Ďakujem za slovo. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, netelefonujte v rokovacej sále!
Nech sa páči.
Verešová, Anna, poslankyňa NR SR
Vážení kolegovia, vážené kolegyne, vážený pán predsedajúci, aj vážení občania. Chcem poprosiť, aby sme začali nazývať veci pravým menom. Neexistujú obedy zadarmo a neexistujú ani vlaky zadarmo. Ak tento terminus technicus tu nejakým spôsobom zaviedol, zaviedla strana SMER, tak bolo by dobré, aby sme my ostatní na túto, na toto nenaskočili a teda keď už nazývame túto novelu tak v skratke obedy zadarmo, tak skúsme tam pridať takzvané obedy zadarmo. Takzvané vlaky zadarmo a takzvané obedy zadarmo. Prosím vás, skúsme takto nazývať tieto návrhy, pretože nič neexistuje zadarmo, nič neexistuje zadarmo.
Tento návrh sa stretol s obrovskou kritikou rodičov detí, škôl aj samospráv. Chcem povedať, že náš klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti prichádzajú s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom, ale dovoľte mi ešte povedať k tomu pár slov.
Takzvané obedy zadarmo sú populistickým návrhom, pretože rodiny máme podporovať inak. Viackrát som tu povedala, že sociálna a rodinná politika je rozdielna. Je rozdielna v nástrojoch, v opatreniach pomoci. Takzvanými obedami zadarmo robíme zo všetkých rodín sociálne prípady. Rodičia ale žiadajú, aby sme nechali viac peňazí v ich peňaženkách, rodičia sú schopní sa rozhodnúť, čo je pre ich deti dobré a žiadajú viac financií vo svojich peňaženkách. Štyritisíc tristo osemdesiatšesť ľudí podpísalo petíciu za väčšiu výplatu pre pracujúcich a obedy zadarmo pre deti z nízkopríjmových rodín, z nízkopríjmových rodín. Skoro päť tisíc ľudí.
A v ankete, ktorú realizovala Slovenská spoločnosť pre rodinu s viac ako 3-tisíc respondentov, ktorí mali od nula do 13 detí, je, aj viacpočetné rodiny, si drvivá väčšina žiadala viac peňazí v peňaženke, väčšiu výplatu, daňové zvýhodnenie nad tzv. nástrojom takzvané obedy zadarmo; 88,6 % z týchto respondentov volili viac peňazí v peňaženke pre rodičov, daňové zvýhodnenie, nie takzvané obedy zadarmo.
Rodinná politika je o tom, že vláda má prinášať systémové opatrenia. Lenže keď nastavíte systém, tak samozrejme nebudete môcť byť už tými pánmi veľkomožnými, lebo rozhadzujete tu, hovoríte o tzv. obedoch zadarmo, hovoríte o vlakoch zadarmo, lebo to predstavujete to ľuďom ako balíčky sociálne, ako darčeky. Ako keď pán zemepán a pán veľkomožný rozdával dary svojim poddaným. Ale ľudia na Slovensku žiadajú od vlády, aby prijímala systémové opatrenie na podporu rodín. A tie systémové opatrenia sú v drvivej väčšine v daňových zvýhodňovaniach rodičov s deťmi, v pomoci, aby si vytvorili domov, v pomoci bývania a samozrejme v službách, v službách, ktoré potrebujú mladé ženy a muži, keď majú maličké deti alebo v predškolskom veku detí. V službách, keď opatrujú alebo majú starého a chorého člena rodiny, v službách, keď sa narúšajú vzťahy poradenstva, v službách včasnej intervencie pre tých, pre tie deti, ktoré sú zdravotne znevýhodnené, postihnuté. Toto potrebujú rodiny, nastaviť systém, nepotrebujú darčeky, ale pomoc potrebujú naozaj tí, ktorí sú ohrození vylúčením, ktorí sú rôzne znevýhodnení, ktorí sú v hmotnej núdzi. A my vieme, že títo podporu a príspevok na obedy mali.
Tí, ktorí boli vylúčení a ohrození vylúčením a boli v hmotnej núdzi, tie rodiny príspevok mali, opakujem to.
Takže nečudujem sa, že tento návrh, že boli voči nemu také obrovské výhrady a taká kritika aj zo strany rodičov, aj zo strany obcí aj zo strany riaditeľov škôl. Tí samozrejme hovoria o plytvaní jedlom, o tom, že deti nebudú odhlasované z obedov. Samozrejme, že hovoria o tých, o organizačnej a o administratívnej záťaži pre všetky školy a samosprávy. Hovoria o tom, že musia zamestnať viac kuchárok, ktoré musia byť, mať tú svoju odbornosť na to, aby varili v školách. A niet týchto ľudí, alebo nemajú záujem o túto prácu, pretože je strašne finančne poddimenzovaná.
No a obce ešte upozorňujú, že nakoniec rodičia možno ani nebudú platiť za obedy menej, lebo samosprávy budú musieť zvýšiť režijné náklady, ktoré sú taktiež súčasťou poplatkov za obedy. Niektorí hovoria o tom, že ich réžia sa môže zdvihnúť až do 50 centov navyše. Zaplatí to kto? Rodičia, obce. Takzvané obedy zadarmo nebudú zadarmo a nemôže byť zadarmo, lebo nič nie je zadarmo.
Hovorili ste, že ste sa dohodli so ZMOS-om a že ZMOS s touto novelou je stotožnený. Nuž, dostala som viacero listov z rôznych častí z rôznych regiónov obcí a miest a tu vám môžem hneď čítať o tom, že Združenie regiónu Orava nepodporuje legislatívny návrh. Hovoria o tom, píšu, že odkiaľ ste vôbec na také niečo prišli, pretože sa počas svojich dlhých funkčných období starostovia ani len nestretli s požiadavkou na obedy, tzv. obedy zadarmo pre všetkých, pre núdznych áno a to sme robili. Píšu taktiež, že je to prekvapujúce preto, lebo v školstve existuje omnoho viac problémov. Nemáme kvalitné učebnice, nemáme dobre vybavené školy a dobré vzdelanie pre deti. To je podpora rodiny, keď im pripravíte také prostredie, vláda, keď pripraví také prostredie v školách, ktoré bude naozaj kvalitné, ktoré bude naše deti učiť, ktoré budú mať prostriedky a všetky tie nástroje, aby bolo vzdelanie kvalitné. To potrebujú rodiny a to žiadajú rodiny.
Hovoríte o tom, že je potreba dať tzv. obedy zadarmo všetkým deťom, no ale zabúdate na jednu veľkú obrovskú skupinu, a zabudlo sa aj predtým, ktorými sú starí ľudia, seniori a invalidi. Mňa to prekvapuje, pretože pre deti zo znevýhodneného prostredia príspevok, dotácia na obedy bol, ale nikdy nebol príspevok v dotačnom systéme z ministerstva práce na obedy pre seniorov a pre invalidov. V tom spočíva aj náš pozmeňujúci návrh, ktorý, ktorý tu predstaví po mne moja kolegyňa Soňa Gaborčáková, ktorá sa práve tejto skupine seniorov a zdravotne znevýhodnených celý život intenzívne venuje.
A práve aj od starostov mám ďalší list, ktorým hovoria, že je ohrozená služba donášky alebo varenia obedov pre seniorov a pre invalidov práve preto, že im vzrastú počty detí na takú úroveň, že možno budú musieť týchto starých ľudí riešiť asi inak, lebo povinnosti samozrejme majú. Ale samotní seniori si žiadajú práve obedy zo školských jedální, pretože táto strava je pre nich zdravšia, ľahšia. Viem osobne z vlastnej skúsenosti, že keď cez prázdniny im zmení obec poskytovanie obedov, napríklad z reštaurácie, tak títo starkí sú z toho veľmi nešťastní a naozaj sa im ten ich zdravotný stav skôr zhorší ako zlepší a žiadajú si stravu zo školskej jedálne.
No a nemusím vám hovoriť o tom, že ak by sme, ak by došlo k takejto k takémuto zníženiu alebo nedostatku, že by nedávali stravu starým a chorým ľuďom takže by sa možno zvýšili obrovské nároky ich na sociálnu službu pobytovú, ktorá je pre nás, pre štát nenormálne drahá. Uvedené dôsledky, ktoré, hovorím, sú významné aj preto, že sa spájajú s demografickou krivkou a s obrovským zvyšujúcim sa počtom starých ľudí. Netreba tu hovoriť dookola to isté a to samé, že starnutie na Slovensku je nezvratné, veľmi rýchle. Za desať rokov očakávame o 230-tisíc seniorov viac a o tom viac povie moja kolegyňa Soňa Gaborčáková.
Takže v pozmeňujúcom návrhu, jeho účelom je podporiť dôchodcov, ktorí sa nachádzajú v nepriaznivej životnej situácii, v hmotnej núdzi, a aby aj touto formou prispel štát zvýšenie ich životnej úrovne. Som presvedčená, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa má starať o tých, ktorí sa v hmotnej núdzi nachádzajú, ktorí sú ohrození vylúčením a ktorí sú, žijú, vyrastajú v nepriaznivom životnom prostredí. O to sa má starať ministerstvo práce. Takže ostatné nechajte na rodičov.
A posledné, čo chcem povedať, rodičia si žiadajú daňové zvýhodnenie, máme tu práve v parlamente návrh zákona z MOST-u – HÍD, z dielne MOST-u – HÍD je to dobrý zákon, pretože rieši systém zvýhodňuje rodiny a nepredstavujú ako, ako darčeky pre rodičov, ale trvalo zvýhodňujú rodiny práve na daniach. A my sme prišli, tu som predstavila z klubu OĽANO pozmeňujúci návrh, doplňujúci k tomuto návrhu, aby daňové zvýhodnenie, daňový bonus bol dvojnásobne zvýšený pre rodičov všetkých detí bez ohľadu na vek. Toto podporte, toto je systém, toto očakávajú rodičia detí.
Ďakujem pekne.