Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dnešná rozprava k zrušeniu amnestií a milostí sa teda nejako vyvíja zaujímavým smerom. Preto si dovolím zopakovať, zopakovať pár podstatných záležitostí, ktoré boli spojené s tým, s tou, s tým schválením teda tej novely ústavy, ktorá toto rušenie amnestií, alebo teda túto hru na rušenie amnestií predchádzala a vlastne v súčasnosti aj umožňuje.
Jediná podmienka poslaneckého klubu Ľudovej strany Naše Slovensko pre to, aby sme podporili túto ústavnú zmenu, bolo, že v nej bude zahrnuté aj rušenie všetkých milostí udelených prezidentom Kováčom v kauze Technopol. Akosi prirodzene sme očakávali, že táto veľmi jednoduchá, triviálna a spravodlivá podmienka bude akceptovaná a nebude problém s tým, aby sme aj v druhom čítaní tento návrh podporili, lebo v prvom sme tak spravili, aby sme deklarovali, že s tým a priori nemáme žiadny problém. Bolo však veľké naše prekvapenie... (Ruch v sále. Rečník sa obrátil k predsedníckemu pultu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás o kľud v rokovacej sále.
Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Bolo však veľké naše prekvapenie, keď na grémiu, ktoré bolo zvolané na túto tému, začal byť s týmto obrovský problém. A v podstate sa spustila veľká vlna výhovoriek, prečo nie je možné, prečo nie je možné rušiť milosti prezidenta Kováča v kauze Technopol, keď už ideme otvárať túto pohnutú časť slovenskej histórie.
Najprv, ak si dobre spomínam, to bol sám pán predseda Národnej rady, ktorý povedal, že milosti sú nedotknuteľné, že sú sväté, že milosti sú úplne niečo iné ako amnestie a nie je možné sa nimi absolútne vôbec nijakým spôsobom zaoberať. Následne ďalší kolegovia... (Ruch v sále a odmlčanie sa rečníka. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, pán poslanci, keď sa chcete baviť, tak v bufete.
Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Následne ďalší kolegovia väčšinou z vládnej koalície si našli ďalšie a ďalšie výhovorky, prečo nie je možné sa pokúsiť o otvorenie aj otázky týchto milostí udelených prezidentom Kováčom v kauze Technopol. Zazneli také tvrdenia, ako že všetky spisy sú už skartované, neexistuje žiadny dozorujúci prokurátor a nie je ani možné určiť, koľkých ľudí sa udelenie týchto milostí v podstate dotklo alebo koľkým tieto milosti boli udelené, čiže preto nie je možné ich, samozrejme, ani zrušiť.
Nakoniec však na grémiu zaznela, zaznela pravda, prečo nie je možné zrušiť milosti prezidenta Kováča v kauze Technopol, a síce že takéto zrušenie by sa dotklo viacerých veľmi významných osôb, celoslovensky známych a vyplavilo by sa toľko špiny, toľko starej špiny, že by sa tá špina mohla dotknúť mnohých aj súčasných politikov. Logicky sme teda položili otázku, že prečo sa teda bude rušiť aspoň tá jedna jediná symbolická milosť prezidenta svojmu vlastnému synovi. A odpoveď bola veľmi zarážajúca, pretože v tomto prípade de facto je oslobodzujúci rozsudok a nejakým zrušením milostí sa už k ničomu, k ničomu sa v podstate nikto nedostane. Takže je to len taká formálna záležitosť na zakrytie očí ľuďom, verejnosti a všetkým tým, ktorí chcú, aby aj v tejto jednej veci bola aspoň elementárna spravodlivosť. (Ruch v sále.)
Takže, dámy a páni, keď si to zhrnieme a dáme do súvisu s výsledkami hlasovania v treťom čítaní v tejto tak zaujímavej záležitosti, tak musím povedať, že v podstate až na klub Ľudovej strany Naše Slovensko ste sa všetci ostatní pri hlasovaní zhodli na tom, že nie je potrebné otvárať starú špinu, ktorá by mohla obliať a poznačiť možno aj niektorých kolegov z vašich strán, všetky ostatné strany okrem našej, okrem Ľudovej strany Naše Slovensko. Ja sa preto pýtam, že či naozaj celá táto kauza takého akútneho rušenia amnestií, kde aj predseda vlády ako špičkový právnik zmenil svoj právny názor, ktorý mal dvadsať alebo dvadsaťdva rokov, že sa to nedá rušiť, zrazu sa to dá, či to nebola len hra, divadlo pre ľudí, aby sa trošku upokojili tie vášne, ale v skutočnosti, v skutočnosti, keď išlo o to, aby sa odkryli karty tých, ktorí sú v pozadí možno všetkých vašich politických strán, tak zrazu ako jeden muž, ako jeden muž ste hlasovali tak, že tieto sporné milosti, ktoré by sa dotkli týchto mecenášov, sa jednoducho otvárať nebudú. Ľudová strana Naše Slovensko ako jediná, ako jediná vytrvala, vytrvala na tejto svojej podmienke. Žiadnu inú podmienku sme si nepridali ani sme z tejto jedinej podmienky neustúpili.
Ja som veľmi prekvapený, veľmi som prekvapený z..., najmä teda z hlasovania klubu OĽANO, pretože vedúci cirkusu šašo Matovič sa ma ešte pýtal, že či vydržíme a či teda budeme trvať na tejto podmienke, a keď som povedal, že áno, tak že to bere ako verejný prísľub. Nakoniec to boli oni, ktorí hlasovali, aj keď, aj keď táto podmienka dodržaná nebola! Takže táto hra o nejakej fiktívnej opozícii, o nejakej fiktívnej opozícii riadenej takými istými ľuďmi, ktorí riadia aj koalíciu, sa jednoducho potvrdila, sa jednoducho potvrdila. Potom sa ukazujú veci, že prečo ten dvojitý meter na poslancov našej strany a na poslancov všetkých ostatných strán panuje aj tu v parlamente. Či sa to jedná o pokuty za vyjadrenia, absolútne normálne vyjadrenia, inak sa posudzujú naši poslanci, inak sa posudzujú všetci ostatní. Tých príkladov by som mohol, tých príkladov by som mohol, samozrejme, hovoriť viac, ale na tomto príklade, na hlasovaní o rušení amnestií alebo na hlasovaní o úprave ústavy, ktorá umožňuje rušiť amnestie, ste tým, že ste nechceli odkryť tie karty, ľudí v pozadí, ste vlastne tie karty úplne naplno odkryli, úplne naplno odkryli.
A pred chvíľkou tu kolegynka Janka hovorila o tom, že teda mali v SaS-ke vlastný názor a možno ho, to trošku zmenili a pochopili, že ten pozmeňovací návrh, ktorý dal poslanec Grendel a ktorý hovoril o rozšírení na všetky amnestie, alebo teda na všetky milosti, že bolo dobré ho tam dať, ale, žiaľ, teraz sa to už spraviť nebude jednoducho dať. Takže už je to len naozaj také vyplakávanie nad rozliatym mliekom. (Reakcia z pléna.)
Pán Poliačik, je to tak. Je to smutné a bude vás to, bude vás to sprevádzať, celý klub. Neviem, ako by sa to dalo ešte napraviť. A znova musím povedať, že ma prekvapilo, že aj poslanec Grendel, ktorý dal ten návrh, a ja mu chcem za ten návrh poďakovať, lebo ho spracoval naozaj detailne. A hoci na grémiu, na grémiu sa hovorilo, že tých ľudí nie je možné dopátrať, ktorí dostali milosti, on to spravil, spracoval návrh, podal ho a napriek tomu, že návrh neprešiel, tak celý klub OĽANO hlasoval za ten poloprofilový materiál. Takže vám všetkým chcem poďakovať za to, že sa odkryli tie karty nakoniec a že ľudia mohli vidieť, kto je v parlamente kto.
Ďakujem.