Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 20:20 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2019 17:01 - 17:03 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Prosím vás pekne, nemôžem súhlasiť s tým, čo tu bolo povedané, že celá prokuratúra, prokurátori a všetci sú skorumpovaní. Prosím vás pekne, ja chápem, že vražda Jána Kuciaka bola vážna vec, ale predsa nemôžme teraz a média by mali aj už zverejniť, koľko prokuratúra vyšetrila iných vrážd, koľko vyšetrila zabití, koľkým ľuďom pomohla, veď predsa každý občan má právo mať ochranu, má právo, aby bolo vyšetrené, ak teda sa usmrtí, to je jedno, či v dopravnej nehode, kdekoľvek, jeho dieťa, a nemôžme predsa teraz robiť to, že my tu celú dobu zamestnávame všetkých, aj média - ja to chápem, nepozerajte sa na mňa, ja to chápem - vraždou, ale predsa prokurátori musia robiť svoju prácu. A možno by bolo dobré, ak by médiá informovali spravodlivo, čo všetko sa urobilo, ako sa urobilo, čo sa vyšetrilo a podobne. A myslím si, že nemali by sme prokurátorov zaťahovať veľmi do politického boja, pretože prečo sa to všetko teraz vyostruje? Ja sa spýtam, prečo teraz vyšla Gorila, keď sa vyšetrovala Gorila pred štyrmi rokmi pred voľbami a zrazu sa objaví zase iba pred voľbami? Veď to sú všetko účelové veci a potom možno fakt tí prokurátori nemajú čas na bežného občana, zahlcujú sa politickými vecami a kauzami a nemajú možnosť niekedy tým občanom pomáhať. Ale ja verím, že v tej správe bolo mnoho napísané, čo sa urobilo, ako sa urobilo, ako pracuje prokuratúra a každý občan má právo na spravodlivosť, nielen občania, nielen tí, ktorých možno médiá preferujú, pretože za nimi, alebo sa snažia takýmito vraždami opozícia robiť politický boj. Je mi to, je mi to ľúto, je mi smutno každého zabitého človeka, ale verím tomu, že všetko sa vyšetrí a netreba bagatelizovať, že tu teraz ani jeden prokurátor nie je čestný. Tak potom načo dávate, opozícia, trestné oznámenia na prokuratúru a obraciate sa na prokuratúru, ak im neveríte? Tak potom naozaj farizejsky konáte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.10.2019 10:36 - 10:38 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Dovoľte mi predložiť správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Erika Tomáša a Roberta Fica na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, tlač 1624.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 2068 z 20. septembra 2019 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 1624, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti predmetný návrh prerokoval, avšak o návrhu nehlasoval, pretože nebol uznášaniaschopný.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III. tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhu v IV. časti tejto spoločnej správy so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 206 z 15. októbra 2019. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, poprosím vás, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.9.2019 18:15 - 18:21 hod.

Jana Vaľová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 17:57 - 17:59 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Kolegyňa tu otvorila toľko tém, ale ja jednu vec poviem. Opozícia má také kúzlo, vytiahnuť z každého zákona, ktorý predkladáme my, len negatíva. Takže ja poviem, ak budú minimálne, prečo sme zaviedli minimálne dôchodky.
No, práve preto, pani kolegyňa, aby podnikatelia, ktorí podávali, ktorí si platili len z minimálnej mzdy odvody, a tá minimálna mzda bola niekedy veľmi nízka, tak spadli do hmotnej núdzi, takže poviem vám, že určite to ocenia, keď pôjdu do dôchodkového veku.
Pred chvíľou sme vraveli o tom, že napríklad pomáhame podnikateľom aj tým, že, že rodinné, rodinné firmy môžu vznikať, kde môžu príslušníci pomáhať a pracovať bez toho, aby platili odvody.
A pred chvíľočkou ste aj povedali, že 80 % mediánovej mzdy je v Prešovskom kraji. Pán Mihál povedal, že nevieme, koľko je mediánová mzda, že sú to iba odhady, čiže už tu vidíme, aké používate rozdielne, rozdielne proste príklady, aké používate rozdielne výpočty. A ja môžem len jedno povedať, my nemôžeme poškodiť žiadnej časti Slovenska, pani kolegyňa, to je môj názor, my môžme len pomôcť, pretože ak niekde je priemerná mzda vyššia, ja si myslím, že práve tým, že nevieme, čo je ten medián, a každý si ho vysvetľujeme ináč a neexistujú o tom štatistiky, tak to, že sa to bude vypočítavať z priemernej mzdy je len správne.
A chcem povedať, že nemôžme uškodiť tomu Slovensku nikde, pretože ak hovoríme o východnom Slovensku, že by tam možno tí podnikatelia nedali tú minimálnu mzdu, tak ju dajú. A na západnom Slovensku, ak majú, ak majú tie firmy lepšie príjmy, tak čo im bráni, tým podnikateľom, dať vyššiu mzdu ako minimálnu. Prečo my by sme mali škodiť západnému Slovensku? Ja tomu vôbec nerozumiem.
Ja si myslím, že práve tá minimálna mzda je ochrana toho, že ľudia dostanú minimum za svoju prácu, a podnikatelia, ktorí odvádzajú, ja viem, že možno sa im to nepáči, ale však spadali nám do hmotnej núdzi a nemali ani minimálne dôchodky, preto sme zaviedli inštitút minimálnych dôchodkov, pretože niektorí si ani nechceli odvádzať. Čiže naozaj myslíme aj na ich starobu, aby potom mali aj vyšší dôchodkový príjem. To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 17:37 - 17:39 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
V prvom rade by som povedala, že nástroj minimálnej mzdy a určovanie minimálnej mzdy je veľmi správny. S tým, pán Mihál, určite nebudete polemizovať, aj keď ste kedysi v svojom blogu, kým ste sa stali ministrom, tak ste písali, že minimálnu mzdu treba zrušiť, že by to bolo lepšie, ale následne, ako ste nastúpili za ministra, tak ste povedali, že minimálnu mzdu treba zvýšiť o 2,9 %.
Aby som ďalej vysvetlila, čo je to medián a čo to je vlastne, že nejaká vážna chyba sa nestala, a čo je to priemerná mzda. Tak medián je nižší o 70 eur, ako som sa dočítala, ako priemerná mzda, takže určite nikoho neukracujeme a nie je to taký veľký rozdiel. Takže nepovažujem to, považujem to za dobrý návrh.
A ďalšiu vec by som chcela povedať, že pred chvíľou tu bola taká debata, ako strašne SMER by mal podporiť mladé rodiny, pôrodnosť, čo sa tu všetko deje, že ľudia si nechcú zakladať rodiny. No a práve aj tým, že ľudia budú vedieť, aj mladí ľudia, lebo väčšinou tí, ktorí nastupujú prvýkrát do práce, tak im podnikatelia dajú minimálnu mzdu, tak budú vedieť, ako sa ich minimálna mzda odvíjať, budú vedieť, či si budú môcť zobrať nejakú pôžičku, budú vedieť, či si, či môžu vlastne, čo si môžu kúpiť, čo si môžu dovoliť, a tak skôr podľa mňa uzatvoria aj manželstvá, rodinu.
A poviem takú, taký žart, že minule som bola na nákupoch v Humennom a šla som do takého butiku a vyskočila na mňa taká pani podnikateľka, a hovorí: „Viete, čo to vy tam robíte v tom parlamente, keď na východe je tá mzda vždycky nižšia ako na západe.“ A ja som jej na to tak zo žartu povedala: „Pani podnikateľka, ale mzdu dávate predsa zamestnancom vy.“ Samozrejme, keď som sa spýtala tej predavačky, tak dostáva minimálnu mzdu. Keby sme tú mzdu nemali a keby sme tým ľuďom nepomohli, tak určite na východe, možnože nie, že si ľudia nenájdu prácu, lebo je jej málo, ale by ešte aj tí, ktorí si našli, by žili pod nejakou úrovňou tejto minimálnej mzdy, za čo by sa nemohli uživiť.
Takže ja si myslím, že ak dopredu budú vedieť aj podnikatelia, aj zamestnanci, že táto mzda sa takto bude zvyšovať, tak si budú vedieť zariadiť aj život.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17.9.2019 11:41 - 11:43 hod.

Jana Vaľová
 

13.9.2019 20:50 - 20:50 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Áno, pán minister, stále sa tu stretávame z úplne rovnakého dôvodu, a to je kvôli vyšetrovacej skupine pod vedením pána Matoviča.
Najskôr sa tragická udalosť zneužila na odstránenie premiéra Roberta Fica. Mediálna manipulácia, že za ohavným činom je talianska mafia. Keď Robert Fico odstúpil, zrazu ideme odstrániť druhého premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sa snaží pracovať, dokonca nie je spomenutý ani v Threeme. Pán Matovič rozprával a všetci tí novinári, talianska mafia, dneska už to nie je talianska mafia, dneska už je to iná mafia, iné mená sa tam spomínajú. A ja stále hovorím, že ide o manipuláciu, zneužívanie ľudí, emócie, pretože akonáhle bolo po vražde, a, viete, mne je to, mne je to veľmi odporné využívať vraždu dvoch ľudí, ktorí mladí zomreli, a tak ako tu už viackrát padlo v sále, komu ich smrť poslúžila, neviem.
Určite nie pádu premiéra, určite nie našej strane. Ale spýtala by som sa, prečo OĽANO malo bilbordy po smrti týchto dvoch ľudí po celom Slovensku? Prečo sa chystali na takýto scenár, že budú predčasné voľby a nečakali, že Robert Fico odstúpi?
Keďže povalili jedného premiéra a snažia sa emociálne vydierať celé Slovensko, hrajú ľuďom na city, používajú expresívne slová mafia, používajú Denníky N, ktoré chodia do regiónov, vytláčajú sa v desiatkach tisícoch kusov, ako to bolo v Humennom, používajú Slušné Slovensko, kričia po námestiach len preto, že ich možno by iní ľudia nepočuli, skupujú médiá. Však aj pán Matovič použil svoje noviny na to, aby sa dostal do politiky, potom ich už zlikvidoval alebo ich dobre predal. Tak ako sme dneska to spomínali aj pri tlačovom zákone.
Ešte raz hovorím, neviem, prečo sme sa zišli, ale toto nie sú skutočné argumenty, pretože argumenty sú každú chvíľu iné a proti strane SMER.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2019 20:20 - 20:20 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som sa len pridala k vymenovaniu, pán Marček, tých klamstiev, ktoré tu od pána Matoviča zazneli.
Keď som pred chvíľou rozprávala, že policajti sa rozprávali o tom, že oslobodili následne aj pána Matoviča, to už nenapísal, tak, pán Matovič, nepovedali mi to policajti, nemám chápadlá na polícii, ale... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, poprosím vás, upozorňoval som, reakcia k pánovi poslancovi Marčekovi, poprosím.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Áno. Dobre.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Dobre?

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Áno. Dokončím a môžte ma vypnúť (povedané so smiechom).
Chcem len povedať, že vy ste o tom sami písali v novinách. Pomenovávali ste policajtov po mene... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Takže poprosím, ďalší v poradí.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Pomenovali ste policajtov po mene, aby... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2019 20:20 - 20:20 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Matovič, no, bolo by to aj uveriteľné, čo rozprávate, keby sa nevyťahovali len prepisy, ktoré sa hodia médiám, vám a ktoré robia skutočne aktívnu politiku v tomto štáte. Keď už teda trvajú na zverejňovaní správ, tak nech sú férové, nech sa zverejnia obe strany, aj vaše komunikácie, aj komunikácie vašich kolegov. Ale na to asi zrejme niekto v tejto spoločnosti nemá štedrú objednávku.
Ja by som ešte jednu vec sa vás chcela spýtať, keď ste taký spravodlivý. Však už povedzte konečne, koľko dostal Marček peňazí, koľko dostala úplatkov Jankovská, od koho dostala? Lebo stále tu len rozprávame také všeobecné, ten dostal úplatky, ten je taký, ten je hentaký. Emócie. Emócie, emócie, ktoré vám vychádzali na regiónoch, na župách a všade, pretože ľudia konali pod emóciami. A to, čo som povedala, že už ste mali plné Slovensko bilbordov, keď sa stala vražda novinára, lebo ste sa pripravovali na voľby.
A ešte jednu otázku vám dám. Boli ste vypočúvaný, myslím, že sa to volá U troch levov na polícii krajskej, keď ste podali trestné oznámenie na Roberta Fica, to mi hovorili policajti, tak ste ich obvinili, po médiách ste písali, že ako oslobodili Roberta Fica, akí policajti sú nespravodliví. Keď vás tí istí policajti vypočúvali, vás, a potom vás obvinili, údajne vám dali otázku, či napíšete aj o nich, že aj vás zbavili viny, pretože robia rovnakým metrom. Ale to ste už nikdy nenapísali. Viete prečo? Lebo robíte aj takýmto spôsobom tlak na políciu, aj takýmto spôsobom robíte tlak na vyšetrovacie orgány.
A kde je Robert Fico? Ja tiež neviem. A čo keď má zdravotné problémy? Ale jedno viem, že Blahová išla na päťdesiatku a dávam to do pozornosti pánu podpredsedovi parlamentu. Išla oslavovať päťdesiatku, a berie plat. A chválila sa ešte pred parlamentom, že musí ísť na päťdesiatku svojmu asistentovi, lebo si idú vypiť a proste majú párty. Takže vyvíja sa to tak normálne, povedala. Tak je to také, vieš, no nie je tu veľa médií, je to normálne, hovorila so svojimi asistentkami. Tak by som to dávala do pozornosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2019 19:50 - 19:50 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Začnem ako môj kolega. Viete, kde je problém, pán premiér? Že sa správate tak, ako by sa správal každý zodpovedný občan. Nevynášate unáhlené súdy, odmietate prezumpciu neviny (pozn. red.: ide zrejme o prerieknutie), no zároveň sa nehanbíte vyjadriť svoj názor, ktorý vyjadríte diplomaticky, dostatočne silno a ste vypočutý. No to je najväčší problém pre opozíciu, predstavte si to, ja si to takto myslím.
Pán Matovič tu rozprával pred chvíľou, alebo chcem povedať, čo ste hovorili o pánovi Matovičovi. Tak ja chcem povedať, že naozaj od pána Matoviča musia odchádzať poslanci, lebo on si sám odpovie, on normálne zohrá divadlo, čo vám povedala Jankovská, čo vy Jankovskej, aj keď tam nebol. On normálne takto musí rozprávať so svojimi poslancami, že čo ten poslanec povedal, čo mu nepovedal, ako to bolo, tak ja sa nečudujem, že pri takýchto stavoch poslanci odchádzajú. Pretože ak predseda za všetkých vie rozprávať, tak to je fantázia, aj to, čo on nepočul.
Druhú vec chcem povedať ešte, že, viete, vychádzajú im emócie. Oni chcú hrať na ľudí emócie. Pretože ak ľudia cítia emócie, tak veľmi ťažko sa vedia zorientovať, a to každý aby začal pragmaticky rozmýšľať. Čo vy viete, čo som pred chvíľou povedala.
Také emócie boli, keď boli zavraždení dvaja ľudia, mladí ľudia, novinár Kuciak. Pán Matovič, čo bolo potom? Po celom Slovensku ste mali bilbordy, lebo ste vedeli, že tieto emócie využijete na voľby. Načo ste mali po celom Slovensku bilbordy? Vaša strana.
Áno, takéto emócie presne robíte, sa snažíte robiť nielen pri prezidentských voľbách, nielen pri voľbách, ktoré sú v mestách a obciach, presne robíte Slušné Slovensko, emócie a pri týchto emóciách ľudia ťažko rozmýšľajú. A čím potom viac sa ľudia zamyslia, tým potom vám vystavia iné, by som povedala, iné vysvedčenie. A ja si myslím, že vám už vysvedčenie vystavujú, a verím tomu, že vás aj tí, nielen tí, čo od vás odišli, ale aj tí ostatní ľudia, ktorí sú ešte pri vás... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis