Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2021 o 9:43 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2021 11:38 - 11:40 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Janko Mičovský, vážený pán minister, tak ako si to povedal, tá hranica medzi lesom národného parku a ostatným lesom nedá sa presne preťať. Kde je tá línia, kde je tá pomyselná čiara? Veď my máme v susedstve takisto tri národné parky a ten les bezprostredne naväzuje z tých národných parkov na ten ďalší les, hej?
A tie bezzásahové územia, ktoré si spomenul, však áno, potom sa asi nepočúvame. My nemáme s tým problém, aby boli, ale nemôžu byť v takej obrovskej výmere. O tom my hovoríme. Veď tu prídu ľudia, ktorí robia ako v tých lesoch, zamestnanci v lesoch, ktorí sú, 6 500 pracovných miest je ohrozených. A toto je vám ľahostajné? To nemôže byť nám ľahostajné. Nám všetkých má na tom záležať.
A regióny, vidiecke regióny, to sú jediné príležitosti, kde tí ľudia majú pracovné príležitosti. Kam pôjdu robiť? Myslíte si, že pôjdu do fabriky, nie? A budú nadšení a budú vám tlieskať.
A tak ako si to spomenul, že ten jeden rezort, no to je toto, čo sa nepočúvame, my s tým nemáme problém, aby sa ministerstvo životného prostredia a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka spojilo v jeden rezort. Ty si starší muž a máš dobrú pamäť, veď to tak bolo na Slovensku. To bol jeden rezort. A ja by som aj, to v podstate aj lesníci, to, čo hovoria, aby to bolo ministerstvo prírodných zdrojov a nech sa to zlúči pod jeden rezort. My vám to zahlasujeme za to. Ale tú reformu má predkladať tuná minister, nie nejakí osemnásti poslanci, ktorí ani vôbec sa do rozpravy nezapojili. Však to ste taký paškvil tuná z toho zrobili, že to je úplne, tá úroveň tu padla.
A čo sa týka ťažby dreva, samozrejme, nemôže to byť len to, len tá ťažba, ale aj to sadenie. A tu keď padla otázka, čo ste za posledných dvanásť rokov urobili, ja som päťsto stromov toho roku vysadil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2021 10:48 - 10:50 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Prosím vás pekne, pán Čekovský, tak to vy ste ten odborník z tých osemnástich spolupredkladateľov, to je úplne super. Jaro Karahuta, ten sa rehoce v lavici. To je ten najlepší odborník na lesy a na životné prostredie. Šéf výboru pre kultúru a médiá. To je najlepší odborník tuná v tomto parlamente na Lesy Slovenskej republiky a vôbec na životné prostredie.
Pán Čekovský, to vám gratulujem! Samozrejme, že vy ako taký teatrálnik, vy sa len bavíte v tej lavici a sa rehocete, z toho sa tak len môžete smiať, ale ja vám poviem, aký cenný priestor vytvorili pre tú rekreáciu, neviem konkrétne, národné parky, jak ste to spomenuli, pre mnohých ľudí, ktorí boli v čase pandémie vlastne zatlačení do svojich ako domovov. Viete, čo ste spôsobili aj vaším hlasovaním aj vaša vláda, keď ste už zašli do toho politického rozmeru? Že ľudia ani do toho lesa nemohli ísť. Nielen do TANAP-u, nielen do národných parkov, ale vôbec do lesa nemohli ísť. A keď išli, tak ešte aj s náhubkami, ešte náhubky ste im dali aj v lese.
Prosím vás pekne, o čom to tárate? O čom to vy tárate? Ja vám poviem konkrétny prípad. Chlapci, ktorí išli do TANAP-u, vracali sa späť, zastavila ich polícia, zastavila ich polícia, 4-tisíc eur dostali kvôli vašim hlúpym opatreniam. Vy tu budete hovoriť o nejakej mäkkej turistike, prosím vás pekne. To, čo Filip povedal, áno, tak jak to povedal, že si chcel aj opiecť slaninku, choďte sa pozrieť do Álp do Švajčiarska, aj hocikde inde, tam si tú slaninku v Alpách priamo môžete aj opiecť. Vy vôbec nemáte ani poňatia o mäkkom turizme, ale asi potom len o takom, jak postihovať občanov Slovenskej republiky takýmito nezmyselnými a zničujúcimi pokutami. Štyria chlapci dostali po tisíc eurách, spolu je to štyritisíc eur! V Tatranskom národnom parku keď boli v čase pandémie. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2021 10:31 - 10:33 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Začnem Filipom, tak ako presne povedal v tej rozprave sa nedá to všetko povedať, ten čas je krátky. Ale v tej top desiatky boli zahraničné holandské firmy poľnohospodárskej pri čerpaní zelenej nafty. Ja som si Janko Mičovský na teba vtedy spomenul a bolo mi to veľmi ľúto. Malí farmári, malí farmári, a to ti príde aj do lavici povedať, nedostali nič z tej zelenej nafty. Ale práve tieto firmy tuná dostali. Toto presne nás čaká na Slovensku. To nie je strašenie pán Šíbl. Prosím vás pekne, vy tu hovoríte o pôvodných monokultúrach ako smrečina. Pán Šíbl, vy ste inými slovami povedali takto, v Tatrách je smrek nepôvodnou drevinou, je nepôvodnou drevinou. Na tom sa zhodneme. Vy chcete nechať celé Tatry padnúť? Toto je váš zámer? To ste sa pekne odhalili. Vážení občania, aby ste to počuli, Tatry ako celok, celé padnú, lebo tu pán Šíbl povedal, to je nepôvodná drevina smrek. A tam smrek rastie v Tatrách. Pôvodná drevina je jedľa a buk. Pôvodná drevina bola jedľa a buk. A tam sú smrečiny. Vy chcete toto všetko nechať. Milan Kuriak, ty tuná na mňa tuná takto pozeráš, tak na teba teraz tak zareagujem. Prosím ťa pekne, plačeš tu o ťažiaroch. Každú hodinu u nás na Slovensku 1 200 kubických metrov narastie dreva, každú hodinu 1 200. A 900 sa vyťaží. To znamená, to je úbytok, podľa teba. A to, že vyvážajú to do susedného Poľska, veď ty si z Oravy, však samozrejme, že to vyvážajú do Poľska. A ty aj vieš odpoveď prečo. No prečo? Lebo lepšie Poliaci zaplatia za tú guľatinu. A kde to majú dať tí ťažbári, z čoho majú uživiť svoje vlastné rodiny. Neplač tu nad tým, kde slzy nie je potrebné vylievať. Na Jara Karahutu nestihnem tuná reagovať. Ale ti ho poviem ešte... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.7.2021 10:10 - 10:20 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, navrhovateľ, pán spravodajca, budem sa aj vám venovať kolegovia, priatelia, Jaro Karahuta, tebe poviem, takto, ty nemáš dve minúty na faktickú, nevyhováraj sa tu nato, ty si spravodajca, tu sa postav a hovor odborne a ty nie si hoci kto. Až sa tak až nepodceňuj ja si ťa vysoko vážim, ale ty si predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ty nie si hoci kto. Ty sa tak netvár, že ty sa nerozumieš lesom a keď sa nerozumieš lesom ako si to povedal, ako je možné, že ty i tento návrh zákona poslaneckého nazveš za najväčšiu reformu? Však ale si protirečíš, to tú čo za bludy prosím ťa pekne, toto je najväčšia reforma? Osemnásť poslancov Národnej rady predkladá tuná tento návrh zákona, ani jeden tu nevystúpi? Kolega Šíbl tu len v úvode vystúpil a v záverečnom slove zase vystúpi aby sme na neho nemohli reagovať, tu mi ak pritakáva, že je to tak. To je, to ste presne vy, ale to je čo prosím vás pekne, aký to návrh zákona a aký sú to odborníci ktorí to predkladajú, ja vám poviem, akí sú to odborníci, to sú takí odborníci ktorí stromček videli na Vianoce v hypermarkete keď si ho kupujú vtedy sa pozerajú na ten stromček a rozmýšľajú, že kde asi rastú stromy, tak asi v tých hypermarketoch rastú tie stromy, asi tam rastú. prosím vás pekne, to je čo za úroveň tu keď mala byť nejaká reforma mal tu byť predložený vládny návrh zákona, tu mal stáť minister ako navrhovateľ a nie tuná poslanci a aj pán minister, ktorý sa skrýva tuná za poslanecký návrh zákona. To, čo ste tu rozohrali? Pán predsedajúci aj ja dávam procedurálny návrh, aby som to v závere nezabudol v súlade s rokovacím poriadkom § 73 ods. 3 písm. b) aby sa ďalej nepokračovalo v rokovaní tohto zákona. Dostanem sa k tým,

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
V poriadku pokračujte.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ďakujem. Dostanem sa k tým národným parkom, pozrite sa Slovensko je srdcom Európy, je nádherná krajina, zatiaľ stále, pán predseda výboru, zatiaľ stále, tie lesy máme. mnohé lesy má vo veľmi dobrej vitalite ale týmto návrhom zákona a ten bez zásah, ktorý v takom obrovskom rozsahu tuná bude, my si zničíme lesy, my prestaneme byť sebestačný aj v dreve, o čo tu komu ide? Však tu ako keby cielene, my sme sa pripravovali na tu, aby sme boli závislý na dovoze dreva, však toto som aj rozprával, to presne to je len také porovnanie, my sme závislý pri výrobe potravín ktoré my si musíme dovážať, my sme si toto vedeli kedysi dopestovať sme boli agrárnou krajinou ale stále sme, tu darmo kolega Sulík sa tu nám smial, že nie sme agrárnou krajinou, on by asi cez tie svoje tie priemyselné parky zabetónoval zase asi pól krajiny. On si myslí, asi tí investori prídu presne tam, kde on tie betónové plochy vytvorí. To je taký obrovský omyl. Investor si ukáže prstom zahraničný a tam to pôjde. A súvisí to aj s tými narážkami, ktoré tuná padali, že všetko, že štát je zlý vlastník, zlý hospodárom, do istej miery, dokážem s tým aj súhlasiť a viem si aj predstaviť to, že by prešlo to, do súkromných rúk, ale akých súkromných rúk, lenže to sa pripravuje to tak, ako sa aj sprivatizovalo, kto má priemysle, alebo kto má to hospodárstvo v rukách na Slovensku. Koľko je to Slovákov. No však to zase my pripravujeme pre nijakých zahraničných, koľko ľudí na Slovensku má tie finančné prostriedky aby si mohlo, dovoliť kúpiť les, alebo ja neviem pôdu, no málo, ale tí zahraniční investori, ktorí tu prídu, tak oni skúpia naraz všetko. Však toto čo sa stalo, aj keď sa síce ochrana pôdy tuná do istej miery prijala v tomto zákone ale nie pre agrobarónov, oni odkúpili celé poľnohospodárske družstvá toto sa tuná stavia a majú to zahraničný investori to majú v rukách, no samozrejme majú kapitál, naši ľudia nemajú takí kapitál, aby on si jedno, dve, päť družstiev naraz ako kúpil. Rovnako to bude sadiac s lesom a to je čosi, čo je neprijateľné. Naša krajina má deväť národných parkov zhruba o výmere nejakých 3017 tisíc hektárov. Padlo to tu včera, aj to Švajčiarsko, do Švajčiarska veľmi rád chodievam minimálne som tam niekoľkokrát do roka a veľakrát si zaspomínam na Slovensko, keď som uprostred alpskej prírody. Ale to je taký nepomer v tom hospodárení v lese oproti Slovensku a Švajčiarsku. Oni majú 17 tisíc hektárov majú jeden jediný národný park, lesy majú nádherné, po tých Alpách môžte chodiť nielen po tých turistických chodníkoch ale dokonca na tie končiare, na tie štíty, môžte sa tam lyžovať a tam je perfektný ten agroturizmus, gazda, ktorý v lete hospodári chová dobytok, kosí lúky, stará sa o polia v zniem prevádzkuje vleky. V zime prevádzkuje vleky, my tu len stále budeme plakať že ak ten turizmus ako nefunguje. Nemyslíte si, že keď teraz tie lesy, že by prešli pod životné prostredie, že čarovným prútikom sa toto všetko zmení. Nie. Budem hlasovať proti návrhu zákona a stále budeme vystupovať proti tomu, tu je 6500 pracovných miest v lesníctve ohrozených. To je veľmi vážna vec, ten Ulič, ktorý tu bol spomínaný tam je konkrétne tam je dvesto pracovných miest ohrozených a toto je ten problém, tu sa tvárime že nič sa nestane, no vôbec to tak nie je, že nič sa nestane. Švajčiari to majú tak, keď, keď som mal možnosť pozorovať aj tých roľníkov, alebo tých hospodáriacich ľudí aj v tých lesoch a podobne, tam neexistuje niečo také, že ja som tam nevidel jeden suchý strom. Ak máte inú skúsenosť, skúste ma o tom presvedčiť. Na rozdiel od našej krajiny. Na rozdiel od Slovenska. Sú celé lokality také kde stoja holé pahýle. Aj tie veterné kalamity alebo tie kalamity, ktoré boli a tu sme hovorili o tom bez zásahu jednoducho tým bez zásahom tým, že my drevo nevyťažíme, ten lykožrút keď vyletí napadá nám tie spoločenstva lesa a tie stromy, ktoré jednoducho padnú a to nie len v tých chránených územiach, dobre keď máme tuná nejaké pralesy, ktoré sú, ale aké sú tie pralesy, veď to je úplná spúšť v tých pralesoch. Môžte sa pozrieť Filip má tam v lavici tie mapy, ale však nikto nemá záujem, nikto sa neprišiel pozrieť, že ako to vyzeralo pred nejakým časom a ako to vyzerá v súčasnosti. Ja som posledný ten, ktorý by bol proti prírode a proti lesu ale žijem v regióne podtatranskom kde my máme problémy s tými povodňami a nemali sme priatelia, nemali sme, dokiaľ boli lesy, les fungoval ako taká špongia. Absorboval tú vodu do seba, nesplachoval nás tak, ale tie povodne za posledné roky, ako decimujú v podstate aj Severný Spiš, tak ja si to nepamätám, že by to nejaké, dobre, prišla nejaká storočná voda, stalo sa to, ale že by sme takto boli decimovaný týmito povodňami. Ak sa nájde na Slovensku alebo v štátnom rozpočte 8 miliónov eur na sčítavanie medveďa hnedého, alebo na nejaký výskum sysľa 5 miliónov eur, prosím vás pekne, tak prečo by sa nemohlo nájsť aj dostatok financií a zdravého rozumu, aby sme my racionálne dokázali hospodáriť aj v lesoch. Nie je to možné, aby sme takéto veľké výmery my nechali bez zásahové, lebo veľmi negatívny budú mať dopad pre budúce generácie našich detí a mne na tom záleží, aby aj naše deti nemuseli chodiť do okolitých krajín sa pozerať, že ako vyzerá skutočne strom, tak ako dneska už nevedia naše deti ako vyzerá kravička. Ani si myslia, že je fialová a volá sa Milka. To je to a keď pôjdete do Švajčiarska, do susedného Rakúska nech sa páči môžte sa pozrieť oni sa to nehanbia, že aj tú agrárnu politiku vedú tak, aby tí ľudia dokázali žiť aj v regiónoch, ja som za reformu ale reformu takú aby dôstojne mohli ľudia a celé rodiny žiť v tých regiónoch kde sa narodili. Aký zmysle to dáva, že naši ľudia všetko uteká do zahraničia, naše ženy a dievčatá robia tam nejakých poskokov a nejaké slúžky. My tú prácu máme doma. Tie rodinné farmy a podniky, ale to súvisí nielen s lesom, ale to súvisí aj s poľnohospodárstvom. Pán predseda ty o veľmi dobre vieš, my sme sa o tom bavili a ak dáte takéto návrhy zákona, všetkými desiatimi rúkmi, rukami to podporíme takýto návrh zákona, ktorý naozaj podporuje rodiny a podstate aj to podnikanie na Slovensku. Nie je možné aby zase aj lesy padli do rúk súkromných vlastníkov, ale ja poviem, to sú tí zahraničný skrytý zahraniční investori, ktorí nás oberali doposiaľ o pôdu a chcú nás obrať aj o lesy. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2021 9:43 - 9:45 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Kolega Filip Kuffa chcem na teba reagovať ale aj turizmus, ktorý tuná zaznel viackrát. Kedysi tu bola viackrát nádherná symbióza tej prírody a človeka. Pamätám si tie Tatry ako vyzerali ešte aj v minulosti ale keď si tak porovnávam tie okolité krajiny, ktoré tuná máme v Európe, tá symbióza človeka a prírody stále tuná je. Choďte sa pozrieť do Álp aké to je nádherné aké je to krásne. Tam sú lesy, ale zelené nie vyschnuté, také pahýle, ktoré tuná nám trčia z našich lesov. Ten bezzásahový prístup k našim lesom presne tak ako si to hovoril, totálne zničíme naše lesy. My tým, že Slovenská republika je na úrovni sebestačnosti v potravinách na úrovni nejakých 36 alebo 37 percent prosím vás, pekne to je čo za úroveň. Za tri dni celá naša krajina celé Slovensko je vyhladované, nepríde tu tých tisíc kamiónov denne, ktoré tu prichádzajú potravinách a tu zomrieme od hladu. Rovnako týmto návrhom zákona pripravujete to, aby naša krajina Slovenská republika, ktorá má dostatok dreva vy chcete toto všetko zničiť, aby sme boli závislí ešte aj na dovoze dreva zo zahraničia. Všetko to zničíte. Pretože tak ako to tu odborne zaznelo ten lykožrút, ktorý vylieta a to sú konkrétne skúsenosti, ktoré my na Slovensku máme. Choďte sa pozrieť na tie lokality ako vyzerajú? To sú časti mesačnej krajiny, to je čosi úplne absurdné.
A súkromných vlastníkov lesov a ja vyzývam, aby nepredávali tie pozemky štátu lebo štát to odovzdá len zase súkromníkom ale zahraničným investorom a my prídeme o tie to naše lesy alebo o bohatstvo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.7.2021 9:28 - 9:30 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Kolega Filip Kuffa, tak ako si tu spomenul ten bezzásah a bezzásah v lesoch on krásne znie. Tuná, keď my máme ako výhrady voči tomu, tak nejaká hystéria tuná chytá niektorých kolegov, lebo my chceme rúbať lesy. No nie je tak, ale tak, ako si to správne povedal. Ale ten bezzásah, ale krásne, zelené, čisté lesy. Ale nie bezzásah taký, veď sa choďte pozrieť k nám do Tatier, príďte sa pozrieť kolegovia. Vy nemáte ani vôbec, ani dunstu poňatia. 18 poslancov je tu podpísaných pod nejaký návrh zákona, ale dovoľujem si povedať, že naozaj tejto problematike ani z ďaleka nerozumie. My máme tam mesačnú krajinu. Mesačnú krajinu. To je ten bezzásah, to je ten výsledok, ale to sa netýka len národných parkov, ten bezzásah a ten lykožrút a všetko ničenie toho dreva, ale to je aj to spodné pásmo lesa, kde ten lykožrút prechádza a napáda ďalšie lesy To je úplne, proste tento návrh zákona je neakceptovateľný a neprijateľný, aby tí navrhovatelia stiahli tento návrh zákona z rokovania, ale tak ako si to aj povedal tie prívalové vlny dažďa, ktoré sú hor v Tatrách, keď padne väčšie množstvo vody, všetko to zletí dole, všetko to zletí dole. My potom tuná plačeme, že ak nás vytápa. To je dôsledok toho zlého hospodárenia v lese. Naši otcovia a dedovia dokázali rozumne hospodáriť v lesoch tak, že nám to zachovali aj pre súčasné generácie. Nie je možné také obrovské plochy bezzásahovo proste nechať takto, lebo zničíme lesy na celom Slovensku. Na celom Slovensku zničíme lesy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 18:58 - 19:00 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Pán kolega Janko Mičovský, pán minister, vieš ako si to spomenul v rámci tej rozpravy, že dobrý úmysel navrhovateľov, teda považuješ to za dobrý úmysel, títo navrhovatelia čo tu predkladajú. Ale ak ho naozaj taký majú a keď si to takto skritizoval, nech to naplnia skutkom a nech ťa počúva a nech stiahnu tento návrh zákona. Tak ako si to dal v súlade s rokovacím poriadkom, nevedel si si spomenúť to písmeno, § 73 ods. 3 písm. c) je to. No ale vidíš, že tí navrhovatelia tvrdošijne tuná tento zákon stále tuna držia, ale keď sa tak aj pozerám do tej rokovacej sále, sály, tak tých 18 navrhovateľov ja tu nevidím, spolunavrhovateľov, kde sú. A podľa všetkého tým navrhovateľom nie sú, jedna ruka sa tu zdvihla, tak som to periférne tuná zbadal. Vieš a keď ty tak povieš, že ľahkovážne ako minister pôdohospodárstva bývalý, že lesy aby prešli pod rezort ministerstva životného prostredia. Janko, prepáč, že ti to tak poviem, ale šťastie že už tým ministrom nie si, lebo s tým sa nedá súhlasiť, s tým sa nedá súhlasiť. V lese sa musí hospodáriť a keď si to spomenul, tú 700-ročnú históriu, tak tie lesy a tá vitalita lesov sa zachovala po dnešnú dobu vďaka našim otcom a praotcom, ale vďaka tomu, že tam hospodárili v tých lesoch. Suchý les, suchý strom, ktorý v lese gazda vždycky vypílil, staral sa o ten len, ale keď zostal tam peň, k tomu pňu vysadil ďalších 10 malých stromčekov, lebo vedel že aj jeho vnuci aby mali úžitok z toho lesa. V lese my máme povinnosť hospodáriť, starať sa o ten les a nie takto nechať na nejakú náhodu alebo nejakých tých, poviem to, prepáčte, takto environteroristov, ktorí si myslia, že to všetko sama príroda .. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 17:04 - 17:06 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Tento poslanecký návrh zákona považujem za hrubé diletantstvo. Je to diletantský návrh zákona.
Nehanbíte sa kolegovia? 18 poslancov je podpísaní pod, pod týmto návrhom zákona. Koľkí ste sa prihlásili do rozpravy? Koľkí z týchto 18-tich poslancov ste sa prihlásili. Som zvedavý, koľkí sa ešte prihlásite do ústnej rozpravy, keď to tak obhajujete aký je to super návrh zákona. Vy sa to nehanbíte toto tuná tvrdiť? Toto je čiste vládny návrh zákona, ktorý mal prejsť pripomienkovými konania a riadnym legislatívnym procesom. Za čo sa schovávate?
Prijatím tohto návrhu zákona ak to nestiahnete tento návrh zákona, nie vy budete chrániť tie lesy, vy tie lesy zničíte. O čo vám tu ide? Nijaká drevená hmota sa do zahraničia nebude vyvážať. Lebo nijaká drevná hmota tu nebude existovať. Škodcovia, lykožrút, všetko drevo zožerie v tých vašich Národných parkoch.
Tuná pre porovnanie, keď ste to mali tuná, je 9 Národných parkov na Slovensku, my sme porovnateľnou krajinou, čo sa týka veľkosti so Švajčiarskom, na 315 hektárov výmery. Švajčiari majú jeden Národný park a majú 17-tisíc hektárov.
Prosím vás pekne, aký to je nepomer. Pán kolega Suja, vieš čo by sa stalo v tom Švajčiarsku, keď si to takto spomenul. Tí ľudia by zobrali palice, vidly čo by mali a hnali by tých poslancov. Tí by im riadne ako naložili. To v živote by sa v tejto krajine nemohlo stať. Choďte s tam priatelia pozrieť ako tam vyzerajú lesy, ako tam vyzerajú lúky, ako tam vyzerá orná pôda, ako vyzerá celá tá krajina. Je to agrárna krajina. Je nádherná, naslepo môžeš zrobiť fotky a dávať to ako do rámov nejaký obraz. Tak je nádherná táto krajina. My sme to, čo sme mohli všetko zhumpľovali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2021 16:17 - 16:19 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Akokoľvek sa to môže zdať, že jedným zdanlivo záleží viac na lesoch viac ako druhým, ale nám úprimne záleží na lesoch Slovenskej republiky ako celok beriem, ale nielen pre túto chvíľu, ale aj pre budúcnosť. Tak ako si to pán kolega spomenul v rámci tej rozpravy my na Slovensku máme 9 národných parkov s výmerou 315 tisíc hektárov. Susedné Švajčiarsko, a tí, ktorí ste tam neboli vrele odporúčam, aby ste sa tam išli pozrieť na jeden národný park a 17 tisíc hektárov. Aký to je nepomer. Ale keby ste sa išli pozrieť tam na tie lesy aj na to životné prostredie, to je úplne nádherné. Tá symbióza človeka s prírodou, ale oni v zime tam na tých svahoch lyžujú a v lete sa tam pasie dobytok buď kravy alebo ovce alebo kozy. A to majú nádherne, majú to proporcionálne vyvážené v tejto krajine. V zime majú pracovné príležitosti na vlekoch a v lete zase venujú sa chovaniu dobytka. Keď si spomenul toho medveďa hnedého naozaj 18 miliónov eur sme vyhodili tuná možno pri nejakom výskume alebo sledovaní medveďa hnedého, ale chcem poukázať ešte aj na iný rozmer. Tuná bolo 5 miliónov eur vyhodených tuná na nejakú ochranu sysľa alebo čosi také, ale šmahom ruky nám nezáleží na tom, že 6500 zamestnancov stratí prácu vďaka tejto reforme, ktorá je tuná. Nemôžem súhlasiť s týmto podaným návrhom, poslaneckým návrhom zákona kde, tak ako si to poukázal nemajú možnosť sa odborníci k tomu vyjadriť. Oni, keď sa aj pýtajú, tí ľudia nerozumejú týmto legislatívnym procesom. Správne si to navrhol. Tento zákon treba stiahnuť z rokovania, pretože nemá svoje opodstatnenie. Tu chcete zničiť, zlikvidovať sebestačnosť Slovenskej republiky v dreve.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 1.7.2021 14:06 - 14:08 hod.

Štefan Kuffa Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Presne aj v toto v mojej mysli nejak evokovalo a zaznelo to aj v tom odpovedi. Ďakujem, pán premiér, za odpoveď. Ale tá 14-dňová karanténa, to je tým veľkým strašiakom a nočnou morou pre mnohých obyvateľov Slovenska. To sme už tuná zažili pred rokom alebo rok a niečo dozadu. Toho sa obávam aj ja. Tam sú tak nedôstojné a neľudské podmienky, že to je proste, to ako keby boli koncentračné tábory a koncentračné lágery. Nehovoriac o tom, ako sme tých ľudí dávali do tých karanténnych miest a miestností a toho všetkého, kde sa ani nezisťovalo, že či je pozitívny s negatívnym. Proste napchatí boli tam tí ľudia, ďaleko od svojich domov, nikto sa nikoho nepýtal, bolo to hrozné. Čo ma veľmi mrzí, tak po rok chceli by sme všetci už oddýchnuť, myslím si, že všetci obyvatelia Slovenskej republiky. A toto je jedinečná možnosť, keď máme konečne prázdniny, máme príležitosť byť so svojimi najbližšími, s rodinami, kedy mnohí si plánovali tú dovolenku už dávno, dávno dozadu a zase ten šikan, ktorý sa chystá na hraniciach budeme takto týchto ľudí perzekvovať na hraniciach.
Viete, ja som si položil otázku takú. Načo označujeme tie jednotlivé okresy, v akých týchto zónach sú. Tak mali sme tuná už drvivú väčšinu alebo väčšina tých okresov bola zelená a žltá. Teraz nám údajne hrozí na budúci, nasledujúci týždeň oranžová. Načo to všetko monitorujeme. Keď naďalej nosíme tieto rúška, tie opatrenia vôbec sa nezmierňujú. Ľudia sú z toho nervózni, napätí. Aspoň cez obdobie prázdnin, aby to bolo uvoľnené, aby tí ľudia naozaj sa nadýchali čerstvého vzduchu. Potrebujeme to všetci ako soľ. Samozrejme aj slnko, ktoré je prospešné proti COVID-u.
Skryt prepis