Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády, dámy a páni, programové vyhlásenie vlády je povinná jazda. Najlepšie sa to ilustruje na týchto troch citátoch. Prosím, počúvajte pozorne!
Citát č. 1: „Vláda bude dôsledne presadzovať preventívne a represívne opatrenia v boji s korupciou, minimalizovať tak množstvo korupčných príležitostí a nastaví účinný sankčný systém.“
Citát č. 2: „Vláda si je dobre vedomá...
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády, dámy a páni, programové vyhlásenie vlády je povinná jazda. Najlepšie sa to ilustruje na týchto troch citátoch. Prosím, počúvajte pozorne!
Citát č. 1: „Vláda bude dôsledne presadzovať preventívne a represívne opatrenia v boji s korupciou, minimalizovať tak množstvo korupčných príležitostí a nastaví účinný sankčný systém.“
Citát č. 2: „Vláda si je dobre vedomá toho, že závažná ekonomická kriminalita a korupcia ohrozuje základné princípy sociálne orientovaného, ekonomicky prosperujúceho, stabilného, právneho a vo svete uznávaného štátu.“
A napokon citát č. 3: „Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje závažný spoločenský a ekonomický problém, ktorý ovplyvňuje tak kvalitu života občanov, ako aj kvalitu podnikateľského prostredia.“
Dámy a páni, vedeli by ste si tipnúť, ktorý citát do programového vyhlásenia ktorej Ficovej vlády patrí? Jeden bol z roku 2006, druhý z roku 2012 a tretí z roku 2016. Nebudem vám hovoriť, ktorý citát z ktorého obdobia pochádza, asi uznáte, že je to úplne zbytočné. Čarovné na týchto vetách totiž je, že môžte ich ľubovoľne zamieňať, nikto by si nič nevšimol.
Vážení predstavitelia vládnej koalície, všetko, čo som doteraz povedal, bola doslovná kópia môjho úvodného prejavu spred dvoch rokov, keď sme tu rokovali o programovom vyhlásení vlády Roberta Fica. Mohol by som v tomto prejave spred dvoch rokov pokračovať a prijať túto vašu hru o rovnakej vláde s rovnakým obsahom. Problém je však v tom, že situácia sa oproti roku 2016 dramaticky zmenila. Dnešné Slovensko už nie je to Slovensko, ktoré tu bolo v roku 2016. Vtedy ste seba zadefinovali ako vládu kontinuity. A čo je táto ďalšia vláda? Kontinuita kontinuity?
Lenže verejnosť žiadala zmenu, nie kontinuitu, a tá zmena nemôže byť len o osobách, skutočná zmena by sa mala odzrkadliť aj v obsahu vládnutia. Napríklad v tom, že boj proti korupcii a bezpečnosť budú na prvých miestach priorít programového vyhlásenia vlády, a nie medzi poslednými. Pred mesiacom mafiánskym spôsobom popravili jedného novinára a jeho snúbenicu. Bola to vražda na objednávku, vyhlásil dnes dozorujúci prokurátor. Bola to vražda, ktorej motívom bola práca investigatívneho novinára, povedal pred mesiacom policajný prezident a svoje slová dodnes neodvolal. Ale pre túto vládu, tú, ktorá akože prešla významnou rekonštrukciou, je prezentácia Slovenska v zahraničí prednejšia v programovom vyhlásení ako boj proti korupcii a bezpečnosť.
Novinári, dámy a páni, sa v civilizovaných demokraciách nevraždia. Novinári sa vraždia tam, kde má nad štátom prevahu mafia. Novinári sa vraždia tam, kde sa mafia nebojí polície, lebo má na ňu dosah. Novinári sa vraždia tam, kde sú považovaní za jediný rušivý element, za chybu systému.
Pred mesiacom policajný prezident vyhlásil, že vražda Jána Kuciaka súvisela s jeho prácou. Tak sa pozrime na to, s čím súvisela práca Jána Kuciaka.
99 % jeho článkov súvisela so SMER-om alebo s podnikateľmi, ktorí sú spájaní so SMER-om, alebo s policajnými funkcionármi, ktorí sú spájaní s týmito podnikateľmi. Len niekoľko názvov článkov Jána Kuciaka: „Bašternákova firma skončila na mafiánskej adrese, štátu dlhuje milióny“, „Dcéra elitného daňováka mala väzby na schránky v daňovom raji v Karibiku“, „Kauza Kočner, zistili sme čudné praktiky pri vyšetrovaní“, „Obľúbený hotel SMER-u dostal milióny, v pozadí bol syn vplyvného oligarchu“, „Šéf polície založil firmu, prenajíma si kanceláriu u syna oligarchu“, „Čo spája Bašternáka s Ficovým bratom?“, „Tajomná schránka v Modre“ atď. Podobných článkov napísal Ján Kuciak vyše 100, ten posledný, nedopísaný, sa týkal talianskej mafie na východe Slovenska. Články Jána Kuciaka boli charakteristické okrem iného tým, že si na nich naozaj dal záležať. A keďže si na nich dal záležať, ich závery nikdy nikto nevyvrátil. Spochybnil, áno, ale nakoniec nevyvrátil. Posledný článok Jána Kuciaka spochybnil napríklad dnes už bývalý premiér Fico, ktorý pred skupinou europoslancov povedal toto: „Myšlienka, že by mafia mohla mať záujem na východnom Slovensku, je absurdná, pretože tam nič nie je.“ Podobne sa vyjadrila aj europoslankyňa SMER-u pani Smolková: „Žiadnu mafiu na východnom Slovensku nemáme, pozývam všetkých na východné Slovensko, chcem vám povedať, že okrem talianskych podnikateľov tam máme aj nemeckých a holandských.“ Takže podľa čelných predstaviteľov SMER-u žiadna talianska mafia na východe Slovenska nepôsobila.
A aká je realita?
13. marca polícia zatkla Antonina Vadalu na základe zatykača z benátskeho súdu pre drogovú trestnú činnosť. O tejto akcii Generálna prokuratúra Slovenskej republiky povedala: „Európskym zatýkacím rozkazom žiada taliansky súd o vydanie Antonina V. na trestné stíhanie do Talianska pre drogový trestný čin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou. Celý postup bol realizovaný v maximálnom utajení z dôvodu zabránenia úniku informácií a prípadného zmarenia tohto úkonu.“ Povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry. V súčasnosti je tento taliansky podnikateľ vo vyšetrovacej väzbe a čaká sa už len na to, aby prokuratúra doručila originály zatykača príslušnému súdu.
Možno je dobré si povedať, o čo v tomto prípade ide, budem citovať z novinového článku: „Podľa talianskej polície ide o jedného z čelných predstaviteľov milánskej mafiánskej podskupiny,“ to sú tí podnikatelia talianski, „ktorá sa zaoberala medzinárodným obchodom s narkotikami,“ tvrdí to portál aktuality.sk na základe dokumentov z benátskeho súdu a prokuratúry. Tento biznis Taliani sledovali od decembra 2015, keď zachytili dodávku veľkého množstva drog v zásielke exotického ovocia z Ekvádoru. Týchto 400 kíl kokaínu v hodnote 30 mil. eur putovalo cez Benátky, ďalej do Milána, ale aj do Slovinska a na Slovensko. Vadala bol podľa vyšetrovateľov zodpovedný za riadenie zahraničnej dopravy a jej finančné zabezpečenie. To je to podnikanie, logistika, "zodpovedný za riadenie zahraničnej dopravy a jej finančné zabezpečenie“, tvrdí portál veneziatoday.it. Vadala údajne kryl pašovanie drog obchodom s exotickým ovocím a krevetami. Kokaín sa pašoval v dodávkach týchto potravín, ktoré prichádzali z Kolumbie do benátskeho prístavu. Časť ziskov z drog sa investovala do nákupu a dovozu morských plodov a ovocia, ako sú banány a ananásy, aby udržiavali zdanie, že ide len o obyčajnú lodnú prepravu bežného tovaru.
Ale hlavne, že na východnom Slovensku nie je žiadna mafia, iba podnikatelia z Talianska. To si naozaj myslíte, že tí europoslanci žerú seno? Že ľudia na Slovensku žerú seno? V roku 2016 by sme vám to možno uverili, ale dnes je vďaka článkom Jána Kuciaka Slovensko niekde úplne inde, ako bolo v roku 2016. Aj vďaka článkom Jána Kuciaka vieme, že toľko avizovaná výmena policajného prezidenta nič nevyrieši. Toto už dávno nie je o jednom policajnom prezidentovi. Toto je o celom systéme prepojení veľkopodnikateľov a ľudí z tzv. mafiánskych zoznamov s policajnými funkcionármi, vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami. A ide nielen o rodinné prepojenia, ale aj o spoločné podnikateľské aktivity manželiek, o poľovačky, oslavy a tak ďalej.
Na základe týchto väzieb si niektoré zvláštne postavy z biznisu dokážu vybaviť čokoľvek. Na jednej strane vlastnú beztrestnosť a na druhej strane trestné stíhanie konkurenčných podnikateľov alebo politicky nepohodlných osôb. Toto pretrhnúť nemôže byť v silách jedného ministra, ak koalícia zostáva tá istá. Toto sa nedá pretrhnúť len výmenou policajného prezidenta. A už vôbec nie je možné to pretrhnúť avizovanou systémovou zmenou voľby policajného prezidenta.
Čo sa o tejto systémovej zmene píše v programovom vyhlásení vlády Petra Pellegriniho? Presne to isté, čo v programovom vyhlásení vlády Roberta Fica. Citujem: „Vláda vytvorí podmienky pre posilnenie parlamentnej kontroly menovania prezidenta Policajného zboru formou verejného vypočutia pred menovaním.“ Toľko akože nový systém výberu policajného prezidenta.
Dámy a páni z koalície, to, čo máte v programovom vyhlásení vlády, v ničom nenaznačuje, že presadíte akúkoľvek systémovú zmenu výberu prezidenta Policajného zboru. Naopak, ak aj nejakú systémovú zmenu nový minister vnútra prinesie, tak ktokoľvek z koaličných partnerov mu bude môcť oponovať, že navrhuje niečo, čo nie je v programovom vyhlásení vlády, a preto nemôže mať podporu koaličných partnerov.
Dámy a páni, navyše predstava, že na všetky prešľapy sveta existuje tzv. systémové riešenie, je podľa môjho názoru len ilúzia a v horšom prípade vyvolávanie falošnej nádeje. Chyba totiž väčšinou nie je v systéme, ale v osobách, ktoré tento systém ovládajú. A ja neverím na taký systém, ktorý by táto koalícia nedokázala obicyklovať.
Preto aj po vymenovaní tejto vlády považujem za jediné poctivé riešenie predčasné voľby. A na ich zdôvodnenie využijem na záver slová rešpektovaného publicistu Mariána Leška, citujem: „Komentátor aktualít.sk Dag Daniš, ktorý dobre pozná obsah článkov svojho nebohého kolegu, sformuloval základné zistenie zavraždeného Jána Kuciaka. Podľa Daniša dospel jeho kolega k záveru, že slovenskú politiku aj slovenskú políciu do veľkej miery ovládol organizovaný zločin. Daňoví podvodníci, realitné mafie a napokon aj medzinárodný organizovaný zločin pretlačili svojich ľudí do politiky aj do vedenia polície, aby si zaručili politické a policajné krytie."
Ak je tak, potom personálna výmena na poste ministra vnútra nič nerieši. Kým budú pri moci politici, ktorí také niečo pripustili a nesú za to priamu zodpovednosť, dovtedy bude pretrvávať oligarchicko-mafiánske ovládnutie štátu. Konanie predčasných volieb nie je preto len otázkou politickou, ale aj civilizačnou a morálnou. Ak podľa ústavy štátna moc pochádza od občanov, občania majú právo si vynútiť, aby to, čo im bolo protiústavne odňaté, sa im opäť navrátilo. (Potlesk.)
Skryt prepis