Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.10.2019 o 17:01 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 17:18 - 17:18 hod.

Jana Vaľová
Pán predsedajúci, ja krátko vystúpim v rozprave, žiadam si slovo ako spravodajca o chvíľu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 17:02 - 17:04 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Veľmi pekne pán predseda, prepáčte, že som si dovolila, ale čítať ti titulky z Denníka N je trošku trápne keď rozoberáme dôchodkový pilier, takže a dôchodok vôbec a dôchodky. Tak ja sa vrátim k tým dôchodkom kde sú príčiny toho čo rozprávate o tých dôchodkoch. V 2003 sme rozdelili na II. pilier, všetky súkromné spoločnosti, ani jedna spoločnosť nie je štátna, ktorá zobrala druhý pilier. Väčšina z nich má všetky matky, to znamená, že ich základy sú v zahraničí. Všetky peniaze odchádzajú do zahraničia. Vážení, tu ste sedeli, KDH, všetci, keď ste tu vykrikovali ako treba druhý pilier. Dneska ľudia majú z II. piliera 20-eurové dôchodky. 30 mld. bola sekera, keď sa previedli peniaze zo štátnej poisťovni, z prvej Sociálnej poisťovni sa previedli do súkromných rúk 300 mld. ročne. Na, chcem vám pripomenúť, keď tu sedel pán Kaník, pán Beblavý, ktorý bol jeho zástupca, tak 3 mld. sme museli vyrovnať, 2 890 mil. nás stálo vrátenie invalidných dôchodkov, keď 34 914 dôchodcom toto SMER musel vyrovnať za vás, keď ste im pobrali palice, všetky keď ste rozhodli, že dôchodky nie sú správne. A vy sa tvárite, že ste sociálni, vy sa tvárite čo budete robiť po voľbách. No práve preto je to legislatívne konanie, aby ste len nerozprávali, keď nemáme zodpovednosť v opozičných laviciach, ako chcete 100-percentne zvýšiť všetky dôchodky, všetko. A keď zrazu bude možnosť, že možno budete vo vláde, ta sa zrazu toho zľaknete. Tak ako to myslíte vážne, ako to myslíte vážne, povedzte mi.
Ďalej vám chcem povedať, že Kaník s Beblavým nastavovali dôchodky o 400 tisíc starodôchodcom boli priznané iné dôchodky, ktoré boli do októbra 1988. O tom sa rozprávajme, ja som tu sedela a vy tu čítate články z Denníka N. Však buďte odborní a nie stále opakujete tie svoje odrhovačky a poďte sa rozprávať o dôchodkoch prečo je to tak a čo všetko SMER zmenil, aby ľudia mali vyššie dôchodky, aby sme vrátili invalidom 3 miliardy, poďme o tom rozprávať a vy ste tu nikto nesedeli. Takže, asi to neviete ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.).
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 16:44 - 16:46 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Plne sa stotožňujem s pánom predsedom parlamentu, pánom Dankom, že absolútne idete od témy. Stále tými istými frázami, útočením a pod. No veď sa poďme rozprávať o tých dôchodkoch a začnime, ako sa povie, od začiatku. Prečo dôchodcovia majú dôchodky aké majú. Tak poďme, rok 2003. V roku 2003 sme prišli z prvého pilierového systému na dvojpilierový systém, kde sme museli predať SPP, ja si tie čísla presne nájdem, lebo ich nemám, kde sme museli miliardy dotovať Sociálnu poisťovňu a dodnes sme nevyrovnali ešte tento deficit a kde ste ľuďom sľubovali na bilbordoch, liberáli, švajčiarske dôchodky. Všetky poisťovne v druhom pilieri ste odovzdali do súkromných rúk. Ja si to tu pamätám, ja som tu sedela, aké cirkusy. Ak sa, ak sa, no začalo sa to vtedy za Kaníka. Ak sa, prosím vás nevykrikujte na mňa, prihláste sa pani kolegyňa, vy ste v 2003 určite nebola. Dobre, nie, nie som vôbec zmätená, predstavte si. Zmätená ste vy, keď si dávate dole nohavičky na bilbordoch, vtedy ste asi zmätená, takže idem ďalej. Takže idem ďalej.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, slušnejšie všetci ...

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Áno ja len hovorí, však to je fakt, myslím si je to fakt, že ste mali nohavičky dole na bilborde, to by si slušná, slušná žena asi nedovolila, takže poďme k tým dôchodcom.

Danko, Andrej, predseda NR SR
Prosím, všetci sa držme témy. Prosím, nech sa páči.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Takže chcem sa spýtať, keď ste tu všetci sľubovali, ja viem, že vás to vyrušuje, keď rozprávam o dôchodkoch a vtedy potrebujete vyrývať, aby ste ma prerušili, takže chcem povedať, pán Budaj, nevykrikujte. Takže chcem povedať, že v druhom pilieri ste sľubovali ľuďom švajčiarske dôchodky, tu ste všetci sedeli a dokonca ja, keď som povedala, že pani Radičová a pán Brocka, keďže sa to písalo a som sa ich spýtala, sa neprihlásili ani do druhého pilieru, čo ľudí presviedčali aké je to úžasné, kde dneska majú ľudia z toho 20-eurové dôchodky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 16:26 - 16:28 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Ja sa určite neznížim k takýmto expresívnym debatám. Aj keby som možno mohla kolegov označiť kadejako, aby som bola populistická, aby som bola zaujímavá, aby si moje slová všimli. Ale budem slušná. A ani neviem posúdiť ani pána Rajtára, už keďže o tom rozprával, či konal v zmysle zákona, keď prezeral účty alebo nekonal v zmysle zákona, či je to hrdina alebo to nie je hrdina. A nemôžem ani posúdiť to, že vlastne či bol jeho život v ohrození alebo nebol. Ale keď samotní policajti ho chceli ochraňovať, tak znamená, že tí policajti sú zodpovední a snažili sa konať svoju povinnosť. Takže to je asi k tejto veci.
A preto by som ho poprosila a poprosila by som ho, keď sme mali míting v Humennom, tak sa viacerí ľudia ohradili, že vyprosia si, aby ich opozícia nazývala, že SMER je mafia. SMER má 15-tis. členov a ľudia rozprávajú, že nič neukradli, že nič nezobrali. Tak prestaňte tu rozprávať o mafii a o tom, čo nie je potvrdené, čo nie je vyšetrené. Lebo ani ja, pán Rajtár, neviem, či vás vyšetrili, či vy ste bol ten, ktorý ste porušil zákon alebo ste neporušil. Nechajme to orgánom činných v trestnom konaní. Jedným dychom vykrikujete ako im nedôverujete a druhým dychom poviete, ako vám chceli pomáhať. Viete, je to také zmiešané.
A ja vám niečo poviem, keď hovoríte o dôchodkoch. Keď ste zaviedli II. pilier liberáli, tak sa predalo SPP. A z SPP sa museli milióny vyrovnávať do Sociálnej poisťovne a preto sa možno nemohli zvyšovať dôchodky tak, ako by sme si predstavovali, ale stále sme ich zvyšovali. Viete prečo? Pretože sa založili súkromné poisťovne na II. piliere, kde sa klamalo, podvádzalo a kde peniaze, ktoré odviedli ľudia, ktoré patrili štátu, odišli do súkromných rúk do II. piliera a kde ľudia dneska majú z toho 20-eurové dôchodky. Veď to je hanba. Toto je hanba. A prvá poisťovňa štát kryje dôchodky II. piliera. Druhý pilier nekryje nič. Tak sa zamyslite nad tým a nerobte len expresívne reči, ale zamyslite sa aj nad tým, čo sa ľudia ..... (nezroz. vyslov.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 16:08 - 16:10 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Heger, viete, my si stále rozprávame, že ľudia nemajú pozerať to kto čo rozpráva, ale čo činí. Vy hovoríte, že ľudia sa báť nemusia, pretože vám majú veriť, že vy to všetko urobíte, že ženy budú rok skôr odchádzať do dôchodku, nie o pol roka na vychované dieťa, že všetko zvýšite, vyrovnáte staro dôchodcov a podobne. Tak ja by som tým ľuďom veľmi rada osvetlila pamäť. veľmi rada citujem, pán Mihál tu nie je lebo, už si zbalil kufrík a išiel mítingovať, už ho tam ťahal na kolieskach, miesto toho aby tu sedel a rokoval. Tak veľmi rada mu pripomínam jeho vyjadrenie, keď povedal. Nič sa mi nepodarilo presadiť, pretože minister financií mi nedal peniaze. Viete, že ste boli pravica dva roky vo vláde a pán minister Mihál povedal, vy sa možno smejete, že ste neboli, ale sú to vaši spojenci a vaši liberáli, že sa im nepodarilo presadiť nič, pretože minister financií nedal peniaze. To je aj článok. Takže viete, to čo vy rozprávate, ako všetko vy budete vedieť, stáva sa to teraz aj v regiónoch, v Košiciach v Humennom, ako sa spojili liberáli sedem partia a všetci tvrdili, ako všetko budú vedieť, viete čo je výsledok v regiónoch? Ja sa usmievam keď chodím po Humennom, zvýšenie daní o 80 až 100 %, zvýšenie poplatkov za odpad, zvýšenie poplatkov z bytov a ďalšia vec zvýšenie platov na šesť tisíc eur. Toľko nemajú ani čelní štátni predstavitelia za stranu SMER. Toto je je vaša politika sociálna a teraz tu rozprávate o tom, ako sa ľudia nemusia báť veď za hlasujte, veď keď ste chlap tak za hlasujte a potom im ukážte svojim činom, že sa nemusia báť, že im to
===== zvýšenie poplatkov za odpad, zvýšenie poplatkov z bytov. A ďalšia vec? Zvýšenie platov na 6000 eur. Toľko nemajú ani čelní štátni predstavitelia za stranu SMER. Toto je vaša politika sociálna a teraz tu rozprávate o tom ako sa ľudia nemusia báť. Veď zahlasujte, veď keď ste chlap, tak zahlasujte a potom im ukážte svojim činom, že sa nemusia báť, že im to všetko splníte a ešte aj tie materské, aj rodičovské, aj všetko. To je taká tá správnosť. Ale nie že budete opäť ako pán Mihál, že budete minister financií a pán Mihál, titulok je, nemohol som presadiť veci, lebo minister financií mi nedal peniaze. To bolo výsledkom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2020 16:08 - 16:10 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Heger, viete, my si stále rozprávame, že ľudia nemajú pozerať to kto čo rozpráva, ale čo činí. Vy hovoríte, že ľudia sa báť nemusia, pretože vám majú veriť, že vy to všetko urobíte, že ženy budú rok skôr odchádzať do dôchodku, nie o pol roka na vychované dieťa, že všetko zvýšite, vyrovnáte staro dôchodcov a podobne. Tak ja by som tým ľuďom veľmi rada osvetlila pamäť. veľmi rada citujem, pán Mihál tu nie je lebo, už si zbalil kufrík a išiel mítingovať, už ho tam ťahal na kolieskach, miesto toho aby tu sedel a rokoval. Tak veľmi rada mu pripomínam jeho vyjadrenie, keď povedal. Nič sa mi nepodarilo presadiť, pretože minister financií mi nedal peniaze. Viete, že ste boli pravica dva roky vo vláde a pán minister Mihál povedal, vy sa možno smejete, že ste neboli, ale sú to vaši spojenci a vaši liberáli, že sa im nepodarilo presadiť nič, pretože minister financií nedal peniaze. To je aj článok. Takže viete, to čo vy rozprávate, ako všetko vy budete vedieť, stáva sa to teraz aj v regiónoch, v Košiciach v Humennom, ako sa spojili liberáli sedem partia a všetci tvrdili, ako všetko budú vedieť, viete čo je výsledok v regiónoch? Ja sa usmievam keď chodím po Humennom, zvýšenie daní o 80 až 100 %, zvýšenie poplatkov za odpad, zvýšenie poplatkov z bytov a ďalšia vec zvýšenie platov na šesť tisíc eur. Toľko nemajú ani čelní štátni predstavitelia za stranu SMER. Toto je je vaša politika sociálna a teraz tu rozprávate o tom, ako sa ľudia nemusia báť veď za hlasujte, veď keď ste chlap tak za hlasujte a potom im ukážte svojim činom, že sa nemusia báť, že im to
===== zvýšenie poplatkov za odpad, zvýšenie poplatkov z bytov. A ďalšia vec? Zvýšenie platov na 6000 eur. Toľko nemajú ani čelní štátni predstavitelia za stranu SMER. Toto je vaša politika sociálna a teraz tu rozprávate o tom ako sa ľudia nemusia báť. Veď zahlasujte, veď keď ste chlap, tak zahlasujte a potom im ukážte svojim činom, že sa nemusia báť, že im to všetko splníte a ešte aj tie materské, aj rodičovské, aj všetko. To je taká tá správnosť. Ale nie že budete opäť ako pán Mihál, že budete minister financií a pán Mihál, titulok je, nemohol som presadiť veci, lebo minister financií mi nedal peniaze. To bolo výsledkom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.10.2019 17:01 - 17:03 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Prosím vás pekne, nemôžem súhlasiť s tým, čo tu bolo povedané, že celá prokuratúra, prokurátori a všetci sú skorumpovaní. Prosím vás pekne, ja chápem, že vražda Jána Kuciaka bola vážna vec, ale predsa nemôžme teraz a média by mali aj už zverejniť, koľko prokuratúra vyšetrila iných vrážd, koľko vyšetrila zabití, koľkým ľuďom pomohla, veď predsa každý občan má právo mať ochranu, má právo, aby bolo vyšetrené, ak teda sa usmrtí, to je jedno, či v dopravnej nehode, kdekoľvek, jeho dieťa, a nemôžme predsa teraz robiť to, že my tu celú dobu zamestnávame všetkých, aj média - ja to chápem, nepozerajte sa na mňa, ja to chápem - vraždou, ale predsa prokurátori musia robiť svoju prácu. A možno by bolo dobré, ak by médiá informovali spravodlivo, čo všetko sa urobilo, ako sa urobilo, čo sa vyšetrilo a podobne. A myslím si, že nemali by sme prokurátorov zaťahovať veľmi do politického boja, pretože prečo sa to všetko teraz vyostruje? Ja sa spýtam, prečo teraz vyšla Gorila, keď sa vyšetrovala Gorila pred štyrmi rokmi pred voľbami a zrazu sa objaví zase iba pred voľbami? Veď to sú všetko účelové veci a potom možno fakt tí prokurátori nemajú čas na bežného občana, zahlcujú sa politickými vecami a kauzami a nemajú možnosť niekedy tým občanom pomáhať. Ale ja verím, že v tej správe bolo mnoho napísané, čo sa urobilo, ako sa urobilo, ako pracuje prokuratúra a každý občan má právo na spravodlivosť, nielen občania, nielen tí, ktorých možno médiá preferujú, pretože za nimi, alebo sa snažia takýmito vraždami opozícia robiť politický boj. Je mi to, je mi to ľúto, je mi smutno každého zabitého človeka, ale verím tomu, že všetko sa vyšetrí a netreba bagatelizovať, že tu teraz ani jeden prokurátor nie je čestný. Tak potom načo dávate, opozícia, trestné oznámenia na prokuratúru a obraciate sa na prokuratúru, ak im neveríte? Tak potom naozaj farizejsky konáte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.10.2019 10:36 - 10:38 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Dovoľte mi predložiť správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Erika Tomáša a Roberta Fica na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, tlač 1624.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 2068 z 20. septembra 2019 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 1624, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti predmetný návrh prerokoval, avšak o návrhu nehlasoval, pretože nebol uznášaniaschopný.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III. tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu. Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhu v IV. časti tejto spoločnej správy so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 206 z 15. októbra 2019. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, poprosím vás, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.9.2019 18:15 - 18:21 hod.

Jana Vaľová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2019 17:57 - 17:59 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Kolegyňa tu otvorila toľko tém, ale ja jednu vec poviem. Opozícia má také kúzlo, vytiahnuť z každého zákona, ktorý predkladáme my, len negatíva. Takže ja poviem, ak budú minimálne, prečo sme zaviedli minimálne dôchodky.
No, práve preto, pani kolegyňa, aby podnikatelia, ktorí podávali, ktorí si platili len z minimálnej mzdy odvody, a tá minimálna mzda bola niekedy veľmi nízka, tak spadli do hmotnej núdzi, takže poviem vám, že určite to ocenia, keď pôjdu do dôchodkového veku.
Pred chvíľou sme vraveli o tom, že napríklad pomáhame podnikateľom aj tým, že, že rodinné, rodinné firmy môžu vznikať, kde môžu príslušníci pomáhať a pracovať bez toho, aby platili odvody.
A pred chvíľočkou ste aj povedali, že 80 % mediánovej mzdy je v Prešovskom kraji. Pán Mihál povedal, že nevieme, koľko je mediánová mzda, že sú to iba odhady, čiže už tu vidíme, aké používate rozdielne, rozdielne proste príklady, aké používate rozdielne výpočty. A ja môžem len jedno povedať, my nemôžeme poškodiť žiadnej časti Slovenska, pani kolegyňa, to je môj názor, my môžme len pomôcť, pretože ak niekde je priemerná mzda vyššia, ja si myslím, že práve tým, že nevieme, čo je ten medián, a každý si ho vysvetľujeme ináč a neexistujú o tom štatistiky, tak to, že sa to bude vypočítavať z priemernej mzdy je len správne.
A chcem povedať, že nemôžme uškodiť tomu Slovensku nikde, pretože ak hovoríme o východnom Slovensku, že by tam možno tí podnikatelia nedali tú minimálnu mzdu, tak ju dajú. A na západnom Slovensku, ak majú, ak majú tie firmy lepšie príjmy, tak čo im bráni, tým podnikateľom, dať vyššiu mzdu ako minimálnu. Prečo my by sme mali škodiť západnému Slovensku? Ja tomu vôbec nerozumiem.
Ja si myslím, že práve tá minimálna mzda je ochrana toho, že ľudia dostanú minimum za svoju prácu, a podnikatelia, ktorí odvádzajú, ja viem, že možno sa im to nepáči, ale však spadali nám do hmotnej núdzi a nemali ani minimálne dôchodky, preto sme zaviedli inštitút minimálnych dôchodkov, pretože niektorí si ani nechceli odvádzať. Čiže naozaj myslíme aj na ich starobu, aby potom mali aj vyšší dôchodkový príjem. To je všetko.
Skryt prepis