú aj v ďalších zákonoch, aj v Trestnom zákone, keď niekto poruší zákon, tak nech je za to braný aj na zodpovednosť.
Vymýšľajú sa sofistikovanejšie spôsoby obchádzania zákonov, tak áno, treba na to pripraviť orgány činné v trestnom konaní. Treba zabezpečiť ich nezávislé prešetrenie ich činnosti, čo sa deje tiež vďaka pani ministerke Žitňanskej, proste zabezpečiť všetko to, keď už prijmeme my dobrý zákon a sa nájdu ľudia, ktorý ten zákon nebudú chcieť rešpektovať, aby sme ich vedeli postihnúť.
Je tu veľa takých nejasností vyplývajúcich z toho, že ako niektoré inštitúty, tie, vyplývajúce z tohto zákona ste pochopili alebo nepochopili napr. tie licencie. Licencie sú riešené alebo v prípade, keď nejaká spoločnosť, nejaký subjekt dostane licencie a má za to nejakú odmenu zo štátnej alebo nejaký podiel, odmenu alebo platbu zo štátneho rozpočtu alebo z verejného zdroja, tak sa už musí zaregistrovať. Subdodávatelia, subdodávateľské vzťahy, to je problém a bude vždy problémom. Toto je nielen Achillova päta tohto zákona, ale to je Achillova päta všetkých protischránkových zákonov. Lebo potom zavedieme subdodávateľa a subdodávateľov a tá schéma môže byť nekonečná a nekonečná a nekonečná. Tu tiež môže nastúpiť finančná správa, čo sú tu odôvoditeľné daňové náklady. Ale s tým sa borí celý svet, ako sa borí svet aj s tým, čo povedala pani kolegyňa, že 21-ročná slečna z Kajmanských ostrovov. To bude problém stále, keď nejaká fyzická osoba prehlási, že ja som konečným užívateľom výhod, zapíše sa do registra, aj sa k tomu prizná. Aj do istej miery jeho majetkové pomery budú tomu zodpovedať, ale nie celkom tak a niekto bude v pozadí, ale s týmto, zas hovorím, že tento problém nie je len náš, ten problém sa týka aj vyspelých západných demokratických štátov, aj Škandinávie. Lebo tam, áno, treba potom dokázať, že konečným recipientom tých výhod nie je tá osoba, ktorá o sebe prehlásila, že je, ale na to sú už iné orgány.
Pán poslanec Lipšic ešte uviedol úverové vzťahy, ktoré, áno, sú známou schémou, ale sú aj niekedy využívané schémami, že nič za tým nie je len majetkový prospech. Pre mňa za mňa, nech niekto zarába, ale nech tam nie je konflikt záujmov. Konflikt záujmov je v tom, že nech nie je tam klientelizmus, nie je tam nejaká vata, ako už teraz tak pomenovaný problém nadhodnotenými projektmi. Čiže nech je to aj verejný funkcionár, ktorý zarobí v nejakej štátnej zákazke, ale nech to je transparentné, nech má len primeranú, primeraný zisk z toho, aby k tej zákazke sa nedostal nekalo. Nech aj vidíme pre mňa za mňa ako konečného poberateľa výhod nejakú verejnú činnú osobu, nech sa k tomu prizná, ale potom určite k tomu môže a má dôjsť len absolútne čistým spôsobom.
Viacerí ste povedali, že budete mať k tomuto zákonu pozmeňujúce návrhy. Tak sem s nimi čím skôr, aby sme o nich vedeli rokovať, lebo viacerí ste nás už napádali s tým, že opozičné návrhy zákonov neprechádzajú. No to nie je pravda, my sme mali len takú veľmi základnú požiadavku, slušnosť je, že dobre, okej, však rokujte potom s nami o tých zákonoch, niečo predložíte a kvôli tomu, že vy ste poslanec Národnej rady, my máme všetko schváliť, lebo poslanec Národnej rady má právo predkladať návrhy zákonov. Má právo, ale ten druhý poslanec má právo za ten návrh zákona nehlasovať. Keď chceme, keď chcem to, aby to prešlo, chcem, tak proste presvedčím, však to sa deje aj v poslaneckom klube. Neviem, ako v ktorých, ja keď chcem predložiť nejaký návrh zákona a poviem ostatným, povedia, že to nebude dobré alebo že sa im to nepáči, tak buď ich presvedčím, alebo nepresvedčím.
Áno, ešte taká jedna zaujímavosť, že štyri mesiace rozprávate o tom, že vláda nepredkladá žiadne návrhy zákonov. V nedeľňajšej relácii som to dostal, ale takú zásadnú vec ste zabudli poznamenať, že kým poslanci majú veľmi ľahkú možnosť dostať svoje návrhy do pléna, tak vláda takú možnosť nemá. Sme sprísnili legislatívnu činnosť vlády v tom, že to medzirezortné pripomienkové konanie je fakt vážne, je dlhé a proste všetky vládne návrhy musia nimi prechádzať. A keď už sme predložili na túto schôdzu viacero zákonov, hovorím za náš klub, za našich ministrov, kľúčové zákony, protischránkový zákon a zákon o upomínacom rozkaze, tak teda sme dostali spŕšku kritiky, že chceme len odvádzať pozornosť od káuz, že to sú nejaké akože len také riešenia ad hoc, zastieracie manévre atď. atď. Tak dobre, keď sa budeme baviť takto povrchne, tak aj my sa budeme stavať k vašim veciam povrchne. Vidíte, reagujeme na vás, ale môžme to robiť aj inak. Môžme to robiť, ja tiež nebudem vystupovať potom, keď to budeme takto medzi sebou rozdávať, že keď nie to, tak ono. Nedávate zákony, keď dávame, dávate ich preto, aby ste zamietli pod koberec nejakú kauzu. Dáme nejaký zákon, tak to je fú, veľmi zlé, nedobré. Dá sa aj takto baviť.
Bavme sa ako sčasti vystúpil pán poslanec Beblavý, že keď niečo podľa vás nie je dobré, upozornite nás na to, dajte svoje návrhy, pripomienky, ale zostaňme vo veci roviny. Lebo podľa mňa práve tento zákon zapĺňa tú dieru, ktorú máme v právnom poriadku, ktoré sme pomenovali už pár rokov dozadu a je dlhoročnou našou ambíciou túto dieru zaplátať. Sčasti sa to udialo, ten register je pri verejných obstarávaniach, ale to zďaleka nestačí. Treba ísť ďalej a určite ja vo svojom mene a v mene za klub MOST – HÍD viem sľúbiť, že keď dôjde k tomu, že uvidíme, že ten zákon bude mať nejaké nedostatky, tak veľmi rýchlo sa pristúpi k tomu, aby sa tie nedostatky odstránili. Bavíme sa teraz v prvom čítaní, ten zákon ešte pôjde do výborov, pôjde do druhého čítania, takže, vážené kolegyne, vážení kolegovia, využite ten priestor, ktorý je tu daný, ale nie ultimatívne, ako normálne ľudsky.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

7.9.2016 9:38 - 9:53 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Beblavý, rezignácia, ako to predviedol aj poslanec Baránik, je najhoršie, čo môžeme spraviť, aby sme napravili nejaké neresti, ktoré máme. A musím povedať, že my nemáme až taký zlý právny poriadok, ako to preukazuje alebo nasvedčuje stav spoločnosti. Čo je problém, a to ste viacerí už spomínali, že zlyháva ľudský faktor. Preto nie som zástancom toho, aby sme doplňovali právny poriadok, Zbierku zákonov o ďalšie zákony, keď aj tak vieme, že bude to zbytočné.
Ale ja si práve myslím, že tento zákon je veľmi dôležitý a zapĺňa veľkú dieru, veľmi veľkú dieru, ktorú už tu pár rokov v tejto poslaneckej sále pomenuvávame. Ale dokonalý zákon tu nikdy nebol, nie je a ani nebude, hlavne pre opozíciu. To je jedno, že aká je opozícia, či ľavicová, pravicová, teraz, v budúcnosti taký dokonalý zákon nebude.
Ale napriek tomu som rád, že tento zákon podporíte v prvom čítaní, aj keď máte k tomu veľké, ako veľa výhrad. A pre krátkosť času nebudem vaše omyly alebo mylné dojmy všetky vymenovať a ozrejmovať, ale podotýkam, že s podobným problémom sa brodia všetky aj vyspelé krajiny, aj USA, aj teraz pani poslankyňa Remišová spomínala Veľkú Britániu, aj mnou veľmi obdivovaná Škandinávia, lebo stále je, proste vynárajú sa nové a nové možnosti, ako sa zatajovať. Ale proste musíme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2016 10:08 - 10:09 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka Národnej rady. Národná rada má schválené pravidlá hlasovania na schôdzach Národnej rady Slovenskej republiky, podľa ktorých by sme sa mali riadiť tak vy, ako aj ostatní poslanci. Čiže hrubá nevedomosť, že neviete alebo nie je určené pravidlo, ako sa má prezentovať (reakcia z pléna), tak článok nie je otvorený... (Prerušenie vystúpenia podpredsedníčkou NR SR.)

Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
Poprosím o kľud v rokovacej sále.

Gál, Gábor, poslanec NR SR
Nie je otvorená schôdza, lebo článok 4 hovorí o prezentácii poslancov v odseku 5, "poslanec sa prezentuje tak, že stlačí tlačidlo 1 Prezentácia". Po skončení intervalu, čiže my sme sa neprezentovali, čiže nebola otvorená vôbec riadne schôdza... (Prerušenie vystúpenia podpredsedníčkou NR SR.)

Ďuriš Nicholsonová, Lucia, podpredsedníčka NR SR
Poprosím o kľud v rokovacej sále.

Gál, Gábor, poslanec NR SR
Nebola vôbec riadne otvorená schôdza, čiže terajšie rokovanie Národnej rady je paaktom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2016 10:40 - 10:42 hod.

Gábor Gál Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. No netajíme sa s tým, že viacerým z nás z vládnej koalície sa tento pozmeňujúci návrh povzdáva, ale zas musíme aj povedať to B, že prechodný pobyt ešte stále v našom právnom poriadku má svoje miesto, lebo je to naviazané napríklad na držanie zbraní a streliva, keď zbrane a strelivo nie sú umiestnené v trvalom bydlisku toho dotyčného, ktorý má toto povolenie.
Čiže toto, ale toto nie je teraz témou tejto veci, len ako samotný inštitút prechodného pobytu nemôžme zo dňa na deň vymazať z nášho právneho poriadku, lebo to sa netýka len jedného zákona, týka sa to viacerých zákonov. Ale samotné toto ustanovenie, keďže sa nenapĺňa, neviem, kto hlási svoj pobyt príslušným úradom a kto bol za toto vôbec niekedy sankcionovaný, že to je obsolentná norma, a preto máme takýchto obsolentných noriem v právnom poriadku asi tisíce, keď nie desaťtisíce, čiže keď pôjdeme rad radom, tak ich, dúfam, že za tých 20, ďalších 20 rokov aj ich odstránime.
Skryt prepis