Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.10.2018 o 18:30 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 14:53 - 15:04 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ten môj príspevok bol prerušený, ale v podstate na začiatku hovorila som o, o tom, že zdravotníctvo je vnímané aj spoločnosťou a občanmi ako veľký problém, ktorý treba riešiť. O tom, že vláda deklarovala niekoľkokrát, že zdravotníctvo je prioritou, a že budem teda v rozpočte hovoriť práve o zdravotníctve - a možno trošku na prekvapenie - aj o ďalšom ešte jednom rezorte, ale to si nechám na neskôr. Zdôraznila som to, že vláda hovorí, že dáva historicky najviac.
Mne sa strašne páčil kolega z OĽANO Marek Krajčí, ktorý povedal, že aj on je každý rok najstarší. Tak presne takto dáva historicky najviac, lebo každý rok je to historicky najviac samozrejme, keďže ekonomika rastie. Ale čo nie je každý rok, historicky najviac zobrali zdravotníctvu, a to teda sumárne 300 mil., ktoré v podstate nejakým spôsobom, ktorý neskôr vysvetlím, nechali zaplatiť ľuďom, a preniesli tie peniaze do iného rezortu. Hovorila som o tom, že aký je nárast, 219 mil. v nominálnom vyjadrení a z toho je vlastne nejakých 197 mil. náklady len na mzdy, a preto som hovorila, že nebude na riešenie naozajstných problémov, ktoré v zdravotníctve riešiť treba. To sú nízke platy zdravotníkov, ktorých správanie a nechuť a odpor, ktorý už asi každému z nás príde často opodstatnený, a to vyhoretie a frustrácia, odnesie si to pacient, hrôzostrašné priestory poskytovateľov, odnesie si to pacient a, samozrejme, tiež personál, ktorý tam musí dennodenne robiť, násobne vyššie náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zadlžených zariadeniach, ako sú hlavne teda štátne nemocnice, ktoré tým, že sú dlžníkmi dostávajú od dodávateľov oveľa vyššie ceny. Toto, samozrejme, si odnesie rozpočet, a teda platcovia, ktorí doňho prispievajú, občania.
No tu niekde sme skončili pri tých zadlžených nemocniciach. A hovorila som práve o tom, že kým nezačneme riešiť tie problémy, že sa to tu bude stále kumulovať a že tento rozpočet nám nedáva možnosť riešiť tento problém, lebo ako vyriešite problém nemocníc, ktoré hovoria, že dostávajú malé platby, ktoré vedia vydokladovať, že teda máme takéto náklady a od, od poisťovní nedostaneme ani toľko, aby sme náklady pokryli. Najväčším posky..., najväčšou poisťovňou je práve Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá by teda túto situáciu mohla z veľkej miery pokrývať, ale, bohužiaľ, nemá z čoho, keďže rozpočet je taký, že poisťovňa sama avizuje, že bude mať veľké problémy na konci s hospodárením, že jej bolo zobraté 165 mil. za poistencov štátu. Takže desiatky miliónov, vlastne o desiatky miliónov prichádza tým, že ministerka zdravotníctva nepodpísala revíziu liekov, a tieto peniaze išli farmafirmám, že toto všetko, zdôrazňujem, sa týka ale pacientov a, samozrejme, zdravotníckeho personálu, ale následne opäť pacientov.
Takisto nebudeme mať priestor na riešenie investičného dlhu. Všetky prístroje, zariadenia, zdravotnícka nejaká technika, nehrozí, že teda štátne nemocnice napríklad dokážu, dokážu aspoň ako-tak konkurovať vybavením a priestorami, priestormi vlastne súkromným, čo je tiež zlé pre štátne nemocnice, kedy sme sa ich teda už rozhodli spravovať, tak nikam sa nedostaneme takto.
No a čo je pre mňa jeden z najdôležitejších problémov, dlhodobá starostlivosť. Toto je niečo, čo už tu asi aj niekoľkokrát zaznelo, pán minister. Zrejme to teda počúvate, napriek tomu, že ste minister financií, aj od zdravotníkov. Je to obrovský problém, ktorý, naozaj vieme o tom všetci, nikto to nerieši, a ten, kto to teda má riešiť, by podľa mňa z veľkej časti malo byť zdravotníctvo, ale nie sú na to finančné zdroje, pán minister. Ten rozpočet s týmto neráta, čo je, čo je nieže škoda, ale tragédia. Takže toto tomu vytýkam.
Čo by som ešte povedala, že je dosť veľký problém, aj keď netýka sa to ako..., rozpočtu ako takého, ale ten presun, tá forma, akým spôsobom bude zdravotníctvo financované do budúcna, a teda že doteraz bol nejaký príspevok na poistenca štátu. Poistenci štátu sú práve tie skupiny obyvateľov, ktoré potrebujú najviac zdravotnú pomoc. Sú tam dôchodci, sú tam deti, sú tam mamičky na materskej, čiže skupiny, ktoré najviac spotrebovávajú, ale zdravotnú starostlivosť, najviac pomoci potrebujú. A často si, treba povedať, že politici si cez takéto skupiny aj robia nejakú tú politickú kampaň, keď dávajú teda rôzne skupiny do tých, do tých poistencov štátu, a povedia, však štát to za vás zaplatí. Lenže štát to prestáva platiť, ten príspevok na poistenca štátu klesá. Bolo pôvodne defaultne, že mal byť 4 %, postupom, postupom času každý rok klesol o niečo. Tento rozpočet hovoril vlastne po prepočte o tom, že to bude 2,9 %, po pozmeňováku pána Kamenického to vychádza na 3,3 %, ak sa nemýlim, za poistenca.
No ale problém je aj v tej, v tej forme. Jednak je to teda o tých 300 mil. menej, to je tých 300 mil., ktoré ste zobrali, že ste znížili ten príspevok, ktorý dával štát, ktorý zákonne by mal dávať štát, tak ste ho jednoducho znížili a tým pádom z toho koláča vám zostanú financie, ktoré presúvate inam. No a tento mechanizmus sám osebe, že teraz už nebude, že na poistenca štátu, ale povie sa toľko a toľko sa má dať do zdravotníctva, počkáme si, koľko zarábajúci ľudia odvedú daní, odvedú odvodov, pardon, v tomto prípade, a potom už len doplatíme. Toto je podľa mňa veľmi, veľmi zlé uvažovanie, jednak ekonomicky neaktívnych poistencov je 2,850 mil., ak, okolo, ak dobre viem, čiže je ich viacej ako ekonomicky aktívnych, ktorí to celé ťahajú. Oni to ťahajú, samozrejme, tak či tak.
Len tá nebezpečnosť, lebo, lebo sa to platí z daní, hej? Len tá nebezpečnosť je v tom, že jednoducho štát si odvykne, štát si odvykne platiť za svojich poistencov. Je veľmi ľahké potom urobiť rozhodnutie, že vy ste tá skupina, za ktorú bude platiť štát, ale potom ten štát nedá tie peniaze. Odvykne si dávať ten svoj podiel zodpovednosti do zdravotníctva a tie peniaze jednoducho presunie inam. A ten najväčší problém, čo v tom ja vidím, keď teda vlastne týmto opatrením, že znižujete ten príspevok na poistenca štátu, hovoríte, ľudia zarobili viac, dali viacej odvodov, je viac peňazí, tak my štát si môžme teda dovoliť dať menej, tak sa vás pýtam, prečo to nemá opačnú logiku. Prečo, keď teda ľudia zarobili viac, tak prečo im neznížime odvody? Tých 300 mil., to by bolo 1 % dole zo zdravotných odvodov. A vy miesto tohoto zoberete a dáte to niekde na obedy zadarmo a na stíhačky namiesto toho, aby ste to proste nechali ľuďom. Toto mne príde veľmi nefér, nebezpečné aj do budúcna. Ešte je, samozrejme, problém aj to, že ak teda budeme chcieť zachovať súčasnú úroveň zdravotnej starostlivosti a súčasne chceme požadovať nízky rast verejných výdavkov v zdravotníctve, o čom vlastne rozpočet predpokladá, tak bude nutné podstatne zvýšiť podiel súkromných výdavkov, teda veď povedzme si na rovinu, vyššie platby od občanov, doplatky a priame platby.
To, čo vám chcem dať, pán minister, za pravdu a čím by ste mi asi oponovali, čo sa týka zdravotníctva, ja vám teda hovorím, že, že ste dal najmenej zo všetkých rezortov. A vy mi zrejme poviete, že tento rezort má ešte zdroje, má odkiaľ čerpať. Práve vieme, že ministerstvo zdravotníctvo má nejakú rezervu v revízii úhrad, pokiaľ ju podpíše. Tam teda minimálne tých 50 mil. eur. Takisto z roku 2017 zostali kapitálky 60 mil., z roku 2018 30 mil., vy ste pridali ďalších 100 v tomto rozpočte, áno, súhlasím, ďalších 90 mil. nevyčerpaných kapitálok z minulých rokov. Revízia výdavkov hovorí o úspore 100 mil. To sú veľké čísla. A naozaj, máte pravdu, že zdravotníctvo má ešte rezervy.
Ale to, čo je dôležité, my tieto veci vieme vďaka analytikom, ktorých som na začiatku spomínala. Práve pre toto som ich spomínala, lebo vy ste niekoľkokrát pochválili ministerstvo zdravotníctva. Je to podľa vás rezort, s ktorým sa spolupracuje najlepšie. My máme preto takéto dobré údaje, a tak sa dá určiť, v podstate, kde sú rezervy, pretože s vami ministerstvo zdravotníctva na rozdiel od iných, spolupracuje veľmi dobre, a preto si nemyslím, že je úplne namiesto práve tých, ktorí príkladne spolupracujú, trestať. Lebo viete, pán minister, poznáte ten vtip, čo sa teraz najnovšie hovorí, že príde pacient k lekárovi a pýta sa lekára, že: „Pán doktor, pán doktor, budem v poriadku?“ A lekár odpovedá: „Neviem, ale máme super stíhačky.“ A o tomto je ten rozpočet, lebo vy ste jednoducho pracujúcim dali 300 mil. navyše oproti tomu, čo sám hovoríte, že by ste museli, ale do rozpočtu obrany, pánovi Dankovi (povedané so smiechom) ste dali o 471 mil. viac, ako bol pôvodný plán. Tak ja si myslím, že toto, toto mi príde nepochopiteľné.
Chápem, že sú v zdravotníctve rezervy, rozumiem tomu, že chcete od nich vyťažiť viac, a dokonca to považujem za správne, ale v porovnaní tých rezortov medzi sebou nerozumiem tomu, prečo zdravotníctvu zoberete 300 a obrane bez akejkoľvek komunikácie, bez akýchkoľvek dát, bez akýchkoľvek podkladov dáte 471 mil. navyše. A tu máte odmenu, že vám podpisujú zmluvy bez vás! Rozdiel vo výdavkoch na rozvoj medzi návrhom dlhodobého plánu rozvoja obrany z minulého roka a návrhom rozpočtu na rok 2019 skočil o 168 %. Vy ste ešte minulý rok plánovali dať o 168 menej %, ako ste dali teraz, kým zdravotníctvo medziročne kleslo z výdavkov teda štátneho rozpočtu o 16 %.
A teraz si uvedomte, akým spôsobom s vami zdravotníctvo komunikuje, aké vám dáva podklady a aké obrana. Tak rozumiete, to rozhorčenie a tá krivda je práve v tomto. A nikde nie je opodatat..., nikde nie je objasnené v tom rozpočte, na čo konkrétne to má ísť. Je, je to proste, podľa mňa toľko veľa obrana ani nedokáže procesne minúť, lebo nikde sme si ani nevšimli informáciu o navýšení aparátu na obst..., napríklad na verejné obstarávanie v takejto sume, takže...
No a ešte k tomu chcem povedať, ak by sme teda ušetrili z obrany, dokázali by sme ušetriť 470 mil. a ešte sú tam, samozrejme, už niekoľkokrát spomínané rezervy v rozpočte, ak odrátame náklady na všetky možné sľuby, daňový bonus, rekreačné poukazy, obedy zadarmo, vianočné príspevky, tak nám ešte v rezervách zostáva, rezerva v rezerve 135 mil. Toto všetko by sa dalo teda použiť na zdravotníctve.
Ja sa ešte prihlásim v ústnej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2018 12:52 - 13:00 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a začnem trošku netradične, ale myslím si, že je, považujem to za správne, poďakovať sa na tomto mieste Eugenovi Jurzycovi, ale aj mojim kolegom Martinovi Bartovi a Martinovi Pilníkovi, ktorí teda trpezlivo so mnou o rozpočte veľmi podrobne diskutovali, a nie raz.
Tak si myslím, že veľa vecí, ktoré poviem, teda budem mať aj od nich, resp. sme o tom diskutovali, tak si myslím, že by bolo sebecké teda tváriť sa, že je to všetko iba odo mňa, ale zároveň tá ďakovačka na začiatok, keď už, tak mala by asi aj patriť analytikom, analytikom IZP, ÚHP, Implementačnej jednotke IFP, všetkým možným analytikom, ktorí naozaj nie že diskutujú, nejde ani tak o to, ale dávajú podklady, na základe ktorých my môžme diskutovať, a tak ako to bolo aj povedané práve mojím kolegom pánom Jurzycom, toto je aleže diametrálne odlišná forma debaty, akú teraz vedieme. Tiež som akože po tom, čo tu bolo predtým, až, až nadšená. Bolo by úžasné, keby takto vyzeralo rokovanie parlamentu a keby sme namiesto, nechcem teraz spomínať tie témy, ale ľahších tém teda preberali takéto veci, ktoré sa týkajú ľudí.
Idem teda k rozpočtu. No, tých ľudí, ktorých som spomínala, a všetky tie materiály od tých analytikov keď som si preštudovala, no tak výsledok je taký, pán minister, že ja cítim krivdu z vašej strany za rezort zdravotníctva. Cítim... (Reakcia ministra.) Aj vy máte krivdu, áno, no vidíte to tak. (Povedané so smiechom.) Poviem ja za seba a môžte potom, samozrejme, budem rada, ak budete reagovať.
Vaša vláda opakovane tvrdí, že zdravotníctvo je priorita, ale myslím si, že naozaj skutky a hlavne teda rozpočet vravia niečo iné. Keď vystupoval Eugen Jurzyca, počuli ste aj od neho, že 34 %, ak si dobre pamätám to číslo, 34 % ľudí si myslí, že zdravotníctvo je prioritou a že teda nie je v dobrom stave, že ho treba riešiť. Vy na to vravíte, že ste dali do zdravotníctva historicky najviac, ale historicky najviac je to každý rok. To už vám tu bolo povedané, každý rok je, lebo teda ekonomika rastie, čiže až tak zázrak to nie je, čo ale zázrak je, vy ste historicky najviac zdravotníctvu zobrali. To je súčasne pravda. To, to mi asi dáte za pravdu, a to teda, samozrejme, z toho dôvodu, že, že ste nejakým spôsobom menili financovanie, ale keď sme si porovnali výdavky štátu bez ohľadu pracujúcich, ale výdavky štátu, keď sme si porovnali, tak je tam 16 % medziročný pokles oproti teda minulému roku, čo je najviac zo všetkých rezortov. Ďaleko najviac zo všetkých rezortov, práve vaša priorita, zdravotníctvo, práve chorí ľudia odkázaní na pomoc dostali od vlády z toho koláča rozpočtu, dostali o 16 % menej ako, ako všetky ostatné rezorty, alebo teda ako minulý rok, a teda aj najmenej oproti ostatným rezortom.
