Ďakujem za slovo, pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Pani poslankyne, páni poslanci, chcel som záverečné slovo, ale toho sa zriekam, vystúpim v rozprave, aby ste na mňa mohli ešte reagovať.
Pán poslanec Dostál, som veľmi rád, že tak trošku ste nadviazali na slová vášho kolegu pána poslanca Slobodu, ktorý nás kritizoval, že niekto si nebude môcť na hlasovací lístok, teda na kandidátnu listinu uviesť trebárs povolanie IT technik, tak nie je to pravda, pretože toto naše obmedzenie sa týka len vlastných mien, a medzi všeobecným podstatným menom a vlastným menom je veľký rozdiel. To vlastné meno je meno vzťahujúce sa na, iba na určitú jedinočnú vec alebo osobu, to je napríklad Národná rada Slovenskej republiky, ale už keď si dá niekto Národná rada s malým „n“, tak už je to všeobecné.
Pán poslanec, teší ma aj vaša starostlivosť o predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu, myslíte na neho, že keď pôjde v budúcnosti kandidovať, tak si nebude môcť dať do kolónky zamestnanie, že je predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale ak sa on rozhodne kandidovať, bude kandidovať len v nitrianskom regióne, a keď si tam dá predseda samosprávneho kraja alebo predseda VÚC, každému bude jasné, akú pozíciu doteraz zastával.
Som veľmi rád, že sme sa zhodli aspoň na jednom, že označenie Team Vallo, resp. Tím Hattas nie je ani zamestnanie a nie je to ani názov politickej strany, na úvod celkom dobre, zhoda aspoň na tomto.
Vy ste teraz navodili takú atmosféru, ako keby sme my boli proti všetkým, ktorí sa nejak, sú nejak občiansky angažovaní, ale to nie je pravda. V dnešnej dobe konzumnej ja oceňujem všetkých ľudí, ktorí sa angažujú či už v oblasti športu, kultúry, ochrany životného prostredia, resp. jedným slovom majú záujem o veci verejné, a ak to chcú propagovať vo volebnej kampani, ani voči tomu absolútne nenamietam, nech to je na volebných letákoch, nech to je na plagátoch, nech to je na bilbordoch, ale, prosím vás, toto nepatrí naozaj na kandidátnu listinu ani na hlasovací lístok.
Zákon dnes umožňuje uviesť na hlasovacom lístku zamestnanie, podľa dnešnej právnej úpravy, teda už podľa dnešnej úpravy by na hlasovacom lístku nemali byť uvádzané názvy občianskych združení ako vodítko, resp. reklama. Jediný problém bol doposiaľ v tom, že sa zamestnanie nemusí preukazovať, a preto v komunálnych voľbách miestne volebné komisie nemali dostatočnú oporu v zákone, aby mohli vyzvať kandidátov, aby kandidátne listiny a hlasovacie lístky upravili, a toto my teraz v našom návrhu zákona chceme riešiť.
Pán poslanec, a asi posledná vec... A ešte aby som nezabudol na pani poslankyňu Žitňanskú. Tá prišla s teóriou, že podľa nej by bolo ideálne absolútne kolónku zamestnanie dať preč, a ja s tým nesúhlasím. Nesúhlasím s tým, pretože tu máme aj komunálne a regionálne voľby, máme tu obce. A teraz, ja mám najradšej príklady zo života, ja pochádzam z malej obce, aj keď tam už nebývam, z Červeného Hrádku, ktorý má 430 obyvateľov a 40 % obyvateľov má priezvisko Šabík, Šabíková. Vy si viete predstaviť, že budú kandidovať traja ľudia, ktorí budú mať meno Ján Šabík? Tak ako ich ten volič má identifikovať? Môže ich identifikovať na základe veku a na základe povolania, ale nech si, prosím vás, každý dáva také povolenie, povolanie, aké je reálne zo života, a nie si niečo vymýšľať.
Posledná vec, pán Dostál, k vám, ale aj na ostatných kolegov. Je to teraz taká paradoxná situácia, ale na základe toho, čo sa udialo v Nitre, ja svojím spôsobom teraz, nejakým spôsobom zastávam aj nezávislých kandidátov, ktorí kandidovali a držali sa dikcie zákona a nedali si také podobné veci ako skupina ľudí, ktorí kandidovala za Tím Hattas. A aj s odstupom niekoľkých mesiacov si dovolím tvrdiť, že pán primátor Marek Hattas by voľby vyhral, ale ja sa pohybujem v politike už dosť dlhú dobu a ubezpečujem vás, že tí ľudia, ktorí kandidovali za poslancov mestského zastupiteľstva v Nitre, boli neznámi ľudia, a nebyť toho, že by tam nemali na hlasovacom lístku označenie Tím Hattas, tak by neboli tak ľahko identifikovaní ako teraz. A ja si dovolím tvrdiť, že polovica z tých kandidátov, ktorí sú dnes poslancami mestského zastupiteľstva, by sa tohto, bez tohto - ja sa to nebojím nazvať - podvodu do mestského zastupiteľstva nedostali.
Pán primátor Marek Hattas kritizoval aj mňa, aj kolegu Nemkyho za to, že takýto návrh zákona sme podali, ale ja chcem pripomenúť jednu vec. Pán primátor Hattas kandidoval ako nezávislý a veľmi sa tým hrdil. Pár mesiacov po voľbách už svoju nezávislosť odhodil a vstúpil do politického subjektu bývalého pána prezidenta Andreja Kisku Za ľudí, takže to už nechám na zvážení ľudí a voličov, hlavne z Nitry, ktorí mu naozaj mnohí verili a mnohí verili v jeho nezávislosť, ktorá sa však teraz absolútne stratila.
A posledná vec, ja už teraz vás chcem niektorých upozorniť na to, že v druhom čítaní bude mojou ambíciou zmeniť aj názov nezávislí kandidáti, a poviem vám prečo. Dneska môžete kandidovať na kandidátke politickej strany, hnutia alebo koalície a druhá možnosť je ako nezávislí. A v dnešnej dobe tá nezávislosť sa stala veľkou módou a častokrát zavádzaná verejnosť je tým, že takíto kandidáti sa dávajú do pozície, že my sme tí nezávislí, a na druhej strane to hneď evokuje, že my, čo kandidujeme za politické strany alebo koalície, my sme tí závislí. A na čom sú, na čo sme, sme my závislí? A na čom sú oni nezávislí? Keď, keď sa dostanú do parlamentu, či už regionálneho, alebo mestského, a chcú niečo dosiahnuť, takisto sa musia stretávať, musia sa dohadovať, veď to nejde len tak, ako si to niektorí predstavujú predtým, než kandidujú a neni sú poslancami mestského zastupiteľstva. Častokrát sa stáva a sú to príklady z regionálneho parlamentu v Nitre, že nás kritizujú, ako sa tie politické strany stretávajú, dohadujú, ako majú hlasovať, a keď sa nezávislí stanú poslancami, tak robia presne to isté.
Preto moja ambícia bude, aby názov nezávislý kandidát bol nahradený termínom kandidát bez politickej príslušnosti.
Ďakujem pekne.