Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

22.9.2022 o 10:55 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

22.9.2022 11:55 - 12:09 hod.

Anna Zemanová
Pán predseda, presne tak, podľa § 23 ods. 6 hovorí o tom, že ak po 15 minútach ste mali dať zisťovať uznášaniaschopnosť a nie pokračovať plynule v programe, čiže ste porušili rokovací poriadok. Teraz neviem, či máme my byť takí láskaví a vám to akceptovať, alebo mali by ste vy postupovať v rámci rokovacieho poriadku zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2022 10:55 - 11:10 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Myslím si, že pán Sulík veľmi doplnil túto celú rozpravu. Presne je to o tom, že áno, aj to obchodovanie s tými energiami aj podniky majú právo, veď teda to bola tiež ich forma nejakej taktiky, to, že bude nejaká energetická kríza. Dnes sa im, dnes sa im vyčíta, že správne nakupovali energiu, tak nie je to celkom voči nim férové.
Ale neférové je, keď štát si neplní záväzky, ktorým sa dohodol na jednej strane pri, na jednej strane pristupujeme k podpísaniu dohôd na nízkouhlíkovú Európu, zaväzujeme sa dosiahnuť nejaké zníženie emisií do roku 2030 a ak sa nezníži produkcia emisií, tak jednoducho ten zámer do roku 2030 nenaplníme.
A práve tento, obchodovanie a výnosy z dražieb emisných kvót sú, na to tento nástroj bol určený, aby vlastne tie peniaze, ten znečisťovateľ, ktorý platí za tie emisie, aby následne mohol formou štátnej pomoci dostať pomoc na to, aby do budúcna tie emisie znížil, aby mohol prebudovať technológie na nižšie. To nie je štátna pomoc na to, aby mal vyššie zisky, ale to je štátna pomoc pre životné prostredie, pre každého jedného z nás, ktorí zároveň potrebujeme, aby sa tie produkty, tá výroba realizovala, ale aby bola energeticky nízka, aby bola environmentálne prijateľná a aby bola aj naplnená zamestnanosť. To je, sú požiadavky pre fungovanie dobrej spoločnosti. Nato sa tento nástroj vytvoril, tak je potrebné teraz urobiť do tohto zákona zásah, aby sa tie prostriedky, ktoré sa takýmto spôsobom dostanú do štátneho rozpočtu, nevyužívali na iné úlohy, pretože je doba, kedy je naozaj energetická kríza a vláda hovorí o možnosti vyhlásenia núdzového stavu, tak je správne využiť všetky právne nástroje ešte, na ktoré nás aj upozorňuje aj NKÚ, že nie je to takto dobre nastavené, že nie je správne čerpanie tých prostriedkov.
Hovoríme o výnosoch budúcich. Asi ťažko, i keď mne by sa to celkom tiež pozdávalo, aby sa tá, tých, rozpustila tá rezerva, ktorá sa tam urobila, ale asi, zrejme to by bola príliš veľká diera do štátneho rozpočtu. Ale nemusíme plánovať, že tie peniaze budú plátať štátny rozpočet. Tie peniaze, ktoré sa v tomto roku a v ďalších budú, a budúcom a v ďalšom roku, kedy už sa vlastne pripravuje štátny rozpočet, aby jednoducho boli počítané s tými, že sa vrátia tam, kam majú ísť: do životného prostredia, do podnikov, tak aby bola zachovaná zamestnanosť, aby sme mali dostatok aj tých výrobkov, ktoré potrebujeme preto, aby sa nenarušoval vlastne celý kolobeh trhu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2022 10:25 - 10:40 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, toto je jeden zo zákonov, ktorý môže byť kľúčový pre pomoc, ako riešiť energetickú krízu a pre pomoc podnikom, ktoré sú zasiahnuté vysokými cenami energií. Je to legitímny nástroj, na ktorý sa aj nachádzajú v štátnom rozpočte peniaze, avšak treba urobiť istú úpravu, aby aj tie peniaze, ktoré v súčasnosti ležia na účtoch v štátnej pokladnici a respektíve ktoré nám pribudnú, aby sme hovorili o budúcnosti, tak aby boli vrátené do životného prostredia, aby boli vrátené do zlepšovania kvality, kvality technológií a ktoré následne znižujú, budú znižovať svoje emisie do ovzdušia, a aby aj na tieto nové technológie, ktoré zároveň pomôžu udržiavať zamestnanosť, udržiavať podniky v živote, ale zároveň aby pomohli aj životnému prostrediu. Preto je tento nástroj dražby vôbec aj emitovanie nejakých emisných povoleniek a následne ich dražby, je to vlastne na princípe znečisťovateľ platí, áno, lebo sú to vlastne peniaze, ktoré prichádzajú z emisií, ktoré produkujú veľké, veľké podniky. Avšak formou štátnej pomoci, to znamená, že naozaj by išlo, ide o štátnu pomoc, sa aj vlastne tým podnikom môžu vrátiť, aby následne zlepšovali, zlepšovať tie technológie, aby tých emisií bolo čo najmenej.
