Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.9.2017 o 9:08 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.9.2017 11:13 - 11:13 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem pekne. Chcel by som pripomenúť členom osobitného kontrolného výboru pre kontrolu činnosti SIS, že o 12.15 hod. máme rokovanie na obvyklom mieste.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2017 11:56 - 11:56 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem pekne. Naozaj iba jedna stručná faktická poznámka. Pán poslanec, neverili by ste, s kým bol jeden z tých prokurátorov, ktorých ste spomínali, minulý pondelok v Albrechte na obede.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2017 11:29 - 11:31 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Štyri krátke poznámky. Tá prvá, tieto audity, o ktorých hovoríme, často slúžia len ako alibi, či už pre samosprávu alebo pre ministerstvá pri rôznych zákazkách a verejných obstarávaniach, ako alibi, akým spôsobom vypísať daný tender práve tak, ako treba. Veď vidíte, to nám poradila renomovaná spoločnosť. To je prvá poznámka.
Druhá, čo sa týka tých šetrení, tak ja ponúkam ešte jedno šetrenie, ktoré nie je v tomto materiáli, a to šetrenie vidím napríklad aj na strane povinných osôb, ktoré nebudú musieť platiť za trovy konania v prípade, že sa dostane pred súd žaloba, tak ako je to v spomínanom príklade z hlavného mesta, kde ak hlavné mesto prehrá, pretože som presvedčený o tom, že už dnes musí zverejniť ten audit, tak bude zrejmé, ak tak rozhodne súd, musieť platiť aj trovy konania.
Tretia poznámka, k tým pripomienkam by som už len zopakoval, že podľa môjho názoru sú už dnes povinné osoby povinné zverejňovať tieto audity a je smutné, že tak robia len pod hrozbami súdnej žaloby.
A posledná poznámka, čo sa týka tej malej ambicióznosti, tak v tom spomínanom druhom čítaní radi pridáme v ambicióznosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.9.2017 11:08 - 11:11 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, keď počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu vznikol zákon o slobodnom prístupe k informáciám, tak jeho autori ho prezentovali mottom, čo nie je tajné, je verejné. Po sedemnástich rokoch sme sa však dopracovali do stavu, kedy toto heslo potrebujeme preformulovať asi takto: čo je verejné, je naozaj verejné. O tom je táto novela. Špekulanti, ktorí sa snažia obísť svoju zákonnú povinnosť zverejniť informáciu, totiž vykladajú paragrafy, už dnes platné paragrafy infozákona, po svojom. A vykladajú ich tak, aby nezverejnili to, čo by mohlo prekaziť nejaký ten biznis v pozadí. Aby som nehovoril len vo všeobecnosti, poviem aj svoju konkrétnu skúsenosť.
Hlavné mesto Slovenskej republiky čaká tento rok najväčšia zákazka počas funkčného obdobia súčasného úradujúceho primátora pána Nesrovnala. Ide o tender na verejné osvetlenie za približne 140 mil. eur. Každý doterajší primátor Bratislavy vedel, že dvadsaťročná zmluva spoločnosti Siemens vyprší 31. decembra 2016 a každý doterajší zodpovedný primátor by v takejto situácii urobil to, že by vypísal súťaž, aby ju stihol aj vyhodnotiť tak, aby nový prevádzkovateľ mohol nastúpiť hneď na druhý deň po vypršaní zmluvy, to znamená 1. januára 2017. Primátor Nesrovnal mal na toto dva roky. Fakt je však taký, že dnes už bez súťaže od januára tohto roka pokračuje spoločnosť Siemens v prevádzkovaní verejného osvetlenia v Bratislave. Fakturuje si za to zhruba 130-tisíc eur mesačne, pretože do 31. decembra 2016 nielenže nebola vyhodnotená súťaž, ale ani len nebola vypísaná na prevádzkovanie verejného osvetlenia.
Ako to súvisí s touto novelou zákona? Ešte pred vypísaním 140-miliónovej súťaže si magistrát hlavného mesta objednal audit stavu verejného osvetlenia, a to od spoločnosti Deloitte za 130-tisíc eur. Tento audit, na ktorý sa poskladali Bratislavčania zo svojich daní, primátor Nesrovnal niekoľko mesiacov odmietal zverejniť. Mohli si ho na magistráte pozrieť iba mestskí poslanci, ale aj to len pod podmienkou mlčanlivosti. Pred širokou verejnosťou zostal tento audit utajený. Ja som s takýmto prístupom samozrejme súhlasiť nemohol, preto som požiadal magistrát o sprístupnenie tohto auditu podľa infozákona, ale bolo mi to odmietnuté najprv na úrovni riaditeľa magistrátu a potom aj v rámci odvolacieho konania primátorom Nesrovnalom. Nezostalo mi teda nič iné ako podať na hlavné mesto žalobu na preskúmanie tohto rozhodnutia a, čuduj sa svete, po podaní žaloby primátor zmenil názor a aspoň čiastočne tento audit zverejnil.
Zaujímavé však boli hlavne argumenty hlavného mesta, prečo konalo tak, ako konalo na prvom stupni aj na druhom stupni. Tie argumenty považujem za nezákonné, takto sme argumentovali aj pred súdom, ktorý zatiaľ teda o tejto žalobe nerozhodol, a tie argumenty hlavného mesta boli nasledovné: "Paragraf 11 odsek 1 písm. a) info zákona, ktorý znie: Povinná osoba obmedzí sprístupnenie informácie alebo informáciu nesprístupní, ak jej bola odovzdaná osobou, ktorej takú povinnosť neukladá a ktorá písomne oznámila, že so sprístupnení nesúhlasí." Tento dôvod však z môjho pohľadu neobstojí, pretože tento istý § 11 hneď v ďalšom odseku hovorí, že, citujem, "ustanovenie písm. a) sa nepoužije, ak ide o informácie, ktoré sa získali za verejné prostriedky alebo sa týkajú používania verejných prostriedkov". Čiže stačí, aby bola splnená jedna podmienka, ale v Bratislave v prípade verejného osvetlenia sú splnené obidve podmienky, pretože išlo o informácie, ktoré boli získané za verejné prostriedky a týkajú sa používania verejných prostriedkov. Je teda nepochybné, že audit za 130-tisíc eur bol zaplatený z verejných prostriedkov.
Dôvod č. 2 magistrátu na nesprístupnenie sa týkal § 11 ods. 1 písm. c), a síce: "Povinná osoba obmedzí sprístupnenie informácie, alebo informáciu nesprístupní, ak tým možno porušiť ochranu duševného vlastníctva." Lenže ani audítorská spoločnosť Deloitte, ani spoločnosť Siemens prevádzkujúce verejné osvetlenie neuviedli žiadne konkrétne informácie, ktoré by sa mali týkať duševného vlastníctva, a začali sa jedna spoločnosť vyhovárať na druhú. Spoločnosť Deloitte uviedla, že so sprístupnením auditu v zmysle mojej žiadosti súhlasí, ale len pod podmienkou, že s tým bude súhlasiť spoločnosť Siemens. Spoločnosť Siemens sa na otázku magistrátu vyjadrila, že so sprístupnením auditu by aj súhlasila, ale nevidela ten audit a tým pádom nevie, ktoré informácie tvoriace tajomstvo duševného vlastníctva obsahuje, a preto so sprístupnením súhlasiť nemôže.
Ako som uviedol už predtým, môj názor je, že platí, že ak ide o informácie, ktoré sa získali za verejné prostriedky alebo sa týkajú používania verejných prostriedkov, tak tieto výhovorky jednoducho na úplné utajovanie určite neplatia. A ak má niekto problémy s duševným vlastníctvom, tak nech sa podľa toho zariadi už pri vypracovaní takejto analýzy.
Čiže aby som to zhrnul, som presvedčený, že takýto postup samosprávy bol v rozpore s infozákonom, ale ak to niekto potrebuje po lopate dostať do zákona, tak to ponúkame v tejto novele.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 11.9.2017 11:04 - 11:06 hod.

Gábor Grendel
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2017 13:09 - 13:10 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Uhrík tu pred chvíľou volal po odbornom prejave, tak tu ho mal, mohol si ho vypočuť, ale ja viem, že je piatok 13.00 hod. a zdá sa, že pánovi Uhríkovi a všetkým jeho kolegom už padla.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2017 12:28 - 12:33 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Viacerí predrečníci vyčítali koalícii, že nemá úprimný záujem o dohodu. Hovorili o tom pán poslanec Heger, pán poslanec Kollár, pán poslanec Beblavý, ale prakticky každý. Už ani my v opozícii nemusíme mať na všetko rovnaký názor a ani na túto vec asi nebudeme mať, pretože ja osobne som presvedčený o tom, že koalícia má úprimný záujem sa dohodnúť s opozíciou. Má. A podložím to niekoľkými dôkazmi.
Dôkaz č. 1. Výrok premiéra Roberta Fica na adresu predsedu SaS Richarda Sulíka: "Je to politický dobrodruh, amatér a vymetač bruselských barov." O čom inom svedčia tieto nedávne výroky lídra najsilnejšej koaličnej strany, ak nie o tom, že má úprimnú snahu sa dohodnúť s opozíciou na veci, ktorá je v strategickom záujme štátu?
Dôkaz č. 2. Výrok premiéra Fica na adresu predsedu strany SME RODINA Borisa Kollára: "Má životopis, za ktorý by sa ani Lucky Luciano nemusel hanbiť." Priznám sa, ja som nevedel, kto je Lucky Luciano, ale na internete som našiel, že bol to jeden z najobávanejších mafiánov 30. rokov minulého storočia. Tak o čom inom svedčí aj tento nedávny výrok lídra najsilnejšej koaličnej strany, ak nie o úprimnej snahe dohodnúť sa s opozíciou na veci, ktorá je v strategickom záujme štátu?
Dôkaz č. 3. Výrok premiéra Fica na adresu predsedu hnutia OĽANO Igora Matoviča: "Je to človek, o duševnom zdraví ktorého pochybuje prakticky každý." O čom inom svedčí aj tento výrok lídra najsilnejšej koaličnej strany, ak nie o tom, že má úprimnú snahu sa dohodnúť na veci, ktorá je v strategickom záujme štátu?
Existuje úprimnejšia snaha dohodnúť sa s opozíciou na čomkoľvek, keď predseda vlády povie, že opozíciu riadia vymetači barov, mafiáni a blázni? Je to naozaj dokonalý základ na diskusiu o uvoľnení dlhovej brzdy.
Ďalší, štvrtý dôkaz nám ponúka líder druhej najsilnejšej koaličnej strany pán predseda parlamentu Danko, ktorý avizuje, že chce strany ako SaS, OĽANO alebo SME RODINU vypoklonkovať z parlamentu. Lebo vraj, citujem: "Keď tu bude 150 Matovičov a Lipšicov, tak sa nikto nikdy na ničom nedohodne." Neviem presne, ako to myslel matematicky, že či 150 Lipšicov plus 150 Matovičov, teda 300 dohromady, alebo 75 plus 75, ale túto matematickú ústavnú debatu nechám potom na diskusiu, keď budem riešiť zakotvenie zbraní do ústavy a vrátim sa k pôvodnej téme, a to k tej úprimnej snahe dohodnúť sa s opozíciou na dlhovej brzde. Tá úprimná snaha znie teda takto: najprv ich vyurážame, vynadáme im do vymetačov barov, do mafiánov, do bláznov, potom ich požiadame o pomoc a nakoniec ich vyhodíme z parlamentu. (Potlesk.)
Chápem to teda správne, že keď ide o bubáčiky, nemáte problém si ťapnúť s vymetačmi barov, s bláznami a s mafiánmi? Mne sa to páči. Páči sa mi, že vy sa na nič nehráte, nič nepredstierate a naozaj si o nás úprimne myslíte, že sme padnutí na hlavu. Nie sme. A ako dôkaz ponúkam náš postoj k tomuto vášmu návrhu. Aj ekonomický postoj, aj politický. Vo svetle faktov a čísel, ktoré tu povedali už moji predrečníci a vo svetle tejto vašej diplomacie, vašich najvyšších predstaviteľov, by uvoľnenie dlhovej brzdy podporil z opozície iba niekto, kto je naozaj na hlavu padnutý.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2017 9:08 - 9:09 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem pekne, pán poslanec, váš prejav pôsobil až tak ekumenicky, by som povedal. Páči sa mi tá myšlienka, že by to uvoľnenie sa malo týkať viacerých vlád, samozrejme, len sa chcem spýtať, že akých, lebo doteraz som si myslel, že táto vláda nemá alternatívu a že tu bude v podstate už na veky vekov. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2017 17:26 - 17:26 hod.

Gábor Grendel
Mňa si občas mýlia aj na mestskom zastupiteľstve, ale nemám chuť to odľahčovať, pretože tu zazneli príliš vážne slová. Angličania by povedali, že "no words needed". Myslím si, že by sme normálne mali proste prerušiť túto schôdzu, kým sa nevyjasní to, čo citovala pani podpredsedníčka. Aj predseda vlády, aj pán minister tu pýtali nejaké dôkazy alebo indície o korupcii, tak tu ich máte.
Skryt prepis
 

7.9.2017 16:53 - 16:55 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak ja nadviažem na pani poslankyňu Cigánikovú.
Pán minister, tá paralela s tou samovraždou z roku 2010 bola teda dosť o ničom. Poviem vám prečo. Ak by ste mali dôkaz, že pán vtedajší minister Mihál mal dôkaz o tom, že akreditačná komisia nejakú kauzu alebo nejakú samovraždu nerieši, vedel by o tom a ani on by nekonal, okej, to by som chápal. Boli ste vtedy v opozícii, mohli ste vtedy navrhnúť jeho odvolanie, ale okej, ale to dajme všetko bokom. Ale vy ste o kauze Čistý deň vedeli minimálne od septembra minulého roka. A vtedy akreditačná komisia navrhla odňať licenciu a vy ste nekonali. Chcete povedať, že takéto niečo urobil pán Mihál? Predpokladám, že nie. Takže to prirovnanie bolo naozaj úplne o ničom.
Rozsiahle ste tu citovali z návrhu na vaše odvolanie, z opozičného návrhu, ale pozabudli ste zacitovať z návrhu na odvolanie zo strany SNS. Tak ja vám z tohto návrhu zacitujem: "Vzhľadom na všeobecne známe a dlhodobo medializované skutočnosti týkajúce sa fungovania a riešenia problémov ministerstva práce je SNS presvedčená, že vládna koalícia si už ďalej nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti. Preto sa obraciame na pána Roberta Fica, predsedu vlády a predsedu politickej strany SMER, aby vyriešil tento pretrvávajúci a neudržateľný problém personálnou zmenou na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera."
Pán minister, vy ste stratili dôveru vášho koaličného partnera, takže neriešte tu opozíciu, choďte na poslanecký klub strany SNS a tam rozprávajte hodinu o úspechoch ministerstva práce. My sme si to tu už pred štyrmi mesiacmi vypočuli.
Skryt prepis