Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.3.2020 o 17:34 hod.

Ján Budaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.6.2020 14:55 - 15:03 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Šudík, dámy a páni, cením si otázku, ktorá (ruch v sále a zaznievanie gongu), samozrejme, ide na telo, a nikoho z nás neteší, že Slovensko má veľmi zlé parametre čistoty ovzdušia. Najmä nízke, tzv. nízke zdroje, to znamená kúreniská domov, domov v mnohých lokalitách obcí, ale aj miest spôsobujú, spôsobujú veľmi zlé, zlé meranie, zlé výsledky meraní.
Paradoxne napríklad sprísňovanie odpadového hospodárstva má za následok, že nemalá časť ľudí sa neostýcha spaľovať svoje odpady vo svojich vlastných kachliach nehľadiac na to, že to, že možno bude vyvážať o jeden kontajnerík menej mesačne, takže vlastne otravuje seba, svoje okolie a svojich susedov.
Jedným z..., je to, je to v podstate bezradná situácia, s ktorou zápasia aj v iných krajinách. V niektorých krajinách hľadajú merania prostredníctvom dronov, ktoré potom v prípade, že ide štipľavý alebo očividne, očividne neobvyklý dym, tak posielajú inšpektori životného prostredia ku komínom a snažia sa pokutovať takýchto občanov.
U nás máme v programovom vyhlásení myšlienku, ktorá je jedna z možných, a ja sa jej nedržím ako jedinej a nikto z nás, ale je tam uvedená ako dobrá možnosť kontrolovať spaliny v uhliskách domov, mať právo, aby inšpektori životného prostredia mohli si vyžiadať tieto spaliny, teda originálne ich odobrať, aby to hodnoverne preukázal, či dotyčný spaľuje škodlivý odpad, alebo nie.
Vieme zo skúseností Inšpekcie životného prostredia, že sťažnosti na toto nezodpovedné susedské chovanie nemajú konca. To je skutočne realita. Každú jeseň, kedy po pekných jesenných dňoch príde kúrenie, a naše obce, dovtedy krásne jesenné lúky a jesenné ulice mestečiek a obcí sa premenia na príšerne zadymené kúty. Potom prídu mesiace, kedy nastane tzv. inverzia, čiže drží sa, drží sa vzduch pri zemi, je nízky tlak a to ovzdušie doslova otravuje tých, ktorí tam žijú. Otravuje, žiaľ, rovnako tých páchateľov tejto environmentálnej škody až, by som povedal, kriminality, ako aj tých, ktorí kúria čistým palivom, a darmo máte potom plynový kotlík, darmo ste investovali do ekologickejších riešení, keď susedia toto vystrájajú.
Treba povedať, že v minulých rokoch sa o niečo zvýšila informovanosť kompetentných orgánov o smogových situáciách cez informačný kanál ministerstva vnútra a tiež cez informovanosť obyvateľstva prostredníctvom verejnoprávnych médií, ktoré v prípade už krízových smogových situácií predsa len informujú. Ale musím otvorene povedať, že s tým nemožno byť spokojný. Monitoring ovzdušia je neúplný a nedáva občanovi ani ľahký prístup a ani úplný prístup k informáciám o tom, čo dýcha.
V súčasnosti sa v tejto súvislosti realizuje projekt rozšírenia národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia o 15 nových monitorovacích staníc. Celkove teda sieť dosiahne 52 monitorovacích staníc, ale to je, dámy a páni, na celom Slovensku. Dobre viete, koľko je na Slovensku okresov, čiže nie je to vlastne ani na každý okres. Dobre vieme, koľko je na Slovensku takýchto údolí a miest a obcí, ktoré trpia smogovou situáciou, čiže naozaj nemožno s 52 monitorovacími stanicami byť spokojní a nemožno ani toto rozšírenie o 15 nových staníc považovať za niečo, čo by vyriešilo problém.
Ministerstvo životného prostredia túto výzvu cíti. Pripravujeme stratégiu zlepše..., na zlepšenie kvality ovzdušia, ktorá predstaví ucelenejšiu koncepciu riadenia kvality ovzdušia. Konkrétne politiky a opatrenia budú následne zapracované do nového zákona o ovzduší.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.4.2020 16:16 - 16:21 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem, dámy a páni, chcem povedať, že si cením túto rozpravu, naozaj v nej odzneli zaujímavé podnety. Primárnym cieľom aj mojich predchodcov - a ja sa v tom cítim ich pokračovateľom - je mať čistejšie Slovensko, dámy a páni. Celý tento zákon to sleduje, ale to čistejšie Slovensko môžme dosiahnuť, iba keď obmedzíme množstvo produkovaných odpadov ako také.
Keď sa viedla dlhá diskusia a na ministerstve bola odborná skupina, ktorá to dlhodobo skúmala, akým, akou cestou sa vydať, existovali výhrady výrobcov, ktorých tento, táto zmena modelu bude stáť veľké peniaze, ktorí navrhovali, aby sa išlo cestou investovania do triediacich liniek, ktoré by v zmesovom odpade vytrieďovali tieto hodnotnejšie, hodnotnejšie druhotné suroviny. Podotýkam, že nejde len o PET fľaše, ale ide aj o hliníkové obaly nápojov, to sú tie rôzne, rôzne nápoje tiež vlastne podobného charakteru, ibaže z hliníka. Obidvoje sa má zbierať, obidvoje sa má zálohovať, obidvoje by sa dalo aj vytrieďovať v koncových linkách. Napokon bol zvolený tento, táto forma, ja si myslím, že to nebol omyl, aj keď nehovorím, že sa nedá diskutovať, ako to navrhuje pán kolega, ale bol vybraný s tým, že rátame s tým, že budeme obmedzovať tie odpady, že ten zvyšný reťazec, lebo toto sú hodnotné druhotné suroviny, ktoré naozaj, na ktorých sa dá postaviť to zálohovanie, a tie zvyšné budeme obmedzovať, budeme sa snažiť bio odpad a tak ďalej a tak ďalej, papier vytrieďovať, robiť naozaj všetko pre to, aby sme dosiahli ten náš cieľ.
V prípade týchto dvoch surovín tým cieľom je 90 % do roku 2009 mať recyklovaných. Ja som presvedčený, že to vieme dokázať. Základným kľúčom ale je presne to isté, čo je aj na tento náš nešťastný vírus, a to je sebadisciplína. Ani najlepšie zákony neurobia ten zázrak, ktorý dokáže urobiť sebadisciplína. Preto, preto treba doslova prijať ako národný program čisté Slovensko, nebrať to ako frázu. Tak jak sme dokázali nosiť rúška, tak vieme dokázať aj to, že nebudeme si zaš..., špiniť vlastnú krajinu.
Ešte pár slov k tomu vybratému modelu. Ja som naozaj presvedčený, že ten rok je užitočný, že ten model nabehne, jeho veľkým, jeho výhodou je, že sa ušetria primárne zdroje, čiže tie suroviny, ušetrí sa energia, ušetria sa emisie CO2, len z týchto je zisk pre štát zhruba 11,6 mil. euro a odvráti sa časť skládkovaného odpadu, ktorá by inak išla, išla halabala. Keď ľudia uvidia, že je tam 10-12 centov, tak si rozmyslia, či ten obal zahodia, alebo si tie centy zoberú. Je pravda, že zálohovanie mierne zvýši ceny, ale odhady to vyčísľujú iba na dve eurá, dve eurá ročne na jedného obyvateľa. Toto nám naozaj stojí za to. Je pravda, že prevádzky, tisíce prevádzok budú robiť isté väčšie či menšie stavebné úpravy, aby mali kde skladovať použité PET odpady alebo, alebo plechovky. Ja som presvedčený, že toto všetko nám stojí za to podstúpiť, aby sme mali čistejšie Slovensko.
Tie lukratívnejšie druhotné suroviny, samozrejme, trošku urobia menejcenný ten zvyšný separátny zber, ale zato hovorím, že musíme prijať globálnu víziu proste znižovania odpadov ako takých, lebo to je hlavné riešenie odpadového hospodárstva, neprodukovať žiadne odpady, lebo všetko ostatné len sa zacykluje vo vysokých nákladoch a dusí nám to ekonomiku aj životné prostredie. (Ruch v sále a zaznievanie gongu.)