Je aj v súčasnom zákone nastavená legislatívna možnosť, že vlastne tie peniaze, ktoré sú príjmom Environmentálneho fondu, následne aj poviem, koľko peňazí tam v súčasnosti je a ako sa rozdeľujú, tak že vlastne z toho výnosu 30 % sa môže takýmto spôsobom použiť, tie ostatné peniaze vlastne sú na tomto účte a o ich využití rozhoduje ministerstvo financií po dohode s ministerstvom životného prostredia.
Faktom je, že v súčasnosti tieto prostriedky vylepšujú deficit štátneho rozpočtu. Keď sa robili rôzne úpravy štátneho rozpočtu v súvislosti aj s covidom alebo aj s energetickou krízou pri návrhu štátneho rozpočtu, keď som ministrovi financií hovorila, že veď tu máme jednu miliardu, tu máme miliardu eur, ktorá nám tam spočíva v hotovosti, tak ten argument, prečo sa tie peniaze nemôžu použiť a prečo sú aj plánované, že naďalej budú spočívať v tej vlastne väčšinovej položke na štátnom, na účtoch štátnej pokladnici, je práve to, že znižujú nám deficit štátneho rozpočtu.
V súčasnosti, kedy naozaj vrcholí energetická kríza, toto by nemalo byť, pretože vidíme, ako nám rad za radom podnikateľské subjekty krachujú z dôvodu vysokých cien energií a jednoducho zatvárajú prevádzky, znižujú výrobu a zvýši sa nám aj, keď nepríde riadne a cielená pomoc od štátu, tak zvýši sa nezamestnanosť a môže sa stať, že jednoducho niektoré prevádzky sa ani nebudú dať obnoviť alebo ak, tak s veľmi vysokými nákladmi a aj s vyššími emisiami, keďže napríklad keď niekto vypne nejakú pec, tak aj ten, produkcie emisií potom sú ďaleko vyššie, pokým dôjde k nábehu.
Čiže návrh zákona je aj dôležitý pre oblasť klímy, pretože na rok 2030 máme smerovať ku klimatickej neutralite, ktorá by mala byť dosiahnutá v roku 2050, ale v roku 2030 máme už nejaké, nejaké prvé ciele. A je dôležité, aby sa aj našli efektívne prostriedky aj financie na to, aby sa efektívnym spôsobom aj s prihliadnutím na spravodlivú transformáciu a jej potrebu všetky sektory prispievali k dosiahnutiu tejto, týchto cieľov v oblasti klímy. Áno, je to dôležité aj v súčasnosti v rámci energetickej, energetickej krízy. Vidíme, že Nemci urobili akú chybu, že vlastne začali odstavovať svoje jadrové elektrárne a dnes hovoria o tom, že sa obnoví výroba elektriny z fosílnych palív. My ideme na budúci rok zatvárať našu uhoľnú elektráreň, čo nás výrazným spôsobom emisne posunie do dobrých čísel. Ale máme na pamäti, že zemeguľa je jedna, keď my zatvoríme a Nemci svoje uhoľné bane otvoria, tak v rámci zemegule to asi nebude dobré. Chvalabohu, že naša, náš tretí jadrový blok už funguje. Možno sa to niekomu veľmi nepáči, jadrová elektrina, ale emisne je určite jedna z najčistejších.
Čiže ešte raz k návrhu zákona. Tento návrh zákona hovorí o tom, že sa zvyšuje percentuálna výška použiteľného výnosu z dražieb kvót z 30 % na 70 %. A ešte ďalšia povinnosť, stanovuje sa povinnosť do konca kalendárneho roka zverejniť výzvy na čerpanie toho použiteľného výnosu. Dnes to tak nebolo. Bolo napísané, že vypíše výzvu. Nebolo povedané dokedy ani... hoci bolo povedané, že tých 30 % by sa malo použiť, tak ako poviem ďalej v konkrétnych číslach, tak sa to nedodržiavalo, na čo poukazovali aj NKÚ, aj ďalšie subjekty.
Náš návrh zákona je tiež v súlade so zámermi aj Európskej únii, ktorá si stanovila cieľ, ktorým je čisté zníženie emisií aspoň o 55 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990. A z nedávnej analýzy útvarov Komisie vyplýva, že ak právne predpisy zostanú nezmenené, tak sektory, na ktoré sa v súčasnosti vzťahuje systém obchodovania s emisiami, by sa namiesto toho v roku 2030 dosiahlo zníženie emisií o 51 % v porovnaní s rokom 2005.
Návrh je plne v súlade s cieľmi Európskej únie, aj Európskej únie proste, aj s našimi, pretože je to všeobecná naozaj snaha, aby sme zabezpečili nepretržitú účinnú ochranu sektorov, ktoré sú vystavené riziku úniku uhlíka, a zároveň aby zavádzali ich, aby sme ich stimulovali k tomu, aby zavádzali nízkouhlíkové technológie.
Výnosy, ktoré sa získajú z týchto dražieb, a peňažné prostriedky získané z predaja kvót skleníkových plynov sú príjmom Environmentálneho fondu, som už povedala, avšak správu, funkciu akcionára v rámci toho predaja vykonáva naša Exportno-importná banka. Výnosy predaja emisných kvót predstavujú najvýznamnejšiu časť príjmov Environmentálneho fondu a v podstate z ich príjmov v rokoch 2015 až 2020 to bolo 60 až 87 %. Výnos získaný z týchto dražieb sa používa podľa § 18 tohto zákona a v rámci limitov, ktoré sa schvaľujú v rámci rozpočtu fondu na príslušný rozpočtový rok. Tieto limity, samozrejme, sa stanovujú v štátnom rozpočte a sú vlastne stanovené ministerstvom financií na najbližšie tri rozpočtové roky. A ako som povedala, tam nie je braný ohľad na životné prostredie pri stanovovaní tých limitov, ale je to ako keby také, taký oslík, otras sa, že tieto peniaze sa používajú úplne na iné ciele ako na to, na čo vlastne bol tento zákon vytvorený, a ten zákon je vlastne zákonom, ktorý je jednotný v zmysle smernice Európskej únie.
Tu chcem zdôrazniť, že práve v tejto smernici Európskej únii o obchodovaní s emisnými kvótami sa píše, že na použite... že na zelené ciele by sa malo použiť aspoň 50 % príjmov z obchodovania s emisnými kvótami, a čo sa vôbec neplní v rámci rozpočtov výdavku fondu. Najnižší podiel využitia výnosov z predaja emisných kvót bol v roku 2020, namiesto 50 %, ktorý hovorí smernica, bolo iba necelých osem. Najviac to bolo v roku 2016, kedy bolo použitých 23,1 %. Čiže keď sa to spriemeruje, tak za tie sledované roky boli výnosy z emisií čerpané iba na 14 % namiesto 50 %, ktoré odporúča smernica Európskej únie.
V roku 2021 bol schválený rozpočet Environmentálneho fondu vo výške viac ako 165 mil. Skutočný príjem bol 275 mil. 800-tisíc eur, pričom v roku 2021 finančné prostriedky z predaja emisných kvót smerovali do týchto oblastí, čiže kompenzácie priemyselným podnikom, to je tá štátna pomoc, tam bolo z toho 11 mil., zatepľovanie verejných budov, čo sa tiež dá počítať, že to je tiež energeticky prínosná aktivita, 17 mil., a bolo ďalší, bolo použité na verejné vodovody, kanalizácie a čističky odpadových vôd 15 mil. Čiže spolu 43 mil., viac ako 43 mil. Zvyšná časť tých prostriedkov zostala na tom samostatnom bankovom účte vedenom v štátnej pokladnici ako súčasť rozpočtu verejnej správy. Tam na tomto účte, kam tieto výnosy smerujú, sa spolu s výnosmi z predošlých rokov nahromadilo už 826 mil. eur.
Príjmy fondu za roky 2015 až 2020 vo výške celkovo 1,2 mld. tvorili najmä výnosy z dražieb emisných kvót. Z kontroly Národného kontrolného úradu vykonanej v roku 2021 vyplýva, že kumulácia prebytkov na účte fondu neefektívne a nepri... je neefektívna a neprispieva k riešeniu závažných problémov v životnom prostredí.
Takže ten návrh zákona, ktorý hovorí o tom, že sa zvýši ten podiel tých, z 30 % na 70, okrem toho sa aj určuje termín, že Environmentálny fond bude povinný každoročne do 31. decembra vypísať výzvu na určenie tej štátnej pomoci. Tá, samozrejme, musí byť vždy notifikovaná cez Európsku komisiu a neumožňuje sa naďalej urobiť to, čo sa dnes využívalo v plnej miere, že ministerstvo financií po dohode s ministerstvom životného prostredia v podstate znížilo ten, to percento, tých 30 % znižovalo, ako bolo počuť, ako som už hovorila, v roku 2020 napr. na 8 %. Čiže tento zásah do použitia týchto prostriedkov sa zakazuje. Takže vzhľadom na to, že naozaj ide o zákon, ktorý aj ministerstvo životného prostredia samotné už viackrát opakovane navrhovalo, aby sa upravil, avšak nebol súhlas ministra financií. Pán, ešte keď bol pán minister hospodárstva Sulík, opakovane aj na vláde už od jari minulého, od jari tohto roka navrhoval, že je potrebné tento zákon upraviť. Viem, že ministerstvo životného prostredia sa snaží dosiahnuť tiež novelu tohto zákona, ja som s nimi rok o tomto zákone rokovala. My sme pripravení pristúpiť k nejakým pozmeňovacím návrhom, napríklad v tom, aby sa nejako účinnosť rozdelila, že dajme tomu že v prvom roku, do roku 2023 to bude 50 %, aby, a od roku 2024 tá použiteľná časť bude 70, tak aby ten nápor na štátny rozpočet bol nižší.
Je dôležité, aby sme tento zákon posunuli do druhého čítania tak, aby ešte jeho dopady mohli byť premietnuté aj v štátnom rozpočte. Je to naozaj veľmi dôležité opatrenie pre riešenie energetickej krízy ako pomoc podnikom, ktoré trpia dopadom vysokých cien energií. Tak poprosím naozaj celé plénum o podporu tohto zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2022 10:10 - 10:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, predkladáme vám návrh zákona, ktorý, ktorým sa mení zákon č. 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami.
Cieľom predloženého návrhu zákona je zvýšiť výšku použiteľného výnosu z dražieb kvót zo súčasných 30 % ročného výnosu z dražieb kvót na 70 %. Zároveň sa vypúšťa oprávnenie ministerstva životného prostredia meniť výšku percentuálnej distribúcie použiteľného výnosu z dražieb kvót na zákonom stanovené účely.
Toľko na úvod a potom sa hlásim do rozpravy, kde vysvetlím viac.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2022 10:10 - 10:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Áno, aj z medializovaných informácií sa hovorí, že tá výstavba nájomných bytov podľa toho plánu SME RODINA vôbec nebude taká jednoduchá a že to nebude ani také lacné, ako sa, ako sa hovorí. Nájomné byty sa v súčasnosti stavajú prostredníctvom obcí a miest, ale ten model, ktorý je plánovaný cez SME RODINA, tak je nie celkom ešte stále jasný, a preto je veľmi dôležité, aby tá transparentnosť tam bola, aby naozaj boli doplnené, aby sme vedeli, kto vlastne bude mať 30-ročnú nejakú akvizíciu so štátom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.9.2022 17:40 - 17:55 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, pani poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona, tlač 1162. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.9.2022 8:55 - 9:10 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, dávam týmto procedurálny návrh, aby tlače 1114 bod 50, 1005 bod 13, 1035 bod 126, 1161 bod 54, 1169 bod 55, 1070 bod 56, 1171 bod 57, 1172 bod 58, 1033 bod 124 a 1101 bod 10 boli preradené na úvod 72. schôdze hneď ako tretí a nasledujúce body schôdze Národnej rady. Číslovanie bodov je uvádzané podľa pozvánky, ktorú sme dostali dňa 19. septembra.
Odôvodnenie: Návrh zdôvodňujem tým, že považujeme za kľúčové, aby sa v úvode schôdze prerokoval návrh zákona ohľadom postavenia právneho štátu a transparentnej prokuratúry vrátane humanizácie väzenstva a balík zákonov pre ľudí kvôli inflácii a energetickej kríze.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.9.2022 8:55 - 9:10 hod.

Anna Zemanová
To je po prečítaní, pán predseda, je po prečítaní procedurálneho návrhu.
Skryt prepis
 

28.6.2022 16:40 - 16:55 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, považujem za veľmi dôležité a správne, že máme na stole tento návrh zákona novely geologického zákona, ktorým sa napĺňa ďalší bod programového vyhlásenia vlády, a síce zvýšenie transparentnosti v poskytovaní informácií o životnom prostredí a menovite aj ohľadom geologických prác. Situácia, ktorá do dnešného dňa ešte panuje v rámci možnosti utajovania geologických záverečných správ aj subjektami, ktoré sú financované z verejných zdrojov, či zo štrukturálnych fondov, alebo zo štátneho rozpočtu, je absurdné. Je absurdné, aby inštitúcie, ktoré majú, sú financované z verejných zdrojov a ich aj subjekty kontrolované štátom alebo samosprávou, mohli tieto informácie utajovať až na desať rokov.
Osobnú skúsenosť mám s takouto dôležitou geologickou správou, kedy v rámci posudzovania vplyvu na životné prostredie, tzv. tunelu Karpaty, to je 11-kilometrový tunel, ktorý mali ambíciu niektorí realizovať, tak vlastne sme sa nedostali v rámci posudzovania ku geologickej správe vzhľadom na to, že vtedajšia NDS-ka ako navrhovateľ, resp. zadávateľ, túto správu utajil na desať rokov.
Taktiež považujem za správne, že proaktívne budú musieť byť informované samosprávy v prípade zistenia závažných okolností poškodenia životného prostredia, geologického prostredia, čiže tu ide v prvom rade o podzemie, o podzemnú vodu, ktorá je znečistená, prostredníctvom ktorej sa znečistenie môže šíriť ďalej a môže zásadným spôsobom zhoršovať a ohrozovať nielen životné prostredie, ale aj zdravie našich ľudí, že budú musieť proaktívnym spôsobom oboznámiť samosprávy o takejto hrozbe.
Mám pripravený aj drobný pozmeňovací návrh ohľadom geologickej spôsobilosti a ohľadom geológov, ktorí tieto činnosti vykonávajú. Návrh zákona, pozmeňovací návrh je prerokovaný a dohodnutý s pánom ministrom. Týka sa, týka sa v podstate novelizácie, kde sa mení doterajší koncept odbornej spôsobilosti vzhľadom na dobu vydávania preukazov o odbornej spôsobilosti. Podľa novej úpravy bude preukaz odbornej spôsobilosti ministerstvo vydávať na dobu neurčitú, pričom držiteľ preukazu nebude už povinný každých päť rokov absolvovať skúšky odbornej spôsobilosti. Je to vlastne, ale bude absolvovať teda len povinnosť preškolenia, ktoré bude technicky a organizačne zabezpečovať ministerstvo v prípade, keď budú novelizačné zákony. Sa to zosúladí napríklad s inými odbornými spôsobilosťami, napríklad pre osoby, ktoré vykonávajú posudzovanie vplyvu na životné prostredie. Sa to zosúlaďuje s inými odbornými spôsobilosťami napríklad architektov a iných osôb, ktoré vlastne získajú vzdelanie, vysokoškolské vzdelanie, tuná geológia a ktorý splní požiadavky na vydanie odbornej spôsobilosti, aby ju mal tak ako iné inštitúcie, nemusel preukazovať svoje schopnosti každých päť rokov. Vyvolávalo to rôzne v minulosti aj praktiky, ktoré sa nezlučujú úplne s férovou, s férovým správaním sa. Takže vítam, že sme sa dohodli na tomto pozmeňovacom návrhu.
Teraz by som si ho dovolila prečítať. Pozmeňovací a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Anny Zemanovej, Jarmily Halgašovej a Radovana Kazdu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, tlač 978.
1. V čl. I sa pred bod 1 vkladajú nové body 1 až 8, ktoré znejú. Tuná vidím, že je preklep, že chýba tam písmenko a, ale predpokladám, že to nie je problém, to je len gramatická vec, až 8, ktoré znejú:
"1. V § 8a ods. 14 sa slová "§ 9 odsek 12" nahrádzajú slovami "§ 9 odsek 15".
2. V § 9 ods. 4 sa slová "a overuje sa každých päť rokov" nahrádzajú slovami, "ktorý sa vydáva na dobu neurčitú".
3. V § 9 sa za odsek 8 vkladajú nové odseky 9 až 11, ktoré znejú:
"(9) Odborne spôsobilá osoba je na základe výzvy ministerstva povinná zúčastniť sa preškolenia každých päť rokov od dátumu skúšky alebo od dátumu vykonania posledného preškolenia. Náklady spojené s preškolením uhrádza odborne spôsobilá osoba.