Nárast v nominálnom vyjadrení do zdravotného poistenia je cca 219 mil. eur a súčasne všetky opatrenia súvisiace s výškou platov v zdravotníctve budú stáť 197 mil. eur. Treba, samozrejme, prirátať ten rast cien a ďalších prevádzkových nákladov. Ono to môže vyjsť akurát. Môže to vyjsť, zrejme to nejako teda zvládne to zdravotníctvo, bude musieť, ale nezostáva, nezostáva na iné a to vidím ako problém. My tu máme nízke platy zdravotníkov, ktorých sme riešili tým najstrašnejším spôsobom, a to si myslím, že aj minister financií mi dá za pravdu, že platový automat zabíja akúkoľvek motiváciu a akýkoľvek progres v zdravotníctve, a ten náš štát stojí tie strešné peniaze napriek tomu, že neprináša hodnotu pre pacienta. To je, to je, to sú minuté peniaze, ktoré neprinášajú až takú hodnotu pre pacienta, akú, akú by mohli. Vy samy navrhujete teda, že by v tomto mala byť zmena.
Ale, čo je podstatné, napriek tomu, že príde k nejakému zvýšeniu, napriek tomu sú tie platy tragicky, tragicky nízke, a kto si to odnesenie, je pacient. Ten pacient je ten na konci toho reťazca, ktorý jednoducho musí nejakým spôsobom, však čo mu iné zostáva, musí zniesť tie pocity, tú, ten pocit frustrácie tých zdravotníckych pracovníkov a my ich máme, čo si budeme hovoriť, tak málo, že my si nemôžme vyberať. My sme radi, že tam niekto robí, akýkoľvek je, a tí pacienti to dennodenne zažívajú.
Tento rozpočet nám nedovolí nič s touto situáciou urobiť. Nedáva priestor na odmeňovanie. Keď už, teda dobre, zvýšil sa platový automat, ale, ale musí tam byť predsa priestor na to, aby tí manažéri v..., u tých poskytovateľov alebo samotní poskytovatelia, aby jednoducho dali odmeny tým lepším, aby ich odlíšili od tých, ktorí kašlú na pacienta. Nech sa nikto neurazí, ale naozaj veď poznáme tie príbehy, sú aj takí. Tak kým ich nebudeme odlišovať, kým bude rovnako odmenený ten, ktorý jednoducho nie je pridanou hodnotou pre pacienta, dostane rovnaké peniaze ako ten, čo je, nič sme nevyriešili. Tento problém rozpočet nerieši, nedáva priestor, aby sme ho riešili.
Tie hrôzostrašné priestory, v ktorých pacienti čakajú. Opäť pacienti. Opäť sú oni tí, ktorí budú čakať v tých budovách, ktoré im za chvíľu padnú na hlavu. Násobne vyššie náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych nemocniciach, najmä ktoré sú, samozrejme, zadlžené, tam to padá na občana, ktorý platí dane a odvody. To, keďže toto sa nejakým oddlžením rieši, tak dajme tomu, že dane, ale zasa to zaplatí ten občan, ale tu nejde ani o to, že on zaplatí nejakú zdravotnú starostlivosť navyše, ale on zaplatí raz také vysoké ceny za, za všetky služby práve preto, lebo tie služby sú poskytované dlžníkovi. Na základe tohoto budeme stále platiť ako obrovské peniaze. Tie peniaze mohli byť použité na lepšiu zdravotnú starostlivosť, na viac zdravotnej starostlivosti, mohlo byť doslova zachránených viac životov. Nebude tu na to priestor. Jednoducho nie je. Spoločným menovateľom týchto problémov, ako som hovorila, sú teda zadlžené nemocnice, preto ja veľmi výrazne vždy protestujem, pokiaľ ich chceme od akýchkoľvek, akokoľvek ochrániť práve preto, lebo ja si myslím, že, že zadlžené nemocnice sú obrovskou príčinou, zdrojom problémov v zdravotníctve, a to jednoducho treba riešiť v podstate, a nie iba dávať teda nejaké následné nálepky.
Ja si myslím a toto asi nebude veľmi populárne, ale vždy som hovorila, že, že nerozumiem tomu, prečo nejaký poskytovateľ dáva zdravotnú starostlivosť, poskytuje zdravotnú starostlivosť pod cenu, čiže pod, ešte dokonca nemocnice tvrdia, že pod cenu ich vlastných nákladov. Čiže ono čiastočným riešením je, že nemocnice povedia alebo poskytovatelia povedia, no nebudem to ja za túto cenu robiť, a ako vieme, to sa čiastočne aj deje. Čiastočne sa tým vyhrážajú.
Len opäť, pán minister, kto to, kto si to zlízne? Kto bude ten, kto nakoniec tú zdravotnú starostlivosť nedostane? Namiesto toho, aby sme túto situáciu nejako vyriešili, tak jednoducho nechávame ten stav taký a ten, kto by to vedel alebo, alebo na koho je najväčšia zodpovednosť, aby to riešili, určite štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa ako najväčší, najväčší, najväčšia poisťovňa na trhu a táto poisťovňa práve so sebou nesie strašne vysoký kumulovaný dlh. Avizuje najnovšie, že podľa tohto rozpočtu, ktorý teda je nejakým spôsobom predschválený, že zostane insolventná. Dostane tento rok o 165 mil. menej na poistencov štátu a desiatky miliónov stráca na revízii, ktorú nepodpísala ministerka. Vy asi viete, že ja som teda proti tomu veľmi, veľmi razantne vystúpila, a to práve z tohto dôvodu, že takéto veci pre ňu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Ďuriš Nicholsonová Lucia, podpredsedníčka NR SR
Pani poslankyňa, prepáčte, hlási mi aj pán spravodajca, že musí odísť. Je to pochopiteľné, je 13.00 hod., čas obeda, na ktorý máme hodinu. Takže v tejto chvíli vás musím prerušiť a budete pokračovať potom o tej 14.00 hod. Veľmi pekne... (Reakcia z pléna.) O 14.00 hod. je termínovaný? Viete, čo vôbec nemám podklady, takže vôbec neviem... (Reakcia z pléna.) A potom, až potom bude rozpočet? Dobre. (Reakcia z pléna.) Dobre.
Všetkým vám želám dobrú chuť.

(Prerušenie rokovania o 13.01 hodine.)

(Pokračovanie rokovania o 14.00 hodine.)
==
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2018 11:20 - 11:20 hod.

Jana Cigániková
Ja som aj zabudla, Eugen, ja som ťa chcela pochváliť. Chcela som ťa pochváliť, samozrejme, klasika už u teba, naozaj odborne, veľmi podrobne, ale chcela som ti poďakovať za zdravotníctvo, že si sa teda ozval a že si dal váhu tomu, o čom budem ja aj neskôr hovoriť. A bol si veľmi zlatý s tými tabuľkami, som ti chcela povedať, že ti tam chýba to očíslovanie, ale je to veľmi logická, logický a jasný argument. Takže ďakujem za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.11.2018 17:27 - 17:28 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. V napätí ste, čo, hh? (Povedané s úsmevom.)
Na tajné hlasovanie o návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 90 hlasovacích lístkov, teda na hlasovaní bolo prítomných 90 poslancov. Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady republiky... (Zasmiatie sa rečníčky kvôli lapsusu.)
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky (zaznievanie gongu) spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 90 odovzdaných hlasovacích lístkov boli 2 neplatné.
Z 88 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky hlasovalo za 61 poslancov, proti 26 poslancov, zdržal sa 1 poslanec.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní nebol Andrej Danko odvolaný z funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. (Potlesk.)
Tlieskate podpore 26 hlasov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.11.2018 15:48 - 15:59 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Mala som napísaný prejav, boli tam reakcie na tie osočovania Andreja Danka zo začiatku, keď vystúpil tak, aby sa naňho nedalo reagovať, zasmradil a zdrhol, ako to ľúbi, ale nakoniec som, keď som napísala tento status na Facebook, tak ľudia začali reagovať. Tak som ich nakoniec vyzvala, že čo by, či by sa chceli oni Danka niečo opýtať a prípadne či by mu chceli niečo odkázať.
Chcem zdôrazniť, že nie sú to moje slová, dávala som si pozor na vulgarizmy, tie som, samozrejme povyhadzovala a nie sú to moje slová, ale chcem zdôrazniť, že toto je pohľad, akým sa občania dívajú na predsedu parlamentu.
Martin odkazuje Andrejovi Dankovi: "Predám mu môj titul, keď už z môjho poctivo nadobudnutého spravil zdrap a pocit zadosťučinenia vo mne pošliapal, ako len človek človeku dokáže, môže si ho pripísať hoc aj na výložku. Hanba na tri zimy."
Aďka hovorí: "Janka, opýtajte sa ho toto: Pán kapitán, to si vážne myslíte, že je neslušné jesť Horalku, ale nie je neslušné opísať prácu? Nehanbíte sa tvrdiť nám, že tie totálne evidentné a nespochybniteľné dôkazy neexistujú? Fakt si myslíte, že žerieme seno? Nie je vám hanba dehonestovať slovenské vysoké školstvo a ešte sa skrývať za národné záujmy?" To je v úvodzovkách. A nakoniec: "Ako sa opovažujete útočiť na slovenské nezávislé médiá po tom, čo sa na Slovensku stalo vo februári? Dajte si odchod."
Bibiana hovorí: "Rada by som sa pána Danka opýtala, či sa nehanbí ako školák v tretej triede odpisovať. Či toto má byť príkladom, ako ísť životom, či podvádzať je hodné hocikoho, nieto ešte predsedu parlamentu. Či sa nehanbí za svoje činy vtedy a za svoje slová teraz. Ďakujem."
Jana: "Spýtajte sa ho, či neodstúpi aspoň kvôli tomu, že ho nikto z vládnej koalície neobhajuje v pléne," to písala ešte pred pánom Kaliňákom zrejme, "keď už nie kvôli svojmu svedomiu. Je mi z toho celého zle. Ja už piaty rok chodím do školy, na prednášky, na skúšky. Sama som si písala bakalárku. Teraz si sama píšem diplomovku a potom uvidím, čo robí on. Je on viac ako ja, bol on iný študent a potom nemám strácať ilúzie o vzdelávacích inštitúciách?"
Michal odkazuje: "Nech si nastaví zrkadlo. Je hanbou, že takéto monštrá máme v našej vláde. Hanba nám tým, že takýchto ľudí tam máme a na just neodídu. Hanba celej jeho strane, z ktorej nič dobré nikdy nevzišlo. Hanba ľuďom, ktorí ho posunuli a dopustili, aby takýto človek bol vôbec verejne známa osoba. Hanba našej krajine."
Martina: "Mňa zaujíma, kde sú jeho koaliční partneri, prečo nesedia v sále a nesnažia sa ho obhajovať? Kam vôbec odišiel on sám, veď tým ukazuje nie ako vás, ale nás ľudí má v paži. No súdruh zabúda, on je platený našimi zdanenými peniazmi. Žiadna sebareflexia chovania na úrovni chrapúňa. Jemu nie že nepatrí titul JUDr., kapitán, predseda Národnej rady, ale ani ten plat, ktorý poberá, a to doslovne poberá neprávom, nič užitočné pre Slovensko dodnes neurobil."
Július pýta sa, či "mu nevadí, že národ sa za neho hanbí. U nás v zmiešanom okrese v debate napríklad s Maďarmi končím vtedy, keď mi povedia, že čo sme to za národ, keď na čele Slovákov je taký ..., ehm, ako Danko, ešteže oni majú Bugára. Tak nakoniec si sklamaní podáme ruky a odchádzame".
Peter: "Ja by som sa ho chcel opýtať, či mu nevadí, že si vďaka nemu z nás robia srandu aj v Nemecku, kde inak ani nevedia až tak veľa o nás, ale už vedia, že napomáhame pri únosoch, či už vedome, alebo nie, či je to nedôslednosť alebo amaterizmus. Náš predseda parlamentu sa bratríčkuje s Rusmi a získanie jeho titulu JUDr. je minimálne akty X, ak nie rovno podvod. Samozrejme, či necíti potrebu prosto odstúpiť sám, lebo väčšiu hanbu nám narobil iba Slota, tiež za SNS, Mečiar a Gašparovič. Týmto sa zaradil do tej elity. Svoje miesto v našich novodobých dejinách má, ale určite nie ako impozantný predseda parlamentu, ale skôr ako šašo s kapitánskymi výložkami, ktoré má tiež, mimochodom, neoprávnene. Čo vlastne v jeho živote je oprávnené?"
Julo sa pýta, či "je pre neho normálne opisovať, získať titul a tvrdiť o sebe, že hrdo, odborne, slušne, či sa tak trošku nehanbí".
Eli: "Akým právom si, pán kapitán, vyhradzuješ právo viesť len ty štát? Máš len niekoľko percent z celkového počtu všetkých hlasov platných vo voľbách. Ak chceš ten štát riadiť svojimi špinavými rukami ako Lesostav Revúca, tak si štát zavalil veľkou kopou špiny. Zmizni, hoci aj do Ruska."
Mária sa pýta, a to boli viacerí ľudia: "Kto bol v komisii, kde obhajoval svoju rigoróznu prácu? Či by on dal za takúto rigoróznu prácu titul uchádzačovi."
Peter sa pýta: "Kto vám sedel v rigoróznej komisii? Sulík to povedal."
Ivan: "Kto sedel v komisii pri rigoróznej skúške, z akých predmetov odpovedal, kto bol jeho školiteľom a oponentom?"
Milan: "Ja by som sa opýtal, či si rigoróznu prácu kúpil alebo opajcoval a či za jej obhajobu tiež zaplatil, kto bol oponent, kto bol v komisii. To si drvivá väčšina tých, čo to naozaj absolvovali, pamätá. Tak isto by som sa pýtal ďalej na tituly Richtera & company."
Sandra sa pýta: "Pán Danko, ako sa cítite ako reálny odraz spoločnosti, ktorú tvoríte? Ako sa cíti asi podpriemerný podvodník, klamár, neschopný rečník, politik a človek minimálnej hodnoty, schopný osočovať a dehonestovať všetko to, čo sa snaží hlásať s heslom "SNS - hrdo, odborne a slušne"? Cíti, ale nevníma v tej svojej bubline nadradenosti, že jeho počínanie je prinajmenšom nepríčetné?"
Viera: "Ja rozumiem, že sa tak urputne drží funkcie. Nič okrem toho postu totiž nie je na ňom skutočné. Podvodník, zlodej a klamár."
Matilda: "Opýtajte sa ho, či ho hanba nefacká, či sa nehanbí pred svojimi deťmi a priateľkou, resp. priateľkami a priateľmi, ak už nás občanov považuje za tých, čo žerú seno, a myslí si, že mu to všetko zožerieme."
Julka: "Nech odstúpi, aby si už viac hanby nerobil. Má ju už aj tak na 100 rokov."
Lukáš: "Dokedy sa tu mieni sám verejne zhadzovať a zosmiešňovať? Mal by odísť z verejného života."
Kamil: "Aké veci ešte získal podvodom ako túto prácu?"
Michal: "Dokedy ešte pán Danko plánuje robiť hanbu postu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky?"
Peter: "Kedy si uvedomí, že niekedy je lepšie nebyť, ako byť na ťarchu celému Slovensku?"
Zdeno: "Hanbím sa, že Slováci dokážu zvoliť takýto triumvirát SMER, SNS, MOST. Sme znova čierna diera v Európe."
Tibor: "Hlupák šéfom parlamentu, aké typické pre Slovensko."
Ľudmila: "Ak by vedel, že jeho lekár spravil atestáciu takýmto spôsobom, dal by sa operovať?"
OKB - anonymný profil: "Študujem informatiku v zahraničí, to, čo predvádza Andrej Danko, je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa na Slovensko vrátiť nechcem. Znechutil ma. Prečo by som sa ja mal zodrať a on môže pokojne klamať a podvádzať? Vystupujem pod anonymným profilom, pretože neverím ani len polícii a bezpečnostným zložkám na Slovensku. Veril som, ale moju dôveru stratili."
Mám toho tu strašne veľa a mám už málo času, tak chcela by som ešte prečítať, od Pavla ma zaujalo: "Janka, za mňa mu odkáž: Pán Danko, prikláňate sa k politike pána Putina alebo pána Orbána, pretože v politike s jasne nastaveným demokratickým systémom ste politická mŕtvola. Vyhovuje vám politika diktátu, kde by ste svoje názory a návrhy nemuseli pred nikým obhajovať. Dnes možno zostanete predseda parlamentu, ale musíte vedieť, že všetci vaši kolegovia, dokonca aj koaliční, vás musia mať za predsedu, ktorý musí svojich kolegov vydierať, aby sa udržal pri moci. Janka, nech nájde v sebe aspoň kúsok chrbtovej kosti a okamžite odstúpi. Je hanbou pre tento štát."
Peter hovorí: "Na začiatku vládnutia hovoril, že sa hanbí pred svojimi synmi, keď príde domov a oni sa ho vraj pýtajú na hašterenie opozície a osočovanie. Chcem sa opýtať, či sa nehanbí pred svojimi synmi za to, že je plagiátor a rozkradol Lesostav. Za toto sa nehanbí pred svojimi synmi? Mal by im ísť príkladom, tak nech v súlade s hrdo, odborne a slušne sám odstúpi."
Paťo: "Že my študenti práva mu ďakujeme, že nám svojou hlúposťou zdehonestoval prestíž a kvalitu titulu JUDr. Donedávna to malo uznanie. Lebo on by nemal mať ani len maturitné vysvedčenie. A ako môže niekto taký ako on mať titul doktora obojakého práva? Však neodmysliteľnou súčasťou právnika je rétorika a argumentácia, čo jemu nebolo dopriate."
Myslím, že toto hovorí za všetko, to je pohľad národa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 22:34 - 22:36 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Martin, tiež si sa prihováral našim kolegom zo SME RODINA, ja sa priznám, mne je už, ja už som mala nutkanie dať faktickú aj pri kolegovi Dostálovi a dokonca som mala potrebu ísť za Milanom Krajniakom práve preto, že ma veľmi mrzí to, že, že nejakým spôsobom im, nemrzí ma, že vyčítame, ale že, že je to až takto prísna debata. A mrzí ma to preto, lebo naozaj sa chcem tiež rovnako zastať a chcem vysloviť, že som presvedčená o tom, že v prípade SME RODINA nejde o žiadny obchod, ale ide o jasné presvedčenie. A zas by som bola veľmi rada, keby, keby, rozumiem tým vášňam, ale zas by som bola rada, keby aj kolegovia zo SME RODINA pochopili zas ďalších našich kolegov, ktorí im vyčítajú, že hlasujú za tento zákon pre rovnako silné presvedčenie, že je nesprávny, no a nesprávny je, to už veľmi dobre pomenoval Igor Matovič, najmä kvôli tomu pozmeňováku, o ktorom, keď ste sľúbili, že budete hlasovať, ten pozmeňovák neexistoval a z toho pozmeňováku pre mňa osobne je najviac nepochopiteľné a najväčší problém tie dvojičky. Takže ja by som sa chcela na jednej strane zastať, na druhej strane rovnako apelovať, aby ste sa zamysleli nad tým, či, či sa na tomto podieľať, ale, samozrejme, nijako vás nevydierať ani nič podobné.
No a ešte zaujímavá vec je, že keď sme sa tu rozprávali, tak pán minister, počula som, keď vykrikoval, tak som mu povedala, že však sa prihláste a povedzte to. Neviem, čo rozumel, ale odpovedal mi na to: „Čo vy navrhujete? To je pre mňa pasé, nikdy.“
Ja lenže poukazujem na to, že my sa tu už teraz akože nebavíme o podstate veci, my sa tu bavíme, že kto má aké tričko a kto ku komu patrí, veď počúvajme sa, čo hovoríme. Veď tu sa môžu stať na základe tejto zmeny úplne že strašné veci v budúcnosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 21:34 - 21:35 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem. Alino, ja sa ťa chcem len opýtať, podľa toho, či si hovoril, či to chápem správne, ak by tuto pán poslanec v poslednej lavice Fico, ak by náhodou sa prišlo na to, že nejak spolupracoval napríklad s pánom Kočnerom a že spáchal trestný čin, či by bolo na základe tohto zákona, o ktorom teraz hlasujeme, možné, že ak sa dostane na Ústavný súd, že by nebol trestne stíhaný. Chcem sa ťa opýtať, že či dôsledkom tohto rozhodnutia, o ktorých, o ktorom tu teraz rokujeme v noci, večer, chcem sa opýtať, že či by sa mohlo stať, že taký, ako je Fico alebo Harabin, alebo iní, budú natoľko imúnni, že sa im nič nestane aj napríklad v prípade, že by sa dokázala nejaká nezákonná spolupráca napríklad s pánom Kočnerom.
Ďakujem za odpoveď.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 18:30 - 18:31 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani Žitňanská, keď vás tak počúvam, tak mám pocit, že prehrávame zápas o lepšiu krajinu. Žitňanskú nahradil pán Gál, Kaliňáka nahradila pani Saková, Fica, Harabina ideme tu cez pozmeňovák niekde na 12 rokov zabetónovať na Ústavnom súde, pomôžu vám k tomu fašisti.
Naozaj si neviem predstaviť, čo to s vami musí byť, aby ste bol, aby ste sa takto usmievali, pán minister, aby ste boli úplne v pohode s tým, čo som teraz povedala, aby ste bol ešte aj pyšný. Čo to robíte tým ľuďom? Tu nejde teraz, že o vás a o vaše záujmy. Tu ide o ich životy, o ich budúcnosť, o spravodlivosť a nepleťte mi sem, prosím vás, zdravotníctvo, lebo ako tam to tiež neni výhra vďaka tomu, že ste Druckera použili, aby ste tam mohli dať Sakovú. Jednoducho úplne, keď sme pri tom zdravotníctve, úplne bežne v zdravotníctve robíte to, že nesúvisiace veci prikladáte na poslednú chvíľu, vaša vláda teda, na poslednú chvíľu to prikladáte k zákonom. Toto isté robíte teraz s ústavou?! To vážne?! Akože teraz my sa tu bavíme o tom, čo bude platiť 12 rokov, čo bude ovplyvňovať životy ľudí, vy sa správate jak obyčajní šmejdi. Vy predávate nekvalitný tovar ľuďom, ktorí si nemôžu pomôcť, klamete ich, zavádzate, hovoria vám to tu všetci a vy sa pritom reklamne usmievate. Sú z vás obyčajní šmejdi.
Môžte sa hanbiť a robíte to ľuďom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 17:32 - 17:33 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem. Igor Matovič, ja by som ťa chcela veľmi pekne poprosiť, aby si nás do tohoto divadla neťahal, aby si nás s takýmito vecami nespájal, a najmä keď viete, že to tak nie je. Alino Baránik Veronike Remišovej povedal, že i o tomto nebudeme, že nebudeme hlasovať s nimi, nemáš dôvod vôbec spájať našu stranu s takýmto hlasovaním a tiež sa musí výrazne ohradiť, nepáči sa mi to. Nevyzerá to ani dobre, lebo si myslím, že spolupracujeme celkom dobre, tak začnime tým, že najprv si to vybavme medzi sebou, ak to nezvládnete, tak vybavte si vy s kolegyňou Remišovou, ale prosím ťa, nešpiň naše meno takto.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2018 16:52 - 16:54 hod.

Jana Cigániková Zobrazit prepis
Minúta dvadsať svietila na tom displeji, keď ste prvýkrát vyslovili slovo sudca, prvýkrát, druhýkrát ste to potom ešte raz zopakovali pár sekúnd neskôr a potom ste pokračovali v prejave o svojich kolegoch z parlamentu a najmä teda o nás z opozície.
Pán Číž, ja vás chcem pekne poprosiť alebo vám ako naozaj v dobrom odporučiť, aby ste sa venovali meritu prerokovanej veci, a nie ľuďom, ktorí sa vyjadrovali pred vami a vaším kolegom, a to z viacerých dôvodov. Jednak, samozrejme, aj kvôli tomu, na čo vás upozornila predsedajúca, že porušujete, porušujete rokovací poriadok, čiže porušujete zákon. Ale to je teda nie prvýkrát, že? Ale najmä teda kvôli vám, lebo viete, vy ste vyzerali, že každú chvíľu to môžete tak nejak nie úplne dobrovoľne ukončiť, a ja ako strážca verejných financií zo zdravotníckeho výboru, ja vám hovorím, že v tom zdravotníctve je fakt málo peňazí, a takto plytvať verejnými zdrojmi a takto riskovať úplne zbytočne, že sa vám naozaj niečo pri tom prejave stane, a nič nikomu tým nepomôcť, pretože vy ste pre toho občana, o ktorého tu ide, svojím prejavom, vy ste mu nijako nepomohli, vy ste sa nedostali k žiadnemu konštruktívnemu riešeniu, vy ste neurobili nič, vy ste tam prišli, postavili ste sa, vypustili ste tam nejaký smrad a odišli ste. Ale nakoniec tomu občanovi ste nepomohli nijako, len ste porušili zákon, ohrozili ste vlastné zdravie a verejné financie.
Takže z týchto dôvodov vás poprosím, vyjadrujte sa k zákonom, nie k ľuďom.
Skryt prepis