Dámy a páni, zákon má zmysel, jeho odklad naozaj súvisí iba s COVID-19. A keď to bude možné... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Páni poslanci, ešte vydržíme, kým dokončí pán minister.

Budaj, Ján, minister životného prostredia SR
... urýchlime všetky tieto procesy, ako len bude možné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.4.2020 14:58 - 15:03 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Pochopil som, že pán Kuffa je už súčasťou nového urbárneho folklóru parlamentu, blahoželám vám k tomu. Samozrejme, že by som sa podobne ako vy na tom trochu pousmial, keď si kladie otázku, že ako poriešiť názvy niektorých produktov stolových vôd, tak to je naozaj toto to pravé miesto. Predsa ale, keďže využil Národnú radu na šírenie nepravdivej zvesti o škodlivosti PET fliaš, a chcel by som to naozaj dať na pravú mieru.
Takíto odborníci na životné prostredie sa opierajú zrejme o názory Zem a Vek a šibnutých webov, ale názory hlavného hygienika Slovenskej republiky, ako aj vedeckých kapacít sú proste iné. Toto je hlásanie bludov a odpustite mi, pán poslanec, nijak inak sa to nedá nazvať a zbytočné vymýšľanie strašidiel na ľudí. PET fľaše budú tiež zálohované a práve o takom zákone aj teraz rozprávame a mnohé sklenené fľaše už sú zálohované, ako viete, lebo sa takzvane berú v tých obchodoch. Takisto nerozumiem s vašou sentenciou, kde ste si sťažovali na minuloročné rokovania vlády a parlamentu, to bol možno nejaký preklep. S jedným ale súhlasím. A to, to chcem, aby som nebol taký negativistický, a s tým vaším výkrikom, že, že načo baliť vodu. Súhlasím, nebaľme vodu, ak vás kolegovia uvidia piť tie minerálky, jak sa aj tu predávajú, tak vám to iste pripomenú. A pre vašu informáciu v tých lepších hoteloch sa predávajú sklenené minerálky preto, lebo tie hotely signalizujú ohľaduplnosť k životnému prostrediu, pretože nechcú používať umelé hmoty, ktoré by prípadne neboli recyklované alebo by ešte nie sú vratné. Uisťujem vás, že nemá to žiadny hygienický dôvod a minerálna voda z plastových obalov je rovnako zdravá ako zo sklenených.
A ešte jednu poznámku. Dámy a páni, vlády v Slovenskej republike naozaj za uplynulých 30 rokov veľa vecí nerobili, veľa vecí zanedbali. Mohli by sme tu celé dni rozprávať. Aj odpadové hospodárstvo meníme len pod tlakom požiadaviek Európskej únie. Mal pravdu pán poslanec, že nie sme na tom tak zle, že by tu všade lietali PET fľaše, ľudia recyklujú prinajmenej okolo 38 % zmesového odpadu a ja verím, že dosiahneme za toto volebné obdobie aspoň tú päťdesiatku-šesťdesiatku. Nie sme na tom tak zle, ale vlády za tých 30 rokov mnoho vecí aj v ekológii zanedbali, zanedbali aj v iných oblastiach.
Dámy a páni, ale tá súčasná vláda je naozaj v bezprecedentnej situácii. Ešte nikdy tu nebol problém, ktorého dĺžku trvania ani hĺbku nevie nikto odhadnúť. Nevie to odhadnúť domáci odborníci ani zahraniční. Uvedomme si, že naozaj sú toto opatrenia robené v krátkom časovom strese za pár týždňov po voľbách, kedy za normálnych okolností by vláda mala svojich 100 dní a mohla by si chystať vládne vyhlásenie, a nie ratovať krajinu pred vírusom, ktorý nám ohrozuje zdravie a životy ľudí. Čiže toto je naozaj bezprecedentný okamih, vy ste, parlament, v rúškach a tieto fotografie vojdú do dejín, ja si cením každého z vás, ktorý tu netára sprostosti, ale uvedomuje si, že sme teraz zodpovední za niečo viac, než sú to stranícke prekáračky, alebo teda, nedajboh, šírenie sprisahaneckých hlúpostí o tom, ako tu niekto otravuje verejnosť.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.4.2020 14:25 - 14:32 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dnešný veľmi plodný pracovný deň priniesol so sebou aj návrhy na zdokonalenie, ale v čom, pričom chcem poďakovať aj poslancom opozície, ktorí napomohli v diskusii, ale podstata zostáva tá istá. Máme tu návrhy na pozmenenie predovšetkým lehôt, ktoré treba predĺžiť v súvislosti s pandémiou COVID-19. Sú to lehoty zákonov alebo povinnosti rôznych subjektov, ktoré mali byť vykonané, ale v tejto dobe im prekáža k vykonaniu, k opatreniam, ktoré boli prijaté vládou Slovenskej republiky v rámci boja s vírusom COVID-19. Týchto pozmeňovacích bodov je 10 a jedenástym, je 12, ale 11. bodom je bod, ktorý sa týka chyby v zákone, ktorý sa, ktorý sa stal novelizáciou zákona tesne pred koncom volebného obdobia.
Podľa legislatívnej, legislatívcov táto, tento malý pozmeňujúci návrh je v súlade s legislatívnymi pravidlami, a preto vás prosím aj o podporu tejto zmeny.
Ostatné nech sa páči v rozprave.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.4.2020 10:58 - 11:02 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pár slov k tým výhradám.
Ku odloženiu termínu EIA, čiže ich takým zamrazeniu termínu EIA, ja vždy uprednostním to, aby tento proces EIA bežal s účasťou verejnosti. A tí, ktorí hovoria, že urobme teraz zavreté oči počas koronyvírusu môžu podnikatelia bežať s EIA o závod a môžu si schváliť developerské projekty, aké chcú. Verejnosť vypneme, zrušíme, to by nebola, dámy a páni, dobrá cesta.
Ja nikoho z poslancov nebudem obviňovať, že kope teraz tým odlišným názorom za developerov, skôr vás chcem presvedčiť, aby ste dali verejnosti tú šancu. Verme, že tieto zákony budú naozaj veľmi dočasné a že čoskoro budeme chodiť bez rúšok a proces EIA bude bežať ďalej. Nikto z vlády, samozrejme, nemá záujem, aby brzdil rozvoj a procesy EIA.
Za druhé odsúvanie zálohovania plastových obalov. Áno, výber správcu budí pochybnosti, áno, pán Susko, máte pravdu, začali ste s ním veľmi čudne, mali ste začať o niekoľko mesiacov skorej, začali ste tesne pred voľbami a ten výsledok budeme posudzovať. Myslím si, že ročné odloženie celého procesu sa netýka len otázky správcu, ale aj toho, že málokto sa teraz v týchto mesiacoch môže reálne chystať na zálohovanie fliaš. Zálohovanie fliaš je investične náročné aj technologicky náročné, pokiaľ budú využívané automaty, čo asi v tých veľkých, veľkých zariadeniach budú. Dneska stoja fabriky, stoja mnohé, mnohé výrobne, je ťažko odhadnúť, dokedy budú stáť, a preto si myslím, že posunutie toho termínu súvisí s COVID-om, nielen so správcom, súvisí s celým týmto zložitým systémom.
Ja som, ja vám môžem dať tuná určite sľub, že urobíme všetko, aby sa zvýšila recyklácia, ktoré je na Slovensku proste nízka. Vy sám, pán Susko, sám viete, že mal tento zákon kritikov, ktorí hovorili, že keď sa najbonitnejšia časť umelých hmôt vyradí zozbieraná recyklovaného tovaru a tento bonbónik sa teraz oplatní, takže prestane motivácia, ale O. K., chcem celý proces preskúmať a veľmi ochotne aj na vašom výbore, teda vy nie ste teraz vo výbore pre životné prostredie, čo je veľká škoda, ale na výbore pre životné prostredie, kde ak budete mať záujem, sa iste zúčastníte, prebrať celý model, ako zvýšiť recykláciu naozaj tak, aby nám zahraničie nemuselo vyčítať, že zahrabávame smetie do našej pôdy.
Tretí bod, č. 11. No, pán štátny tajomník, to vy ste, teda za vášho účinkovania na ministerstve sa táto chybička vloudila, Národná rada ju neodhalila, nechceme byť v rozpore s medzinárodnými záväzkami a ja som presvedčený, že hoci priamo nesúvisí s COVID-19, ale práve predstavitelia ministerstva, ktorí tú chybu majú na zodpovednosti, by sa asi nemali ohradzovať, ak to chceme bez akéhokoľvek obviňovania, však iste ste to nemysleli zámerne, ak ju chceme odstrániť.
To je všetko.
Pán predsedajúci, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.4.2020 10:36 - 10:36 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Dámy a páni, pri odôvodnení skráteného konania som sa už dotkol podstaty, prečo vás prosíme o súhlas s prijatím týchto malých zmien vo viacerých zákonoch, a vysvetlil som aj bod č. 11, ktorý je zmenou nedopatrenia legislatívneho nedopatrenia z minulosti.
Všetky ostatné sa týkajú lehôt, ktoré mali plynúť v priebehu tohoto roka, niektoré v krátkej dobe, niektoré do konca roka, ale ktoré ministerstvo považuje za komplikovane splniteľné alebo nesplniteľné. Vychádzame tým v ústrety mnohým živnostníkom alebo drobným podnikateľom, ktorí majú povinnosti voči životnému voči ministerstvu životného prostredia alebo orgánom štátnej správy, či už vo výkazníctve, alebo v rôznych iných úlohách.
Prosím preto o podporu tohoto, tohoto zákona.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 7.4.2020 10:19 - 10:22 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem. Ospravedlňujem sa za meškanie.
Dámy a páni, predkladáme v skrátenom konaní..., prepáčte vydýcham sa, jedenásť malých zmien, ktorých, v ktorých sa v drvivej väčšine vychádza v ústrety problémov alebo k riešeniu problémov, ktoré spôsobila pandémia COVID-19, tak ako v iných prípadoch.
Otvorene poviem, že v jednom prípade legislatíva navrhla opravu, ktorá sa vlúdila pri prerokovávaní zákona č. 543, zákona o ochrane prírody, ktorý sa prerokovával v minulom volebnom období, a kde sa stala technická chyba. Technická chyba nepríjemná, ktorá by spôsobila, že na jeden rok by nebola celkom jasná ochrana prírody v určitých územiach Slovenska. Takže toto je bod č. 11, keby ste si povšimli, tak ten nesúvisí úplne, otvorene to hovorím, s touto krízovou situáciou, ale súvisí s nedostatkom legislatívy, ktorý spôsobili sme aj ako poslanci, aj ako bývalá, bývalé ministerstvo nedostatkom v zákone, kde sa lehoty posunuli tak, že tento rok by určité územie nebolo dostatočne chránené. To je bod 11. Ostatných 10 bodov sú posunutie lehôt. Jedna z nich je, jedna z nich je taká diskutovanejšia a to je lehota na zálohovanie plastových fliaš. Tieto lehoty sa ale posúvajú na najkratšiu možnú dobu a to je na 12 mesiacov. V tejto, tento zákon, to je tiež jeden z tých novších, ktoré sa prijímali tesne pred koncom volebného obdobia. Mal, mal isté procedúry, ktoré sa zbrzdili aj kvôli COVID-u-19 a kvôli ktorým tento 12-mesačný odklad nepovažujeme za namieste.
Prosím, pán predsedajúci, aby ste pozvali spravodajcu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.3.2020 17:34 - 17:35 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Fašistické ani semifašistické, ani neokomunistické strany do demokratického parlamentu proste nepatria. V tom má pán poslanec pravdu a ja sa k tomu iba pripájam. (Reakcie z pléna.)
Pokiaľ boli zvolené strany, ako je ĽS NS, všetci tolerujeme a vytvárame im pozície pre prácu vo výboroch. Politické pozície ale, ktoré znamenajú napríklad pozície na čele týchto výborov, už, samozrejme, nie sú a každý poslanec má právo sa k tomu takto vyjadriť.
A dúfam, že tento druh strán nebude naveky chrániť, nebudú naveky chrániť typy, ako je Kočner, ktorý zabezpečil prežitie strany ĽS NS a tým aj jej prítomnosť v súčasnom parlamente.
Skryt prepis