(10) Ministerstvo potvrdí odborne spôsobilej osobe splnenie povinnosti podľa odseku 9 vydaním osvedčenia o absolvovaní preškolenia.
(11) Ministerstvo odníme odborne spôsobilej osobe preukaz o odbornej spôsobilosti, ak sa odborne spôsobilá osoba nezúčastnila preškolenia podľa odseku 9."
Doterajšie odseky 9 až 12 sa označujú ako odseky 12 až 15.
4. V § 9 ods. 14 sa slová "odseku 10" nahrádzajú slovami "odseku 13".
5. V § 10a ods. 2 písm. d) sa za slovo "skúšky" vkladajú slová "a dátum posledného preškolenia".
6. V § 10a ods. 4 písm. a) sa na konci pripájajú tieto slová: "alebo podľa § 9 ods. 11".
7. V § 10a ods. 4 sa vypúšťa písmeno b).
Doterajšie písmeno c) sa označuje ako písmeno b).
8. § 10a sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Ministerstvo zverejňuje na svojom webovom sídle údaje podľa odseku 2."
Doterajšie body sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie:
"4. V § 36 ods. 1 písm. f) sa slová "§ 9 ods. 11" nahrádzajú slovami "§ 9 ods. 14"." Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. 1 v 6. bode § 45g sa vkladajú nové odseky 1 a 2, ktoré znejú:
"(1) Odborne spôsobilá osoba je povinná požiadať o vydanie preukazu o odbornej spôsobilosti na dobu neurčitú do 6 mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, inak zostáva v platnosti preukaz o odbornej spôsobilosti vydaný na dobu určitú.
(2) Prvé preškolenie podľa § 9 ods. 9 tohto zákona je ministerstvo povinné vykonať najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa účinnosti tohto zákona."
Doterajšie odseky 1 a 2 sa označujú ako odseky 3 a 4.
4. V čl. II sa vkladajú nové body 1 a 2, ktoré znejú:
"1. V sadzobníku správnych poplatkov časti X. ŽIVOTNÉ PROSTREDIE položka 164 písmeno c) znie:
"c) Vydanie nového preukazu o odbornej spôsobilosti na dobu neurčitú 10 eur."
2. V sadzobníku správnych poplatkov časti X. ŽIVOTNÉ PROSTREDIE položka 164 sa dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
"d) Zmena údajov v preukaze o odbornej spôsobilosti 10 eur."
Doterajší bod sa primerane prečísluje.
To je všetko, skončila som, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

24.6.2022 16:10 - 16:25 hod.

Anna Zemanová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, budem sa venovať téme, ktorá bola hlavným bonmotom odvolávania, a to je síce medvede.
A na úvod musím povedať, že taký klamár a štváč Suja, ktorý si tuná otváral ústa nielen na vás, ale aj na ďalších poslancov, ten ani tu si nedá tú námahu, aby tu sedel a vypočul si vás. Je to priam nechutné a považujem za absolútny hyenizmus, jeho vyjadrenia a zneužívanie tragickej udalosti na politikárčenie. Je to vrchol hyenizmu.
A teraz k predmetu veci. Musím povedať, že čo sa týka regulácie medveďov, súhlasím s tým, aby boli opatrenia, radikálne opatrenia voči synantropným medveďom, to znamená tým, ktorí sa dostávajú do osídiel... do sídiel ľudí. Aj dnes som čítala práve pred chvíľou, že v ranných hodinách v Podbanskom bola usmrtená medvedica, ktorá opakovane sa približovala k ľudským obydliam.
Žiaľ, áno, je to dôsledok zlého správania sa človeka v prvom rade a sú to na vine tie vnadiská, o ktorých ste aj vy povedali, kde sa nachádza odpad, chlieb, salámy, kde je nedostatočná kontrola zo strany štátu aj poľovnej stráže. Dohodli sme sa s pánom ministrom Vlčanom, že budú zverejnené transparentne dostupné miesta, kde sú tieto vnadiská, keď nedokáže kontrolovať štát, aby sa na to pozeral, aby na to dohliadali občania. Škody na ľudských životoch nespôsobujú len medvede, ako ste povedali, ale aj nesprávna poľovnícka činnosť. A treba povedať aj kritiku k nášmu koaličnému partnerovi SME RODINA, ktorý už niekoľko mesiacov, až pomaly to ide na roky, blokuje zásadnú zmenu v poľovníckej komore, ktorá naozaj funguje ako mafiánska skupinka privilegencov.
Čiže treba aj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis