Ďakujem veľmi pekne. Vážení kolegovia, som veľmi rada, že konečne prišlo k zhode na formulácii paragrafového znenia návrhu zákona, ktorý zavádza dávku transparentnosti pri takej dôležitej veci, ako je informácia o kvalite vody, ktorá sa následne používa ako pitná voda, samozrejme, po príslušnej úprave.
Hľadali sme viacero foriem. Už v minulosti som predkladala návrhy zákonov, ktoré po odbornej diskusii som napokon stiahla, a dnes teda...
Ďakujem veľmi pekne. Vážení kolegovia, som veľmi rada, že konečne prišlo k zhode na formulácii paragrafového znenia návrhu zákona, ktorý zavádza dávku transparentnosti pri takej dôležitej veci, ako je informácia o kvalite vody, ktorá sa následne používa ako pitná voda, samozrejme, po príslušnej úprave.
Hľadali sme viacero foriem. Už v minulosti som predkladala návrhy zákonov, ktoré po odbornej diskusii som napokon stiahla, a dnes teda predkladáme inú formu legislatívnej úpravy, ktorá, som veľmi rada, že sa našla taká, ktorá nenavyšuje povinnosti nejaké prevádzkovateľom vodovodov ani prevádzkovateľom vodárenských zdrojov, ale vlastne tie povinnosti, ktoré už dnes prevádzkovatelia majú, ktorí ju odovzdávajú štátu, tak štát ich bude zverejňovať.
Dávka transparentnosti dáva aj dávku kontroly pre... verejnosti vo vzťahu k svojim prevádzkovateľom. Máme neslávnu známu minulosť, nie je to tak veľmi dávno, pred niekoľkými mesiacmi, keď Slovenskom otriasla informácia, že na Žitnom ostrove prevádzkovateľ dodával, nevieme, ako dlho, ale mohlo to byť aj dlhé obdobie, do svojich vodovodov vodu, ktorá obsahovala vysokú dávku atrazínu.
A dokonca dostali sme sa do takej situácie, že ľudia, ktorí si dali robiť nezávislé posudky a tieto posudky zverejnili, tak bolo na nich dané trestné oznámenia za šírenie poplašnej správy. Toto musí skončiť a informácie o tom, v akom stave je naša podzemná voda, musí tlačiť tých zodpovedných, ktorí za kvalitu podzemných vôd, ale aj povrchových vôd zodpovedajú, to znamená štát, štát je majiteľom týchto, tohto bohatstva, musí tlačiť k tomu, aby sa predchádzalo k znečisťovaniu týchto zdrojov.
Už v súčasnosti prevádzkovatelia vodárenských zdrojov sú povinní robiť kontroly tzv. analý... kontroly tzv. surovej vody. To znamená vodu, ktorú čerpajú predtým, ako ide do ich upravárenských zariadení na to, aby následne spĺňala kritériá pitnej vody. To znamená, surová voda sa síce posudzuje vo vzťahu vyhlášky k limitom pitnej vody, ale nemusí spĺňať ešte tie kritériá, pretože prechádza úpravou a úprava je potom aj, samozrejme, zohľadnená v cene vody, ktorú, tie ekonomické oprávnené náklady na úpravu tejto vody zohľadňuje aj cenový regulátor pri stanovovaní ceny za pitnú vodu. K tomu potom vlastne ešte prikladajú, sa pristupujú poplatky za distribúciu, pokým si môžme načapovať pitnú vodu na kohútiku. Na kohútiku potom už príde ďalšia kontrola a to je kontrola Úradu verejného zdravotníctva, ktoré pravidelne robí na verejných miestach. Prevažne je to na obecných úradoch alebo v materských školách, alebo základných školách, kuchynkách, kde úrad chodí robiť odmery, a následne robí analýzu týchto vôd, či spĺňa kritérium pitnej vody.
Do, do distribučnej siete musí byť už dodávaná voda, ktorá tieto, tieto limity spĺňa. Všetky tieto analýzy štát má, avšak ich nezverejňuje. Zverejnením týchto údajov, samozrejme, okrem toho, že človek bude môcť lepšie skontrolovať svojich dodávateľov, už dnes máme na hocijakej konzerve alebo vo vode v plastovej fľaše máme presný rozbor, vieme, čo voda obsahuje, ale vodu, ktorú máme z kohútiku, v podstate o tej nevieme nič a slepo dôverujeme dodávateľom.
Ja som za to, že voda z vodovodu je zdravá, aj som presvedčená, vo väčšinách prípadoch to tak je, ale povedzme si aj pravdu, nie vždy si aj prevádzkovatelia plnia svoje stopercentné povinnosti, pretože oni okrem tých dát, ktoré musia nahlasovať už do existujúceho systému, ktorý sa volá ZBERVaK a ktorý prevádzkuje organizácia ministerstva životného prostredia, tieto údaje odovzdávajú, čiže nebudú robiť žiadne nové analýzy, čiže v tom istom rozsahu, ako ich dodávajú, len nové bude to, že štát ich bude prostredníctvom Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktorý je prevádzkovateľom toho systému, zverejňovať. Ako formou, to v prvom kole necháme na nich, aby si vytvorili oni najúčinnejší systém, ktorý nebude sa nejakým spôsobom predražovať. Je to predkonzultované a ani technicky to problém nie. Má byť, majú byť zverejnené úplné dáta, to znamená, tie protokoly analýz. Takisto úrad verejného zdravotníctva v súčasnosti má povinnosti tieto analýzy tiež robiť, avšak ich nezverejňuje. Zverejňuje sa len jedna veta, že protokol o skúške vyhovuje kvalite, limitom, vyhláške o pitnej vode. Jedine v prípade, že teda je tam nejaké prekročenie limitov, tak vtedy Úrad verejného zdravotníctva koná vo vzťahu k tomu dodávateľovi pitnej vody.
Toto tiež vlastne sa mení s tým, že aj tieto analýzy budú zverejňované. To znamená, aj úrad verejného zdravotníctva bude pod kontrolou, ako si robí svoju prácu. Oni sú, samozrejme, nie sú z toho nadšení, pretože asi sami vedia o tom, že nie vždy tie limity dodržiavajú tí prevádzkovatelia, a obávajú sa, že teda budú, budú tlačení do realizácie nejakých opatrení. Nuž ale povedzme si, práve to je cieľom. To je cieľom, pretože kontrola pitnej vody je nedostatočná. Poukázala na to ombudsmanka, poukázal na to aj nedávna kontrola v správe NKÚ, kde sa hovorí, že kontrola pitnej vody je nedostatočná. A to, aby sa vlastne tieto veci nediali, bude potrebné, aby aj Úrad verejného zdravotníctva sa zaujímal o kvalitu tej vody, z ktorej následne sa vyrába pitná voda do, do distribučnej siete.
Tu máme tiež problém, ako som už spomínala na konkrétnom príklade, s tým atrazínom. To bolo vodárenská spoločnosť, dodávateľ pitnej vody do siete na chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov. To znamená, v oblasti, kde, ktorá je chránená z toho dôvodu, že tá kvalita vody, je predpoklad, že má vysokú kvalitu. V minulosti kvalitu bez, takmer bez úpravy kvalite pitnej vody. A práve v týchto horizontoch sa zrazu objavil atrazín. Problém bol aj ten, že nedostatočne sa realizujú tzv. programy manažmentu rizík. To znamená, že ak sa ukáže, že v tých analýzach nejaký ukazovateľ vyskočí, tak je, samozrejme, povinnosťou hľadať dôvod. Tie dôvody môžu byť rôzne, od chyby v analytike, cez jednorazový štatistický výkyv, ale môže to signalizovať aj, aj dlhodobý problém, ktorý treba hľadať a vyriešiť, a nie čakať, keď sa objaví na kohútiku a keď sa objaví vo zvýšených ochoreniach ľudí, ktorí dlhodobo požívajú vodu, ktorá nie je dostatočne, dostatočne pod kontrolou.
Výhodou, ďalšou výhodou celého tohto systému transparentnosti bude, že dostaneme lepší pohľad o tom, v akom stave je kvalita podzemnej vody na Slovensku, najmä v lokalitách ktoré sú dostatočne zvodnené, ktoré majú dostatočne silnú vodnú bilanciu a sú naším bohatstvom v dobe klimatickej zmeny a o ktoré bohatstvo sa musíme, musíme starať. Má to súvis s environmentálnymi záťažami, ktoré nie sú dostatočne sanované. Environmentálne záťaže, ktoré nie sú monitorované, a znečistenie, z ktorých sa dlhé roky šíry podzemím, a v čase sa môže ako posúvať až do oblastí, ktoré možno v minulosti mali kvalitnú podzemnú vodu pre pitné účely, ale s tým nekonaním alebo nedostatočnou monitoringom a nedostatočnou kontrolou aj verejnosti vlastne si znehodnocujeme naše vodárenské zdroje, ktoré môžu slúžiť pre pitné účely. Potom bude, keď to nebudeme robiť, budeme mať dostatok vody, avšak nie pitnej. Tie ekonomické náklady, ktoré bude potrebné na dosiahnutie úpravy vody, budú niekoľkonásobne vyššie ako tie, ktoré musíme, máme teraz na doúpravu vody, ktorá má v surovom stave relatívne dobrú kvalitu.
V rámci prípravy tohto zákona som dostala aj informáciu o tom, áno, že aj samotný Úrad verejného zdravotníctva do budúcna chystá informačný systém pitná voda. Bude nás do toho tlačiť aj implementácia novej smernice Európskej únie, ktorá by mala platiť od... o dva roky, takže my vlastne s touto iniciatívou predbiehame, prebiehame to, do čoho nás potom bude tlačiť Európska únia. Ale povedzme si pravdu, že naše bohatstvo - pitná voda a zdravie našich obyvateľov by malo byť prednejšie a toto je hlavným cieľom navrhovanej úpravy, aby toto naše bohatstvo bolo aj pod kontrolou verejnosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis