Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.11.2022 o 16:24 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2022 16:24 - 16:24 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
No pán kolega Susko, naozaj ako advokát vám to hovorím, že krajský súd za normálnych okolností nerozhoduje na základe pojednávania, proste nepojednáva. To je novela, ktorú zaviedol Harabin, váš minister spravodlivosti. Každý advokát to vie, že krajský súd rozhoduje v drvivej väčšine prípadov bez nariadenia pojednávania, pričom samozrejme každý má právo dostaviť sa na vyhlásenie rozsudku krajského súdu, ale to je tak, to je tak všetko. Čiže a to tiež musí, musí samozrejme sledovať to, že či bude vypísané vyhlásenie rozsudku krajským súdom. Čiže naozaj nepresviedčajte nás o niečom čo každý advokát vie, že to tak nefunguje. No a pokiaľ ide o váš celkový prístup k tomuto. No mňa to neprekvapuje, je to samozrejmé, že, že ten duch Harabina spojený so SMER-om, že tu prežíva stále a že sa snažíte zvrátiť to, čo sa podarilo urobiť v oblasti súdnictva a že vy chcete zvrátiť naspäť to, aby sa rozsudky mohli zase kupovať, aby všetky tie vaše Jankovské a takýto všelijakí, aby zase mohli, mohli pôsobiť ako, ako pôsobili za Harabina, za vášho Harabina. Proste je to niečo, za čo vy bojujete, rozumiem tomu, že nechcete, aby Slovensko bolo právny štát, pretože vás to ohrozuje. Tak ako nemám to skoro už ani za zlé, ale nepredkladajte to ako nejakú cnosť. Je to svinstvo, čo robíte na Slovenskej republike.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2022 16:09 - 16:09 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
No, súhlasím s tebou pán kolega Dostál, že sa kolega Susko mýli v tom ako interpretuje rokovací poriadok. Zabúda ako keby uňho sa to stáva, že má takú selektívnu pamäť, zabúda na to, že je ústavným právom poslanca podávať návrhy a teda to právo môže byť obmedzené len v nejakých primeraných dôvodoch stanovených v prípadoch dôvodov stanovených rokovacím poriadkom. Kde je však zásadný rozdiel, ktorý on zamlčuje to, že návrh zákona môže podať jeden poslanec a v tom je rozdiel, že pozmeňujúci návrh musí byť podpísaný minimálne 15 poslancami, pričom dokonca môže po jeho podaní byť podpisy stiahnutý čo i len jedného a v tom prípade ten pozmeňujúci návrh stráca platnosť. Čiže, je tam oveľa vyššia bariéra na to, aby mohol byť podaný pozmeňujúci návrh a tam je tá deliaca čiara pre ktorú je možné pozmeňujúci návrh podávať aj opakovane, opakovane kedykoľvek. A pokiaľ ide to o čom ste sa vyjadril, že tu bolo povedané tí, ktorí presadzujú to, aby sa na správne súdy mohli dostať aj ľudia bez previerky to je proste Fico a tá banda okolo. Tak ak má niekto 20 prstov na jednej ruke tak potom by to platilo ale momentálne máme 13 sudcov odsúdených a ďalší sú už v procese. Takže, nehovorte, že na prstoch jednej ruky sa dá spočítať zo 1 400 sudcov koľko je ich falošných, nie je to pravda. Je ich veľa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2022 9:40 - 9:40 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Pán kolega Blanár, rozumiem tomu, že ste hovorili o veciach, ktorým nerozumiete, lebo nie ste na ne odborník. Rozumiem tomu, že nechápete, že Európska únia je predovšetkým únia právna. To je, samozrejme, politická floskula a hlúposť, čo ste uviedli, že Európa je nejaká únia mieru. Nie. Európa je únia právna. A tak bola aj založená. A na to, aby ňou zostala Únia ako právnou úniou, je potrebné, aby sa dodržiavalo aj medzinárodné právo. A v súlade s medzinárodným právom teda Európska únia sa snaží dosiahnuť to, aby to bezprávie, ktoré tu rozpútal jeden šialený, šialený vodca, vodca Ruska, Putin, aby sa zvrátilo. A ak niekto hovorí, že Putin sa má stať de facto susedom Slovenska, to hovoríte, že chcete, aby Slovenská republika susedila s Putinom, lebo to ste povedali de facto, tak potom sa to vaše vyjadrenie jednoducho rovná vlastizrade, lebo my chceme mať Slovensko ako demokratickú, slušnú krajinu, ktorá je súčasťou Európskej únie, ako únie právnej. A floskule o mieri nie je nič iné, ako, ako Mníchov. To je Mníchov 21. storočia, čo navrhujete. S tým sa dajte vycpať!
Skryt prepis
 

9.11.2022 17:40 - 17:40 hod.

Alojz Baránik
Ospravedlňujem sa, samozrejme po skončení schôdze.
Skryt prepis
 

9.11.2022 17:40 - 17:40 hod.

Alojz Baránik
Prosím kolegov z ústavnoprávneho výboru, schôdza výboru je teraz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2022 16:25 - 16:25 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Zopár poznámok, pani ministerka, k tomu vášmu vystúpeniu. Pokiaľ ide o tie hojné počty tých ľudí, ktorí sa hlásia zvonku a teda je jasné, že nenastane situácia a nemusí nastať situácia, ktorú pán minister uvádza ako dôvod pre ten jeho návrh, to znamená, že bude nedostatok sudcov a že nebude možné dosiahnuť spravodlivosť, tak ako sa jej okrem iných dožaduje aj kolega Pročko, tak treba vedieť, že títo kandidáti sa tam hlásia za súčasného právneho stavu. To znamená za toho stavu, že počítajú s tým, že prejdú cez previerky. Toto je dôležité. Pretože to pán minister zamlčuje a hovorí, že nie, my tam potrebujeme dostať tých, ktorí neprejdú cez previerky, tých tam potrebujeme mať.
A darmo pán minister tu stokrát môže hovoriť, že on nie je nikoho panáčik, nikto ho nedosadil, v politike platí, v politike platí, že zdanie je realita. A to by mal pán minister, keď už teda je v politike, to by mal vedieť. Čiže nám je jedno, že ako on, aj vcelku mu to aj verím, že on, že on to myslí dobre. Nie. Takto, on to môže myslieť dobre, ale nejakí iní, ktorí sú niekde inde, tí to myslia inak.
Čiže povedzme si, že my chceme, aby to, čo sa dosiahlo v oblasti súdnictva, aby sa nezmarilo týmto návrhom, pretože ak sa tam tí sudcovia raz dostanú, už ich nikto odtiaľ nikdy nedostane. To je realita a o toto tu ide. A predpokladám, že všetci, ktorí tomu rozumejú, že vedia, že o čo tu ide.
Prosím, aby sme, naozaj prosím pána ministra, aby naozaj zvážili stanovisko k tejto veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2022 16:10 - 16:10 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
názor, samozrejme a vy vychádzate samozrejme ste advokát, vám sa to páči ako to funguje toto, ale ste úspešný advokát. Všetko doteraz fungovalo tak, aby ste mohli byť úspešný advokát, prečo by sa to malo meniť. Ale nie. My sme tu v parlamente. My chceme zmeniť to ako aspoň správne súdy fungovali. A chceme, aby tam boli čistí ľudia. A tomu, čo, čo vy hovoríte, že inštitucionálna pamäť. To platilo kedysi, keď nebol každý rozsudok v digitálnej podobe. Kedy si ho nebolo tak jednoduché naštudovať. Lebo súčasná inštitucionálna pamäť súdov je aj tá, nehovorím že len, aj tá, ktorá by stále fungovala v prevažnej miere, nebyť toho, že istý si Peter Tóth odovzdá Kočnerov telefón orgánom činných v trestnom konaní. Všetci tí sudcovia, ktorí boli odsúdení a ktorí sú súdení, tak by tam boli na tých miestach a tých by ste tiež považovali za tú inštitucionálnu pamäť. O tomto to je. Čiže tí vaši experti, ktorí tam idú, nech idú. V poriadku. Však nikto tomu nebráni. Ide len o to, že prečo sa bránia tomu, aby mali previerku. Prečo sa tomu bránia? V čom je problém? Prečo im to umožňujete, aby sa tam dostali bez previerky? Však, keď sú takí dobrí, vedia to robiť, sú slušní. Nech sa podrobia previerke tak, ako to súčasná, súčasný zákon mandátuje, stanovuje a všetko bude v najlepšom poriadku. Vy budete spokojní. My budeme spokojní. Prečo to meníte? Lebo nechcú mať previerku. Lebo sa boja, že by previerka niečo odhalila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2022 15:55 - 15:55 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Pán poslanec Taraba, rozumiem tomu, že toto nie je vaša odbornosť parlamentarizmus, ale ja som to povedal v rozprave a vy ste to odignorovali, je mi jasné, že sa potrebujete asi pána x spýtať, že čo som tým chcel povedať, ale išlo o to, že vláda, ktorej bol pán Korčok súčasťou, dostala mandát od tohto parlamentu. To nie je prípad pána ministra Karasa. Čiže rozdiel je zásadný. Pokiaľ ide o urážky, ktoré tu mládežníci a rôzni iní takzvaní spolupracovníci s pánom Beluským a podobnými oveľa viacej inteligentnými ľuďmi ako sú oni, lebo pán Beluský je desiate najinteligentnejší v parlamente podľa slov vášho lídra, tak samozrejme môžete ma urážať, ja to akceptujem, že v parlamente je toto možné, ale ja som sa vyjadroval jednak, jednak k odbornej stránke veci a jednak k tomu, že toto opatrenie, tento návrh pána ministra jednoducho ruší to, čo malo zabezpečiť protikorupčnosť aspoň jednej časti nášho súdnictva a pán minister nevysvetlil dôvody, prečo je to naozaj nutné a vy predpokladám, že ste to nepochopili, ale ste to obrátili všetko na to, aby ste ma mohli urážať, ako sa len dá. Nech sa, nech sa páči, nech sa páči, nech sa páči, je to možné, môžete to robiť, ja to beriem, že to je daň za to, že si hovorím to, čo si myslím, že je správne a vy môžete samozrejme si hovoriť, že je správne spolupracovať s Kotlebovcami. Však to je úplne vaša, vaša vec. Viem, že nás nenávidíte, my sa musíme podriadiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2022 15:55 - 15:55 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
... tak toto budete musieť skorigovať, lebo my to tak nenecháme. No neexistuje, že lebo veď vy môžete povedať, ale no nech si povedia, nech si povedia a potom to bude tak ako my si toto odhlasujeme tunák s fašistami. Ale tu proste alebo prípadne s Ficom, ale my neprestaneme. Proste toto je nabúranie niečoho, čo sa podarilo urobiť, čo je závažná vec a vy teraz ste otvorili tie, tie dvierka a tam cez tie, cez tie zadné dvierka teraz sa tam budú nasáčkovávať tí ľudia v tom súdnictve, ktorí budú pracovať pre vašich ľudí. Kedysi to boli, že naši ľudia, ale teraz sú to vaši ľudia alebo tí stále sú bohužiaľ. Tunák pán predsedajúci ten ledva ma nechá povedať to, čo chcem povedať, lebo on musí stále mať slovo. Tak to sú tí ľudia no. Takže o to, o toto tu ide, že naozaj zamyslite sa nad tým, že na koho strane chcete stáť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.11.2022 15:40 - 15:40 hod.

Alojz Baránik Zobrazit prepis
Ďakujem. No aby som dopovedal tú myšlienku, ktorú som nestihol vo faktickej. Samozrejme, len do toho, čo tu hovoril pán predsedajúci, pán minister, bývalý minister Korčok bol súčasťou vlády, ktorá dostala dôveru tohto parlamentu. To je úplne niečo iné, ako pán minister, ktorý sem (reakcia z pléna), sem bol padákom zhodený. Môžem hovoriť, alebo budete hovoriť len vy?! Ja viem, že ste zvyknutý na to, že vy máte vždy pravdu, ale tu sme v parlamente. Nechajte ma dohovoriť a potom vy si môžete hovoriť, čo chcete, pán predsedajúci.
Čiže je pravdou, že sem prišiel jeden minister, ktorý bez toho, že by mal akúkoľvek legitimitu, sa dostal do vlády, ktorá sa označovala za protikorupčnú, a jej líder stále sa považuje za, za nejakého protikorupčného hráča, ale pritom tento návrh, ktorý predniesol sem, bez akéhokoľvek rozumného odôvodnenia, vlastne narušuje to, čo sa podarilo pani bývalej ministerke Kolíkovej presadiť to, že budeme mať jednu vetvu súdnictva, kde každý sudca bude mať previerku. A toto sa podarilo nie preto, že táto vláda naďalej je protikorupčná, ale preto, že táto vláda obsahuje kľúčových hráčov, ktorí sú prokorupční, ktorí chcú dosiahnuť to, aby tá korupcia ďalej bola, ale aby nebola taká, ako bola za Fica, ale bola taká slušná, že nielen keď ja niečo potrebujem vybaviť, tak potom aby sa to dalo vybaviť nejako, tak že len tak trochu. Takže toto má pán minister na mysli, keď pod, ja teraz nechcem povedať, že klame, lebo verím, že neklame, ale pod falošnými, skrátka nepravdivými dôvodmi uvádza to, že, že takto sa to musí urobiť, lebo inak to správne súdnictvo nikdy neodštartuje.
Jednoducho my máme teraz dôkazy toho, že to nie je pravda. Máme dôkazy v tom, čo hovorila pani kolegyňa Kolíková, že je dostatok uchádzačov a máme dôkazy, ktoré spočívajú v tom, že máme potvrdenie od predsedu Súdnej rady, že tie previerky, ktoré potrebujeme urobiť na tých uchádzačov, že sa stihnúť dajú najmä v tom čase, ktorý v podstate správny alebo akceptovateľný pán minister pre zriadenie správnych súdov nastavil. Čiže ja by som veľmi prosil pána ministra, aby zvážil túto jeho neoblomnosť, lebo však my ho s tým ako trápime, odkedy sem prišiel do tohto parlamentu, to sa nebudem nejako tomu vyhýbať, aby som to priznal...
=====
Skryt prepis